Politie arresteert 163 metro-demonstranten CDA rekent op VVD en D'66 Fikse geldboete wegens discriminatie in dancing Ministerie van defensie is de tel totaal kwijt Rechercheurs vermomda/s anarchisten Verdachte babyvoeding uit de handel genomen ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze correspondent) AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft vrijdag 163 mensen gearresteerd die betrokken zouden zijn bij de vernielingen, aangericht tijdens een demonstratie tegen de opening van de metro. De demonstranten zijn gearres teerd op grond van openlijke geweldpleging. Tien van hen werden vrijdagavond vrijgelaten, de anderen zullen in huizen van bewaring, verspreid over het hele land, worden ondergebracht. Eigenaar: "Mijn zaak moet Hollands blijven" Nadat een steeds groeiend aantal demonstranten gewapend met ij zeren staven, fietskettingen en houten knuppels de gehele och tend door de Amsterdamse bin nenstad was getrokken, werd een groot deel van hen gearresteerd voor het hoofdbureau van politie aan deMarnixstraat. Twintig ME- busjes sloten rond één uur het plein voor het hoofdbureau af. Even later gingen 80 agenten in burger tot arrestaties over en brachten de demonstranten in het hoofdbureau. 's Morgens om tien uur, op het sein van een rookbom, waren de de monstranten vertrokken van de Dam. Bij het Centraal Station aangekomen, werden talloze rookbommen gegooid naar po litieagenten en bereden politie. De enige reactie van de politie mensen was het uittrappen van de rookbommen. Advocaten Rond half twaalf vertrok een stoet van ongeveer 300 demonstranten naar de Nieuwmarkt-buurt. Hier werden de plexiglasramen van het metrostation met een ver- keerspaal uit de kozijnen gedrukt en werden er rookbommen naar binnen gegooid. Vanaf de Nieuwmarkt trok de massa rich ting Dam, waar de ruiten van het paleis met ijzeren staven en ste nen werden ingegooid. Vanaf de Dam trok men weer verder naar het paleis van justitie. De demonstranten hadden het vermoeden dat daar om twaalf uur de donderdag gearresteerde advocaten van het advocaten- collectief Noord voor de officier van justitie zouden worden ge leid. Dit bleek echter niet het ge val te zijn. De advocaten waren in de Bijlmerbajes voorgeleid aan de officier van justitie mr. Pieter- se. De advocaten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld en moeten binnenkort voorkomen. Op de Prinsengracht, waar net pa leis van justitie gevestigd is, had zich intussen een cordon van ME'ers gevormd. De demon stranten trokken echter langs het cordon richting hoofdbureau van politie. Een demonstrant die in de voorhoede liep, riep: „Gewoon doorlopen dan laten we die ME'ers iedere keer weer voor niets in en uitstappen. Dan staan ze voor lui". Bij het hoofdbureau van politie aangekomen, werd de inmiddels uitgedunde betoging ingesloten door vier cordons van de Mobiele Eenheid. Inmiddels bleek een aantal rechercheurs zich tussen de demonstranten te hebben ge mengd. Vermomd in zwartleren jassen met anarchistische tekens en bivakmutsen op het hoofd hadden zij de demonstratie vanaf het begin meegelopen. Op het eerste gezicht verliep de demonstratie vrij rustig. Er wer den geen stenen gegooid naar ME'ers en politieagenten. Wel werden talloze rookbommen richting ME'ers, bereden politie en Paleis op de Dam gegooid. Dit waren de enige wapens van de demonstranten. Een fotograaf van het ANP liep een tweede graads verbranding op toen hij geraakt werd door zo'n rookbom. Een andere fotograaf werd bij de Marnixstraat in zijn been gebeten door een hond. