Thatcher denkt niet aan ombuigen beleid Palestijnen zijn bezorgd Dreigement van onafhankelijke Poolse vakbond Nobelprijs geneeskunde naar drie artsen Conservatieven besluiten congres ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 STOCKHOLM (AFP) - De Nobel prijs voor geneeskunde 1980 is Het Karohnska instituut in Stock holm heeft de Venezolaan Bena- cerraf, de Fransman Dausset en de Amerikaan Snel! de prijs toe gekend vanwege hun "ontdek kingen op het gebied van gene tisch bepaalde structuren op het celoppervlak die immunologi sche reacties bepalen". Aan de prijs is een bedrag verbonden van 430.000 gulden. 3c 39 jarige Benacerraf is geboren in Caracas, Venezuela, maar heeft sinds 1943 de Amerikaanse na tionaliteit. Hij werkt op de afde ling pathologie van de medische faculteit aan de universiteit van Harvard. Zijn landgenoot Snell, 76 jaar oud. is werkzaam op hel Jackson laboratorium in Bar Harbor. Maine. De 63-jarige Fransman Dausset is verbonden aan de universiteit van Parijs op het labo hematologie. Volgens het Zweedse medische in stituut heeft hun werk de kennis vergroot van de genetische wer king van de immunologische reactie van het lichaam waardoor het mogelijk is geworden uit te leggen waarom de ene persoon boter bestand is tegen infecties dan de ander. Maar het belang- riikste is dat hun onderzoek een bijdrage heeft geleverd aan het antwoord op de vraag waarom in sommige gevallen een kankercel wordt vernietigd maar zich in an dere gevallen kan ontwikkelen Snell heeft volgens het instituut genetische factoren ontdekt die de mogelijkheid bepalen voor transplantatie van weefsel van de ene persoon op de andere. Daus set heeft het bestaan aangetoond van unieke eigenschappen die vorden bepaald door genen die 1e vorming van eiwit-koolwater- stof complexen regelen. Bena- •erraf heeft aangetoond hoe ge netische factoren nauw verbon den zijn met de genen die de in teractie tussen cellen helpen i i daa tot t tuir gische reactie de het lichaam. »lo- De Nobelprijs voor geneeskunde is toegekend .l.n.r. Jean Dausset, Baruj Benacerraf en George Snell. (Van c correspondent) LONDEN - Het congres van de Britse Conservatieve partij in Brighton werd gisteren besloten met de gebruikelijke staande ovatie voor premier Margaret Thatcher, die dit keer bijna zes minuten duurde. Dat gebeurde nadat ze het congres, zoals verwacht, duidelijk had gemaakt dat er geen enkele ombuiging van het economische beleid van haar kabinet is te verwachten. Engeland, met zijn recordaantal werklozen en voortdurende be drijfssluitingen. heeft om werk gelegenheid in de toekomst te ga randeren „geen regering nodig die geld uitgeeft als water", snierde Thatcher aan het adres van de Labour-oppositie. Eerder in de week hadden haar ministers in dezelfde trant uitgepakt, want de economie van het land stond centraal op dit congres. Tijdens het economisch debat had minis ter van financiën Geoffrey Howe de Conservatieve gedelegeerden al laten weten niet terug te zullen schrikken voor nog hardere be zuinigingsmaatregelen. „Het zou gekkenwerk zijn om nu terug te keren", vond de minister. „Heb geen angst, wij zullen niet fa len". Angst Maar angst was er wel onder de „zachte eieren", zoals premier Thatcher de meer liberale vleugel van haar achterban pleegt te noemen, ook al is die in duidelij ke minderheid. Het is geen ge heim dat, aangespoord door ver- Kosmonauten keren terug MOSKOU(AFP) - Het Russische persbureau Tass heeft bekend gemaakt dat de "bewoners" van de Saljoet-6, de kosmonauten Valery Rioemin en Loenid Po pov, vandaag op aarde terugke- De recordhouders van de "be woonde," vlucht door de ruimte (183 dagen) bereiden hun vertrek voor van het ruimteschip Sal joet-6, aldus Tass. ontruste industriëlen, de linkse Conservatieven graag wat meer regeringsingrijpen willen