Vragen Europees Parlement over voetbalreglementen "Er moet snel duidelijkheid komen in ondoorzichtige wereld van de voetballerij" Belang van de club gaat meestal boven dat van speler cornelis berkhouwer: PAGINA 23 LEIDEN - De slavernij mag dan in dit wereld deel allang zijn afge schaft, alom bestaat het sterke vermoeden, dat anno 1980 in de prof voetballerij onveran derd wordt gesold met de rechten van het indi vidu. Honderdzeven tien jaar, nadat Neder land als laatste Westeu- ropese natie de dwang arbeiders wettelijk heeft ontketend, staan sommige wetten van de profvoetbalwereld nog altijd haaks op de ge dragsregels van de 'normale maatschap pij'. Maar al te vaak is een voetballer met een vette som geld de mond gesnoerd, als hij het waagde bij clubbestuurders te protesteren tegen een on gewilde, maar reeds beklon ken overgang naar een andere club. In de jaren zestig, toen in Nederland het vermaledij de transfersysteem nog niet was geweken voor het model van vergoedingsbedragen, kon het ook gebeuren dat Ajax de speler Bennie Muller de weg versperde naar de Rotterdamse Kuip. Zelf ver diende Muller in die dagen bij de Amsterdamse club nog geen tienduizend gulden per jaar. Maar Ajax bestond het wel van Feyenoord een trans ferbedrag van 175.000 gulden te vragen. Er restte de mid denvelder na die mislukte transactie niets anders dan de keuze "stoppen of blijven bij Ajax". Hij koos voor het laat ste, zonder dat zijn loonzakje met ook maar een cent extra werd verzwaard Uitwassen Dergelijke uitwassen behoren inmiddels tot het verleden. Althans in dit land, waar de profvoetballers nu als werk nemers worden beschouwd. Krachtens de KNVB-bepa- lingen heeft een speler heden ten dage recht op een jaarsa laris, dat gelijk is aan een ze ker percentage van de door zijn club bedongen vergoe dingssom. Niettemin, een vrij recent voor val mag als voorbeeld dienen van de ook thans moeilijk als ideaal te kwalificeren toe stand in de Nederlandse profvoetballerij. In 1976 kaapte Feyenoord de rechter spits van PEC/Zwolle, Jan Verheyen, weg voor de neus van PSV. Verheyen werd in de Kuip binnengehaald als een grote belofte. Maar zie, de roem bleek ook nu weer ver gankelijk, nog geen half jaar later stapte hij in Rotterdam door het leven als "het boertje uit Zwolle" Zeker, hij kon hard lopen. Maar zijn voet balkwaliteiten kwamen he laas overeen met die van een blinde kip, heette het in Feyenoord-kringen. Ver heyen moest maar gauw wor den geloosd en achter zijn rug om zocht een Rotterdamse onderhandelingsdelegatie contact met het bestuur van Roda JC. De heren werden het snel eens, met geld toe zag Roda in Verheyen een aan trekkelijk ruilobject voor de in Rotterdam verlangde Ge rard van der Lem. "Even die Verheyen nog influisteren dat hij in het vervolg in Kerkrade wordt verwacht en de zaak is naar ieders tevredenheid be klonken", moet de eenstem mige opvatting achter de on derhandelingstafel hebben geluid. Verheyen bleek ech ter niet aan het dikwijls ge schetste beeld van de simpe le, onmondige voetballer te beantwoorden. Hij vertikte het mee te werken aan het buiten zijn medeweten ge voerde 'handeltje'. De voet baller wilde in Rotterdam blijven, had in die stad kennis gekregen aan de schoonzus van Wim Jansen, kortom Verheyen was net in de Maas stad geacclimatiseerd. De onwil kwam hem op een ver banning naar het C-team te staan. Boos was vooral de toenmalige trainer Vujadin Boskov op die dekselse Ver heyen, "omdat die het club belang zo schaadde". En dat nu is zo kenmerkend voor de enge denktrant, die talloze leden van het betaalde voetbalcircus zich in de loop der jaren eigen hebben ge maakt. Het belang van de ver eniging prevaleert meestal; in België gaat die stelling in nóg sterker mate op. Tot voor kort tekende een jeugdige Belgi sche voetballer voor een 'le venslang' dienstverband bij een club, indien hij als zeven tienjarige zijn krabbel plaat ste onder een contract. In weerwil van het gesloten Verdrag van Rome, dat werk nemers een vrij verkeer bin nen de 9 lidstaten van de EG garandeert, beknotten diver se voetbalbonden de moge lijkheid tot onbeperkte keuze van een werkkring binnen de Gemeenschap. Praktijken De Fransman Carpentier stelde in december 1977 over deze praktijken al schriftelijke vragen in het Europese Par lement en medio september roerde de Britse conservatie ve afgevaardigde Robert J. Morel and deze kwestie tij dens het vragenuur van de Europese Commissie nog maals aan. Moreland vroeg zich af, of