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de rellen van vrijdag „minder ernstig dan voorgaande zaken". Het feit dat de openlijke geweldpleging zich voornamelijk tegen dingen en niet tegen perso nen richtte, zou volgens hem een rol spelen als de arrestanten voor de rechter moeten verschij- Allen die na te zijn opgebracht - onder wie ten minste een ver slaggever - in verzekerde bewa ring werden gesteld, zullen op zijn vroegst tot zondagmiddag worden vastgehouden. Wanneer daarvoor ,ndringende redenen" aanwezig worden geacht, kan de ze termijn met nogmaals twee dagen worden verlengd. In de Amsterdamse straten was het na deze massale aanhouding weer rustig. van onze redactie volksge zondheid) DEN HAAG - Nutricia heeft beslo ten de twee soorten babyvoeding in potjes waarin kalfsvlees is verwerkt, uit de handel te nemen. Oorzaak: de verdenking dat in dit kalfsvlees een bepaalde hor- moonstof voorkomt. De meldin gen daarover kwamen in eerste instantie deze week uit West- Duitsland. Samen met twee mi- (Van onze correspondent) UTRECHT - Hoge geldboe tes hoorden exploitanten en portiers van Utrechtse bar-dancings vrijdag voor de Utrechtse kantonrech ter tegen zich eisen we gens het op grond van ras- en huidskleur niet toela ten van voornamelijk Su- rinamers. nisteries wordt de zaak verder onderzocht. Het gaat om twee soorten met rood etiket: kalsfvlees met groenten en aardappelen en sperziebonen. Aan het besluit voegt de fabriek toe dat verder onderzoek moet aantonen of de twijfels gegrond zijn. Nutricia wijst op de gelden de strenge veterinaire keurings- Officier van justitie, mr. H. W. J. Droesen, vond ook het beperkt toelaten van kleurlingen niet door de beugel kunnen. En daarmee ging hij verder dan de Utrechtse politie, die volgens adjudant O. de Goede meent dat dit terwille van de rust en orde in nachtclubs wel mag. Wegens het weigeren van de 25-ja- rige student psychologie Julian With en de nu naar Suriname te ruggekeerde Ronnie Lemmers veroordeelde kantonrechter mr. C. A. Westerouen van Meeteren de 42-jarige exploitant W. van 'Don Quichotte' tot 500 gulden boete. De eis was duizend gulden. Zijn portier werd vrijgesproken, omdat niet vaststond of hij of zijn collega de Surinaamse jongens eind vorig jaar hadden gewei gerd. Deze zaak diende eerder in kort ge ding voor de president van de Utrechtse rechtbank. Deze be paalde dat er sprake was van dis criminatie en beval de toen niet ter zitting verschenen exploitant om With en Lemmers voortaan toe te laten. Bij weigering zal per geval een dwangsom van duizend gulden moeten worden be taald. Twee maten Omdat Surinamers last hebben van discriminatie in zaken als 'Don Quichotte'. 'Hordijk' en 'Cartou- Met een uit de grond genikt verkeersbord rammen verniel zuchtige demonstranten rond het middaguur, ruiten van plexiglas uit het metrostation aan de Nieuiomarkt. In de uren daarvoor waren al tal van ar restaties verricht bij het hoofd bureau van politie in de Mar nixstraat. Enkelen trachtten al zwemmend door de Singel gracht te ontvluchten, maar werden aan de overkant be hulpzaam opgewacht door le den van de Mobiele Eenheid. che' probeerden Julian With met enkele blanke vrienden en vrien dinnen uit in hoeverre er met twee maten werd gemeten. In alle gevallen bleek dat blanken zon der moeite naar binnen kwamen, ook al waren ze (opzettelijk) vie zer en opzichtiger gekleed en ge droegen ze zich heel wat opval lender dan hun zwarte vrienden. Een tijgerjurk, tot de navel open hangende hemden en het be smeurd zijn met olie waren voor blanken geen beletsel om de nachtclubs binnen te komen. Officier van justitie mr. Droesen eiste wegens een overeenkomstig geval tegen de portier en de ex ploitant yan 'Cartouche' boetes van