„Ook voor HBO toel atin gsrecht ^tatting om verblijfsvergmuiing Uffelen Personeelsplan voor jeroe ps-] SB'ers Gevaarlijk gif lekt uit spoorwegwagon Eetbrug nadert voltooiing r-JBHESa Metro-betoger deed poging tot doodslag Emancipatiekommissie wil herverdeling werk tussen man en vrouw van is anders... kees noort DEN HAAG (GPD) - Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) zal met een plan komen waarin hij meldt hoe hij het beroepsper- soneel van de Bescherming Bevolking zal inschakelen in de nieuwe organisatie voor civiele verdediging. Deze toezegging kreeg de commissie voor de civiele verde diging uit de Tweede Kamer gisteren, toen zij de opheffing van de BB besprak. Alle fracties hadden op zo'n personeels- plan aangedrongen. De voorgenomen opheffing van de BB bin nen drie jaar heeft in de Tweede Kamer unanieme instemming. Voortaan zal de destijd als in oorlogsomstandigheden opereert. In oorlogstijd spelen bovendien het Rode Kruis en het Korps Mobiele Co lonnes een rol. Om de nieuwe organisatie te laten functioneren, zijn naar schatting 25.000 extra vrijwilligers nodig. Ondanks het optimisme van de bewinds man, is de kamercommissie er nog niet van overtuigd dat de nieuwe organisatie vlekkeloos van de grond zal komen. Er zal nog veel moeten worden geregeld, onder meer de werving van de vrijwilligers, de overplaatsing van BB-personeel en het beloofde Wiegel dat hij uiter lijk in april '81 met nadere uitvoerings plannen zal komen. Twee elementen zullen daarin in elk geval terug te vinden zijn: zolang niet zeker is dat er voldoende vrijwilligers beschik baar zijn, zal de noodwachtplicht van kracht blijven; en de minister streeft er naar om zoveel mogelijk beroeps-BB'ers in de nieuwe organisatie een functie te ge- Dank zij de opheffing van de BB zal de rege ring meer geld beschikbaar hebben om in het land atoomvrije schuilkelders te bou- ■■MMtoHtariMMaan het jaar 2000 aan beleid 555 miljoen gulden uitgeven. In zulke openbare kel ders zal dan voor vier miljoen mensen plaats zijn. CDA en WD schaarden zich gisteren achter Wiegels beleid op dit punt. PvdA. D'66 en PPR steunden het echter niet. Waltmans (PPR) zei dat bescherming van de bevol king tegen aanvallen met atoombommen onmogelijk is. Het toch bouwen van schuilkelders versterkt naar zijn oordeel de illusie dat een „beheerste" kernoorlog mogelijk is en verlaagt daardoor de atoomdrempel. PvdA en D'66 spraken zich - zij het minder absoluut - in dezelfde zin uit. ROTTERDAM/SCHIJNDEL (ANP) - Een nog onbekende hoeveelheid van een "bijzon der giftige en brandbare" in- sekticide is gisteren uit een spoorwegwagon bij de Rot terdamse Waalhaven gelekt. Brandweerlieden zijn nog be zig met persluchtmaskers de juiste lekkageplek te lokalise ren. De wagon bevat 400 va ten met elk 25 kilo van de in- sekticide. De vergiftigde grond die is aan getroffen in het Brabantse Schijndel op het voormalig terrein van vatenschoon- maakbedrijf "De Meierij" zal worden afgegraven, aldus burgemeester Scholten gis termiddag tijdens een pers conferentie. In de grond en het grondwater is benzeen, tolueen en xyleen aangetrof fen in hoeveelheden die on toelaatbaar zijn. In het betref fende gebied wordt welis waar geen water gewonnen, maar de giftige stoffen zou den de kunststof waterleidin gen kunnen aantasten die er binnenkort gelegd moeten worden in verband met een uitbreidingsplan. Advies aan minister Pais: DEN HAAG (GPD) - Net als voor universiteiten en hogescholen zal ook voor het hoger beroepsonderwijs (HBO) een toelatingsrecht moeten gaan gelden. Daarmee zou een eind komen aan het ongemotiveerd afwijzen van toekomstige studenten aan instellingen