actief in I vrije tijd I Makelaar in kamerverkoop Gastkolorrm Volkstuinders tijdelijk in "De Weense Tentoonstelling tot zondagavond PAGINA 4 ST LEIDEN VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 Door DJ. van Kooten rector dag/ avond- scholengemeenschap Boerhaave, Leiden Voor vele lezers van deze ru briek het intrappen van een open deur: de volwassenene ducatie heeft in de laatste tien, vijftien jaar in binnen- en buitenland een ongekend krachtige groei doorgemaakt. De vroegere gedachte dat na de middelbare school, de be roepsopleiding of na de uni versiteit de studie een vol doende basis vormde voor de rest van je leven, heeft plaats gemaakt voor de opvatting, dat aan het leren in de mo derne en zich zo snel verande rende maatschappij eigenlijk geen einde komt. "Lifelong learning", "éducation per manente", "wederkerend on derwijs", zijn algemeen aan vaarde begrippen geworden, niet alleen voor politieke par tijen, volksvertegenwoordi gingen, vrouwenbewegingen etc. in tal van landen. Ook in ternationale organisaties als Unesco, Oees, de Raad van Europa, het International Arbeidsbureau, de EG en de internationale onderwijsor ganisaties houden zich volop bezig met het onderwerp vol wasseneneducatie. Welke vormen van "lifelong lear ning" moeten en kunnen op welke wijzen en met welke prioriteiten worden gereali seerd voor welke categorieën deelnemers en deelneemsters? Hoe moeten deze mensen wor den bereikt en worden gead viseerd? Welke wensen en verwachtingen hebben zij van de studie en van de mogelijk heden daarna? Met welke spe cifieke moeilijkheden zullen zij worden geconfronteerd en hoe zijn deze knelpunten weg te nemen, althans te vermin deren? Welke werkwijzen dienen de docenten en bege leiders toe te passen teneinde de resultaten optimaal te ma ken? Wat zijn de financiële consequenties van de ontwik keling van een stelsel van volwasseneneducatie voor 's lands financiën? In hoeverre zijn er mogelijkheden van be taald educatief verlof, zoals dat in verscheidene landen bestaat? Hoe kunnen de rela ties tussen de vele instellingen voor volwasseneneducatie worden geregeld en verbe terd? En zo zijn er nog wat vragen meer. Achterstand Overigens betreft de volwasse neneducatie niet alleen dege nen, die reeds in vroegere ja ren in voldoende mate onder wijs hebben gehad. Integen deel! Meer en meer is de aan dacht gevestigd op hen, die in het verleden weinig of geen kansen op onderwijs hebben gehad of die deze kansen niet ten volle hebben benut.In onze veeleisende maatschappij verkeren juist zij in hevige mate in een educatieve ach terstandssituatie. Velen die afkomstig zijn uit de zo gehe ten arbeidersklasse - een wat versleten term? - kregen vroe ger (en nog wel) te horen: "dat is niks voor ons soort mensen" als het ging om enigerlei vorm van algemeen voortgezet on derwijs, Mulo of HBS/Gym- nasium.De ambachtsschool of de huishoudschool was meest al al mooi genoeg. Daarna moest maar zo snel mogelijk werk worden gevonden ten einde in het niet zelden kin derrijke gezin financieel bij te dragen. Binnen deze belang rijke sociale categorie was het met de mogelijkheden voor meisjes al helemaal droevig gesteld. Maar niet alleen daar. Ook in andere maat schappelijke lagen werd on derwijs voor meisjes niet zo belangrijk gevonden. En deze opvattingen zijn eigenlijk - ook in Nederland - nog lang niet geheel verdwenen, al worden de jonge mensen en hun ouders, b.v. door onder wijzers en anderen in hun buurtgestimuleerd in hun educatieve bewustwordings proces. De zgn. externe demo cratisering van het algemeen voortgezet onderwijs is - vooral sedert invoering van de mammoetwet in 1968 en met