CDA EN VVD 'NIET ONTEVREDEN' Kabinet ingenomen met matigingsplan van CDA Ook onderzoek naar Hollandse babyvoeding Gifdumpers Lekkerkerk waarschijnlijk niet vervolgd Van Agt verdedigt plan Pais Doodstraf verdwijnt uit Nederlands recht Van Agtsluiting kerncentrales niet worden uitgesloten De terreinwagen die werkt als het moeten avonturiert ,o -»K als u dat wilt. SUZUKI VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 Over abortus-voorstellen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hoewel de ministers Gin jaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) hun wetsontwerp over de abortus niet ingrijpend willen wijzi gen, zijn zowel CDA als WD niet onte vreden over nieuwe voorstellen van de regering. Beide partijen zeggen dat aan hun standpunten tegemoet is geko men. Of dat in voldoende mate is ge beurd, laten ze vooralsnog in het mid den. „De regering heeft duidelijk gepoogd het CDA tegemoet te treden', reageert CDA-Tweede-Kamerlid Deetman. Belangrijk is, aldus Deetman. dat al ternatieven voor abortus nu „meer re liëf' krijgen, dat de arts zijn motieven voor abortus moet vastleggen en dat nu ondubbelzinnig is vastgelegd dat arts en vrouw elk hun eigen verantwoorde lijkheid hebben. Of het CDA nu met het wetsontwerp kan instemmen, kan Deetman nog niet meedelen. De kans is wel groter geworden. Ook WD-woordvoerder Dees zegt dat de regering op een aantal belangrijke punten aan zijn fractie tegemoet is ge komen. Hij noemt als verbeteringen: de arts moet nu sneller laten weten of hij tot abortus bereid is, verwijzingen door buitenlandse artsen worden ook erkend en doorverwijzing is niet langer afhankelijk van de eigen huisarts. „De aanvaardbaarheid is voor ons groter geworden, maar er blijven nog flink wat wensen over," aldus Dees Hij heelt bezwaar tegen handhaving van de vijf dagen bedenktijd voor de vrouw en te gen de forse straffen voor artsen bij overtreding van de wet. De Ruiter en Ginjaar blijven erbij dat de beslissing over abortus een gezamen lijke is van vrouw en arts, ieder in eigen verantwoordelijkheid. In het rege ringsontwerp staat dat „de arts zich er van moet vergewissen dat de nood van de vrouw niet op een andere manier kan worden opgelost". De regering rekent er kennelijk op in het abortusdebat van begin november, desnoods via een „onaanvaardbaar", toch een krappe meerderheid voor het voorstel te kunnen krijgen. Juist daar om heeft zij ervan afgezien het wets ontwerp drastisch te veranderen, in de wetenschap dat elke verandering'ten gunste van de ene fractie het wetsont werp voor de andere geheel onaan vaardbaar zal maken. De linkse oppositiepartijen alsmede de rechtse splinters wijzen het regerings ontwerp helemaal af. PvdA en D'66 hebben, evenals SGP en GPV, eigen abortuswetsontwerpen ingediend. Het SGP-GPV-ontwerp is kansloos, maar de oppositie hoopt nog steeds op steun van de WD. Dan moet wel eerst het regeringsvoorstel zijn verworpen, want het PvdA-D'66-voorstel komt pas daarna in behandeling. DEN HAAG (GPD) - Minister president Van Agt heeft de scherpe kritiek van de Twee de Kamer op het plan om 265 miljoen te bezuinigen op de onderwijssalarissen, naast zich neergelegd. In zijn ant woord tijdens de algemene beschouwingen liet hij giste ren blijken dat de Tweede Kamer zelf maar moet aange ven waar anders dat geld vandaan moet komen. Van Agt noemde de 265 miljoen bezuiniging een "pijnlijke keuze", maar minder pijnlijk dan het treffen van maatre gelen die 4000 arbeidsplaat sen in het onderwijs zouden hebben gekost. Hij zei dat het kabinet ook niet wilde tornen aan de kwaliteit van het on derwijs. Premier zegt