Universiteitsraadslid keert terug op zetel Bezuinigingsplannen welwillend ontvangen Gemeente moet belegger tot bouwen dwingen Spreekverbod bestaat niet meer Gemeente steunt W ernink-plannen Subsidie voor ophalen oud papier eidse stadsrubriek DINSDAG 14 OKTOBER 1980 LEIDEN - Universiteitsróadslid J.D. van Gelder heeft zijn plaats in de raad weer ingenomen. Hij deed dat nadat het College van Bestuur gisteravond in d£ vergadering van de universiteitsraad zich had gedistantieerd van het spreek verbod dat Van Gelder was opgelegd. Het bestuur maakte verder duidelijk dat aan de hele affaire geen verdere con sequenties zouden worden verbonden. De problemen rond Van Gelder (technisch hoofdambtenaar in de Gorlaeus Laboratoria) begonnen toen hij in het Leidsch Dagblad melding maakte van het feit dat "grote groepen in de universiteit onnodig bloot worden gesteld aan kankerverwekkende stof fen". Samen meteen aantal ande re raadsleden diende Van Gelder een motie over die zaak in bij de raad. De directeur van de Gorlaeus La boratoria, dr. S.J. Roorda legde h^m naar aanleiding van het in terview een spreekverbod op. Van Gelder voelde zich daardoor in zijn werkzaamheden van uni versiteitsraadslid belemmerd en schortte zijn lidmaatschap daar om voor onbepaalde tijd op. De zaak was gisteravond voor de fractie van de Progressieve Partij - waarvan Van Gelder ook deel uitmaakt - aanleiding om het College van Bestuur, dat in een brief Roorda al op de vingers had getikt, een viertal vragen voor te leggen. Werden die niet bevredi gend beantwoord, dan zou de PP zich aan de verdere beraadsla gingen van de universiteitsraad onttrekken. Zover kwam het niet. Volgens mr K. J. Cath, voorzitter van het Col lege van Bestuur, was er na de brief van het bestuur geen sprake meer van een spreekverbod. Op de vraag of zoiets sowieso wel zou kunnen, wilde hij geen ja of nee zeggen. "Een spreekverbod is ongewenst, maar of dat uitgeslo ten is valt moeilijk te beanwoor- den omdat daar juridische haken en ogen aan zitten", aldus Cath. Discussie ontstond ook over ae vraag of Roorda al of niet aan Van Gelder opdracht had gegeven de zaak van de kankerverwekkende stoffen te onderzoeken. Volgens een deel van de raad was dat het geval, volgens het bestuur had Roorda slechts om informatie gevraagd. Een onderscheid dat voor Van Gelders werk als uni versiteitsraadslid (in welke func tie hij immers daarover een motie had ingediend) van belang was. De Progressieve Partij nam uit eindelijk na een schorsing ge noegen met de uitleg van het be stuur. Ondanks handtekeningenactie LEIDEN - De fracties in de Leidse universiteitsraad staan niet onwelwillend te genover de bezuinigings plannen van het College van Bestuur. In het komende jaar moet de universiteit in op dracht van minister Pais zo danig snoeien dat er 7,2 mil joen bij de personele lasten (salarissen) en 2,8 miljoen in de materiële sector wordt ge vonden. Daarmee was de uni versiteitsraad vorige week al akkoord en gegaan en nu kwam de nota financiële randvoorwaarden van het be stuur ter tafel, waarin wordt aangegeven hoe het best in '81 en de vier daaropvolgende ja ren kan worden gesnoeid. De bezuinigingen zijn onvermij delijk, zo bleken de meeste raadsleden te beseffen en aan de doelstelling van zorgvul dig personeelsbeleid beant woordde de nota volgens hen in grote lijnen. Eerst werd een petitie (onder tekend door 1400 bij de uni versiteit betrokkenen) aan de voorzitter van de universi teitsraad. F. van der Meer overhandigd. Daarin spreken de studenten-assistenten, mede namens de vakbonden ABVA/KABO en