zien. Maar over het algemeen was het een bijzonder eensgezind con gres. Dat kon ook nauwelijks an ders, omdat het congres niet meer is dan een klankbord, waar op de Conservatieve partijtop haar ideeën en haar beleid toetst. In tegenstelling tot andere poli tieke partijen heeft het geen be leidsfunctie. Ook de moties, in het begin af en toe kritisch van aard, eindigden altijd op een ver zoenende toon. Demonstratie De enige dissidente geluiden kwa men van de boulevard, net buiten het congrescentrum. Daar de monstreerden ruim zesduizend mensen tegen de werkloosheid. Een aantal van hen had deelge nomen aan een „recht op werk"-tocht, die drie weken ge leden van start was gegaan in Zuid-Wales en in de ochtend was aangekomen in Brighton. Het aantal werklozen in Wales ligt ver boven het landelijk gemiddelde, nadat het Britse staalbedrijf haar ondernemingen daar sloot. De demonstranten uit Wales liepen dezelfde tocht die hun voorvade ren in 1926 tijdens de legendari sche algemene staking hadden gelopen. Binnen zeiden de partijgenoten het geroep van buiten tegen That cher niet op prijs te stellen. „Die demonstranten vertegenwoordi gen slechts een klein deel van het Britse volk", verklaarde minister van arbeid Jim Prior, die de de monstranten gemakshalve be schouwde als militante uitzonde ringen. „De meeste Britten den ken totaal anders over het kabi net en de werkloosheid". Niettemin blijkt uit opiniecijfers dat 75 procent het niet eens is met waarop de Conserva tieve regering de werkloosheid aanpakt. De Conservatieven hebben nooit echt kunnen bogen op een hechte band met het volk, maar de vervreemding van kie zers met de regering, die ze an derhalfjaar geleden aan de macht hielp, is nu opvallend groot. Premier Thatcher en haar minis ters hebben tijdens dit congres nog eens bevestigd dat dit kabi net zich meer bezorgd toont over en bezighoudt met financiële maatregelen dan met een sociale politiek. Een minutenlange ovatie voor Margaret Thatcher besloot het congres van de Britse conservatieven. Buiten vond een demonstratie van 6.000 werklozen plaats, die een andere aanpak van de werkloosheid eisten, WARSCHAU Reuter, AFP) - De onafhankelijke vakbond 'solida- titeit' in de Poolse haven stad Gdansk heeft gisteren gedreigd een plaatselijke krant te zullen overnemen' als er geen eind komt aan het geknoei in de vak bondsrubriek in het blad. Vol gens de bond schrappen de re dacteuren grote stukken in de vakbondsbijdragen. en vullen ze de rubriek die aan 'solidariteit' is bewezen deels met hun eigen bij dragen. Ook namen ze de reli gieuze mededelingen van de bond niet op. De bond acht de handelswijze van de redactie in strijd met de afspraak die de bond met het plaatselijk bestuur heeft gemaakt. Het Poolse dagblad 'Zycie Warsza- wy' heeft het Amerikaans Con gres gisteren beschuldigd van 'inmenging in de zeer binnen landse aangelegenheden van Polen.' Het Huis van Afgevaar digden heeft onlangs in een re solutie geëist dat de akkoorden die de Poolse regering heeft ge sloten met de stakingscomite's integraal worden uitgevoerd, en gewaarschuwd tegen dwang van boven af of inmenging van bui tenaf. Met welk recht, zo vraagt het Pool se dagblad zich af, denken de le den van het Amerikaanse con gres te kunnen handelen namens de Poolse arbeiders. De Ameri kaanse politici kunnen hun aan dacht beter richten op de 'repres- Over nawerking boniaanslag Parijs BEIROET - In Palestijnse kringen in Beiroet wordt met enige be zorgdheid geconstateerd dat de Israëlische regering met succes politieke munt probeert te slaan uit de bomaanslag op de synago ge in Parijs vorig weekeinde. Terwijl de emoties over antisemi tische activiteiten door neo-nazi- groepen in West-Europa hoog oplaaien, tracht Israël de PLO te identificeren met alles wat anti joods is. Vierentwintig uur na de