Oranje: wie had dat gedacht... Zwartkruis: Dit geeft vertrouwen Jupp Derwall: 'We hebben nog iets kunnen leren van Nederland Neuberger: 'Nederland speelde veel te hard' imratis vjLv.: 14 dag imav MAANDAG 13 OKTOBER 1930 PAGINA 13 SPORT "Op de kamer van Peters is die stemming gegroeid..." EINDHOVEN (GPD) - „Als je zo keept, hebben ze mij niet meer nodig". Een van de posi tieve reacties die FC Utrecht doelman Hans van Breukelen ontving na de vriendschap pelijke interland tegen de Duitsers. De complimenten kwamen van Pim Doesburg, doelman van het Eindhoven- se PSV, die door de bonds coach was gevraagd om bij gelegenheid weer terug te ke ren in het nationale team. „Zo'n reactie", zegt de debu tant in Oranje, „doet je goed. Ik heb trouwens toch weinig negatiefs gehoord. De spelers waren tevreden, evenals Zwartkruis en Baan". De basis voor zijn goede presta ties en voor de uitstekende verrichtingen van het team werden volgens de doelman donderdagavond gelegd na de afgang tegen Willem II. „Zonder dat iemand daar op dracht toe had gegeven, zijn we bijeen gekomen op de kamer van Jan Peters. Ieder een was daar bereid de schuld op zich te nemen, de hand in eigen boezem te steken. We hebben alles doorgepraat. Op dat kamertje is iets ge groeid". Met het oog op Spanje EINDHOVEN (GPD) - Jan Zwartkruis glorieerde nadrukkelijk. Het 1-1 gelijk spel tegen West-Duitsland had de Oranje-bondscoach op slag alle zorgen van de laatste paar weken doen vergeten. Een periode die - zoals Zwartkruis het noemde - erg kwetsend voor hem was geweest. "Enkele kranten hebben na de wedstrijd tegen Ierland een aan tal zaken rond het Nederlands elftal belachelijk gemaakt. Ik heb er geen problemen mee dat de to tale begeleiding rond het Oranje team kritisch wordt gevolgd", al dus Zwartkruis, „maar ik vind het onbegrijpelijk dat op voor hand alle vertrouwen in het Oranjeteam wordt opgezegd. Dat er op mij persoonlijk de laatste weken veel kritiek is geweest, daar til ik niet zo zwaar aan. Jan Zwartkruis werd in Argentinië beschreven als de redder van Oranje, een man die daarna als de juiste bondscoach door de Ne derlandse sportpers zelf naar vo ren werd geschoven. En nu zou diezelfde Zwartkruis er opeens Horst Hrubeseh viert feest na zijn treffer. Ronald Spelbos en Willij van de Kerkhof kijken verslagen toe. helemaal niets van kunnen. Dat kan ik allemaal niet zo bijster goed volgen". Vertrouwen Derhalve komt dat 1-1 gelijk spel tegen West-Duitsland hem bij zonder goed van pas, zo erkende de bondscoach. „Na de Europese kampioenschappen heb ik voor mijzelf een nieuwe lijn uitgestip peld. In Dublin, enkele weken geleden, kwam het er allemaal nog niet zo goed uit. Maar wat hier vanavond werd getoond, bewijst dat we op de goede weg zijn. Deze wedstrijd geeft ver trouwen voor de toekomst". „Maar, en ik verzoek er met de meeste klem om, geef het Ne derlands elftal de tijd en het ver trouwen. Geef ons wat krediet. We moeten Spanje halen. Dat is niet alleen een uitdaging, maar veeleer een eis die ik mij per soonlijk heb gesteld". i EINDHOVEN (GPD) - Het is meer dan 28 maanden geleden dat het Westduitse elftal zich in de negatieve cijfers voetbalde: juni 1978 in het Argentijnse Cordoba. Elf Oostenrijkers waren de aanstichters van een ramp, want zo werd de uitschakeling voor het wereld kampioenschap die het gevolg was ervaren. De klap kwam extra hard aan om dat