Hillegom breidt raadhuis in één keer uit Protest tegen'lage verhuiskosten-vergoeding' UITGAVE VAN 6 MILJOEN MOGELIJK DOOR DIVERSE MEEVALLERS Pop in het weekeinde ARP Katwijk heft zich op tijdens avond vol weemoed VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO HILLEGOM - De uitbreiding van het Hillegomse raadhuis zal als dat finan cieel haalbaar is in één keer worden gerealiseerd, alhoewel burgemeester en wethouders de raad hadden gevraagd een krediet van 4 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor uitbreiding alleen ten behoeve van de ambte naren op de secretarie. Met de tweede fase - een nieuw onderdak voor de ambtenaren van de dienst openbare werken - wilde het college van B en W, en aanvankelijk ook de frac tievoorzitters in de raad, nog even wachten. Wotte (D'66): "Volksverlakke rij". Die beslissing van de gemeente raad kwam geheel onverwacht. Alle fractievoorzitters hebben zitting in een werkgroep gehad, die de uitbreiding van hep raad huis in de Hoftuin heeft voorbe reid. Zij aanvankelijk tot de conclusie dat de uitbreiding in delen zou moeten geschieden. Op basis van dat advies stelden B en W gisteravond tijdens de raads vergadering voor "slechts" vier miljoen gulden uit te trekken voor de uitbreiding. De fractievoorzitters van het CDA, de BBH en de WD bleken gis teravond van mening te hebben veranderd en toch de voorkeur te geven aan een eenmalige uitbrei ding van het gemeentehuis, zo wel voor personeel van de ge meentesecretarie als voor perso neel van de afdeling openbare werken. B en W ondernamen nauwelijks pogingen om hun oorspronkelij ke voorstel te handhaven. Bijna zonder slag of stoot lieten zij hun eigen, op basis van lange verga deringen voorbereide, voorstel varen en namen de plannen over van CDA, BBH en WD. Als die partijen hun zin krijgen en daad werkelijk tot een eenmalige uit breiding van het raadhuis wordt overgegaan, kost dat de gemeen te Hillegom de komende jaren een slordige zes miljoen gulden In de komende maanden zal een ontwerp worden gemaakt voor de uitbreiding van het raadhuis "Als de kosten van de gehele uit breiding bekend zijn, zullen wij definitief beslissen of het raad huis in één fase wordt uitgebreid. In de praktijk blijkt een éénmali ge uitbreiding goedkoper te zijn dan een uitbreiding in twee fa sen", aldus CDA-er D.C. van der Kamp. Van der Kamp (CDA) "Uitbrei ding in een keer verwerkelijken". Rijk Is de gemeente Hillegom r ALPHEN AAN DEN RIJN - Wéér is de Alphense jongerensociëteit Midas er in geslaagd gerenom meerde Nederlandse musici naar het stulpje aan de Saffierstraat te halen. Kaz Lux en John Schuursma verzorgen vanavond, in de duo-vorm een concert: Lux op gitaar en als zanger en Schuursma als gitarist. Kaz Lux heeft nauwelijks introductie no dig: na enkele jaren in de super- formatie Brainbox geacteerd te hebben, heeft hij samengewerkt met onder meer Jan Akkerman, maar is ook met een eigen band het Nederlandse popcircuit afge gaan. John Schuursma heeft ook in Brainbox gezeten, waarvan hij nu met Kaz Lux nog steeds num mers ten gehore brengt: klassie kers als Scarborough Fair, Rea son (zang/gitaar) believe en Summertime staan voor van avond op het programma. Schuursma/Lux begint om streeks 21.30 uur. Eén van de weinige Nederlandse "pur sang" bluesformaties, The Long Way Blues, staat morgen avond garant voor een portie oer- blues. Onlangs op een talenten jacht ontdekt is Long Way Blues inmiddels geheel op eigen benen aan het toeren, waarbij de door Willem van Houten (ZANG/gi- taar) songs de blues een eigen tijdse dimensie meegeven. Ed Blanken (bas), Leen Kok (slag werk) en Ruud Spetter (piano) bezetten de overige plaatsen in de band. Aanvang eveneens om streeks 21.30 uur. Jongerensociëteit "Spider" in de Nutszaal te Zwammerdam, heeft voor deze regio de 'primeur van een optreden van de Groningse band Timmi Ritmo te bieden. Een tournee in het voorpro gramma van "The Boomtown Rats" mag voldoende garantie voor de kwaliteit van de muziek van de groep bieden. De band is voortgekomen uit het ter ziele gegane Bounds Band en aange vuld met de Chinese gitaarprins Erik Tjoa (ex-Paul André en -Thorsted) en de Amerikaanse avant-garde saxofonist Sander de Vos (ex-Young Kyoto) "Punk met eeuwenoude Oosterse in vloeden en Amerikaanse kauw- gomballencultuur met een kni poog naar het nieuw-Nederland- se esthetisme" is de omschrijving die de band voor zijn muziek han teert: zaterdag 11 oktober vanaf 21.00 uur in "Spider". KATWIJK - Met weemoed in het hart keek de oude garde van de Anti Revolutionaire Kiesvereni ging "Nederland en Oranje" af deling Katwijk voor het laatst naar vergane