LEIDSE TAXIWERELD BROODNIJD IN Minimumloon bij Kerkhof is alleen zwart te verdienen Eigenaar Blonk: Het is allemaal jaloezie" Beschuldiging aan adres taxi-ondernemer: LEIDEN ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 Het rommelt weer eens in het Leidse taxiwereldje. Broodnijd alom. Niet zozeer tussen de dames en heren chauffeurs onderling maar meer op het ondernc- mersvlak. Terwijl de chauffeurs van de verschillende ondernemin gen nog vrij redelijk met elkaar optrekken - al gaan ze nu ook weer niet dagelijks bij elkaar op visite - liggen hun bazen veelvuldig met elkaar overhoop. Aan het on dernemersfront wordt over en weer geregeld met ge rechtelijke procedures gedreigd. De een, directeur Van Gulden van de Eltax, wil dat de taxitarieven wel worden verhoogd, de ander, eigenaar Blonk van Kerkhof bv, wil dat juist weer niet. De een, Van Gulden verwijt de ander, Blonk, dat hij zijn chauffeurs onderbe taalt en de ander, Blonk, verwijt de een, Van Gulden, dat hij onvoldoende stallingsruimte voor zijn auto's heeft. Er is een duidelijke machtsstrijd gaande in de Leidse taxiwereld tussen Blonk en Van Gulden. Een achterhaalde strijd omdat Van Guldens Eltax inmiddels veruit de grootste taxi-onderne ming in Leiden is. Desalniette min woedt de machtsstrijd voort terwijl niemand er wijzer van wordt. Zeer zeker de chauffeurs en de passagiers niet. Hoe ligt dat nu in andere steden, is het soms per definitie een rot zooitje in de taxiwereld? Nee dus. In veel middelgrote en grote ste den is er één taxicentrale. De ver schillende ondernemingen bren gen hun wagenpark onder in één centrale en blijven verder als werkgemeenschap zelfstandig. Binnen de centrale wordt ge werkt volgens het simpele sys teem: ieder op z'n beurt en wie het eerst komt wie het eerst maalt. Dit oerprincipe kan na tuurlijk wel tot gevolg hebben dat de chauffeur van de ene werkgemeenschap achter elkaar financieel aantrekkelijke ritten krijgt terwijl de chauffeur van de andere werkgemeenschap slechts een paar korte ritjes in de stad krijgt en voor de rest van de dag achter het stuur duimen zit te draaien. Toch werkt dit eerlijke systeem in de meeste gevallen tot volle tevredenheid van alle be trokkenen. Ruzies tussen de on dernemers komen in elk geval een stuk minder voor. Waarom kent Leiden dit systeem dan nog niet? Volgens taxi-spe cialist Van Booren van de Leidse politie omdat de ondernemers bang zijn om hun eigen bedrijfje in één grote centrale te zien ver dwijnen. "Ze hebben jarenlang keihard moeten werken om op te bouwen wat ze nu hebben en ik kan begrijpen dat ze angstig zijn om daar afstand van te doen". Volgens Van Booren is Leiden nog lang niet toe aan het systeem van één taxi-cent rale. "Dat is jammer want met één taxicentrale zou het een stuk rustiger zijn in de taxi wereld". Zo denkt Harry van Gulden, direc teur van "De Leidse taxicentrale Eltax" er ook over. Van Gulden streef t naar één taxicentrale in de stad. "En die komt er", is zijn stellige overtuiging. "Maar niet op zeer korte termijn en niet langs de normale weg". Normale weg? "Met de normale weg bedoel ik dat alle ondernemers gezamenlijk besluiten om hun wagens in één centrale onder te brengen. Dat zie ik niet gebeuren want de belan gen liggen op dit moment veel te ver uit elkaar. De sfeer is er ook niet bepaald rijp voor". Hoezo liggen de belangen uit el kaar? Van Gulden: "Neem