©üljfe fetatf „Desnoods naar de rechter voor uitspraak" ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 19 N HAAG - Het recht wordt gereduceerd tot een soort roulette-spelletje. Het al dan niet beschikbaar zijn van mankracht bepaalt of een delict moet worden vervolgd." Rijhof, Tweede Kamerlid voor DS'70, constateert dit in vra gen die hij heeft gesteld aan de minister van justitie, De Ruiter. Het kamerlid is het niet eens met de zienswijze van de bewindsman om winkeldiefstallen tot vijftig gulden voortaan niet meer te bestraffen. Gebrek aan personeel is er de oorzaak van dat justitie dit soort kleine diefstallen in het vervolg wil seponeren. De heer Nijhof noemt dit het afgeven van een vrijbrief aan iedereen die erop uit is wat te stelen. "Een man of vrouw", stelt het kamerlid, "kan naar diverse zaken gaan en daar voor bijna vijftig gulden meenemen zonder te betalen. Kunnen de winkeliers die schade bij de overheid verha len?" Verder vraagt Nijhof zich af hoe het ministerie van justitie de rechtsongelijkheid denkt te regelen tussen winkeldiefstal len tot vijf tientjes die dus niet meer worden bestraft) en het aanbrengen van schade (tot een zelfde bedrag) die wel zal worden vervolgd. Jan van den Broek: "Voor twintigduizend gul den wordt eruit onze zaken gestolen. Per week, wel te verstaan. Op de foto: deze hoeveelheid levensmidde len verdwijnt binnen twee dagen uit de Digros-zaken LISSE - Winkeldieven? Super-grutter Jan van den Broek zou ze onbarmhartig willen straffen. Hoe? "Gewoon hun namen publi ceren", zegt hij. "Zweden doet het ook. En daar werkt het prima. Je zult zien dat er dan óók hier veel minder wordt gepikt. Want als er namen worden genoemd, worden de mensen bang te worden nagewezen. Zeker in kleine dorpen, waar iedereen elkaar kent Alleen, justitie staat niet toe dat de n winkeldieven in een krant worden afge drukt. Geen probleem voor Van den Broek. Hij zou zelfs willen overwegen ze in een folder van het bedrijf of advertentie te noe men. Of een namen-lijst in al zijn winkels, op een goed zichtbare plek, hangen. Zo dat iedereen ze kan lezen. "Bovendien", laat Van den Broek er grimmig op volgen, "ben ik best bereid om al die namen aan alle middenstanders door te spelen." 'Genade met winkeldieven' komt niet voor in het woordenboek van de 'kruidenier' uit Lisse. Als zij in één van zijn Digros-zaken met een stukje gestolen goed worden ge grepen, komt de politie eraan te pas. Waar schuwende borden als 'Tranen helpen niet' en televisie-camera's moeten voor de klant voldoende zijn, z'n handen thuis te houden. Vergrijpt hij zich en wordt 'ie betrapt, dan moet de dief zelf voor de consequenties op draaien. Inlichten Als het ministerie van justitie winkeldief stallen tot vijftig gulden niet meer wil ver volgen, wat dan? Eigen rechtertje spelen? "Tja, nouJan van den Broek heeft er duidelijk moeite mee. Voorlopig heeft hij slechts één concrete oplossing: de namen van de dieven openbaar maken. "Je kunt er misschien ook aan denken de man van een vrouw in te lichten als zij iets heeft gestolen. En andersom natuurlijk ook. Van jonge mensen kun je de ouders op de hoogte brengen, 't Is moeilijk, dat kan ik je wel verzekeren." Dat je helemaal van winkeldiefstallen kunt afkomen, daar gelooft Van den Broek niet in. "Indammen, dat zal wel lukken. Dan moet wél de mentaliteit van de mensen drastisch veranderen. Neem alleen maar de bedrijven. Vaak nemen ze niet eens de moeite naar de politie te gaan als er een dief is betrapt. Sturen ze zo iemand zonder meer weg als 'ie belooft het nooit meer te zullen doen. Nou, dan vraag ik je toch Van den Broek weet dat er 'kopers' zijn die zo maar wat uit een winkel meenemen. Omdat ze nergens een verkoopster kunnen vinden bij wie ze kunnen afrekenen. "Weet je wat mijn vader vroeger deed als hij een jochie snapte dat wat stal? Dat ging dan over de knie. Met een lat van een sinaasappelkist kreeg hij er van langs. Vaak gebeurde het dat de vader