Gezellig, 'n avondje uit naar de sauna... Mogelijkheden om lichaam te conserveren onuitputtelijk Overal verboden, in sauna verplicht: bloot rond- scharrelen fóip®® IbBJ §®(m®®° ZATERDAÖ 11 OKTOBER 1980 EXTRA PAGINA 29 Door Miep de Graaff De 'fitness-centra' staan gouden tijden te wachten. Sportmassage, schoonheidsbehandelingen, conditie-trainingde sauna, het bestand mogelijkheden om het lichaam zo goed mogelijk te conserveren is onuitputtelijk. En de vraag is groot. De bekendste in de rij is vooralsnog de sauna. Vooral nu het barre winterseizoen weer aanbreekt een populair gebeuren In het kort komt het er bij de sauna op neer het lichaam afwisselend aan hoge dan wel lage temperaturen letterlijk bloot te stellenAfvalstoffen en dode huidcellen zouden erdoor worden verwijderd. Kortom: de sauna-bezoeker voelt zich na ajloop 'als herboren'. Voor vele Nederlanders is het begrip inherent aan 'een avondje-uit'Onder het motto: gezellig - met een vriend of vriendin, gezond - voor het lichaam en bovendien goed tegen de stress - je rust er zo lekker van uit. Er is niets nieuws onder de zon. Het fenomeen sauna is al tweeduizend jaar oud, zo blijkt uit de geschiedenisboekjesEen bad-traditie, in haar primitieve vorm voor onze voorouders het middel om de ontberingen van meerdere ijstijden te doorstaan. Water, vuur en gloeiende stenen waren voor de prehistorische mens al de elementen waarmee, al badend in grot of hol. nieuwe energie en weerstand werd opgedaan. De Germanen namen het badritueel over. De middeleeuwse primitieve badhuizen waren in principe niets anders dan sauna-inrichtingenOp diverse gravures zijn daar overduidelijk tekenen van te bespeuren: houtbouw, bankjes op verschillende hoogten, stenen die worden besprenkeld met water. De laatste tweehonderd jaar verdwenen de sauna's uit Europa. Met uitzondering van Finland, waar hij zich (1 sauna per 4.5 Fin) overduidelijk handhaafde. Tijdens de Olympische Spelen in 1938 namen de Finnen dan ook hun eigen sauna mee naar Amsterdam. Een enkeling ontdekte daardoor de geneugten van het bad. Toch telde Nederland eind 1967 nog slechts twintig sauna-inrichtingen. De laatste jaren maakt de sauna snel furore. Momenteel heeft elke plaats van betekenis één of meer sauna's, al dan niet gecombineerd met een spo rtschool Ifi tness-cen trum. De inburgering verliep niet zonder slag of stoot. Het woord 'sauna' werd hier lange tijd geassocieerd met seks-massagehuizen. Hardnekkige misverstanden, mede waardoor een bezoek aan het zweethok lange tijd een streng gescheiden aangelegenheid was. De mogelijkheid om alleen met sexegenoten te sauna-en is er nog wel. De gemengde sauna wint echter snel terrein. De exploitant laat zijn klanten (nog) de keuze Er zijn uren voor mannen, speciale tijden voor vrouwen én voor 'gemengd'. Die verschillende categoriëen leiden tot even verschillende, allesoverheersende sfeertjes. Een rondgang langs de verschillende wereldjes bij hetzelfde ritueel. tersport - het is bijkans weer zover. De diverse vrouwengroe pen en -akties, wat gebeurt er op dat gebied toch een hoop. En na tuurlijk de kinderen. Voor elk ouderpaar is het eigen kind altijd weer uniek. Voor degene die de verhalen aanhoort blijkbaar niet. Een authentiek opgevangen ge sprek: "Hoe vond jij het gisteren in de praatgroep?" stilte, tien gestrekte vrouwen luiste- "Jaaaa, maar ik kon me niet echt eerlijk opstellen" "Ik dacht al, ik vond je niet zo ópen". (De gesprekspartner maakt daarop met handbewegingen duidelijk haar gevoelens niet in het sauna- hok te willen besprekken). Ten slotte zegt ze met een zielig stemmetje: "Maar ik voel me nog steeds depressief!" Mannen De één na de ander druppelt de bar binnen. Sommigen even verrast bij het zien van een vrouwelijk personeelslid achter de tap. Geen man maakt er