Telefoondienst waarschuwt tegen vreemd toestel ZELFSPANNEND SCHILDERSDOEK ■51 Lego nu ook op echt spoor OPPASSEN IS DE BOODSCHAP Expositie voor elektronica fijnproevers Vis a-foon uitkomst voordoven en slechthorenden Combinatie van magnetron en heteluchtoven Niet elke zekerheid is te koop DINSDAG 14 OKTOBER 1980 EXTRA PAGINA 11 De vakexpositie op het gebied van elektronica, Fiarex, wordt van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november gehouden. De ten toonstelling heeft nagenoeg niets met de Firato gemeen, behalve dat het organiserend comité gro tendeels gelijk is. Het wezenlijke verschil zit hem in het feit dat de Firato een expositie voor het gro te publiek is dat naar de zoge naamde „amusements-elektro- nica" komt kijken, terwijl op de Fiarex de mensen aanwezig zijn die de toestellen voor het grote publiek ontwerpen. Om die re den worden er ook veel elektro- nica-onderdelen en -ontwikke lingen tentoongesteld. Het aantal bezoekers is ook wezenlijk an ders, circa 17.000 tegen bijna een kwart miljoen mensen voor de Firato. Meer dan de helft van de bezoekers zijn afkomstig uit de sector over heid, industrie en technisch on derwijs. De bezoekuren vallen dan ook alleen overdag tussen 10.00 en 17.00 uur. Het expositie programma omvat halfgeleiders, buizen, IC's (chips), testappara tuur, micro-elektronica, elektro- akoestische apparatuur, com municatieapparatuur voor indus trieel gebruik en apparatuur voor gemeenschappelijke en centrale antenne-inrichtingen. De toe gangsprijs bedraagt f7,- met kor ting voor groepsbezoek van bij voorbeeld middelbare en hogere technische scholen. Tekenen en schilderen zijn hobby's, die de laatste tijd sterk in de belangstelling staan. Dat is niet alleen te merken aan het aantal men sen, dat schriftelijke cursus sen op dit gebied volgt, maar ook aan de verkoop van te ken- en schildermaterialen. Er komen nieuwe soorten verf op de markt en de hoe veelheid „snufjes" of handige hulpmiddeltjes breidt zich langzaam maar zeker uit. Onlangs maakten we kennis met een nieuw produkt, dat zeker de makers van (olieverf) schilderijen zal interesseren: zelfspannend schildersdoek. Hiermee is een al heel oud probleem opgelost, namelijk het slap worden van het doek of kromtrekken van het schilderij. Door een veersys- teem in de kunststof hoek verbindingen blijft de span ning op het doek onder alle klimaatsomstandigheden gelijk, zodat het altijd even strak staat. Wanneer de vochtigheidsgraad in de lucht hoger wordt, zet het doek uit. Het veersysteem drukt de spielatten dan iets verder uit elkaar, zodat het spanningsevenwicht hersteld wordt. Bij een te droge atmo sfeer werkt het veersysteem omgekeerd. De lijsten zijn in de volgende maten verkrijgbaar 18 x 24, 24 x 30,30 x 40,40 x 50.50 x 60, 50 x 70.60 x 70.60 x 80.70 x 80, 70 x 90 en 100 x 80 centimeter. Doeken groter dan 1 m2 wor den met een (eveneens mee- verend) verbindingskruis geleverd. De adviesprijzen variëren van circa f7,95 (24 x 30) tot f39,95 (70 x 90 cm). De lijsten zijn kant en klaar en bespannen met gegarandeerd Claessens-Vlaams doek (lin nen 66, linnen 70 en mixed). Voor afwijkende maten ko men er ook setjes hoekver bindingen en losse latten, zo dat men zelf het raam op de gewenste maat kan maken. Het linnen kan dan met spij kertjes of een nietpistool aan gebracht worden. De kant en klare lijsten zijn verkrijgbaar bij hobby- en handenarbeid- winkels en bij zaken voor (kunst)schildersbenodigd- heden. Is dat niet het geval, dan kunt u bellen naar de fir ma Kars Co BV te Keste- ren. tel. 08886-1825. De PTT voert een actie tegen de aanschaf van telefoontoe stellen buiten het bedrijf om. De telefoondienst verhuurt eigen toestellen aan de abonnees en verbiedt de aanslui ting van andere merken. Zo'n oud toestel is leuk maar de kans op storingen is erg groot. Op de vakbeurs IKM lanceert Philips een (over enkele maanden verkrijgbare) combinatie van magnetron en heteluchtoven. Daarmee kan een gerecht dat in de oven voorgebakken is, snel in de magnetronafdeling gaar worden gemaakt. Andersom kan ook: snel ontdooien in de magnetron, daarna in de oven bruin braden. De combinatie spaart dus