'Ze moeten ophouden met hun gekonkel' Wat hebben wij eraan? WB225M Die biljarters krijgen steeds meer kritiek Maitre Kardolus opnieuw in conflict met schermbond Toch nog brons voor Oranje bridgeteam IJshockey team Leiden glijdt fors uit: 5-16 ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA 13 Nederlands bekendste scherm- leraar, Maitre Kardolus, heeft de schermwereld weer eens op stelten gezet. Voor de derde keer binnen vijf jaar gaat Kasper Kardolus naar de commissie van beroep. De eigenaar van een schermzaal in Zoetermeer die onderdak biedt aan verreweg dé groot ste en meest befaamde schermvereniging in Neder land wil de commissie van beroep om een uitspraak vragen in zijn conflict met het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Algemene Schermbond (KNAS). Kardolus heeft ruzie met de schermbond over de manier waarop de jeugdploeg begin april van dit jaar naar Vene tië moest reizen om daar mee te doen aan de wereldkam pioenschappen. De scherm- ploeg moest met een perso- nenbusje 1400 kilometer af leggen om, zo vertelt Kardo lus, twee dagen later (vol gens de heer Leenderts, voorzitter van de KNAS, is het drie dagen) in het strijd perk aan te treden. Volgens de Maitre heeft deze ver moeiende reis de prestaties van de schermers nadelig beïnvloed. Verder is Kasper Kardolus kwaad omdat hij als trainer/ coach van'de jeugdploeg niet is betrokken bij het selecte ren van de deelnemers aan de wereldkampioenschap pen. Pas een week van te vo ren hoorde hij hoe de ploeg eruit zou zien. Toen hij tegen deze gang van zaken protes teerde, werd hij uit zijn func tie als trainer/coach onthe ven. Volgens de heer Leen derts werd Kardolus ontsla gen, omdat hij tweedracht zaaide onder de ouders van de jeugdspelers tijdens een bijeenkomst één week voor dat de ploeg zou afreizen. Afgelopen zaterdag stelde Maitre Kardolus de zaak in de jaarvergadering van de KNAS aan de orde. De ver gadering besloot na twee en een half uur discussie Kardo lus te vragen in beroep te gaan bij de eerdergenoemde commissie. Een voorstel van de schermleraar Van der Valk (één van de mensen die het huidige bestuur steunen) om de hele zaak maar te ver geten, werd met een ruime meerderheid weggestemd. Voor Kardolus is dat het be wijs dat het overgrote deel van de Nederlandse schermwereld achter hem staat. Hij gaat door met zijn strijd en zal pas stoppen als bewezen is dat hij het gelijk aan zijn zijde heeft. ZOETERMEER - "Ik vecht voor mijn eer en voor een eer lijke behandeling. Daarom zal ik pas stoppen, als is bewe zen, dat ik het in mijn recht sta". Aan het woord is de Zoetermeerse Maitre Kasper Kardolus. De direkte aanleiding voor de hevi ge protesten van Kardolus afge lopen zaterdag tijdens de jaar vergadering van de KNAS is de reis van de jeugdploeg naar de WK in Venetië en de manier waarop de jeugdploeg werd sa mengesteld. Kardolus: "Ik hoor de pas een week van te voren wie er in de ploeg zat en hoe we zou den reizen. Ik was de (onbetaal de) trainer/coach van de jeugd ploeg en die hoort toch minstens in het overleg over de samenstel ling worden betrokken? Als je dan tegen zo'n handelswijze pro testeert, word je zondermeer aan de kant gezet, dat kan toch niet Over de terugreis maakt Kardolus zich nog veel kwader. "Janssen, bestuurslid en voorzitter van de T oernooi NK 47/ 2 DORDRECHT (GPD) - Bijna acht uur lang had hij zich, ijsberend, in de Dordtse