Wao- en aaw- aremies ~ors omhoog "Binnen 25 jaar 5-urige werkdag" Felle kritiek Belgische socialisten op EG Russische delegatie op bezoek voor onderhandelingen aardgas MAANDAG 13 OKTOBER 1980 IVMiMilP Chinezen In de Chinese hoofdstad Peking is voor het eerst sinds ruim 20 jaar weer een particulier restaurant geopend. Volgens het persbu reau Nieuw China was dit moge lijk door de opheffing van een verbod op particuliere onderne mingen. De 46-jarige Liu Guixian en haar twee zoons van 20 en 18 jaar zijn gespecialiseerd op het gebied var? eendschotels. De autoriteiten houden de prijzen in het oog. Me vrouw Liu mag volgens de gel dende bepalingen alleen met leerlingen werken. Bijenkorf NV Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft het gehele aandelen pakket. verworven van Macks Stores in de VS. Hiermee is deze Amerikaanse winkelketen volle dig in handel van KBB gekomen, zo heeft KBB bekend gemaakt. Reeds eerder dit jaar verwierf KBB de meerderheid van de aandelen. Het restant is thans verkregen via een buitengewone aandeelhou dersvergadering op 8 oktober in Sanford, North Carolina, de plaats waar de hoofdzetel van Macks Stores is gevestigd. Macks Stores is een detailhandels onderneming met circa 100 vesti gingen in North en South Caroli na. Georgia en Virginia. De totale omzet beloopt circa 65 mlp dollar bij een personeelsbestand van 1700. Haven De Antwerpse haven heeft het eer ste halfjaar van 1980 ruim 13 pro cent meer goederen overgeslagen dan in dezelfde periode in 1979. Daarmee maakt deze haven een aanzienlijke groei door, in tegen stelling tot de haven van Rotter dam. waar in het eerste halfjaar van 1980 maar een groei van één procent is geconstateerd. De overslag in Rotterdam is echter nog altijd ruim drie keer zo groot als in Antwerpen: 146 miljoen ton. tegenover Antwerpen de eerste zes maanden van dit jaar 42,6 miljoen ton goederen. Automatiseren Voorzitter mr Chris van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) vindt dat Nederland snel mee moet gaan doen aan de invoering van auto matisering. Angst dat dit een stuurloos overgeven betekent aan een revolutionaire en razend snelle ontwikkeling is volgens de VNO-voorzitter misplaatst. Ook bij eerdere ingrijpende technolo gische ontwikkelingen hebben we kunnen zien dat de maat schappij ingebouwde remmen kent, zo betoogde hij vandaag bij de opening van de efficiency beurs 1980 in het RAl-congres centrum in Amsterdam. Advies Emancipatiekommissie: UTRECHT (GPD) - Binnen 25 jaar moet de arbeidsdag verkort zijn tot vijf uur. Het salaris zal onge veer 70 procent moeten bedragen van het huidige. Gedurende een overgangsperiode zijn aanvul lende maatregelen nodig voor huishoudens waar slechts één kostwinner is; zo'n huishouden moet een toeslag krijgen tot het minimumloon. Dat schrijft de Emancipatiekom missie (EK), het adviesorgaan van de regering dat binnenkort in de Emancipatieraad zal over gaan, in het „Advies Arbeid". De Emancipatiekommissie noemt een herverdeling van de arbeid binnenshuis en buitenshuis een "kernpunt" in het emancipatie beleid. „De huidige verdeling houdt de ongelijkheid in stand", aldus de EK. Ook meent de EK dat zo'n herverdeling een goed middel is ter bestrijding van de werkloosheid. Volgens de com missie zal het arbeidsaanbod van vrouwen binnen de komende tien jaar met minstens 325.000 en waarschijnlijk zelfs met 800.000 toenemen. De EK zegt in het advies dat het huidige regeringsbeleid niet toewerkt naar een fundamentele herverdeling van arbeid met de bijbehorende maatschappelijke reorganisatie. Volgens de EK doet de regering slechts aan „symptoombestrijding", bij voorbeeld door het mogelijk ma ken van rolwisseling (wisseling van kostwinner) en deelt het werk voor met name gehuwde In het „Advies Arbeid" geeft de EK uitgebreid aan welke maatrege len nodig zijn om de vijf-urige werkdag mogelijk te maken, en hoe het maatschappelijk bestel er na deze ingrijpende operatie uit zou moeten zien. Mannen en vrouwen moeten niet alleen evenveel buitenshuis maar ook evenveel binnenshuis werken. Ze zouden evenveel