aanslag op de synagoge in Parijs, gaf de Israëlische regering een verklaring uit waarin niet alleen de Franse regering min of meer in gebreke werd gesteld, maar ook werd beweerd dat neo-nazi-groe- pen in Europa samenwerken met 'de organisatie van moordenaars, die zichzelf PLO noemt'. Woordvoerders van de PLO in Bei roet verwierpen de nieuwe Israë lische beschuldigingen en bena drukten dat de Palestijnen nooit hadden samengewerkt met neo nazi's en dat de PLO de aanslag op de Parijse synagoge betreur de. Westerse waarnemers in Bei roet wijzen in dit verband ook op eerdere uitspraken van de Pale stijnse (Fatah-)leider Abu Iyad, waarin deze terreuracties van ex treem rechtse organisaties, zoals de bloedige aanslag (84 doden) op het station van Bologna in augus tus. scherp veroordeelde. Deze zelfde Abu Ivad beschuldigt overigens de rechtse falangisten- partij in Libanon ervan trainings- treem-rechtse terroristen uit Eu ropa. Hoewel de falangisten deze claim in alle toonaarden ontken nen, bevestigt de westerse pers in Beiroet incidentele gevallen van training door de falangisten van extreem-rechtse elementen uit West-Europa, vooral uit Frank rijk. Vermeldenswaard in deze context is dat de Libanese falangisten wapens ontvangen uit Israel en dat Israëlische 'adviseurs' gesig naleerd zijn in Oost-Beiroet, het bolwerk van de falangisten. Aan de andere kant is het bewezen dat extreem-linkse elementen uit Europa in het verleden opgeleid werden in Palestijnse trainings kampen in Zuid-Jemen. In Arabische diplomatieke kringen in Beiroet heerst de overtuiging dat de Israëlische pogingen om de bomaanslag in Parijs met de PLO in verband te brengen, in gegeven worden door Israels on gerustheid over de groeiende sympathie in Europa voor de Arabieren in het algemeen en de Palestijnen in het bijzonder. Dit werd duidelijk gedemonstreerd tijdens het bezoek eerder deze week van Israëls minister van buitenlandse zaken Shamir aan Luxemburg. Toen Shamir gevraagd werd of hij dacht dat de recente EG-oproep (Venetië-verklaring) om de PLO te betrekken bij het vredesover leg in het Midden-Oosten ..anti semitisme in Europa in de hand werkte", antwoordde de Israëli sche bewindsman zonder blik ken of blozen bevestigend. sieve houding' die in de Verenig de Staten bestaat tegenover de vakbonden, zoals de Taft-Hartley wet en de Lendram-Gnffin wet die het stakingsrecht sterk be perken en wettelijke hindernis sen opwerpen voor de vrije poli tieke activiteit van Amerikaanse wei k- i s, aldus Zycie Wars Zawy De Westduitse CSU-leider Franz Jozef Strauss heeft tegenover het blad 'Bildzeitung' verklaard dat de Sowjet-Unie na de Ameri kaanse predidentsverkiezingen militair zou kunnen ingriipen in Polen als Warschau de concessies aan de arbeiders niet terugdraait Volgens Strauss zullen de Oost- europese communistische partij en zich eind oktober in Oost-Berlijn 'voorbereiden op de onderdrukking van het Poolse volk'. Hongarije De Hongaarse regering heeft giste ren voor het eerst op hoog niveau overleg gevoerd met de Hongaar se vakcentrale over het econo misch beleid. De vertegenwoor digers van de bonden drongen aan op verbetering van de levens standaard en een betere voorzie ning van de markt. Ze steunden het regeringsvoorstel om de lo nen meer af te stemmen op de prestaties van de arbeiders. Er moet een verschil zijn in de lonen tussen degenen die ijverig wer ken en zij die dat niet doen. en velen vallen nog in die laatste ca tegorie, zo verklaarden de bon den. De Hongaarse regering heeft ken nelijk besloten de vakbonden nauwer bij het beleid te betrek ken als reactie op de gebeurtenis sen in Polen. De regering zegde toe bij de opstelling van het nieuwe vijfjaren-plan rekening te zullen houden met de vak- bondsvoorstellen. Aanhangers van Amin bezetten Oegandese stad KANIPALA(DPA) - Militairen uit het leger van de in 1979 ten val gebrachte Oegandese dictator Idi Amin hebben de provinciale hoofdstad Arua in het noordwes ten van Oeganda bezet. Volgens de minister van buiten landse zuken zijn de soldaten van Amins leger Oeganda binnenge drongen vanuit de buurlanden Soedan en Zaïre. Hij heeft VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid van de situa tie op de hoogte gesteld. