AUTO Puzzelen met Hubert Lampo Wrakkenvreter" "Wijlen Sarah Silbermann" Snap je dan niet dat dat pijn doet samengesteld door Koos Post ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 EXTRA PAGINA 3 Voor kinderen tot 10 jaar: Prentenboeken "Ik ga lekker bij opa logeren", Gu- nilla Hansson. Uite. Meulenhoff. f 8.90. "Does". E. Breuss en M. Koci. Uitg. De Vries Brouwers, 18.90. "Net een paraplu". B. Ferro en M. "Winter in Bolderburen", Astrid Lindgren. uitg. Ploegsma, 14.90. "Zomaar een dorp"BBarwinkel en W. Mose. Bekroond met de eerste prijs door Leesboeken: "Otje". Annie M. G. Schmidt. Uitg. Querido, 19.90. "De Boommannetjes". Trudy Sjoerd Kuyper. Uitg. Bobbelie, 9.50. "Liegbeest". Thea Dubelaar. Uitg. Ploegsma, 14.90. "Morgen ga ik n Törnqvist. Uitg. Ploegsma, 15.75. Voor oudere kinderen: "Alan en Naomi". Myron Levoy, 17.50. "De tranen knallen uit mijn kop". Guus Kuyer, f1690. Uitg. Querido. "De belofte van de lange haren". Miek Dorrestein15,75. "De rode kous". Elfie Donelly, ft 5,75. "Ik ben Fedde" en "Als je zou dur ven". An Rutgers van der Loeff, f 1590 p.d. Herdrukken uit de zg. Jongeren-se rie. speciaal geschreven voor mid delbare scholieren. Uitg. Ploegsma. "Wij zijn wegwerpkinderen". Thea Beekman18,50. "Vechten voor overmorgen". Evert Hartman, f 2450. Uitg. Lemniscaat. "Sprookjes uit Tulavall". I. Sand man Lilius.f 1790. "DeO'svan Öland".Dimitri Frenkel Frank, f 1790. "De nachtkinderen". Simone Schell, f 1490. "De Westerschelde-omnibus". Gertie Evenhuis, f 1890. "Matty" .Catherine Cookson. 17 90. Uitg. Elsevier. De relatie tussen twee meisjes, waarvan de een normaal be gaafd is en de ander debiel, staat centraal in Toch mijn beste vriendin geschreven door de Amerikaanse Sheila Garrigue, De schrijfster wil met dit ver haal meer begrip kweken voor geestelijk gehandicap ten die met hulp van hun om geving best in onze samenle ving kunnen funktioneren. Want de verschillen tussen "eng, vreemd, afwijkend" en wat als normaal wordt be schouwd zijn soms te over bruggen wanneer men er moeite voor doet om elkaar te begrijpen. Dat ervaart ook de 11-jarige Jill. Iedereen heeft wat op haar omgang met het debiele meisje Dede aan te merken. Vooral Jill's vriendinnen be grijpen niet wat het meisje in Dede ziet. Eerst beseft Jill dat ook niet zo goed. Maar langzamerhand dringt tot haar door waarom ze Dede zo graag mag: "Het is fijn om bij haar te zijn. Ze is zo rustig. En nooit gemeen. Ze luistert naar je, als je iets vertelt". Dede is een echte vriendin met op rechte belangstelling voor wat Jill doet of zegt. En dat valt des te meer op naarmate haar andere vriendinnen steeds minder vriendin blij ken te zijn. Jill's groeiende vriendschap wordt trefzeker beschreven. Beide meisjes beïnvloeden elkaar duidelijk. Jill's aan Sheila Garrigue vankelijke houding van "de bielen kunnen toch niks" verandert al gauw door de omgang met Dede, vooral wanneer Jill de school van Dede bezoekt. Dede wordt weergegeven als een meisje dat niet in staat is tot ingewikkelde denkpatro nen, maar met een intense belangstelling voor haar om geving en een grote behoefte aan genegenheid en liefde. Haar vriendschap met Jill versterkt haar zelfvertrou wen, wat blijkt uit het expe riment met de bloembollen. Andere personen uit het ver haal vormen meer achger- gronddécor en vertonen wei nig diepgang. Alleen