bijvoorbeeld de tarieven. Blonk, die voorzitter is van de plaatselijke taxionder nemers wil niet dat de tarieven omhoog gaan. Waarom niet? Omdat hij er geen belang bij heeft. Blonk betaalt een klein ba- sisloon plus 25 procent per rit- als voorzitter gepasseerd. Daar om probeert hij de Eltax in een kwaad daglicht te zetten. Je be grijpt wel dat je in zo'n sfeer niet kun gaan praten over een sa menwerkingsverband". Geen tavicentrale langs de normale u eg. Blijven er twee mogelijkhe den over. Van de zijde van de landelijke dan uel plaatselijke overheid wordt één taxicentrale dwingend opgelegd of de Eltax koopt alles op. Van Gulden: "Dat zijn inderdaad de twee enige mogelijkheden. Ik sluit beide niet uit. Een combina tie van deze twee mogelijkheden is ook denkbaar. Ik ben er in elk geval van overtuigd dat er in de toekomst een taxicentrale in Lei den komt. Meer wil ik er niet over zeggen", aldus een geheimzinig glimlachende Van Gulden". vlak voor de overname omdat Borgerding heeft verzuimd zijn werknemers tijdig in te lichten. Wij hebben in elk geval iedereen de mogelijkheid geboden om na de overname bij ons in dienst te komen. Je mag gerust weten dat ik blij ben dat niet iedereen daar gebruik van heeft gemaakt want ik ben geschrokken van het ni veau van sommige chauffeurs van Borgerding". Door de overname van de drie Bor- gerding-andernemingen is Van Gulden veruit de grootste taxi ondernemer in Leiden. Toch duurt de machtsstrijd, die duide lijk geen machtsstrijd meer is tussen Harry Van Gulden en Niek Blonk onverminderd voort Waarom Van Gulden 'Destijds moest er een voorzitter van de taxi-onder nemers worden gekozen. Dat werd Blonk. Ook ik heb op hem gestemd omdat ik onder indruk was van zijn persoonlijkheid. Die man kan iemand namelijk hele maal onder de tafel lullen. Aan vankelijk was hij voorzitter voor twee jaar maar hij wist de regle menten zo te veranderen dat hij voorzitter voor het leven werd. Dat was niet de bedoeling. Als voorzitter is hij alleen in z'n eigen straatje bezig. Dat wil zeggen proberen te voorkomen dat de ta rieven worden verhoogd. Ik heb hem dus gepasseerd en dat zit hem en z'n maatje Schutte niet lekker. Die twee proberen mij dus zo veel mogelijk tegen te werken en omdat ik ook geen gemakkelijke jongen ben, blijft het rumoerig in het taxiwereld je...". HARRY VAN GULDEN: .geen gemakkelijke jongen prijs. Andere ondernemers beta len het minimumloon. Als Blonk de tarieven zo lang mogelijk zo laag mogelijk houdt dan krijgen de bedrijven om hem heen het steeds moeilijker. Hij kan het zo wel vijftig jaar volhouden. Wij niet. Goed, Blonk weigert dus om namens de Leidse taxi-onder nemers naar het ministerie van economische zaken te stappen om de tarieven op te schroeven. Daarom ben ik op een gegeven moment maar zeil naar het minis terie gestapt. Wij hebben Blonk U bent dus hard op weg om de boel in Leiden op te kopen. Uw groot ste concurrent. Borgerding, is al uitgeschakeld. U heeft voor veel geld zijn drie bedrijvenBorger ding. B-tax en Werkhoven, over genomen. Daar is nogal wat over te doen geweest "De aandelen van die bedrijven zijn mij indertijd aangeboden. Ik denk dat Borgerding die aande len juist aan mij, zijn grootste concurrent, heelt aangeboden omdat hij dacht dat bij mij het meeste te halen zou zijn. Die drie bedrijven hadden samen 18 taxi vergunningen. Zelf had ik er ook 18. Op het ogenblik