de Leidse Studentenbond. de vrees uit dat het tijdelijk personeel de dupe wordt van de bezuinin- gen. De LSB kwam dan ook met een motie waarin wordt voorgesteld het budget met vijf procent te verhogen en zo de lasten te verlichten. Aan overschrijding van het bud get werd door de LSB niet al te zwaar getild. Kennelijk wel door de andere fracties, want het voorstel werd afgewezen. Zo ook een motie van de CGL, waarin voor na 1981 om een wat andere benadering van de bezuinigingen werd ge vraagd. Volgens deze studen tenfractie gaat het College van Bestuur teveel uit van proportionele bezuinigingen, waarbij de faculteiten naar verhouding allemaal hun steentje moeten bijdragen en die ook zelf moeten zien te vinden. De CGL voelt meer voor een gedifferentieerde aanpak, waarbij het bestuur een actievere rol speelt en zelf aangeeft waar het beste het snoeimes kan worden gehan teerd. Ook de vakcentrales staan een dergelijke aanpak voor. Volgens voorzitter Vij verberg mogen er in elk geval geen gedwongen ontslagen vallen (hetgeen het bestuur niet uitsluit) en moet boven dien een gerichte vacatures top worden gevoerd. Per ge val moet worden bekeken of een plaats al dan niet wordt opgevuld. Het merendeel van de raad zag echter weinig heil in de motie van CGL. Volgens de PP zou een te ver doorgevoerde ge differentieerde aanpak tot merkwaardige en ongewen ste keuzes bij de bezuiningen kunnen leiden. De motie werd dan ook verworpen. Gunstige huurovereenkomst voor bedrijfsterrein LEIDEN - De gemeente heeft het driemanschap dat het failliete Leidse bedrijf Wernink uit het slop tracht te halen alle mogelijke steun toegezegd. In een vergade ring van dé raadscommissie voor economische aangelegenheden heeft wethouder Fase, gister avond, laten weten het drieman schap tegemoet te willen komen door het aanbieden van een nieuwe, voor het bedrijf gunstige, huurovereenkomst. Zoals bekend is het terrein van LEIDEN - De gemeente gaat het ophalen van oude kranten subsi diëren. Volgens schattingen gaat dit de gemeente jaarlijks zo'n 40.000 gulden kosten. De bedoe ling van deze subsidie is om het milieubewust gedrag van de Lei- denaars te stimuleren en om het oud papier opnieuw te gebrui ken. Scholen verenigingen en instellin gen die oude kranten ophalen krijgen van de gemeente voor taan een maximale subsidie van vier cent per kilograhi. Het totaal van de te ontvangen vergoeding (van de oud-papierhandel plus de subsidie) mag echter niet bo ven de zes cent per kilogram uit komen. De gemeente wil op deze manier het inzamelen van oud papier stimuleren met name in tijden dat de marktprijs het in zamelen niet zo aantrekkelijk maakt. Het is de bedoeling dat het oud papier, net als het geval is met van lege flessen in glasbak ken, worden verzameld, opnieuw wordt gebruikt. Voor de subsidie komen alleen scholen, erkende verenigingen, organisaties en instellingen uit Leiden in aanmerking. De Leidse gemeenteraad is gisteravond met de subsidieregeling akkoord ge-i gaan. Een voorstel, van het D'66-raadslid Witteveen, om al tijd een subsidie van vier cent te geven (los van de marktprijs) werd door een ruime raadsmeer- derheid verworpen. Minder bezoek bij Bovagshow LEIDEN - De Bovag-occasion- show, die het afgelopen week einde in de Groenoordhallen werd gehouden, heeft minder be zoekers getrokken dan in afgelo pen jaren. Slechts drieduizend bezoekers kwamen een kijkje nemen op deze beurs voor twee dehands auto's. Volgens organisator E. van Dien is de geringe belangstelling te wij ten aan de zwakke periode die de autobranche op dit moment doormaakt. "We