van HBO. Slechts in twee gevallen zou van dat recht afgeweken kunnen worden; als toekom stige studenten zich weigeren te richten naar de identiteit van het instituut of als de instelling onvoldoende capaciteit heeft. In het eerste geval moet er een be roepsmogelijkheid komen, in het tweede geval moet er voor de be treffende instelling een numerus fixus gelden, net zoals dat op het ogenblik voor bepaalde studie richtingen op universiteiten het geval is. Daarnaast zouden stu denten die hoger beroepsonder wijs gevolgd hebben, dezelfde ti tels, dezelfde beloning en dezelf de doorstromingskansen moeten krijgen als de studenten aan uni versiteiten en hogescholen na de eerste fase van hun studie. Dat zegt de HBO-Raad in haar van daag uitgebrachte advies aan mi nister Pais over het concept wetsontwerp op het hoger be roepsonderwijs en het vooront werp van een kaderwet hoger onderwijs. De HBP-Raad laat in haar advies weten gelukkig te zijn met de initiatieven van de minister ten aanzien van het HBO Ondanks het feit dat een aantal knelpunten door de wetsontwer pen weggenomen worden, vir.dt de HBO-Raad de plannen van de minister toch ontoereikend. Vooral de kaderwet hoger on derwijs wordt als teleurstellend ervaren; „een veel te minimale aanzet voor een gedifferentieerd hoger onderwijs". Wet De HBO-Raad stelt de minister voor om te beginnen met het af handelen van een goede wet op het hoger beroepsonderwijs. De (ADVERTENTIE) door de HBO-Raad voorgestelde harmonisatie tussen weten schappelijk onderwijs en hoger roepsonderwijs zou in die wet opgenomen moeten worden. Daarna kan de wet op het hoger beroepsonderwijs makkelijk in gepast worden in de kaderwet hoger onderwijs. Een belangrijk punt in het advies van de HBO-Raad is de capaci teitsplanning, het oprichten en plannen van nieuwe instellingen voor HBO. .Op het ogenblik kan iedereen die aan bepaalde voor waarden voldoet een nieuwe school oprichten. Het overleg daarover wordt gevoerd tussen het departement van onderwijs en wetenschappen en de zoge naamde deelplanorganisatie s (de overkoepelende organisaties van besturen van bijzondere scholen en de Vereniging van Nederland se Gemeenten). Die praten over de planning van alle scholen; van basisschool tot instelling voor HBO. Naar de mening van de HBO-Raad kan dat niet meer. De planning van HBO-instellingen moet veel meer worden gezien in relatie tot de planning van universiteiten en hogescholen. Er is een grote be hoefte aan een beleidskader van de minister, door het parlement vastgesteld, dat criteria oplevert voor het stichten van instellin gen, voor een spreidingsplan of een eventueel inkrimpingsplan. In het vaststellen van dat be leidskader wil de HBO-Raad een grote rol spelen. Principieel Het advies van de hbo-raad is een principieel betoog geworden met een aantal concrete voorstellen voor een andere aanpak. Aan de hand van de visie van de HBO- Raad op de ontwikkeling van het hoger onderwijs, neergelegd in een recent door de raad vastge stelde nota, heeft men de beide wetsontwerpen op een twaalftal DEN HAAG - Jhr. mr. M L. de Brauw, die voor DS'70 minister van wetenschapsbeleid en we tenschappelijk onderwijs was in het kabinet-Biesheuvel (1971-1972), is lid geworden van D'66. de Brauw zegt voor D'66 gekozen te hebben omdat hij graag "in de moderne liberale hoek wil zit ten". Eerder was De Brauw lid van de VVD en vanaf 1970 van DS'70. thema's doorgelicht. De HBO- Raad is van mening dat regering en oppositie een wet op het hoger beroepsonderw ijs willen. Het staat dus vast dat een volgende regering door zal gaan met de wetsontwikkeling. Als minister Pais zijn wetsontwerp