Hagenaar ziet brood in pantserwagens Dure bouw ligt slecht in Haaswijk in de markt Ton Thies mikt op mensen die hoog prijken op ontvoerings- Ook voor goedkope woningen dreigen problemen Oegstgeest vergrijst Sjak Jansen DINSDAG 14 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 17 OEGSTGEEST - Nieuw bouwwijk Haaswijk in Oegstgeest, waarvan de bouw van de eerste zeve nenzestig woningen in middels is begonnen, is momenteel de enige bouwlocatie van enige omvang in de gehele regio. Met in totaal zo'n dertien honderd geplande wonin gen moet deze wijk de wo ningzoekenden in Oegst geest en een beetje vanuit de regio aan passende be huizing gaan helpen. Ook voor Haaswijk geldt de inmid dels klassieke kostencalculatie dat de verkoop van grond voor de vrije sector de bouw van huizen in de 'beschermde' sociale sector mogelijk te maken. Dat heeft als oorzaak dat het ministerie gren zen heeft gesteld aan de grond prijzen voor woningwet- en goedkope koopsector. Bouw grond voor deze woningen moet in het geval Haaswijk dan ook onder de kostprijs geleverd wor den. De verkoop van gronden voor de vrije sector moet dit ver lies goed maken. Zo is het altijd geweest en zo is het ook voor Haaswijk gepland. En het zou ook goed zijn gegaan ware het niet dat inmiddels al weer enige jaren de verkoop van dure woningen in de vrije sector ernstig stagneert. De gemeente Oegstgeest heeft dat al gemerkt toen zij kaveltjes van deze dure grond aan de Oegstgeester bou wers te koop aanbood: allen wei gerden het aanbod. De Oegst geester projectontwikkelaar Proper: "Het is niet verantwoord om op het ogenblik op die dure grond in Haaswijk te bouwen". Hij is voor de toekomst toch niet al te pessimistisch: "Nu ligt alle bouw praktisch stil, dus dat moet weer vraag gaan opleveren over één of twee jaar". Gevolgen Maar welke gevolgen heeft hst niet of zeer moeilijk kunnen verko pen van de vrije sector gronden voor de realisering van woningen in de sociale sector aldaar? Eerste hete hangijzer is al de door het ministerie vastgestelde grond prijs voor de woningwetwonin gen. Het Bouwfonds Nederland se Gemeenten, dat voor de ge meente Oegstgeest Haaswijk be bouwt en exploiteert, heeft al la ten weten niet genoeg te hebben aan die van hogerhand opgelegde prijs. Voor de bouw van de eerste 43 woningwetwoningen in fase 1 van Haaswijk heeft het bouw fonds weliswaar toegezegd heh verlies te zullen nemen maar al leen voor deze ene keer. Voor de Is woningbouw in de sociale sector nog wel mogelijk nu de verkopen in de vrije sector stagneren? Met het oog op de enige bouwlocatie van enige omvang in de regio, Haaswijk in Oegstgeest, verdringen zorgen, pessimisme en optimisme elkaar om op die vraag een antwoord te geven. volgende bouwfasen moet die grondprijs omhoog, aldus het Bouwfonds. De voorzitter van woningbouwver eniging 'Bouwlust', Zaalberg die de woningwet in Haaswijk onder beheer heeft, zegt dat ministerie een hogere grondprijs nooit zal accepteren. Volgens Zaalberg moet de gemeente in noodgeval len maar meh een subsidie voor de woningwet over de brug ko men. En met een sneer naar Bouwfonds: "Die mensen moe ten niet denken dat wij die grens aan de grondprijs vaststellen, want dat doet het ministerie", al dus Zaalberg. Maar niet alleen voor de woningwetsector bestaat een vastgestelde prijs voor de bouwgrond. Ook voor de goed kope premie-A koopsector (koopprijs tot 145.000 gulden) is de kavelprijs aan grenzen gebon den. Pas voor de eveneens in de sociale sector vallende duurdere premie-B woningen (koopprijs tot 175.000 gulden) kan enigszins aan de verkoop van grond wor den