de introductie van scho lengemeenschappen mavo! havo/vwo en andere combina ties, hoeveel nadelen daaraan ook kleven - een niet weg te cijferen verbetering van de kansen op voldoende onder wijs. Maar ideaal is de situa tie zeker nog niet. Hoe het ook zij, velen uit zoéven genoemde categorieën, daar toe aangemoedigd in hun werksituatiedoor hun schoolgaande kinderen, door emancipatorische bewegin gen of vanuit volstrekt indi viduele behoeften, zijn gaan deelnemen aan enigerlei vorm van het zgn. "educatieve basisaanbod voor volwasse nen". Zij hebben vaak een ni veau van niet meer dan vijf jaar lager onderwijs tot twee jaar voortgezet onderwijs en daarmee voelen zij zich - al wordt dat lang niet altijd er kend - tekortschieten als het gaat om het deelnemen aan gesprekken "van enig ni veau", het voldoende kunnen volgen van de media (pers, radio, televisie), het spreken van wat Engels, Duits, Frans, het vinden van de weg in de wirwar van ambtelijke en niet-ambtelijke instellingen en bureaus, regels en voor schriften, als het gaat om het schrijven van brieven met niet al te veel fouten, enz. Zij hebben een grote mate van be reidheid daar iets aan te gaan doen maar er bestaat vaük grote weerstand daad werkelijk te komen praten over de mogelijkheden, als ge volg van een overdosis onze kerheid en van een ruime ma te van onbekendheid met die mogelijkheden. Spontaan Want deze zijn weliswaar legio en er wordt veel over geschre ven en gesproken, maar toch worden ettelijken niet bereikt, anderen doeh niet de juiste keuze. Inderdaad is in de af gelopen tien jaren in Neder land, vaak op spontane wijze een grote verscheidenheid in vormen van educatief ba sisaanbod ontstaan, andere waren er al veel eerder. Daar van noem ik in Leiden: de cur sussen van het Volkshuis, van de Volksuniversiteit K O, van Ouders op Herhalingdat landelijk veel publiciteit heeft verworven en zeker niet alleen in de laatste tijd, de cursussen van het Vormingscentrum voor Jong-Volwassenen "Troef', van individuele (hoofd)onderwijzers aan hun lagere scholen, van club- en buurthuizen, van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, van de groepering Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS), van het Project Leiden Open School (elders van spontane groepen Open School), van ongesubsidieerde particulie re instellingen als het NIOW (Nationaal Instituut voor Onderwijs aan Volwassenen), van het schriftelijk onderwijs, v'an middenstandscursussen, van de Alliance Franqaise, van de rijksgesubsidieerde dag /avondscholengemeen schap "Boerhaave". Deze laatste kent de zgn. scha kelklassen te Leiden (en Noordwijk, Katwijk, Leider dorp, Roelof arendsveen) als voorbereiding op het eerste leerjaar dag- of avondmavo voor volwassenen en ook In ternationale Schakelklassen voor anderstalige volwasse nen eveneens als introductie op het mavo-onderwijs. In dit verband kan hier worden vermeld dat het ministerie van onderwijs en weten schappen met ingang van 1982 ook het lager beroepson derwijs voor volwassenen (lager technisch onderwijs, LTO; lager economisch en administratief onderwijs, LEAO; lager middenstands- onderwijs LMO; lager huis houd- en nijverheidsonder wijs. LHNO en lager land- en tuinbouwonderwijs, LLTO) wil toevoegen aan de reeks mogelijkheden, die het diplo ma- en certificaatgerichte dag/avondonderwijs mavo, havo, vwo en meao reeds biedt. De volwasseneneducatie is zelfs voor een insider als de schrij ver van deze kolom in zijn vele bestaansvormen van een on gekende rommeligheid en on overzichtelijkheid. Telkens weer verneemt hij van instel lingen en cursussen in en bui ten Leiden, die hem tot dan niet of nauwelijks