een punt van dat een vrouw zijn pilsjes tapt: Geen verontwaardigde blikken, maar ook geen vervelende opmerkin gen. Sommigen zijn alleen ge komen en vinden snel aanslui ting. Andere bezoekers komen in groepjes. Een béétje vergadering speelt zich tegenwoordig na tuurlijk wel in de sauna af. Echte beslissingen schijnen op die plek te worden genomen. Van alles loopt er rond, oud, middelbaar en jong, stil, druk en luidruchtig. Een enkeling trekt zich op een gemakkelijke stoel terug. Het gros echter plant zich achter de bar en blijft daar. Bier vormt de hoofdmoot van het in te schen ken vocht, maar toch ook wat vi taminedrank en de onvermijde lijke Spa. Er is geen andere conclusie mogelijk dan dat deze ambiance identiek is aan een ca fé. Zij het natuurlijk dat iedereen hier met ontbloot (boven) lijf zit. De conversatie lijkt echter spre kend op die van eerstgenoemde lokaliteit. ("Geef die zijkert 'es een biertje van me" "we nemen er nog een paar"). Voetbal, de laat ste moppen, de gebeurtenissen op het werk. Vul maar in. Kaarten De ontspanningsruimte is een paar meters klein. Plastic overheerst er, naast een imposant tv-toestel (beheerder Meijer. "Daar heb ik voor gevochten"). De gasten die op dinsdagavond de Wassenaarse sauna bij het Sportfondsen bad aandoen vormen een uniek clubje. Sinds jaar en dag komen ze bij elkaar, Boon, Van der Laar, Eradus, en hoe die anderen ook mogen heten. De ingrediënten voor hun avondje-uit zijn simpel: de sauna natuurlijk, daarnaast het kaarten, drinken en kletsen. "En schelden hè. Doen we ook." Vergelijkingen met een café gaan volgens de club volkomen mank. "Daar wordt je snel overgehaald om veel te drinken. Maar wy zyn geen echte drinkers. We werken het hele programma af, drie keer de sauna in. En daarnaast beste den we twee uur aan andere za ken" vertelt één van de mannen van het eerste uur. Hun verhaal is net zo simpel als de avond besteding: "Het breekt de week zo lekker En: "Ik kijk er elke week weer naar uit, het is mijn vrije avond." "Ik voel me gelijk heel anders als ik twee we ken niet ben geweest". De club maakt zich maar over één ding zorgen: hoe moet het straks als beheerder Meijer, hij doet al les voor 'zijn jongens', met pen sioen gaat? "Dan moeten ze wel iemand vinden die net zo'n type is als hij, want anders holt het hier meteen achteruit" zeggen ze daarover. Om vervolgens snel tot de orde van de dag over te gaan. Een wat later gearriveerde klant wordt ge maand om snel te sauna in te dui ken. "Want anders zitten we zo weer te wachten met kaarten" Wat nergens anders mag is in de sauna zelfs verplicht. Poedelnaakt rondschar relen. Daar sta je dan, met dat opgeklopte schaamte gevoel - schichtig. De situatie toont weer eens aan hoe relatief de ver schillende zaken in dit le ven zijn. Geen zinnig mens zal het in z'n hoofd halen om zich op zijn werk in het bijzijn van collega's te ontkleden. Toch is die zelfde werknemer terug te vinden mét collega's (van het andere geèlacht) in de sauna. Die avond is de gloednieuwe sauna "Vijf Mei" opengesteld voor de categorie 'paren vrouwen'. Een op het oog vreemde constructie, enkel bedoeld voor vrouwen die best gemengd de sauna in willen, maar niet lastiggevallen wensen te worden door loslopende man- Het heet gezellig druk te zijn. Naarmate het buiten kouder wordt is de drang om door en door warm te worden natuurlijk ook groter als op een snikhete zomerdag. Daarom is het dringen in de kleedruimte, op je beurt wachten en het sauna-hok heeft te kampen aan overbevolking. Om een duistere reden is de sau na zelf zéér schaars verlicht (om elkanders rijkelijk gutsende zweet niet te hoeven zien? Want een liter vocht ben je na een tien minuten durend verblijf in de ca bine toch gauw kwijt). De paren zijn gemakkelijk uit el kaar te houden. Mannen