sporthal De Sterren burg mentaal kunnen voorberei den op zijn eerste partij in het NK 47-2. Toen het dan eindelijk zover was, leverde Jos Bongers, titel houder, tegen debutant Piet Adrichem een topprestatie. Steeds corrigerend, dat wel, vloeiden de 400 caramboles toch in een beurt uit zijn pommerance. Zodat Bongers' naam weer eens op de Nederlandse, Europese en wereldrecordlijst kan worden bijgeschreven Verder was het gisteren op presta- tief gebied eigenlijk armoe troef. Begenadigde biljarters als Ar- nouts en Vultink leden direct al hun eerste nederlaag en ook Piet Vet, in de twee voorafgaande toernooien 47-2 met een record gemiddelde van achtereenvol gens 123 en 126 de uitblinker, kon dat niveau in de verste verte niet benaderen. Vet versloeg in de tweede ronde wel Vultink, maar de manier waarop, was uiterst moeizaam. Arnouts moest in de tweede ronde zelfs tot het uiterste gaan om niet meteen kansloos te geraken. Te gen Hans Sundquest werd het een strijd op het scherpst van de snede, omdat voor beiden verlies dodelijk zou zijn. Lange tijd leek de Papendrechter de beste papie ren te hebben, vooral nadat hij via een reeks van 209 in de vijfde beurt Arnouts op een 326-99 ach terstand had gezet. Twee beurten later sloeg de Brabander echter toe, hervond zijn cadans en speelde ouderwets de partij uit via een serie van 262. Sunda.uest kan het na vandaag verder dus wel voor gezien houden. Vultink, die zei dit toernooi als een goede training te beschouwen, blijkt inderdaad nog heel wat oe fencaramboles nodig te hebben voordat hij zijn ware gezicht weer kan tonen. Tegen Arnouts had de slechte vorm van de Needenaar nog geen fatale gevolgen, omdat ook Arnouts maar wat stond aan te modderen en zelfs de beste kansen onbenut liet. Ook al door het over het algemeen zo slechte prestatieniveau, werd de eerste kennismaking met het experimentele poule-systeem een fiasco. De spelers klaagden steen en been over de toegepaste toernooivorm, de bondsbestuur- ders klaagden omdat de spelers klaagden - „je doet het ook nooit Ligterink kan nog naast Donner komen AMSTERDAM - Jan Hein Donner (wit) en Gert Ligterink zijn giste ren in de vijfde partij van de drie kamp om een plaats in de Neder landse ploeg voor de schaako lympiade remise overeen geko men. Met nog de partij tussen Ligterink (wit) en de reeds uitge schakelde Van der Sterren te spelen leidt Donner met 3 uit 4. Als Ligterink de slotpartij in Am sterdam wint, komt hij op gelijke hoogte. goed" - en van het strakke tijd schema klopte direct na het eer ste potje al niets meer. Maar het meest bedroevende voor alle par tijen was de geringe belangstel ling van het publiek op de ope ningsdag. Want daar ging het ten slotte allemaal om. Daarom ook opzet geko- Dinsdag wordt dit toernooi door de spelers en bondsbestuurders geevalueerd. Maar nu al kan de conclusie worden getrokken dat de gekozen vorm op zijn minst dient te worden aangepast. Zo klaagden bijvoorbeeld Vet en Bongers niet geheel ten onrechte dat zij verplicht waren geweest al om tien uur 's morgens aanwezig te zijn, maar uiteindelijk pas om even voor zessen voor het eerst naar de tafel konden. Voor het overige sneden de meeste klachten uit het gezelschap ereklassers, weinig hout. Er wer den, zoals bij het begin van elk toernooi nu eenmaal gebruike lijk, weer de nodige kritische opmerkingen over het materiaal gemaakt. In dit geval kwam daar