bekend wa ren. Het is werkelijk de hoog ste tijd dat allereerst plaatse lijk en regionaal al deze mo gelijkheden eens duidelijk op een rij worden gezet en dat daarmee voor de potentiële deelnemers en deelneemsters aan de volwasseneneducatie, maar ook voor degenen, die er beroepsmatig of in het vrij willigerswerk mee hebben te maken, voldoende helderheid ontstaat. New wave Sammy America's Gasphetti, kortweg SAG, een Tilburg se new wave/popgroep, treedt vanavond in het Leidse Vrij tijdscentrum op. Deze gYoep was al eens een half uurtje op de VARA-televisie te zien en bracht destijds als eerste single "Nina" (een parodie op Nina Hagen) uit. Het optre den begint om negen uur in het centrum aan de Bree- straat 66. Fotografie Steven Kleynenberg en Bernd Weeke, leden van de generatie die met televisie is opge groeid, zijn twee fotografen, wier werkwijze nog niet he lemaal is uitgekristalliseerd. Hun werk is vooral beïnvloed door de cinematografie. Wat daar het resultaat van is, is vanaf vandaag tot en met 11 november elke vrijdag, zater dag en zondag te zien in Salon "O", tussen elf en zes uur. Het adres van Salen "O": Heren gracht 45, Leiden. Vallende sterren In het Kamerlingh Onneslabo- ratorium (Nieuwsteeg) wordt zaterdag een symposium ge houden over vallende sterren Dat is georganiseerd door de Dutch Meteor, Society in sa menwerking met het labora torium. Op het programma staan o.m. lezingen van ama teurastronomen, een demon stratie met apparatuur voor meteoorwaarnemingen en een rondleiding in het labora torium. Aanvang elf uur. Nicaragua Het Nicaragua Komitee Leiden houdt zaterdag in Leiden een collecte onder het motto Ni caragua leert lezen". Doel is geld in te zamelen om de strijd aan te binden tegen het anal fabetisme. Uit onderzoek is gebleken dat 55 procent van de bevolking in dit Zuidame- rikaanse land niet kon lezen of schrijven. Inmiddels is dit aantal afgenomen dank zij de "alfabetiseringscampagne" die veertig miljoen gulden kost. Het comité kan nog col lectanten gebruiken. Zij kun nen zich opgeven bij de We- reldwinkel LeidenSteen- straat IB. tel. 149437boek handel Ruward, Breestraat 9. wiTMwrJf tel. 123438 of bij het Nicara- qua Komitee Leiden, p/a Cees Volwater, Breestraat 121A, tel. 121106. Doe het zelf Bij de Gamma Zelfbouwmarkt, Oude Singel 246, worden za terdag van tien tot twee uur demonstraties voor de "doe- het-zelvers" gegeven. Tony Berk komt bovendien zijn spelletje "prijsbewust" spelen en drumband Concordia slaat op de trommels. Volksdansen Het volksdansseizoen in Leiden is weer begonnen. Elke twee maanden is er een instuif in het Leidse Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, met nationale en internationale dansen. Zo ook zaterdagavond om acht Deltawerken K en O heeft voor zaterdag een excursie naar de Deltawerken op het programma staan. Aanmelden bij K en O, Oude Vest 45, Leiden, tel. 141141. Voedselactie De kerngroep Leiden van de Leidse Vereniging Milieude fensie staat zaterdag in een kraampje op de Leidse markt bij het stadhuis om de voed selactie "Mond open, ogen dicht" onder de aandacht te brengen. De vereniging wil met deze actie de energiever spilling in de voedselproduk- tie, milieu-onvriendelijke verpakkingen en uitbuiting van de. Derde Wereld tegen gaan. LEIDEN - Dat onbespoten fruit en groente en het op eigen land gekweekte snijbloemen er ook goed uit kunnen zien, bewezen gisteravond de duizend volkstuinders van Lei den. Hun overkoepelende organisatie, de Leidse Bond van Amateur- Tuinders, had er voor gezorgd dat de vele prachtig opgemaakte fruit- en bloemstukken enkele dagen tentoongesteld kunnen staan in het Waaggebouw. Of je op een