spreiden zorgzaam handdoeken voor hun vrouw/vriendin. Opvallend hoe teder sommige mannen toch zijn. Even een aai over een (blote) rug, een steels kusje én het zorgzame zorgen. Braaf nemen ze naast hun gezellin plaats. Niks geen geloer naar andere vrouwen. Boven dien, iedereen roept altijd dat "niets zo saai is als totale bloot heid" en dat blijkt ook hier. Kwestie van overvoerd raken? Maar toch: als een fraai geschapen dame-alleen de oven betreedt klinkt het: "Schatje, hier is nog plaats voor je hoor". De opmer king brengt een lichte schok bij het gezelschap teweeg. Het blijft dit keer bij die ene 'uitspatting' van die ene meneer. Het moppenbestand wordt er ook niet groter op. De "paren" onder houden zich over hun (nog te be steden) vakanties, de bezoekjes aan kennissen en vrienden, de hoeveelheid transpiratie die het lichaam verlaat. Men houdt zich koest. Whirllpool Anders wordt het buiten de cabine, waar iedereen het te druk heeft met zichzelf om naar de ander om te kijken. Afspoelen en douchen in die grote ruimte: een vreemd gewaarwording bij de gedachte aan het intieme douchehok thuis. En tot overmaat van ramp het ijs koude dompelbad, dat ogen schijnlijk je hart doet stilstaan. Toch dreunt het daarbinnen on ophoudelijk, zelfs veel sneller dan normaal. Een rechtgeaarde sauna-ganger zal het gevoel van volkomen gewichtsloosheid na het dompelbad herkennen. Als verademing de ultra-moderne whirllpool, een rond bad, 39 gra den warm, waarin bellen tegen het lichaam aanborrelen. De vreugde duurt kort. Het drie me ter grote bad moet met minstens acht andere liefhebbers worden gedeeld. Iedereen is plotseling 'je' en 'jij' (zeg maar eens u tegen degene met wie je het bad deelt, de situatie is té ontluisterend). En ja hoor, dan volgen de 'speelse' opmerkingen, het gegiechel van paartjes en vriendenclubjes: "Zeg Ton, je zit toch niet aan de verkeerde hè?" En: "Houd je je handen wel boven water?" (Maar heus: het gaat er allemaal De "warming-up" uren. Daarom ook dringt de ver gelijking met een vrouwencafé zich op. Natuurlijk gaat er op zo'n avond iets mis. Een defect aan een in stallatie waarbij een monteur moet worden ingeschakeld. De man wordt, niet overdreven, weggekéken. (De beheerder: "Ik word vaak op gebeld door vrouwen die vragen of de exploitant er tijdens de vrouwen-uren ook is. Als ik dan ja zeg zie je ze hier niet. De - vrouwelijke - werknemer van de sauna had ongevraagd mee gedeeld: "Pf, morgen is het weer zover. Ik vind het een rotavond. Al die huisvrouwenpraatjes, dat geklets over miskramen." Bij sportschool Van Houdt in Lei derdorp komen die dinsdag avond geen miskramen aan bod, maar verder wordt het hele scala vrouwen-zaken afgewerkt. Je mag niet generaliseren, maar wat doen die vroüwen-onder- mekaar toch bloedserieus. Ogen schijnlijk hebben mannen altijd lol met en onder elkaar. Bij vrou wen gaat het allemaal zonder een greintje humor, lijkt het wel. Hoe schijnsaamhorig ze ook zijn. Of het moet aan de vrouwelijke in gezetenen van Leiderdorp liggen. Vrouwen doen blijkbaar ook niets liever als over hun echtgenoten praten. Zijn belangrijke baan, de vakanties, zijn avondbesteding. Ooit mannen, samengeklit in een café (of in een sauna) over hun vrouw horen praten? Anderé gespreksonderwerpen, naast de roddelpraatjes: Het ten nissen. Die eeuwige lijn. De win keurig aan toe. Nogmaals, een sauna is zo'n a-seksueel gebeu ren dat er van ontuchtelijke han delingen geen sprake kan zijn. Hoewel een beheerder van een Wassenaarse sauna later zal zeg gen streng op te letten dat er "geen gerotzooi" plaatsvindt. En dat je als beheerder "sterk in je schoenen moet staan" tegenover die vrouwen-alleen. Na voorzich tig doorvragen wat hij bedoelt zal hij zeggen: "Nou, dan proberen ze wel 'es om je te verleiden. Maar daar begin ik