'PvdA laat ware gezicht niet zien' „Je kunt kinderen niet meer dwingen huiswerk te maken Werkloosheid mannen omhoog Onderzoek nodig naar hoogte van kamerhuur Intern rapport: Begeleiding scholieren veranderd 7 Werkende jongeren CNV LEIDEN/DEN HAAG - Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening moet op korte termijn een onderzoek doen naar de hoogte van kamerhuren. Op basis daarvan kan een beter beleid worden ge voerd. Dit is één van de belangrijkste conclusies uit een onderzoek van de Werkende Jongeren CNV, afdeling Zuid-Holland. Het onderzoek vond plaats in september. Ruim honderd mensen uit Lei den, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en elders stuurden gegevens op. Bovendien werden in die maand de advertenties "Te huur aangeboden" in een flink aantal kranten bestudeerd. "We hebben een aardig beeld gekregen van de kamernood", zegt A. Plugge van de bond. "Natuurlijk is de representativiteit sociologisch gezien aanvechtbaar. Maar aan de an dere kant: als we onze gegevens vergelijken met feiten uit andere onder zoeken dan komen we toch aardig in de buurt". Volgens de berekeningen van de regionale jongerenafdeling van het CNV bedraagt de bedraagt de gemiddelde kamerhuurprijs per vierkante me ter bijna 20 gulden. Ofwel: "Als we uitgaan van deze prijs, dan moet een normaal gezin in een normaal huis circa 1600 gulden per maand betalen aan huur". De gemiddelde oppervlakte per kamer bedraagt volgens het rapport on geveer 14 vierkante meter. "Met andere woorden: dat is bijvoorbeeld een kamer van 3 bij 4,5 meter. Toch heeft circa éénderde van de kamerbewo ners een kamer kleiner dan 10 vierkante meter". Met deze cijfers in de hand willen de werkende jongeren van het CNV pleiten voor de invoering van de individuele huursubsidie voor kamer bewoners. "Het huidige beleid van de overheid is er op gericht dat een goed uitgangspunt is: huurprijs maximaal 10 procent van het mini mumloon. Hoe anders is de praktijk. Het zogenaamde puntensysteem moet daarom snel worden ingevoerd. Praten alleen is niet voldoende" LEIDEN - "Voert de WD dan een PvdA-beleid?" Deze op het oog nogal vreemde vraag staat in het rapport van de Program Evalua- tiekomissie (PEK) van de PvdA- Leiden. Een commissie, die jaar lijks het fractieverslag doorleest en daarop kritiek levert. Com mentaar, dat vervolgens wordt afgedrukt in PG, het huisblad van de plaatselijke afdeling. Bovenstaande vraag wordt gesteld, omdat in het fractieverslag staat "dat grote meningsverschillen met de WD (binnen het college van B en W) zich niet hebben voorgedaan". Daaruit trekken de rapportschrijvers de conclusie dat de PvdA haar ware gezicht niet laat zien. "Naast politieke ruil is dé tactiek op dit moment om controversiële punten naar achteren te schui ven. De PvdA is destijds voor stander geworden van program- colleges, omdat die de politieke duidelijkheid zouden bevorde ren. Die politieke duidelijkheid dreigt nu in Leiden te verdwij nen. Naar onze mening zal de PvdA in de komende twee jaar aan de kiezers duidelijk moeten maken, dat het wel degelijk ver schil uitmaakt of men op de PvdA of op de WD stemt. De PvdA zou de politieke durf moe ten hebben om de controversiële punten naar voren te halen". "Verontrustend" Ander belangrijk punt betreft het aantal raadsleden dat vanaf het begin van deze zittingsperiode tot nu toe is opgestapt (zeyen wis selingen). "Verontrustend groot", vindt