3000Auto plaatsen: 'VasthoudenMenten onrechtmatig' POSTCODE Blaricummer zou in staat van krankzinnigheid verkeren LEZERS SCHRIJVEN Henk van Ulsen overtuigt in Dagboek van een Gek Goede gewoontes: Europarlementariërs willen hoger salaris DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Het bevel tot gevangenneming van Pieter Menten (81) is onrechtmatig. De Rotterdamse rechtbank, die Menten in juli dit jaar wegens oorlogsmis daden in Polen tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde, heeft hem zonder wettelijke grondslag van zijn vrijheid beroofd. Dit i Mentens raadsman mr. L. van Heijningen gisteren voor de Haagse rechtbank. Namens zijn cliënt had mr. Van Heijningen een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse Staat met Pieter Menten. als eis onmiddellijke invrijheids telling van de Blaricumse miljo nair Pieter Menten. De gezondheidstoestand van de, volgens zijn advocaat, in een staat van krankzinnigheid verkerende Menten zou noodzaken tot ont slag uit het penitentiare zieken huis in Scheveningen, waar Men ten momenteel verblijft. Menten lydt onder meer aan suikerziekte, aderverkalking, aantasting van de bloedvaten in de benen, zware ademnood, een aandoening aan de blaas en uitdroging. Daarnaast zou de Blaricumse miljonair bij hevige emoties mogelijk in coma kunnen raken. Interpretatie Volgens Van Heijningen wordt door de gevangenhouding van Menten gezondigdtegen vele wettelijke waarborgen als de in ternationale verdragen van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens en het internationaal verdrag inzake burger- en poli tieke rechten. Landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuin stelde dat de Rotterdam se rechtbank wel degelijk „de wet heeft toegepast en niet zonder wettelijke grondslag de gevan genneming heeft bevolen." Vol gens mr. Drooglever Fortuin komt het erop neer dat de eiser het oneens is met de interpretatie van dë wet zoals de rechtbank van Rotterdam die gaf. „Maar daarover kan men in een kort geding niet klagen. De pre sident in kort geding is geen ap pél-rechter. Hij kan dus niet oor delen dat de voor het geval be voegde rechter een juridisch on juiste uitspraak deed", aldus de landsadvocaat. Een dergelijke gang van zaken is volgens hem in strijd zijn met het hele systeem van de rechtspraak. Soortgelijke pogingen om einduitspraken van lagere rechters onrechtmatig te doen verklaren, zijn volgens Drooglever Fortuin gestrand bij de Hoge Raad. Dwars De landsadvocaat bevestigde de slechte gezondheidstoestand van Menten. Voor een deel ook aan Menten zelf te wijten zijn. Menten krijgt insuline om de sui kerziekte te bestrijden, maar weigert vooralsnog de hoeveel heden insuline te nemen die de geneesheer-directeur van het pe- nitentiar ziekenhuis nodig acht. Daarnaast zou Menten zich niet aan zijn dieet houden. Dit zou de uitdroging van Menten verkla- Ook weigerde de Blaricummer tweemaal met een ambulance naar de kliniek te gaan waar een ROME - De Britse koningin Elisabeth brengt op het ogenblik een bezoek aan Rome. Daar werd zij ook verwelkomd door kinderen van Britse ouders in Italië. specialist zijn blaasaandoening behandelt. De specialist wilde hierop de verantwoordelijkheid niet langer dragen. Wat de aderverkalking van Menten betreft, stelde de landsadvocaat dat tegen deze kwaal geen medi cijnen zijn en dat het daarom voor de toestand van Menten niet uit maakt „of hij in de penitentiare ziekeninrichting verblijft dan wel elders." Het verwijt van mr. Van Heijningen dat de penitentiare ziekeninrich ting in Scheveningen niet inge steld zou zijn pp ouden-van-da gen met al hun kwalen, pareerde de landsadvocaat door te stellen dat Menten deskundig wordt be handeld en dat zijn gezondheid vooruit zou gaan. Daarnaast zei hij dat „Menten zelf artsen kan aanwijzen voor consult op eigen kosten. Op die wijze kan een, ove rigens volstrekt ongegrond, wan trouwen misschien worden weg genomen". President J. H. Blaauw van de Haagse rechtbank doet volgende week woensdag uitspraak. Op 27 oktober dient het hoger beroep in Mentens strafzaak voor de Hoge Raad. Bejaarde in slaap beroofd EINDHOVEN (ANP) - Een 85-jari- ge Eindhovenaar is tijdens het slapen beroofd van een porte feuille met 60.000 gulden en en kele antieke voorwerpen ter waarde van 16.000 gulden. De