resp. tweemaal 250 gulden en tweemaal duizend gulden. Op verzoek van de raadsman zal de rechter in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. De officier van justitie sprak wat 'Cartouche' betreft van rassen discriminatie in optima forma, omdat de exploitant na diverse overtredingen op het standpunt blijft staan dat in zijn zaak ge kleurde mensen niet de overhand mogen krijgen. „Mijn zaak moet Hollands blijven", vindt hij. De 25-jarige student in de medicij nen T. Partiman was er tot twee maal toe het slachtoffer van. Ook al zag hij er steeds heel netjes (disco-like) uit en gedroeg hij zich kalm en beleefd. In afwachting van onderzoek Lubbers laat plan voor super-BTW vallen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA probeert dit weekeinde een zo breed mogelijke steun te vinden voor de sociaal-economische voorstellen die het deze week tijdens de algemene beschouwingen heeft ge daan. De christen-demo craten houden daarbij met name het oog gericht op de VVD, maar tijdens de voortzetting van het debat deed CDA-leider Lubbers ook enige handreikingen aan de PvdA. Het ziet ernaar uit dat in elk geval de VVD en met name ook D'66 zich bij de CDA-voorstellen zul len aansluiten. Duidelijkheid daarover komt pas volgende week. Op verzoek van minister president Van Agt is het debat tot dinsdagmiddag geschorst. Het kabinet heeft, zoals de premier zei, veel tijd nodig om zich te be raden over de diverse voorstel len. CDA-leider Lubbers legde vrij dagmiddag zijn eerder deze week gedane voorstellen in een motie vast. Het plan voor een super- BTW liet hi| echter vallen. Verder gaat het om afschaffing van de prijscompensatie op 1 januari en in de plaats daarvan een verla ging van loon- en inkomensbelas ting. Ziekteverzuim Deze maatregel moet worden ge compenseerd door het financie ringstekort met 1 miljard te ver groten, door vermindering van de kosten van de sociale voorzienin gen, een verhoging van bepaalde indirecte belastingen, het gericht besteden van WIR-gelden en de inzet van extra aardgasbaten. De maatregelen om de kosten van de sociale voorzieningen te drukken, zijn in de motie opge nomen om enerzijds de VVD te vreden te stellen, en anderzijds om het wegvallen van de super- BTW gedeeltelijk te kunnen fi- Lubbers accepteerde in dit kader ook het VVD-voorstel voor een onderzoek naar de mogelijkheid om werknemers de eerste ziekte dag zelf te laten betalen. Het ziek teverzuim moet naar beneden, zei Lubbers. „Wij wijzen nu nog niets af'. Deze maatregelen zijn voor de VVD voorwaarde om het hogere financieringstekort te kunnen accepteren. Minister Van der Stee zei donder dag al „positief' te staan tegen over de VVD-suggesties. De so cialist Kombrink vroeg vri|dag in een motie om deze uitspraak te rug te nemen en eerst het advies van de SER over deze punten af te wachten. Selectief In plaats van de extra hoge BTW op luxe-goederen stelde Lubbers nu „selectieve BTW-verhogingcn" voor, waarbij met name luxe goederen, energiekosten en de volksgezondheid zouden moeten worden bekeken. Ook acht hij een accijnsverhoging (op met name sterke drank) mogelijk. De VVD heeft nog wat problemen met de gerichte besteding van de WIR-premies voor versterking van bepaalde industrieën. De li beralen hebben liever algemene steunmaatregelen. Dit voorstel lijkt vooral gedaan om de PvdA, die steeds aandringt op gerichte steun aan het bedrijfsleven, te gemoet te komen. Lubbers heelt in principe geen be zwaar tegen de Pvd A-voorstellen voor een meer gericht steunbe leid voor de industrie, maar het PvdA-plan om uitsluitend ge richte steun te geven, wees hij af. Den Uyl diende een motie in om de 