het de broeders uit het Al penland waren die de hakbijl hanteerden Maar sinds die treu rige dag in Zuid-Amerika snel den de troepen van de nieuwe bevelhebber Jupp Derwall van de ene triomf naar de andere. De Europese voetbaltitel werd in de binnenzak gestoken. Twintig duels stapte men als overwinnaar van de grasmat. Een ongekende successenreeks die maar bij een enkele gelegenheid aan het wankelen werd gebracht. Op een zwoele avond in Rome, finale Europees kampioenschap, waar elf dappere Belgen pas in de slotminuten van de verlenging bogen. En volkomen onverwacht zaterdagavond in regenachtig Eindhoven, waar elf mannen die niet in het voetbalboek der gro ten zijn opgenomen, bijna een einde maakten aan Derwalls trot se erelijst. Oranje met drie debutanten, een handvol beginners, enkele gevorderden en twee routiniers ging na de 1-1-ruststand op jacht naar de winst. In die fase moeten er momenten geweest zijn dat Derwall in gedachten een rode viltstift gepakt heeft en een rode streep zette onder zijn serie van twintig. Toen Jan Peters alleen op het doel af ging, toen Martin Jol over de drassige zoden kwam aanglijden voor een fatale kop stoot. Invaller-doelman Eike Immel redde zijn ploeg. Het record staat nog, maar wat heeft het weinig gescheeld. Het Nederlands elftal bracht de Duit sers zo in de problemen dat de technische leiders niet verder durfden te gaan dan slechts die ene wissel van de doelman. Voor experimenten was verder geen 'plaats. Eén-één. Wie had dat gedacht? Niemand. En zeker de Duitsers niet. In hun hotel in Mön- chengladbach moeten ze gegnif feld hebben bij het zien van de opstelling van het Nederlands elftal. Jonker, Van Mierlo, Ver meulen, Spelbos, wie mochten dat dan wel zijn? Van Breukelen kenden ze van een goede partij tegen de Duitse B-elf, Jol van Bayerns reservebank, Brandts en Wildschut uit Argentinië, maar waar waren ze sindsdien? En gold dat ook niet voor Jan Peters. De Duitse pers deed de rest: „Alle spelers van ons zijn individueel sterker dan de Nederlanders, dus wordt het 11-0". Derwall deed weinig moeite om zijn mannen op andere gedach ten te brengen. Een blik op de op stelling van de laatste interland tussen de beide partijen, en de conclusie kon nauwelijks anders zijn dan deze: een zacht eitje. Bennie Wijnstekers en Willy van de Kerkhof kwamen in de 24e ont moeting tussen de beide landen in Napels aan de bak en stonden nu ook in de jubileumontmoeting opgesteld, terwijl de Duitsers over negen man (Stieleke wegens verplichtingen bij Real en Schus ter vanwege een conflict bij zijn club FC Köln ontbraken) be schikten die er in de Zuidita- liaanse stad ook bij waren. Lichtzinnig Het optimisme in het Germaanse kamp leidde tot lichtzinnigheid. Het pessimisme in het buur- landje tot extra motivatie. De ge havende selectie van Zwartkruis wist zich de underdog en mocht dat niet volledig doordrongen zijn, dan behoefden ze maar een krant open te slaan of de knop van de televisie om te draaien. „Zwartkruis hoefde ons niet meer te motiveren", zei voor stopper Ronald Spelbos over de stemming vooraf. Bennie Wijn EINDHOVEN (SID/ANP) - De voorzitter van de Westduitse voetbalbond, Hermann Neuberger, heeft na afloop van de vriendschappelijke interland Nederland-West Duitsland ernstige kritiek geuit op het spel van Oranje. "De Nederlanders hebben onwaarschijnlijk hard en vaak gemeen ge speeld. Dat mag