de andere dag langs kwam om hem te bedanken Twingtigduizend gulden Digros-directeur Van den Broek kan er over meepraten dat er dieven in zijn bedrijf rondstruinen. Elke week wordt er voor minstens twintigduizend gulden langs de kassa's naar buiten gesmokkeld. "Die lui stelen van de eerlijke kopers", maakt Jan van den Broek duidelijk. "Niet wij zijn daar de dupe van hoor, maar de consument. Als de prijs van een artikel wordt bepaald, wordt er al rekening mee gehouden wat er wordt gestolen. Als er niet zoveel zou wor den gestolen, zouden de winkeliers hun waar een stuk goedkoper kunnen aanbie den." Zeker twee procent van de totale omzet, zo heeft Van den Broek berekend, gaat verlo ren aan winkeldiefstallen. De helft nemen klanten mee zonder te betalen, de andere vijftig procent pakt het personeel. Een klein percentage gaat verloren door administra tieve fouten In trek zijn vooral cosmetische artikelen, kof fie, thee, sigaretten, sokken, slipjes, verpakt vlees, overhemden en luxe textielsoorten. Niet alleen voor Van den Broek wordt het probleem van diefstal door eigen personeel steeds groter. Elk bedrijf heeft ermee te kampen. De Digros-directeur: "De jongelui hebben steeds meer geld nodig. En in een bedrijf als het onze is het allemaal zo gemakkelijk, hè? Alle aandacht is op de klanten gericht. Wanneer het personeel wat nodig heeft, denkt het, ach, die paar panty's of dat pakje sigaretten, dat merkt niemand. Er zijn ook hele families die in zaken als de onze 'ko pen'. De cassières slaan de levensmiddelen dan gewoon niet aan. Zo eten ze voor niks, maar wel ten koste van het bedrijf." Voorbeelden Voorbeelden van personeelsdiefstal: een cas- sière slaat bijvoorbeeld f. 2,50 voor een arti kel in plaats van f. 25; een bediende zet een doosje boodschappen in een vuilcontainer. Als hij bij het verlaten van de zaak wordt gecontroleerd, heeft hij niets bij zich. Bui ten haalt hij de levensmiddelen op; een chauffeur die onderweg stopt om even een doos koffie in de laadbak van de eigen auto op te bergen. Zo zijn er legio voorbeelden. "Betrappen we zo iemand, dan kennen we echt geen pardon. Al is het een eigen perso neelslid, we gaan naar de politie. Of het nu de jongste bediende of de bedrijfsleider is, dat maakt niets uit." Van den Broek weet best wat zich voor praktijken in zijn bedrijf afspelen. "Je bent in al die jaren wijs ge worden. De meest slimme methoden wor den eens ontmaskerd. Ja, het kwaad is dan wel geschied. Door veel met collega's te praten ontdek het nodige. En je speelt el kaar het nodige toe." Van den Broek probeert er alles aan te doen om de winkeldiefstallen zo veel mogelijk aan banden te leggen. Controleurs nemen van tijd tot tijd steekproeven. Niemand ontkomt daar aan. Het personeel'niet, de klanten niet. "Ja, hij pakt wel eens iemand, gelukkig niet veel. Weet je, in onze zaken lopen mensen in uniformen rond. Nee, ze ker niet om diefjes te vangen. Maar wel om te laten zien dat de klanten beter niet iets mee naar buiten kunnen nemen zonder te betalen. En ik moet zeggen, het werkt pre ventief." Rol snoep Alseen kind een rol snoep pikt, loopt hij dan ook gelijk naar de politie? "Nee, natuurlijk niet. Gaan we even naar z'n moeder of we zeggen tegen dat kind laat ie vader eens opbellen. Een kind kan wel eens in de verleiding komen als het al dat lekkers ziet liggen. Dat het dan toehapt kan ik me best voorstellen. Je loopt met direct naar de politie. Ja, als het meer gebeurt wordt het anders." De groep die het meest steelt, is jong, is de ervaring van Van den Broek. Niet ouder dan twintig jaar. Mannen en vrouwen hou den, wat zijn bedrijf betreft, elkaar aardig in evenwicht. De groepen die echter onrust barend groeien, zijn de pas getrouwde gebruikers van drugs. "Het begint met een klein Maggi-blokje. Op het laatst lopen ze met hele tassen vol langs de kassa en doen net of hun neus bloedt. We hebben wel te maken met gelegenheidsdie- ven en echte criminelen. Als je tegen