Heel Oranje één groot vraagteken HET NEDERLANDS ELFTAL DER LINKSBACKS Jo van Maarle bondspraeses WK voetbal bezorgt Columbiaanse politici problemen EN DE HULL HULP ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 SPOR PAGINA 11 Noem eens een paar leuke links backs (linkerverdedigers, linksachters, linkervleugel verdedigers) in het Neder landse voetbal. Laten we daarvoor even de clubs langs gaan. Go Ahead Eagles: nu eens Voskamp, dan eens Bos veld, soms blijkbaar Korver, ook wel eens Back. De laatste naam spreekt ine het meest aan, ik weet iliet waarom. Uver naar Ajax: Peter Boeve FC Utrecht: Flight. MVV: Co- lombain. PSV: Piet Wild schut. FC Den Haag: Kore naar. Sparta: Tiktak of Van Ttggelen, ik geef (ik weet ook niet waarom) de voorkeur aan Tiktak, vanwege de tak- tiek. Dan komen we aan Feyenoord: Stanley Brard. FC Wagemn- gen: Tollenaar. PEC-Zwolle: Hamming. Willem II: Hover mansFC Twente: Zonder van. Roda JC: Degens. NEC Willemse. Excelsior: Ridder hof maar ook wel eens een nder). FC Groningen: Van Dijk of Mulder, of Waalderbos of Boer, dat schijnt, afgaande op de opstellingen in Voetbal International, nog wel eens te wisselen. NAC: Heeren, of Neeskens, of Dekker of Spran gers, dat schijnt nog wel eens te wisselen. AZ'67: Hugo Ho- venkamp. Als u nu bondscoach was. en u kreeg van de KNVB, die het voor het zeggen heeft, de op dracht om een winnend Ne derlands elftal van uitslui tend linksbacks samen te stellen, welke linksbacks zou u dan opstellen? Mijn elftal zou er als volgt uitzien: Doel: Havermans. Achter (van rechts naar links): Brard, Boeve, Korevaar, Hoven- kamp. Midden (we spelen 4-3-3): Degens, Colombain en Tollenaar. Voor: Zonder van, Wildschut en Flight. Wedden Wedden dat die voorhoede met Zondervan, Wildschut en Flight niet minder doelpun ten zou maken dan het regu liere Nederlandse elftal? De achterhoede is ook bruikbaar lijkt me, over de middenlinie heb ik mijn bedenkingenZou die beter of slechter zijn dan een middenlinie van rechts backs? Zullen we voor de aar digheid (en óok omdat de KNVB ons straks weer op draagt een elftal van uitslui tend rechtsbacks samen te stellen) nu ook even het Ne derlands rechtsbackselftal formeren? Doel: De Wit. Achter (van rechts naar links): Wijnste kers, Sije Visser, Du Chati- nier en Van Tiggelen. Mid den: Molenaar, Stevens en Koopman. Voor: Drost, Jol en Braam. Als het Nederlands Rechls- backselftal en het Nederlands Linksachterelftal in een vol Olympisch Stadion tegen el kaar zouden spelen, zou het Linkerverdedigerelftal iwl- gens mij winnenmet 3-1Wel iswaar is de middenlinie van de Rechtsen (Keje Molenaar Stevens en Koopman) sterker dan de middenlinie van de Linksen (Degens, Colombain, Tollenaar), maar daar staat Tiktak - takliek - tegenover dat de voorhoede van de Linksen veel gevaar lijker is, met Zondervan, Wildschut en Flight - als ik me niet vergis van origine alle maal voorhoedespelers. Zou dat eigenlijk geen bruik baar idee zijn, om op de vrije woensdagavonden zulke wedstrijden in te lassen, een midweekcompelit ie tussen elf elftallen, samengesteld uit spelers die in hun elftal de zelfde plaats innemen? De ene woensdag de Keepers tegen de Ausputzer, de volgende woensdag de Voorstoppers te gen de Linksbuitens, enzo voort enzovoort. Voordelen De voordelen liggen voor de hand. Zo komen ook de min dere spelers eens in een Verte genwoordigend Elftal, dat geeft wat meer sjeu aan hun bestaan als voetballer, bo vendien bieden die wedstrij den hun de kans zichzelf in de kijkerd te spelen, wat in hun club om allerlei redenen vaak niet gebeurt. Ik bedoel: Tiktak kan elke week nog zo goed spelen, hij kan de ene week Ling uitschakelen, en de vol gende week Koster, maar het feit dat hij bij Sparta speelt, in beide wedstrijden tegen Ajax en PSV deel uitmaakte van het verliezende elftal, en vooral het feit dat hij Tiktak leet,zullen voorkomen dathij ooit als serieuze kandidaat voor het Nederlands elftal wordt gezien. Bovendien zouden zulke wed strijden de trainers de gele genheid bieden hun spelers in de praktijk op andere plaat sen dan hun vertrouwde stek bezig te zien. Tot hoeveel ver rassende gedaanteverwisse lingen kan dit niet leiden! Hoeveel redelijke voorhoede spelers zijn in de loop der tijd met omgeschoold lot voortref felijke achterhoedespelers? Flight was een voorhoedespe ler, Wildschut ookGritter was midvoor (evenals Roggeveen die zijn laatste jaren bij Ex celsior stopperde), Peter Boe ve was midvelder, Metgod was ook middenvelder, als ik me niet vergis is Hovenkamp als voorhoedespeler begon nen, Van Marwijk was links buiten maar schijnt nu een uitstekende dirigent van de MVV-achterhoede te zijn en Willy van de Kerkhof schoof ook een linie naar achte- Toegegevenae voorbeelden van spelers die van voren naar achteren schoven zijn veel tal rijker dan die van spelers die van achteren naar voren scho ven, maar je ziet wel vaak dat een elftal een van zijn achter hoedespelers naar voren diri geert om een gelijkspel of overwinning te forceren. Vanwege zijn lengte (kopbal len!), of vanwege zijn per soonlijkheid. - geen gepiel, maar krachtdadige knallen op het doel. Ik kan niet zo gauw een voorbeeld beden ken van een speler die zichzelf op die manier definitief in de voorhoede speelde na altijd achterhoedespeler geweest te zijn, maar er zullen zeker voorbeelden zijn. En als die door mij voorgestelde wed strijden tussen de FC Mid- i'oors en de SC Lnikshalfspe- *rs er komen, zullen zulke plaatsverwisselingen in de gewone competitiepraktijk ongetwijfeld volgen, ten voor dele van het Nederlandse voetbal! NICO SCHEEPMAKER Een onbegrijpelijke ommekeer van een man die in het verleden ge roemd werd om zijn hoffelijk heid. Ach nee het zijn de om standigheden die de coach zwaar op de maag liggen. Hij voelt zich aangevallen door een deel van de pers, die hem verwijt persoonlij ke rancunes niet naar de achter grond te kunnen schuiven (het geval-Hovenkamp), hem een on duidelijk beleid aanwrijven en lachwekkend doen over de selec tie die hij in de Zeister bossen verzamelde. Omstandigheden die van de ai- mable bondscoach een emotio neel tot de toppen geladen man netje gemaakt hebben. Donder dag na de afgang tegen Willem II deed perschef Evert Grifhorst al alle moeite om de journalisten weg te houden bij de coach. ,,Geef de man vijf minuten rust, hij moet zijn emoties de baas worden. Laten we een kopje kof fie gaan drinken". Om vervolgens Zwartkruis nooit meer te voor schijn te toveren. Gisteren was het niet anders. De coach vertelt, praat over zijn problemen, beantwoordt vragen, maar het is „dag mijne heren" als er een vraag gesteld wordt over zijn vreemde houding. Emotionele hoogstandjes kwamen er dan ook niet uit zijn mond. Z'n opstelling was nog het meest ver rassend. Geen John Metgod als libero maar Willy van de Kerkhof en op het middenveld de op het laatste moment opgeroepen FC Twente-speler Martin Jol met Jos Jonker, Piet Wildschut en de ze kere Jan Peters. Mannen die in de oorspronkelijke plannen van de bondscoach anders gegroepeerd waren, dan wel niet in aanmer king kwamen. De laatste verde diger: donderdagochtend heette hij Michel van der Korput, maar na het negatieve