de PEK. "Naar onze mening zou ook bekeken moeten worden of de reden "niet te com bineren banen" ook niet een ele ment van "onvrede met het func tioneren van de fractie" bevat. Aan deze onvrede wordt verderop in het partijblad in elk geval de nodige aandacht besteed in een artikel over het functioneren van de fractie naar aanleiding van het vertrek van Joyce Hes. De laatste schreef, voordat zij vertrok, een kritische notitie die nogal wat stof deed opwaaien. Reden om de eigen fractie eens door te lichten, vond een aantal leden. Een com missie werd in het leven geroe pen. Volgens de commissieleden komen frustraties vooral voort uit het feit dat nieuwelingen te hoog ge spannen verwachtingen hebben. "Zij raken dan gefrustreerd door de scepsis van mensen die al wat langer meelopen". Een andere frustratie: door de "terreur van het stadhuis" is het onmogelijk om 's avonds de wijken in te gaan en met kiezers te overleggen. "Meer naar elkaar luisteren in de fractie". "Minder vergaderen en meer aandacht voor de achter ban". "Een halfjaarlijkse terug blik, minstens een hele avond of een week-end". Dat zyn de op lossingen die worden aangedra gen om de PvdA in de toekomst beter te laten functioneren. LEIDEN - Laten scholieren zich nog begeleiden? Me vrouw De Boer, rectrix van de Rembrandt Scho lengemeenschap meent van wel. Alleen de manier waarop, is in vergelijking met vroeger, enigszins veranderd. Je kunt kinde ren niet meer dwingen huiswerk te maken en ook absentie-briefjes helpen niet in alle gevallen. Brugklasleerlingen hebben te maken met concentratiemoei lijkheden en dejonge ren uit de eindexa menklassen zien de treurnis van de maat schappij op zich af komen. Toch wil het merendeel met een diploma op zak de school verlaten. Hoe wel de scholieren dat niet direct zullen toe geven, kunnen ze hulp van schoolbe- geleiders daarbij af en toe best gebruiken. Mevrouw De Boer: "Laten we on deraan de ladder beginnen. De brugklasleerlingen hebben men toren. Deze mentoren wijden zich helemaal aan de specifieke problemen van deze jongste groep. Deze leerlingen komen net van de lagere school en weten nauwelijks om te gaan met de veelheid aan vakken en de wisse ling van docenten. Ook hebben,ze vaak geen idee wat nu precies een schriftelijke overhoring is of wat een proefwerk is. De aandacht op een middelbare school ligt heel anders. Vroeger mochten ze de plantjes water geven voor de juf frouw of meester en kregen ze een extra schouderklopje als ze goed hun best hadden gedaan. Jadat gebeurt hier niet zo. In tranen tref je ze af en toe aan. Een leraar had gezegd tegen een jon- getje: "Neem voor de les van morgen een madeliefje mee". Helemaal in paniek kwam hij bij mij. Hij wilde van school af want hij wist niet waar je zoiets kon vinden. In de studielessen probe ren de mentoren ze een beetje wegwijs te maken. En hun erva ring is dat het na de eerste drie maanden redelijk goed gaat. Ze voelen zich dan op hun gemak en hebben een overzicht van wat ze in de lessen kunnen verwachten. De begeleiding houdt natuurlijk niet op. De meer inhoudelijke kant van de studie komt dan aan bod. Studeer ik wel goed en waarom haal ik toch een vier ter wijl ik er erg hard heb geleerd? Middenmoot "In de tweede en derde klassen treffen we de leerlingen met pu- berteitsproblemen. Voor presta ties schamen ze zich. En juist in deze moeilijke leeftijd staan ze voor de keuze van een