'Der Franzl' kan alleen maar afgaan in Hamburg m Rotterdam verzwakt in EC-duel 3-1 Automatiseren. WIERSMA CONTRA N'DIAYE WVC sterkste met strijd Orion: René van de Kerkhof weer hersteld ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 NAMEN (GPD) - Der Franzl, zoals hij nog steeds heet in zijn geboortestad München, schijnt de eeuwige jeugd te hebben. Op 11 november wordt hij 36 jaar, een leeftijd waarop zijn vakge noten zich meestal gaan toeleggen op Alte Her- renfussball en liefdadigheidspartijtjes. Want het applaus dat vijftien jaar lang van de tribunes heeft geschald, kan niet abrupt worden afge broken. De moeilijkste periode voor een gestopte sportvedette zijn de eerste twee jaar na de carrière. Beckenbauer heeft dat moment duidelijk verlegd. Hij gaat opnieuw op het aller hoogste niveau voetballen bij HSV voor een jaargage van 600.000 DM. Hij heeft niets meer te winnen, alleen te verlie zen. Immers, gaat hij weer een glansrol vertolken in Ham burg, dan vindt het publiek dat vrij normaal. Bereikt hij niet meer het hoge niveau van weleer, dan wordt Franzl rücksichtlos afgemaakt. Beckenbauer is daarop prima voorbereid. „Ik denk niet dat ze die kans zullen krijgen", zegt hij. „Als ik ook maar vijf minuten had getwijfeld aan mijn lichamelijke en geestelijke toestand, had ik het aanbod van Hamburg weg gewuifd". - Van wanneer dateren de eerste contacten tussen jou en Ham burger SV? „Iedereen denkt dat deze transfer de laatste maanden is gaan spe len, maar dat is onjuist. In de- Op 30 oktober speelt Franz Bec kenbauer zijn laatste wedstrijd voor New York Cosmos. Vervol gens neemt hij een rustperiode van drie weken in acht en zal eind november zijn rentree maken in de Westduitse Bundesliga bij Hamburger SV. cember vorig jaar speelde ik met het wereldsterrenteam tegen Bo- russia Dortmund in het kader van een UNICEF-actie. Na die wed strijd stond Branco Zebec, de trainer van HSV, ineens voor me. De basis voor mijn terugkeer naar West-Duitsland is die avond gelegd". - Vind je het niet overdreven, dat er zoveel ophef over jouw come back wordt gemaakt? Het gaat in wezen toch slechts om een bijna 36-jarige speler, die zijn loopbaan gaat afbouwen. vindt die publiciteit rond mijn te rugkeer belachelijk, maar elke journalist schrijft erover en die verhalen worden nog gelezen ook. Bij al die poespas proef ik toch een beetje het idee van: wat wil die ouwe Franz nou nog in de Bundesliga? Ik kan me er niet druk om maken. Ik weet van me zelf hoe het met mij gesteld is. Daarom durf ik deze stap aan. Maar ik beweer niet, dat ik zal slagen bij HSV. Ik ga het alleen proberen". - Wat is jouw hoofdmotief geweest om New York te verlaten? Fi nancieel zou een voortzetting van je verblijf bij Cosmos toch interessanter zijn? „Financieel gezien had ik er niet moeten vertrekken. De drijfveer om terug te keren is puur spor tief. Ik wil nog één keer op het allerhoogste niveau voetballen. Dat was in Amerika niet moge lijk, hoewel het spelpeil met het jaar stijgt. Vier seizoenen New York vond ik meer dan afscheidswedstrijd geflankeerd met de, volgens Beckenbauer, grootste voet- Franz Beckenbauer tijdens zijn baller aller tijden: Pele - Was de Amerikaanse finale tus sen Cosmos en Fort Lauderdale Strikers maatgevend voor het voetbal in de Verenigde Sta ten? „Nee, die wedstrijd staat op zich zelf. Technisch was het aardig om te zien, maar tempo zat er niet in. Dat kwam voornamelijk door de hitte van 40 graden. Dan trekt ook een Bundesliga-speler geen vier sprintjes over veertig meter ach ter elkaar. Maar in zijn algemeen heid ligt het peil beduidend lager. Daar hoeven we niet omheen te draaien". - Heeft de komst van Weisweiler niets te maken met jouw toch verrassende vertrek? .Helemaal niets. Weisweiler staat daar helemaal los van. Hij is trouwens de beste coach, die we ooit bij Cosmos hebben gehad. Zijn voorgangers rotzooiden maar