hebben de beurs dit jaar willen omkleden met de nodige show maar dat heeft heel duidelijk geen positieve invloed gehad op de belangstelling", al dus de heer Van Dien. Ondanks de geringe publieke be langstelling is er toch goed ver kocht. Vrijwel net zo veel als in andere jaren. In totaal werden er ongeveer honderd auto's ver kocht. De omzet bedroeg rond de één miljoen gulden. Wernink aan de Morsweg eigen dom van de gemeente Leiden. Wethouder Fase zei dat de ge meente de afgelopen, week inten sief overleg heeft gevoerd over het voortbestaan van Wernink en dat men alles heeft gedaan om de levensvatbaarheid van het be drijf te vergroten. De gemeente heeft aangeboden het huurcon tract voor het terrein aan de Morsweg te herzien zodat het be drijf de komende jaren meer fi nanciële armslag krijgt. De leden van de raadscommissie hebben met het beleid van de wethouder ingestemd. Aanstaande donderdag beslissen de bank en curatoren over het voortbestaan van Wernink. Wet houder Fase zei goede hoop te hebben dat de zaak gunstig zal aflopen. Zoals bekend staat de werkgelegenheid van 120 man op het spel. Volgens leden van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden is duide lijk dat niettemin sprake zal zijn van een forse inkrimping van de werkgelegenheid. Vermoedelijk zal ongeveer de helft van het aan tal werknemers op straat komen te staan. PPR-raadslid: LEIDEN -Bij proefboringen voor de nieuwe tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan werd gistermiddag ter hoogte van de Kooilaan een gasleiding van de Nederlandse Gasunie geraakt. De hoofdleiding stond onder een druk van 40 atmosfeer.De brandweer beoordeelde de situatie als levensgevaarlijk: "40 atmosfeer druk; dat is bijna het hoogste dat je meemaakt". De brandweer zette de boorkuil in een straal van ruim dertig meter af .Er gold een absoluut rookverbod.De politie sloot de Willem de Zwijgerlaan af. tussen de Kooilaan en de IJsselmeerlaan. De uitlaat van de auto's zou anders het explosiegevaar vergrotenDe brandweer vond het niet nodig de woningen aan de Willem de Zwijgerlaan te laten ontruimen omdat het gaslek ver genoeg van de woningen aflag De brandweer heeft uren met de brandspuit in de aanslag gestaan. Nadat de hoofdafsluiter in Leiderdorp was afgesloten duurde het namelijk nog enkele uren voordat al het gas in de leiding de lucht in was gevlogen Tegen vijf uur kon het lek gelast worden.Mensen van de Gasunie vergaderden toevallig in de buurt over de problemen die kunnen ontstaan bij grondwerkzaamheden als er geen vooroverleg met de Gasunie plaatsvindt. Een man van de Gasunie die meteen bij het ontstaan van het ongeluk ter plaatse was: "Hier heb je een voorbeeld van zo'n probleem" LEIDEN - "De gemeente Leiden moet zich harder opstellen te genover Nationale Nederlanden. Als deze belegger weigert te gaan bouwen in het zogenaamde Warmondse deel van de Meren- wijk dan moet de gemeente des noods naar de rechter stappen om hen te dwingen snel aan de gang te gaan". Het PPR-raadslid Van Oosten zei dit gisteravond tijdens de behan deling in de Leidse gemeente raad van het bestemmingsplan voor de Merenwijk. Zoals bekend zou Nationale Nederlanden 471 woningen (in de premiekoop- en vrije sector) bouwen in het War mondse deel van de Merenwijk. Het raadslid wees erop dat in het verkoopcontract met Nationale Nederlanden is vastgesteld dat binnen één jaar na vaststelling en goedkeuring van het verkave- door René van der Velden Jaap Visser fclN'fB) iBSWH' Hor. kant toch wel weer een beetje mee te maken. Het is in elk geval geen seksshow. Meer wil ik er