als getrouwd man niet aan"). Saai Het saaie van die gemeenschappe lijke bijeenkomsten is dat man nen zich hoorbaar inhouden. Er gaat ook haast geen bier door. De avond daarvoor, tijdens de man nen-openstelling, vloeide het rij kelijk. En nu: "Kijkje uit met dat glas? Alles gaat er overheen". Ze worden in het oog gehouden en gedragen zich ernaar. Onbeken den blijven onbekenden, ook zo'n gigantisch verschil met de mannen-avond. Het is wel gezellig, maar allemaal wat bedaarder. Vrouwen De bar wordt die avond geheel be mand door vrouwen. Mannelijk personeel is er in het hele com plex niet te vinden. De vrouwen hebben de exploitant laten weten niet op mensen van dat andere geslacht te zijn gesteld, op 'hun' De paren- en vrouw-alleenavonden zijn erg rustig. ©ff ffü®® §®[e>©W®(n)? De handelingen. Ze moeten nauwlettend worden opge volgd, want een verkeerd gebruik van de sauna kan desastreuze gevolgen heb ben. De tijd waarin het nor maal was om van de negen tig graden hete sauna-cabi ne in het ijskoude dompel bad te springen is voorbij. In Amerika is al gewoonte dat de gebruiker van te voren een verklaring ondertekent. De exploitanten in dit land willen geen enkel risico dra gen mocht de sauna-ganger iets overkomen. Dokters verklaringen zijn daar ook al aan de orde van de dag. De Nederlandse Sauna Vereni ging heeft nog steeds als standpunt dat 'iedereen, die naar de sauna kan lópen, er ook gebruik van kan maken'. Het saunabad is allereerst be doeld om zowel het lichaam als de geest grondig te reini gen. Voor het proces moet dan ook minstens twee uur worden uitgetrokken. Na het onvermijdelijke ontk leden is een douchebeurt verplicht. Daarna dient men zich stevig af te drogen om het transpireren in de cabine te bevorderen. Vervolgens komt een warm voetenbad aan bod: door de voet zool-reflex wordt het li chaam voorverwarmd en versneld op temperatuur van de cabine (89-100 graden Celcius) gebracht. Dan komt het echte werk. De gang naar de cabine. Een vertrek, helemaal uit hout opgetrokken, waarin op ver schillende hoogten bankjes zijn aangebracht. (De tempe ratuur is logischerwijs op de hoogste bank hoger dan op de laagste).In de hoek van het vertrek zorgt een sau na-oven voor de onnatuur lijke temperatuur. Mede door de lage vochtigheids graad moet het er tien tot vijftien minuten zijn' uit te houden. De lichaamstempe ratuur loopt met eén a twee graden op naar ongeveer 39. Prompt reageert het lichaam door te proberen die tempe ratuur weer omlaag te krij gen. Vandaar het overdadige transpiratievocht. Via dat vocht worden afvalstoffen en dode cellen afgevoerd. Eenmaal in de frisse lucht te- ruggekeert is het diep ina demen van (het liefst) bui tenlucht aan te bevelen. Het ritueel wordt voortgezet met de koudwaterafspoeling, bedoeld om het lichaam te verkwikken en de weerstand te verhogen. Een slang wordt gebruikt om het koude water richting hart te stuwen, zo dat het bloed dezelfde baan naar boven trekt. Sommige sauna-inrichtingen hebben manteldouches (douchekop pen op verschillende hoog ten). Een gewone stortdou- che kan ook geen kwaad. Daarna pas volgt - even slik ken - de sprong in het koud-water bassin. Een warm voetenbad brengt het lichaam weer op aangena mer temperatuur. Om het driftig kloppende hart tot bedaren te brengen is het goed rusten in de ontspan ningsruimte waarin door gaans een zacht muziekje, comfortabele (liglstoelen en een bar de beloning voor het harde werken zijn. De sauni-gang htrhaalt zich, naar eigen smaak, eén of twee keer. Waar het wisselbad allemaal 'goed' voor zou zijn: verbete ring van de conditie, trai ning van de hartspier, bevordering van de stofw is seling, verhoging van weer stand, een gladdere en scho nere huid, en een gezonder teint.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29