niet gebeuren in een vriendschappelijke wedstrijd. Ik begrijp niet dat de scheidsrechter niet eenmaal daadwerkelijk heeft inge grepen". Het merendeel van de spelers deelde de mening van hun voorzitter niet. Aanvoerder Bernard Dietz: "De inzet van beide teams was normaal. Niet anders dan ik gewend ben in de Bundesliga". Alleen debutant Kurt Nie- dermayer was kritischer: "Te vaak werden we door onze tegenstanders van achteren geraakt. Dat was niet correct". stekers: „We zijn afgeschilderd als een stel jokers die niet konden voetballen". Strijdend ten onder gaan was het devies van Oranje, dat bereid was bij het bereiken van dat doel de graspollen uit de grond te hap pen. Derwall: „Wij hebben ons op die mentaliteit verkeken. We hadden beter moeten weten. Ne derlanders kunnen tegen ons al tijd iets meer en uit de prestaties van de clubs hadden we moeten lezen dat de basis ih Nederland zo breed is dat men afzeggingen en blessures kan opvangen". De Duitsers leken al na twee minu ten het gelijk aan hun zijde te krijgen toen Ernie Brandts en Willy van de Kerkhof achter Rummenigge aanrenden en Horst Hrubeseh volkomen vrij voor debutant Hans van Breu kelen verscheen. De doelman van FC Utrecht verrichtte zijn beste redding uit de wedstrijd. Het gevoel van onderschatting ontwikkelde zich verder bij de Duitsers, die hautain tikkend op stormden in de richting van de Nederlandse defensie. Oranje werd teruggedrongen omdat het middenveld niet naar wens func tioneerde. Nervositeit bij Martin Jol en Jos Jonker, die bovendien te weinig aan zijn directe tegenstander klit te. Zwartkruis' selectie knokte zich in het vervolg van de partij uit de ellende en vond het wapen om de Duitsers uit het spel te ha len. Jagen op de man die de bal heeft, de buitenspelval, het niet geven van ook maar een centime ter ruimte. Zo moetje de Duitsers aanpakken, bondscoach Jan Zwartkruis wist het uit ervaring. In Napels stuurde hij zijn man nen met dezelfde opdrachten binnen de lijnen, maar daar werd het doel niet bereikt omdat de motivatie ontbrak bij de door de wol geverfde vedetten. "Babies" De „babies" in Eindhoven, bijge staan door Jan Peters en het uit blinkende „oudje" Willy van de Kerkhof waren met steun van het publiek wel bereid tot de rode streep te gaan. En dat is de grote winst van het duel van zaterdag geweest. Gebrek aan kwaliteiten kun je compenseren met ijver en werklust. Dat bewijs leverde Oranje. In super-Hollands gezegd door Wijnstekers: „Je moet ze niet la ten tikken. Dan krijgen ze een ge voel over zich van wij zijn de sterksten, wij zijn de besten. Je moet ze op hun flikker zit ten". Zwartkruis' gehavende keurtroep kon het zelfs opbrengen terug te komen na een achterstand. Eerst twee mogelijkheden voor Oranje via Jos Jonker, na aangeven van Pierre Vermeulen, en voor Piet Wildschut na een pass van Jan Peters, daarna een Duitse treffer. De 34e minuut: Jol beging een overtreding aan de linkerkant van het strafschopgebied. De vrije trap werd door Hansi Muller op het hoofd van de inkomende Horst Hrubeseh gelegd. Ronald Spelbos liet zich verrassen met als gevolg dat Van Breukelen niet anders kon doen dan toekij ken. Vijf minuten later trok Ernie Brandts de stand gelijk. De vier de hoekschop van Nederland plofte voor zijn voeten en de lan ge voorstopper aarzelde geen moment en passeerde Schuma cher. Vanaf dat moment voetbal de er nog