volkstuincomplex in Oos tenrijk was beland. Hollandse kwaliteit in Weense stijl. Daar had het bestuur voor gekozen. En de tuinders waren er zeer tevre den mee. Majorettenkorps "De Burcht" zorgde voor de feeststemming. In een wervelende show, tussen de tentoonstellingstuinen door ba lancerend, gingen de benen goed hoog. Extra hoog gingen ze toen de majoretten in de menigte de burgervader ontdekten, net in cident van maandag, toen het korps op een ludieke wijze de raadszaal was binnengedrongen om aandacht te trekken voor een goede oefenruimte in elk geval moet de burgemeester na het zien van dit moois toch niet zo lekker zitten. Aan zijn gezicht te zien had hij er ook wel spijt van. Hij genoot nu volop. Slapeloze nachten heeft de ten toonstellingsleider, H.H. Don- gelmans, gehad. De storm, hagel en harde slagregens van de laat ste dagen konden er net voor zor gen dat de bloemen niet uit de knop zouden komen en het fruit met zeer veel beurse plekken van de grond geraapt in plaats van de boom geplukt kon worden. Ge lukkig hadden de tuinders hun goed gekoesterd, zodat alle kleu ren, vormen en geuren prima tot hun recht kwamen. Kijkje Burgemeester Goekoop was uitge nodigd om de opening te verrich ten. Of hij zelf een tuinliefhebber was, verklapte hij niet. Wel maak te hij duidelijk dat iedereen eens een kijkje moet gaan nemen in zo'n tuincomplex. Het is tenslotte vrij wandelgebied. En na de dwalingen van de Leidse schrij ver Maarten 't Hart in een volks- tuingebied, 'luchtig' beschreven in zijn nieuwste boek Droomko ningin, moet toch iedere rechtge aarde Leidenaar zo'n ervaring willen meemaken. Is die stap nu nog te groot, tot zon dagavond kan men terecht in de tijdelijk tot volkstuin omgedoop te "De Weense Waag", LEIOEN - Dat kon geen zuivere koffie zijn, zeiden velen. Een stichting, nog wel Eigen Kamer geheten, die de kamernood onder Leidse studenten weieens zou be strijden. "Ja, die verhalen kennen we", waarschuwde een aantal raadsleden. "Het is oppassen geblazen, an ders zitten wij straks weer met de brokken", werd daar direct aan toegevoegd. Inmiddels heeft de stichting evenwel een aantal panden op het oog. "En de eerste mensen zijn in november onderdak", garanderen de be stuursleden. 'Ik begrijp die verhalen niet", zegt D. van Leenen, één van de op richter^ van de stichting. "Alsof ik munt zou willen slaan uit de kamernood". Uit een map pakt hij een knipsel dat bij nader in zien een verhaal uit het gezag hebbende Engelse dagblad The Times blijkt te zijn. "Moet je kij ken. Ze noemen ons streven een kapitalistische aangelegenheid. Zoiets kun je je van de Leidse muurkrant, of Oostduitsers wel verwachten, maar van The Ti mes.... Toch mooi dat we erin staan". Autogebruik minder groot "afzien van rijksweg 11" LEIDEN - Als gevolg van het min der sterk groeiende autogebruik, zou moeten worden afgezien van de aanleg van rijksweg 11 (tussen Wassenaar en Bodegraven). Dit meent de Werkgroep Milieube heer Leiden op grond van cijfers van Rijkswaterstaat. Uit de door Rijkswaterstaat uitgevoerde da gelijkse tellingen blijkt dat in het hele land de groei van het auto gebruik is teruggelopen. In een aantal gevallen is de groei er zelfs helemaal uit. Kiezen voor wo ningbouw en afzien van de aanleg van autowegen is de conclusie die de Leidse milieugroep aan deze cijfers verbindt. Van Leenen neemt het woord idea lisme niet direct in de mond, maar uit de verhalen valt wel op te maken dat het daar toch iets mee heeft te maken. Hij blijft namelijk pertinent volhouden niet op geld uit te zijn. "Laat ik het zo zeggen: ik organiseer op dit moment ook veel toneelavonden voor niets". Begin Om alles duidelijk