portefeuille lag onder het hoofd kussen van de slapende man. Het antiek stond in de slaapkamer. De roof heeft in de nacht van maandag op dinsdag plaatsge vonden. Pas gisteren werd het de Eindhovense politie duidelijk om welk bedrag het ging. Er zijn ove rigens geen sporen van braak ge vonden, wat zou kunnen inhou den dat men met een valse sleutel het pand is binnengekomen. Het plaatsen van redactie de daar Brieven kunnen brieven varilezers betekent niet dat de in weergegeven mening onderschrijft, van redactiewege worden ingekort AMSTERDAM - Een kleine tengere man bevindt zich alleen op het toneel. Zijn enige hulpstukken zijn twee kistjes en een hoekelement. Achter hem zien we een lamellengordijn, waardoor hij de buitenwe reld gade slaat. Anderhalf uur lang voert hij ons mee in zijn denk- en gevoels wereld. die geregeerd wordt door zinsbegoochelingen en waanideeën. Wij gaan met hem tot op de bodem van de waanzin en aan het einde van deze reis in het duister blijkt zonneklaar hoe schuldig wij allen zijn aan het lot dat an dersdenkenden treft. De samenleving neemt niet lan ger genoegen met minachten en narijzen, zodra duidelijk wordt, dat iemand die het le ven anders ervaart en daar blijk van geeft, volhardt in zijn anders-zijn. Dan volgt onherroepelijk de krankzinnigverklaring en uitstoting. Afwijkend gedrag wordt niet getolereerd, en we zetten onze paniek om in ge welddadig optreden, in de vo rige eeuw nog onverbloemd, nu wat subtieler. Kastijding, platspuiten, of mensen onder het mom van zelf-hulp aan hun lot overla ten, je vraagt je af wal on menselijker is. Lees er de serie over de anti-psychiatrie in de Haagse Post maar eens op na. Henk van Ulsen brengt in het Nieuwe de la Mar theater Go gol's Dagboek van een Gek (geschreven in 1835) zeer overtuigend als een eigentijd- se aanklacht tegen een sa menleving die dissidenten uitschakelt. Door het stuk te ontdoen van zijn uitgesproken Russische elementen en een meer naar onze tijd getrokken teksta daptatie, ontneemt hij ons de kans ons te verschuilen ach ter het excuus dat het hier gaat om een situatie in een andere tijd en in een land, waarvan we weten dat daar ook nu nog de mensenrech ten met voeten worden getre den. De aankleding is zoals vermeld uiterst sober, maar esthetisch en functioneel. Van Ulsen maakt van de elementen met een paar handgrepen een po dium, een katheder, een veili ge beschutting, een troon. De lamellen begeleiden het steeds meer verliezen van zijn greep op de werkelijkheid met een open en sluitbewe- ging van 180 graden. Hierdoor wordt de cirkelgang van de voorstelling visueel ondersteund: van Ulsen ein digt met dezelfde woorden waarmee hij begon. De lamellen dienen tevens als scheidslijn tussen hem en de buitenwereld. Keken wij eerst met hem naar buiten, op het moment, dat hij zijn nieuwe identiteit openbaar maakt (Ferdinand de achtste, koning van Spanje) stapt hij naar de andere kant en kijkt naar ons: wij zijn de buiten staanders, wiens wereld de zijne niet meer raakt. Spel en décor vormen in deze voorstelling een eenheid. Henk van Ulsen acteert inge togen, met een minimum aan gebaren, maar zeer expressief in houden en mimiek. Een enkele pathetische uitschie ter wordt direct op bestraf fende toon rechtgestreken, waardoor het personage een naiviteit krijgt, die wonder wel past. Deze voorstelling is niet alleen een artistieke tour de force, hij is ook een bewogen getui genis van een bescheiden to neelmaker. HANNY VAN DER HARST Orgel(stad) (7) Van ondergetekende, schrijver van het boek "Sleutelstad-Orgelstad" (Zutphen 1979), kan een korte reactie natuurlijk niet achterblij ven. "Luisterrijk Leiden" en Stichting "Leiden 600 jaar orgel- stad" (of zoiets): wat een kostelijk en vooral origineel idee, meneer Doove! Heeft u misschien "Sleu telstad-Orgelstad gelezen? (bl. 93)! De artikelen in deze krant heb ik met onzettend veel plezier bestu deerd. Vooral uw brieven! Weet u wat u daarmee moet doen: uitge ven onder de titel 'dr. ik, ik, ik Volgens de Leidse Post (24-9-'80) zijn er elf orgelconcerten ge pland. Menigeen zal zeer foenieud zijn wie de organisten zijn die gaan concerteren op drie zaterd- gen en acht donderdagen. Of be speelt u de orgels zelf? Dat zou goedkoop zijn. De subsidie-aan vrage van maar liefst f150.000 kan dan