wat aan. Discipline ont- Maar ook zonder Weisweiler werd Cosmos twee keer kam pioen van Amerika. „Maar lang niet zo overtuigend. De komst van Weisweiler moet je ook op langere termijn zien. Hij kan een nieuwe dimensie geven aan het voetbal daar. Ik ben het met zijn beslissingen lang niet al tijd eens. Ik heb steeds tegen hem gezegd: laat mij laatste man spe len. Nee, ik zou en moest op het middenveld blijven en Carlos Al berto was zijn libero. Daarover verschillen we vandaag de dag nog van mening, maar in mijn laatste Cosmos-weken maak ik over dat punt geen heibel Weisweiler „Ook als Weisweiler niet gekomen was, zou ik Amerika hebben ver laten. Spelers die roepen dat Weisweiler de verkeerde trainer is, weten niet waarover ze praten. Hij is met bijna niemand te ver gelijken. Ik heb trouwens in mijn 15-jarige loopbaan het geluk ge had om altijd onder grote coaches te mogen werken. Vanaf mijn start bij Bayern München heb ik achtereenvolgens getraind onder Cajkowsky, Zebec, Lattek, Cra mer en Weisweiler. En Helmut Schön als bondscoach niet te vergeten. Mijn prestatieg zijn voor een groot deel terug te voe ren op deze mensen. Ik zal deze coaches altijd dankbaar blyven. Daarom wil ik ook over Weis weiler geen kwaad woord ho- - De afgelopen vier jaar heb je alle eredoctoraten op voetbalgebied in de VS ontvangen. Van 'voet baller van het jaar' tot - als troostprijs - 'beste middenvel der'. „Dat zijn leuke uitverkiezingen, maar die zeggen op zich niet zo veel. Ik ben slechts voor één feit dankbaar: ik heb bij Cosmos één seizoen lang samen met Pele in de ploeg mogen spelen. Wat hij in die periode nog kon, was niet te evenaren, laat staan te overtref fen". - Ook niet door Johan CruijfT? „In mijn ogen niet. Pele heeft altijd op eenzame hoogte gestaan. Dat niveau heeft zelfs Cruijff niet ge haald. Wat hij wel heeft bereikt is het feit, dat hij op dit moment - terwijl hij toch dik in de dertig is - nog even sterk speelt als in de be ginjaren 70 toen ik als Bayern- aanvoerder tegen zijn Ajax speelde. Ik heb de indruk, dat Nederland niet beseft dat de hui dige Cruijff nog steeds met kop en schouders uitsteekt boven welke andere speler uit dat land ook". Prettig Wat was je eerste prettige erva ring bij je terugkeer op Europe se bodem? „Ik heb allereerst een ordinair voetbalveld bezocht. Met echt gras, datje benen niet schroeit als je een sliding maakt. Het kunst gras in de VS, astroturf, kan niet tippen aan natuurgras. Ik speel nu al een stuk beter. Ik merkte dat laatst in Portugal tegen FC Porto. Ik schoof na een sliding vijf meter met mgn knie over het veld, maar ik vond het een zalig gevoel". Had het niet meer voor de hand gelegen dat je een rentree zou maken bij Bayern München de club die tot voor kort dringend behoefte had aan een goede libe- „Afgezien van het feit dat Bayern mij niet heeft benaderd, moet je nooit teruggaan naar de club waar je vroeger hebt geschitterd Toen ik vier jaar geleden uit München vertrok, kon de club dank zij de miljoenen dollars die Bayern van Cosmos ontving als vergoedingssom nieuwe investe ringen doen. In dat laatste jaar bij Bayern speelden we vaak met vgf amateurs. Een belachelijke situa tie. Indirect heb ik dus meege werkt aan de wederopbouw van Bayern. München is en blijft mijn stad. Daaraan heb ik mijn hart verpand. Zodra ik in Hamburg speel en woon, zal ik elke zondag naar München vliegen". Allerhoogste Je hebt gezegd datje nog één keer op het allerhoogste niveau wilt acteren. Dat zou ook op het na tionale elftal kunnen slaan. zijn niet mijn woorden. Ik denk al leen aan Hamburg. Stel dat ik zal voldoen in de Bundesliga, dan nog zie ik Derwall niet teruggrij pen op een 36-jarige speler. Ik denk dat mijn aantal interland (103) niet meer zal stijgen. Dat zou trouwens ook te gek zijn in een land waar zoveel talent rond loopt". Enkele weken voor zyn eerste op treden voor HSV maakt