LEIDSCH fitH DAGBLAD Kabinet doet voorstel aan sociale partners Bij Philips 400 banen weg Dreigend overschot medisch specialisten 1 vandaag Carter toch in debat met Reagan J} Prijscompensatie—2% O Vakantiegeld —Vi% Atoom taken Surinaams protest tegen TROS- presentator SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36298 Directeur G Koopman Bureau Witte Singel 1 r=ac,eAurARMDS^r:ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BEST (ANP) - Bij de hoofdindustriegroep Me dical Systems van Philips in Best bij Eindhoven zullen vóór eind 1983 400 arbeidsplaatsen verdwij nen. Dit jaar zullen al 80 banen verloren gaan. Dat heeft de directie gisteren mee gedeeld aan de vakbonden. Bij Medical Systems werken onge veer 2200 mensen. Vorig jaar bieidde de hoofdindustriegroep de werkgelegenheid nog uit met bijna 200 arbeidsplaatsen. Philips heeft de bonden niet de garantie kunnen geven dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Wel bestaat er goede hoop dat de personeelsinkrim ping kan worden bereikt door het natuurlijk verloop niet aan te vullen. Het aantal van 400 ar beidsplaatsen is het voorlopig re sultaat van een door Philips zelf uitgevoerd onderzoek naar de mogelijkheden om de kosten te drukken. De bonden zijn het met Philips eens dat er maatregelen moeten worden getroffen om de hoofdindustriegroep Medical Systems, die al jaren lang met moeilijkheden kampt, gezond te maken. Prof. Mr. C.P.M. Romme. "Een figuur die het waard is herdacht te worden". "Een markante voorloper in de Nederlandse christendemo cratie". "Een man met een zeldzame carrière". Dat zijn de reacties van respectieve lijk dr. Drees sr, oud-KVP- voorzitter Van Zeil en pre mier Van Agt op het overlij den van prof. Romme. Prof. mr. C.P.M. Romme over leed donderdag op 83-jarige leeftijd. In 1921 werd hij lid van de Amsterdamse ge meenteraad en vanaf 1925 trad hij daar op als fractie leider van de Rooms-Katho- lieke Staatspartij. In 1932 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. Hij vertrok al weer in 1934 toen hij lector en daarna hoogle raar werd aan de Economi sche Hogeschool in Tilburg. In 1937 werd hij benoemd tot lid van de Eerste Kamer, maar in hetzelfde jaar aan- Premier van Iran spreekt in de Veiligheidsraad DEN HAAG (GPD) - Twee procent korting op de prijs compensatie per 1 januari 1981 en een half procent op de vakantietoeslag moeten er toe leiden dat de loonsom stijging volgend jaar niet 8, maar ongeveer 5,5 procent wordt. Dit is de hoofdlijn van de voorstellen die het kabinet voorlegt aan de sociale partners met het oog op het overleg van dinsdag 21 oktober in de Stichting van de Arbeid. NEW YORK- De premier van Iran, Mohammed Ali Rajai, heeft gis teravond langdurig gesproken met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt YVald- heim (rechts) voor hij de Veilig heidsraad sprak. Daar beschul digde hij de Verenigde Staten ervan Irak te steunen in de "agressie-oorlog" tegen Iran. Rajai zei dat zijn land bereid was tot een langdurige oorlog om de troepen van Irak te ver drijven en "het Amerikaanse imperialisme een dodelijke slag toe te brengen". Op het lot van de Amerikaanse gijzelaars in zijn land kon hij geen nieuw licht laten schijnen. "Daarvoor was hij niet naar Amerika gekomen". UTRECHT (ANP) - Binnen enkele jaren dreigt een groot overschot aan medische specialisten. Voor al chirurgen en internisten zullen er straks teveel zijn. Veel artsen die op het ogenblik een opleiding tot specialist volgen maken zich om die reden zorgen voor de toe komst. Die conclusie is vandaag getrokken tijdens een congres van de Lan delijke Vereniging van Assis tent-Geneeskundigen (LVAG) in Utrecht. Het congres heeft als thema: "Vandaag assistent; mor gen werkloos specialist". Prof. dr. J. M. Greep, decaan van de medische faculteit in Maastricht, waarschuwde er vandaag voor dat het gebrek aan planning in de zeer nabije toekomst zal leiden tot een aanzienlijke stijging van het aantal huisartsen en specia listen. Die groei zal weer een toe- Koud weekeinde Er staat ons een vrij koud weekeinde te wachten met kans op een enkele bui. De temperatuur zal met moeite tot 13 gra den stijgen. De wind uit het noorden en noordwesten kan tot krachtig aan wakkeren. Maan op: 15.58 uur; onder: 0.