Conflict tussen Iran en Irak zit 'muurvast' Callaghan niet meer beschikbaar als partijleider Fiat-conflict explosief if Ambassadeur Dunn vermoord CHINA HEKELT DE VS Westduitsers moeten meer uitgeven in DDR VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN (DPA) - De socialisti sche oud-premier van Groot- Brittannië, James Callaghan, zal zich niet meer beschikbaar stel len als leider van de Labourparti j. Dit berichtte gisteren de BBC- televisie. Callaghan wilde zijn besluit aan vankelijk op 15 oktober aan de fractie van zijn partij meedelen. De Lagerhuisfractie van Labour herkiest of kiest aan het begin van het parlementaire jaar in de herfst uit haar midden de partij leider. Het staat vast dat Callag han, als hij dat gewild had, herko zen zou zijn. Callaghans besluit, dat door de BBC-televisie exclusief gemeld is, hangt samen met de voorge nomen wijzigingen in het partij- statuut. Op 24 januari zal Labour op een bijzonder congres beslis sen hoe de partijleider in de toe komst aangewezen wordt. In be ginsel is op het recente partijcon gres in Blackpool al overeenge komen dat de keuze zal worden gedaan door een kiesmancollege en niet meer door de fractie. De opvolger van Callaghan wordt in november nog één keer geko zen door de Lagerhuisfractie van Labour, die overwegend bestaat uit gematigde socialisten. De vroegere minister van finaciën, Denis Healey, zou de hoogste ogen gooien. Op Callaghan was door de lin kervleugel van Labour een be roep gedaan aan te blijven tot het bijzondere congres. De gematig de vleugel daarentegen wilde dat hij zich niet meer ter beschikking zou stellen, om zo de weg vrij te maken voor een man van het midden, zoals Healey. Links in Labour zou dan, hoopt de rech tervleugel, in het kader van het nieuwe partijstatuut, minder gemakkelijk slagen bij het op dringen van een linkse partijlei der. Regering Ondanks de steeds toenemende kritiek houdt de Britse regering vast aan haar huidige economi sche beleid, zo heeft de Britse minister van financiën, Sir Geof- fry Howe, gisteren verklaard op het congres van de conservatieve partij in Brighton. Een ander be leid is op het ogenblik volkomen ondenkbaar. De Britse economie bevindt zich in een crisis en het duurt jaren voordat de situatie weer gezond is, zo zei Howe. Hij riep de conservatieven op "niet te wankelen". Uit opiniepeilin gen blijkt dat de regeringspartij steeds meer aan populariteit in boet. Vooral het monetaire beleid van de regering roept de laatste tijd nogal wat kritiek op. Door dit beleid zijn- de rentetarieven in Groot-Brittannië hoog. Het pond sterling staat sterk genoteerd; dit komt de binnenlandse markt en de export niet ten goede. Er gaan meer en meer stemmen op om de belastingen te verlagen. Hierover zei Howe dat dit gebeurt als de tijd er rijp voor is en dat een dergelijke maatregel de industrie en de kleine ondernemingen ten goede moet komen. Uit zijn eigen partij .komen ook steeds meer verwijten dat de regering er niet in is geslaagd de rijksuitgaven te verkleinen. Howe herinnerde er aan dat er plannen zijn om die uitgaven gedurende de komende drie begrotingsjaren te verklei- Hij merkte verder op dat het aantal werknemers in overheidsdienst voortdurend wordt verminderd. Volgens regeringsplannen moe ten er in 1984 minder mensen in rijksdienst zijn dar m dertig jaar De verkleining van het aantal ambtenaren is bij de lagere over heden al begonnen. Een van de groctstc zcigei. veer de regering is de hoogte van de lo nen na de loonronde die net is be gonnen. De regering wil niet in grijpen in de loononderhande lingen en de besprekingen over laten aan werkgevers en werk nemers. Voor de overheidsdien sten wordt de salarisverhoging een stuk kleiner gehouden dan voorgaande keren. Er liggen voorstellen op tafel de Britse staatsbedrijven gedeeltelijk in particuliere handen over te laten gaan. De staatsoliemaatschappij. BNOC, gaat binnenkort aandelen uitgeven en opent voor particu lieren de mogelijkheid in te schrijven op leningen. James Callaghan Russische vrachtwagens mogen in Nederland (nog) geen eieren voor Iran halen ROERMOND (ANP) - De ma rechaussee in Roermond heeft bij de Duitse grens een aantal Russische vrachtau to's, die bij exporteurs in Roermond eieren wilden la den voor Iran, tegengehou den. Volgens de waarnemend brigade-commandant van de marechaussee in