van de kant van de spelers dus ook nog een flinke portie kritiek op het toernooischema bij. Echter, ieder systeem heeft zijn na delen en dat beseffend waren de bondsvertegeiWoordigers Len- sen en Beekriian gisteren dan ook pisnijdig over de uitlatingen van de biljarters. Beekman: „Het wordt met die gasten ieder toer nooi erger. Ze krijgen steeds meer kritiek". En Lensen: „Laten ze eerst maar gaan biljarten. Ou wehoeren kunnen ze later wel. Ze willen toch zo graag van die voorwedstrijden af. Nu zijn we met een dergelijk toernooi zover dat deze er niet meer bij zijn en nu is het weer niet goed" Uitslagen Poule A: Louis Havermans 400 16 111 25,00 Piet Adrichem 399 16 120 24.93 Willy Steures 400 8 179 50.00 Wim v Deventer 36 8 12 4.50 Poule B: Hans Vultink 400 7 219 57.14 Jan Arnouts 246 7 132 35,14 Ben Velthuis 400 9 202 44.44 Hans Sundquest 387 9 157 43.00 Piet Vet vrij TWEEDE RONDE Poule A: Jos Bongers 400 1 400 400 Piet Adrichem 163 1 163 163 Louis Havermans 400 8 147 50.00 Willy Steures 387 8 185 48.37 Wim i i Deventer vrij Poule B: Hans Vultink 277 6 137 46.17 Piet Vet 400 6 149 66.66 Hans Sundquest 342 8 209 42.75 Ben Velthuis vrij Na deze wedstrijden luidt de stand: Poule A: 1. Havermans 2 4 147' 33.33 2. Bongers 1 2 400 400.00 3. Steures 2 2 185 41.18 4. Adrichem 2 0 163 33.05 5. Van Deventer 10 12 4.5 Poule B: 1. Vet 1 2 149 66.66 2. Velthuis 1 2 202 44.44 3. Vultink 2 2 219 52.07 4. Arnouts 2 2 262 43.06 5. Sundquest 2 0 209 42.88 Kardollus: "Ik blijf strijden voor mijn gelijk" technische commissie, is vanaf 's ochtends 5 uur, nadat hij maar drie uur slaap had gehad, in één Keer doorgereden tot de Neder- .fendse grens. Daar kwamen ze pas om twee 's nachts aan. Het is toch onverantwoordelijk om op zo'n manier om te springen met levens van kinderen. Die man neeft als een idioot gereden en dan gaat hij twee uur rijden van huis in een hotel. Hij had veel eerder moeten stoppen, de kin deren hebben 22 uur onafgebro ken in de auto gezeten", vertelt de boze schermleraar. Volgens Leenderts, de voorzitter van de KNAS, vertelt Kardolus niet geheel de waarheid. "De ver halen worden steeds wilder. Straks gaan ze nog vertellen dat ze Janssen in Venetié met geweld hebben moeten stoppen om te voorkomen dat hij nog verder was doorgereden", aldus Leen derts. Subsidie De kinderen hadden deze autoreis volgens Kardolus niet hoeven te maken. De KNAS zou een subsi die hebben gehad om voor de hele ploeg vliegtickets te kopen. Waar dat geld is gebleven, weet Kardolus niet. "Ik heb met mijn jeugdploeg dit jaar een achttal selectiewedstrijden in het bui tenland bezocht. In totaal heb ik 7500 kilometer gereden, want al les moest met de auto. Vier da mes, waaronder de dochter van het bestuurslid Mosmüller, gin gen met twee begeleiders echter naar Basel en Kopenhagen prinsheerlijk in een vliegtuig. Volgens mij is daar een gedeelte van die subsidie aan opgegaan. Ik heb nog voorgesteld om de kin deren met de trein te laten gaan. Dat was maar 400 gulden duurder en die wilde ik wel bijpassen", zegt Kardolus. De voorzitter van de KNAS vertelt een ander verhaal. Leenderts: "We hebben de subsidie volledig gebruikt om de reis en het verblijf in Venetë te betalen. De kinderen zijn niet met de trein gegaan, om dat er géén restauratiewagen in VALKENBURG - Voor de eer ste keer in de historie van de bridge-olympiade heeft het Nederlandse bridgeteam gis teren