liever niet over zeg gen want het is juist leuk als het zo vaag blijft". "Waarom maar twaalf n' op een avond?" "Omdat we in plex een piepklein theatertje hebben gebouwd en daar kunnen maar twaalf r Zweeds bordeel "Matrogoth: Inkijk in een Zweeds bordeel, voor oren, ogen mond. Van maandag 20 tot en met zaterdag 25 ok tober elke avond. Aanvang 20.30 uur. Toegang: 4,-. Ma rine complex Noordeinde 2a Leiden. In verband met het maximale bezoekersaantal van 12 per avond is reserveren mogelijk; 's avonds na 8 uur. Fam. Berbée 071 - 141354". Je staat even raar te kijken als je een velletje kringlooppapier met bovenstaande tekst on der ogen krijgt. Een grap? Ja en nee dus. 141354 geeft uit sluitsel. "Ja, ehh hallo, met Frank Berbée dus. Leuk dat je belt. Nee, dit heeft helemaal niets met porno te maken. Al thans niet direct. Wat Matro goth is? Dat is moeilijk te om schrijven. Ehh, een groepje mensen dat toneelstukken maakt, tentoonstellingen houdt en muciseert. Alles zo wel binnen als buiten op straat. Inkijk in een Zweeds Bordeel is een hoorspel met beelden. De titel is aan de ene kant misleidend maar het spel heeft er aan de andere "Niets mee te maken. Vol is vol en op de 25ste is onverbiddel ijk de laatste voorstelling". "Licht nog eens een tipje van de sluier op". "Vooruit, één tipje dan. Het stuk wordt opgevoerd door drie mensen en het is sterk persoonlijk. Het geeft vrij goed de gedachten achter Ma trogoth weer en het heeft heel weinig met het conservatieve toneelgebeuren te maken, maar dat verwachtte je waar schijnlijk al?" "Ehh, ja". Gestuntel Levensgevaarlijke taferelen spelen zich af op het tot eind 'november afgesloten Noord einde. Het wegdek is opge broken en de hele straat is opengegraven. De riolering wordt vernieuwd. Op verzoek van bewoners en winkeliers is de straat niet helemaal alge- sloten maar worden aan beide zijden looppaden openge houden. En daar zit 'm nu het gevaar in. Op de smalle paadjes passeren fietsers, bromfietsers en voetgangers zonder elkaar vrije doorgang te verlenen. Gevolg: een ge- wring van jewelste terwijl naast de paadjes een afgrond van meer dan een meter gaapt. Een bewoner staat in zijn deu ropening het gestuntel van het langzame verkeer hoofd schuddend te bekijken: "Het is toch niet te geloven, ze gaan geen stap voor elkaar opzij. Iedereen heeft tegenwoordig haast. Het valt me nog mee dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Ik heb er nog meer eentje naar beneden zien laze ren maar die had gelukkig niets". Even verderop ligt een groot aantal vuilniszakken op de stoep, riet vuil ligt ernaast. Een bewoonster "We hadden nog zo afgesproken dat we tijdens de afsluiting geen vuilniszakken op straat zou den zetten. Sommige mensen zijn te lui om een paar meter te lopen. Moet je zien, al die zakken zijn stukgereden en het is meteen een grote rot zooi. Nee, het zijn vast geen echte Noordeinders die die zakken hebben buitengezet" Fietsenspecialist Gijs van Dam van het Noordeinde hanteert staande op een laddertje de verfkwast: "Ja, ik ben maar aan het schilderen geslagen want het is zó rustig nu de hele zaak hier open ligt". Eigenaar Leo Kamphues van de bistro Le Forestier, op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat, zet her haaldelijk advertenties in de krant met teksten als: "Be reikbaar via Witte Singel". Het is duidelijk: de Noordein de-winkeliers voelen de af sluiting van hun straat on middellijk in hun portemon nee. Leo van Velzen, winke lier en woordvoerder van de straat, is al naar het Stadhuis geweest om te kijken of er over schadevergoeding te