Leiden weigert Pais gegevens onderwij sstaking Krakers moeten pand uit Machtsmisbruik van minister LAATSTE WAARSCHUWING POLITIE Leidse stadsrubriek Nieuw kantoor gebouw Plesman- laan ")NDERDAG 16 OKTOBER 1980 LEIDEN LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden weigert mi nister Pais (onderwijs) het aantal uren op te geven dat Leidse leerkrachten van het openbaar onderwijs op 19 juni hebben gestaakt. Dat gaat de gemeente geld kosten, want de minis ter heeft nu besloten om een schatting te maken en "gedwongen zelfstandig een vermindering van het bekostigingsbedrag vast te stellen". De minister wil namelijk voor de uren waarin is gestaakt geen vergoeding geven. De gemeente Leiden vindt dat mi nister Pais zich schuldig maakt aan machtsmisbruik door te dreigen subsidie in te houden. De minister accepteert dit verwijt niet. Zijn redenering: het minis terie van onderwijs volgt het ar beidsrecht als het de schoolbe sturen kort in de personeelskos ten wegens werkonderbreking of staking. Het treedt daarbij niet in de bevoegdheden van de school besturen (i.e. de gemeentebestu ren). Vlakte Met andere woorden: Leiden mag de stakende onderwijzers best doorbetalen, maar krijgt daavoor van de minister niet de gebruike lijke vergoeding. De gemeente moet het geld uit eigen middelen zien te verkrijgen. "In de loon kostensubsidie worden de ge staakte uren niet vergoed", aldus minister Pais. Met Leiden weigert ook de ge meente Amsterdam om de door Pais gewenste gegevens te ver strekken. Beide gemeenten heb ben niet gereageerd op het her haald verzoek van de onderwijs minister. Drie maanden na de stakingsdag, die door de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel (Abop) was uitgeroe pen, had Pais de gemeenten Lei den, Amsterdam, Groningen en Rheden verzocht binnen twee weken alsnog op te geven hoe veel uren onderwijzers op 19 juni hebben gestaakt. Tot dan hadden 152 besturen van 460 scholen wel van zich laten horen. Zo kon de minister een kwart miljoen op de subsidie korten. Pais: geen vergoeding voor staking. Hij kon berekenen dat lang niet alle schoolbesturen op zijn eerste verzoek hadden gereageerd. De betreffende circulaire werd op verschillende manieren geïnter preteerd, zodat sommige ge meenten zich wel op de vlakte hielden. Hierop hehaalde minis ter Pais zijn verzoek aan ge noemde vier gemeenten. Gro ningen en Rheden reageerden daar wel op, Leiden en Amster dam niet. LEIDEN - De Leidse politie heeft -vanochtend voor de laatste maal de bewoners van het gekraakte pand aan de Zoeterwoudseweg gewaar schuwd. Nog vandaag moe ten de twee krakers het huis verlaten. Zo niet, dan volgt ontruiming. De officier van justitie nam eerder deze week die beslissing. "We hebben hun al eerder laten weten dat ze eruit moeten. Ik zou dit be slist geen donderslag bij hel dere hemel willen noemen", verklaart een politiewoord voerder. Volgens de politie komen in het pand nu twee urgent woning zoekenden. "Die mensen verhuizen als het even meezit nog morgen. Ze voldoen echt aan de eisen. Ze zijn bijvoor beeld economisch gebon den". Een zeer vreemde gang van za ken vinden de krakers dit. "De eigenaar heeft heel snel, binnen een paar dagen zelfs, een aantal mensen opge trommeld. Binnen een dag kwam hij met drie verschil lende huurders. Waar haalt hij die ineens vandaan? Voldoen die mensen aan de huisves tingsnormen? Vragen waarop wij geen duidelijke antwoor den hebben gekregen. Bo vendien beweert de eigenaar dat hij het huis wil verbou wen, maar de bouwvergun ning die hij heeft geldt voor een loods achter het huis" Begin oktober werd het vrij staande huis gekraakt. Tot dit weekeinde hoorden de be woners niets van eigenaar F., maar de eerste kennisma king, zaterdagavond, was dan ook meteen goed raak. Om streeks half zes arriveerde de ze makelaar in onroerend goed vergezeld van een fami lielid bij het pand. Niemand thuis, zo bleek al gauw. Alras werden de ruiten inge gooid en gingen de matrassen naar buiten. Buren, die zagen wat er gebeurde, belden de politie. Beide heren werden meegenomen. Op het bureau werd tegen hen proces-ver baal opgemaakt wegens ver- nieling.Gevraagd naar de re den van zijn optreden ver klaart de eigenaar. "Mijn huis staat pas sinds augustus leeg. Die mensen horen helemaal niet in dit pand thuis. Waar ben je als eigenaar aan toe als het deze kant op gaat". 