advies van de dokter werd het Johnny Metgod en na diens falen in de oefenwed strijd tegen Willem II, besloot Zwartkruis alsnog te wijzigen en koos voor Willy van de Kerk hof. Zijn verklaring: „Als bondscoach moet je vertrouwen hebben in je laatste man, dal heb ik nog niet in Metgod. Tegen de Duitsers heb ik een snelle man nodig die corrige rend kan optreden". Het hoofd van de AZ-speler viel omdat hij tegen Willem II de door de technische leiding ingeseinde opdrachten niet tot tevredenheid uitvoerde. Zegt doelman Hans van Breukelen: „Er was afge sproken op buitenspel te spelen, de laatste man zou daartoe het te ken geven. Het is niet gebeurd omdat Metgod bij AZ niet ge wend is zo te voetballen. Vandaar dat het wel mis moest gaan" Zwartkruis zocht binnen zijn door de vele afzeggingen beperkte mogelijkheden naar een alterna tief en vond dat in Willy van de Kerkhof. Een sneltrein die corri gerend kan werken als de in de mandekking opererende acteurs hun tegenstanders moeten laten gaan. De PS V'er heeft in zijn club op de libero-positie even zo vaak goed gespeeld als gefaald. Een vraagteken dus, zoals heel Oranje een groot vraagteken is. Martin Jol als middenvelder, Ernie Brandts als rechterverdediger. twee keuzes die niet overeen stemming met de stelregel van de technische baas. „Ik zet de spe lers alleen in op de plaats die ze bij de clubs bezetten". De Twen te-speler is bij zijn club meestal rechtsachter, de PSV'er altijd voorstopper. Nou hoeft dat laat ste geen probleem te zijn, omdat de Duitsers zonder specifieke rechtsbuiten spelen en Zwart kruis hem op Allofs dan wel op Hrubesch zal zetten. In Orarye vanavond drie debutan ten. Doelman Hans van Breuke len en de middelvelders Jol en Jonker. (Zwartkruis: „Hij moet bewijzen dat hij terecht is opge steld".) Daarvoor dan een uit bij na twee debutanten samenge stelde frontlinie: Tome van Mierlo en Pierre Vermeulen, die voor zyn vierde interland op draaft. Een vier-vier-twee-opstelling, een systeem dat aangepast is aan de beschikbare mensen. Zwart kruis: „De topclubs met miljoe nen in de hand kunnen geen spits vinden, zij zijn niet geslaagd en ik ook niet. Een spits van mijn keu ze is er niet, zoals meer zaken door de omstandigheden anders uitgekomen zijn. Ik wil niet zeg gen dat er een totaal ander elftal binnen de lijnen gestaan had als ik over alle spelers had kunnen beschikken, maar op belangrijke plaatsen zouden andere mensen gespeeld hebben". BASKETBAL - In de eerste ronde van de Europese basketbalbeker voor landskampioenen (heren) heeft Slask Wroclaw met 103-90 van Malines (Bel) gewonnen. In Krakow won het damesteam van Wisla de eerste ontmoeting met Stade Francais met 75-50. Nederland met drie debutanten ZEIST - Het Nederlands voet balelftal dat vanavond in Eindhoven aantreedt tegen West-Duitsland telt drie de butanten Van Breukelen, Jol en Jonker. Piet Wildschut maakt na een lange afwezig heid zyn rentree. Opstelling Van Breukelen (FC Utrecht), Wijnstekers (Feye noord). W. van de Kerkhof (PSV). Spel hos (AZ'67) en Brandts (PSV). Jol (FC Twente), Peters (AZ'67), Wildschut (PSV) en Jon ker (AZ'67) Van Mierlo (Willem 2) en Vermeulen (Feyenoord) Wis selspclers zijn Hiele (Feyenoord) Vreysen (NAC). Tol AZ). Metgod (AZ) en Molenaar (Ajax) Duitsland telt een debutant: Nie- dermayer, die de liberoplek waar neemt van Stielike, die geen vrij kreeg van Real Madrid De opstelling van het Wcstduits elf tal is Schumacher (FC Keulen). Niedermayer (Bayern Muncheni. Kalt/ (Hamburger SV). Forster (Stuttgart), Diet* (Duisburg), Briegel (Kaïserslauterni, Magath (Hamburger SV), Mullet (Stutt gart), Rummemgge (Bavern Mun chen), Hrubesch (Hamburger SV) en Allofs (Fortuna Dusseldorpt. Scheidsrechter is de Tsjech Chri.s- toph Het IS de 115ste ontmoeting tussen beide landen Nederland won zes maal West Duitxland tien maal acht duels eindigd. onbeslist De laatste maal dat Nederland van de Duitsers won was op 14 maart 1956 in Dusscldorp 1-2 Drie fiets- records in twee dagen Bestuur Amateurvoetbal, voor zitter Toto-Lotto Commissie en voorzitter van de begeleidings commissie van het Nederlands amateurelftal. De functie van lid van de Technische Commissie van de KNVB bekleedde hij van 1971 af, terwijl Van Marle vorig jaar voorzitter van deze Commis sie van de KNVB werd. Naast al deze posities binnen de KNVB vervulde Jo van Marle ook nog eens tien jaar de functie van voorzitter van de Afdeling Zwolle (1966-1976). De nieuwe bondsvoorzitter kreeg tenslotte nog een onderscheiding van het Nederlands Instituut voor Effi ciency en is zowel erelid van de afdeling Zwolle van de KNVB als van de amateurvereniging ZAG Zwolle. ZEIST (GPD) - Er heeft weieens een opgewekte bonds coach tegenover de verzamelde journalisten gestaan dan de Zwartkruis, die gistermiddag op het Sportcentrum in Zeist de opstelling van het Nederlands elftal prijsgaf. Kribbig, argwanend, niet bereid in te gaan op moeilijke vragen, kortom een bondscoach in de problemen. MEXICO-STAD - De Canadese baanrenner Gordon Single- ton heeft gisteren in Mexico- stad voor de derde maal in twee dagen een wereldrecord op de fiets verbeterd. Hij leg de de kilometer met staande start af in 1 minuut en 3.82 se conden. Het oude amateurre cord stond sinds 7 november 1978 met 1.04,225 op naam van de Argentijn Jose Ru- chansky, die in La Paz tot zijn prestatie kwam. Donderdag bracht Singleton de wereld records 200 en 500 meter met vliegende start op zijn naam. ZEIST (GPD) - Jo van Marle is bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB). Van Marle, sinds 1968 voorzitter van het bestuur amateurvoetbal, volgt in deze functie Wim Meu- leman op, die sinds 12 november 1966 de hoogste functie bij de KNVB heeft bekleed. Jo van Marle was de enig over gebleven kandidaat om Wim Meuleman op te volgen nadat Sparta-voorzitter Cor van Rijn, als kandidaat voorgesteld door het betaald voetbal, enige tijd geleden bedankte voor zijn kan didatuur. Van Marle zal tijdens de bondsvergadering op 13 decem ber aanstaande worden geïnstal leerd. De nieuwe bondsvoorzitter mag zeker geen onbekende, in KN VB- kringen worden genoemd. In 1954 reeds werd hij kid van de bondsvergadering, een jaar later lid van het sectiebestuur zonda- gamateurvoetbal. Tot 1968 werd Van Marle naast deze twee func ties ook nog lid vah de Straf- commissie zondagamateurvoet- bal (vanaf 1957). de Technische Commissie (vanaf 1963)! leider van het Nederlandse amateurelf tal (vanaf 1963) en voorzitter Keu zecommissie Nederlands ama teurelftal vanaf 1963. Van 1968 tot 1975 was Van Marle voorzitter van de Contactraad van het amateurvoetbal. Voorzit ter van de Commissie zondaga- mateurvoetbal was hij van 1968 tot en met 1978. En vanaf 1968 is hij lid van het Bondsbestuur, lid KEES KIST NUIN JONGAZ... ZAANSTAD (GPD) - Kees Kist speelt vanmiddag mee met Jong AZ, dat in Alkmaar aantreedt te gen Jong DS'79 voor de jeugd- competitie betaald voetbal. Kist bevindt zich in sterk gezelschap, want een aantal bekende spelers van AZ, zoals De Koning, Filippo, Weijsters, Van den Dungen en Talan. is ook van de partij. Het AZ-bestuur ontkende gisteren met grote nadruk, dat de Engelse profclub Nottingham Forest be langstelling