Bankieren volgens Rudolf Steiner Eerste ideële bank opgericht Nieuwe stakingen dreigen bij RSY Irl' 1 Bond Zonder Naam in moeilijkheden i iff Meerderheid voor EG- afspraak staalproduktie Sas te II Pft a is ér Pi IP S I Directie komt terug op akkoord met bonden Acties bij Philips opgeschort s? lis VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 Hort zakelijk Winkels rh.iuli zijn volgens het Centraal Bu- reau voor de Statistiek de geld- omzetten in de detailhandel met t negen procent toegenomen te genover juli 1979, in welke maand de omzetten slechts met één pro cent omhoog gingen. Alleen de verkopen van nieuwe personen- auto's en bromfietsen liepen te rug en wel met respectievelijk 16 en 21 procent. In alle overige sec- i toren van de detailhandel deden '-zich echter stijgingen voor. De ^warenhuizen, die in juli 1979 ge lijkblijvende omzetten boekten, zagen dit jaar hun omzetten met elf procent stijgen. De afzet van 'de postorderbedrijven bleef steil f omhoog gaan: de geldomzetten ^'van deze branche stegen met I,' maar liefst 28 procent (vorig jaar k juli met 24 procent). X Van Gelder 6rs. A.E. van Veen, lid van de Raad .van Bestuur van Van Gelder Pa- pier, heeft zijn functie neergelegd i,in verband met een verschil van inzicht omtrent het te voeren be- \leid. Commissarissen en de heer Van Veen hebben ingezien dat 1 een verdere samenwerking niet vruchtbaar zal zijn. Uitzendbureaus ^et aantal klachten dat vorig jaar jiegen uitzendbureaus werd inge- ■diend valt nogal mee. gezien het grote getal uitzendingen (250.000 in 1978). Dat zegt de ombudsman voor de uitzendbranche, G.B. H. Niestadt, die werkzaam is voor de leden van de Algemene Bond van Uitzendbureaus. Ook enkele niet-ABU-leden hebben zich in middels bij de Stichting Om- dsbudsman Uitzendbranche aangesloten, til totaal kwamen er vorig jaar 135 ^klachten binnen, waarvan 64 te lgen leden van de bond, 33 tegen andere bureaus, 25 tegen het Gemeenschappelijk Administra- tie Kantoor en 13 tegen op drachtgevers en anderen. Een deel van de klachten bleek onge grond, r- Gemeentetarieven Volgens de FNV "rotzooien" de gemeenten maar wat aan met hun tariefsverhoging en dat betekent een forse aanslag van tientallen guldens op de toch al zo bedreig de koopkracht. Uit een FNV-en- quéte onder 68 gemeenten is gebleken dat de ministeries van economische zaken en binnen landse zaken akkoord zijn gegaan met tariefstijgingen die soms neerkomen op 100 procent. En dat tewijl volgens de prijsbe- schikking van die ministeries de tarieven maar met 3,5 procent omhoog mochten. Maar alle ge meenten lapten die beschikking aan hun laars. Ze zaten allemaal i boven de 3,5 procent", aldus de FNV. British Oil jhe Britse regering komt met wets voorstellen die neerkomen op af- stoten van de nationale oliemaat- J schappij, British National Oil Company (BNOC). Zo wil zij het r' publiek in de gelegenheid stellen aandelen in BNOC te verwerven en zullen er obligaties worden f' uitgegeven. Dit heeft de Britse v-minister van energie. Dennis Howell, gezegd tijdens het jaar lijkse congres van de Britse con- servatieve partij. ECONOMIE eveiling Leiden, 10-10-'8U Andijvie 0.30 - 0.50, Augurken 0.7 5 - 0.95, Pronkbonen 1.20- 1.70. Snijbonen 1.20- 3.70. Stambonen 1.50-2.20, Kroten0.16- 0.31Boerenkool 0.58, Chinese Kool 0.38, Prei 074 - 0.78, Spinazie 0.55 - 1.11, Spruiten A 0.85 - 0.90, Spruiten B 0.93 - 0.98, Spruiten C 0.79 - 0.81, Spruiten D 0.61 - 0.75. Uien 0.36 - 0.45, Witlof 3.20 - 5.10, Meloenen 1.20 - 1.60, Bloemkool 1x6 1.45-1.85. Bloemkool 8 st 1.15 - 1.50, Bloemkool 10 st 0.55 - 0.95, Knolselderij 0.53 - 0.78, Sla 0.22 - 0.37, Bleekselderij 0 35 - 0.43, Bospeen 0.63 - 101, Peterselie 0.24 - 0.44Selderij 0.49 - 0.53, Paprika kg 1.40 - 1.50 st 0.44 - 0.58. ZEIST (ANP) - Een geheel nieuwe loot aan de stam van het vaderlandse bankwezen, de Triodos- bank NV in Zeist, zag gis teren officieel het licht. Het is de eerste bank op ideële grondslag in ons land. Zij propageert het doorzichtig maken van de geldstromen tussen spaarders en krediteuren, waarbij beide partijen kunnen overleggen over rentevoet en gebruik van de beschikbare gelden onder het motto "bewust omgaan met geld". De Triodosbank valt als algemne bank onder het toezicht van de Nederlandsche Bank en heeft als voornaamste doel het verschaf fen van goedkope kredieten voor projecten, die maatschappelijke vernieuwingen op gang kunnen brengen. Projecten, waarbij winststreven voorop