bouw 100.000 woningen toe DEN HAAG (GPD)-Tijdens de Algemene Beschouwingen gisteren wees Van Agt de kri tiek van de oppositie op het woningbouwprogramma van de hand. Het streeftal van 100.000 woningen zal volgens de premier ruimschoots wor den gehaald. Daarvan zullen er 96.000 met overheidssub sidie gebouwd worden. In 1981 zullen ook ruim 100.000 woningen gebouw kunnei: worden zegde hij - ingefluis terd door staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) - de Kamer toe. Van Agt raakte ook in conflict met een deel van de Kamer over de deeltijdarbeid, naar aanleiding van een opmer king dat ook onbetaald werk zinvol en bevredigend kan zijn. Zowel Terlouw (D'66), Den Uyl (PvdA) als Lubbers (CDA) wezen Van Agt op het belang van een zo volledig mogelijk betaalde werkgele genheid, waarbij deeltijdar beid een belangrijke rol kan spelen. Van Agt deelde de Kamer mee dat Nederland zal streven naar het krijgen van een "zware zetel" (bijvoorbeeld landbouw) in de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Hij voegde er - naar aanleiding van kri tiek uit de PvdA - aan toe dat een socialist voor die post "niet op voorhand is uitgeslo ten". Van der Stee rente-aftrek wordt beperkt DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet is een akkoord bereikt over de beperking van de aftrekbaarheid van hypo theekrente. Dit deelde minis ter Van der Stee (financiën) gisteren aan de Tweede Ka mer mee tijdens de algemene beschouwingen De maatregel maakt deel uit van een alge hele aanpak van de bestaande renteregelingen. De minister wilde in de Kamer de regeling slechts aankondi gen, over de inhoud weigerde hij mededelingen te ver strekken. Daarvoor verwees hij naar het in november ko mende debat over het belas tingplan voor volgend jaar. Oppositieleider Den Uyl ver weet hem daarop in plaats van de gewenste duidelijk heid te verschaffen, de hui zenbezitters nog meer in on zekerheid te laten. Naast de regeling van de hypo theekrenteaftrek kondigde de minister voorts aan bij het belastingplan een nota in te dienen over de fiscale behan deling van de eigen woning. Daarbij zal ook het huur- waardcforfait (het bedrag dat woningbezitters moeten op tellen bij hun inkomsten voor de berekening van de loon- en inkomstenbelasting) aan de orde komen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet staat zeer positief tegen over het CDA-plan om de prijscompensatie op 1 januari niet door te laten gaan en te vervangen door een alge mene belastingverlaging. Minister Van der Stee (finan ciën) zei gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer dat deze gedachte het kabinet "bij zonder aanspreekt". Maar even positef liet hij zich uit over de voorstellen van de WD om de lonen volgend jaar te mati gen. De WD wil onder meer het vakantiegeld halveren (Van der Stee: "een sympathieke gedach te"). De plannen van de oppositie werden echter allemaal door de regering naar de prullenmand verwezen. Open overleg Het kabinet weigert zich in dit sta dium echter aan een van de voor stellen van CDA of WD te bin den. Het wil de voorstellen als "bouwstenen" meenemen in het loonoverleg met werkgevers en werknemers. Dat overleg moet, zo benadrukte premier Van Agt, een open overleg kunnen zijn. De wens van werkgevers en werk nemers, dat het tijdens de alge mene beschouwingen tot duide lijke standpunten komt over het voor 1981 te voeren loonbeleid, kan dus alleen worden ingewil ligd als de Tweede Kamer zelf moties terzake aanneemt. Over de manier waarop de gevol gen an het CDA-voorstel moet worden opgevangen (kosten vol gens Van der Stee 2,5 tot 3 miljard gulden) bleek hij