Nobelprijs naar Argentijn Reddingsoperaties in Algerije in volle gang Terroristenproces eindigt met zeer fikse straffen Honecker Autonomie-overleg tegen somber decor eist erkenning Carter loopt 'wonderi mis Astrada Sherry DINSDAG 14 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever lPeter Hattink ALGIERS - Nog steeds worden mensen gered int de puinhopen in de Algerijnse provincie El Asnam, waar vrijdagmiddag een zware aardbeving naar schatting 20.000 slachtoffers eis te. Volgens de officiële opgaven zijn er in totaal 60.000 gewon den, van wie een kleine duizend in levensgevaar verkeren. De reddingsploegen in El Asnam gaan onvermoeibaar dag en nacht door. Er zijn reeds 5000 lijken geborgen, die om hygiëni sche redenen snel zijn begra ven. Het vliegveld van Algiers is een internationaal centrum gewor den van (militaire) toestellen uit allerlei landen, die op de noodkreet van de Algerijnse re gering onmiddellijk medicij nen, dekens, waterzuiverings installaties en stroomaggrega- ten hebben gezonden. Red dingsbrigades in uniformen van de Westduitse burgerbe schermingOostduitse militai ren, maar ook Amerikanen. Zwitsers, Fransen en hulpver leners van nog andere nationa liteiten organiseren het vervoer van het materieel naar de rampplaats. üuitenlandse gasten vinden in hun hotelkamer een brief van de Algerijnse vrouwenbond Kas- ma de Staoueli, waarin om gif ten voor de slachtoffers wordt gevraagd. In Algiers zelf wor den door buurtcomités vlug schriften verspreid, waarin de bevolking wordt voorgehouden dat „een blik melk een kinderle ven kan redden.een beetje bloed een mensenleven"Voor het zie kenhuis El Moustafa, waar wordt gevochten voor het leven van negentig zeer ernstig ge wonden uit El Asnam, staan mensen in de rij om bloed te ge ven. Vrouwenclubs stropen de wijken af op zoek naar medicij nen, levensmiddelen, kleding. dekens, boeken en speel goed. „Vanmorgen waren er vier nieuwe aardschokken in El As nam. de hoofdstad van de pro vincie. De stad is voor 80 pro cent vernield. Ook nu raakten veel inwoners in paniek, maar gelukkig vielen er slechts enkele gewonden", vertelde gister avond de Westduitse Rode- Kruisofficier Uwe Wittwer, die dagelijks reddingsmateriaal van Algiers naar de ramp plaatsen in El Asnam vervoert. Hij stond juist op het punt een nieuw transport te begeleiden, bestaande uit een vrachtwagen, geladen met een waterzuive ringsinstallatie, die het water meteen in plastic zakken ver pakt en een wagen die melkpoe der vervoert dat straks aan het uit de rivier Cheliff gehaalde water wordt toegevoegd. Goede aanpak Deze hulpverlener, die al eerder betrokken was bij reddingsope raties na aardbevingen, meen de dat de Algerijnse autoritei ten de hulpactie van het begin af aan goed hebben aangepakt. Met materieel, hijskranen, bulldozers, is goed, maar kan nog niet voor de volle honderd procent worden ingezet, omdat de brokstukken voorzichtig verwijderd moeten worden, want er liggen nog overal ge wonden onder het puin. Vooral de twintig honden van de Fran se en Zwitserse reddingsploeg doen bij de opsporingsacties goed werk. Mijn ervaring van vorige reddingsoperaties leert da t er over een week nog levende gewonden onder de puinhopen uitgehaald kunnen worden", aldus Wittwer. Voor het eerst sinds de onafhan kelijkheid van Algerije in 1962 heeft het land bescheidenhulp ontvangen van de Verenigde Staten. Een Starlifter C141 vanuit het Amerikaanse New Een ontredderde moeder zoekt wanhopig Yersey heeft zondag 125 ton hulpgoederen uit West-Duils- land afgeleverd. Gistermiddag kwam hetzelfde toestel nog eens met 125 ton goederen uit het Italiaanse Pisa. ,f)e Algerijnse autoriteiten waren verbaasd dat wij ook een menselijk ge zicht hebben". Nickel, de eerste Amerikaanse m tuig. lachte Frank piloot van het ilitaire vlieg- WEST-BERLIJN - Met fikse straf fen eindigde gisteren na tweeë neenhalf jaar in West-Berlijn het proces tegen vijf beklaagden die ervan beschuldigd werden me deplichtig te zijn aan de moord op de president van de Westberlijn- se strafkamer, Gunter von Drenkmann, 'op 10 november 1974 en aan de ontvoering van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz. De