toont en miljoenen guldens wil betalen voor Kist. „We hebben geen enkele aanbie ding uit Engeland ontvangen. Wel waren er een paar Neder landse clubs die belangstelling toonden voor Kist, zoals Feye noord. Maar de Rotterdammers kunnen de vereiste transfersom toch niet betalen", aldus AZ. BOGOTA (ANP) - Nu de Colum biaanse regering heeft verklaard geen financiële bijdrage te kun nen leveren aan de organisatie van het wereldkampioenschap 1986 heeft secretaris-generaal Helmut Kaiser van de internatio nale voetbalfederatie het plan geopperd de titelstrijd onder te brengen in Brazilië of de Ver enigde Staten. Kaiser wil echter geen stappen in die richting doen alvorens geheel duidelijk is dat Columbia daadwerkelijk afstand doet van de organisatie. Dat is vooralsnog niet het geval. Vol gens Alfonso Senior, de voorzit ter van de Columbiaanse voet balbond, zijn er genoeg sponsors te vinden in het bedrijfsleven, die het regeringsaandeel in de orga nisatie willen overnemen. Op het Columbiaanse parlement rust een zware verantwoorde lijkheid. De volksvertegenwoor diging zal waarschijnlijk volgen de week al uitspraak moeten doen over de vraag of Columbia in 1986 nog wel de wedstrijden om de Coupe Jules Rimet moet organiseren. Dat is dan zes jaar, nadat de internationale voetbal federatie de organisatie aan Co lumbia toewees. Met zijn verklaring van jongstleden woensdag dat de staat niet in staat is een financiële bijdrage te leveren heeft de Colombiaanse president Julio Cesar Turbay de eindbeslissing doorgespeeld naar de parlementariërs. Hij heeft hun duidelijk laten weten, dat in geval zij stemmen voor doorgaan 'zijzelf de benodigde financiën bij elkaar moeten zien te krijgen, a zal niet open gaan. De Columbiaanse president plaatst hiermee het parlement voor een dubbele verantwoordelijkheid. Ten eerste tegenover het land zelf. Om het wereldkampioen schap voetbal te financieren. zouden de afgevaardigden en se natoren akkoord moeten gaan met een lening van 1500 a 2000 miljoen pesos (zestig a zeventig miljoen gulden), waarbij het moeilijk zal zijn, gezien de eco nomische crisis waarin het land verkeert, om de directe belastin gen te verhogen. Er lijkt niet veel anders mogelijk dan een verho ging van de indirecte belastingen op alcohol, tabak en importpro- dukten en om de regering te ver zoeken een internationale lening uit te schrijven. En dan is er de verantwoording ten aanzien van de internationale voetbalbond. Als het parlement het groene licht geeft voor de organisatie van het wereldkampioenschap zal het te vens de FIFA de garantie moeten geven, dat de noodzakelijke in frastructurele werkzaamheden voor 1986 gereed zullen zijn. Columbia heeft door de aarzelende houding en het steeds maar uit stellen van beslissingen al zes jaar verloren. Er blijft nog maar vijf jaar over voor de bouw van nieuwe stadions, nieuwe hotels voor het onderbrengen van de ploegen, toeschouwers en jour nalisten en het verbeteren van de verbindingen. Naar verluidt zou binnen de parle mentaire commissie, die zich se dert enkele weken intensief met de zaak bezighoudt, de meerder heid positief staan ten opzichte van het doorgaan van het we reldkampioenschap in Colum bia. Door de manoeuvre van de president is het een politieke zaak geworden, waarbij menige afgevaardigde zich zal afvragen, wat hij beter kan doen: het risico lopen zich impopulair te maken •door te stemmen voor belasting verhoging o!' de volkswoede te riskeren van al die landgenoten, die de rode loper voor koning voetbal willen uitrollen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11