vakken pakket. De mavo-leerlingen al DINSDAG 14 OKTOBER 1980 wonen een oplossing, maar ande ren gaan er aan onderdoor. Ze verbeelden zich heel zelfstandig te zijn en vragen daardoor te laat om hulp". De laatste klassen hebben geen klassen maar groepen, die elke keer verschillen. We hebben het zo gedaan dat elke begeleider de leerlingen die hy of zij kent onder de hoede neemt. Zo kwamen we tot een mooie verdeling" Afwegen tegen het eind tweede klas en de havo-leerlingen in de derde. Dat is een enorm probleem waar de decanen erg mee zitten. De deca nen zijn hier de mensen die de leerling de helpende hand bie den. Met iedereen wordt doorge nomen wat ze eventueel later willen gaan doen en welk pakket daarbij zou kunnen. Meestal is de grondslag voor de keuze van een vak de vraag: Waar heb ik een voldoende voor? En vaak zijn het de ouders die het kind een bepaalde richting op- dryven. Heel moeilijk want in zo'n geval moet er met beide par tijen goed worden gepraat, zodat later de school de schuld niet kan krijgen van een foute beslissing. In deze begeleiding gaat ontzet tend veel tijd zitten. Examenklassen "Iedereen denkt dat de exa menklassen geen moeilijkheden meer opleveren. Nou, vergeet dat maar. Deze leerlingen passen ei genlijk niet meer in het systeem. Je moet je indenken dat exact hetzelfde systeem ook wordt ge hanteerd voor die al eerder ge noemde brugklassers. En dan zyn er op deze leeftijd natuurlijk de gebruikelijke vriendschappen die aan en uit gaan. Dit kan de schoolprestaties behoorlijk beïnvloeden. Er zijn duidelijk verschuivingen waar te nemen. Leerlingen hebben tegenwoor dig allemaal banen. Laatst in een vier havo-klas ben ik dat eens nagegaan. Van de twintig leerlin gen had er één geen baan. Soms komen ze daardoor lelijk in tijd nood. En dan de mensen die al op kamers wonen, dat komt ook steeds meer voor. Die kun je geen absentiebriefje meer sturen ge richt aan de ouders. Vóór sommi ge leerlingen is het op kamers Rectrix De Boer "De jongeren be schikken over een mengeling van zelfstandigheid en onzekerheid. Veel minder normen staan vast. Vroeger leerde je dit te doen en dat niet. De laatste jaren hebben we de leerlingen mondigheid bij gebracht. Het is nu constant af- wegen. Hoe belangrijk is een di ploma? Kan ik het niet beter op de avondschool afmaken? Is op kamers wonen nu wel goed of niet? Samenwonen ja of nee? Er wordt aan alle kanten aan ze ge trokken. Je moet de school afma ken, maar zicht op werk is er nauwelijks. Dat werkt allemaal niet zo motiverend. En dan zijn er de maatschappelijke verschijnselen, die het schoolle ven anders kunnen maken. Je kunt reizen, trekken, in het bui tenland werken. Je inzetten voor allerlei akties zoals atoombom, kerncentrales, arbeidsverdeling. Bij de levensfilosofie van de he dendaagse jeugd liggen de eisen voor een carrière niet meer zo hoog. Als ze maar gelukkig zyn. Ze kiezen zaken die echt leuk zijn. En dat vind ik eigenlijk weer een positieve kant". De school neemt niet meer zo'n belangrijke plaats in als vroeger. En 'thuis' is niet meer het veilige nest. De decanen, klasseleraren en be geleiders hebben de handen vol, maar hoe lossen ze de problemen Rectrix de Boer: "Je gaat uit van de praktijk. Als de cijferlijsten dui kelen, kan er iets aan de hand zyn. De klassedocent zoekt in zo'n geval contact met de leer ling. Als de leerling iets kwijt wil, hebben wij hier afgesproken dat hij