tijd en energie en biedt het groeiende aantal mensen dat met de magnetron werkt de moge lijkheid om ook het lekker bruin gebraden stuk vlees met dit. moderne apparaat te bereiden. De oven is bovendien voorzien van een grill. Lego, al een generatie lang een waar successpeelgoed, heeft nu ook treinen. Sinds kort is het nieuwe spoorprogramma in de winkels te zien. Het omvat hand-, batterij- en trafotreinen, met alles erbij wat er nodig is om een ware modelbaan te maken: rails, wissels en wat er verder allemaal nodig is om een eigen spoorweg aan te leggen. De handtreintjes, dus zonder aandrijving, zijn uiteraard bedoeld voor de kleinsten, die er dan later echter met een batterijset heel eenvoudig een zelfrijdende trein van kunnen maken. Dat inbou wen is even gemakkelijk als het gewone bouwen met Lego, en daar zijn miljoenen kinderen volkomen vertrouwd mee Er zijn ock totaalpakketten met een complete goederentrein op batterij, met een bulldozer, seinpaal en laadheuvel. Voor de wat grotere kinderen is de op transformator (12 Volt) lopende trein een mooie basis voor het successievelijk opbouwen van een hele modelbaan, precies zoals dat met de bekende HO-banen enz. gebeurt. De Lego-treinen zijn dan weliswaar geen „modellen naar werkelijkheidmaar het doet allemaal toch heel echt aan. De lichtjes van de locomotieven kunnen branden, de snelheid is traploos regelbaar (bij de trafotreinen), er is afstandsbediening mogelijk, de deurtjes van de wagons kunnen open, zodat de Lego-mensjes er echt in en uit kunnen, kortom, een systeem dat voortreffelijk is uitgekiend. Het zal met dit rijdende speelgoed wel net zo gaan als met de „echte" modelbaan: ook de vaders zullen er niet af kunnen blijven. In Amerika heet het apparaat Porta-tel, in Nederland heeft de importeur hem Vis-a-foon genoemd. Beide namen zijn niet zo gekozen dat men in een oogopslag weet om wat voor handig apparaat het gaat. Toch is de Porta-tel een uitkomst voor doven en slechthorenden, die nu kun nen telefoneren mits men aan de andere zijde van de tele foonlijn ook zo'n apparaat be zit. Jammer genoeg is het apparaat nogal duur: f2360,- zonder draagtas en laadbatterij. En bovendien zijn er twee stuks minimaal nodig om te kun nen communiceren. Maar dan gaat het ook feilloos, met deze elektronische schrijfmachi- De Vis-a-foon is een draagbaar machientje (ongeveer 2 kilo) met 36 alfanummerieke plaatsen (voor letters en cij fers) achter een ruitje. Wan neer je op het toetsenbord tikt, verschijnen de letters en cijfers op het scherm en schuiven langzaam van rechts naar links. Foutjes kunnen worden hersteld door een correctietoets in te druk ken, die het laatste karakter dan uitwist. Ook kan men de hele regel laten verdwijnen. Het apparaat vertoont veel overeenkomst met een mo derne versie van de telex. Zenden en ontvangen kan ermee zonder problemen. Meteen wanneer een vraag is gesteld, kan de tegenpartij het antwoord intoetsen of on derbreken. De letters en cij fers worden namelijk niet al leen zichtbaar gemaakt ach ter het ruitje, maar ook omge zet in fluittoontjes. Die toon tjes kan de telefoon oppikken en doorgeven. Aan de andere zijde worden die geluiden weer omgezet in bruikbare en uitleesbare tekens. De hoorn van het telefoontoestel ligt op het apparaat en is met rubber manchetten afgesloten van omgevingsgeluiden. Anders reageert het toestel ook op omgevingsgeluiden, met na me op fluiten. De Vis-a-foon maakt het ook mogelijk om cassettebandjes met tekst te maken. Hij heeft aan de achterzijde een aan sluiting die met een cassette recorder kan worden verbon den. Laat men de band draai en (telefooncircuit uitge schakeld), dan kan men de toontjes op de band opne men. Afspelen op een andere Vis-a-foon levert dan op nieuw tekst op, terwijl nu voor de overdracht van de computertekens geen tele foonlijn (kosten) meer nodig is. Dezelfde aansluiting is ook te benutten voor een soort "intercom" over een lijntje in huis, waar geen telefoon aan te pas komt. Het apparaat kan dan rechtstreeks op die lijn worden aangesloten, waarbij storing door omgevingsge luid helemaal uitgesloten is. AA W-Wetgeving In de States is het toestel al