De winterschilder komt. En niet met lege handen. "Prestaties noodzaak om vervlakking te voorkomen Dames DL/ Amsterdam starten uitstekend Bekooy in nationale selectie Rob Schouten over toekomst Zijl/LGB i/tStx. Drie-en-derrig gulden premie per manper dag! VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 Ti SCHIEDAM - Hoewel de aanloop naar de competitie ogen schijnlijk het tegendeel bewees, gelooft Rob Schouten dat de nivellering zal 'toeslaan' in het op stapel staande staande waterpoloseizoen. Het Alphense AZC stuurde zijn ploeg Zijl/LGB in de twee weken geleden afgewerkte bekerstrijd met 13-5 het bos in en die uitslag toonde aan dat dat er nog een behoorlijke leemte gaapt tussen de top (HZC/De Robben, Zian en AZC) en de rest. Of toch niet' Vluchtig ontvouwt de 34-jarige Schouten dat "die nederlaag een nogal vertekend beeld van het gebeuren geeft". "Die wedstrijd had je eigenlijk zelf zien moeten. Er is wel een aantal oorzaken voor dat forse verlies op te noe men. Bij AZC liep het op dat moment als een 'trein' terwijl bij ons het geluk net ontbrak. Dan rollen er gemakkelijk dergelijke uitslagen uit de bus. Maar ik moet erbij zeggen dat we een slecht toernooi hebben gespeeld. De andere clubs (AZC, HZC/De Robben en Zian) waren er veel meer mee bezig. Wij niet. De ploeg miste de agressie en de overtuiging om te winnen". De wil om aan elke wedstrijd twee punten over te houden is voor de competitie '80-'81 echter hevig aanwezig. Om zo beslagen moge lijk ten ijs te komen zette de coach van het Leidse waterpolo- formatie de fouten van het vorige seizoen op een rijtje om eventuele tegenslagen straks zoveel moge lijk te verkomen. "De ploeg speelde onstuimig. Grillig ook. Natuurlijk niet vreemd met zo veel jeugd in het water. Maar het kostte wel punten. Diverse malen zijn er 'zekere' overwinningen uit handen gegeven door een gebrek aan routine. De jongens trokken bijvoorbeeld op cruciale momen ten ten aanval zonder het idee 'op zeker' te spelen. Dan betekent balverlies vrijwel zeker een te gendoelpunt. Dat is heel wat ge beurd in het afgelopen s LEIDEN - In 1901 organiseerde KNZB voor het eerst een na tionaal kampioenschap voor waterpoloverenigingen. Een van de verenigingen die deze start en de gehele evolutie van het waterpolospel in Neder land heeft meegemaakt is LZ'86 uit Leiden, dat in 1886 werd opgericht. Het klinkt wat voorbarig maar nu al heeft men een jubileum commissie in het leven ge roepen, die het honderd jarig bestaan in 1986 zoveel moge lijk luister zal trachten bij te zetten. Verleden jaar verraste LZ 1886 vriend en vijand door als debutant in de hoofdklas se een zeer verdienstelijke zesde plaats te behalen. De vraag of LZ'86 dat recent be haalde hoofdklassersschap in 1986 bij het bereiken van het 100-jarig bestaan nog bezit is niet te beantwoorden, omdat daarvoor de tussen liggende periode te lang is. Op kortere termijn valt de consolidatie van het hoofdklasserschap wel degelijk te bekijken en dan met name in de nieuwe competitie 1980/1981 die a.s. zaterdag voor LZ 1886 tegen het Zaandamse Nereus van start gaat. Gezien de slechte resultaten in de voorberei ding en de pessimistische geluiden uit het LZ kamp zou het ontlopen van de degrada tie wel eens problematisch kunnen gaan worden, laat staan dat men dit jaar een zesde plaats weet te behalen. Behalve het eigen "Sleutel" toernooi waar men in de fi nale met 3-2 van stadgenoot de Zijl/LGB verloor, konden de jongens van coach Gijs van der Leden op geen enkele manier imponeren. Vroegtij dige eliminatie in het natio nale beker toernooi, een mon ster nederlaag (17-1) in ee oe fenwedstrijd tegen lands kampioen HZC/de Robben etc. wijzen erop dat de Leidse formatie nog lang niet in de juiste compctitievorm zijn. De verandering in de samen stelling van het team zou een oorzaak van het verval kun nen zijn, maar dat lijkt uiterst twijfelachtig omdat de jonge en talentvolle Wilco v.d. Zeeuw (pas 15 jaar!) zelfs een versterking mag worden ge noemd. Alleen