op een rijtje te kunnen zetten, moeten we terug naar het begin van dit jaar. De 40- jarige leraar Engels en student Van Leenen is op een idee geko men. Een goed idee, vond hij zelf. Op zoek naar een kamer, stuitte hij op een bedrijfsruimte aan de Lage Rijndijk, kocht het pand, knapte het op en ging erin wonen. "Ik vroeg me af waarom niet meer mensen dat deden. Daarom ben ik met een aantal ouders van stu denten rond de tafel gaan zitten. Aan het einde van de avond had den we het plan duidelijk voor ogen: wij zouden panden zoeken en die doorverkopen. Aan welke panden we dachten? Nou, leeg staande bedrijfspanden, winkel panden en woningen in de vrije sector. Panden boven de 270.000 gulden, dat wel. Want anders kun je ze niet zonder meer kopen zon der last met de gemeente te krij gen. De kans dat de gemeente nu moeiljk gaat doen is volgens ons vrij klein". Ziehier de vrij eenvoudige opzet van het plan. Rest natuurlijk nog wel een aantal vragen als: "Wie vindt de woningen?", "Wie be taalt de aankoop?", en "Aan wel ke eisen moeten de kamerbewo ners zoal voldoen". ''Wij kopen niets", zegt Van Leen en. "Laat ik dat idee maar bij voorbaat uit de wereld nemen. Via een makelaar (Fides) komen wij er achter welke geschikte Kijkdag in Herengracht 23; rechts initiatiefnemer Van Leenen. panden leegstaan. Staat er een huis te koop, dat wij willen heb ben, dan zeggen wij bijvoorbeeld tegen de eigenaar: geef ons een maand de tijd om dat bedrag bij elkaar te krijgen. Krijgen we die tijd, dan gaan we op zoek naar mensen. Die zijn, zoals gezegd, makkelijk te vinden. Zij draaien dus voor de kosten op. Wij zijn een soort tussenpersoon". 'Die er met een flinke winst van door gaat? Pure kolder. Hoe komt u daar bij. Als we een optie op het pand hebben sturen we er eerst iemand naar toe die gaat kijken hoeveel er moet worden verbouwd. Dat bedrag wordt ook ingecalculeerd. En van het totale bedrag nemen we een gemiddel de. Eerlijker kan het toch niet". 'Gelooft u me niet? Goed, dan geef ik een concreet voorbeeld. We hebben een oog op een pand aan de Herengracht 23. Dat pand moet 232.000 gulden kosten. Wij zetten er negen kamerbewoners in, die bij elkaar een bedrag van zo'n 274.000 gulden op tafel moe ten leggen. Waarom? De verbou wing kost ons ook nog eens 37.000 gulden. Conclusie: ze moe ten zo'n 30.000 gulden per per soon betalen. En dat bedrag kun nen best veel mensen betalen, zo blijkt". Procedure Heeft de student eenmaal beslist dat hij een kamer wil kopen, dan wordt hij meegenomen naar de notaris om een contract te onder tekenen. "Heel officieel dus", verklaart Van Leenen. "Logisch natuurlijk, wij willen later geen moeilijkheden. We moeten voor komen dat mensen zomaar hun kamer gaan verbouwen, een muur wegbreken. Of andere din gen doen, die niet door de beugel kunnen. We moeten ze natuurlijk ook niet de kans geven de kamer, zonder dat wij het weten, door te verkopen met winst. Vandaar dat we ook reglementen hebben op gesteld. Die 35 pagina's liggen nu bij de notaris". "Het is overigens een misverstand dat wij alleen maar studenten willen; werkende jongeren kun nen zich net zo goed aanmelden. Een gezin met een kind? Ja, dat ligt er natuurlijk aan. Als we geen last krijgen van geluidshinder mag dat wat ons betreft. Maar we moeten dat natuurlijk vooraf wel goed bestuderen". 'Wat voor type ouders nou opbel len? Ach, het zijn natuurlijk vaak artsen of meesters in de rechten. Maar dat is toch prima. U moet maar zo denken. Als hun kinde ren hun kamers verlaten voor een ruimte in een van onze panden, kunnen de minder rijken door schuiven naar hun kamers". WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4