Jill's moeder met haar afwijzende houding ten opzichte van De de komt uit de verf, vooral wanneer blijkt dat de vrouw (in verwachting) eerder een abnormaal kind heeft gekre gen, dat gestorven is. De vriendinnen van Jill worden erg zwart afgeschilderd. Vriendin Maria is een kind zoals je vaak in boeken te genkomt artistiek begaafd, maar door en door verwend en volkomen op zichzelf ge richt. De meisjes uit haar om geving, op Jill na, liggen aan haar voeten zonder enige vorm van kritiek. Ook het moment waarop Jill doorkrijgt dat Dede haar ech te vriendin is wordt nogal dramatisch gebracht Jill moet kiezen tussen kerstfeest vieren samen met Dede (dat heeft ze beloofd) of een sensa tionele uitvoering van een musical met Maria, die voor het eerst zal optreden voor groot publiek. De karakters van Jill en Dede zijn echter zo geloofwaardig, dat je de clichés hier en daar wel voor lief neemt. Het taalgebruik is eenvoudig en duidelijk, de illustraties he laas niet er is soms nauwe lijks verschil te zien tussen Jill en Dede, terwijl dat in de tekst wel het geval is. Mis schien is dat met opzet, om beide meisjes zo veel moge lijk als gelijkwaardige vrien dinnen weer te geven. Een verhaal wat aan het denken zet, voor 10 jaar en ouder. Uitg. Westfriesland, vert. L. Luxen, ill. T. Hendriks, prijs f 16,90. MARGOT KLOMPMAKER Carnaval is, zo verzekert mijn huisencyclopedie, de voor avond van de veertigdaagse vasten, die bij de rooms-ka- tholieken aan de viering van het paasfeest voorafgaat en in rooms-katholieke landen en streken feestelijk wordt ge vierd, o.a. met de intocht van prins Carnaval. Maar carnaval is, bevestigt het geleerde na slagwerk, van oorsprong geen christelijke festiviteit, maar waarschijnlijk een vermen ging van een Romeins lente- en een Germaans offerfeest. Als iets Hubert Lampo's nieuw ste "magisch-realistische" roman Wijlen Sarah Silber mann", handelend over 't prehistorische carnalvalsge- beuren in het Vlaamse stadje Zoetelede, kenmerkt is 't wel de grondigheid van docu mentatie. Waarover dadelijk Het boek begint met de intro- duktie van de hoofdpersonen, TV-cineast Johan Reijnders, die een week lang in Zoetele de informatie wil verzamelen voor een film over het eige naardige carnavalsspektakel in dit besloten provincie stadje. Al gauw ontdekt Reynders dat het met deze lentepret ge compliceerder gesteld is dan verwacht, en dat de achter gronden veel verder in de his torie teruggaan dan het rooms-katholieke etiket doet vermoeden. Zoetelede blijkt voorzien van tal van merkwaardige ingeze tenen. van wie een meerder heid hem graag steunt bij zijn speurtocht om uiteenlopende redenen. Dokter Tijtgat en zijn gezellen van de Ronde Tafel uit occulte, popu- lair-wetenschappelijke be langstelling; burgemeester Farazijn in eerste instantie uit VW-oogpunt; bierbrouwer Landwaard, financieel steunpilaar van het Zoetelede carnaval, voorziet reclame; zijn vrouw Claire ziet zich verzekerd van meer directe, i.e. sexuele steun. Maar natuurlijk is er meer aan de hand. Een paar dagen voor het grote feest verongelukt de plaatselijke Prins Carnaval en 't blijkt moeilijk een plaats vervanger te vinden. Niet zo vreemd, want deze ogen schijnlijk leutige functie - jaarlijks door een andere in woner te bekleden - heeft in 't verleden al meer slachtoffers geëist. Ook de op 't nippertje bereid