Minister wenst extra verhoging treintarieven Ruzies in de dienstenbond FNV nog niet opgelost Goudoptiebeurs Amsterdam in a. kort zakelijk Leiden-De Vink knelpunt Spaarpandbrief 1980/85 Pandbrief 1980 per1982/88 Bar »s DINSDAG 14 OKTOBER 1980 ECONOMIE PAGINA 19 Philips Philips Electronic and Associated Industries Ltd. een dochteron derneming van Philips, sluit haar vestiging in Lowestoft, East Anglia. Binnen anderhalf jaar moeten daar 1100 arbeidsplaat sen verdwijnen. De fabriek pro duceert televisietoestellen. De produktie wordt overgebracht naar Croydon in de omgeving van Londen. Grote verliezen bij de twee vestigingen zijn aanleiding j tot het besluit geweest. North American Philips Corpora tion, dochteronderneming van Philips' Gloeilampenfabrieken, I heeft in de eerste negen maanden van dit jaar bij een omzet van 1,90 miljard dollar een nettowinst van 46,63 miljoen dollar geboekt, j In de overeenkomstige periode van 1979 bedroeg de winst 55,32 mil- joen dollar bij een omzet van 1,75 I miljard. Robeco De waarde per aandeel Robeco is in het derde kwartaal van dit jaar gestegen van 174 tot 189,50. Het vermogen nam toe van 4,123 min tot 4.372 min. Het aantal uitstaande aandelen daal de van 23,65 min tot 23,06 min. De directie verwacht over 1980 een hoger contant dividend te kun nen uitkeren dan over 1979 Cf 9). Er komt geen uitkering in aan delen, mede op grond van de rela tief hoge kosten die dit met zich meebrengt. Shell-chemie Shell Nederland chemie bv ver scheidene fabrieken tijdelijk moeten stil leggen. Directeur Meinsma van Shell Ne derland Chemie heeft dit in een overlegvergadering van directie en ondernemingsraad laten we ten. In Pernis zijn behalve de naphtakraker drie fabrieken stil gelegd en in Moerdijk twee fa brieken. Landbouw-fusie Drie landbouwcoöperaties in Zuid- Holland hebben plannen voor een volledige fusie. Het zijn "ons Belang" in Stolwijk, "De Produ cent" afdeling veevoeder in Gou da en "Rijnstreek" in Woeraen. Samen zetten ze per jaar 250.000 ton grond- en hulpstoffen voor de landbouw om. Waarvan 200.000 ton krachtvoer. In geld uitge drukt is de omzet 120 miljoen gulden. WW-premie De federatieraad van de FNV heeft zich gesteld achter de uitspraak van het Algemeen Werkloosheid fonds (AWF), dat de werkloos heidspremie (WW-premie) in 1981 zal moeten stijgen tot 1,67 procent (nu 0,9 procent). De FNV had zich tot dusver over deze zaak onthouden. Belastingpech AOW'ers die ook geringe aanvul lende inkomsten hebben (een klein pensioen of zo) ontvangen dit jaar door een verschuiving in het belastingtarief netto minder AOW dan mensen die GEEN aanvullende inkomsten hebben. Staatssecretaris Nooteboom van financiën zal deze pech rechtzet ten. Daar is geen tafiefwijziging voor nodig, omdat het maar een eenmalig voorval betreft. WOERDEN (GPD) - De ruzies bin nen de top van de dienstenbond FNV, waardoor een maand gele den voorzitter Jan Brouwer is af getreden, zijn nog niet opgelost. Wel heeft men intern een plan de cahipagne opgesteld om elkaar weer te vinden. Daarbij heeft men in ieder geval al besloten alle bestuursportefeuilles te herver delen. De bestuursleden Fransen en Kolhorn treden tijdens het congres op 9 december af. een jaar eerder dan was gepland. Tot nieuwe voorzitter zal dan waar schijnlijk Freek Thomassen worden benoemd. Jit een onderzoek in de afgelopen weken naar het plotseling aftre den van voorzitter Jan Brouwer is gebleken dat de bezoldigde bondsbestuurders onderling nogal ruzie met elkaar hadden maar ook dat de bezoldigde be stuurders het niet meer konden vinden met hun federatiebe stuur. „Er is een stroom van kri tiek geuit op de bezoldigden on derling en door de bezoldigden op het federatiebestuur", aldus voorzitter Pierre Bruis. Het federatiebestuur heeft nu een pakket van maatregelen voorge steld op grond waarvan men weer tot elkaar moet komen. Een van die maatregelen is een herverde ling van de bestuursportefeuilles