verdiend. Advertenties Ook burgemeester Scheenstra ziet de problemen waarin Haaswijk en dus Oegstgeest dreigt te ko men. Niet in de laatste plaats om dat het Bouwfonds inmiddels een rekening van drie miljoen gulden heeft voorgelegd voor de volgens afspraak door de ge meente af te nemen 'vrije grond- kavels'. Toen de gemeente enkele jaren geleden de afspraak maakte zelf ook enige gronden te verko pen om plaatselijke bouwers bouwmogelijkheden te bieden en de totale bebouwing gevarieer der te kunnen laten zijn, leek die verkoop een peuleschilletje. Door de klad in de verkoop en bouw van vooral duurdere wo ningen is dat nu wel anders. De Oegstgeester bouwers hebben op een eerste aanbieding nul op het rekest gegeven en de gemeente probeert nu met een landelijke advertentiecampagne die gron den aan de man te brengen. "Al zo'n honderdtal reacties op bin nen", zegt Scheenstra optimis tisch. Maar hij erkent ook de moeilijkheden als hij eraan toe voegt dat het maar zeer de vraag is of de gemeente ook voor de volgende bouwfasen zelf gron den van het Bouwfonds over neemt om te verkopen. "We zijn dat niet contractueel verplicht maar voelden ons voor deze eer ste fase moreel gebonden om dat te doen. Je kunt niet als het in de bouw goed gaat zo'n afspraak maken en als het niet meer goed gaat die niet nakomen", aldus de burgemeester. Pogingen om die gronden aan grote beleggers te verkopen om er huurwoningen op te laten bou wen, zijn op niets uitgelopen. "Ze willen niet omdat de huren te laag moeten worden gehouden". Ook wordt overwogen om de totale realiseringstijd van Haaswijk, zo'n acht tot tien, te verlengen om betere tijden af te wachten. Maar ook wordt gedacht aan het juist bekorten van die bouwtijd, om het te ontstane renteverlies op de onverkochte gronden zo klein mogelijk te houden. "Het zou", aldus Scheenstra, "weieens een afweging kunnen worden om een groot verlies, als gevolg van af wachten, of een klein verlies, volbouwen met goedkope wo ningen, dan maar te nemen". Maar in elk geval wil hij niet tor nen aan het aantal van in totaal zo'n 350 woningwetwohingen die in Haaswijk gebouwd moeten gaan worden. De schuld van dc problemen legt hij onder meer bij de protesten die jarenlang de bouw van Haaswijk hebben op gehouden. "Indien we twee of driejaar geleden hadden kunnen beginnen waren al die problemen er niet geweest", is zijn mening. de nieuwbouwwijk ten noorden van het Oegstgeesterkanaal,' is de woningbouw inmiddels Met name voor deze huizen die tussen de drie en vier ton moeten gaan kosten is het risico natuur lek navenant groot. "Maar ik verwacht wel dat we die kwijtra ken en ook de kaveltjes grond in de vrije sector", gaat Bas onver droten optimistisch voort. Er is volgens Bas een golf over Ne derland gegaan dat het zo slecht zou gaan in de bouw en met de erkoop van woningen en dat heeft tot gevolg gehad dat de mensen een afwachtende hou ding aannamen. Maar aan het verkoopresultaat van 300 door heel Nederland in de laatste 9 maanden verkochte Bouw fondswoningen ziet hij weer een stijgende lijn. Het enige doorntje dat zijn blijheid iets kan tempe ren is dan ook de door het minis terie vastgestelde grondprijs van woningwetwoningen. Want om dat het bouwfonds de bouw grond exploiteert draait het ook voor een eventueel verlies op. Maar ook dit kan Bas' optimisme niet lang temperen. Met een "on voorstelbaar" dat 'Den Haag' ook zijn nieuwe berekeningen en vraagprijs niet zou accepteren is ook dit heuveltje al weer voor het grootste deel genomen. En mocht toch, onverwacht, blijken dat en kele kavels vrije sector grond niet snel verkocht wordt, dan