gevonden nieuwe troonopvolger moet zijn be reidwilligheid traditioneel bekopen, hij hangt zich op. Dan vragen Landwaard en Farazijn aan Reynders of hij niet Een zo oppervlakkige schets van Lampo's 341 bladzijden durende verhaal doet de au teur natuurlijk geen recht. Het magisch-realisme, een li terair mini-genre (ooit "ont dekt" en beter dan Lampo bedreven door Johan Daisne) dat in de verte verwant is aan SF, Jung en de theorieën van Von Daniken, staat garant voor een ingewikkelde syn these tussen fantasieën en werkelijkheid. Dromen, symboliek, verwijzin gen naar prehistorie, arche typen en collectief onbewus te, oer-religie; het zijn alles moeilijke en moeizame ter men die proberen te duiden dat bepaalde menselijke ui tingen en instincten gemeen schappelijk zijn, onverander lijk, voortbestaand vanaf oer oude, prehistorische tijden. De vertellingen van Lampo, zo als "De komst van Joachim Stiller" (1960) bijvoorbeeld, verplaatsen oude mythen naar het heden en hutselen mysterie en realiteit door el kaar. Literair lang niet altijd indrukwekkend: "Wijlen Sa rah Silbermann" is matig ge schreven en bevat té veel in grediënten uit de dames ro mantische cuisine, zoals kuisgehouden erotiek, be trouwbare pijprokers, blau- wogende maagden en hoerige echtbreeksters, plattelands roddel, sombere winterda- gem en lentezonnetjes, mys terieuze en wrakke kastelen. Een happy-end ontbreekt evenmin. Met name het eerste en laatste deel van het boek worden kwalitatief ondermijnd door dergelijke al te simpele aspec ten van streek- en gruwelro- Daartegenover staat de fascine rende puzzel van het eigenlij ke thema: het geleidelijk ont dekken - de lezer speurt met Reynders mee en is hem on danks het voordeel van af standelijkheid lang niet altijd te vlug af - van de wortels van (Zoeteleedse) carnaval. Aan wijzingen te over trouwens. Een Keltische grafheuvel, uit gesproken theorieën over Prins Carnaval als ten dode gedoemde stand-in om de koningin (is de Moedergodin Moeder Aarde) te bevruchten. Percival, de Graal en vele an dere motieven, cultuurfolklo- rische verwijzingen en floklo- ristische aanknopingspun ten. Het knappe van deze nieuwe Lampo is niet van literaire maar van "ganzen bord "-aard; een zorgvuldig uitgedokterd huiskamerspel, met thriller-spanning voor alle leeftijden. Wie goed oplet begrijpt vlot symboliek en woordspelin gen (de naam "Tijtgat" bij voorbeeld, o.m. naar de Vlaamse schilder Tytgat die bij voorkeur kermissen en circustaferelen uitbeeldde), historische achtergronden en documentatie (Cornelis Flo- ris' sierarchitectuur in de Kerk van Zoetelede bestaat echt, o.m. in oude Vlaamse stadjes als Zoutleeuw of Zuurbeemd!. Leuk voor encyclopedische puzzelaars, onbevangen pre- historici en onbestofte Graal- speurders. Niettemin: de nieuwe Lampo produceert geen nieuw geluid. Hubert Lampo, Wijlen Sarah Silbermann. Uitg. Meulen hoff, Amsterdam 1980. ROB VOOREN Snap je dan niet dat dat pijn doet is het derde boek met verhaaltjes en liedjes uit Ra dio Lawaaipapegaai, het AVRO-radioprogramma voor jonge kinderen. Ruim twintig korte verhaaltjes met in de hoofdrol Henkie en Elsje, vertellen over allerlei personen, situaties en ge beurtenissen, die behoren tot de belevingswereld van jonge kinderen. Leren fietsen, ziek zijn, een dode eend, een gat in je kop, het warenhuis, eten In een aantal