Franz Beckenbauer een ontspannen indruk. Zelfverzekerd ook. Over zijn vertrekkende troef zegt trai ner Hennes Weisweiler. „Zijn speelwijze was tien jaar geleden revolutionair en imponeert nu nog steeds. Ik denk dat Franz het nog één keer gaat maken. Bec kenbauer is de grootste ster, die het voetbal in mijn land heeft voortgebracht. Zo'n man mag eenvoudigweg niet afgaan en daar zorgt hij ook wel voor". EINDHOVEN (GPD) - René van de Kerkhof is na zijn meniscus-operatie weer vol ledig hersteld en speelt za terdag met PSV mee in de Brabantse derby tegen Wil lem II in Tilburg. De kans is echter niet gering dat Van de Kerkhof tijdens de wedstrijd zal worden vervangen, mede met het oog op de ontmoeting met Ham burg SV voor het UEFA-Cup- toernooi volgende week woensdag in Eindhoven, waarvoor een zeer grote be langstelling bestaat. De PSV'er Adri Koster zit zater dag in Tilburg op de reser vebank. René van de Kerkhof, die reeds een dag of veertien in trai ning is, speelde woensdag 27 augustus voor het laatst in Alkmaar tegen AZ'67. t de Kerkhof: rentree. DEN HAAG (ANP) - Damwereld- kampioen Harm Wiersma speelt van 31 oktober t/m 9 november in zeven verschillende plaatsen in Nederland een match van tien partijen tegen de Malinese grootmeester Mamina n'Diayc. De afrikaan, die momenteel in Ne derland verblijft en in de natio nale competitie voor het Appin- gedamse Fivelgo uitkomt, be hoort tot de topspelers van zijn continent. Het is voor beide spelers de laatste voorbereiding op het komende wereldkampioenschap, dat eind november in de Malinese hoofd stad Bamako begint. Het initiatief tot deze wedstrijd is door het hoofdbestuur van de KNDB genomen, opdat de titel houder in de gelegenheid is in op- i Mali a i de start te timalev< komen. De match begint op 31 oktober in Amersfoort. Voorlopig staan El- burg, Lelystad, Rijssen, Den Haag en Dordrecht als volgende ontmoetingsplaatsen op het pro gramma, terwijl de laatst vier par tijen in het Rotterdamse Hilton- hotel worden gespeeld. In de Maasstad wordt gelijktijdig met deze match de herkamp om de nationale damtitel gespeeld. Bij het toernooi in Bedum eindi gen Harm Wiersma, Rob Clerc en Jannus van der Wal gezamenlijk op de eerste plaats, waardoor een extra wedstrijd nodig werd. In verband met zijn voorbereidin gen op het wereldkampioen schap heeft Wiersma van deel name aan deze herkamp afgezien. Clerc en Van der Wal spelen nu drie partijen op 6. 7 en 9 novem ber. De winnaar mag zich natio naal kampioen Voor beide wedstrijden is de Am sterdammer Thom Nobbe als ar biter aangewezen. Tijdens beide matches zal oud-wereldkam pioen Ton Sijbrands demonstra ties verzorgen. LEIDEN - Deze week ging ook de eerste klasse weer van start in de volleybalcompetitie en het pro gramma vermeldde al direkt eni ge interessante partijen. Bij de heren was dit o.a. WVC-Orion Het werd een boeiende strijd waarin WVC in de eerste set dui delijk een klap kreeg (5-15) door te zenuwachtig spel. Daarna wis selde coach Kleingeld 2 spelers (Frits van Arkel erin) en toen liep het ineens, vooral ook door een grote dosis enthousiasme. Orion werd finaal weggespeeld: 15-2. De derde en vierde set gingen ge lijk op, waarbij bv. in de derde set een stand van 13-13 zo'n 15 minu ten werd vastgehouden. WVC bleek de gelukkige die via 16-14 de 3-1 zege kreeg. Het meeste ap plaus kreeg Frits van Arkel voor zijn sterke spel. SKC begon de competitie met een zege op Gemini 3. Met een sterk op de voorgrond tredende Aijan Middendorp werd Gemini met een sterk blok en goede set-ups aangepakt. Als in de toekomst ook de pass wat beter verzorgd wordt, gaat SKC geducht mee tellen. Nu won het met: 15-6, 15-7, 13-5 en 15-4. LUSV lijkt enigszins verzwakt t.a.v. vorig seizoen Toch was dit geen belemmering om o.l.v. Kees Lagerwaard LUSV 3 flink af te drogen. In krap een uur tijd werd het derde team met 5-15, 6-15 en 5-15 op zij