of zij iedere leraar kan aan schieten als ze geen vertouwen hebben in hun begeleider. De problemen zijn erg verschillend. Ik heb ze eigenlijk al genoemd. Van huiswerk niet begrijpen tot moeilijkheden thuis. In sómmige gevallen praten we ook met de ouders, maar alleen als de leer ling het daar mee eens is. Bij het ene geval ben je dagen achtereen bezig en bij de ander is een schouderklopje voldoende. Het is moeilijk om concreèt te zeg gen: hier heb ik succes bereikt. We merken wel dat ouders erg blij zijn als de school iets onder neemt. Ze hebben vaak geen tijd of weten zelf niet wat ze moeten doen.... Eigenlijk proberen we ouders vanaf de eerste schooldag al bij het schoolleven te betrek ken. Voor het eerst dit jaar heb ben we op een avond ook lessen gegeven aan ouders, zodat ze een beetje het idee kregen in wat voor een systeem hun kind na de lage re school is terecht gekomen. En dat was een succes. De begeleiders vragen zich af en toe wel af of zij niet teveel met de probleemgevallen bezig zijn. An dere kinderen vallen zo wel eens tussen het wal en schip. SAS KI A STOELINGA Snelheidscontrole 52 overtredingen LEIDEN - Bij een snelheids controle op de Lammen- schansweg, gistermorgen tussen elf en een uur, betrapte de politie "slechts" 52 be stuurders op een te hoge snelheid. Er werden 679 voer tuigen gecontroleerd. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 89 kilometer per uur. Aan de Lammenschansweg geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De Leidse Hengelaarsbond viste in de Ringvaart om. de Haar lemmermeer voor de open Leidse kampioenschappen. Uitslag Dames 1. Boef 800 gram. 2. Ruif-Noort -580. 3. Caly-420. Individueel: 1. W. Dekker Hillegom -7260. 2. F Weisman Den Haag 6380.3. H. Spijker 6480. Korpsen: Ber gen op Zoom 7820 2. Zuid West 2 Leiden 6630.3. Vrolijke Vissers uit Hank 6480. Groot ste vis: O Boef, brasem 46 cm. Hengelsport (2) Visvereniging ''Hengelsport" viste in de Rijn. Uitslag: l.D. Boon 15 stuks 1430 gram. 2. Ph. Verstralen jr. 20 1370. 3. Ph. Verstraten sr. 13 950.4. F. v. Eijgen 6 560.5. P. Verhoef 6 440.6. T. Blansjaar 7 400. 7. W. Den Edel 5 290. 8. P. Ouwer- kerk 3 150. 9. R. v. Leeuwen 2 100. Duiven Kampioenschappen 1980 P. V. Leiderdorp. Uitslag: vitesse 1 JKnijnenburg ,2.M.Reijerse. 3. H. FUppo. Midfond- 1. J Knijnenburg. 2. H. Flippo. 3. J. van Laar. Fond- 1H. Flip po. 2. Comb B en G 3. ij. J. Knijnenburg. Oude duiven- l.J. Knijnenburg. 2. H. Flip po. 3. Comb. B en G. Jonge duiven: 1. W. de Roode. 2. J. Knijnenburg. 3. J. van Laar. Navluchten 1J. van Laar. 2. P. Sloos. 3. W. de Roode. Wijsheid Dinsdag 14 oktober in het ge- sprekscentrum Vrouwen- kerkkoorstraat 17. Inleiding door Mia Leene. met behulp van dia's gaat zij in op de ge neeskracht van wilde plan ten. Thema-weekend De KWJ organiseert een thema weekend over "Wat is fascis me". Van 24 tlm 26 oktober in vormingscentrum "de Vonk" te Noordwijk. Door middel van films, discussie en spel wil de KWJ (beweging van wer kende en werkeloze jongeren samen met de jongeren probe ren een idee te krijgen wat fascisme nu precies inhoudt. De kosten van het weekend, zijn 25 gulden. Meer informa tie 121139. Relaties De Leidse Werkgroep voor Ho moseksualiteit houdt 28 okto ber om 20.00 uur een avond over relaties. Adres Ceacilia- straat 18. Opgave LWH post bus 11101, of Wim Wiemer 761013. Diabetes Diabetes Vereniging Nederland heeft Dr. H. Lemkes