700 miljoen extra aardgasba ten geheel gericht te besteden. Maar de PvdA kiest volgens Lubbers wel voor groeiende overheidstekorten, zonder dat daar voldoende loonmatiging te genover staat. In Haagse kringen verwacht men echter dat deze verschillen in de komende dagen wel bijgelegd zullen worden. De motie kan dan volgende week op een redelijke meerderheid rekenen, zodat het kabinet met enkele duidelijke voorstellen op zak het gesprek met werkgevers en werknemers kan ingaan. De voorstellen van Lubbers oifi de werknemers in de bedrijven in ruil voor de loonmatiging meer zeggenschap over de werkgele- genheidsmaatregelen te geven, alsmede deeltijdarbeid en her verdeling van werk te bevorde ren, kunnen op vrij algemene in stemming rekenen. Nivelering In een andere motie herhaalde Lubbers zijn op inkomensnivel lering gerichte voorstellen. De regering moet afzien van de ver hoging van het lage BTW-tarief en van de optrekking van de premiegrens voor de WAO, zo wil het CDA. Ter compensatie zou den dan het vakantiegeld of de prijscompensatie moeten wor den afgetopt. Oppositieleider Den Uyl was te rughoudend over het CD A-voor- stel voor belastingverlaging en afschaffing van de prijscompen satie. Hij was niet afwijzend, maar Wees er wel op dat het een ongewenste invloed kan hebben op de waarde van de gulden en kan leiden tot aanvullende loon eisen. Bovendien noemde hij de prijscompensatie „het dak boVen het hoofd van de werkne- Dok eiste hij dat de regering zich nog in dit debat uitspreekt over de handhaving van de koop kracht voor de minimum-inko mens. Het is volgens hem ontoe laatbaar als daar nu geen duide lijkheid over komt. Van Dijk (CDA) voelde wel wat voor het idee voor de invoering van een sociale verzekerings- kaart. Zo'n kaart krijgt iedereen die premie betaalt en moet weer ingeleverd worden, zodra men een uitkering ontvangt. Op deze manier kan de zogenaamde „steunfraude" voorkomen wor den. Van Dijk stelde voor een dergelijk systeem ook uit te brei den voor de belastingen. Terlouw (D"66) vroeg de regering in een motie af te zien van het voor nemen om de door gehuwde werkende vrouwen betaalde AOW-premie niet langer terug te betalen. Deze motie lijkt een meerderheid te kri igen. want ook het CDA is daar fel tegen. Nijholi (DS'7U) vroeg de regering om de aangekondigde verlaging van de beiaarden- en arbcidson- geschiktheidsaflrek voor de be lastingen niet door te laten gaan. AMERSFOORT (GPD) - Overleden militairen staan plotseling weer op de loonlijst, militairen in Duitsland hebben al een paar maanden geen huur of hypotheekafiossing meer betaald, de juli- lichting dienstplichtigen (12.000 man) komt m de hele loonadmi nistratie niet voor, een sergeant krijgt over de maand september maar 32 gulden wedde en een afzwaaiende KW'er krijgt abusie velijk 48.000 gulden premie waarmee hij gedeeltelijk een finan ciering aflost en waarvan hij binnen drie weken 31.000 gulden aan Defensie terug moet betalen. Het zijn maar een paar voorbeelden van wat bij de loonadministra ties van land- en luchtmacht op een compleet drama aan het uitlopen is, en waarvan diverse Korps Administrateurs zo lang zamerhand hoorndol beginnen te worden. Het in juni ingevoerde computersysteem voor de loonadministra tie. het zogeheten VAB (Verdere Automatisering Bezoldigings administratie systeem) is namelijk een puinhoop. Het systeem, dat na twee jaar van voorbereiding en twee keer uitstel de afgelopen zomer is ingevoerd, blijkt verkeerd gepro grammeerd te zijn. Door eigen defensie-specialisten. De afgelo pen drie maanden hebben de technische mensen van het project dag en nacht gewerkt, maar het mocht tot op heden