baart dat de Bouwfondsdirecteur ook al geen zorgen. "Onbebouwde grond vreet geen geld, zeggen wij altijd, en zeker in Haaswijk niet. Terrasflats Het Oegstgeester (CDA) raadslid Van Veen heeft zich uitgebreid later documenteren en bezigge houden met een alternieve be bouwing van de vrije sector-ka vels indien deze niet allemaal voor de bouw van zeer dure wo ningen verkocht kunnen worden. En deze Rotterdamse economie- professor .ziet onze toekomst somber in en dus is de kans hier op groot. Zijn antwoord op de problemen is: terrasflats. Een naar zijn mening aantrekkelijke woonvorm die ook doordat in enkele lagen gebouwd wordt, de grondprijs kan opbrengen. "Een goed idee", aldus Bouwfonds-di recteur Bas, "we studeren er op". Bas denkt dan aan de realisering van terrasflats in de premie-B sector. Van Veen hiermee gecon fronteerd: "Als dat zou kunnen is het helemaal mooi, want dan bouwen we nog meer in de so ciale sector". Volgens dit raadslid moet er in elk geval worden ge bouwd en moeten de gronden niet braak blijven liggen als vrije- sector verkoop rtiet mogelijk blijkt. "Je kunt momenteel het beste bouwen waar een grote vraag naar is, dus woningwetwo ningen en goedkope koopwonin gen", is zyn mening. HANS SONDERS Bouwfondsdirecteur Bas is een zonnetje van blij optimisme tus sen alle sombere geluiden. Met zijn credo: als er in Oegstgeest niet meer gebouwd kan worden, kan het nergens meer in Neder land, wuift hij alle pessimisme van tafel. Oegstgeest is een zeer aantrekkelijke gemeente om te wonen en Haaswijk wordt een prachtige wijk. Als ik kon, zou ik er zelf gaan wonen", zijn de ar gumenten waarmee Bas zijn hoopvolle verwachting beargu menteert. Maar ook het Bouwfonds is niet blind voor de huidige malaise in de dure woningbouw, want voor de voorgenomen bouw van 27 vrije sectorwoningen in de eerste fase van Haaswijk gaat zij vooraf intensief de markt verkennen. OEGSTGEEST - Volgens burgemeester Scheenstra is naast de bouw van betaalbare woningen voor het ook in Oegstgeest grote getal woningzoekenden nieuwbouwwijk Haaswijk ook voor het bestaande Oegstgeest als zodanig nodig en nuttig Met name de leeftijdsopbouw van de bevolking van deze gemeente vertoont "ongezonde" trekken. Vooral personen in de leeftijdsgroep tus sen de dertig en veertig jaar zijn er in Oegstgeest relatief zeer weinig. En dit heeft directe gevolgen voor het aantal kinderen dat in Oegstgeest woont en er de scholen bezoekt. Maar ook daardoor is het aantal ouderen relatief zeer groot. Een "vergrijzing" van de bevolking is er het gevolg van. Doch niet alleen voor het voortbe staan van de lagere scholen, maar ook voor andere collectieve voorzieningen en bijvoorbeeld sportverenigingen iseen gezonde leeftijdsopbouw van de bevolking noodzakelijk, aldus burge meester Scheenstra. .door Voordeeltje Daarvan is men ook in Italië overtuigd, waar niet alleen het terrorisme welig tiert maar derhalve ook de handel in gepantserde auto's. Thies is daar een contract aangegaan met een bedrijf, dat zich he lemaal heeft toegelegd op het fabriceren van gepantserde auto's. Drie van Thies' mon teurs zullen daar eerdaags een speciale opleiding gaan vol gen, opdat Thies' nieuwe on derneming het onderhoud van de wagens zelf kan op knappen. Vrees dat potentiële klanten in Italië hun gepantserde auto zullen afnemen, is de Hage naar, die zegt in het autovak te zijn grootgebracht, al even zeer vreemd. „Mijn klanten zitten niet op een voordeeltje van duizend gulden te wach ten", verklaart hij simpel. traangasgranaat wordt ge worpen. Wat trouwens te denken van autobanden die, wanneer ze worden lek ge