de gesprekken van de Commis sie met de Europese voetbal bond (UEFA) tot een oplos sing hadden geleid van de moeilijkheden rond de over gang van een binnen de EG wonende voetballer naar een Cornells Berkhouwer: De werkzaamheid beroepsvoetballer economische HEILOO - De huiver voor een struikelpartij over een hem niet vertrouwd onderwerp maande hem aanvankelijk tot opvallende voorzichtigheid. Voor geen prijs wenste mr. dr. Cornelis Berkhouwer zich te laten tackelen door een hiaat in zijn kennis van de materie. De liberale afgevaardigde in het Europese Parlement gaf weliswaar via de telefoon volmondig toe, dat de handel in wat hij noemt "voetbal spelers" hem als praatstof na aan het hart ligt. maar voor alsnog weerde 'Eurokees' de eerste toenaderingspogingen af. "Normaal gesproken", had hij eerlijk geroepen, "ben ik zo publiciteitsgeil als de pest. Maar op dit terrein ben ik niet zo thuis, al heb ik tijdens dat vragenuur mijn zegje dan wel gedaan". Berkhouwer claimde bedenk tijd, deed de belofte terug te zullen bellen, want eerst wil de hij op een lunchbespre- king in Brussel nog wat nade re informatie over "deze zaak" vergaren. Een dag later gaf Berkhouwer als nog zijn fiat aan een missie naar Heiloo. "Kom maar een kopje thee drinken1', klonk het monter; kennelijk had hij intussen vol doende kennis bijeen geschraapt om zich in te dekken tegen een uitglijder. In Heiloo blijkt niet veel over van de opgewektheid, die hij een et maal tevoren door het hoorijzer nog zo had uitgedragen. Zijn blik staat op somber, een geplande tennispartij met "een vrind" kan hij door "dat rotweer" wel op zijn buik schrijven en hoe jammer toch, het bezoek heeft zijn stulp met lege handen betreden. Nog niet voor de waarde van een pak melk is vanuit Leiden meegeno men, laat staan "een rekje wijn". Hij stelt het onder het mom van een grap vast. Maar toch, hij blijft het als merkwaardig ei-varen dat Nederlandse journalisten zelfs niet op de gedachte komen de vraagbaak met een attentie te onthalen. In het buitenland is hij duidelijk beter gewend, vooral de pers uit Britse en Deense con treien heeft hem in het verleden al het nodige toegestopt. De jazzy-achtergrondmuziek ver jaagt zijn donkere stemming. De sfeer, die hij in zijn woonstede oproept, is Europees. Afwisse lend in het Frans en in het Ne derlands bespreekt hij met zijn perfect Nederlands sprekende Franse gade de aanvangstijd van het souper, later op de dag. Van enige taalstrijd blijkt dus in Hei loo geen sprake, de Belgen kun nen hier een voorbeeld aan ne- De ietwat kakkineus gestemde keel wordt geschraapt, slim als de VVD-er is vermijdt hij vragen door zijn kost in dictee-vorm kenbaar te maken. De komma's, puntkomma's, punten, dubbele punten en uitroeptekens blaast Berkhouwer zijn werkkamer in; zowaar laat 'Eurokees' het schoolmeesterlijke gebod "schrijf op" achterwege. Uit oog punt van fatsoen, waarschijnlijk. Rolvastheid Van zijn eerdere onzekerheid valt niets meer te bespeuren, rolvast heid heeft definitief de plaats in genomen van de eerdere twijfel. Hier zit duidelijk een man achter zijn bureau, die zijn weetje weet. Berkhouwer kiest voor een filo sofisch begin van de 'schrijfoefe ning'. "Toen", duikt hij ver terug in het verleden, "het Romeinse rijk op het punt van instorten stond, droegen de Romeinse kei zers hun liefde uit voor het begin sel "da panem et carcentes". Geef het volk brood en spelen, dus. In het laatste kwart van deze eeuw zie je die figuur opnieuw. Rond het voetbalgebeuren bestaat een enorme passieve recreatie en er wordt tussen verschillende Ne derlandse steden een geweldige concurrentiestrijd gevoerd. Het zou interessant zijn eens te on derzoeken, welke bedragen sommige gemeenten bereid zijn te betalen aan de plaatselijke clubs om hun ingezetenen te ver gasten op de voetbalprestaties van hun prima donna's". Berkhouwer legt nog maar eens een link naar de Romeinse tijd, vergelijkt de voetbalvedetten van nu met de gladiatoren uit het Romeinse keizerrijk en zegt dui delijke overeenkomsten te zien tussen de transfers van "voetbal- spelers" en de verkoop van die gladiatoren in het antieke Rome. Als adviseur van de toenmalige NVB-club Alkmaar '54, de voor loper in feite van het huidige AZ '67. heeft Berkhouwer de ont wikkeling van het betaalde voet bal van nabij meegemaakt. "Ne derland was in de vijftiger jaren in vergelijking met Engeland en Frankrijk een achtergebleven gebied", weet hij. "Ik herinner mij, dat rond 1954 het profvoetbal als