maak ik niet van alle 36 vergunningen ge bruik. Die zullen we later aan vullen. Er was nogal wat onrust door René van der Velden en Jaap Visser Een lichtend voorbeeld: Een Kerkhoftaxi rijdt weg met het brandend bordje "taxi" op de auto. De meter is dus niet aangezet. Een afspraak lussen de chauffeur en de klant LEIDEN - "De Stand plaats", het blad van Leidse taxichauf feurs, heeft de fron tale aanval ingezet op het loonbeleid bij taxi-onderneming Kerkhof bv aan de Narmstraat. De beschuldiging: Kerkhof bv betaalt 130 gulden bruto in de week, terwijl het wet telijk minimumloon 300 gulden hoger ligt voor werknemers die 23 jaar of ouder zijn. Sinds medio '78 be staat er een vijfdaagse werkweek voor chauffeurs. Kerkhof bv lapt ook deze werkweek aan de laars en laat chauf feurs zes dagen wer ken, aldus "De Standplaats". Een loonstaat je van een ex- taxichauffeur van Kerk hof bv liegt er niet om: een bruto loon van 4270 gulden voor iets meer dan 32 gewerkte weken; inge houden loonbelasting: nul komma nul on danks het verplichte pen sioenfonds is geen pen sioenpremie ingehouden; voor sociale verzekerin gen is het bedragje van 249,73 ingehouden en voor AOW/AWW premie de somma van 469,56. Net to blijft er voor de chauf feur 3550,71 over voor 32 gewerkte weken... Het uitgekeerde vakantiegeld is al even geweldig: 190,36. Aow/aww Wie wil er voor deze minima van- daag de dag nog werken? Kerk hof heeft geen gebrek aan nieu we (piepjonge) chauffeurs. Als wij ons aan chauffeurs van Kerkhof voorstellen als journa list van het Leidsch Dagblad zwijgen zij als het graf over hun loon. Presenteren wij ons als gewone passagiers dan horen we al snel: "Breek me de bek niet open. Ik wil weg bij Kerkhof want ik verdien geen spat". Toch kunnen chauffeurs van Kerkhof het minimumloon of meer halen. Het taxiblad "De Standplaats": "Kerkhof betaalt 25 procent van de verreden ki lometers zwart uit". De Stand plaats schat de ontduiking van belasting en sociale lasten op enkele tonnen per jaar. Een ex- werknemer van Kerkhof: "Ik kon bij Kerkhof het minimum loon halen door die 25 procent zwart van je provisie. Op een goeie zaterdagavond had ik soms wel 250 gulden op zak. Maar bij een stille maand had ik' geen droog brood". "Stelen" Andere manieren voor de chauf feurs van Kerkhof om aan hun trekken te komen is het "stelen" van de meter. Dat gaat bijvoor beeld zo: chauffeur en klant ma ken een afspraak, de meter blijft uit en de chauffeur steekt de op brengst van het ritje in eigen zak. Wij zijn 's avonds bij het station gaan staan. Twee taxi's van de Eltax hebben een vracht je. Ze rijden weg. De verlichting van het bordje "taxi" op de auto floept na een tiental meter uil; de meter staat aan. Nu is de taxi, van Kerkhof aan de beurt. De passagier stapt in. De auto rijdt weg. I)e verlichting van het bordje blijft aan. De auto moet stoppen voor het stoplicht bij de Oegstgeesterweg. Het bordje blijft branden. De taxi trekt op naar de Meren wijk en nog steeds brandt het bordje; nog steeds is de meter niet aangezet... "Het is tocli niet normaal dat je die taxi's van Kerkhof achterelkaar van het station ziet wegrijden met de lichtbak aan", menen chauffeurs van de Eltax. De chauffeurs moeten het verder hehhen van de fooien en van het nachttarief. Het nachttarief (van middernacht tot zeven uur in de ochtend) ligt 50 procent hoger dan het dagtarief. Elke