beklaagden be hoorden tot de terroristengroep „Beweging van de 2e juni". Op de voormalige „Polit-clown" Fritz Teufel na werden de be klaagden Ralf Reinders (van Ne derlandse afkomst) en Till Meyer schuldig verklaard aan de ont voering van Peter Lorenz en met elk 15 jaar gevangenis gestraft. Tegen Reinders was levenslang geëist. Voor mede-beklaagden Ronald Fritzsch luidde het von nis 13 jaar en 3 maanden, voor (ADVERTENTIF.i Gerald Kloepper 11 jaar en 2 maanden en voor Andreas Vogel 10 jaar gevangenis. De procureur- generaal had tegen alle drie 15 jaar gevangenisstraf geëist. De klacht wegens medeplichtig heid aan de moord op rechter Von Drenkmann kon voor Rein ders en Meyer niet bewezen wor den, zodat deze aanklacht werd ingetrokken. Teufel werd wegens lidmaatschap van een criminele vereniging, diefstal en wapenbe zit tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had zijn straf door Raketoverleg nog deze week GENEVE (AFP/UPI) - De bespre kingen tussen de VS en de Sow- jet-Unie over beperking van het aantal lange-al'standskernraket- ten in Europa beginnen donder dag of vrijdag, zo hebben weste lijke functionarissen in Genève gisteravond meegedeeld. Aanvankelijk was verwacht dat zij gisteren zouden beginnen, maar de onderhandelaars van beide kanten schijnen geen haast te hebben. Beide partijen hebben er met na druk op gewezen dat de bespre kingen van voorbereidende aard zijn en dat pas later tot werkelijke onderhandelingen zal worden overgegaan. In NAVO-kringen wordt vermoed dat beide partijen willen wachten tot na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 4 november. Een van hen zei dat president Carter het initiatief niet aan de Russen wilde laten en wilde tonen tot onderhandelen bereid te zijn, zelfs nu zijn rege ringsapparaat bezig is met ver sterking van de defensie. Van Sowjetzijde bezien kan er van ernstige onderhandelingen over de Europese raketten geen spra ke zijn zolang de politieke toe stand in de VS niet is opgehel derd. Het weet dat de Republi keinse kandidaat, Ronald Rea gan, zich vierkant tegen ratifica tie van het SALT-2-verdrag ver zet. En de Sowjetleiders willen niet ernstig over de in Europa op gestelde atoomwapens onder handelen zolang Salt-2 niet is ge ratificeerd door de Amerikaanse Senaat. De voorbereidende besprekingen zullen achter gesloten deuren worden gehouden. BUENOS AIRES (AFP/DPA) - De Argentijnse junta heeft stilzwijgend gereageerd op de toekenning van de Nobel prijs voor de vrede van dit jaar aan een Argentijnse voor vechter voor de rechten van de mens die in 1977 meer dan een jaar door het militaire regime is vastgehouden. de paus mee te voorarrest reeds uitgezeten en kon de rechtszaal als vrij man verlaten. Direct na de uitspraak van de von nissen kwam het in de rechtszaal tot een ongekend tumult. Scheldpartijen en ontploffend vuurwerk. In de zekere verwach ting tot zware straffen veroor deeld te worden, maakten de be klaagden van de gelegenheid ge bruik de Duitse rechtspraak be lachelijk te maken. Reinders had zijn haren tot vlechten geknoopt en met rode linten versierd. Op zijn hemd had hij het woord „Egal" geschreven (Het kan me niet schelen). Fritzsch verscheen met een reflecterende zonnebril in de rechtszaal en likte aan een lolly. Toen de voorzitter van de recht bank, Friednch Geuz, de zaal tot de orde riep en demonstranten wilde straffen, klonken protesten en boegeroep van de openbare tribune. Op het moment dat hij enkele ordeverstoorders beboet te, ontplofte een stuk vuurwerk. Reinders ondersteunde deze ac tie door met confetti te strooien en inkt de zaal in te spuiten. Na verwijdering van de beklaagden motiveerde Geuz de straffen. „We zijn zeer zorgvuldig te werk ge gaan en hebben het zekere tegen het onzekere afgewogen", zei Geuz. Omdat de „kroongetuige" in de zaak-Drenkmann, Hoth- stein, al door de inlichtingen dienst was ondervraagd en er be denkingen jegens zijn betrouw baarheid bestonden, werd de be schuldiging van medeplichtig heid aan moord op Drenkmann tegen Reinders en Meyer inge trokken. (ADVERTENTIE) Het nationale persbureau Telam, dat door de regering wordt ge controleerd, maakte pas zes uur na de