gevallen is er sprake van een kritische be nadering van de samenleving en bepaalde gezinssituaties. Als de moeder van Elsje ziek is, wordt er patat gegeten, want vader kan niet koken. De ouders van Henk zijn ge scheiden, met als gevolg dat in het ene verhaal de vader van Henk voorkomt en een andere keer zijn moeder met vriend, iets dat Els en Henk niks bizonders vinden. Een aardig voorleesboek voor kinderen vanaf 4 jaar met kor te, eenvoudige zinnen. Ver haaltjes die ook heel goed te lezen zouden zijn voor kinde ren vanaf 7 jaar, hoewel ik denk dat deze oudere kinde ren de eenvoudige inhoud en uitwerking wel zijn ont groeid. Bij elk verhaal hoort trouwens een lekker ritmisch liedje, waarvan de muziek gecom poneerd is door Joop Stok- kermans. Tekst en liedjes zijn geschreven door Burny Bos, de illustra ties verzorgde Wieteke van Dort. Uitg. Leopold, prijs 18.90. MARGOT KLOMPMAKER Talbot Tagora Honda Quintet Renault 18 Turbo Regina Royal Mini Metro TALBOT heeft zich aan zijn belofte gehouden. Op de vorige week en deze week in Parijs gehouden auto salon stond een nieuwe, grote wagen: de Talbot Ta gora. Verkrijgbaar met drie verschillende motoren. Tevens stond er op de Talbot-stand een zwaarder broertje van de coupé Matra-Bagheera.Deze Talbot Matra Murena is uitgerust met een 1.6 of een 2.2 liter motor. RENAULT toonde op diezelfde salon de Renault 18 Turbo. Volgende maand kan dit snelle vehikel (185 km per uur) op de Nederlandse markt worden ver wacht. De 20-serie van Renault kreeg voorts een sterker top model: de Renault 20 TX, uitgerust met een 2.2 liter motor. CITROEN was erg bescheiden met alleen een speciale serie van zo'n achtduizend 2 CV'tjes, die "Charles tons" worden genoemd. Ze worden in rood-zwart gespoten. PEUGEOT had ook weinig wezenlijk nieuws te bie den. Alleen een viertal varianten in de 305- en de 604-serie. Om de keus zo groot mogelijk te houden. HONDA heeft de komst aangekondigd van een nieuwe middenklasser: de Honda Quintet. Met de strakke vormgeving die men al in de kleine Civic kan zien en met de 1602 cc motor, die al jarenlang in de Accord en de Prelude dienst doet. MAZDA heeft laten weten dat de grote Legato(929) nu ook als sedan verkrijgbaar is. Motorisch en tech nisch echter vrijwel hetzelfde als de al bekende Lega to Hardtop (zoals de Japanners een coupé noemen). RUSKA - het kostelijke Nederlandse buitenbeentje onder de autobouwers - zet in het vervolg weer een nieuw nostalgisch opbouwtje op een VVJ1500 motor. Voor zo'n,14.5 mille kan men zich eigenaar van een "Regina Royal" noemen. FIAT komt terug met de befaamde Spider 2000, het lage sportkarretje dat eens is ontworpen door Pinin- farina. Men moet er bijna dertig mille voor betalen. De Honda Quintet. Wat vormgeving betreft: een vergrote Civic. De Mini Metro: Het wonder autootje dat British Leyland uit de puree moet rijden. Men ziet het, er is ondanks de crisis (of misschien juist door die crisis) nog genoeg te beleven op het autofront. Dat hangt ook samen met de autotentoonstellingen. Deze week nog in Parijs, binnen kort alweer in Birmingham. Daar komt de Rolls Royce met maar liefst drie modellen. Ze zullen uiteraard de nodige belangstelling trekken. Maar het is voor de meesten als kij ken naar de maan: mooi maar onbereikbaar. Er zijn niet zo veel mensen die met tonnen op zak bij Hessing in De Bilt