niet ba ten. Honderdduizend personeelsleden van land- en luchtmacht vallen onder het systeem, maar van hen hebben velen over de maanden juli en augustus te veel, te weinig, of helemaal geen wedde en toelagen gekregen. Defensie, die de problemen al wel zag aankomen, maar ze tot nog toe slechts wilde aanmerken als kinderziekten, kende die maan den voorschotten toe. Voor een dienstplichtige was dat zo'n 400 gulden per maand, voor bijvoorbeeld een sergeant bijna het to tale maandsalaris, ofwel ongeveer 1400 gulden. Maar staatssecretaris Van Lent (personeelszaken) wil die voor schotten nu gaan invorderen in tweemaandelijkse termijnen, te beginnen in september. En hier zijn de militaire belangenorgani saties op hun achterste benen gaan staan, want, zeggen zij. hoe kan nu worden verrekend, als je nog helemaal geen nieuwe wed de hebt ontvangen en er ook nog geen uitzicht is op een goed functioneren van het nieuwe administratiesysteem. Ook heeft de staatssecretaris al 21.000 aanmaningen doen uitgaan naar militairen die te veel wedde hebben ontvangen. Of zü hun schuld maar even willen terugbetalen. Alle rangen Volgens vice-voorzitter J. Kwartel van de Facom (Federatie Alge meen Christelijke Organisaties van Militairen) en tevens voorzit ter van het militair overlegcentrum, loopt de wedde-chaos door alle rangen heen. De juli-lichting was domweg in het nieuwe systeem „vergeten" en wat er met de september-lichting is ge beurd moeten we nog afwachten, want de wedde-datum is nog niet geweest. De heer Kwartel: „De problemen zijn mede ontstaan doordat het systeem niet gefaseerd kon worden ingevoerd, althans van de fensie niet. Het moest allemaal ineens van start gaan, omdat het te ingewikkeld heette te zijn. In de vergadering van het centraal georganiseerde overleg militairen van 21 augustus zijn wij toen met een vrij harde eis gekomen om de mensen datgene te garan deren waar zij recht op hebben. Toen is toegezegd, dat de finan ciële nadelen voor de mensen, voor zover die aantoonbaar waren, voor rekening van het Rijk zouden komen. Toen werd ook ge zegd, dat de problemen binnen één a twee maanden verholpen zouden zijn, maar ik schat nu dat dit toch niet voor het einde van het jaar het geval zal zijn". Daar komt volgens de heer Kwartel nog bij, dat er een achterstand gaat ontstaan in het bijwerken van mutaties. Welke gevolgen dit zal hebben is nog niet eens te overzien. Welnu, in augustus heeft staatssecretaris Van Lent volgens de vice- voorzitter van de Facom al een brief doen uitgaan waarin de administrateurs werd gevraagd de verleende voorschotten over juli en augustus in september te gaan verrekenen en wel in twee maanden. Met als gevolg, dat voor diverse militairen er in sep tember bijna geen maandsalaris meer overbleef. Zo was er een sergeant, die op zijn loonstrookje een bedrag terugvond van zeg ge en schryve 32 gulden. „Wij willen vandaag de heer Van Lent vragen, om met het vorderen van de schulden en het verrekenen van de voorschotten te wach ten tot de mensen een compleet plaatje voor zich hebben van waar ze nu precies recht op hebben. Want het gaat niet alleen om wedden, maar vooral de militairen in Duitsland en hier de mare chaussees, die meestal in dienstwoningen zitten, drijven wat hun huishoudboekje betreft volledig op het Rijk". Secretaris J. Berghoef van de Facom: „De militairen in het buiten land zijn wat betreft hun wedde, betaling van huren, aflossingen van hypotheken en leningen volledig afhankelijk van hun werk gever, die alles inhoudt en afdraagt. Dat komt er dus op neer, dat militairen al een paar maanden hun hypotheek niet hebben be taald en dat de eersten al een