die laatste groep wat zegt, krijg je te horen: Ik stuur m'n broers vanmiddag langs. Dan staan er een paar uur later wel een paar bo men van kerels voor je neus. Vooral in Am sterdam gebeurt dit om de haverklap. Nou, wat moetje dan doen?" In de hand Werken de winkeliers de diefstal zelf niet in de hand door al die waren zo maar voor het grijpen uit te stallen? Van den Broek: "Tja, dat is wel zo. Maar te genwoordig kun je niet meer zeggen dat ze er met hun handen moeten afblijven De winkeliers nodigen de kopers uit alles uit te proberen. Zeg je daar wat van, dan krijg je een grote bek. Gaan ze weg, naar een ander. Bij ons", verhaalt Van den Broek, "gebeurt het wel eens dat er uit een stuk kaas een hap is genomen. Dwars door het papier heen. Daar hebben we niks meer aan." "Vijf gulden, geloof ik, kregen ze daarvoor. Ik vraag me wel af of je dan op het goede spoor zit. Preventief moet je werken, niet voor diefjesvanger spelen", denkt Van den Broek. "Weet je, je krijgt zo gauw een hetze met zo'n systeem. Zoals cassières die achter mensen aanlopen. Erg gevaarlijk hoor. Per soonlijk zeg ik, dat is niks. Voor zoiets moet je je personeel niet belonen. Stel je voor dat je iemand aanhoudt die niets heeft gestolen. Dat is in-en-in-triest. Voor drieduizend procent moet je er zeker van zijn voor je iemand beschuldigt." Het gebeurde wel, herinnert Van den Broek zich, dat cassières soms meer aan tipgeld vingen, dan ze in een week verdienden. "Ze letten dan meer op de dieven, dan op het werk waarvoor ze waren aangenomen Meer aangehouden Van den Broek geeft dit toe. Zijn vader hield op 'topdagen' soms wel twintig dieven staande. Maar dan hielp niet alleen het per soneel, ook de klanten kwamen vertellen dat iemand wat in zijn zak had gestoken. Tegenwoordig krijgt de bedijfsleiding nauwelijks zulke tips. "De mensen zijn té gemakkelijk geworden. Er wordt niet uit hun portemonnee gestolen. Wat zullen ze zich dan druk maken ir Guido van Woerkom: "Bij de wet kun je alles regelen". AMSTERDAM - Zelf gelooft mr. Guido van Woerkom (ju rist bij de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf) er niet in, dat het ministerie van justitie 'kleine' winkel dieven straks niet meer zal vervolgen. "Er is nogal wat deining veroorzaakt", vertelt hij. "Dit moet iedereen, dus ook het departement, toch wel aan het denken zetten. Voorlopig zie ik niets gebeu- Van Woerkom ziet zijn stand punt gesteund door het NCOV (Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond) én het 'Vakcentrum Levens middelen' die minister De Ruiter van justitie in een tele gram ten sterkste ontraden winkeldiefstallen tot vijftig gulden niet meer te bestraf fen. Het Tweede Kamerlid Nijhof (DS'70) heeft de be windsman deze week om op heldering gevraagd. Om die vragen, vindt Van Woerkom, kan de minister niet heen. "Daar zal hij een duidelijk antwoord op moeten geven. Nu zal justitie moeten zeggen wat ze wil. Wat ik verwacht? Dat ze gaat ontkennen dat het om het genoemde bedrag gaat Rechter Houdt justitie haar been stijf en wil zij die 'vijftig-gulden- grens' tóch doorvoeren, dan zal Guido van Woerkom niet schromen de rechter om een uitspraak te vragen. "Het is niet onze favoriete werkwij ze", zegt hij haast veront schuldigend. "Als het op een andere manier kan worden opgelost, is me dat veel lie- Wat justitie wil, kan dat eigen lijk wel? Van Woerkom: "Bij de wet kun je alles regelen. Als de opvat ting die nu de ronde doet de meerderheid van de Tweede Kamer krijgt, is het er door. Worden winkeldiefstallen tot vijftig niet meer vervolgd. Dat is toch te gek om los te lopen. Natuurlijk, we hebben daar.al tegen geprotesteerd. We zijn op het ministerie geweest om erover te praten. Zonder re- sulaat. Eerst hebben we ge probeerd intern de situatie te bespreken. Toen dit niet lukte hebben we het aan de grote klok gehangen." De landelijke tendens is, dat steeds minder winkeliers naar de politie stappen om een diefstal aan te geven. Ze