indient, dan staat het vast dat het geen parlementaire behandeling meer zal krijgen tijdens deze re geringsperiode. De HBO-Raad wil die periode dan gebruiken om de algemene lijnen van kritiek, zoals neergelegd in het advies aan de minister, verder te concretise- NIEUW VENNEP - Het bru- grestaurant over de snelweg Amsterdam-Den Haag, dat Persfotograaf slachtoffer ter hoogte van Nieuw Vennep wordt aangelegd, krijgt lang zamerhand zijn definitieve gestalte. Volgend voorjaar zal de 128 bij 18 meter metende "eetbrug" gereed zijn. Met dit project is 17 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP) - De giganti sche toeneming van de beroeps bevolking in de komende jaren, juist ten opzichte van de afhan kelijke bevolking, biedt een unieke kans op gelijke verdeling van alle werk over vrouwen en mannen. In 25 jaar kan deze ope ratie tot stand zijn gebracht. Dit heeft de emancipatiecommissie in haar laatste rapport 'advies ar beid' neergelegd dat gisteren is gepubliceerd. De herverdeling kan geschieden langs verschil lende wegen. De inkomstenderving en directe kosten voor het grootbrengen van de kinderen moeten worden gecompenseerd en daarbij moet de verzelfstandiging worden in gevoerd in het stelsel van belas tingheffing en sociale zekerheid. De voorzieningen voor huishou ding en kinderverzorging moeten uitgebreid worden. In economische waarde uitgedrukt zou de huishoudelijke arbeid en verzorging en opvoeding alleen al zo'n dertig tot veertig procent van het nationaal inkomen bedragen. De emancipatiecommissie noemt die waarde zeer aanzien lijk. Deze arbeid wordt voor het overgrote deel door vrouwen ver richt. Aan deze bijdrage aan de ontleend. Herverdeling van alle werk brengt ook herverdeling van inkomen met zich mee. De bestaande ver deling houdt de ongelijkheid in stand en staat verandering in de weg. De tegenwoordige rege ringsmaatregelen zijn volgens de emancipatiekommissie niet ge richt op fundamentele herverde ling en de bijbehorende maat schappelijke reorganisatie. De regering beschikt wel over veel middelen om, waar het betaalde en onbetaalde arbeid betreft, ten gunste van emancipatie invloed uit te oefenen. ft UTRECHT (ANP) - Het CNV is wel te porren voor het plan van CDA-leider Lubbers om de prijs compensatie op 1 januari 1981 te vervangen door een belasting verlaging. Het CNV is bereid een dergelijke manoeuvre met de le den te bespreken op voorwaarde dat het een eenmalige zaak is en dat het systeem van de prijscom pensatie blijft bestaan. Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen op een persconferentie in Utrecht na afloop van de Ver bondsraad. AMSTERDAM (ANP) - Voor tenminste één van de gearres teerde anti-metrobetogers zullen de rellen van afgelopen vrijdag waarschijnlijk ernstige consequenties hebben. Tegen de 18-jarige Henkie B. is proces verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag, subsidiair zware mishande ling. leid, zijn er 10 afkomstig uit Am sterdam en 3 uit Nijmegen, zo heeft de politie bekendgemaakt. Van drie overigen (allen vrou wen) is niets bekend. Zij hebben tot nu toe geweigerd hun naam, woonplaats en leeftijd te noemen. Van de 13 geïdentificeerde rel schoppers is de jongste 14 en de oudste 28 jaar. Vier arrestanten zijn strafrechtelijk nog minderja rig. Diverse omstanders hebben gezien hoe deze bekende figuur uit het Amsterdamse kraakwezen op het Stationsplein gericht een rook- boom gooide naar een persfoto graaf. Het projectiel trof de foto graaf in de hals en veroorzaakte een tweede, mogelijk zelfs der degraads brandwond. Volgens de behandelende artsen zal er mo gelijk een huidtransplantatie aan te pas moeten komen