maar ëën ploeg: Ne derland. Vraagtekens Duitsland bewees geen moment de sterkste formatie van de wereld te hebben. Verre van dat. De aan val onzichtbaar, het middenveld te veel op links georiënteerd. Bo vendien zijn Felix Magath en Hansi Muller spelers die bij hun clubs de centrale pion op het middenveld zijn. Spelmakers die te weinig meeverdedigden en die elkaar zaterdagavond veel te veel in de weg liepen. Verdedigend zijn vele vraagtekens te zetten bij de kwaliteit van Dietz, Karl- Heinz Förster en ook Kaltz. Dat alles ziende vraag je je af hoe het mogelijk is dat zo'n ploeg meer dan 20 interlands ongeslagen kan blijven. Nederland, voor het eerst sinds vele jaren zonder een speler van Ajax in de basis, hield zich zonder tot opgstrelend voetbal te komen, gemakkelijk staande. Het jagen gebeurde goed, de buitenspelval functioneerde naar behoren en ook de opdracht: houdt ze uit het strafschopgebied en geef ze geen centimeter ruimte werden goed uitgevoerd. Het meest bevreesd was Oranje voer Karl Heinz Rummenigge. Hij werd door een Ernie Brandts in WK-vorm aan de kant gezet en ontsnapte hij, dan trad libero Willy van de Kerkhof op. Kwam de buiten- spits over de rechterkant, dan stond Piet Wildschut daar als waakzame controleur, tevens belast met de uitschakeling van de offensief ingestelde Manfred Kaltz. Verdienste Het middenveld van Nederland bewees zich het meest na rust, toen John Metgod de plaats inge nomen had van Jos Jonker (stijve spieren). Jol de spanningen van zich afgooide en ook Jan Peters enkele fraaie bewegingen de monstreerde. Aanvallend is het de verdienste van Toine van Mierlo en Pierre Vermeulen dat zij ondanks weinig steun erin slaagden de door debutant Kurt Niedermayer geleide Duitse de- ker heeft gezorgd fensie in moeilijkheden te bren gen. Dit Oranje verdient waardering voor zijn werklust en voor de wij ze waarop het de taktische op drachten van Zwartkruis uit voerde. Zei Jupp Derwall, die met het resultaat best in zijn nopjes was: „De tegenstander heeft alle technische foefjes toe gepast om ons uit het spel te ha len. We kregen geen ruimte, dat jagen ligt ons niet en dan die bui tenspelval. Wat dat betreft heb ben we hier vanavond iets kun nen leren van Nederland". (ADVERTENTIE) Win deze prijs (voor 2 personen) of één van de vele andere aantrekkelijke prijzen in de sleutel code kaart aktie van het Leidsch Dagblad i.s.m. de Leidse winkeliers. Vanaf 15 oktober verkrijgbaar bij de deelnemende winkeliers. LEIDSCH DAGBLAD )20jairr - Sooooalvwiees Problemen Op korte termijn dagen evenwel voor Jan Zwartkruis toch weer wat problemen op. wanneer hij een Nederlands elftal zou moeten formeren voor de WK-wedstnjd tegen de Belgen. Willy van de Kerkhof, die als laatste man een imponerende wedstrijd speelde bijvoorbeeld: „Ik heb er geen problemen mee dat Krol straks tegen België als libero wordt op gesteld. Krol heeft zoveel meer routine als laatste man, dat ik daar normaal gesproken voor moet wijken. Maar ik zie niet in dat Van de Korput nu weer mijn plaats zou moeten gaan innemen. Die heeft in die positie niet meer ervaring dan ik". En niet alleen Willy van de Kerkhof kan over een maand voor moei lijkheden gaan zorgen, ook ande re spelers uit het elftal van zater dagavond zal het wat onbegrij pelijk voorkomen wanneer ze straks voor de interland tegen de Belgen weer worden gepasseerd. Vorm Zwartkruis: „Dat