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.47 en 23.30 uur; laagwater te 5.58 en 18.43 uur. 20 OKTOBER Zon op: 7.11 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 16.28 uur; onder 2.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.04 uur; laagwater te 7.28 en 20.01 uur. neming van het aantal verrich tingen en van de "consumptie" tot gevolg hebben en-dus "een stijging van de nu al onbeheers bare kosten van de gezondheids zorg". In Nederland werken nu 8.000 spe cialisten en er zijn er 3.000 in op leiding. De groei gaat hard. Over tien jaar zijn er al 11.000 specialis ten. Als er niets gebeurt zal de groei pas stoppen als er 20.000 specialisten zijn, ofwel één op el ke 700 Nederlanders. Neem de algemene heelkunde. Er zijn nu 750 algemeen chirurgen. Bij ongewijzigd beleid is volgens prof. Greep dit aantal in zeven tien jaar verdubbeld. Bij de chirurgische specialismen (neurochirurgie, hartchirurgie e.d.) dreigen soortgelijke problemen. Voor sommige spe cialismen zal het aantal operaties per specialist onder het mini mum zakken dat nodig is voor het op peil houden van kennis vaar digheid. Met de voorgestelde maatregelen wordt, aldus minister Albeda (so ciale zaken) gisteren in een brief aan werkgevers en werknemers, het koopkrachtverlies voor de minimumlonen zoveel mogelijk beperkt: niet meer dan 1 procent. Modale werknemers (33.000 gul den per jaar) zullen er 2 procent op achteruitgaan. Het grootste verlies lijdt vier maal modaal: ongeveer 3,5 procent. Hiermee handelt het kabinet vol gens de wensen van de Tweede Kamer die zich tijdens de alge mene beschouwingen uitsprak voor een gemiddelde matiging van meer dan 2 procent. Volledig achterwege laten van de prijs compensatie wil de regering niet, omdat deze dit jaar ook al een keer (per 1 juli vanwege de loon maatregel) is vervallen. De vakantietoeslag wordt aangepakt om wat spreiding in de matiging aan te brengen. De korting op de vakantietoeslag zal alleen voor de actieven gel den, maar daarbij zullen de mi nimumbedragen onveranderd moeten blijven. Albeda wijst er op dat eind 1979 is toegezegd dat de minimumvakantietoeslag van 7,5 op 8 procent wordt gebracht, onder de uitdrukkelijke voor waarde dat daarvoor geld zou zijn. Maar dit geld is er nieten ook daarom wordt een extra matiging van de actieven gevraagd. Het minimumloon moet in de pas lopen met de gematigde ontwik keling van de contractlonen. Daarom wordt de al voorziene verhoging per 1 januari 1981 van 1,5 procent „doorgeschoven" naar 1 juli van dat jaar. Om de vakantietoeslag af te toppen wordt gedacht aan het stellen van een maximum: een bedrag dat overeenkomt met 7,5 procent van twee en een half maal modaal, dat is bijna 6200 gulden (alles bru to). Verder worden de volgende maat regelen voorgesteld: verhoging van de zogenaamde premievrije voet van de WAO (Wet Arbeidsongeschiktheid met daaraan gekoppeld verhoging van de WAO-premie verhoging van de belastingvrije met 4 procent; verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, selectieve verhoging van indirec te belastingen. Ook zal dan de voorgenomen ver hoging van het lage BTW-tarief (van 4 tot 4,5 procent), waar de Tweede Kamer zich tegen verzet te, achterwege blijven. Met dit pakket loopt het kabinet in het spoor van de wensen die de Tweede Kamer - vooral CDA-fra- tieleider Lubbers - heeft geuit in de algemene beschouwingen j.l. dinsdag. „De aanbevelingen van de Kamer wegen voor ons zwaar", aldus Albeda. De lastenverlichtende