en kele jaren in de handel. Ver der is de Porta-tel in Amerika veel goedkoper. Bovendien kunnen dove of slechthoren de mensen daar een over heidssubsidie toegekend krijgen. De importeur in Ne derland, Elres Audio Visual Centra aan de Keizerstraat 9 in Haarlem (tel. 023-314740) vermeldt dat in Nederland in het kader van de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (AW) eventueel verstrekking mogelijk is. Voor hen die menen voor de verstrekking van een Vis-a- foon in aanmerking te komen, ligt een aanvraagformulier klaar bij de postkantoren en de GAK-kantoren. Het zoge naamd AAW-meldingsfor- mulier moet worden inge diend bij de bedrijfsvereni ging. De bijzondere telefoon is door de PTT goedgekeurd. Hij kan (via een adapter) op> het lichtnet worden aangeslo ten, maar ook met (oplaadba re) batterijen worden ge bruikt. Tegenwoordig is het aantal appa raten, dat op de markt is, uitge breid met draadloze telefoons, telefoonversterkers, doorscha kelapparaten en automatische telefoonbeantwoorders. In vele gevallen beweert de verkoper dat de toestellen 'gewoon' aan gesloten mogen worden. De tele foondienst maakt alle abonnees per brief duidelijk dat dit niet zo is. Konsumenten Kontakt vindt ook datje best eens kunt bekijken of je op verzekeren kunt bezuini gen, omdat de maatschappijen niet op „weinig en goedkoop" uit zijn. De verzekeringstussenper sonen moeten hun inkomen voor een deel halen uit de afsluitprovi- sies. Om tot een goed en verant woord pakket tc komen dient men zelf zijn polissen kritisch door te nemen. Sommige verze keringen zijn inderdaad onmis baar, andere „kunt u missen als kiespijn". Weer andere verzekeringen zijn voor de een wel nodig, voor de ander volstrekt niet. Het is moei lijk te generaliseren, men dpet er het beste aan de eigen situatie voor ogen te houden en te beden ken dat „niet alle zekerheid te koop is". Men moet voor zichzelf Op het telefoonnet mogen alleen door de PTT geleverde telefoon toestellen of gekeurde apparaten worden aangesloten. Als een vreemd toestel door de telefoon dienst gerepareerd wordt bij sto ringen zal de abonnee alle kosten, ook het voorrijden, worden bere kend. Bovendien zal de tele foonman eisen dat het toestel weer wordt vervangen door de gehuurde PTT-telefoon. De telefoondienst schrijft dat door de wettelijk verboden apparaten de kwaliteit en daarmee de be trouwbaarheid van het telefoon net in gevaar kan worden ge bracht. Omdat wij niet geloofden dat één slecht werkende telefoon een heel net in gevaar kan bren gen, vroegen we de PTT nadere informatie. Koopt men een toestel dat niet af gestemd is op het schakelsys teem van de Nederlandse tele foondienst, dan loopt men zelf de kans op slechte verbindingen, al dus de reactie. Veel van de aan geboden, zogenaamde antieke apparaten, komen uit het bui tenland. afwegen of de premie die wordt gevraagd de dekking van het risi co waard is. Probeer u te ver plaatsen in de situatie die ont staat als het risico werkelijkheid wordt. Kunt u zich dan redden of niet? Het is een kwestie van wikken en wegen, zegt KK. Bent u enorm gedupeerd als er een ruit breekt of is vervanging gemakkelijk te betalen? Als dat laatste het geval is, is het nemen van een glasver zekering niet aan te bevelen. An der voorbeeld: moet de nieuwe kleuren-tv apart worden verze kerd of wordt eventuele schade al uitgekeerd via de inboedel- of aansprakelijkheidsverzekering? Als er garantie is op het toestel of een reparatie kan zelf worden be taald, dan is waarschijnlijk een tv-verzekering overbodig. Het gevaar dat zij niet aansluiten op het Nederlandse systeem bestaat dus wel. Hoe dat technisch werkt, begrijp ik niet. Zouden nu velen van de 4,5 miljoen telefoon abonnees een ander toestel ko pen, dan zou de betrouwbaarheid van het hele telefoonnet inder daad verminderen. Veel verbin dingen met storingen betekenen immers een verslechtering van het gehele net. Uit de waarschu wingen die de PTT de abonnees geeft zou men ten onrechte kun nen opmaken dat men door een slecht werkend toestel de buren zou kunnen storen. Alle hulpmiddelen zoals een ver sterker, die de stem aan de andere kant van de lijn voor iedereen