de verkiezing van de van Katwijk overge komen Hans Parlevliet boven Jan Pieter Heek heeft hij en kele vraagtekens opgeroe pen. Goudenaar Gijs van der Leden is nu alweer zo'n vijf jaar verantwoordelijk voor het eerste tam van LZ 1886 en naar het schijnt heeft hij er dit jaar bijzonder veel moeite mee zijn spelers optimaal te motiveren. Opvallend in de oefencampagne was bijvoor beeld dat er in tegenstelling tot andere jaren een onge kende matheid over de ploeg ligt. Verder valt er van enig systeem in het Leidse spel niets te bespeuren, hoewel dit nog enigszins gecompen seerd wordt door een surplus aan zwemsnelheid. Taktiek en motivatie zijn toch wel belangrijks bouwstenen op weg naar het behoud van het hoofdklassersschap. Komt er op korte termijn geen veran dering in deze euvels, dan ziet het er in de nabije toekomst somber uit voor de Leidse formatie. Aan trainer coach Gijs van der Leden de taak deze beweringen te ontzenu wen, hij zal het er in de ko mende competitie moeilijk genoeg meehebben. WIM SIERA Rob Schouten herinnert het zich nog pijnlijk. Tweemaal verdween een ogenschijnlijk klaarliggende zege tegen de topper Zian/Vites- se als sneeuw voor de zon omdat de fouten zich op het 'moment surpreme' tot schrikbarende hoogte opstapelden. "Wil de Zijl/ LGB in deze competitie aan kop gaan meedraaien, dan moet er bedachtzamer worden gespeeld. Dat houdt dus minder aanvallen in. Minder aantrekkelijk voor het publiek weliswaar, maar een an dere manier is niet voorhanden. De ploeg moet proberen foutloos te gaan spelen", zegt hij. In de personen Jan Jaap Korevaar en Stan van Belkum heeft Schou ten nu geroutineerde pionnen voorhanden, die de Leidse ploeg de weg naar de top moeten wij zen. Het duo is een vaste keus in de Oranje-zeven van Ivo Trum- bic en heeft inmiddels door het spelen van internationale toer nooien (Moskou) een dosis erva ring opgedaan. "Van Belkum is natuurlijk een goaltjesdief', weet Schouten. "Hij is altijd daar waar hij moet zijn. Hij heeft de moge lijkheden om in sommige geval len een gunstige beslissing te for ceren. Jan Jaap Korevaar is drie weken later met de training be gonnen en verkeert momenteel nog niet in topvorm. Dat is weer het nadeel van spelen in het Ne derlands zevental. De jongens worden geestelijk en lichamelijk intensief belast en dan rijst altijd de vraag: hoe krijg je ze terug" Vervlakking Schouten stelt dat prestaties in het komende seizoen hard nodig zijn om de vervlakking te voorko men. Het gevaar dat getalenteer de poloërs overstappen naar een topclub zal bij klinkende rusulta- ten dan nauwelijks aanwezig zijn. "Een club als Zian blijft altijd trekken", zegt Schouten. "Straks speelt men weer voor de Europa Cup, toch een aantrekkelijke zaak. Daarom ook moet Zijl/LGB Rob Schouten: "Internationaal spelen zou voor mij een uitdaging zijn. Het komt echter niet zomaar aanwaai en" nu doorbreken. We hebben een paar ouderen in de ploeg (de broers Spijker, Theo Uittenhout) die hun blik omhoog hebben ge richt. Blijft de greep naar de macht uit, ja, dan kan het wel eens zo zijn dat die jongens het bijltje erbij neergooien". Accu Zover is het echter nog lang niet. Met een opgeladen accu bindt Zijl/LGB straks de strijd aan met de topploegen. "Een voordeel", vindt Schouten het, "dat AZC met ingang van het nieuwe sei zoen in een nieuw zwembad (de Thermen) speelt. In dat oude bad zat het publiek als het ware op de rand van het bassin. Vooral de scheidsrechters werden daar door beinvloed. En bij polo is het nog altijd zo dat de scheidsrech ters een wedstrijd een wending kunnen geven. Vandaar dat ik gelukkig ben met het overleg tus sen trainers en scheidsrechters, dat sinds kort wordt gevoerd. Niettemin blijft de arbitrage een punt van discussie in Nederland. Het probleem is dat de spelregels door elke scheidsrechter anders wordt geinterpeteerd. Het gevolg is dat de spelers ook niet meer weten waar ze aan toe zijn. Meestal zijn wij de dupe van de matige leiding omdat Zijl/LGB een nogal