achterwege blijven. Dat bedrag kan dan besteed worden voor de restauratie van het orgel in de Pieterskerk en voor het re construeren van de luiken. Wat vreselijk vervelend voor u dat het Pieterskerkorgel volgend jaar niet klaar is. Maar, meneer Doove houdt goede moed. Misschien kunt u uitwijken naar b.v. Biervliet, Hulsberg of Tinallinge. Met de inhoud van de brieven van mevrouw Rijnders en prof. dr. V. d. Veen (in deze krant op 2-10, 7-10 en 13-10-'80) ben ik het hart grondig eens. Vooral laatstge noemde brief spreekt mij zeer Durft, kan of wil meneer Doove niet vertellen waar hij gestudeerd heeft en wat de titel van zijn even tuele dissertatie is? Ach, meneer Doove, doe niet zo flauw, leg het Tot slot: meneer Doove, u moet eindelijk eens inzien dat het de hoogste tijd is om op te houden met het schrijven van die c zele, denigrerende en beledigen de briefjes en uiterst domme tikeltjes over onderwerpen w u totaal niets van weet en grijpt! Een voorbeeld uit vele? Het krankzinnige betoog over akoestiek in deze krant van 4 sep tember. T. BROUWER Roosenboomstraat 53 's-Gravenhage Haaswijk Al enige jaren geleden was te voor zien dat de plannen voor de bouw van Haaswijk veel te ambitieus en riskant waren. Nu degenen die protesteerden ge lijk krijgen, geeft de burgemees-- ter van Oegstgeest, althans vol gens een artikel in deze krant van 14 oktober, hun de schuld van de moeilijkheden, zoals uitvoerig in dit artikel wordt uiteengezet. Deze onsportieve houding kan niet het feit verbloemen dat het probleem "Haaswijk" niet zou hebben bestaan als men naar de protesterenden had geluisterd. H.H. VAN GELDEREN, Cartesiuslaan 22, Oegstgeest. Kernwapens In deze krant las ik op 13 oktober dat Hans de Boer mede namens de loyalisten gezegd heeft dat zij het volgend jaar niet met de plaatsing van kernraketten voor middellange afstand (kruisraket- tep-AJV) zullen instemmen. Zulke uitspraken hebben we echter al vaker (in 1979!) gelezen en ge hoord (ik heb ze nog op schrift en op de band staan). Overbekend is nu wel dat de loya listen toen op het kritieke mo ment omgingen als dominoste nen; zij stemden in met de pro- duktie en plaatsing in West-Eu ropa van 572 nieuwe kernwa pens. Logischerwijs is de huidige uit spraak van hem dan ook, op zijn zachtst gezegd, ongeloofwaardig. Zo'n spelletje kun je één keer spe len, maar een kiezer stoot zich géén tweede keer aan dezelfde partij. £r is maar één manier voor de loya listen om hun uitspraak hard te maken, en dat is nü te zweren dat j zij tégen de plaatsing van de voornoemde kernraketten zullen stemmen. Zien zij daarvan af, dan zullen de kiezers daaruit wel hun conclusies trekken. A.J. VERMOND, Kon. Julianalaan 52, 2231 VE Rijnsburg. (ADVERTENTIE) Dagelijks je tanden poetsen. Dat is een goede gewoonte. Net als: meteen even de postcode vragen wanneer u iemands adres noteert. Bij een telefoongesprek bijvoorbeeld. Schrijf dan gelijk even die postcode in uw klapper. Dan hebt u voortaan het complete adres bij de hand. Mèt de postcode erbij. (jMooHmndmi. ptt post STRAATSBURG (ANP) - De leden van het Europees Parlemerit willen meer geld, en omdat zij in de praktijk zelf over de hen toevloeiende gelden beschikken, zullen zij het ook wel krijgen. De leiders van de politieke fracties in het 410 afgevaardigden tellen de parlement hebben namelijk in beginsel besloten dat Europar lementariërs ruim de helft van het salaris van een lid van de Eu ropese Commissie (het "dagelijks bestuur") of van een rechter in het Europese Hof van Justitie zouden moeten verdienen, dat wil zeggen ruim 110.000 gulen per jaar, los van de talrijke vergoe dingen die zij daarnaast ontvan gen. De 25 Nederlandse leden van het Europees Parlement behoren, met een jaarsalaris van ruim 90.000 gulden, tot de beter be taalden. De Europarlementariërs worden thans nog volgens natio nale schalen gehonoreerd, waar door de Engelsen ca. 32.000 gul den ontvangen, maar de Fransen een kleine 105.000 gulden en de Westduitsers maar weinig min der, ruim 100.000 gulden. Uitgaande van het beginsel dat ge lijke arbeid op gelijke wijze moet worden beloond, willen de frac tieleiders een Europees en uni form salaris voor alle leden van het parlement, ter vervanging van de nationale salarissen. Het niveau dat zij hebben gekozen betekent voor het overgrote