verdienen en gelijke sociale zekerheid genie ten. Omdat de maatschappij als geheel belang heeft bij het opgroeien van een volgende generatie, vindt de EK dat mensen met kinderen extra steun verdienen: door fi nanciële tegemoetkomingen, .door voldoende lange zwanger- schaps- en ouderschapsverloven, verlofmogelijkheden bij ziekte van kinderen en door voorzie ningen als kinderopvang. Voor alleenstaanden zouden extra maatregelen genomen moeten worden zoals verlaging van de belasting en premieheffing, en subsidie op verzorgende voor zieningen. Om de huishoudelijke arbeid te verlichten, zouden wijkcentra voor huishoudelijke dienstverlening moeten worden opgezet (eetgelegenheid, wasse rette, klusjescentrum, bood schappendienst. voorlichting). zouden de openstellingstijden van winkels en openbare voor zieningen aangepast moeten worden, zou dienstverlening aan huis (zoals reparaties) mogelijk gemaakt moeten worden op tij den dat bewoners niet naar hun werk zijn. en zou de gezinszorg en bejaardenhulp uitgebreid moe ten worden. Om mannen voor te bereiden op uitbreiding van hun huishoude lijk taken, pleit de EK voor na druk op huishoudelijke vaardig heden in de schoolopleiding van jongens. Voor mannen die hun schooltijd al achter de rug heb ben zouden hiervoor nascho- lingseursu ssen moeten worden opgezet. DEN HAAG (ANP) - De premies voor wao en aaw, de verzekeringen voor arbeidsongeschiktheid, moeten het komend jaar fors omhoog. Bij de wao-premie gaat het om een stijging van bijna 20%, van 14,1% naar 17,2%. De aaw stijgt van 4,2%. naar 4,95%. Verkopen Shell-chemie lop en terug ROTTERDAM (ANP) - Als een rechtstreeks gevolg van de eco nomische teruggang zijn de ver kopen van de chemische produk- ten van Shell Nederland Chemie zowel in hoeveelheid als in fina- cieel opzicht uiterst teleurstel lend, zo heeft directeur Meinsma van Shell Nederland Chemie (SNC) gezegd De heer Meinsma zei verder, dat een aantal fabrieken in Pernis en Moerdijk hierdoor tijdelijk uit bedrijf moesten worden geno- De prijzen, die Shell's chemische produkten opbrengen, liggen veel lager dan vorig jaar en Shell Chemie zal dit jaar dan ook op nieuw verlies lijden. beidsongeschiktheidsfonds (AOF), dat de wao-gelden be heert, en het algemeen arbeids ongeschiktheidsfonds (AAF), dat dit doet met de aaw-gelden. De fondsen stellen in het najaar steeds de premies voor het vol gend jaar vast, dat gebeurt deze week voor '81. die premies wor den dan ter goedkeuring aan de minister van sociale zaken voor gelegd. Bij een wao-premie van 17,2 pro cent zal een premievrije voet op treden van 70 gulden per dag (was 56 gulden), aldus de AOF-nota. Deze premie wordt deels door de werkgever, deels door de werk nemer betaald. In 1980 was dat nog ieder de helft, maar deze ver houding zal worden gewijzigd ten nadele van de werknemer. Voor volgend jaar wordt een groei van het aantal arbeidsongeschik ten met 38.000 tot 692.000 ver wacht. Daarvan komen er onge veer 257.000 ten laste van de aaw en wao samen en rond 255.000 alleen ten laste van de wao. De lasten van het fonds voor de wao worden in 1981 ruim 9,5 miljard gulden geraamd. Plan op komst voor aanpak jeugdwerkloosheid HILVERSUM (ANP) - Het kabinet werkt aan het plan om de jeugd werkloosheid aan te pakken. Nog in deze kabinetsperiode komt een uitgewerkt voorstel om voor schoolverlaters en werkloze jon geren een kennismakingsperiode te introduceren in het bedrijfsle ven. Dit zei zaterdag staatssecre taris De Jong van onderwijs in een vraaggesprek met Tros Ak- tua radio. Sen punt van studie is nog de fi nanciering: het is de bedoeling dat de werkloze jongeren bij voorbeeld hun uitkering behou den tijdens de kennismakingspe- node. Zo'n kennismaking kan dan na verloop van tijd worden omgezet in een vast arbeidscon tract. "We willen deze kennisma kingsperiode niet alleen voor de leerling maar ook voor de docen ten", aldus de staatssecretaris. Dit is de nieuwe passa- gierstrein van de Britse Spoorwegendie een snel heid kan bereiken van 250 km per uur. De trein helt in de bochten sterk over en heeft