officiële bekendmaking in Oslo, melding van de toekenning van de prijs aan Adolfo Perez Es- quivel. De korte mededeling be gon met een verklaring van de bekende schrijver Jorge Luis Borges die zei Esquivel welis waar niet persoonlijk te kennen maar de toekennig rechtvaardig te achten. Borges heeft samen met de Nobelprijswinnaar en an dere prominenten op 12 augustus een verklaring ondertekend waarin opheldering over het lot verdwenen personen werd Esquivel is coördinator van de La- tijns-Amrikaanse vredesbewe ging 'Servicio Paz y Justicia', een beweging die in verscheidene La- tijnsamerikaanse landen ope reert en haar activiteiten onder ling coördineert. Esquivel is in Argentinië ook lid van een oecumenische beweging voor de rechten van de mens. Van april 1977 tot juni 1978 heeft hij gevangen gezeten, zonder dat een aanklacht tegen hem was inge diend. Na zijn vrijlating is zijn bewegingsvrijheid aan banden gelegd. Zo kreeg hy bijvoorbeeld geen uitreisvisum om in Ierland het bezoek maken. Esquivel is bij het Nobelcomité voorgedragen door twee vroege re Nobelprijs-winnaars: de Britse Quakers, die de prijs in 1947 kre gen, en de Noordierse vredesbe weging van vrouwen onder lei ding van Betty Williams en Ma- read Corrigan, die de vredesprijs twee jaar geleden in ontvangst mochten nemen. De winnaar van de Nobelprijs is een Argentijn", aldus het Nobel comité, "maar zijn ideeën bevat ten een belangrijke boodschap voor veel andere landen, met na me ook in Latijns-Amenka, waar onopgeloste sociale en politieke problemen zijn uitgemond in een escalatie van geweld". Esquivel heeft zich met name ook ingespannen voor de "dwaze moeders van het Plaza de Mayo", verdwenen ge- Adolfo Perez Esq vangenen in Argentinië die op dit plein in Buenos Aires elke don derdag bijeenkomen vooreen stil protest. Tijdens een geïmproviseerde pers conferentie m Buenos Aires zei Esquivel dat het niet gaat om een veroordeling van Argentinië we gens het met-eerbiedigen van de rechten van de mens, want de ac tiviteit van de beweging strekt zich uit over de gehele Latijns- Amerikaanse continent. "Ander zijds is het wel duidelijk dat in Argentinië de rechten van de mens niet gerespecteerd worden. Duizenden mensen zijn verdwe nen, kinderen worden geboren in de gevangenis. Voor dit drama wil ons werk een oplossing zoe ken, met eerbiediging van de menselijke waardigheid. Het doel heiligt de middelen niet. Een kwaad wordt niet uitgebannen door een ander kwaad. Niemand mag zich het recht aanmatigen te beschikken over het leven en de dood van een ander mens". OOST-BERLIJN (DPA/Reuter) - De Oostduitse staats- en partij leider, Erich Honecker, heeft gis teren in een scherpe rede de Westduitse Bondsrepubliek ge waarschuwd dat West-Duitsland het bestaan van twee Duitse sta ten moet erkennen als voorwaar de voor< verzachting van de reis- bepalingen en verbetering van de betrekkingen. West-Duitsland heeft tot dusver de DDR niet di plomatiek willen erkennen. Het zegt dat er slechts één Duitse na tie is. De twee landen hebben in 1974 permanente missies ge opend in hun hoofdsteden, maar die worden geen ambassades ge noemd. Bonn zou ook geen paspoorten mogen verstrekken aan Oost duitsers die er op doorreis of in West-Duitsland om vragen. Honecker eiste tevens opheffing van het officiële Westduitse bu reau dat noteert welke Oostduit se grenswachters op vluchtelin gen hebben geschoten. De Bondsrepubliek moet zich vol gens Honecker ook onthouden van inmenging in Polen. De DDR zal zich daartegen verzetten. Hij eiste erkenning van het Oost duitse staatsburgerschap en om zetting van de diplomatieke mis sies in echte ambassades. JERUZALEM - De autonomieon- derhandelingen tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten komen tegen dg achtergrond van de oorlog in de Perzische Golf in een ander daglicht te staan. De standpunten van Israel en Egyp te over aard en uiteindelijke doel van zelfbeschikking op de Jor daanse Westoever en de Gaza zijn ongewijzigd, en zullen ook geen wijziging ondergaan voordat de regeringsleiders tegen het einde van het jaar een tweede Camp- Davidronde gaan houden. Maar Egypte en Israel worden als bondgenoten van