aanschrijving van de bank hebben gekregen". Kwartel: „De mensen in Duitsland hebben ook nog van allerlei toelagen. Die weten helemaal niet meer waar ze nog recht op hebben. Met name deze militairen krijgen ook vaak renteloze voorschotten. Dat is in het nieuwe systeem als schuld aange merkt. Nu krijgen ze minder salaris en de KA blykt met de verre kening te zijn begonnen. De toezeggingen, die in augustus zijn gedaan blijken niet water dicht te zijn. Vandaar, dat wij willen, dat er eerst orde op zaken wordt gesteld. Ik begrijp wel waarom defensie daar niet zo hap pig op is: dat gaat natuurlijk nog eens in de miljoenen lopen". Er is volgens de heer Kwartel in voorkomende gevallen ook geen peil op te trekken wat een KA zal doen met een probleemgeval. „De KA's zitten met de brief van de staatssecretaris. Ik denk, dat een goede KA ook goed zal reageren en opnieuw een voorschot zal verlenen, maar er zijn er ook bij, die zuiver ambtelgk te werk gaan". De Facom-bestuurder verwacht niet dat op alle eisen een antwoord zal komen van staatssecretaris Van Lent. Om in elk geval flink druk op de ketel te houden is de Facom begonnen aan de proce dure om in het uiterste geval een kort geding tegen de staat aan te spannen. Volgens secretaris Berghoef zijn er twee hoofdoorzaken waardoor de loonadministratie van leger en luchtmacht in het honderd is gelopen. Ten eerste heeft Defensie het schrijven van het pro gramma, het opzetten van het hele project te veel in eigen hand gehouden en ten tweede lopen de basissystemen die de VAB moeten voeden, zoals het AIP-systeem bij de landmacht, niet parallel en zijn deze niet up-to-date, niet goed genoeg bijgewerkt. Maar ook gegevens op centraal niveau, zoals inhoudingen van contributies voor de diverse belangenorganisaties, zijn foutief verwerkt. Daardoor heeft bijvoorbeeld de VVDM te weinig uitbe taald gekregen. „Men heeft, ik denk ook onder druk van de tijd, te weinig ruimte genomen om de bestaande en de nieuwe systemen naast elkaar te laten lopen", aldus Berhoef. Men heeft wel gezegd, dat als het fout zou lopen er een noodprocedure zou worden gestart, maar ik begin steeds meer de indruk te krijgen, dat er helemaal geen noodprocedure was. Want Vergelijkingsmateriaal is er niet meer Zelfs het overschrijven van de oude gegevens in het nieuwe systeem is mislukt. Gevolg is, dat men nergens meer op terug kan vallen. Er is geen schaduwsysteem en oude gegevens zijn verlo ren gegaan" „Het schrijnende van alles is", aldus Berghoef, „dat er tientallen goede salarissystemen op de markt zgn. Want aan de computer leverancier lag het niet. Er zijn ook andere departementen die een zeer goed uitgebreid en uitgebalanceerd systeem hebben. Want Defensie is natuurlijk wel een grote werkgever, maar in de sala risverwerking verschilt het natuurlijk niet van andere departe menten, of bedrijven. Men had bijvoorbeeld zo het systeem van Onderwijs kunnen overnemen. Maar dat is nu een typisch trekje van militair denken: we hebben een gloednieuw computersys teem staan en nu moeten we er zelf ook iets m«-<-i.in en Ib-t gaat niet aan de projectuitvoerder projectuitvoerders schuld in de schoenen te schuiven. Het gaat om de politieke leiding, die het op deze manier wilde". Opnieuw „Ik ben ervan overtuigd, dat Defensie zelf de fouten er niet uit krijgt. De chaos is nu zo groot, dat er hulp van buiten nodig is En omdat veel gegevens weg zijn, of onjuist, of verouderd, gaat de Situatie ontstaan, datje ieder personeelslid met papieren potlood langs zult moeten om zijn gegevens te noteren. Elk registratie nummer moet worden langsgelopen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7