om het slachtoffer weer op te lappen. Henkie B. is, evenals vijttien ande ren die actief aan de rellen heb ben deelgenomen, vandaag voorgeleid aan de officier van jus titie. Volgens getuigen heeft hij de bom van een afstand van hooguit drie meter gegooid. Hij verkeerde in de mening dat zijn slachtoffer een politiefotograaf Doelgericht "Als ik de overtuiging had gehad dat het om een toevallige treffer ging, zou ik geen aangifte hebben gedaan", aldus de fotograaf, "zoiets hoort bij de risico's van het vak. Maar dit had veel van een doelgerichte actie. Tenslotte had het maar een haar gescheeld of ik was vol in het gezicht getroffen. Ik had wel volslagen blind kun nen zijn". De maximumstraf op het toebrengen van zwaar licha melijk letsel bedraagt acht jaar gevangenisstraf. Vermist jongetje veerpont-ongeluk gevonden ZWIJNDRECHT (ANP) - Het laat- ste slachtoffer van het ongeluk met de veerpont Adri zondag 5 oktober op de Oude Maas bij Zwijndrecht is vanmorgen ge vonden. Het stoffelijk overschot van de een-jarige Arjo Zeegers uit Hoek van Holland werd op onge veer vierhonderd meter van de plaats van het ongeluk drijvend aangetroffen. Het ongeluk met de veerpont, die werd overvaren door een binnenvaarttanker, kostte het leven aan zeven men- Bij manifestatie Croole Kejser Protest van politie was niet terecht DEN HAAG (ANP) - Het besluit om op zaterdag 20 september j.l. niet op te treden tegen de krakers die voor 'de Groote Keyser' in Amsterdam een manifestatie zonder vergunning hielden, was juist. 'Wij menen dat het bevoeg de gezag op die wijze de tegenge stelde belangen kon afwegen'. Dit antwoorden de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (bin nenlandse zaken) op vragen van de WD-kamerleden Nijpels en Jacobse. De bewindslieden vin den het onjuist dat een deel van het Amsterdamse politiekorps van zijn afkeuring over deze be leidslijn heeft doen blijken door dezelfde handelwijze ook toe te passen voor het overige werkge bied van het desbetreffende (derde) district. Het is niet zo dat de politie gewei gerd heeft processen-verbaal op te maken voor welke overtreding dan ook. Uit het antwoord blijkt dat de politie de instructie om bij de Groote Keyser niet op te tre den, voor kleinere overtredingen heeft uitgebreid tot de rest van het district. De algemene politie taak is in Amsterdam, ook in het derde district, die avond op 'de gebruikelijke wijze" uitgevoerd, aldus de ministers. Overleg De beslissing om niet op te treden tegen de illegale bierverkoop, kramen op straat en openbare muziek, tijdens de krakersmani festatie was het resultaat van driehoeksoverleg tussen de bur gemeester. de hoofdofficier van justitie en de korpschef. 'De be voegde autoriteiten hadden daarbij het belang van een strikte wetshandhaving afgewogen te gen de risico's van eventuele daaruit voortvloeiende ongere geldheden', aldus het antwoord. Ook heeft de overweging meege speeld dat wellicht niet voldoen de mankracht en materieel op straat kon worden gebracht om de rellen het hoofd te bieden. De ministers erkennen dat uit der gelijke beslissingen een zekere rechtsongelijkheid ontstaat, maar wijzen erop dat het oppor tuniteitsbeginsel in ons recht een aanvaard begrip is. Dat wil zeg gen dat handhaving van regels geschiedt met inachtneming van de omstandigheden. Of zoals mi nister De Ruiter het formuleerde in de toelichting op zijn begroting voor volgend jaar 'Het xan on verstandig zijn op elke slak zout te leggen'. De bewindslieden hebben oog voor de problemen waarvoor het poli tiekorps van Amsterdam 'bij voortduring' wordt gesteld, maar keuren de protestactie van de politie af. Politie: „Uitwas van het illegalenprobleein' J r!