'Aan de hand van papieren is bewezen dat hij gelijk heeft", verklaart een politiewoord voerder. "We hebben dit grondig bestudeerd". Voor de officier van justitie reden om het pand op zeer korte termijn te laten ontruimen. Huisvre debreuk oordeelde hij. Huisrecht Maandag nam één van de kra kers contact op met de Leidse politie. Op het bureau hoor; den zij wat de bedoeling was: Eruit. En wel vandaag. De krakers lieten het hier niet bij zitten en namen contact op met het Leidse advocaten- collectief. Daar werd hun ge val bestudeerd. Mr. L. Sprengen "Volgens mij is er beslist geen sprake meer van het zogenaamde huis recht. De krakers hebben namelijk niets gekraakt dat in gebruik was bij de eigenaar. Je kunt dan volgens mij niet spreken van huisvredebreuk. En bovendien moet men niet klakkeloos afgaan op wat de eigenaar zegt. Hoogstwaar schijnlijk staat het pand al veel langer leeg dan hij be weert. Ik snap dit besluit ab soluut niét". Een mening die wordt beves tigd door anderen: "Augustus dit jaar? Dat klopt niet", zegt een buurvrouw. "Het pand stond zeker vanaf juni leeg. Er hingen wel gordijntjes voor de ramen, maar dat was meer voor de show. Zo van: hier woont iemand. Om te voor komen dat het huis zou wor den gekraakt, denk ik. Voor juni was het pand een tijdje tijdelijk bewoond. Zeker niet permanent volgens mij". Verkeer op Koninginnelaan voorlopig in één richting LEIDEN - In de Koninginnelaan kan het verkeer voorlopig slechts in één richting rijden, vanaf de Herenstraat naar de Lammen- schansweg. De even zijde van de laan wordt geasfalteerd. Dit werk is gisteren begonnen; naar schat ting zal het tien weken duren. Het verkeer vanuit het centrum en vanaf de Lammenschansweg in de richting van de Vijf Meilaan en Zuid-west kan gebruik maken van verschillende routes, zoals Tomatenstraat-Zoeterwoudse- singel en Jan van Houtkade-He renstraat. De buslijnen zullen via de Tomatenstraat worden om geleid. Herbestrating Kraaierstraat LEIDEN - De Kraaierstraat wordt herbestraat. De werkzaamheden zijn vandaag begonnen en zullen in het gedeelte tussen Utrechtse Veer en Hoge woerd ongeveer twee weken duren. De drie we ken daarna wordt gewerkt in het gedeelte tussen Hogewoerd en Levendaal. Nieuwegeinse bouwer voor rekencentrum LEIDEN - Het bouwbedrijf Erma b.v. uit Nieuwegein gaat het nieuwe Leidse rekencentrum aan de Langegracht bouwen. Vol gend jaar herfst moeten de Leid se cijferaars hun rekenwerk kun nen verrichten in het centrum dat tussen het Stadsbouwhuis en het Energiebedrijf Rijnland wordt neergezet. Totale bouwkosten: ruim vier miljoen. Reden voor de verhuizing: het hui dige gebouw, een oude school in de Da Costastraat, voldoet niet meer aan de eisen des tijds. door René van der Velden Jaap Visser Batig saldo De verontwaardiging was groot toen het "klootjesvolk" vorig jaar vernam dat de corpsbal len van Minerva hun zoveel ste lustrumweek in het Van der Werfpark mochten hou den. Nog groter was de ver ontwaardiging toen bleek dat het park tijdens die week hermetisch werd afgesloten. Compleet met hekken en prikkeldraad. Laaiend was het klootjesvolk toen de da mes en heren studenten het fraaie park als een veredelde vuilnisbelt achterlieten. Maar zie, Minerva wil het alsnog goedmaken want na intensief telwerk blijken de lustrumac tiviteiten minder te hebben gekost dan was begroot. Van al het subsidie- en particulie re geld zijn nog drie "rooitjes", drieduizend gul den dus, over. De Miner- va-praeses heeft de gemeente inmiddels laten weten "dat men zich op het standpunt heeft gesteld dat men tijdens het lustrum zoveel gemeen telijke medewerking heeft gekregen, dat het batig saldo aan de gemeente geschonken moet worden, met het ver zoek er iets tastbaars van te maken, bij voorkeur in een park". Gemeente-promoter Cees Hu- gens heeft inmiddels bij bur gemeester en wethouders een voorstel ingediend om de schenking van drieduizend gulden te aanvaarden. Zo werkt dat. Even op het Stad huis langs komen, zo van: "Jongens, nog bedankt hè en hier is de cheque", is er niet bij. Nee, eerst moeten B en W beslissen of zij bereid zijn om de cheque te aanvaarden. Maar goed, wat gaat er nu met die drieduizend gulden ge beuren? Je kunt er geen standbeeld van ex-burge meester Vis, de man die Mi nerva een warm hart toedroeg en "het koor" geen strobreed in de weg legde, voor neerzet ten. Cees Hugens: "Ik denk dat plantsoenendienst voor dat geld een paar speelattributen gaat neerzetten op het aan te leggen park langs de Zijlsin gel. Op de plaats van het Ne derlands Drukkerijbedrijf' Speel goed Het spelend kind staat centraal bij