maatregelen compenseren het verlies aan koopkracht door de extra mati ging van de modale werknemer geheel, verwacht het kabinet, terwijl voor de lagere inkomens- groepe n een overcompensatie en voor de bovenmodale inkomens een ondercompensatie kan wor den nagestreefd. Als er een akkoord over matiging wordt bereikt is de regering be reid financiële ruimte te schep pen door het financieringstekort van de overheid te verhogen. De ze toezegging die reeds op Prins jesdag en in de brief voor het overleg van 3 oktober werd ge daan herhaalt Albeda nu. Daar door is het volgens hem mogelijk zowel het koopkrachtverlies zo veel mogelijk te compenseren als geld vrij te maken voor meer di rect op de werkgelegenheid ge richt beleid. "Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. B„reestr. 89. Leiden, tel. 123313 President Carter WASHINGTON - Er komt toch een debat tussen president Carter en Ronald Reagan: op 28 oktober in Cleveland Ohio. Beide kandida ten voor het Witte Huis hebben gisteren te kennen gegeven een uitnodiging van de Liga van vrouwelijke kiezers te zullen aanvaarden. John B. Anderson, de onafhanke lijke kandidaat werd niet geïnvi teerd Voor Reagan was dit steeds een reden om een rechtstreeks debat met Carter te weigeren. Min of meer bij verrassing ver klaarde Reagan gisteren in New York „gretig vooruit te zien naar de gelegenheid om over zaken van doorslaggevend belang in de presidentsverkiezing met Jimmy Carter te debatteren". Carter heeft de uitnodiging volgens een woordvoerster van de Liga van vrouwelijke kiezers aanvaard. Gegeven de steeds smaller wor dende marges tussen de twee te genstanders in de opiniepeilin gen die zich vooral op de noorde lijke industriële staten richten, kan het verloop van het debat be slissen over de vraag wie op 4 no vember tot president wordt ge kozen. John B. Anderson, op doorreis in Californie, zei dat hij de Liga van vrouwelijke kiezers niet met de wet in de hand kon dwingen hem uit te nodigen. Niettemin wil hij pogen alsnog een plaats op het podium te krijgen, terwijl hij zijn campagne onverdroten voortzet. Het is uitgesloten dat de Liga Anderson alsnog in haar laatste plannen zal betrekken. De confrontatie tussen Carter en Reagan is het gebeuren waarop de Amerikaanse kiezers hebben zitten wachten. En gegeven het ongewoon grote aantal kiezers dat nog geen voorkeur heeft voor een van de kandidaten is het de bat een gebeurtenis van onge woon politiek gewicht. Gisteren ontmoetten Carter en Reagan elkaar al op een officieel gala-diner. Toen werd er echter nadrukkelijk niet gedebatteerd. Wel maakten de beide presi dentskandidaten zich schuldig aan zouteloze grappen over el- kaars aanwezigheid. 36 PAGINA'S vaardde hij de ministerspost van sociale zaken in het vierde kabinet-Colijn. In 1946 werd hij gekozen tot fractievoorzitter van de nieuwe KVP in de Tweede Kamer. In 1960 nam hij om gezondheidsredenen af scheid van de Kamer. Twee jaar later trad hij toe tot de Raad van State. In 1972 werd hij benoemd tot minister van staat. Willem Drees was als leider van de PvdA na 1945 de grote tegenspeler van Romme in de regeringssamenwerking tussen de twee partijen. Drees kenschetst de samen werking als "merkwaardig". Aan de ene kant zag Romme het belang van een geregelde samenwerking met de PvdA in maar aan de andere kant had hij specifiek katholieke opvattingen. De samenwerking met Rom- me's KVP is desondanks vruchtbaar en langdurig geweest, aldus de oude Drees. PAGINA 7 Italiaanse vakbonden geha vend uit Fiat-conflict PAGINA 9 Nederlandse dames tweede bij open tafeltenniskam pioenschappen in Den Haag. PAGINA 11 Eerlijke klant betaalt win keldieven PAGINA 19 Scheidingen dan? PAGINA 23 Arie Groenevelt, vakbonds bestuurder in crisistijd PAGINA 27 "Discriminatie" UTRECHT (ANP) - De Surinaamse jongerenorganisatie Sarnami Hai wil dat tv-presentator Ton Pop- pes van de