daarom nu al de reputatie de passagiers zeeziekte maken. Het is de bedoeling dat de rijtuigen eind dit jaar op grote schaal worden ingezet BRUSSEL (ANP) - Het (so listische) Algemeen Belgisch Vakverbond (ABVV) is in het afgelopen weekeinde fel uit gevallen tegen de Europese Gemeenschap. In een verkla ring die op een congres van de centrale van het ABW Oostende werd aangenorrx staat onder meer dat in dQ EG de "holdings", de monopolies en de multinationals het v het zeggen hebben". Ook zegt de verklaring dat "al hoewel in Europa, globaal ge zien, de levensstandaard ge stegen is, er belangrijke ver schillen zijn blijven bestaan tussen de EG-lidstaten. sen regio's van eenzelfde land en tussen de velschillende industiietakken ert <><>k tus sen hoogste en laagste mko- De Europese Commissie gelijks bestuur" van de EG), beschikt volgens de verkla ring "over geen enkele macht en daarom is ze niet in staat gebleken problemen zoals die van huisvesting, werklo heid, het sluiten van onder nemingen. van rationalisaties en van herstructureringen op te lossen Bovendien is er i Europa vrijwel geen enke vooruitgang geboekt op het stuk van gelijkschakeling fiscale en sociale wetgeving, aldus de verklaring De verklaring zegt voorts "dat de Europese Gemeenschap geen enkel menselijk probleem dat veroorzaakt is door de industriële samenle ving heeft weten op te los sen". In aangenomen verkla ringen worden de werkgevers in gebreke gesteld voor wat betreft scheppen of handha ven van werkgelegenheid Daarom moet, aldus het ABW. via vermindering van de arbeidsduur tot een her verdeling van de beschikbare arbeid worden overgegaan. Dat betekent, aldus de cen trale van het ABW. een 36-urige werkweek Veertien dagen geleden lun ceerden de Britse socialisten tijdens het congres van hun Labour-partij soortgelijkt kritiek op de EG 1357 slachtrunderen schapen of lammeren. Slachtvee (per kilogram geslacht ge wicht): stieren le kw. 7,25-7,45: stieren 2e kw. 6,75-7,20; vaarzen le kw 6,75-7,90; vaarzen 2e kw. 6,00-6,70; koeien le kw. 6,55-7,85; koeien 2e kw. 5,90-6,45; koeien 3e kw. 5,55-5,80; worstloeien 4.80-5,80; extra kw. en dik- billen 8.00-14,00. Gebruiksvee (per stuk); schapen 155-180; lammeren 160-180; lammeren le kw 185-210. Toelichtingen (aanvoer, handel, prijzen): slachtrunderen ruim, matig, lager/stie ren stabiel; schapen en lammeren rede lijk. matig, stabiel/schapen lager. LEIDEN - Prijzen veiling, maandag: Andijvie 58-92; pronkbonen 170-200: snijbonen 190-380; kroten 45-46; boe renkool 69-88; Chinese kool 33-37; groe ne kool 61-80; spitskool 69-71prei 74-89; spinazie 85-170; spruiten A 83-87; sprui ten B 105-108; spruiten C 91-93; spruiten D 75-83; uien 36-54; witlof 320-500; bloemkool 1x6 200: bloemkool 8 st 150; bloemkool 10 st. 115; knolselderij 77-86; sla 37-45; bleekselderij 49-60; bospeen 56-127; peterselie 15-17; selderij 21-32; paprika st. 54-56. DEN HAAG (GPD) - Een zware Russische delegatie komt mor gen is ons land voor "verken nende" besprekingen over de aankoop door Nederland van Russisch gas. De gesprekken worden gevoerd op het ministe rie van economische zaken in Den Haag. In die kring wordt niet verwacht dat er onmiddel lijk zaken zullen worden ge daan. Deze delegatie, die nu in België is voor hetzelfde doel en na Neder land Zweden bezoekt, telt vice- ministers (een rang tussen minis ter en Staatssecretaris in): N. G. Ossipov van buitenlandse handel en S. R. Derezjev van gasindus- trie en ambtenaren en functiona rissen van Sojoez Gasexport (uit- voerinstantie). Minister Van Aar- denne (economische zaken) zal zijn gasten een diner aanbie den. Het programma vermeldt verder, behalve de besprekingen die over de vijf dagen zijn verdeeld, een bezoek aan Groningen (kantoor en installaties van de Gasunie) en een rondvaart door de Rotter damse havens Aan boord zullen zich diverse Nederlandse bedrij ven presenteren die mogelijk in aanmerking komen voor tegen- leveranties. De Russen zullen ook twee grote banken bezoeken om over financiële garanties te spreken. Het ministerie van economische zaken is vast van