Amerika meer naar elkaar toegedrukt, hetgeen naar verwacht wordt zijn weer slag zal krijgen op de autonomie- besprekingen. Het doel dat de partijen voor ogen hebben is een deelakkoord over de autonomie, dat kan leiden tot het formuleren van beginselen die het mogelijk maken de ver kiezingen voor de Palestijnse au tonome raad te doen houden. Belangrijkste meningsverschil len: de taak en bevoegdheden van de raad en de zaak Jeruzalem. Deze beperkte doelstelling heeft het voordeel dat een hele reeks van vooralsnog onoplosbare za ken buiten beschouwing kan blijven, teneinde de gekozen ver tegenwoordigers van het Pale stijnse volk zelf in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de bepaling van hun eigen toe komst, om in de taal van het Camp-Davidakkoord te spre ken. Camp David is vooral in Europa al afgeschreven, als zijnde achter haald door de tot dusver mislukte onderhandelingen. Maar het is de vraag of dat wel terecht is. Want zowel in het Egyptische als Is raëlische kamp wordt de kans zeer reeel geacht dat er wel dege lijk een akkoord bereikt kan worden. Een deelakkoord welis waar, maar met zo'n gemeen schappelijke formule voor ver kiezingen voor de Palestijnen kan de bal weer aan het rollen worden gebracht. Waarbij we moeten afwachten in hoeverre de partijen die tot nu toe gepast hebben in de volgende ronde het zij boven, hetzij onder de tafel mee willen spelen. Al deze zaken zijn nu echter nog niet aan de orde. Hoe de partijen de komende sessies ook om schrijven, meer dan een voorbe reiding op de topconferentie is het niet. En de komende weken zal er niet veel meer uitkomen dan wederzijdse beschuldigin gen over extreme standpunten en wederzijdse ontoegeeflijkheid. afgewisseld met de bekende vas te overtuiging dat het uiteindelijk allemaal in orde zal komen. WASHINGTON - Een van de „mirakels" waarop de Demo craten hebben gehoopt in Jimmy Carters pogingen om wederom tot president van de VS te worden gekozen, is een luchtspiegeling gebleken: Carter heeft de Nobelprijs voor de vrede niet gekregen Een dergelijk internationaal eerbetoon uit onverdachte, onpartijdige bron zou zijn sta tus onder de Amerikaanse kiezers zeer ten goede zijn ge komen. Het Witte Huis meende in Carter een sterke kandidaat te bezitten, aange zien men allerwege meende dat de Amerikaanse presi dent de vredesprijs min of meer toekwam vanwege zijn doorslaggevende rol in het tot stand brengen van vrede tus sen Israel en Egypte, in Camp David. In 1979 was het bereiken van de vredesovereenkomst te laat om Carter nog een belangrij ke rol in de uit Nobels erfenis gefinancierde jaarlijkse prijsuitreiking te laten delen. En het Witte Huis meende dat een prijs in 1980 met het oog op de verkiezingen wel zo goed zou uitkomen. In Car ters naaste omgeving heeft langdurig optimisme ge heerst, ook al was het duide lijk dat een ander „mirakel", de vrijlating van de gegijzel den in Iran. steeds meer bui ten bereik raaktc Anderzijds bestond ten aanzien van de Nobelprijs enige re serve. omdat een huldiging van Carter als vredesstichter ongetwijfeld van rechtstreek se en grote invloed zou zijn geweest op de Amerikaanse verkiezingsuitslag. Gevreesd werd dat de commissie die de prijs toewijst, zich niet in een politiek wespennest wilde steken en dat de kansen voor Carter verminderden naar mate zijn kansen op herver kiezing zouden afnemen. Cuba laat alle Amerikanen vrij WASHINGTON (UPI) - De Cu baanse regering heeft gistere! bekendgemaakt dat zij alle gede tineerden van Amerikaanse na tionaliteit hun vrijheid zal gever Zij kunnen naar elk land van hui keuze gaan zodra de noodzakelij ke formaliteiten zijn geregeld Volgens de bekendmaking is he besluit genomen op grond vai pleidooien van de zijde van ledei van het Amerikaanse Congres verwanten van de gevangenen ei Amerikaanse sociale instelhr gen. ADVERTENTIE U proeft de zon van Jerez de la Front era. Keuze uit 5 excellente j typen. Voorzien van garantiezegel Verknjgbaar bij Vreemd uitgedost, om het proces belachelijk te maken, poseerden Fritzsch (mi Kloepper (1) en Reinders (r) afwachting van de uitspraak voor de fotografen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9