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De bekende uitdrukking 'Gelukkig als God in Frankrijk' komt voor het eerst voor in het jiddisch. Ze ontstond toen tien duizenden joden naar Frankrijk trokken om er vrij te zijn van ver volging en onderdrukking. Af gelopen week trokken door de straten van Parijs en van andere steden in het land kleine en grote optochten van Fransen die pro testeerden tegen vijf achtereen volgende aanslagen tegen leven, have en goed van joodse mede burgers die tijdens het weekein de van 27 september hadden plaatsgevonden en culmineerden in een bomaanslag op een syna goge in de Rue Copernic vorig weekeinde in Parijs. Al jarenlang kan men echter een lange lijst opstellen van aansla gen tegen joods bezit en joods le ven. Vinden de Franse joden Frankrijk nog steeds net alsof God er leefde? Voor velen van hen leeft God alleen nog in Is rael. Al meteen na de 'holocaust' van het Hitler-regime waren er tekenen dat de oorlog niet alles had op gelost. Als Frankrijk in '39 de oorlog ingaat zijn er ongeveer 300.000 joden, van wie 250.000 met Franse nationaliteit (de cij fers worden echter in velerlei versies gegeven). Vaststaat in elk geval dat van de 75.700 naar de gaskamers gedeporteerde joden er 2500 naar het vaderland terug keerden. Van de 6000 op trans port gezette joodse kinderen kwam er geen 1 ls291.292enkele naar huis terug. Na de Tweede Wereldoorlog bleven de joden bang. Als generaal De Gaulle kort na de bezetting van het overwonnen Duitsland de Franse zone bezoekt en er met de soldaten handen schudt, zegt hij tegen de joodse militairen: ..Ik weet wat u hebt gepresteerd, u bent een voorbeeld voor Frank rijk. maar wees op uw hoede want het antisemitisme komt te rug!" DE GAULLE De joden van na de oorlog luisteren met gespitste oren naar tekenen van gevaar. Was generaal De Gaulle dan zelf ook antisemiet - zo vroegen ze zich af - toen hij eens tot de joodse gemeenschap de woorden had gericht: ,.U bent een elitair, trots en overheersend volk?" De storm stak meteen op en de generaal was bereid later te vertellen dat men „tegelijkertijd een uitstekend Fransman kon raël toegedaan". De' woorden 'trots en overheersend' had De Gaulle als 'compliment' be schouwd. Het is het identiteits probleem: jood voor Fransman of Fransman voor jood, dat dejoden in Frankrijk bezighoudt. Franse joden vallen meestal als jood' niet op en ze doen ook niets om daar iets aan te veranderen. Bij Franse joden denkt men wel licht aan de componist uit het 'fin de siècle' Jacques Offenbach, maar in de vooroorlogse jaren al veel minder aan de socialisten leider Leon Blum of in onze da gen aan de voorzitster van het Europese parlement Simone Veil, aan oud-premier Michel Debré, aan de bekende commu nist Jean Elleinstein. aan de held van de mei-opstand Cohn-Bendit of aan een schrijver als Roman Gary. De befaamde essayist en politicoloog Raymond Aron sprak - bijna gaullistisch - echter over „het ontwaken van de trots bij de Franse joden". De elite heeft het ongetwijfeld in zijn assimilatieproces gemakke lijker dan de grote massa joden die in de loop van de jaren het land is binnengestroomd. Op het ogenblik zouden er naar schat ting 650.000 joden in Frankrijk wonen, maar duidelijke cijfers ontbreken. In Pari sen omgeving wonen er m eik geval zo n 550.000. Loopgraven Deze grote meerderheid van joden, die dacht in Frankrijk even ge lukkig te zullen