plan Russisch aardgas te kopen, maar de kwes tie van de prijs die de Russen vra gen zal een belangrijke rol spelen. Ópen is ook nog hoeveel gas ons land zal kunnen kopen; de huidi ge schattingen variëren van drie tot vijf mil jard per jaar. Gehoopt wordt dat de Sowjetdelegatie wat meer duidelijkheid over de mo gelijkheden zal bieden. Pijpleidingproject De Russen willen een 5500 kilome ter lange pijpleiding bouwen van Siberië naar West-Europa. Of de ze leiding door Polen en de DDR zal lopen dan wel door Tsjecho- slowakije is niet bekend. De jaar lijkse capaciteit zou 50 miljard kubieke meter zijn, waarvan een vijfde deel zou worden bestemd voor andere Oostbloklanden, zo heeft vice-minister Ossipov eer der meegedeeld Totaal 40 miljard kubieke meter is aangeboden aan Italic. W-Duits- land. Frankrijk, Nederland, Bel gië. Oostenrijk en Zweden. Al gelopen zomer hadden verte genwoordigers van de gasmaat schappijen uit deze landen al in de Bondsrepubliek contacten met Russische functionarissen Daarbij kwam ook aan de orde dat bedrijven in de importerende landen leveranties zullen doen voor de realisatie van het pro ject. De Sowjet-Unie zou van plan zijn al in 1984 het eerste gas te verpom pen door de leiding die nog moet worden aangelegd. Dit kan bete kenen dat er toch wel haast is bij het maken van afspraken tussen de diverse regeringen en het toe kennen van „tegenorders Ge meld is al dat een Westduits con cern de pijpen zou leveren onder garantie van een bankconsor- tium. Problemen Nederlandse bedrijven zouden on der andere in de slag zijn voor het bouwen van compressorstations, waarvan er 250 op de totale route van de pijpleiding moeten ko men. Voorlopige ramingen uit Moskou wijzen erop dat het Ne derlandse aandeel in tegenorders ongeveer zes miljard gulden zou kunnen zijn. De gaseontracten zouden een duur van 20 jaar krij gen, maar ol zij dit jaar al gesloten worden valt nog te betwyfe- de Russen bedingen. Tijdens be sprekingen die de Sou jets in We nen met de Oostenrijkse natio nale gasmaatschappij hebben gevoerd bleek dat de gaspnjs ge koppeld zou moeten worden aan ruwe olie van hoge kwaliteit (Ter vergelijking: het aardgas dat ons land uitvoert is na de heronder- handelingen gekoppeld aan de prijs van stookolie, een lager ni- eau dus). Het prijspeil bleek voor de Oosten rijkers zeer bezwaarlijk, zodat de besprekingen niet bepaald vor derden. Complicaties over de te bedingen prijs rezen ook in de verkennende besprekingen du- de Russen in Bonn. Rome en Pa rijs hebben gevoerd enkel* maanden geleden W-Duit.slund zou 12 miljard kubieke meter per jaar willen afnemen, maar verder is van een verdeling o\er de lan den zo goed als niets bekend s Rusland levert al vele jaren aardga> aan W-Duitsland en Italië, vorig chter volg- miljard kubieke dien krijgt Frankrijk nu vier mil jard kubieke meter per jaar. dat land z.>u nog zo'n hoeveelheid erbij willen hebben. Belgie heeft te kennen gegeven vijf miljard kubieke meter te willen ko pen. MAANDAG 13 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Asd. Rijtuig 155.00 156.00 AnL Verf 178,00 175,00c Tilb. Hyp 1 Tu Kebelf GOUD EN ZILVEK AMSTERDAM (ANP) Het Dam rak is de nieuwe beursweek kalm en meestal met maar geringe ver schillen begonnen De staats fondsenmarkt was vaster ge stemd met winsten oplopend tot een half punt Op de aandelen markt vielen de uitgeverijen met iets grotere verschuivingen wat uit de toon. lier was VNU in de loop van de ochtend f 2.50 beter geworden op f85.50, terwijl Elsevier NDU 13 moest prijsgeven op f 178 0.00 280.00e BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD ,'an de internationals was Kon Olie rond het middaguur 40 cent beter op f 183 60 Ak/o was toen 20 cent gezakt naar f 20 30. Unile- ver 60 cent naar f 122 70 en Phi lips een dubbeltje tot f 17.4(1 Hoog Westland-Utrecht Hypotheekbank wi Mn duider beter op I 12 De verzekeringswaarden lagen zeer licht verdeeld in de markt, hetgeen ook gezegd kon worden \an de bouwaandelen Ahold ging f 1.50 vooruit naar f70.50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25