staat, ko men niet in aanmerking voor kredietverlening. "Niet gestreefd wordt naar mate- rieële zekerheidsstelling voor de kredieten zoals onroerend goed. Persoonlijke borgstellingen staat voorop, het liefst van meerdere personen in de vorm van aflos singsgemeenschappen", zo zei directeur B. J. Krouwel op de openingsconferentie. Het geld voor dit alles moet komen van spaarders, die hun geld kun nen inleggen op gewone en ter mijnspaarrekeningen. Zij krijgen op hun geld een rente, variërend tussen de 4 en 8 pet en kunnen tegelijkertijd aangeven naar wat voor soort projecten, bijvoor beeld onderwijs, hun geld moet gaan. Een novum is verder, dat de door de bank aangegeven rente tarieven maxima zijn. Spaarders kunnen dus verzoeken om een lager rentepercentage tot nul op hun spaargeld. "Dat lagere percentages gevraagd worden is zeer waarschijnlijk, gezien onze ervaring met eerdere projecten", aldus de heer Krouwel. Op administratief en banktech- nisch gebied wordt hulp verleend door de Nederlandsche Midden- standsbank en haar dochterin stelling Crediet-en Effectenbank NV in Utrecht, die overigens geen financieel belang in de Triodosbank hebben. Het aan delenkapitaal, dat tevens start kapitaal is, bedraagt 1.25 min. De bank is voortgekomen uit de in 1971 opgerichte stichting Trio dos. Deze gebruikt de antroposo fische ideëen van de Oostenrijkse filosoof Rudolf Steiner als lei draad en beheert o.m. legaten en een spaardepositovol by de NMB. Hiermee worden kerdietgaranties gegeven voor bijvoorbeeld een biologisch-dynamisch dagmelk- project. EINDHOVEN (ANP) - De In dustriebond FNV heeft gis termiddag besloten de aan gekondigde acties bij de fa briek professionele buizen van Philips in Eindhoven op te schorten Hetcor „trn heeft de bonden per brief uitgeno digd voor een gesprek op dinsdag. Volgens Guus Fon- teijn van de Industriebond FNV is de brief weliswaar vaag, maar hun er mogelijk toch iets positiefs uit een ge sprek voortkomen. Alle bonden hebben dinsdag avond het overleg met Philips over een speciaal plan voor de betreffende fabriek - die in het kader van de grote reor ganisatie gesloten moet wor den - opgeschort. Breekpunt was met name de weigering van Philips om in dat sociaal plan de garantie op te nemen dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen. VLISSINGEN (ANP) - Het is niet uitgesloten, dat er maan dag opnieuw een staking op de RSV-werf De Schelde in Vlissingen uitbreekt, wanneer vandaag het overleg tus sen FNV-bestuurder Bijvank en de KMS-directie over de problemen rond de uitvoering van het akkoord, geen be vredigend resultaat oplevert. Coen Hendriks, lid van de onder nemingsraad van De Schelde heeft dit gisteren gezegd, nadat daags ervoor was gebleken, dat RSV niet geneigd is de werkne mers die volgens het akkoord een voorschot van veertig gulden krijgen op een nieuwe functie indeling, ook nog eens de loons verhoging van 25 gulden per maand te geven, die voortvloeit uit het onlangs gesloten princi- pe-akkooid voor een nieuwe me taal-CAO. De werknemers bij De Schelde menen dat zij wel degelijk recht hebben op een loonsverhoging van 65 gulden per maand en zijn zeer verontwaardigd over de weigering van de RSV-directie. Volgens or-lid Hendriks is de stemming onder het Schelde- personeel zeer geladen, we waren al niet zo gelukkig met het bereikte akkoord, maar als die magere resultaten ook nog worden aangetast, voorzie ik gro te problemen', aldus Hendriks. Hij heeft de stemming onder het Schelde-personeel gepeild en is tot de slotsom gekomen, dat de actiebereidheid zeer groot is. ook bij de Rotterdamse bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolme- grote onrust ontstaan het verschil van mening. Bestuurder H. Berkhout van de In dustriebond FNV in Rotterdam acht de stakingsacties bij bedrij ven als de Rotterdamse droog dokmaatschappij, Wilton-Feij- enoord" en Verolme Rozenburg lang niet uitgesloten als de direc tie op het standpunt blijft staan dat alleen de veertig gulden per maand van het stakingsakkoord zal worden uitbetaald. Hij acht het verder niet uitgesloten dat de leden van de Industrie bond FNV de komende weken op ledenvergaderingen het princi pe-akkoord dat vorige week werd bereikt over een nieuwe metaal-CAO zullen afstemmen. Berkhout zei zich overigens nau welijks te kunnen voorstellen dat de RSV per 1 januari aanstaande niet zal overgaan tot het uitbeta len van de 65 gulden per maand, omdat volgens hem de