Protesten tegen sociale dienst als 'uitkeringsfabriek Onderzoek Haagse bodemverontreiniging Specialisten en notarissen in geweer tegen korting salarissen Hengelose flat ontsnapt aan explosie Waterpeil in Harris burg onrustbarend gestegen 't Aardige van die Strippenkaart: VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Ouders die in de om geving wonen van de twee plaatsen waar deze week in den Haag bodemverontrei niging werd geconstateerd willen meer duidelijkheid over de giftigheid van de gevonden stoffen. Kinderen zouden roodomrande ogen hebben en vaker ver kouden zijn. De ouders willen een onder zoek naar het verband tussen de gevon den stoffen en medische gevolgen voor hun kinderen. Bij graafwerkzaamgheden op de Oude Haagweg waar een tramlijn wordt aange legd, trof de Dienst Gemeentewerken benzeen, tolueen, xyleen en trichloorety- leen aan. De gemeentelijke plantsoenen dienst vond bij de aanleg van een wijk- parkje cyanide, zware metalen en lin daan. Na een onderzoek van bodemmonsters door het laboratorium van de duinwaterleidin gen bleek in de ongeving van het wijk- parkje 51 milligram cyanide per liter wa ter voor te komen. Volgens het hoofd van het laboratorium, de heer Drost, bevindt dit zich op een stuk grond dat door een hek is omgeven en niet voor publiek toe gankelijk is. Nabij een kinderspeeltuin werd 6,3 microgram cyanide gemeten per liter water. Drost vindt het moeilijk uit deze gegevens conclusies te trekken. Er zou geen norm zijn voor de hoeveelheid cyanide die in het grondwater zou mogen zitten. De norm voor oppervlakte water is 50 microgram per liter. Volgens Drost is dit echter moei lijk te vergelijken. „We weten nog niet wat het feitelijk betekent", aldus het hoofd van het laboratorium. Of er ook giftige stoffen in het drinkwater terecht zijn gekomen is onduidelijk. In Lekkerkerk kwam indertijd benzeen door de pvc-buizen heen in het drinkwater te recht. In Den Haag gaat het volgens Drost om gietijzeren buizen (die ondoordring baar zijn) en asbest-cementbuizen. De laatste buizen hebben verbindingen met rubberringen. Drost sluit de mogelijkheid niet uit dat er gif door deze ringen in het drinkwater terecht is gekomen. Om ze kerheid hierover te verkrijgen zal op enige plaatsen het water vier dagen stil worden gezet in de leiding. Slechts vier woonhui zen en een kantoorpand ondervinden hiervan hinder. De kans dat er gif zal wor den gevonden acht Drost echter klein omdat het alleen om de verbindingen van de drinkwaterleidingen gaat. De waarnemend wethouder voor ruimtelij ke ordening en stadsvernieuwing C. J. B. Nyqvist neemt de zaak serieus op. „Ten onrechte hebben we altijd geloofd dat er dingen zoals in Lekkerkerk bij ons nooit zouden kunnen voorkomen. We willen nu de discussie zo zuiver mogelijk houden en zoveel mogelijkheid openheid betrach ten". Overleg FNV met Leidse politieke partijen LEIDEN - De FNV-Leiden heeft haar doel bereikt. Er komt een regelmatig overleg tussen leden van de plaatselijke afdeling en leden van de politieke partijen. De eerste bijeenkomst is over vier weken. Er wordt dan gepraat over het gemeentelijk tarieven- beleid. Aanvankelijk stond de FNV-bij- eenkomst gisteravond in het ABVA-gebouw in het teken van de verwarring. Waarover zou er gepraat moeten worden, dat was de centrale vraag. FNV-leden stelden voor "eens te bekijken wat de gemeente Leiden precies kan doen tegen de koopkracht daling". "Een seintje naar Den Haag kan in derdaad best wel zin hebben als de grote gemeenten dat massaal doen", viel een PvdA-lid bij. Vooral de afgevaardigden van de WD en D'66 voelden hier evenwel weinig voor. Om met het WD-raadslid Van Duijn te spre ken: "Ik wil me best ergens voor inzetten, maar dan moet het wel om concrete punten gaan. Ik ben hier niet gekomen om brieven naar de overheid te gaan sturen. We moeten zaken bespreken, die op gemeentelijk niveau zijn aan te pakken". Het PvdA-raadslid Maat stelde vervolgens voor een prioriteiten lijstje op te stellen aan de hand waarvan in de toekomst verga derd zou kunnen worden. "Er valt natuurlijk genoeg te bespre ken", aldus het raadslid. "We kunnen het hebben over het functioneren van de sociale dienst, het gemeentelijke tarie- venbeleid, plaatselijke arbeids markt, welzijnsbeleid en niet te vergeten de huisvestings