LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw rellen in Amsterdam Spreekverbod voor Leids universiteitsraadslid pmARMKORTING F0RDRUNLAND OCCASIONFESTIVAL ütHet Motorhuis Jongens zorgen voor aanhouding dievegge Proces tegen bende van vier begonnen De auto van de jaren '80 DE NIEUWE FORD ESCORT f.l50Q,-| President Zia "Irak en Iran zullen gaan praten' mm m7 vandaag Voor verf, behang en goede raad. PERZISCHE TAPIJTEN vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-76 9313. VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36291 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Leidse universi teitsraadslid J.D. van Gelder heeft van de directeur van de Gorlaeus Laboratoria in Leiden, dr. S.J. Roorda, naar aanleiding van een interview in het Leidsch Dagblad een spreekverbod op gelegd gekregen. Van Gelder heeft zich daarop onmiddellijk als universiteitsraadslid terugge trokken. In het interview, dat afgelopen woensdag in een van de edities van het LD werd gepubliceerd, deed Van Gelder, die werkzaam is als technisch hoofdambtenaar in de Gorlaeus Laboratoria, uitla tingen over de gevaren die het werken in de Leidse laboratoria met zich meebrengt. Hij zei o.m.. "Er worden bij de universiteit grote groepen mensen onnodig blootgesteld aan kankerverwek kende stoffen". Van Gelder heeft over deze kwestie een motie in gediend in de universiteitsraad. Deze motie is overigens ook on dertekend door de partij van dr. Roorda, die eveneens lid is van de universiteitsraad. In een brief aan Van Gelder zegt Roorda o.m. dat "de mededelin gen verwoord zijn op een wijze die als zeer tendentieus, ortjuist en als schadelijk voor de univer siteit en voor de gemeenschap als geheel moeten worden be schouwd." Hij "gelast" van Gel der zich tot nader order "van ver dere mededelingen op het gebied van de veiligheid te onthouden" In een brief aan de voorzitter van de universiteitsraad zegt Van Gelder dit standpunt van Roorda niet te onderschrijven. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft dr. Roorda inmiddels schriftelijk tot de orde geroepen en gezegd dat Van Gelder in zijn werkzaamhe den als universiteitsraadslid niet mag worden gehinderd. Van Gelder liet vanochtend desge vraagd weten niets te mogen zeg gen en ook niet op de hoogte te zijn van de brief van het college aan Roorda. De voorzitter van de Leidse univer siteitsraad, drs. F. van der Meer, zegt de hele affaire "hoog op te vatten". Van der Meen "Als Van Gelder in zijn hoedanigheid van universiteitsraadslid uitlatingen doet, dan ligt het niet op de weg van dr. Roorda om Van Gelder een spreekverbod op te leggen; de universiteitsraad moet Van Gelder dan ter verantwoording roepen". Volgens Van der Meer moet Roorda het spreekverbod zo snel mogelijk weer ongedaan maken. Een woordvoerder van de universi teit heeft namens het college van bestuur vanochtend laten weten dat de uitlatingen van Van Gelder geen gevolgen zullen hebben voor diens functioneren binnen de universiteit (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De 12-jarige Marco en zijn 8-jarige vriendje uit Leiden slaagden er gister middag omstreeks half zes in een 24-jarige vrouw uit Al phen aan den Rijn aan te houden, die een tas met daar in 110 gulden en twee giro kaarten had gestolen. De Alphense stal de tas eerder op de middag in Vroom en Dreesmann van een 27-jari- ge Leidse vrouw. Zij kwa men elkaar later weer tegen In de stad. De Leidse herken de haar tas en zette de ach tervolging in gesteund door de twee jongens. Geschrokken gooide de Al phense de tas weg, maar de twee jongens bleven wel achter haar aan hollen. De tocht ging via de Crones- teynkade naar de Hoge Rijn dijk. Aldaar aangekomen probeerde de vrouw in de bus te stappen, maar beide achtervolgers verhinderden dat. Politieagenten, die juist passeerden, arresteerden de vrouw. Na arrestatie advocatencollectief AMSTERDAM (GPD/ANP) - Hoewel actievoer ders vanuit De Groote Keyser hadden opgeroe pen pas vandaag tegen de opening van het laat ste stuk metrolijn in Amsterdam te protesteren braken toch nog onverwachts gisteravond laat in de hoofdstad hevige rellen uit. Dat gebeurde naar aanleiding van ogenblikkelijk krakers en sym- een zestal arrestaties die de poli- pathisanten op tot actie richtte op het kantoor het advocatencollectief Amster dam-Noord. De Amsterdamse politie zag in een stel pamfletten, opgehangen aan muren en ra men, reden te over om de aanwe zigen - vier advocaten en twee