\t, UTRECHT(GPD) - Een ille- zaak met dezelfde motieven. moedelijke verblijfplaats van het T T Iet bekende Watergate jack lor»/-! Zeven man ontvoerden woensdag- meisje boven water. UltWRS Het bekende "Watergate" jack in Chintz! Uitgevoerd met borgvoering en tricot kraag en manchetten. 10 Dagen lang geen 107,— maar Ml 116 t/m 176 Kleine stijging per maal. Jeans, corduroy v.a. 24,75 Flannel shirts, alle maten 19,- UTRECHT(GPD)- Een ille gaal in ons land verblij vende 20-jarige Turk heeft de afgelopen week een 15-jarig Turks meisje uit Utrecht naar België ont voerd en haar daar ver kracht. Door met haar naar bed te gaan, wilde hij het meisje dwingen met hem te trouwen om op die ma nier alsnog een verblijfs vergunning te krijgen. een inval van de Belgische poli tie in een huis in Ma'asmechelen kreeg het ontvoerde meisje de vrijheid terug. De Utrechtse poli tie hield zeven familieleden van de Turk aan. De dader en twee helpers zijn nog voortvluchtig. Volgens de Utrechtse kinderpoli tie was dit in Utrecht in drie we ken tijd de derde ontvoerings zaak met dezelfde motievc Zeven man ontvoerden woensdag avond het meisje in Utrecht in een auto. Samen met haar 20-ja- rige zuster was de Turkse op weg naar huis. Ze had in een clubhuis les in het Nederlands gekregen. Bij de ontvoering kneep een van de kidnappers de keel van de zus ter dicht, waarna zij bewusteloos raakte. Toen de vrouw weer bij kwam, was haar zusje verdwe- Huiszoeking De vader van het ontvoerde meisje liep direct naar de politie. Omdat de identiteit van de ontvoerders bekend was, arresteerde de kin derpolitie een aantal familieleden van de Turk. die het meisje bui ten haar wil en die van de vader wilde huwen. Uit de verhoren die met behulp van tolken moeizaam verliepen, kwam vrijdag de ver- HELMOND/DEN BOSCH (ANP) - Een Hclmondse anesthesist wordt ervan verdacht verant woordelijk te zijn voor de dood van een patient tengevolge van het toepassen van een verkeerde narcose. De anesthesist wordt "dood door schuld" ten laste ge legd. Op 21 oktober komt de zaak voor bij de arrondissements rechtbank in Den Bosch. Het gebeurde heeft zich afgespeeld op 27 september 1977 in het mond 1 Fatale fout anesthesist voor rechter evenmin getuigen en deskundi gen aan het woord komen tijdens de zitting. De Belgische politie deed huiszoe king in het pand en bevrijdde het meisje. Zes Utrechtse Turken werden aangehouden. Toch liet de Belgische gendarmerie deze verdachten weer lopen, omdat het ontvoerde meisje aanvanke lijk toegaf dat ze met de mannen vrijwillig was meegegaan. Bij de Utrechtse kinderpolitie ver telde zij een ander verhaal. Na de ontvoering was zij in een woning in Maasmechelen door een isla mitische priester in de echt ver bonden. De illegale Turk had de priester wijs gemaakt dat de va der van zijn 'bruid' voor dit hu welijk toestemming had gege- Een woordvoerder van de Utrecht se kinderpolitie zei vanmorgen deze ontvoeringen een zorgwek kende ontwikkeling in de Turkse gemeenschap te vinden. "Het is een uitwas van het illegalen- probleem. Toch kun je hier niet streng genoeg tegen optreden. Het is puur mensenroof, waar volgens_ het Nederlandse straf recht 15 jaar gevangenisstraf op staat. Ook in Turkije draai je voor dergelijke feiten voor vele jaren de bak in". Bekeken zal worden of een uitvoe rige voorlichting aan de Turkse gemeenschap m Utrecht over de strafbaarheid van ontvoeringen (ADVERTENTIE) Indoor. Martinelli. ArtiMeta. Raak. Vier andere woorden voor verlichtingsperfektie. TVC c - rijnstraat 74. katwijk a/d rijn, tel 01718-12798

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7