problematiek". DEN HAAG (ANP) - Het bijstands-maatschappelijk werk wordt onmogelijk gemaakt. De sociale dienstverlening wordt een uitkeringsfabriek en de klant wordt er als een hond behandeld. Dit stelden gisteren meer dan 500 ambtenaren van gemeentelijke sociale diensten, in Amicitia in Den Haag. Zij besloten daarop in optocht naar het regeringscen trum te trekken en de volksver tegenwoordigers duidelijk te maken, dat het zo niet langer kan. Hun voornaamste eis is dat de ge meentelijke sociale diensten er in totaal 1000 man bij krijgen (er werken nu ongeveer 4000 man). Voorts mag er geen cent van de koopkracht van de uitkeringsge nietenden af. De bijeenkomst in Den Haag was belegd door het Landelijk Actiecomité Sociale Diensten (LASD) en de Neder landse Organisatie van Welzijns werkers (NOW). Het ziekteverzuim onder het per soneel is ontzettend hoog. Cliën ten kunnen niet goed worden verwezen en krijgen ook niet de voorlichting waarop ze recht hebben, aldus de actievoerders. Als grote oorzaak van dit alles werd gewezen op de al jarenlang te krappe personeelsbezetting, de vaak niet toereikende huisves ting, de gebrekkige cliëntenop vang cn de onvoldoende begelei ding. De tweede-kamerleden Hermans (WD), Korte-van Hemel (CDA), Langedijk-de Jong (PvdA) en Wolff (CPN) namen de petitie met eisen in ontvangst. De laatste twee zeiden achter de eisen te staan. De demonstratie van ambtenaren van de Gemeentelijke Sociale Dien sten op het Haagse Binnenhof. Vacatures per post ZUTPHEN (ANP) - Het ge westelijk arbeidsbureau in Zutphen experimenteert twee weken met het weke lijks toezenden van de nieuw binnengekomen vacatures aan de ingeschreven werk zoekenden. Deze hoeven daardoor niet naar het ar beidsbureau te komen om daar de vacatures na te zoe ken. Het ministerie van so ciale zaken heeft toestem ming gegeven voor deze proef, die een half jaar zal du- Volgens directeur J. van Hel den van het Zutphense GAB is het thuis sturen van vacatu res in grotere GAB-districten erg moeilijk, maar in Zutphen en omgeving ligt dat met "maar" veertienhonderd werkzoekenden anders. De kosten van het experiment zijn gering. Als wij per week één werkzoekende op deze manier aan werk kunnen hel pen, hebben wij die kosten er bij wijze van spreken al uit, aldus Van Helden. DEN HAAG (GPD) - Na de notaris sen hebben nu ook de medische specialisten besloten tot een ge rechtelijke procedure tegen de staat om zich teweer te stellen te gen de manier waarop de rege ring hun inkomens wil verla gen. De Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) beschuldigt de re gering van machtsmisbruik door de Prijzenwet te „misbruiken om een inkomensbeleid te voeren". In een kort geding dat op 27 ok tober zal dienen, wil de LSV van de president van de Haagse rechtbank een uitspraak over de RADIO-ACTIEF AFVAL - Het oceanografisch expeditieschip van de Koninklijke Marine, de "Tydeman", vertrekt begin vol gende week naar de Atlantische oceaan voor een onderzoek naar de mogelijkheden van het op brengen van radio-actief afval in de diepzeebodem. Vanaf het schip zullen onder meer seismi sche metingen worden verricht en monsters worden genomen van de zeebodem, zo meldt het ministerie van economische za- beschikking waarmee de rege ring de inkomens van de medi sche specialisten in twee jaar tijds met 80.000 gulden wil terug schroeven. De Koninklijke Notariële Broeder schap heeft tegen de staat een ci viele procedure aangespannen om de ministeriële beschikking aan te vechten waarbij bepaalde tarieven van de notarissen wer den verlaagd en waarbij het zo genoemde norminkomen van no tarissen werd verlaagd van 275.000 tot 210.000 gulden. De LSV heeft berekend dat de ge wraakte prijzenbeschikking bij een inflatie van 7 procent neer komt op een reële achteruitgang van de inkomens voor de ver schillende specialismen mg Woonspektakel op Leids plein LEIDEN - Het Komitee Iedereen Wil Wonen in Leiden houdt mor gen een "woonspektakel" op het Stadhuisplein. Óp het program ma staan een open inschrijvings- kraam, een woningnoodmarkt, een spreekbeurt van comitélid Pieter Spein, acrobaten, het rad van huisvestingsavontuur, een levend ganzebordspel, balonm- nen, ballen gooien en de Leidse popgroepen de Nota Bene Band en Munk. Het programma wordt tussen drie en vijf uur 's middags afgewerkt. .ALMELO (GPD) - De bewoners van een flat in Hengelo (Ov.) heb ben tussen 1 augustus 1979 en 29 mei 1980 een tijdlang op een klei ne vulkaan geleefd, die bij uitbar sting heel wat slachtoffers en schade had kunnen veroorzaken. Dat is in Almelo gebleken bij de berechting van de 30-jarige Hen gelose huisvrouw J. O.