praten viel. Te praten viel er maar schadevergoeding zat er niet in. Leo van Velzen: "Om in aan merking te komen voor een steunregeling voor bedrijven in stadsvernieuwingsgebie den moetje aan kunnen tonen dat je met je inkomen tot on der de 29.000 gulden bent ge zakt. Je inkomen wordt dan aangevuld aangevuld tot die 29.000 gulden. Voor ons heeft dat geen zin. Je kunt nooit aantonen hoeveel je inkomen in twee maanden is gedaald. Maar het kost ons wel alle maal geld. Dat is natuurlijk heel vervelend maar ik ben allang blij dat na twintig jaar' verpaupering eindelijk wat aan het Noordeinde wordt gedaan". i gewring van jewelste lingsplan met de bouw zou wor den begonnen. Die termijn is in middels ruimschoots verstreken zonder dat er ook maar één paal de grond is ingegaan. Van Oosten drong er gisteravond op aan dat de gemeente snel met Nationale Nederlanden om de ta fel gaat zitten om over de bouw te onderhandelen. Hij wees er op dat de gemeente, doordat de overeenkomst niet is nageko men, een boete kan opleggen van 1000 gulden per dag. Volgens Van Oosten moet de gemeente niet onderhandelen met het mes op tafel maar wel met in het achter hoofd houden dat die bepaling niet voor niets in het koopcon tract is opgenomen. Wethouder Waal zei bereid te zijn de suggestie van Van Oosten zorgvuldig te bekijken maar de wethouder vroeg zich af of het wel verstandig is als de gemeente op zijn strepen gaat staan. Vol gens Waal zal op korte termijn overleg worden gevoerd met Na tionale Nederlanden over een spoedige bebouwing van het Warmondse deel van de Meren wijk. Een meerderheid van de raad meende dat geen overhaaste beslissingen moeten worden ge nomen over het nemen van juri dische stappen. De kwestie zal opnieuw ter sprake komen in een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. De raad stemde wel voor een voorstel om het percentage huurwoningen in het plan van Nationale Nederlanden opge voerd te krijgen. Bestemmingsplan De Leidse gemeenteraad ging gis teravond na een langdurige dis cussie akkoord met het bestem mingsplan voor de Merenwijk. In het plan is nauwkeurig vastge legd wat er de komende jaren in de wijk mag gebeuren, terwijl ongewenste ontwikkelingen kunnen worden tegengehouden. Tegen het bestemmingsplan wa ren tal van bezwaren ingediend. Wethouder Waal noemde de problemen van de Merenwijk- bewoners, net als zijn partijge noot Kessen vorige week, "luxe problemen in vergelijking met de problemen elders in de stad". Van verschillende kanten in de raad werd er op gewezen dat de ontwikkeling van de Merenwijk de woningnood van de Leidse woningzoekenden niet heeft op gelost. Een voorstel om te bekij ken of op onbebouwde plekken in de wijk nog kleine woningen gebouwd kunnen worden voor bejaarden en één- en tweeper soonshuishoudens haalde net geen meerderheid. Aangezien de stemmen staakten zal over dit voorstel volgende week opnieuw worden gestemd. Een meerderheid in de raad stemde wel voor een voorstel om aan de westzijde van de Watermolen de vestiging van een café of restau rant toe te staan. Ook de bouw van een hotel wordt door het be stemmingsplan mogelijk ge maakt. Het idee voor de vestiging van een buurtgebouw aan de Cli- viadal werd door de raad verwor pen. Er was evenmin een raads- meerderheid te vinden voor het voorstel om een stuk grond aan de Zijl te reserveren voor de wa tersportvereniging "De Kooiha- ven". Een voorstel om de realisa tie van een parkeerdek nabij winkelcentrum de Kopermolen mogelijk te maken haalde ten slotte wel een meerderheid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3