chauffeur (dus ook dechaufTeurs van Kerkhof) mag die 50 procent in de eigen zak steken. Lachertje Taxi-ondernemer Harry Van Gul den. met 36 taxi's en 72 mensen in dienst ''de grootste" in Lei den, meldt dat de loontechni- sche dienst wel degelijk steek proeven in Leiden heeft uitge voerd om een eventuele ontdui king van het minimumloon op te sporen. Dat was naar aanleiding van kamervragen van het PvdA-kamerlid Jaap van der Doef over de lonen in het taxi bedrijf. Van Gulden: "Die steek proeven van de loontechnische dienst waren een lachertje. De dienst is bij ons drie keer aan de deur geweest. Van een ex-werk- nemer van Kerkhof die inmid dels bij onze Eltax was komen w erken heeft de dienst het hele verhaal gehoord over de ont duiking van het minimumloon bij Kerkhof. De loontechnische dienst maakte afspraken met ei genaar Blonk en met directeur Koot van Kerkhof. Maar telkens ging er weer iets mis met die af spraken. Heel toevallig konden B|onk en Koot de afspraken niet nakomen. De loontechnische dienst heeft uiteindelijk het on derzoek afgerond zonder de hoeken van de Kerkhof bv ge zien te hebben. De rapportage- tijd was om... Een lachertje". Van Gulden voegt eraan toe dat 130 gulden bruto per week niet per se een ontduiking van hel minimumlooa hoeft tbeteka- nen. "Blonk schrijft zijn vaste chauffeurs in als part-timer. Het feit wil alleen dat zijn part-ti mers soms zes dagen in de week Jaloezie Niek Blonk van Kerkhof bv ("ik heb niets te verzw ijgen") erkent dat zijn chauffeurs slechts 130 gulden bruto per week betaald krijgen. Hij erkent ook dat zijn chauffeurs 25 procent van de meteropbrengt in het handje krijgen. Volgens hem is alles volstrekt legaal... Dat zijn chaufTeurs zes dagen in de week zouden werken ontkent hij ech ter hevig. Dit zou een overtre ding op het wettelijke rijtijden besluit betekenen. Ex-werkne mers van hem zeggen echter: "Ga maar eens elke dag voor de deur van Kerkhof staan. Dan zie je dat ze zes dagen werken". Een withete Blonk: "Het is alle maal jaloezie van de club rond Van GaMCB. Van (.uldcn wil de taxi-tarieven laten stijgen. Dat gaat ten koste van de consu ment. Om zijn zin door te drijven komt hij met die verhalen over het loon. Eenmaal per jaar voe ren mijn chaufTeurs een voor een loonoverleg met mij. Wij garan deren het minimumloon. Als er mensen zijn die het minimum loon niht verdienen, kom ze dan maar brengen. Bij ons linev en de chaufTeurs niet van de meter te stelen of te jakkeren. Wij hebben een verrukkelijk clubje". GAK Wat krijgen de chauffeurs van Kerkhof als ze ziek w orden of te gen een boom aanrijden? Dan zijn ze de 25 procent van de rit ten in elk geval kwijt. Blonk die meent dat ook deze kwestie prima geregeld is: "Van het GAK krijgen mijn chaufTeurs 80 procent. Inderdaad, 80 procent van die 130 gulden per week. Maar wij vullen die 80 procent zelf aan tot 100 procent", zegt Blonk edelmoedig. Enkele ex-chauffeurs van Kerk hof bv hebben een navordering gedaan bij Blonk om alsnog hun verdiende loon te krijgen. Een ex-chauffeur is voor 3000 gulden duur Blonk "algckochl". er nemen we in chaulfeurskringen. Dit ondanks het feit dat Blonk zijn vertrekkende chauffeurs een briefje laat ondertekenen met de zinsnede: "Ik heb niets me. I Ie vorderen" Blonk nfl dan nok "De Kerkhui l>\ heelt geen gulden schuld aan haar werknemers"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3