uitgeno digd om te spreken over over het regelen van diabetes, waarbij hij dieper zal ingaan op het gebruik van testmate riaal. Dit zal plaatsvinden op woensdag 15 oktober in het Anyonius-clubhuisLange Mare 43 in Leiden, aanvang 20.00 uur. Museum Kindermiddag in Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, bestemd voor kinderen van 8 tot 13 jaar. Op 15 oktober zal het gaan over "Bergen wor den afgebroken". De pro gramma's beginnen om half drie en eindigen om half vijf. Kaarten vooraf aanvragen. Hooglandse Kerkgracht 17, tel. tel. 124741. Studenten verstoren nachtrust LEIDEN - Een aantal studen ten veroorzaakte de afgelo pen nacht groot rumoer op twee bootjes onder de Koren- beursbrug. De echo van de brug droeg hun gebral en ge schreeuw over de Nieuwe Rijn en verstoorde de nacht rust van de buurt. De politie nam twèe studenten mee naar het politiebureau "ter kalmering en ontnuchte ring. LEIDEN - De afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel huldigde gister avond dertien jubilarissen. De volgende personen zijn 25 jaar lid van de bond: D.v.d. Wetering,D.C. Melisant, P. J.Jongejan, N. Jasperse, A. JDikken, G. Terpstra, A. Hensen.E. Braker, H. van Houten, H. v. d.Mark en F. C. Weiffenbach. J. Segijn viert zijn veertigjarig jubileum en H. Breedijk is vijftig jaar lid van de bond. CDA Het CDA houdt een openbare ledenvergadering op woens dag 15 oktober. Er zal gespro ken worden over het conceptr- verkiezingsprogramma "Om een zinvol bestaan" en de daarop ingediende amende menten. Restaurant Wiener- wald, Steenstraat 2 Leiden. Aanvang 20.00 uur. Minder vrouwen zonder werk LEIDEN - De werkloosheid onder mannen in het rayon van het Ge westelijke Arbeidsbureau Lei den is in september met 43 geste gen tot 2620. Bij de vrouwen viel een daling te noteren van 108 tot een totaal van 1061. De sterke stijging van de werkloos heid is bij de mannen vrijwel tot stilstand gekomen. In de bouw was nog sprake van een lichte stijging, evenals in de horeca (door seizoeninvloeden), maar in de andere beroepsgroepen was er sprake van een daling. Bijvoor beeld in het onderwijs: zestien werklozen minder. De jeugd werkloosheid liep zowel bij man nen als bij vrouwen terug; het zelfde geldt voor de aantallen werkloze schoolverlaters. De werkloosheid is wél 'hoger dan in september van het vorig jaar. Toen was de werkloosheid onder mannen op een niveau van 2031, de stijging nu bedraagt 29 pro cent. Er zijn nu 56 vrouwen meer werkloos, een stijging van 5.5 procent. De stijging in de jeugd werkloosheid (de leeftijdscatego rie tot 22 jaar) bedroeg bij man nen 184, ofwel 46 procent, terwijl er bij vrouwen e^n daling was van 18. dat is 3,4 procent. De toekomst blijft volgens het ar beidsbureau onzeker. De moei lijkheden waarin twee betonfa- brieken zijn geraakt (Wernink in Leiden. Atlas in Leiderdorp) zullen in de cijfers van oktober hun invloed hebben. De vraag is beidskrachten. Per gemeente i laag: tegenover het aantal werk- het rayon van het Leidse a loze mannen en vrouwen van beidsbureau zien de cijfers er a 3681 staat een vraag van 683 ar- volgt uit: vrouwen Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen '80 sept. '80 aug. '80 sept. '80 52 58 58 41 330 301 92 84 1756 1813 747 678 139 134 96 77 79 84 59 62 28 32 24 19 10 8 3 5 113 122 61 57 24 26 15 10 39 35 18 17 7 8 11 2577 2620 1169 1061

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4