Tros Top-50 van het scherm verdwijnt, nu de Utrecht se discotheek Cartouche, waar van Poppes bedrijfsleider is, voor de derde keer is veroordeeld we gens discriminatie van kleurlin gen. De Utrechtse kantonrechter mr. Westerouwen van Meeteren ver oordeelde gisteren zowel de ei genaar als de portier van de dan cing toe geldboetes, resp. twee keer 500 en 100 gulden. De Surinaamse jongerenorganisa tie vindt dat een omroep het zich niet kan veroorloven om „notoire racisten" als Poppes als presenta tor te handhaven. Tros perschef Fred Bakker zei des gevraagd dat de Tros best met de Surinaamse jongerenorganisatie om de tafel wil gaan zitten om over hun ongenoegen te praten „In principe gaan wij er van uit dat de privé-zaken van een Tros- medewerker los staan van zijn omroepbezigheden, maar er zijn daarbij natuurlijk grenzen", al dus Bakker. Beroepsmilitairen met 'j» bezwaren tegen het vervullen van bepaalde taken, kunnen de dienst beter verlaten. Datzelfde geldt voor politiemensen. Soldaten kunnen in dat geval een beroep doen op de wet gewe tensbezwaren. De ministers De Geus en De Ruiter hebben dat geschreven in een brief aan de bevelhebbers van de verschillende legeronderdelen Aan een duidelijk standpunt van de regering was in toenemende mate behoefte. In het leger zijn de stemmen op gegaan van militai ren die de grootst mogelijke moeite hebben met het uitvoeren van "stoomtaken". In het politiekorps zijn er agenten en leden van de Mobiele Eenheid die niet willen worden ingezet bij ac ties zoals die dit weekeinde rond de kerncentrale in Dodewaard zijn te verwachten. De bewindslieden van justitie en defensie hebben er in hun brief geen twijfel over laten bestaan dat het hun om een "alles of niets gaat". In tijd van oorlog of op andere mo menten dat de bescherming van burgers en eigendommen aan de orde is, moet iedereen in leger en politiekorps inzetbaar zijn. Zowel bij de voorbereiding als bij de uit voering van de opgedragen ta ken. Dat standpunt van de regering laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Dat is een toe te juichen zaak. Daar tegenover staat de vraag of de regering in deze kwestie een realistische koers vaart. In een toelichting heeft minister De Geus er op gewezen dat de groep "bezwaarden" een zeer kleine minderheid vormt. Er is reden tot twijfel over de juistheid van die veronderstelling van De Geus. In het verleden had defensie een goed inzicht in de omvang van de groep bezwaarden. Men kon te rugvallen op enquêtes die in het leger zijn gehouden en waarin vragen in die richting waren op genomen. Oud-minister van defensie Ste- merdink heeft er terecht opgewe- zen dat dergelijke vragen al ge ruime tijd niet meer aan militairen zijn voorgelegd Over de opvat tingen van politiemensen bestaat evenmin duidelijkheid. Voor de uitvoerbaarheid van het be sluit van de regering is het van belang om te weten om hoeveel bezwaarden het op dit moment gaat Er is weinig reden om te ver onderstellen dat de reserve van een groeiende groep in de sa menleving ten opzichte van het gebruik van kernwapens, niet door militairen wordt gedeeld Als ook in het leger op brede schaal bezwaren bestaan tegen het uit voeren van atoomtaken. dan biedt het verlaten van de dienst voor het land geen oplossing. Dan immers ontstaat de situatie waarin met een sterk uitgedund leger moet worden gewerkt Voor het politie korps geldt hetzelfde. De bewindslieden doen er om die reden goed aan, de meningen van betrokkenerv opnieuw via een en quête te peilen Pas als dat is ge beurd, beschikken regering en parlement over voldoende basis om praktisch uitvoerbare beslui ten te nemen. Dat alles staat los van de principiële vraag of het in de praktijk mogelijk moet zijn om militairen en politie mensen, als zij daarom vragen, een uitzonderingspositie te gun nen. EIDSCH DAGBLA Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1