hoeft helemaal geen moeilijkheden op te leve ren. Ik heb. wanneer straks ie dereen weer beschikbaar is voor Oranje, een groep van dertig spelers waaruit ik kan kiezen'. Bij de selectie heb ik dan alleen maar rekening te houden met de vorm van de dag. En in het toekomstige Nederlandse elftal zal alleen nog maar plaats kunnen zijn voor spelers die nog zijn te motive- Ernie Brandts, die niet alleen voor de gelijkmaker tekende, maar bovendien Rummenigge volle dig aan banden legde: „Wij moe ten voetbal spelen vanuit het hart, zegt Zwartkruis altijd. En ik geloof ook wel dat het vanavond zo is gebeurd. Ik moet trouwend zeggen dat de spielers elkaar de laatste dagen enorm hebben op gejut. Vooral na de matige oe fenwedstrijd tegen Willem II is er wat afgepraat. Ik heb het nog nooit zo meegemaakt, terwijl ik toch al zo'n twintig wedstrijden voor het Nederlands elftal heb gespeeld". Kans Evenals Willy van de Kerkhof is Ernie Brandts overigens de me ning toegedaan dat Zwartkruis de kern van deze groep zou moe ten handhaven in de positie die ze nu hebben gespeeld. Brandts: „Zwartkruis heeft na de wed strijd tegen Willem II een andere taktiek uitgestippeld, waarbij de linies zo dicht mogelijk bij elkaar moesten blijven om de Duitsers weinig ruimte te geven. Boven dien moest er op de buitenspelval worden gespeeld. Wel, wij heb ben bewezen dat we voor die ta ken berekend zgn en dat wc met z'n allen ten minste nog een kans verdienen om ons zelf te bewijzen in een wedstrijd waarin duidelijk meer op het spel staat dan nu te gen West-Duitsland. Die 1-1 te gen de Europese kampioen is na tuurlijk een mooie opsteker, maar ;n feite hadden we dit West- Duitsland moeten kunnen ver slaan. Zo dicht bij een overwin ning zijn we nog nooit tevoren geweest". Voor Willy van de Kerkhof, een van de oudere paarden in de beeld spraak van Zwartkruis, was het verschil met het elftal dat een paar maanden geleden tijdens het EK tegen de Duitsers onder uit ging erg duidelgk geweest. Van de Kerkhof: „Dit elftal straalde veel meer agressie en spontaniteit uit dan het team in Napels. In dit elftal was de wil om te winnen stukken groter. Ook de bereidheid om voor elkaar te werken was aanwezig. Omdat Spelbos en Brandts de zaken ach terin uitstekend voor elkaar had den. groeide ook bij mg het zelf vertrouwen. waardoor ik bij her haling naar voren kon doorsto men. Die afspraak was tevoren wel gemaakt, maar daarbij ben je wel aangewezen op je ploegmak- kers die ervoor moeten zorgen dat je ook inderdaad nsicoloos kunt gaan. En wat deze wedstrijd betreft, gold die eendachtigheid niet alleen de verdediging, maar ook het middenveld en de aanval, die op een uitstekende manier op de ba) hebben gejaagd, waardoor de Duitsers regelmatig in de problemen kwamen en van 40 of 50 meter de bal moesten terug spelen op hun doelman". „En dat was puur onze eigen ver dienste vond Zwartkruis, die stelde dat dit Nederlands elftal de onderschatting die er bij de Duit sers leefde goed had afgestraft. „Wij draaiden er een flink hoog tempo uit, waardoor we bij her haling de Duitsers in konden sluiten Van een vnj jonge ploeg als dit Orarge vond ik dat erg knap. Vanavond, nogmaals, is aangetoond wat je met jonge, wilskrachtige spelers kunt berei ken. Voormg is dat het bewijs dat we op de eenmaal ingeslagen weg voort moeten gaan

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13