Roermond beschikten de Russische chauffeurs niet over de ver eiste papieren: een visum en een ritmachtiging. De voor Roermond bestemde vracht auto's, volgens één van de ex porteurs twaalf in getal, wachten bij het Duitse plaatsje Elmpt. Niet alleen met de papieren van de chauffeurs zit het niet goed. Ook de betaling van de eieren via een betalingsop dracht aan een bank is vol gens de exporteur nog niet geregeld. Toch is er naar zijn mening geen reden tot enige opwinair.b\ "Het loopt niet zo glad als anders. Het zijn ove rigens voor het eerst Russi sche auto's en die zijn enkele dagen te vroeg en de beta lingsopdrachten is enkele da gen te laat. Verder moet er niet te veel achter gezocht worden". Volgens hem staan ook in de buurt van Nijmegen en de Gelderse Achterhoek Russische auto's te wachten om bij de eierenhandelaren in Wehl en Groesbeek eieren te gaan halen. TEHERAN/BAGDAD (Reuter/UPI/DPA) - Het conflict tussen Irak en Iran is militair en politiek zo vast komen te zitten, dat beide partijen giste ren diplomatieke offensieven begonnen. Nieu we vredesacties van Verenigde Naties, Veilig heidsraad of islamitische conferentie schenen vooralsnog doelloos gezien de onverzoenlijke standpunten van Bagdad en Teheran. Bijna jaar na ontvoering Irak, dat gisteren via ambassadeurs boodschappen richtte tot 29 Eu ropese. Afrikaanse en Aziatische landen, wil bemiddeling, die Iran afwijst en stelt dan ook Teheran verantwoordelijk voor de escala tie van de oorlog, die op 22 sep tember begon. In zijn pogingen om militair verder door te drukken zette het gisteren op de negentiende dag van de strijd een nieuw wapen in, vol gens Iran "reuzeraketten" van twee meter, met een grote nuttige lading een een bereik van 60 ki lometer. Zij richtten volgens Iran vernietigende verwoestingen aan in het belangrijke Iraanse olie knooppunt Dezful, waar zeker 110 burgers zouden zijn gedood en vele tientallen gewond ge raakt. De raketten troffen ook de plaatsen Andimeshk en Ahwaz, de hoofdstad van de Iraanse olie provincie Choezestan. De Iraanse luchtmacht bombardeerde op nieuw de Iraakse steden Kirkoek, Mosoel, Erbil en Bagdad. Invloed De Sowjet-Unie kan maar op één wijze invloed uitoefenen, name lijk inzoverre zij wapenleveran cier van Irak is. Zij heeft zich neu traal opgesteld. Woensdag sloot zij een verdrag met Syrië, waar van woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gister avond zei, dat het waarschijnlijk geen "dramatische invloed" zal hebben op de gebeurtenissen in de Iraaks-Iraanse oorlog. Tot op heden zijn er geen tekenen dat het verdrag zal leiden tot een kwalitatieve en kwantitatieve vergro.ing van de reeds lopende militaire leveranties van Moskou aan Syrië. Washington gaf giste ren via Trattner voor het eerst toe, dat zich "een bepaald aantal" Russische en schepen van andere Warschau-pactlanden in de Jor daanse haven Akaba aan de Rode Zee bevindt. Een deel van de la ding zou militair kunnen zijn, maar het kan ook om voedsel gaan. zodat de Verenigde Staten volgens Trattner "geen enkele reden" hadden om aan te nemen dat de positie van het Kremlin in het conflict in de afgelopen paar dagen is veranderd. Washington, dat in elk geval naar buiten toe ook zo neutraal moge lijk wil blijven in het conflict, neemt de berichten, dat Sowjet- wapens via Jordanië naar Irak worden doorgevoerd, kennelijk dus niet zo zwaar en heeft volgens uitlatingen van regeringsfunc tionarissen geen reden om aan te nemen, dat Jordanië militaire hulp aan Irak zal verlenen. Luchtbruggen Van Syrië en Libië lopen lucht bruggen voor wapens en munitie naar Iran, zo hebben Israëlische luisterdiensten gisteravond ge meld. Volgens de Israëlische ra dio worden met Iraanse vliegtui gen van het type Boeing 747, 727, en 707 materialen uit Libië aan gevoerd. Deze luchtbrug loopt volgens de radio tussen Grie kenland en Turkije door over de Zwarte Zee naar Iran. Het Sowjet-persbureau Tass be schuldigde de Verenigde Staten er gisteren opnieuw van "hun voorbereidingen te versterken voor gewapende inmenging in het gebied van de Perzische Golf onder dekking van verzekerin gen, dat zij neutraal zijn in het conflict tussen Iran en Irak". Het •wees daarbij vooral op de leve ring van een radargrondstation en het beschikbaar stellen van Awacs-radarvliegtuigen in Saoe- di-Arabië. "Wij zullen ons niet in het conflict