-G., die, nadat het gas in haar woning was afgesloten, met een slang zo ama teuristisch de aansluiting had hersteld, dat de zaak elk moment had kunnen exploderen. Dat dit niet is gebeurd is een compleet wonder. Nadat in haar woning de gasmeter was verwijderd, had mevrouw O. de aanvoerbuis met een slang verbonden met het binnennet en met een waterpomptang de toe voer hersteld, waardoor op de slang en de leidingen een veel te grote druk had gestaan. Behalve explosiegevaar had er een drei ging van koolmonoxydevergifti- ging bestaan, omdat gas onder te hoge druk onvoldoende ver brand. De zaak was aan het licht gekomen, omdat de gemeente had willen weten hoe mevrouw O. zonder verwarming de winter was door gekomen. Zij stond terecht voor diefstal van naar schatting 2500 kubieke meter gas. Mede omdat zij alles heeft betaald, kreeg zij geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter, mr. H. Drewes, legde haar vier weken voorwaardelijk en een boete van f 500 of tien dagen op. De officier van justitie, mr. R. A. Gonsalves, had dezelfde voorwaardelijke straf gevraagd naast een boete van f750 of vijftien dagen. De goede afloop van het zogenaamde „bijna-ongeluk" met de kerr - centrale op Three Mile Island bij Hamsburg in de Amerikaanse staat Pennsylvaniê is nog lang niet in zicht. Integendeel: nieuw gevaar dreigt. Het radioactieve water uit het eerste koelwatercir cuit, dat in het reactorgebouw staat, is nu zo hoog gestegen dat er spoedig kortsluiting dreigt te ontstaan in de twee elektrische pompen van dat koelwatercircuit, waarmee de gedeeltelijk ver nielde brandstofstaven in het drukvat nog steeds moeten worden gekoeld. In het gebouw staat nu meer dan 2600 miljoen liter water. Het reikt 250 centimeter hoog. Eind augustus was de wa terspiegel nog maar 2,5 centimeter verwijderd van de elektrische pompen. Dagelijks lekt er uit het koelwatercircuit 550 liter water bij. Als de pompen uitvallen ontstaat opnieuw een dreigende situatie. Het „bijna-ongeluk", dat op 28 maart 1979 begon, veroorzaakte een ongekend grote radioactieve besmetting in het reactorgebouw en de naaste omgeving. De besmetting in wijde omgeving (door geloosd gas) wordt minimaal geacht, maar de omwonenden zijn daar nog allerminst van overtuigd. De ontsmetting van de naaste omgeving (de hulpgebouwen op het eiland in de Susquahanarivier en de andere, nog steeds stillig gende kerncentrale) is nu vrijwel voltooid. Maar aan het ontsmet ten van het reactorgebouw en het verwijderen van de brandstof- staven uit de ongeluksreactor kan pas worden begonnen als het hevig besmette water uit het gebouw weg is. En men weet nau welijks een oplossing voor dat probleem. Het wassende water, waarin de radioactieve elementen cesium, strontium en tritium zitten, heeft al kortsluiting veroorzaakt in diverse elektriciteitskabels en instrumenten in het gebouw. Het water moet worden weggepompt voordat het de twee elektrische pompen van het eerste koelwatercircuit bereikt. Het zou wel kunnen worden gezuiverd, maar de gigantische hoeveelheid en de tussenopslag daarvan bemoeilijken dat. Zou het water uit het reactorgebouw weglekken - zo is berekend - dan zou het via het grondwater in achttien maanden de Sus quahanarivier bereiken. Daaruit wordt ook drinkwater gewon nen. De besmetting van dat drinkwater en van de in de rivier levende vis wordt door de Nuclear Regulatory Commission (NRC), die in de Verenigde Staten toezicht houdt op het hele kernenergiegebeuren, niet onoverkomelijk geacht. De drinkwa terbesmetting zou slechts een erde bedragen van de natuurlijke achtergrondstraling en wie 20 kilogram vis per jaar uit de rivier zou eten, zou nog eens eenzelfde dosis oplopen. De rondom Three Mile Island wonende bevolking wenst echter niet aan i dosis radioactiviteit te worde elootgesteld. De NRC concludeert in een juist verschenen, voorlopig rapport over de mogelijke gevaren voor het milieu van een complete schoonmaakoperatie, dat de voordelen van zo'n operatie