een zonde werd beschouwd. Die mening bleef gehandhaafd, totdat de KNVB in één nacht overstag ging. Het betaalde voet bal werd van dat moment af op eens alleenzaligmakend. In het midden van de zestiger jaren neeft het betaalde voetbal in Ne derland een geweldige vlucht ge nomen. Dat groeiproces ging hand in hand met de vorming van de Europese Gemeenschap Bijdrage De man, die in weerwil van vele kri tische geluiden het Europese Parlement weigert te zien als een machteloze club van goedbetaal de praters en pal staat voor de eenwording van Europa, consta teert dat de Gemeenschap ("Dat woord graag met een hoofdlet ter"..) een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de democrati sering van het beroepsvoetbal. Berkhouwer opnieuw dicterend. "Hel in Luxemburg residerende gerechtshof van de Gemeen schap heeft in 1975 beslist, dat de werkzaamheid van een beroeps- voetballer een economische acti viteit is en derhalve valt onder de bepalingen van het Verdrag van Rome. Een en ander is met name van belang voor net vrije verkeer van werknemers, dat krachtens dit verdrag bestaat en dus ook voor profvoetbaNers geldt" Om nog maar eens aan te geven, dat de invloeden van de Europese Commissie wel degelijk ver rei ken. wijst Berkhouwer in zijn causerie op nog een succesje van de "Brusselse autoriteiten". Het toch logge UEFA-lichaam is nu doordrongen van de gedachte, dat de bepalingen van het Ver drag van Rome in de profvoet balwereld niet als "dode letters" terzijde mogen worden gescho- "Maar". bouwt Berkhouwer een voorbehoud in zijn betoog in, "evengoed zijn we er nog niet. Het schijnt nog altijd voor te ko men. dat Belgische clubs onder ling voor een speler eci\ lager transferbedrag vrageh dan aan een vereniging van buiten Belgie. En ja. dan kom je toch weer in die vicieuze cirkel terecht van be lemmeringen binnen de Ge meenschap". Rechtsgemeenschap Fundamenteel voor de EG is vol gens Berkhouwer, dat de Ge meenschap een rechtsgemeen schap vormt. "Uit dien hoofde", laat de parlementariër weten, "is er door de K.iad van mini t< i het Parlement en de Commissie een gezamenlijke verklaring op gesteld". Daarin staat voorop de eerbiediging van de rechten van de mensen, die wonen m een van de negen lidstaten van de Ge meenschap Dit onder meer vol gens het Universele Handvest van de rechten van de mens en de volgens de Europese Conventie die valt onder de bepalingen van het Verdrag van Rome" 'Ik heb de indruk", zegt Berkhou wer, "dat de handel in voetbal spelers een nogal ondoorzichtig bedrijf is". Met de Britse ai- gevaardige Moreland heeft hij daarom de Commissie om ope ning van zaken gevraagd; geïn formeerd in hoeverre "de werke lijke vrijheden van de beroeps voetballers in het gedrang ko men" "Het publiek hoort alleen van de astronomische bedragen, die zijn gemoeid met de over dracht van bepaalde topvoetbal- Iers. Er moet duidelijkheid ko men in die zaak. Kijk, zolang er uit het transfersysteem geen menselijke problemen voortvloeien, vecht ik het niét aan. Nóg sta ik er objectief tegen over. Maar als actief sportbeoefe naar vind ik het verschijnsel op zich wel merkwaardig Vandaar dat wij, Moreland en ik. de Com missie de suggestie hebben mee gegeven het transfersysteem binnen de Gemeenschap eens goed door te gaan lichten". Die doorlichting zal, beseft hij. geen kwestie van \aidarg morgen worden Nu al weet Berkhouwer, dat het onderzoek geruime tijd zal vergen. Hu heeft er vrede mee. "Want als politi cus". is zijn opvatting, "moet je niet denken op korte termijn" vraagstuk op dit moment niet veel belangruker''" andere club. Het Franse Commissielid Davignon ver klaarde van alle voetbalbon den uit de EG-landen de ver zekering te hebben gekregen, dat na het overgangsseizoen 1978/'79 alle beperkende be palingen uit de bondsregle- menten zijn geschrapt. De binnen de Gemeenschap wo nende profvoetballer kon dus voortaan zijn eigen keuze van werkgever bepalen, vatte Da vignon het verloop van de be sprekingen met de bonden Ook de Nederlandse gedepu teerde van de liberale fractie in het Europese Parlement, mr. dr. Cornelis Berkhouwer, liet zijn licht schijnen over dit onderwerp. Berkhouwer vroeg het Commissielid Da vignon om een uitvoerig rap port over de handel en wandel op de Europese transfer markt. Davignon heeft Berk houwer toegezegd, dat de Eu ropese Commissie de mark ten in de negen EG-landen uitgebreid zal gaan verken- Jan Verheyen: geen ruilobject

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23