schoten, om de velgen blijven zitten, opdat de auto met een snelheid van 80 kilometer per uur zjjn tocht kan voortzet ten. Somoza Triest vindt Ton Thies het overigens wel dat er in onze huidige samenleving über haupt zulke dingen als ge pantserde auto's nodig zijn. „Maar", stelt hij, „als de Westduitse industrieel Hans-Martin Schleyer er eentje had gehad, was hij nu waarschijnlijk nog in le- De dictator Somoza zat anders wel in een gepantserde auto, toen hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. „Jaaaa", stemt Thies in, „maar Somoza kreeg een ba zooka voor z'n raap en tegen zo'n projectiel is niks be stand. Zelfs een pantserwa gen niet." j pï I Het probleem van een gepant serde auto is overigens dat hij zo'n 200 tot 400 kilo zwaarder wordt. Dat komt door de spe ciale soort staal, waarmee de automobiel wordt beveiligd. Daardoor zul je opeens een smak geld meer aan wegen belasting moeten betalen, maar dat kostje veelal de kop niet. Traangas Erger is dat zo'n voertuig op eens onbestuurbaar wordt. Je kunt er niet meer mee rem men, krijgt problemen met je vering, kortom menig onder deel zal moeten worden aan gepast, wil de Rijksdienst voor het Wegverkeer de vier wieler goedkeuren voor deel neming aan het verkeer. Aan technische snufjes ont breekt het natuurlijk niet bij zo'n kostbaar en dubbel be veiligd voertuig. De gemid delde gepantserde auto is al gauw uitgerust met complete afluisterapparaten en zuur stofinstallaties, die de nodige opluchting bieden wanneer er onder het voertuig een Hangt er een ontvoe ring boven je hoofd of voel je je anders zins bedreigd en heb je zo'n vijftig duizend tot hon derdduizend gul den achter de hand, dan kun je naar Ha genaar Ton Thies stappen en je auto van onder tot boven laten bepantseren. Je kunt er ook kant en klare gepantser de auto's, recht streeks uit de fa briek, kopen. Thies is zojuist een bedrijf begonnen in gepantserde wagens. Niet alleen voor politie-doeleinden en geldtransporten en der gelijke, maar zeker ook voor persoonlijke bevei liging. Dat veelal in com binatie met een serie hy permoderne veiligheids voorzieningen. Kortom, de angstindustrie schrijdt voort. Maar Ton Thies (36) wil zich daar geen vertegenwoordiger van noe men. Het begrip 'angstindus trie' heeft naar zijn mening een te geladen inhoud. „Het hangt grotendeels van de ge bruiker af. Door de bank ge nomen is die niet angstig, maar neemt gewoon zijn voorzorgsmaatregelen." Hoge pieten De kracht van een gepantserde auto is volgens Ton Thies dat-ie het evenbeeld van een gewone auto is en dus onop vallend. Momenteel rijden er zo'n 200 van in ons land. Een deel daarvan is in bezit van ons politie-apparaat, bij wie in de toekomst ook een deel van Thies' afzetmarkt zal lig gen. Maar vooral mikt Thies op wat hij noemt „captains of indus try" en ambassadeurs. Men sen dus die hoog genoteerd staan op de ontvoeringslijst, zo die lijst al mocht zijn aan gelegd. Deze hoge pieten bij top-bedrijven zullen binnen kort een „direct mailing" van Thies ontvangen. Een brief zonder overbodige opsmuk waarin sec („Het ligt nogal gevoelig allemaalde nodige informatie over de, bij de Ha genaar te betrekken, gepant serde auto's wordt verstrekt. De prijs ervan is zoals gezegd niet voor de poes. Maar zor gen baart dat Ton Thies al lerminst, „omdat", zegt hij, „iemand die zich gaat beveili gen niet op geld kijkt. Geld behoort daarbij geen enkele rol te spelen omdat de inzet Ton Thies bij één van zijn gepanserde wagens: "Ze zijn onopvallend en dat is de kracht van zo'n dubbel beveiligde auto".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17