ruim schoots opwegen tegen de gevaren. Het onderzoek is het resul taatvan zes maanden onderzoek. Maardc NRC heeft juist wegens het „bijna-ongeluk" wel hevige kritiek te verwerken gekregen van onder andere de presidentiële onderzoekscommissie-Keme- ny en ernstig aan geloofwaardigheid ingeboet. Volgens het NRC-rapport zal de complete schoonmaakoperaüe, inclusief het verwijderen van de brandstofstaven, minstens ze ven jaar in beslag nemen en geen noemenswaardige gevaren opleveren voor de schoonmakende arbeiders en de den. De operatie zal niet voor juli 1981 kunnen beginnen. Het reactorgebouw is op 23 juli voor een inspectie voor net eerst Sinds het „bijna-ongeluk" in maart 1979 betreden; in april 1979 werd verondersteld, dat een eerste inspectie van het gebouw al voor het eind van dat jaar kon plaatsvinden. Twee vrijwilligers, die meer dan een uur nodig hadden om de achttien kilogram wegende beschermende kleding aan te trekken, verbleven in juli twintig minuten in het gebouw en liepen ieder 200 millirem stra ling op (tweemaal zoveel als de jaarlijkse natuurlijke achter grondstraling). Op 15 augustus maakten enkele vrijwilligers een tweede inspectie tocht door het gebouw. Zij moesten vroegtijdig naar buiten om dat zij het te warm kregen: hun lichaamswarmte kon niet door de beschermende kleding heendringen. Zij naderden echter wel het water met stralingsmeters op telescopische hengels tot op enkele meters en maten een straling van veertig rem per uur. De eigenaar van de kerncentrale, Metropolitan Edison, vreest nu dat de ontsmetting van hei gebouw veel meer tijd zal vergen dan de door de NRC becijferde 200.000 tot 400 000 manuren, als iedere arbeider slechts een half uurtje onafgebroken in het gebouw kan verblijven. Het openen van het drukvat en het daaruit verwijderen van de brandstofstaven wordt - als het water eenmaal uit het gebouw is verwijderd - eveneens een zeer gevaarlijk en moeizaam karwei. Naar schatting 30 procent van de brandstofstaven is opengebar sten of gesmolten toen de reactorkern tijdens het „bijna-onge- luk" gedeeltelijk droog kwam te staan en de temperatuur opliep tot boven de tweeduizend graden Celsius. Tijdens het weghalen van de brandstofstaven kan de reactor op nieuw „kritisch" worden als de boriumconcentratie in het koel water te laag wordt. Ook kan een kettingreactie ontstaan in het gedeelte waar de brandstofstaven zijn beschadigd. De veilig heidsmarge (15 procent te weinig neutronen om een blijvende kettingreactie te doen ontstaan) wordt door de NRC en Metropo litan Edison „aanzienlijk" genoemd. Mocht een kettingreactie optreden, dan zal naar schatting eenzelfde hoeveelheid radioac tiviteit vrijkomen als tijdens het „bijna-ongeluk". De totale hoeveelheid radioactief afval, die bü de grote schoon maak moet worden verwijderd, wil de NRC per vrachtauto ver voeren naar het 3700 kilometer verder westelijk gelegen federale centrum voor radioactief afval in Hanford in de staat Washington. Die route, waaraan 700.000 mensen wonen, moet dan door 1700 met afval geladen vrachtauto's worden afgelegd. KEES WIESE (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zaterdag a s. Aanvang 14.30 uur Sportcomplex "Kikkerpolder' BEKERWEDSTRIJD U.V.S. - KOUDEKERK TOEGANG GRATIS Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden AMSTERDAM - Prinses Irene haalde gisteren haar kinderen van school. Zij krijgen les op de internatio nale school in Amsterdam, omdat prinses Irene tijdelijk haar intrek heeft genomen op paleis Soestdijk. Ihl hm-1 n trjmi i n m r u on/t er an ctul üolhrnp. Bii de haltes verloopt het nu wat sneller, omdat veel minder reizigers hun kaartje op het voertuig kopen. De strippenkaart is in de voorverkoop immers voordeliger. Een 15-strippcnkaart, gekocht bij station, postkantoor, sigarenzaken, SPAR-en SR V-winkels is bijna 12 cent per strip goedkoper. Wat niet w il zeggen dat de strippenkaarten die wfcl in bus en tram verkocht worden (de6-en 1 O-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. Een 6-strippcnkaart (f 2,85) bijvoorbeeld is i altijd nog voordeliger dan dc prijs die u eerst NATIONALE i betaalde voor drie enkeltjes van één zone. STRIPPENj Met de Strippenkaart kom je overal. Opcnb Postbus 55,2501CH Den H.ur

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17