minder positief. CDA-leider Lubbers heeft voor gesteld het financieringstekort met 1 miljard te vergroten en de rest te betalen uit de invoering van een luxe-tarief in de btw. Van der Stee zag daar veel proble men opdoemen, alleen al omdat erg moeilijk zal zijn vast te stellen PARKETWACHTER - De rijksre cherche zoekt uit, waarom een parketwachter, de 49-jarige H. J. G. uit Grijpskerk, in de nacht van woensdag op donderdag gebruik maakte van zijn dienstpistool. In de bewuste nacht zou de man zijn pistool hebben getrokken en een schot hebben gelost toen een ru zie tussen zijn zoon, een 27mc-er en een andere 27mc-er nogal hoog opliep. Door het schot liep niemand verwondingen op, ook werd geen schade aangericht. wat luxe-goederen zijn en wat niet. Bovendien vreest hy voor met name het midden- en klein bedrijf nadelige gevolgen van de prijsverhogingen door de hogere btw. Ook voorspelde hij dat de invoering van het hoge btw-tarief niet op 1 januari mogelijk zal zijn. Sociale uitkeringen De WD-wens om 1,3 miljard gul den extra te bezuinigen op de so ciale uitkeringen werd door de bewindsman als niet haalbaar af gedaan. Wel is hij bereid om alle voorstellen die de WD terzake gedaan heeft (zoals het zelf beta len van de eerste ziektedag, het verscherpen van de controle op misbruik, toepassing van het pro fijtbeginsel) in een adviesaanvra ge aan de SER voor te leggen. Omdat hij de VVD-voorstellen "po sitief' zei te beoordelen ontspon zich een hevige discussie met de oppositie, die hem verweet af te stappen van het kabinetsstand punt dat de onbetaalde eerste ziektedag niet zou worden inge voerd. Van der Stee vond echter dat die conclusie nog niet ge trokken mag worden. PvdA-plan Het PvdA-plan om volgend jaar drie miljard gulden uit te trekken voor het scheppen van 35.000 ar beidsplaatsen, kwam er bij het kabinet niet genadig af. Van der Stee zei dat het een "overtrokken beeld" geeft van de mogelijkhe den die er zijn. De vergroting va n het financie ringstekort van de overheid met 1 miljard is slechts mogelijk als er een loonmatiging van 2 procent tegenover staat, aldus Van der Stee. Maar daarvan blijkt in het PvdA-plan niets. Bovendien zal het PvdA-plan eerder tot een ex tra tekort van 3 miljard leiden. Ook het voorstel van D'66 voor een belastingverlaging op 1 januari wees de minister af. D'66 wil dat behalve door vergroting van het financieringstekort betalen door de basisinvesteringspremie van de WIR af te schaffen, maar dat wil het kabinet niet. Bovendien kost de belastingverlaging in die optiek geen 2 maar 3 miljard, zei Van der Stee. DEN HAAG (GPD) - De doodstraf verdwijnt uit het Nederlandse recht. De ministerraad, uitgebreid met de gevolmachtigde minis ters van de Antillen, heeft een aantal wetsontwerpen voor goed keuring naar de Raad van State gestuurd. Het voorstel om de doodstraf geheel af te schaffen is onderdeel van een omvangrijke herziening van het militair straf- en tuchtrecht. Deze ontwerpen vormen een uitwerking van een nota die al in 1971 aan de Tweede Kamer is aangeboden. Vice-premier Wiegel deelde dat mee tijdens de persconferentie na afloop van de ministerraad. De ministerraad vergaderde gisteren in plaats van de gebruikelijke vrijdag, omdat de Tweede Kamer vandaag de algemene beschouwingen voortzet. In het herziene militaire recht is een duidelijk onderscheid ge maakt tussen de berechting van strafbare feiten enerzijds en de handhaving van de gedragsregels anderzijds. Daarnaast bevatten de voorstellen het verwijderen van de doodstraf uit de gehele wetgeving. De aparte krijgsraden moeten volgens de regering verdwijnen. In de wetsvoorstellen