een Rolls kunnen uitzoeken. Met veel meer persoonlijke in teresse zal worden uitgeke ken naar Fords "wereldwij de" Escort en heel bijzonder naar de "reddingsboei" van British Leyland: de Mini Me tro. Het project waar de Brit ten al hun kennis en veel kos ten hebben ingestoken om snel iets terug te veroveren van de verloren markt. Ik heb daar enige tijd geleden al wat over gezegd. Deze Mini Metro is een goed hanteer baar en lekker stuurbaar kar retje. Maar met een rechts stuur enkele tientallen kilo meters rijden over Britse we gen is niet voldoende om een afdoende indruk op te doen. Opvallend was wel de rust die de constructeurs in de toch al tijd wat rauwe mini-motor hebben weten te brengen. Maar alles zal afhangen van de prijs. En het duurt nog enkele maanden voor deze Mini-Me tro naar ons land komt. Dan pas zal blijken of hij kan con curreren met de Europese, maar vooral met de Japanse kleinere karretjes. Ik hoop er dan nog eens op terug te ko- Parijs Toch nog even terug naar Pa rijs. Eigenlijk had die salon een nogal sombere ouverture door de bekendmaking dat Peugeot en Talbot op korte termijn zoveel mogelijk dea lers zullen samenvoegen. In alle landen waar beide mer ken worden verkocht. Dus ook in Nederland. Waar de klappen zullen vallen staat nog niet vast. Alleen is zeker dat ze zullen vallen om dat het verlies van Talbot vo rig jaar te groot was. En de verkopen van het merk lagen in de eerste helft van dit jaar nog eens dertig procent lager. Dat neemt niet weg dat het be loofde nieuwe grote model in Parijs te zien was: de Tagora. Naar wens met een 4 cilinder 2.2 liter motor, en 2.3 liter tur bo-dieselmotor of een zes ci linder V6 motor. Alle model len zijn uitgerust met een elektronische ontsteking. En het verbruik zou volgens de fabriek matig zijn. De zescilinder Tagora zou de sterkste in Frankrijk gecon strueerde personenwagen zijn. Honda De Quintet-die Honda in Parijs voor het eerst liet zien - is niet bedoeld om de Accord en de Prelude te vervangen al zit er dezelfde motor (1.6 liter) in. Het is een aanvulling op het totale pakket dat Honda heeft te bieden. De vormgeving is wel in de stijl waarmee Honda met de nieuwe Civic is begonnen. De wagen is rondom onafhanke lijk geveerd. Hij is uitgerust met een vijf-bak, waarvan zelfs de vierde versnelling een overdrive is. Ook de automaat kent een overdrive stand, die al bij zo'n 45 kilometer per uur gaat werken. Dat werkt de zuinigheid in de hand. Deze compacte, maar toch re delijk ruime auto (weer erg compleet "Japans" uitgerust) kost in zijn goedkoopste ver sie 18.295. Zo'n imposant stapeltje autowrakken is in feite een peulesehületje voor de nieuwe installatie die het Haagse autoi'ernietigmgsbe- drijf Pametex dezer dagen in gebruik heeft genomen. Een machine die zo'n zeven miljoen gulden heeft gekast Maar het is dan ook een slokop die per uur zo'n 100 wrakken tot 60 ton zuiver schroot herkauwt. De kolos sorteert zelf het metaal. Voor beveili ging van het milieu is gezorgd. In de verpulvertrommel met de grote draaiende sloophamer uxndt het wrak opgedeeld in vuistgrote brokken zuiver schroot, dat stukken waardevoller is voor Hoogovens dan het vroegere pakje vervuilde schroot. In totaal kan de nieuwe installatie ("shredder") 180.000 wrakken per jaar verwerken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31