technische ploeg is. Maar ik hef de beschuldigende vinger niet omhoog. De scheids rechters maken deel uit van het geheel en de spelers moeten de foute beslissingen van die man nen maar accepteren". Toekomst Rob Schouten is al 10 jaar verbon den aan Zijl/LGB. Eerst als zwemleraar bij de Leidse Golf Brekers, later, toen die vereni ging met De Zijl samensmolt, als zwem en polotrainer. Schouten gooide daarbij ook nog z'n bal letje in het eerste zevental van de Kooiclub, dat met hem naar de hoogste klasse promoveerde. Op dat moment nam Schouten de training en coaching van de hoofdmacht over, nadat hij voor heen met aspiranten bezig was geweest. Tot 15 maart 1980 was Rob Schouten in full-time dienst van de zwem- en poloclub. "In die periode is de vereniging toch aardig opgebloeid, dacht ik zo. Maar de toekomstmogelijkheden voor mij waren nihil. De club moest mijn salaris helemaal al leen opbrengen en dat idee be nauwde mij een beetje. Daarbij was ik constant met de club be zig, zonder een beetje vrije tijd te hebben. Vandaar dat ik mijn voelhorens ergens anders heb uitgestoken". Sportfondsenbad Rob Schouten kwam bij het Sport fondsenbad in Schiedam terecht Hij vervult daar de functie van bedrijfsleider en is derhalve ver antwoordelijk voor het reilen en zeilen van het bad. Schouten heeft er z'n draai gevonden. "Het sportfonds maakt de begroting en jij moet maar zien of je daar mee rondkomt. Ik kan dus zelf standig opereren, wordt dus niet op m'n vingers gekeken". In de avonduren snelt Schouten naar Leiden om polotraining te geven. "Dat wilde ik er wel bij blijven doen. De zwemtrainingen worden nu door vrijwilligers ge geven. De hele structuur bij de Zijl/LGB is veranderd en is nu gebaseerd op onbezoldigd kader. Ik weet nog niet hoe lang ik op deze basis zal doorgaan. Voorlo pig heb ik er nog plezieren en heb het idee dat ik de jongens wat overbreng. Internationaal spelen zou voor mij een grote uitdaging betekenen. Het komt echter niet ROB ONDERWATER (ADVERTENTIE) HETHEDRHFSC1IAP SCHIIDERSBIDRIJF ïggi I V .V Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een premie die niet kinderachtig is. En die ditmaal zelfs met tien procent verhoogd is. Wat dacht u van drie-en-dertig gulden per man per dag? Da's.toch zeker prachtig mooi? Maar het allermooiste is het wérk van de schilder. De slaapkamer die weer helemaal fonkelnieuw is. De strakke glans van de verf. Of 't puur natuur van kurk aan de muur. Vakmanschap en fantasie, dat is een schitterende combinatie. Dus als 't even kan: laat kómen die winterschilder. Uw huis wordt er alleen maar rijker van. De premie wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf oor onderhoudsbinnenschilder- en behangwerk dat minstens 3 mandagen crgt.dat wordt uitgevoerd lussen 17 november 1980 en 6 maan 1981 en aaivoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. )e premieregeling geldt niet alleen voor particulieren, maar ook voor cdnivcn, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere verheden. Uw schilder kent de voorwaarden cn regelt de aanvraag voor u. n het Bednitschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH Nederlaag Maccabi Tel Aviv DÜSSELDORF (ANP) - Het damesteam van DL Amster dam heeft gisteravond het Europese bekertoernooi goed ingezet. In Düsseldorf wonnen de Amsterdamse dames de eerste wedstrijd in de eerste ronde tegen Agon 08 met 56-67. Bij de rust leidde DL Amsterdam met 31-39. Landskampioen DL Amsterdam opende in Düsseldorf sterk. Dat was vooral te danken aan de in breng van Dulcine Seca, die de fensief en aanvallend uitblonk. In de eerste twintig minuten scoor de de international 18 punten. In verdedigend opzicht evenwel liep zij tegen vier persoonlijke fouten op waardoor ze in de tweede helft niet de volle speel- duur kreeg toegemeten. Agon 08 was ernstig gehandicapt door het ontbreken van haar be langrijkste speelster. De ex- Roemeense international Anna Azalos liep verled' week een beenfractuur op e. moest vanaf de tribune toekijken