in Valkenburg in het open toernooi een bronzen plak veroverd. Dank zij twee strafpunten voor Denemar ken wegens traag spel ein digde Nederland ongedeeld als tweede in groep a van de halve finales met 122 punten, twee meer dan de Denen en acht meer dan Indonesië, dat niet minder dan twaalf straf punten kreeg wegens te lang zaam spelen. Nederland verloor van Indone sië, en ook tegen de bijzonder sterke ploeg van de Verenig de Staten. Tot het 25e spel stond Nederland nog voor (59-56). Twee missers van het duo Maas/Zwaan, die geslo ten speelden tegen Hamman Wolff, konden in de open ka mer (met Kreyns/Vergoed te gen Passal/Hamilton) niet meer worden goed gemaakt. Via 60-64 werd het uiteinde lijk 62-64, in wedstrijdpunten uitgedrukt 110-10 voor de Verenigde Staten. Het wachten was toen nog op de uitslag van Denemarken-In- donesië. Luid gejuich ging er op toen bleek dat de Denen met 93-62 hadden gewonnen, waardoor Nederland net tweede was geworden. De Verenigde Staten en Frank rijk, dat de laatste wedstrijd met maximaal verschil van het dit keer uit de toon val lende Brazilië (in 1976 te Mon te Carlo nog winnaar) won, bereikten de finale. Naast Nederland verwierf ook Noorwegen als nummer twee in poule b brons. Benuto Garozzo, die in Valken burg voor het favoriet geachte maar tegenvallende Italië uitkwam en de laatste jaren in Nederland actief was als coach van Volmac, kreeg de journalistenprijs. ROTTERDAM - De ijshoc keyers van De Bisschop/Lei den zijn fors uitgegleden in de eerste wedstrijd om de Coupe der Lage Landen. Bij Rotter dam werd een 16-5 nederlaag geleden, door een Leids team waarvan werkelijk niets deugde. De defensie was zo lek als een mandje, waarbij dan nog kwam dat doelman Rob Schreuders zo zwaar in de fout ging dat hij na de eer ste vier tegentreffers kwaad van het ijs stapte. Hij werd vervangen door Mark Dob belaar, die echter ook niet kon voorkomen dat Leiden naar een forse nederlaag werd ge voerd. En dat terwijl het team toch de Canadese aanwinst Thomas Williams in de gelederen had. Na bemiddeling van de ijs hockey bond mocht hij gister avond toch spelen. Het bleek geen stimulans. Wel scoorde Williams twee keer, maar ook hij kon het team niet opjagen naar een redelijk niveau. Rot terdam had dan ook geen en kele moeite de partij snel te beslissen. In de eerste periode werd het al 5-0 (Briscall, Meyer, Del Monte, Groene- weg en uitblinker Morisson), waarna Rudy Bakker in de tweede periode eindelijk kon tegenscoren. Na 6-1 (Van Dijk) deed ook Williams dat en hij herhaalde het na 7-2 (Morisson). Via Meyer (8-3), Theo Dietz (8-4) en Ritmees ter werd de tweede periode op 9-4 afgesloten. Daarna kon alleen Ament nog een Leidse treffer scoren en liepen de Rotterdammers moeiteloos naar 16-5. Scores van Briscall (2x), Van Dijk, Blok (3x), en Morisson. De Nederlandse ijshockey- kampioen Heerenveen heeft ook de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Levski Spartak Sofia met gro te cijfers gewonnen: 11-2. Woensdag zegevierde Hee renveen in de thuiswedstrijd met 12-1. In de tweede ronde van het toernooi ontmoet Heeren veen op 5 en 20 november de Zwitserse kampioen Arosa. In deze ploeg speelt de vroe gere ster van de Friezen en het Nederlands team, Jack de Heer. Leden Boshuizerkade-elubs over fusie: LEIDEN - "Jongens van Leidse Boys én Oranje Groen doe het niet, wantje krijgt er spijt van. Ik heb al vaker een fusie