om alle persoonlijke kanten uit de hele kwestie weg te nemen. Omdat naar verwachting op 1 ja nuari 1982 de diemstenbonden FNV en NKV definitief zullen fu seren zouden vanaf 9 december - de datum van het congres - de bestuursleden Fransen en Kol horn nog maar een jaar deel uit maken van het bestuur. Zij heb ben besloten hun portefeuilles al op 9 december ter beschikking te stellen. De beschuldiging van ex-voorzitter Jan Brouwer dat de bezoldigden misbruik hebben gemaakt van de verenigingsorganen wordt door het federatiebestuur erkend. Het bestuur beseft dat er nog heel wat afgepraat zal moeten worden voordat het vertrouwen in elkaar weer zal zijn hersteld. Volgens het federatiebestuur zijn de ruzies in de top ontstaan door de structuur van de bond en de werkorganisatie binnen de dien stenbonden. Het federatiebe stuur wil nu bij zichzelf te rade gaan of en op welke wijze be sluitvormingsprocedures met di recte ingang zodanig kunnen worden bijgesteld dat van een echte beïnvloeding vooraf door de bezoldigdenvergadering kan worden gesproken. Mogelijk zal het ook komen tot een andere indeling van het district. De bezoldigden hebben met de voorstellen van het federatiebe stuur ingestemd. Volgens voor zitter Bruis is door de interne ru zies het beleid van de bond niet in gevaar gekomen. De befaamde Amerikaanse bestrijder van oliebranden, Red Adair derde van links), is ingeschakeld bij een aardgaslek in een pijpleiding in West-Duitsland. Hier bekijkt hij de mogelijkheden om de 'gasspuiter' te bedwin- DEN HAAG (GPD) - Minis ter Tuijman (verkeer en waterstaat) wil met de Tweede Kamer praten over de invoering van op- (ADVERTENTIE) AMSTERDAM - De Euro pese optiebeurs (Euro pean Options Exchange) in Amsterdam heeft bij de Nederlandse minister van financiën thans een offi cieel verzoek ingediend om goudopties toe te laten op de EOE. In het door de optiebeurs bij de minister ingediende plan wordt uitgegaan van de inrich ting van een goudoptie- markt op de beursvloer van de EOE in de Koop mansbeurs in Amsterdam. De grote lijnen van de handel in goudopties zoals het bestuur van de EOE zich voorstelt zijn als volgt. Binnen de EOE wordt in gericht een afzonderlijke gou- doptiemarkt. die gebruik zal ma ken van de bestaande organisatie (ADVERTENTIE) UO/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar 11.700,- /0 Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs 11.000,- opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (cftectief rende- I ment ca. 10.97%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de eftektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in eftekten. Kmnuvui k.^wiiapnjicfi Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 15 van de EOE. De handel in gou dopties zal zoveel mogelijk plaatsvinden overeenkomstig de bestaande regels van de EOE. Om de goudoptiemarkt voor een zo breed mogelijk publiek aantrek kelijk te maken zal de Handels eenheid van de goudopties zo klein mogelijk worden gehouden en wel tien troy ounces per optie. Dit betekent dat de onderliggen de waarde van de optie bij een goudprijs van bijv. 680 dollar, 6800 dollar (ca. 13.600) bedraagt. De prijs voor een dergelijke optie zou op 500 a 600 dollar (ca. 1000 a 1200) kunnen uitkomen. Het ligt in de bedoeling zowel call als put opties op goud te gaan verhandelen. Een call optie geeft de houder het recht om geduren de de gehele looptijd van de optie tien ounces goud (dus ongeveer 310 gram) te kopen tegen een vooraf overeengekomen vaste prijs, los van de feitelijke prijs ontwikkeling voor goud. De houder van een put optie heelt het recht om dezelfde hoeveel heid goud tegen een vaste prijs te verkopen. Als de technische voorbereidingen, zowel bij de EOE zelf als bij de huidige en toekomstige leden van de beurs bijtijds kunnen worden afgerond, zou de handel in goudopties, onder voorbehoud van de ministeriële toestemming, in het voorjaar van 1981 kunnen beginnen. Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f 1.000,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement ca. 10,96' V.) Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, ofbij uw bank of commissionair in eftekten. Rm. ,,.„mkn Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-13 26 -ij GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - Datum 13-10-1980 Andijvie per kg 45-69, Boerekool per kg. 80-85, Spitskool 66-69, Bospeen II78-119. Waspeen AI per kist 7.50. Waspeen All per kist 3.20-9.20, Waspeen BI per kist 9.40-13.30, Waspeen Bil per kist 3.20-3 60, Waspeen Cl per kist 4.60, Was peen CII per kist 2%4.40, Aanvoer. 78.000 kg. Breekpeen AI per kist 5.20-6.70, Sla (glas) 46-67, Peterselie (krul) 21-47, Bloemkool 6 II per bak 75-107, Bloem kool 8 I per bak 110-138, Bloemkool .feil per bak 62-98, Bloemkool 101 per bak 85, Bloemkool 12 I per bak 78-81, Aanvoer 3906. 2200 bospeen. LEIDEN - Veemarktberichten. Weekaanvoer 6817, waarvan vandaag 4606. 200 slachtrunderen; 339 gebruiks- vee; 56 graskalveren; 1224 nuchtere kal veren; 15 veulens/pony's; 1325 varkens; 53 biggen: 1240 schapen of lammeren; 154 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtvee: Slachtrunde- als gisteren (per kg geslacht ge- Melk- en kalfkoeien 1700 tot 2975; Va koeien 1100 tot 2250; Pinken 1050 1850; Graskalveren 400 tot 1Q00; Nuchte re kalveren voor fok of mesterij (rood) 300 tot 430 (zwart) 200 tot 360: biggen 92,50 tot 97,50; Schapen als gisteren; Lammeren le kwaliteit als gisteren; Veulens/pony's 200 tot 700; Geiten 20 tot 75 Toelichtingen (Aanvoer, Handel en Prij zen): Slachtrunderen redelijk, hèndel en prijzen als gisteren; Kalf- en melkkoeien redelijk, redelijk, stabiel. Varekoeien redelijk, redelijk, stabiel; Vaarzen en pinken redelijk, redelijk, stabiel; Gras- kalveren matig, matig, stabiel; Nuchtere kalveren redelijk, redelijk, stabiel; Paarden/pony's redelijk, redelijk, sta biel; Varkens ruim, redelijk, hoger; Lo pers en biggen matig, matig, stabiel; Schapen en lammeren ruimer, matig, stabiel; Geiten redelijk, redplijk, stabiel. Grieken eten thans ezels ATHENE (DPA) - De slagers in Griekenland hebben giste ren voor onbepaalde tijd hun zaken gesloten. Na de alar merende berichten over het oestrogeen-gehalte van kalfsvlees is de vleesver koop in Griekenland sterk teruggelopen. Volgens de slagershond is het verbruik van kalfs- en rundvlees de afgelopen weken met 60 tot 80 procent gedaald, terwijl de consumptie van varkens- en ezelvlees met rond 35 pro cent is gestegen. De voorzitter van de bond heeft al gewaarschuwd dat de ezels in Griekenland uit geroeid dreigen te worden als het afslachten van de kuddes ezels en geiten in het huidige tempo voortduurt. De slagershond verwijt de re gering een tekortschietend voorlichtingsbeleid. Slechts 20 procent van het vleesver bruik in GrieKenland is af komstig uit EG-landen. Het Griekse vlees en het uit Oost- Europa geïmporteerde vlees bevat geen oestrogeen, aldus de bond. De Griekse regering heeft vo rige week al een invoerver bod afgekondigd voor kalfs vlees en vleeswaren uit Frankrijk, Italië, Belgie en Nederland. centen (extra verhoging) op de treintarieven om de oplossing van de knel punten in de spoorlijnen structuur te helpen fi nancieren. Hij vondt ech ter weinig gehoor bij de bijzondere kamercom missie structuurschema verkeer en vervoer en meerjarenplan perso nenvervoer, die maandag vergaderde. De NS kampt met een aantal knel punten door de sterke groei van het reizigersvervoer per spoor. Deze problemen kunnen volgens de minister niet opgelost worden door het inzetten van meer men sen of materieel. De knelpunten zijn onder meer het verhogen van de baan in het traject Leiden-De Vink, het aanleggen van vier spo ren bij het Haagse station Maria- hoeve, capaciteitsuitbreiding bij Utrecht en vernieuwen van de Delfshavense Schiebruggen. Voor de oplossing van de proble men bij de