glorie, die in de vorm van oude notuleboeken, presentielijsten en foto's ter inza- ge was gelegd. Voorzitter J.P. Dijkstra zei tijdens de slotvergadering het jammer te vinden met iets te stoppen dat erg dierbaar is en waar jc niet zo graag van af wil. Landelijk be stond de AR ruim 100 en in Kat wijk 92 jaar. "Daardoor is het moeilijk afscheid nemen", aldus Dijkstra. "Wij hebben steeds in de politiek gevochten voor de minderheden. Nu-met de nieuwe partijen zullen wij trachten er wederom iets van te maken. De partij zal levendig moeten blij ven. In het CDA zullen we niet direct de AR terugvinden, de eer ste tijd zullen wij een kat in een vreemd pakhuis zijn. In elk geval zullen wij deze afsluitings- en op- helVingsvergadenng en nel loe treden tot de CDA-kiesvereni- ging een iel wat feeselijk karakter geven", aldus Dijkstra. Voor de gemeenteraadsverkiezin gen in 1982 krijgt op de lijst van het CDA, de voormalige CHU de 1 e en de 4e tot en met de 9e plaats, de oude AR de 2e en de opgehe ven KVP de 3e plaats. Daarna is de verdeling praktisch om en om. De Ar is hiermee akkoord gegaan als zij een voorzitter mocht leve ren voor het CDA. Besloten is D.J. Brouwer voor te dragen. Brouwer had wel enige moeite met de samenstelling van de verkiezingslijst voor 1982. "Wij zitten dan tot 1986 opgeza deld met steeds weer de vraag: is het een CHU'er, KVP'er of eentje van de AR? Ik ben van mening dat wij na 11 oktober als het CDA als partijorgaan officieel begint alleen nog CDA'ers kennen. Als het niet anders kan, dan duidelijk stellen dat wij na 1986 geen on derscheid meer maken", zo zei hij. of arm Deze concrete vraag werd tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering van verschillende zijden gesteld. Hoewel oud-burgemeester Van Niekerk zo'n vier jaar geleden nog verklaarde dat Hillegom geen geld heeft om deel te nemen aan de oprichting van een schooladvies- en begeheidings- dienst, lijkt er sinds die tijd veel veranderd. Deskundigen van het bureau Or ganisatie, Documentatie, Regi stratuur en Personeel, verbon den aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, hebben becijferd dat de gemeente Hille gom de komende jaren vijftien miljoen gulden kan uittrekken voor de uitbreiding van het raadhuis. Dat bedrag, dat voor lopig alleen nog in theorie be staat, heeft enige raadsleden tamelijk overrompeld. B en W hebben gisteravond niet aangegeven hoe de uitbreiding van het raadhuis ineens kan wor den betaald. Weliswaar verklaar de wethouder C.L.M. Manshande (CDA) vier miljoen gulden, de kosten van de eerste fase van de uitbreiding, maar hij gaf niet aan waar de overige twee miljoen gulden voor een éénmalige uit breiding vandaan moeten ko men. Een deel van het bedrag kan wor den gedekt door winstuitkerin gen van het elektriciteitsbedrijf HLS en door verkoop van ge meentelijke eigendommen. Manshande acht het trouwens niet haalbaar dat de gemeente 11 miljoen op tafel zou kunnen leg gen. "Daarvoor zouden van nutsbedrijven moeten wor den aangesproken. Het is nog maar de vraag of onze partners binnen die bedrijven zouden toe staan dat die reserves worden uitgekeerd", aldus de CD A-man. Een andere manier om aan geld te komen is de plaatselijke belas tingen te verhogen tot de maxi male door de overheid toegestane druk. Maar dat willen B en W voorshands niet doen. Uit de toe lichting op de begroting blijkt dat het college van B en W volgend jaar met name de onroerend- goedbelastingen, die in Hillegom toch al veel hoger zijn dan in an dere gemeenten in de regio, niet wil verhogen. Verlakkerij "Het is onaanvaardbaar dat het gemeentebestuur een dergelijke grote uitgave voor uitbreiding van het raadhuis niet behandelt tegelijk met de begroting. Pas dan kunnen we precies zien wel ke financiële druk deze grote uit gave op de begroting legt. Dat kunnen we nu niet zien. Volgens B en W kunnen de kosten worden gedekt door onder meer gemeen te-eigendommen te verkopen maar wij weten niet welke. B W spreken ook over het aanspre ken van reserves van nutsbedrij ven, zonder dat een principiële discussie in de raad heeft plaats gehad of die reserves moeten worden aangesproken en zo voor welk doel", zo reageerde J. Wotte (D'66) op het voorstel van het college. Hij stelde de raad voor de discussie over de uitbreiding van het raad huis uit te stellen tot de begro tingsbehandeling in november. 