deel een aanzienlijke verhoging. De begroting van de Europese Ge meenschappen, die uiteenvalt in afzonderlijke begrotingen voor het parlement, het Hof van Justi tie, de ministerraad en de Euro pese Commissie - die, omdat zij het gemeenschappelijk beleid uitvoert, verreweg het grootste is - wordt gezamenlijk vastgesteld door het parlement en de minis terraad. Parlementariërs en mi nisters zijn het ook dit jaar weer grondig oneens over de begroting van de commissie omdat die sterk bepalend is voor het beleid dat zal worden gevoerd. (ADVERTENTIE). Gegarandeerd tot f 1(H),- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Dodewaard. De Haagse Ekklesia - een groep protestanten en rooms-katholieken die geregeld in de Kloosterkerk samenkomt - vraagt in een brief premier Van Agt dringend, de anti-kern-actie in Dodewaard te zien als een te ken van de "onverzettelijke wil om een van de bedreigingen van ons aller bestaat te keren". Als bewijs dat de brede maatschap pelijke discussie over kernener gie werkelijk open is, zou de rege ring de centrale van Dodewaard moeten stop zetten, zo meent de ekklesia. "De aktievoerders in Dodewaard zijn geen oproer kraaiers, maar serieuze, welden kende, goed geïnformeerde jonge mensen, die veelal de geweld loosheid zijn toegedaan". Een afschrift van de brief heeft de groep gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer. Christenplicht. De anderhalf miljoen methodisten in Groot- Brittanië zijn door hun kerkelijke leider, Kenneth Greet, opgeroe pen, zich actief aan te sluiten bij een ontwapeningscampagne die in de wereld wordt gevoerd. Kenneth Greet, die ook voorzitter is van de wereldraad van metho disten, zegt in zijn open brief aan de leden van de methodistische gemeenschap in Engeland, dat het een christenplicht is, zich te verzetten tegen de apathie waar mee veel mensen de mogelijk heid van een nucleaire vernieti ging tegemoetzien. "Ik geloof, dat de tijd voor gewone mensen is gekomen om hun betrokkenheid tot uitdrukking te brengen. De regeringen moeten het verzet in de hele wereld tegen de voortdu rende uitholling van onze veilig heid gaan bemerken". Er zijn op de wereld ongeveer 45 miljoen methodisten, van wie er 13,5 mihoen in de Verenigde Sta ten wonen. Het methodisme is ontstaan uit een protestantse opwekkingsbeweging in de acht tiende eeuw. Overbevolking Nul-groei. Kardinaal Lorschei- der in Brazilië en kardinaal Sin van de Filippijnen spreken zich in een verklaring ter gelegenheid van de bisschoppensynode in Rome uit tegen een nul-groei van de bevolking door middel van geboorten berperking. Volgens hen is het antwoord op de over bevolking een eerlijke herverde ling van de rijkdommen der aar de. Zij keren zich tegen het nul- groei-beleid "omdat dit praktisch neerkomt op massale sterilisatie en abortus in de ontwikkelings landen". Het vraagstuk van de overbevol king is een politiek probleem, zeggen beide kardinalen. Zij noemen in dit verband de ernsti ge economische en maatschap pelijke discriminatie in de Derde Wereld. Boodschap. De algemene bis schoppensynode over huwelijk en gezin zal aan het eind van haar beraadslagingen een boodschap richten aan alle gezinnen van de wereld. De meer dan 200 bis schoppen hebben een commissie belast met het opstellen erv an. De synodevaders willen dat de boodschap meer om te leven is dan om te lezen. Ze moet dan ook zo,worden geséhreven dat het volk'haar begrijpt(i). Ook is de boodschap bedoeld als een be moediging voor alle gezinnen die onder totalitaire regimes leven en als een steun voor weduwen en weduwnaars, veriatenen en een- Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Giessendam J.J.W. Mouthaan Nunspeet. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Hoogkerk J.J. Poutsma Arum-Franeker. te Hoogeveen G. Zomer Rijnsburg. Rijnsburg (voor zendingsdienst op Curacao) P.J. Trimp Leerdam, te Vollenhove A.O. Reitsma Ave- Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Middelharnis P: van Zonneveld Doornspijk. (ADVERTENTIE) WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Maar dat is gemakkelijk Dat je je auto zom En nog helemaal gratis ook Trouwens, je vindt in Leidsenhage alles watje hartje begeert. Wat 'n winkels, wat 'n keus! En gezéllig, mensen WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23