zijn als God. staat veel meer in de loopgraven dan de elite. In 1968 bijvoorbeeld deed zich een geval voor in Or leans, waar joodse neringdoen den er door de christenen van werden beschuldigd handelaars in blanke slavinnen te zijn. Het gerucht ontstond als zovele ge ruchten zonder enige grond en het werd beschouwd als een schoolvoorbeeld van hot soort van middeleeuwse paniek, die zich in de tijd van de massamedia van een gemeenschap kan mees- termaken. In de jaren '70 werden gelijksoortige uitschieters tegen 'kleine joden' vastgesteld in plaatsen als Amiens en Straats burg. Vooral in periodes van eco nomische recessie staat dejoodse gemeenschap meer dan anders aan onverwachte donderbuien bloot. Met name ii politieke de linkse hoek van het r hen is kapitalisme ge dit openlijk. En hij gaat verder met te zeggen: „Vergeet niet dat het moderne antisemitisme ge boren is uit het socialisme en in het geheel niet in de rechtse hoek. zoals wordt beweerdVoor El- leinstein begint de werkelijke histo het iet bij Marx maar bij Lenin, die opmerkte: ..Antisemitisme is verschrikkelijk, al moeten we wel weten dat de joodse cultuur er een is van rabbi's en reactionai- Atoombom Niet alleen de Franse communisten lijden aan dit soort tics. In de bestseller van de huidige minis ter van justitie Alain Peyrefitte: 'Le Mal Francais' wordt verteld dat de (joodse) 'vader van de Franse atoombom', Robert Kou- chelievitch, werd gevraagd zijn naam in Robert Dautray te ver anderen. ..Iemand met zo'n hoge positie in onze nationale defensie dragen die e luidde de o> In 1972 werd -•ht bi nl ijk sho heeft het dagblad Le Monde een lijstje gepubliceerd van alle aan slagen op joods bezit sinds 1975. In april van dat iaar ontploit.-n bom in de Parijse synagoge in de Rue Amboise-Thomas. In maart 1979 werd een molotov-cocktail tegen een synagoge in de Rue Sainte-Isaure geworpen. In no vember van hetzelfde jaar kwa men twee brandbommen terecht tegen een synagoge in Straats burg en op 11 april '80 werd een aanslag op een synagoge in Mai- son-Alfort gepleegd. In deze zelfde periode waren er herhaalde aanslagen op gebou wen van joodse organisaties en op die van de MRAP (een com munistisch getinte beweging voor de mensenrechten) en de LICRA (een joodse organisatie tegen het antisemitisme). Tevens werden joodse grafzerken be smeurd. winkels en gebouwen van joodse zakenlui in brand ge stoken of vernield. De bom die afgelopen weekeinde naast de synagoge in de Rue Copernic werd geplaatst, was de eerste die doden eiste. Bang interviews gekomen zijn, schry- ven ze in een kort nawoord: "Twee eeuwen nadat emancipa- tiewetten Frankrijk hadden aan gewezen als het best denkbare toevluchtsoord voor joden uit de hele wereld zijn de Franse joden nu bang bang voor Frankrijk en de Fransen De gel e ptenl Ben van de afgelo pen week. de hulpeloze houding van de autoriteiten en de plot e- hnge explosie van solidariteit bewijzen dat de Fransen tot nu toe geweigerd hadden de signa len te zien Als de regering zich nu onder het slaken van heroïsche kreten bereid verklaard maatre- nemen. is de kans echter groot dat het probleem opnieuw niet m de kern wordt aangevat. Het gaat immers niet om de beperkte hart stochten van een kleine groep marginalen die als groep een voudig uit de samenh mg weg te snijden zouden zijn. In feite gaat het om een gevoelen dat in veel meer en veel grotere volksgroepen al sinds bijbelse ijden heeft postgevat. In de re- cente geschiedeni: s was het v al de Frans-Duitse f Oorlofc di Frankrijk hele m« ïssa's tot Semitische hvsten in 1896 uitmondde e bracht er in hetgroc antiiemki clie •handaal Europa de Üi eyfuss-affi Frankrijk is in zijn antiseiniti altijd bijzonder kw ets ba ar oir het een volk is van i chauvim.s Nationalisme en

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9