hoe haar teamgenoten door DL Amster dam 'ingepakt' werden. Met na- LEIDEN - Dat de vorig jaar in het leven geroepen in- ter-regionale competitie het Leidse zaalvoetbal op een hoger plan heeft ge bracht, mag middels de uitverkiezing van Koos Bekooy voor de Neder landse zaalvoetbalselectie duidelijk zijn. Bekooy ontving deze week een brief uit Zeist, waarin hij, samen met 23 andere spelers wordt uit genodigd a.s. maandagavond een selectiewedstrijd te spelen. Zijn uitverkiezing Kwam als een ver rassing, omdat de Koosjardin- speler het begin van dit seizoen wegens een slepende achilles peesblessure niet meemaakte. "Maar ik denk dat ik geselecteerd ben op mijn prestaties van vorig jaar", aldus Bekooy. Of de Leide- naar zal voldoen aan de uitnodi ging van de KN VB is echter twij felachtig. "Ik heb weer last van een blessure en moet natuurlijk ook nog twee keer trainen. Daar bij speel ik woensdag met mijn team een competitieduel en dat wordt allemaal een beetje druk. Nee. ik twijfel nog steeds over wat ik zal doen". Rob Baan voor twee jaar bij FC Den Haag DEN HAAG (GPD) - Assistent- bondscoach Rob Baan is gis teren met voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag persoonlijk tot overeen stemming gekomen over een twee-jarig contract bij de Haagse eredivisionist. Baan zal vandaag een gesprek heb ben met de KNVB om ont binding van z.ijn contract, dat tot na de WK 1982 in Spanje loopt, aan te vragen. Mocht de KNVB zijn verzoek inwilli gen. dan zal Baan na de WK- kwalificatie wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Bel gië met onmiddellijke ingang bij FC Den Haag in dienst tre den. me de oud-Amerikaanse be roepsspeelster Angela Scott, van wie de Duitsers veel verwacht hadden, kwam tegen de stugge Nederlandse defensie niet in haar normale spel en scoorde slechts 6 punten. Topscorer bij Agon werd de ex-Poolse international Mly- narschijk met 17 punten. Topscorers: DL Amsterdam: Dul cine Seca 22, Francis Brakel 10, Lai van Reemst 13. Agon 08: Mlynarsehijk 17. De return wordt volgende week in Amsterdam gespeeld. De win naar van het duel treedt in de tweede ronde aan tegen de kam pioen van Israël. n diverse Europese steden worden bas ketbalwedstrijden gespeeld uit de voorronden van het toernooi voor landskampioenen. Jan Hein Donner Donner boekt overwinning op v.d. Sterren De uitslagen zijn: Groep a: Zamalek (Egy)-Real Madrid (Spa) 73-96 (30-54). Groep b; Panathinaikos (Gri)-Maccabi Tel Aviv (Isr.) 81-76 (woensdag gespeeld). groep d. Partizan Tirana iAlb.i-Sinudy- ne Bologna (Ita) 79-97 <46—47). Groep e. Hageby Norkoping <Zwe>- EBBC Den Bosch (Ned) 65-86 (woensdag gespeeld), Inter Bratislava (Tsj.l-Murray Edingurg (Sch) 80-76 (34-33). Groep f CSKA Moskou (Smow>-Hel- sinki (Fin) 110-74 (60-38) De bridge-olympiade bij dc da mes is gisteren gewonnen door de Verenigde Staten. In Valken burg boekten de Amerikaanse dames een 11-9 zege op Thailand Italië werd tweede, Nederland negende. Bij de heren liep Ne derland in de halve finale-poule een achterstand op tegen Dene marken. Tegen de Verenigde Sta ten werd een voorsprong geno men. Vandaag worden de partij en uitgespeeld. AMSTERDAM (ANP) - In het Crest-hotel in Amsterdam werd gisteren een begin gemaakt met de tweede helft van de schaak- driekamp, die uitsluitsel moet brengen over de bezetting van zesde en laatste plaats in het Ne derlands team dat in december deelneemt aan de Olympiade op Malta. Jan Hein Donner opende de return-ontmoetingen met een tweede overwinning op Paul van der Sterren. Na 56 zetten gaf Van der Sterren, die met wit speelde, de strijd op. Door de nederlaag is hij kansloos geworden voor de eindzege in dc driekamp. Vandaag wordt de driekamp voort gezet met de partij tussen Donner en Ligterink. de beide kandida ten voor de trip naar Mali. De stand na de vierde ronde is: 1. Donner 2Vi punt uit drie duels; 2. Ligterink l'/ipunt uit twee duels, 3 Van der Sterren 0 punt uit drie duels.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15