zullen deze worden vervangen door militaire kamers bij de gerechten van de gewone rechterlijke macht. Premier Van Agt, die de Kamer meedeelde "even een ontregeling" van zijn "fysiek" te hebben doorgemaakt, had gisteren tijdens de voort zetting van de Algemene Beschouwingen toch nog enkele moeilijke DEN HAAG/ZOETERMEER (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne is een onderzoek gestart naar de aanwezigheid van syn thetisch oestrogeen in kalfsvlees, dat is verwerkt in babyvoeding. Aamleiding is onder meer het te legram dat het Konsumënten Kontakt (KK) gisteren over deze zaak aan de minister heeft ge stuurd. In het bewuste telegram wijst KK op een onderzoek dat vorige week in West-Duitsland naar 32 merken babyvoeding met kalfs vlees is gehouden. In een aantal DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Koning (binnenlandse zaken) houdt er rekening mee dat er geen strafrechtelijke vervol ging meer kan plaatsvinden van de mensen die verantwoordelijk zijn voor de gif-affaire in Lekker- kerk. Eventuele strafbare feiten zijn reeds verjaard". Bovendien betwijfelt Koning of er nog straf bare feiten aan het licht zullen komen. De staatssecretaris zei dit gisteren bij de installatie van de Commis sie Bestuurlijk Onderzoek Lek- kerkerk. Deze commissi^ moet een antwoord zoeken op de vraag onder welke bestuurlijke om standigheden de ernstige bo demverontreiniging in het dorp aan de Lek zich in het begin van de jaren zeventig voordeed. Capaciteit DEN HAAG (GPD) - De kerncen tra. ">s van Borssele en Dode waard kunnen worden gesloten, wanneer de maatschappelijke discussie over de toepassing van kernenergie daar toe conclu deert. Dat heeft minister-presi dent Van Agt gisteren bij de al gemene politieke beschouwin- BORSSELE (ANP) - De kerncentrale Borssele is met ingang van vannacht voor naar schatting twee a drie da gen uit bedrijf genomen. Dit is gis teravond door de directie van PZEM (provinciale Zeeuwse energiemaat schappij) eigenaresse van de kern centrale. meegedeeld. De reden van de tijdelijke buitenge bruikstelling is een preventieve re- paratic van enkele verwarmingse lementen in de drukhouder. Bij een periodieke meting is gebleken, dat enkele van deze elementen defect zijn geraakt. Het herstel zou tech nisch geen ingewikkelde kwestie zijn. Men verwacht dat de kerncentrale zondag weer in bedrijf kan worden gesteld. gen in de Tweede Kamer gezegd. Het is de eerste maal dat vanuit het kabinet de verzekering komt dat het doordraaien van de beide centrales niet boven alle twijfel verheven is. Van Agt komt met z'n woorden voor een deel tege moet aan de motie van Ria Bec kers (PPR) en PvdA-leider Den Uyl, die willen dat Borssele en Dodewaard onderdeel van de maatschappelijk discussie gaan vormen. "Niet uit te sluiten is", zei de pre mier, "dat de uitkomsten van dien aard zijn dat zij zullen leiden tot sluiting van de bestaande cen trales". De beide kerncentrales zelf vormen echter niet de hoofdmoot van de discussie, zo vond Van Agt, maar sluiting kan wel een uitvloeisel zijn. Bijvoor beeld wanneer de discussie uit mondt in een totale afwijzing van elke vorm van kernenergie. Van Agt vindt dat de maatschap pelijke discussie in een breed ka der moet worden geplaatst. Hij zei: "Ik wil volstrekt duidelijk stellen dat het om een discussie over de totale energiepolitiek gaat, met als doel een verant woorde besluitvorming over de vraag of er kenrnenergie zal wor den toegepast". Van Agt was het duidelijk oneens met actiegroepen die stellen dat alternatieve energiescenarios niet in de discussie aan de orde mogen komen, dat er niet over Borssele