spoorwegen heeft de minister echter niet genoeg geld. Of de knelpunten kunnen niet binnen een bepaalde periode worden opgelost óf de reizigers moeten een bijdrage leveren, al dus Tuijnman. Alleen De Beer (WD) is het met de minister eens. Cornelissen (CDA), mevrouw Lambers-Hac- quebard (D'66), Jansen (PPR) en Rienks (PvdA) voelden niets voor de suggestie van Tuijnman. Volgens de socialist moeten de verbeteringen bij de spoorwegen door het rijk betaald worden voor zover het de aanleg van nieuwe spoorlijnen of verdubbeling van bestaande spoorlijnen betreft. Wanneer een brug of een tunnel moet worden aangelegd, moet dat gefinancierd worden door de NS, die dat ten dele kan verreke nen in de exploitatiekosten, al dus Rienks. De minister heeft zich tijdens de commissievergadering niet uit gelaten hoe hij de oplossing van de knelpunten denkt te financie ren. Hij verwees naar een interne studie van de NS, waarvan hij eerst de resultaten wil zien. Pas daarna zal de minister zijn stand punt bepalen en dit in een nota aan de Kamer laten weten. Midden-Delfland Het is nu vrij zeker dat de verlen ging van de A4 tussen Den Haag en Rotterdam door zal gaan. Deze- weg moet de bestaande grote weg tussen de twee grote steden ont lasten. Er is veel protest tegen dit plan gekomen, omdat hij recht door Midden-Delfland loopt, wat ■één van de weinige natuurgebie den is in het westen van het land. Minister Tuijnman hecht bijzonder veel waarde aan deze weg. Tuijnman was zelfs bereid een aantal andere plannen in te leve ren als de Tweede Kamer maar met deze weg akkoord zou gaan. Hij wil afzien van de plannen voor een weg tussen de twee gro te steden via Zoetermeer en Bleiswijk (A 1Y) evenals de snel weg door het Westland van Den Haag naar Hoek van Holland (A 54). Hij vond WD en CDA aan zijn zij de. Volgens Cornelissen is het helaas niet te vermijden dat er een nieuwe weg tussen de twee agglomeraties komt en zijn frac tie heeft dan ook met pijn geko zen voor de aanleg van de A 4. Er moet wel aan de voorwaarde worden voldaan dat de weg goed in het landschap wordt ingepast, aldus de CDA-woordvoerder. De minister zei geen moeite met deze voorwaarde te hebben. Cornelis sen waarschuwde wel dat twee fractieleden zich niet bij het meerderheidsstandpunt hebben neergelegd en niet aan de realisa tie van de A 4 zullen meewer ken. De PvdA, de PPR en D'66 blijven bij hun afwijzing van een weg door Midden-Delfland. Olieverbruik 2% minder DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse verbruik van aardoliepro- dukten zal dit jaar volgens de deskundigen van Shell met on geveer twee procent dalen. Dit is veel minder dan de daling van het Europese verbruik van aardolie- produkten, die volgens de Shell- deskundigen zeven a acht pro cent bedraagt. De geringe om vang van de daling in ons land is toe te schrijven aan de overscha keling van onze elektrische cen trales van aardgas op stookolie. De daling van het Europese olie- verbruik houdt voor een belang rijk deel verband met de econo mische recessie. Verder wordt er ook zuiniger auto gereden. De Shell-deskundigen schatten, dat het benzineverbruik in ons land dit jaar drie a vier procent minder zal zijn dan in 1979. DINSDAG 14 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ADM R.hr.r 52.50 51.00 119,50 120,50 120.50 122,00 10.10 273,00 43,00 16.00c 140,00 18.40 273.00 70.50 44,00 16.2°o 26,30 K 119.00 ÏKL 29.00 B H°[d hM"Ch 55150 Ék 1" I' i BH Kondor ö8 0() ;,3.00 iS: ir B sar SST sr ara. - Tilb. Hyp. bk 123. ™rrsS? s;:: li Mb Kr 44.70 SSo f£ BELEGGINGS INSTITUTEN iüWvë BO.G tonvrrto gaf ÏS M 1° If 77 ui AMSTERDAM (ANP) - De vaste stemming in Wall Street waar Royal Dutch met een winst van 3 dollar van profiteerde had een positieve invloed op de Amster- 4,80 hoger vraagd. Westland Utrecht trok 5 aan tot 134.50 en FGH was 1.40 beter op 66.70 Verder steeg de ABN 2.50 tot f 316.50

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19