mataal- werkgeversorganisatie FME geen bezwaar zal hebben tegen het akkoord. Ter gelegenheid van de dag van het brood is gisteren op slot Zeist een feest georganiseerd, waar onder meer de 200 soorten brood, die in Nederland worden gemaakt, door een groot aantal genodigden werden gegeten. Op de foto de elf delegaties uit de verschillende provincies, in traditionele klederdracht HAARLEM (ANP) - De Bond Zonder Naam verkeert in grote financiële moeilijkheden. Reden is, aldus advocaat mr. L. Laus van de bond, dat de organisatie in zee is gegaan met de financieringsmaatschappij Finlea, die vol gens Laus niet deugt. De Bond Zonder Naam heeft enige tijd geleden 2,3 miljoen gulden betaald voor de aankoop van grond en een hotel in Zandvoort. Aanvankelijk was het plan - dat het hotel zou worden opgeknapt zodat het geschikt kon worden gemaakt voor het verblijf van bejaarden en invaliden. Later is besloten om het hotel af te breken en een nieuw hotel te bouwen. Volgens mr. Laus heeft de Bond Zonder Naam toen afge sproken dat de financierings maatschappij als projectontwik kelaar zou fungeren. Maar deze maatschappij heelt zeil onvol doende geld en mogelijkheden om dat waar te maken. Boven dien heeft het bedrijf opschorting van betaling gevraagd, aldus de advocaat. Volgens mr. Laus is de Bond Zon der Naam er voor anderhalf tot twee miljoen gulden bij inge schoten. De advocaat onderzoekt nog of er een vordering kan worden inge diend, maar toonde zich wat dit betreft niet al te optimistisch ge zien de financiële situatie van Finlea. L. Laus: pessimistisch BRUSSEL (ANP) - Er bestaat nu vrijwel geen twijfel meer aan dat er op 22 oktober een produktiehoeveelheid wordt afgesproken binnen de Euro pese staalsector. Zelfs als de Duitse Bondsrepubliek daar tegen zou zijn, bestaat er een voldoende meerderheid in de Europese ministerraad om de EG-commissie de in het Eu ropese Kolen- en Staalver- drag voorziene noodsituatie te laten uitroepen. Europees industriecommissa ris Etienne Davignon, die dinsdag in Luxemburg de Europese ministerraad vroeg in te stemmen met zijn voor nemen de "uitgesproken cri sissituatie" in de Europese staalindustrie uit te roepen, vond daar acht van de negen EG-lidstaten op zijn hand. Duitsland wilde toen zijn standpunt nog voorbehou den, omdat het kabinet in de Bondsrepubliek, door de al gemene verkiezingen in Duitsland, nog geen gelegen heid had gehad zich over deze kwestie te beraden. Duitsland is ook geen voorstander van het uitroepen van de noodsi tuatie. Tijdens een bijeen komst van de permanente vertegenwoordigers van de EG-lidstaten te Brussel, die gisteren plaatsvond, is echter gebleken dat Duitsland zeker niet het plan heeft deze zaak met een veto tegen te houden. Duitsland zal misschien nog "neen" zeggen tegen het uit roepen van de crisissituatie, maar het zal zich in die zaak dan door de overige EG-lid staten laten "overstemmen" Europees commissaris Davig non hield gisteren in Brussel een persconferentie, waarin hij meedeelde alle lidstaten, dus ook Duitsland, te hebben toegezegd hen volledig te zullen inlichten over alle de tails. Davignon zei ook nog overleg te zullen hebben met de Euro pese staalproducenten. Dat wil niet zeggen dat hy met die bedrijven over de produktie hoeveelheid wenst te onder handelen. De produktiehoe veelheid wordt dwingend op gelegd. Bedrijven die er be zwaren tegen hebben kun nen, net als iedere burger in Europa, naar de rechter gaan om te trachten hun gelijk te krijgen, aldus Davignon. Het beoogde stelsel voorziet in een vermindering van de produktie van de verschil lende staalsoorten met der tien tot twintig procent. Het is van toepassing op de 450 staalbedrijven in de EG die meer dan duizend ton per and produceren. Op deze opt de Eun >pese i te maken hoopt Commissie e aan de kritieke situatie op de staal markt, die is ontstaan doordat de vraag naar staal over de gehele wereld is afge nomen. onder meer door een achteruitgang in de automo- bielproduktie. VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ACF 6400 6500 AD.M Beheer 200 (H) ">00 00 6.35 MO bHw e Bredero°VG 145 00 140 Cal and Hold *'4 6A SfcSKS. k. iö. 6 pel. eert. MBnr 27,00 28.50 ar SS BELEGGINGS INSTITUTEN Ai;,ra"nb es IK t7.70 17.50 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD EÉ? SCHOONMAAKKOSTEN - De BAN AN A-SLIP - Een gedeelte van de nieuwe E-8 nabij Deventer, is afgelopen nacht enkele uren ge-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23