gezet. Donar kon ondanks zijn ruime overwinning op DAC 2 niet im poneren. Het werd wel 3-0 (15-11 15-7 en 15-9) maar DAC 2 kon als excuus aanvoeren, dat het 3 spe lers miste door blessures. Donar echter had de beschikking over 3 ex-eerste team spelers. RW en Leython 2 vochten een spectaculair .duel uit. Leython 2 beschikt over 2 perste team spe lers t.w. Henny v. d. Hulst en Rpe.of Konterman, terwijl ook RW danig versterkt was. Van het begin aan ontspon zich een boeiend gevecht om de punten. Leython nam steeds een voor sprong, maar meer dan een punt of vier werd het niet. En dat was niet genoeg want op 12-12 kwam RW langszij en het pakte ook de setzege: 15-12. Daarna kreeg RW vleugeltjes. Leython sloeg zich te pletter op het blok en RVV scoorde15-3. Op 10-1 in de derde set leek het pleit beslist doch Leython kwam punt voor punt terug en finishte op 14-16 winst. De vierde set leek een copy van de derde doch nu was het geluk met RW, dat niet fraai, maar wel verdiend voor 15-12 de totaalzege van 3-1 opeiste. DAC 1 denkt dit jaar geen hoge ogen te gaan gooien, daar de ploeg over een smalle basis be schikt. Vooralsnog won het ech ter ruim in Noordwijk van NOVO 2 met 0-3 (7-15,4-15 en 10-15) vooral omdat het deze keer een sterk blok in huis had. Bij de dames lijkt Gemini 3 de titel snel te willen heroveren.Tegen het gerenommeerde Leython 4 behaalde met een 3-0 zege (15-11 15-5 en 15-7) DAC 2 onderschatte het gepromoveerde Blok kenne lijk want in de eerste set behaalde een fris spelend blok de zege 15-11. In de volgende 2 sets ging de DAC-aanval pas goed draaien 4-15 en 7-15, maar in de vierde set dacht men er al te zijn. Het ge volg: Blok won met 15-11 en be haalde zo het eerste punt via deze 2-2. VCL boekte zijn eerste zege ten koste van een slecht ingespeeld Orion. Bij dit Orion was de pass zo zwak. dat er van aanvallen geen sprake was. Via 15-8, 15-9. 12-15 en 15-11 werd het 3-1 voor VCL. Leython 2 moest in de eerste set kennelijk nog warm draaien te gen NOVO 3: 15-5 verlies. In de tweede en derde set werd winst behaald door goed aanvalspel. In de laatste set waren er te veel misverstanden, waardoor NOVO winst opstreek (15-8). Een ver diend gelijk spel was het resul taat (2-2). In Up Go en Ridder- veld, de twee debutanten, ont moetten elkaar al in de eerste wedstrijd. Het werd een duidelij ke zege voor een sterk voor de dag komend Ridderveld. In de eerste set werd het zelfs 4-15. daarna bleef In Up Go wel bij (12-15), maar pas in de derde set draaide In Up Go op volle toeren (15-7) om daarna in de vierde set door de vele pass-fouten hele maal weg te zakken (4-15). Als excuus gold dat In Up Go slechts over zes speelsters beschikte. Het vernieuwde Leython 3 was erg nerveus in de confrontatie met S'70. Het gevolg: veel persoonlg- ke fouten. Toch groeide het team tijdens de wedstrijd naar een ac ceptabel niveau. Jammer dat in de derde set de scheidsrechter het feest bedorf door eenzijdige technische fouten tegen. Set standen: 15-7, 15-10 cn 15-13. Leython had in Edith Kip zijn beste speelster. GER RENES VOETBAL - FC Groningen krijgt een lichtinstallatie. De gemeente is bereid om 150.000 gulden bij te passen. VOETBAL - Cambuur-doelman Johan Tukker is voor twee ton verkocht aan FC Groningen. DAMMEN - in de tweede ronde van de strijd om het Nederlands kampioenschap bij de junioren heeft Gerard Jansen alleen de leiding genomen. Hij won van Fred Elgersma. WIELRENNEN - In de Zesdaagse van Dortmund heeft het Austra lische koppel Clark/Allan de lei ding TENNIS - Tom Okker is gisteren dooroen a gi opdi Zwit iet On thardt doorgedrongen tot de hal ve finales van het Grand Prix- toernooi in Bazel. Tegenstander van Okker is Björn Borg. A+E Office Systems heeft speciaal voor kleine tot middelgrote bedrijven een ruime keuze in bureau computersystemen. Compleet met program matuur. Ruime ervaring in systeemanalyse, ontwerp en