handelen dit vaak zelf af. Soms is een rechercheur uren bezig met het verhoren van een verdachte waarna hij ook nog eens een proces-verbaal moet uitwerken. Jurist Van Woerkom vraagt zich af waarom er geen uniforme formulieren worden gemaakt die een kantoorbediende kan invullen. De rechercheur zou zich dan met het werk kun nen bezighouden waarvoor hij is aangesteld. Schrikbarend Het aantal winkeldiefstallen stijgt schrikbarend snel. in 1963 waren dat er 1475; in 1970 11.563 en vorig jaar 23.954. Mannen, zo heeft een onder zoek uitgewezen, stelen meer uit winkels dan vrouwen. De laatste maanden trekken de dieven er niet meer alleen op uit. Steeds meer gaan zij groepsgewijs te werk. Stap pen een winkel binnen, roven wat van hun gading is en ver laten vervolgens, met z'n al len, weer de zaak. Vooral op donderdag, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek on derzocht, wordt er veel ge stolen. De koopavond is ook 'geliefd' bij de dieven. Dan volgen vrijdag en zaterdag. Per jaar wordt er voor niet minder dan 880 miljoen gul den 'schade' aan de bedrijven toegebracht. Een winkeldief die voor de al lereerste keer wordt gesnapt, gaat vrijuit. "Toch zijn we daar tegen", reageert Van Woerkom. "We weten uit er varing dat veel dieven niet worden betrapt. Zo iemand kan doorgaan tot in het on eindige." Wie noteert er dat iemand al eens is aangehouden voor winkeldiefstal? Van Woerkom: "Dat is juist hèt punt. Als er een goede regi stratie zou zijn, zouden wij misschien wel met deze maat regel in zee kunnen gaan. Hoewel, over het bedrag van vijftig gulden moet dan nog wel worden gepraat. Een goed noteren van de namen is dan wel een absolute voor waarde. We hebben daarop ook aangedrongen. Maar jus titie schermde met privacy. Dus De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf vreest dat de consequenties voor de middenstanders niet gering zullen zijn als het ministerie van justitie zijn zin doordrijft. "De schadeposten zullen dan heel hoog oplopen. En de consument wordt de dupe. Jc kunt er dan niet omheen dat die 'verliezen' in de prijzen moeten worden doorbere kend. En als dit niet wordt toegestaan? Ja. dan zullen heel wat zaken het loodje leg gen en failliet gaan." Kleine bedragen Ondanks dat het om relatief kleine bedragen gaat? "Als elke diefstal rond de vijftig gulden bedraagt, moet je heel wat omzetten om dit glad te strijken. Zo'n bedrag is ge woon veel te hoog. Wij probe ren de bedrijven al bewust te maken hoe ze diefstal kunnen bestrijden. Helemaal uit roeien doe je het natuurlijk nooit. Maar je kunt het de die ven wél moeilijk maken Als ze moeten gaan 'rommelen', lopen ze veel te gauw in het oog. Dat is nou net wat ze niet willen. Een voorbeeld? Grammofoonplaten zitten te genwoordig niet meer in de hoezen. Als iemand een plaat wil kopen, gaat 'ie met de hoes naar de kassa. Daar krijgt hij het gewenste num mer. Ja, de diefstallen zijn hier drastisch teruggedron gen. Aan de andere kant het gaat wél ten koste van een snelle bediening." Het probleem van de winkel diefstal moet, zo meent Guido van Woerkom, al bij de jeugd worden aangepakt "Onder wijzers mogen hun leerlingen best bestraffend toespreken als ze iets hebben gedaan dat niet door de beugel kan. Bo vendien overwegen we om eens met de Stichting Ideeele Reclame (kortweg SIRE) te gaan praten of ook zij zich eens over dit probleem wil buigen." Verwerpelijk De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf heeft nog niet zo lang geleden een en- quete gehouden waaruit naar voren is gekomen dat het me rendeel van de bevolking winkeldiefstallen verwerpt Niet minder dan negentig procent van de Nederlanders vindt dit kwalijke praktijken. Zes procent minder, 84% dus, noemt deze bezigheid zelfs 'minderwaaidig'. Slechts drie procent van" de ondervraag den had er niet zo veel moeite mee als er eens wat uit een winkel wordt meegenomen zonder te betalen....

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19