meege maakt. Je verliest een hoop le den, dat is het enige". Deze emotionele oproep deed een Oranje Groenlid gisteravond in de kantine van die club tijdens de hoorzitting over een mogelijke fusie tussen de twee Boshuizer kade-elubs. Mr. B.J. van Leeu wen, die de vergadering voorzat, had er nog zo voor gewaar schuwd. "Kijk naar de zakelijke kant, laat de emotie niet te hoog oplaaien. Er is nog niets beslist". Er kon ook nog niets worden be slist, omdat de derde voetbalclub VN A dé belangrijkste stem in het kapittel heeft. Als VNA niet wil opschuiven, heefL een fusie geen enkele zin. Gespreksleider Van Leeuwen liet die vraag buiten be schouwing. "Aanstaande maan dag gaan de besturen praten met VNA, laten we er nu maar vanuit gaan dat VN A ja zegt", aldus Van Leeuwen. Modderpeol Toch lieten veel leden blijken niets voor een fusie te voelen. "Wat hebben we aan een fusie? Het le vert ons niets op", waren veelge hoorde uitspraken. Volgens de beide besturen zou een fusie een aantal voordelen hebben. Het huidige trainingsveld zou op de zaterdag door de jeugd als speel veld kunnen worden gebruikt. De ruim 80 aanwezigen waren het daar evenwel niet mee eens. "Wat hebben we aan dat trainings- vpldje Binnen twee maanden dat veranderd in een modder poel, daar kun je niet op voetbal len", aldus één van de tegenstan ders. Het Leidse Boys-lid Theo Kramp, één van de weinigen van deze club, die iets wilde zeggen: "Het probleem is hier het veldente- kort. Als we met de fusie een op lossing voor dit probleem kun nen vinden, dan zeg ik volmondig ja. Maar het lijkt er nu meer op dat de beide besturen wat leven op de dooie Boshuizerkade willen brengen. Dan hoeft zo'n fusie voor mij niet". Gezonden De beide voorzitters wezen nog maals op het grote voordeel, dat dé twee clubs samen financieel veel gezonder kunnen worden. Toch leek dit voor de leden niet bepaald doorslaggevend. Voor zitter Wim Kooien van Leidse Boys gelooft dat een grote ver eniging meer kans maakt ais er in de toekomst weer een mogelijk heid komt om te verhuizen naar een nieuw complex. Kooien: "Drie jaar geleden konden wij niet naar de Mors, omdat we er het geld niet voor hadden We mogen in de toekomst zo'n kans niet weer voorbij laten gaan". De besturen wilden de fusie na gis teravond niet direct vergeten. Beide verenigingen gaan nu in eigen kring de mogelykheden opnieuw bespreken, daarna ne men de leden tijdens de algeme ne vergaderingen een beslissing. Vooralsnog lijkt het eropzlat bei de clubs afzonderlijk doorgaan. de trein aanwezig zou zijn. We zouden nog niet eens een colaatje hebben kunnen kopen". Navraag bij de NS bevestigt dat er wel de gelijk op gezette tijden een res tauratiewagen wordt aangekop peld. Derde keer Om zijn gelijk te krijgen heeft de Zoetermeerse Maitre de zaak als nog aanhangig gemaakt bij de commissie van beroep. Zijn uit eindelijk doel is de KNAS demo cratischer te maken, daarvoor heeft hij al twee keer eerder een beroepsprocedure aangespan nen. Beide won hij, overigens zonder hét resultaat dat hu graag zou zien: het aftreden van het huidige bestuur. "Het wordt tijd dat we van deze regenten afko men. Elke keer weer beloven ze van alles, maar als puntje bij paal tje komt belazeren de heren je waar je bij staat. De kern van dit bestuur (de heren Leenderts, Janssen en Wolthuis) zit al heel lang op die stoelen, veel te lang. Die mensen hadden allang op moeten