implementatie. Maak kennis! office systems LEIDEN - De strijd om de jeugdti- tel van de Leidse Schaakbond in de leeftijdscategorie tot 20 jaar wordt een gevecht tussen maar liefst drie kampioenen. Hans Kuijf, die zijn titel verdedigt, moet het opnemen tegen Marcel Piket en zijn broer Jeroen. Een belangrijke outsider op dit toer nooi is Mare Overeem. Hans Kuijf is gezien zijn opmerke lijke prestaties van de laatste maanden zondermeer de grootste kanshebber. Zo veroverde hij bij zijn vereniging, Philidor/Leiden, een vaste plaats in het eerste tien tal, dat in de hoofdklasse van de landelijke competitie uitkomt. Zijn grootste succes behaalde hij in augustus van dit jaar, toen hij een geslaagde greep naar het open Nederlands kampioen schap in het Gelderse Dieren deed. In de laatste editie van de strijd om het "Leidse" jeugdkampioen schap was Hans Kuijf opper machtig. Ditmaal is het echter uitkijken voor hem, want de ge broeders Piket zijn niet voor de poes. Marcel, de oudste telg van Joop Pi ket, heeft de "Leidse" schaaktitel in de klasse tot 16 jaar van vorig jaar op zijn naam staan. Bij de strijd om het Nederlands kam pioenschap in die leeftijdsgroep kwam hij net iets te kort. Hij moet het vooral hebben van rustige po sitionele laveerpartijen. Tijdnood doet hem nog wel eens de das om. Zijn elfjarige broer Jeroen daaren tegen is echt een "duveltje-uit- het overbckende-doosje". Juist in tijd nood is hij het gevaarlijkst voor zijn opponenten, want dan gaat bij hem de "truccendoos" hele maal open. In zijn korte schaak carrière heeft hij al heel wat ere metaal verzameld: twee maal "Leids" kampioen in de klasse tot dertien jaar, twee maal natio naal kampioen in dezelfde leef tijdsgroep en een maal de snel- schaaktitel van Nederland, ook in die categorie. Om het "Leidse" schaakevenement ook voor de "mindere goden" aantrekkelijk te maken worden behalve voor de drie hoogst ge- klasseerden een aantal loofprij zen beschikbaar gesteld. Het toernooi, dat in het buurthuis "Cornells Joppesz" in de Durieu- straaf (bij de Burggravenlaan in Leiden) wordt gehouden, telt ze ven ronden. De speelavonden zijn de vrijdagavonden 24 en 31 oktober. 7. 14. 21 en 28 november en 12 december 1980. Elke ronde bvgmto'm half trilt precies en het speeltempo bedraagt veertig zet ten in twee uur per schaker per partij. Daar zich tot nu toe slechts acht deelnemers aangemeld hebben, zit wedstrijdleider Ver biest |Uit Leiden te springen om meer schakers. Europa-Cup Het zestal van landskampioen V, Rotterdam, dat dit weekeinde in <lc openingsronde van het Euro pese bekertoernooi de strijd moet aanbinden met de Deense titel houder. zal het in Aarhus op Jut land niet gemakkelijk krijgen. Niet alleen de beide grootmees ters Jan Timman en Ulf Anders- son. die beiden deelnemen aan het Clann.Nch.i.iktoei-noMi m In t Jan Timman: afwezig Argentijnse Buenos Aires, maa ook internationaal probeert t vangen", ontbreken in de Rotte: damse gelederen. »ok de Engelse grootmeester Raymond Keene niet van de par tij kan zijn, is de opstelling van het team uit de Maasstad als volgt 1de Engelse grootmeester Michael Stean; 2 internationaal mw ter John i an dar Wtel S oud-wereldkampioen Max Eu- we; 4 Fred van der Vliet; 5. Arend van Dop en 6. Leo Kerkhof! De Rotterdammers zijn op papier nog wel sterker dan hun Deense opponenten, maar toch vindt Leidenaar van der Wiel het "een linke toestand gezien het spel van Euwe en KerkhofT. Euwe is dui delijk op zijn retour, terwijl Kerkhoff een riskante stijl heeft, waarmee hij tot nu toe nul punten uit twee partijen in de vaderland se competitie scoorde". TAEKWONDO - Op de laatste dag van de Europese kampioen schappen in Esbjerg heeft Ne derland één zilveren en drie bronzen plakken behaald Die kwamen op naam van: Jantme Basten, Jacky Kottelaar, Adriaan Esch en Hans Speirings.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11