en Dodewaard mag worden gepraat maar dat de dis cussie slechts is toegespitst op de vraag waar er nieuwe centrales gebouwd gaan worden. De gemeente overweegt overigens om de vervuilde grond uit de 'gifwijk' Lekkerkerk-west naar een ander bedrijf dan de Afval verwerking Rijnmond (AVR) te sturen. De AVR blijkt namelijk niet in staat te zijn de afgespro ken wekelijkse hoeveelheid ver ontreinigde grond te verwerken. Ook al omdat er naar schatting dertig procent meer verontrei nigde grond uit de wijk naar bo ven komt dreigen de kosten van de gehele 'operatie Lekkerkerk' de 200 miljoen gulden te over schrijden. Lekkerkerk's burgemeester Hans Ouwerkerk, die dit gisteren mee deelde, ziet nog geen direct alter natief voor de AVR. Wel zal op korte termijn een gesprek met de AVR plaatsvinden. Het bedrijf heeft laten weten, aldus Ouwer kerk, dat minder grond in het huisvuil 'gedoseerd' kan worden, omdat de AVR anders na ver branding geen raad met het over blijfsel weet. De verwerkingskosten bij de AVR waren op 30 miljoen gulden be groot. Dat wordt al een derde meer omdat vermoedelijk niet 70.000 maar rond de 100.000 ton vervuilde grond zal moeten wor den aangeleverd. De ontgravingswerkzaamheden in de gifwjjk hebben de afgelopen - negende - week weinig opzienba rende bodemverontreiniging aan het licht gebracht. Er werden de afgelopen week, 110 vaten opgegraven. In totaal zijn nu ongeveer 1130 vaten uit de grond gehaald. gevallen, waaronder een Neder lands, werd het oestrogeen aan getroffen. KK, dat zeer veront rust is over dit feit, wijst de be windsman erop dat er in ons land slechts één firma is die de voe ding produceert en wel Nutncia met het merk Olvarit. Als daar uit een oogpunt van volks gezondheid aanleiding toe be staat, zal Nutricia de Olvarit-ba- byvoeding waarin kalfsvlees is verwerkt, uit de handel nemen. Zo reageert het bedrijf op de uit komsten van het Westduits on derzoek. In een van de zes onderzochte Olva- ritprodukten werd ook oestro geen aangetroffen. Onmiddellijk na het bekend wor den van de onderzoeksresultaten in Nederland heeft Nutricia de Duitsers verzocht van de preciese uitkomsten op de hoogte te wor den gebracht In de tweede plaats is het Zoetermeerse bedrijf erg benieuwd naar de methoden die bij het onderzoek zijn toegepast. Gisteren heeft Nutricia delega ties gestuurd naar de ministeries van volksgezondheid en milieu hygiëne en van landbouw, om over de kwestie te overleggen. Volgens de woordvoerder wordt de controle op het kalfsvlees uit geoefend door de normale keu ringsdiensten, die het vlees ook op hormonen als oestrogeen on derzoeken. "Het is duidelijk dat de controle op het vlees, dat wij van Nederlandse en Deense be drijven betrekken, verre van wa terdicht is. De keuringsdiensten geven garanties die niet blijken te kloppen", aldus de woordvoer der. Vandaag zal de raad van bestuur van het bedrijf zich over de kwes tie buigen, met als doel zo snel mogelijk een beslissing te ne men. (ADVERTENTIE) VALKENBURG ZH Deze oersterke terreinwagen kan het aan Zowel het dagelijkse werk in de bossen, op de hei en het land. als het avontuur lijke terreinwerk in Uw vrije-tijd. Deze Suzuki LJ 80 heeft een: motor die 30,75 kw levert en op normale benzine rijdt. inschakelbare 4 wielaandrijving en hoge en lage gearing om hellingen tot 41° te nemen robuust stalen chassis, dat tegen een stootje kan Voor 11.012 - excl en 12 995,- incl BTW heeft U een betrouwbare werkwagen of een magnifieke avonturen-zoeker Voor de U 80 is een volledige set accessoires beschikbaar LJ80 n echte terreinwagen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7