administratieve krachten - aan te houden en in verzekerde bewa ring te stellen. Daarop riep radio De Vrije Keyser TOKIO (UPI)*- Achter gesloten deuren zijn deze maand hoorzit tingen begonnen in een proces tegen de "bende van vier" in Chi na, onder wie de weduwe van Mao Zedong. Zij heeft geweigerd schuld te bekennen en het proces zou wel eens lang kunnen gaan duren. Dit hebben hoge Chinese functionarissen verklaard aldus het Japanse persbureau Kyodo. Volgens Kyodo beginnen de eerste openbare zittingen tegen de ben de begin november en moet het proces tegen het einde van het jaar afgerond zijn. Chinese func tionarissen sloten niet uit dat de weduwe van Mao, Jiang Ging, en de drie andere leden van de ben de ter dood worden veroordeeld, aldus Kyodo. Volgens de bron nen hebben de'bendeleden tot nog toe geweigerd een reeks ver raderlijke misdaden "op te biech ten", waaronder pogingen de re gering omver te werpen, het vormen van hun eigen fascisti sche regering en samenzwering tegen politieke vijanden. Met name Jiang Tjing gedroeg zich erg onbeschoft en was scheldend tekeer gegaan tegen de rechter tijdens de zittingen achter geslo ten deuren die sinds het begin van deze maand elke dag zijn ge houden, aldus het Japanse pers bureau. 8 ROTTERDAM - Drie onbekend gebleven mannen hebben van ochtend om drie uur in Rotter dam een molotov-cocktail ge gooid door een ruit van het aan de West-Kruiskade gelegen bejaar dencentrum "Leeuwenhoek". Volgens de politie ontstond er brand in de recreatieruimte van het tehuis. Door snel ingrijpen van het personeel werd erger voorkomen. Aanhoudend koud zuidelijke provincies. Minimum temperatuur van 8 tot 4 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 12 gra den. Matige tot vrij krachtige wind, eerst oostelijk, later noordelijk. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 OKTOBER Zon op: 6.56 uur, onder: 17.53 uur. Maan op: 9.02 uur, onder: 19.19 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.12 en 16.34 uur, laagwater te Katwijk om 0.08 en Chinese bronnen hadden eerder gemeld dat het proces herhaalde malen was uitgesteld omdat Jiang weigerde schuld te beken nen en dreigde tijdens een proces de "vuile was" buiten te hangen en de communistische partij en van een aantal huidige leiders. K.X. Bij ons geen gezeur over hoge inruilprijzen,kopjes koffie etc. wij geven Leiden I Leiderdorp I Katwijk Lammenschansplein 6 v.d. Valk Boumanweg 71 Kon Wilhelminastraot 16 Tel. 071 - 767206/767207 I Tel. 071 - 899301 Tel. 01718 72744 Donderdag koopavond Leiden. Vrijdag koopavond Leiderdorp. Dat is degelijk Ford Rijnland gaan. Ongeveer tweehonderd jongeren verzamelden zich van nacht bij het beruchte kraakpand en trokken massaal eerst naar het hoofdbureau van politie, waar ruiten werden ingegooid. Daarna ging de stoet naar het politiebu reau aan de Lijnbaansgracht, waar ruiten en dienstauto's sneu- Velden. Door een deur werd een chloorbom naar binnen gegooid. Vanaf gisteravond heeft de politie zestien ME-peletons in paraat heid gehouden. In de uitzending van De Vrije Keyser was erop gewezen dat het beter was van daag geen gebruik van de metro te maken 'omdat er wel eens ver velende dingen zouden kunnen gebeuren". Het aantal demon stranten was tegen het einde van de ochtend aangegroeid tot on geveer 150, maar het bleef vrij rustig in de hoofdstad. Inmiddels is de metrotrein met genodigden voor de opening van het laatste traject (Weesperplein-Centraal station) op het metrostation cs aangekomen. Uit veiligheids overwegingen werd van een ont vangst in het Noord-Zuidhol- landse Koffiehuis afgelast. De Ook het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht moest het ontgel den. Ruiten werden ingegooid en deuren opengebroken, terwijl de muren met leuzen werden beklad. demonstranten hadden aange kondigd het koffiehuis in brand te zullen steken. Volgens de politie zijn de zes van het advocatencollectief opgepakt omdat de opgehangen pamflet ten een duidelijke aanzet tot op ruiing inhielden. Zo werd het publiek opgeroepen de genodig den bij de opening van de metro te bekogelen en metrowerken te saboteren. Op het 24-uurs pro gramma van de relschoppers (die zich "De Autonomen noemen) staat verder nog een demonstra tie die morgen zou worden ge houden voor vrijlating van de gearresteerden. Tijdens de ongeregeldheden is de persfotograaf Arthur Bastiaanse van het Algemeen Nederlands Persbureau gewond geraakt. De fotograaf werd tijdens zijn werk geraakt