een tentoonstelling die de "beweging" Contact met Ou ders uit de Meren wijk ko mende week in het biblio theekfiliaal aan de Rosmolen organiseert. Een tentoonstelling over kin derspeelgoed, speciaal in de leeftijdsgroep van nul tot zes jaar. De werkgroep Contact met Ou ders is ontstaan uit een K en O-project dat vier jaar gele den in de Merenwijk werd opgezet. De bedoeling van het project het verbeteren van het opvoedingsklimaat in de nieuwbouwwijk Merenwijk. Het project werd geleid door een een drietal beroepskrach ten. Deze beroepskrachten hebben zich inmiddels, nadat onder meer een peuterspeel zaal van de grond was geko men, teruggetrokken en hun werk is overgenomen door ongeveer dertien vrijwillig sters. Allemaal moeders. Deze moeders hebben een werkgroep gevormd die kof- fie-ochtenden en gespreks- avonden houdt. De bedoeling van het geheel is: het uitwis selen van opvoedingserva ringen en het bespreekbaar maken van problemen en probleempjes. "Die ochtenden en avonden lo pen erg goed", aldus Mar.je Zwanenburg en Henny Dijk stravan de werkgroep. "Het is reuze gezellig. De vrouwen r In verband met de speelgoedtenloonstelhng is ook een fotowedstrijd gehouden met als thema: het spelende kind. Er kwamen maar liefst driehonderd inzendingen. Deze foto leverde de prijswi leeftijd veel minder contact tussen de vader en het kind dan tussen het kind en de moeder. Daarnaast is er nog het praktische probleem dat beide ouders moeilijk tegelijk weg kunnen. De meeste moe ders vinden het, dachten we, ook wel fijn dat hun man er niet bij is. Die durven vaak beschouwen het vaak echt als een uitje' En hoe zit het met de vaders? "Ehh ja, vaders komen er niet of nauwelijks. Maar dat is wel te verklaren hoor. Vaders pra ten over het algemeen niet zo makkelijk over opvoeding. Bovendien is er op die jonge over speelgoed Marije en Hennie: "Je merkt toch dat veel ouders dikwijls met het probleem zitten: welk speelgoed moet ik m'n kind op welke leeftijd geven. Met deze tentoonstelling willlen we een overzicht geven van- wat er zoal te krijgen is. Daar naast is er voorlichtingsmate riaal over speelgoed te krijgen en zijn er mensen die advies kunnen geven. De tentoon stelling is ingedeeld naar spelfunctie en leeftijd". Bij het inrichten van de ten toonstelling is zo weinig mo gelijk gebruik gemaakt van speelgoedzaken. "We wilden er per sé geen beurs van ma ken voor speelgoedwinke liers. Het speelgoed komt van peuterspeelzalen, van parti culieren en een paar firma's. Daarnaast is er ook veel eigen gemaakt speelgoed.-We wil len aantonen dat je voor een stuk speelgoed niet per defi nitie naar een speelgoedzaak moet stappen en een heleboel geld moet uitgeven. Met een beetje fantasie en creativiteit is een heleboel zelf te rom melen. Vaak met de meest eenvoudige dingen". De tentoonstelling wordt maandag om 14.00 uur ge opend en is geopend tot 15.30 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur. Dinsdag is de ten toonstelling niet te bezichti gen. Woensdag wel, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.30 uur. Donderdag VBZl 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 uur tot 20.30 uur. Vrijdag van lO.OOtot 12.00uurenvan 14 00 tot 17.30 uur een zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Op maan dagmiddag, woensdagmid dag en vrijdagmiddag is er om 14.00 uur een poppenkast voorstelling en verder zullen er doorlopend dias worden vertoond. LEIDEN - De beleggingsmaat schappij Eurocommerce bv zal een nieuw kantoorgebouw laten bouwen aan de Plesmanlaan. Op het betreffende terrein is plaats voor m totaal vier kantoorge bouwen, met een gezamenlijke grootte van 30.750 vierkante me ter. Het gebouw van Eurocommerce zal 3350 vierkante meter in beslag nemen. De in Gorssel gevestigde beleggingsmaatschappij zal de kantoorruimten onderverhuren. Eurocommerce is met het ge meentebestuur overeengekomen de erfpacht die 75 jaar voor de grond geldt, af te kopen. Volgens B en W is de verwachting gerechtvaardigd dat het kantoor gebouw verhuurd zal zijn, nog voordat het is opgeleverd. "Door de hoge rentestand is een toene mende vraag ontstaan naar kan toorruimten in de huursector. Over de uitgifte van de grond voor de bouw van twee andere kanto ren op hetzelfde terrein aan de Plesmanlaan voert de gemeente onderhandelingen die in een ver gevorderd stadium verkeren. Over het vierde kantoorgebouw worden onenterende gesprekken met een gegadigde gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3