mengen", zo zei president Carter gisteren intussen in Nashville (Tennessee) "en wij blijven niet neutraal omdat wij zwak zijn. Het is integendeel juist een teken van zwakte als je militair moet ingrij pen in een conflict", zo reageerde Carter op verklaringen van de Republikeinse presidentskandi daat Ronald Reagan, dat het neu traal blijven van de VS een teken van zwakte is. BOSTON - Joseph Kennedy, zoon van de vermoorde senator Robert Kennedy, poseert met zijn vrouw Sheila voor de fotografen met hun kers verse tweeling. SAN SALVADOR (UPI) - Linkse guerrilleros in El Savador heb ben gisteren bekendgemaakt dat zij de Zuidafrikaanse ambassa deur, Archibald Dunn, die zij bij na een jaar geleden ontvoerden, om het leven hebben gebracht. Dunn, die op 28 november 1979 door leden van het linkse Volks bevrijdingsfront was gekidnapt, is vermoord, aldus de guerrille ros, omdat zijn regering in Preto ria niet op hun eisen wilde in gaan. Wanneer of waar de diplomaat werd vermoord is niet meege deeld. Het Volksbevrijdingsfront had van de Zuidafrikaanse regering een losgeldsom van 20 miljoen dollar en publikatie van een links mani fest in 102 kranten in de hele we reld geëist, in ruil voor ambassa deur Dunn. De coördinatie tussen de regering van Zuid-Afrika en die van El Salvador was gecompliceerd, doordat El Salvador de diploma tieke betrekkingen met Pretoria twee dagen voor Dunns ontvoe ring vanwege de apartheid in Zuid-Afrika had verbroken. Vorige week plaatsten de verwan ten van de 61 jaar geworden di plomaat een advertentie waarin zij pleitten voor zijn invrjjheids- tellging. De familie, zo werd ge zegd. was aan het einde van haar financiële Latijn en kon niet aan de eisen tegemoetkomen. Mevrouw Dunn ligt sinds vijf maanden met kanker in een zie kenhuis in Los Angeles in Cali- fornië. Het echtpaar heeft drie kinderen. ""Flirt met Taiwan schaadt betrekkingen" PEKING (UPI) - China heeft de Verenigde Staten gisteren 'diplomatiek verraad' over de kwestie Taiwan aangewreven en verklaard dat de Chinees-Amerikaanse betrekkingen in gevaar worden gebracht. Het ongenoegen in Peking is op gewekt door de totstandkoming van een akkoord tussen de Ver enigde Staten en Nationalistisch China over de verlening van di plomatieke voorrechten en on schendbaarheid aan de 'niet-of- ficiële' vertegenwoordiging die men in eikaars hoofdstad heeft. De heftige Chinese aanval duidt er volgens diplomatieke kringen in Peking op dat Washington niet veel meer met Taiwan moet flir ten als de Volksrepubliek geen maatregelen wil nemen. .De Amerikanen hebben de affaire Peter Lorenz naar Bonn WEST-BERLIJN (Reuter) - De lei der van de afdeling West-Berlijn van de CDU, Peter Lorenz, die in 1975 door linkse stadsguerrillas werd ontvoerd, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de ge meentepolitiek omruilt voor de landspolitiek in Bonn. De 57-jarige Lorenz, zei op een persconferentie dat hij in decem ber uit het West-Berlijnse parle ment treedt - hij is er voorzitter van de Kamer - en in maart 1981 zijn voorzitterschap van de CDU neerlegt. met Taiwan afgedaan als "van niet veel belang", maar Peking vindt dat de betrekkingen tussen Amerika en Nationalistisch Chi na er langs een achterdeurtje weer opnieuw een "twee-Chi- na's"-politiek voeren, wat de Volksrepubliek nooit heeft geac cepteerd. Het volksdagblad van Peking schreef dat de Verenigde Staten verzaakten aan de beginselen van internationaal recht en ontrouw waren aan de principes van de Amerikaans-Chinese betrekkin gen. "Deze niet raadzame stap heeft het Chinese volk verontrust", aldus het Volksdagblad. "Het kan niet anders of de verdere ontwikke ling van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten moeten eronder lijden". Dit was de heftigste aanval van China op de Verenigde Staten in verscheidene maanden. Sinds beide landen in januari 1979 vol ledige diplomatieke betrekkin gen aanknoopten, heeft de snel heid waarmee zij zich ontwikkel den, iedereen verrast. Washington ervaart nu dat Taiwan nog steeds een groot struikelblok tussen Washington en Peking is. De Amerikanen verbraken de offi ciële banden met Taiwan formeel toen zij betrekkingen aanknoop- ten met Peking en het Volks dagblad schreef nu dat China een promotie van de Amerikaans- Taiwanese betrekkingen 'abso luut niet' zou dulden. Toen de Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap. Ronald Reagan, beloofde dit te zullen doen als hij gekozen zou worden, waarschuwde Pe king dat het ten koste zou gaan van de diplomatieke betrekkin gen tussen Peking en Washing ton. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Met ingang van maandag moeten Westduitsers die de DDR be zoeken per dag minimaal 25 mark uitgeven. Tot nu toe gold dat bezoe kers aan Oost-Berlijn dagelijks minstens 6,50 mark moesten omruilen in Oostduitse marken en reizigers naar de DDR minimaal 13 mark. De nieuwe financiële regeling bepaalt ook dat kinderen van 6 tot 15 jaar per dag 7,50 mark dienen te wisselen. Mensen van 65 jaar en ouder vallen eveneens onder de nieuwe bepaling en kunnen kennelijk geen aan spraak meer maken op de nu nog geldende regel dat zij zijn vrijgesteld van een gedwongen minimale geldwissel. De regering in Bonn heeft nog niet oficieel gereageerd op het door de DDR verkondigde besluit. De regerende burgemeester van West-Berlijn, Die trich Stobbe (SPD), verklaarde dat de nieuwe bepalingen indruisen tegen de geest van de Duits-Duitse verdragen. Hij sprak van een „klap in het gezicht van de ontspanningspolitiek" en een „belasting van de Duits-Duitse betrekkingen". (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN 1Q£ LENING 19SO PER 19S<4/1987 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 14 oktober 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 november aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 15 november 1984 at vervroegde aflossing is niet foegestaan inschrijving 14 oktober a.s. van 9 tol 15 uur via bankèn en commissionairs storting 17 november 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs (Van onze correspondent Hein ten Korte naar) ROME - Handtastelijkheden tus sen stakers en werkwilligen voorde fabriekspoorten van Fiat in Turijn, een landelijke staking van vier uur tegen dat zelfde Fiat-bedrijf, alles wijst erop dat het conflict over de werktijdverkorting voor bijna 24.000 automobielwerkers de geva- rengrens begint te naderen. „Als de minister van arbeid niet snel slaagt in zijn bemiddeling", zei een van de vakbondsonderhandelaars giste ren in Rome, „komt zijn collega van binnenlandse zaken tussenbei de". Met politieoptreden was trouwens alondubbelzinniggedreigddoorde Fiat-directie, tóen de vakbonden zondagavond alle Fiat-arbeiders opriepen maandagmorgen (de dag dat de werktijdverkorting moest ingaan) in de fabriek aanwezig te zijn. „De aanwezigheid van de op non-actief gestelden in de fabriek", zo dreigde toen de directie, „is huisvredebreuk en daartegen zal De botsing werd toen nog verme den doordat de vakbonden voor maandag een officiële staking uit riepen: de arbeiders betraden de fabriek zonder langs de prikklok te gaan en hielden in de hallen een demonstratieve vergadering. Dat is wettelijk toegestaan en de politie hoefde dus niet in actie te komen. Maar nu de voorlieden zich in groe pen van 150 door de wachtposten van stakers bij de fabriekspoorten beginnen te slaan en door de pos tende arbeiders worden achter volgd. zal politie-optreden waar schijnlijk niet lang meer uitblij- De gevolgen daarvan zouden voor heel Italië kritiek kunnen worden. Met name zou hieruit blijken, dat de zaak de vakbondsleiding geheel uit de hand is gelopen: de feitelijke staking bij Fiat, die nu al sinds be gin september duurt, is nooit offi ciéél uitgeroepen en wordt slechts achteraf door de vakbonden goed gekeurd. Het is duidelijk, dat zij de onderhandelingen in Rome tussen Fiat-directie en vakbondsleiding in feite doorkruist Dat het Fiat niet best gaat weet ie dereen. Het wordt verkondigd door de eigenaars, de machtige familie Angelli.dieal maanden klagen over de crisis waarin het bedrijf ver keert, het werd bevestigd door de communistische partij, die in fe bruari van dit jaar haar senator Co- lajanni naar Turijn stuurde om er een onderzoek in te stellen, het wordt zelfs toegegeven door de vakbonden, die Fiat niettemin het recht betwisten mensen te ontslaan of op wachtgeld te stellen. Alles wi|st erop. dat de vakbonds leiders op een kortademig drafje achter de arbeidersbasis aanhollen: van de ene kant zijn zij overtuigd van het gelijk van „de bazen", van de andere kant zijn zij niet meer in staat, hun achterban in de hand te houden. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9