door een rookbom en liep daarbij tweedegraads brand wonden op. Hij moest hiervoor in een ziekenhuis worden behan deld. Tot nu toe heeft de politie 75 beto gers gearresteerd, die zich schul dig gemaakt zouden hebben aan onder meer vernielingen tijdens de ongeregeldheden in de stad. Dit heeft de politie meegedeeld. BONN (GPD/Reuter) - De Pakis taanse president Zia Oel-Haq gelooft dat de met elkaar in oor log zijnde landen Iran en Irak spoedig weer met elkaar zullen gaan praten. Dat zei hij op een persconferentie in Bonn. "Alleen al het feit dat de presidenten van Iran en Irak met mij hebben ge sproken betekent een stap voor waarts. Ik ben optimistisch", al dus Zia Oel-Haq. Het staatshoofd van Pakistan had een bezoek van één dag aan de Bondsrepubliek gebracht. Hij heeft met bondskanselier Schmidt en minister van buiten landse zaken Genscher over het conflict tussen Iran en Irak en de situatie in Afghanistan gespro ken. Zia Oel-Haq is door de isla mitische landen aangewezen als bemiddelaar tussen de oorlog voerende landen rond de Perzi sche Golf. Hij kon in Bonn overi gens geen concrete punten noe- men', die erop wijzen dat de oor logsspanning vermindert. President Zia Oel-Haq deed tijdens de persconferentie een vlam mend beroep op de aanwezige journalisten om te protesteren tegen de Russische inval in Af ghanistan. "U moet het geweten van de wereld wakker schudden. Hoe luider er wordt ge schreeuwd, hoe groter de kans is dat de Russen dat horen. De Sowjet-Unie beschikt zeker over een geweten en het is bewezen dat ze daar gevoelig kunnen zijn voor de wereldopinie. Wat van daag Afghanistan is, kan morgen Polen zijn. De vrijheid van lan den moet gewaarborgd zijn", al dus de Pakistaanse president. Iran heeft een tegenoffensief aan gekondigd in de provincie-Choe- zestan. De Iraanse president Ba- ni-Sadr heeft in een radio-uitzen ding gezegd dat de Iraanse strijd krachten bij de provinciehoofd stad Ahwaz massaal in de aanval zijn gegaan. (zie ook pagina 9). 28 PAGINA'S "(Czeslaw Milosz vertolkt met een compromisloze scherpzinnigheid de aard van de mens die aan een we reld vol conflicten is over geleverd". Op deze grond is aan de in Californië wonen de Poolse dichter de Nobel prijs voor literatuur toege kend. Deze toekenning kwam als een volslagen ver rassing, omdat de naam van Milosz niet op de lijst van mogelijke kandidaten stond. Volgens de Poolse criticus Arthur Sandauer is de toe kenning van de Nobelprijs aan Milosz een politiek be sluit van het westen. Tot 1951 werd de poezie van Mi losz in Polen gepubliceerd. Toen hij verkoos voorgoed in het westen te blijven werd hij persona non gr^ta in de Poolse literatuur. PAGINA 5 Kabinet ingenomen met be zuinigingsplan CDA. PAGINA 7 James Callaghan stelt zich niet meer beschikbaar als partijleider. PAGINA 9 Blamage van Oranje. PAGINA 13 "Te gek om los te lopen" is gelijk aan de werkelijkheid. PAGINA 19 Nieuwe acties dreigen bij Rsv- PAGINA 23 Huwelijk Caroline ontbonden MONACO (AFP/Reuter) - Een rechtbank in Monaco heeft het huwelijk tussen prinses Caroline en Philippe Junot ontbonden, zo heeft een woordvoerder van Prins Rai nier, meegedeeld. De 23-jarige dochter van Rai nier en prinses Graeia was op 28 juni 1978 met de nu 40-jari- ge Junot getrouwd, maar in augustus jl. besloot het paar uit elkaar te gaan. Kort daar op vroegen ze ontbinding van hun huwelijk aan. 'DePelikaan Pelikaanstraat 27, Lelden, tel. 071-125813 Hoofdstraat 88, Hillegom, tel. 02520-16943 Ruime parkeergelegenheid. Donderdag koopavond. Verkoop 300 stuks in alle maten en soorten. Door direkte import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitsluitend morgen zaterdag 11 oktober van 11.00-17.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 45 te Leiden. Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken, het loont de moeite. Alle partijen zijn gepnjsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honlngmanstraat 12 Vonhoff wellicht opvolger Toxopeus UTRECHT (ANP) - Burgemeester Vonhoff van Utrecht wordt ge noemd als opvolger van mr. Toxopeus als commissaris van de koningin in Groningen. Een woordvoerder van de gemeente Utrecht liet vandaag desge vraagd weten dat noch de afde ling voorlichting, noch de bur gemeester zelf, in de positie ver keren om te reageren op een mo gelijke benoeming van Vonhoff als commissaris der koningin in Groningen. 60jaaxde.^roott>te..ctaaxmo€tje.wélwatvo<ytcLae/,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1