stappen. Dat doen ze ech ter met, ze gaan gewoon op de oude voet door met hun gekon kel". Kardolus is één van de weinigen die tegen dit bestuur ten strijde trekt. De andere schermleraren zijn volgens hem ook van mening dat het bestuur ondeskundig is, maar vinden het niet de moeite waard. Sommige Maitre's keren de KNAS de rug toe. "Als je niet constant met het bestuur hebt te maken, lijkt het alsof ik zit te zeu ren. Veel van mijn leerlingen komen echter uit of zouden moe ten uitkomen voor nationale teams. Dan zie je als trainer pas hoe de bond te werk gaat. Scher mers die recht hebben op een plaats in de nationale selectie worden er door Janssen uitgela ten om plaats te maken voor de zoontjes en dochters van de eer dergenoemde bestuursleden", vertelt Kardolus. Voorzitter Leenderts bestrijdt deze uitspraak. "De nationale selecties worden samengesteld via een puntensysteem. Iedereen kan dat zo controleren", aldus Leenderts. Muggeziften Dit bestuur maakt het Kardolus volgens zijn zeggen al jaren moeilijk, waarom weet hij zelf niet. De vele verhalen die hij ver telt, bewijzen volgens hem dat ze iets tegen hem hebben. Reeds aan het eind van de jaren '60 kwam Kardolus in opspraak, omdat Boudewijn Heidenrijk en hij (beiden meervoudig Neder lands kampioen) training gaven. "De bond ontketende een ware heksenjacht tegen ons. Boude wijn en ik zouden geld verdienen met de trainingen. Mijn vriend Boudewijn, overigens een uitste kend schermer, en ik hebben nooit meer een partij kunnen spelen, omdat we geen amateurs meer waren. Boudewijn werd zelfs geroyeerd omdat hij in de pers zei dat het bestuur aan het muggeziften was. Op dit moment heeft het bestuurslid Janssen, dat toen ook al in het bestuur zat, twee zoons die beide openlijk verklaren geld te verdienen met het geven van trainingen. Ge royeerd worden ze niet. rara hoe kan dat. Dit bestuur meet niet met 2, maar met 25 maten", aldus de Maitre. Zeifis hij absoluut niet bang dat het bestuur hem uit de schermbond zet. Kardolus: "Ik kan al deze be schuldigingen hard maken en dat zal ik overal doen, zelfs al moet het voorde rechter". Het bestuur van de KNAS is overigens wel van plan stappen tegen Kardolus te ondernemen. "Elke keer als er problemen zijn in de scherm bond is de heer Kardolus erby be trokken. Dat moet toch wel te denken geven. Die man", vertelt voorzitter Leenderts, "heeft nu evenwel alle burgerfatsoennor- men overschreden. We gaan hier als bestuur wat aan doen. Ik kan in dit stadium echter met meer vertellen". HENNY VAN EGMOND BILJARTEN - Nadat de eerste aanmelding van Spanje aanvan- kelijk met enige scepsis tegemoet was getreden, is de deelname van de tweederangs biljartnatie aan het Europees kampioenschap voor landenteams inmiddels of ficieel. Spanje completeert van 6 tot en met 9 november als zesde land het gezelschap in Amers foort, dat verder bestaat uit af gevaardigden uit Nederland, België, West-Duitsland, Frank rijk en Oostenrijk. IJSHOCKY - Het ijshockeyteam van Nijmegen heeft gisteravond op eigen baan een wedstrijd voor de nationale bekercompetitie te gen Assen met ruim verschil ge wonnen 9-1. SCHAKEN - Wereldkampioen Anatoli Karpov en de Nederland se grootmeester Jan Timman be horen tot de deelnemers aan het derde internationale schaaktoer nooi van Buenos Aires, dat woensdag in de Argentijnse hoofdstad begint.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13