hoorbaar maakt, mogen alleen worden aangesloten wanneer ze door de telefoondienst zijn goed gekeurd. Dat geldt voor alle ap paratuur die men op de een of an dere manier aan het PTT-toestel verbindt. Ondanks de uitleg van de pers dienst van de PTT, blijft er nog één vraag over. Waarom worden wel de bijpassende apparaten en niet de bij derden gekochte toe stellen gekeurd, zodat de abon nees hun antieke of •pseudo-an- tieke toestel wel kunnen gebrui ken? Moeite waard Annuleringsverzekeringen zijn lang niet altijd de moeite waard Ze dekken alleen een deel van de reiskosten als iemand op medi sche gronden van de reis moetaf- zien. Als de vakantie niet zo duur is, kan dat risico waarschijnlijk wel worden gelopen. Fietsverze- keringen zijn evenmin altijd aan te bevelen. Wat heeft men er bij voorbeeld aan als er in de polis staat dat er geen uitkering wordt gegeven als de fiets niet én op slot èn in een afgesloten ruimte stond? Juist op straat worden de meeste fietsen gestolen... Wie veel antiek heeft en een dure bontjas dan wel kostbare filmap paratuur heeft misschien een kostbaarhedenverzekering no dig. Maar bijvoorbeeld een mooie Friese staartklok is in ieder geval bij brand en inbraak al gedekt door de brand-inboedelverzeke ring. Opgepast dient te worden tegen „ondervenekering". Daarin wordt via een indexclau sule rekening gehouden met inflatie en met uitbreiding van de inboedel. Rechtsbijstandsverzekering is voor de meeste Nederlanders overbo dig, zegt KK. Bijna 80 procent van de bevolking komt in aan merking voor gratis of bijna gra tis rechtshulp. En als de caravan meeverzekerd is op de auto-cas- coverzekering. heelt men niets aan een speciale caravanverzeke- nng. Onmisbaar weer is met na me een aansprakelijkheidsver zekeringspolis (vroeger wa-vcr zekering genoemd), zeker als men jonge kinderen en onstui mige huisdieren heeft Verder een goede inboedelverzeke ring, een ziektekostenverzeke ring (hierbij is het zeker opletten i Begrafenisverzekeringen zijn weer niet voor iedereen aan te bevelen, bijvoorbeeld niet voor alleenstaanden. De verschij ningsvormen op levensverzeke- ringsgebied zijn veelvuldig en de materie is zo ingewikkeld, dat vergelijkingen onmogelijk wor den gemaakt, zegt KK Toch wil de Consumenten bond zijn best doen met vergelijkende informa tie te komen. Nieuwe vormen De CB verwijst naar de vele vormen van levensverzekering, die als „nieuw" worden gepresenteerd, zoals de combmatiepolissen (Man-Vrouw* Hij-Zij. Voor El kaar en meer zulke termen). De klassieke gemengde verzekering is bijna uit beeld verdwenen en er heerst nogal wat onzekerheid over deze nieuwe „verschijnin gen". Niet in de laatste plaats omdat elke maatschappij haar produkt weer net iets anders heeft opgezet. De bond komt in december met een kritische doorlichting. Goed opletten, adviseert Konsu menten Kontakt. met de scholie- renongevallenverzekeringen Die kunnen nuttig zijn, maar in beginsel is het onjuist dat ze via de scholen worden gesloten. Men moet goed kijken naar ..uitslui tingen" als schade door stoeien of vechten is uitgesloten kan men beter de school vragen een ande re verzekeringsmaatschappij te kiezen. Tarieven vergelijken .s niet ge makkelijk, aldus KK. maar het is de moeite waard de vborwaarden van maatschappijen naast elkaar te leggen. En ook is het aan te bevelen goed te kijken op welke momenten men van de verzeke ring af kan en-of van maatschap pij wil veranderen In dat geval moet men zich niet blindelings op de verzekeringsagent verla ten, omdat die vaak in dienst van een bepaalde maatschappij staat en niet zal wijzen op goedkopere mogelijkheden Het verzekeringswezen is een van de gebieden, waarop de consumentenorganisaties voortdurend het wakend oog houden. Zo waarschuwt Konsumenten Kontakt. dat ver zekeringsmaatschappijen .er niet opuit zijn de klant ,,zo weinig en zo goedkoop mogelijk te verzekeren". En de Consumentenbond kondigt aan zich ernstig te zullen ver diepen in de nieuwe verschijnselen op de levensverzeke- ringsmarkt, zoals die bijvoorbeeld ,,met veel reclamege weld" worden gericht op het thema „gezin".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11