'U hebt de koppen allang geteld en geweten dat het voorstel door de meerderheid van de raad zou worden goedgekeurd en vervol gens de financiële consequenties van een beslissing die nu wordt genomen al verwerkt in de begro ting. Dat is volksverlakkerij. Het is politiek gezien een slecht stuk, om nog maar te zwijgen over al de schimmigheid over Hillegoms rijkdom", zo voegde Wotte eraan toe. Wotte stemde met PvdA en PPR tegen de plannen om het raad huis in één keer uit te breiden. Zij hielden vast aan de oorspronke lijke adviezen van de werkgroep eerst geld beschikbaar te stellen voor een beperkte uitbreiding van het raadhuis. PvdA-er R.S. van der Laan was verbaasd dat B en W van Hille gom dat voorstel aan de raad zo makkelijk lieten varen. "Waarom houdt het college niet vast aan zijn eigen voorstel? We weten niet welke gevolgen een éénma lige uitbreiding heeft. We hebben in de werkgroep alleen gespro ken overeen uitbreiding in fasen. Bovei dien is over een dergelijk plan geen overleg gepleegd met de ambtenaren. CDA-er C. Smits heeft u onlangs nog beschuldigd geen ruggegraat te bezitten, dat ga ik waarachtig nog geloven", zo zei Van der Laan tegen B en W. Die zes miljoen die de gemeente raad naar alle waarschijnlijkheid nu gaat uitgeven voor de uitbrei ding van het raadhuis is aanzien lijk meer dan het geldbedrag dat de raad nu bijna twee jaar gele den beschikbaar stelde. De meerderheid besloot tijdens de algemene beschouwingen van de begroting voor 1979 slechts twee miljoen te willen uittrekken voor de uitbreiding van het raadhuis. Dat was op basis van een uitbrei dingsplan van wijlen architect Van der Sterre uit Leiderdorp fi nancieel haalbaar. AUTO OVER DE KOP ALPHEN AAN DEN RIJN - Als gevolg van een voorrangsfout is de 31-jarige mevrouw A. J. van L. uit Boskoop gistermiddag in het ziekenhuis beland. De vrouw verleende op de kruising Van Boetzelaerstraat/Nicolaas Beets- straat geen voorrang aan een over de Van Boetzelaerstraat rijdende Peugeot, bestuurd door een 39- jarige Alphenaar. De klap kwam zo hard aan dat de vrouw eerst een verkeerszuil ramde om ver volgens over de kop te slaan. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het Rijnoord- ziekenhuis. Een auto was total- loss, terwijl de andere zwaar werd beschadigd. Beide auto's zijn weggetakeld. De assistentie van de brandweer, die ook was uitge rukt, bleek bij aankomst niet no dig. Hillegommers zetten eis met afgeladen bakfiets kracht bij HILLEGOM - Bewoners van de wijk Meer en Dorp 2 in Hillegom, met name uit de Mauritslaan, hebben gis termorgen met een bakfiets vol met huisraad fel gepro testeerd tegen de volgens hen veel te lage vergoeding van de rijksoverheid voor verhuiskosten. De regering besloot in 1973 een bedrag van 3000 gulden te geven aan bewoners die als gevolg van renovatie (totale modernisering) hun huis uit moeten. Dat bedrag is sinds dien niet meer bijgesteld. Bewoners van de Mauritslaan, waar thans woningen wor den gerenoveerd, vinden dat bedrag ontoereikend om nieuwe vloerbedekking, nieuwe gordijnen en de ver huiskosten van te betalen. Zij willen dat de rijksover heid die bijdrage optrekt tot 5000 gulden. Het protest per bakfiets, de bewoners stonden gister avond voor aanvang van de raadsvergadering bij het Hillegomse raadhuis, was niet alleen bedoeld tegen de lage vergoeding voor ver huiskosten. Tot tweemaal toe hebben bewoners van de Mauritslaan een brief aan de gemeenteraad gestuurd met het verzoek zich uit te spre ken over de geringe vergoe ding voor verhuiskosten. Die ingezonden brief is tot tweemaal toe niet op de agenda van ingekomen stukken en mededelingen geplaatst. Daarover zijn de bewoners ook erg boos. Inwoners van de wijk Meer en Dorp 2 in Hillegom gingen gisteren per bakfiets de straat op om te protesteren tegen een volgens hen te lage verhuiskosten-vergoeding Burgemeester en Wethouders zegd dat de brief tijdens de dering, in november, aan d van Hillegom hebben toege- eerstkomende raadsverga- orde wordt gesteld. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. RembrandtStraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9—17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vry. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en Telefoon r, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag sexualiteits vragen. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilyk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgeyallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi- Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur. tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547. spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Sterbus geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32. tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30uur. Gerecht 10. tel. 143503, Letdseweg 33, Voor schoten. do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21