Zwartkruis: "Jongens, kom nou 'VREDESRECHTER BRENGT SIJC EN GIJS TOT ELKAAR Canadees Williams bij Leiden Hockeyers Australië blameren Nederland Willem IImaakt Oranje-selectie belachelijk 'Liefde op afstand' aan Boshuizerkade... yddr\ VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Het was de Australische hockeyers gister avond in Den Haag niet aan te zien dat zij al met de achtste wed strijd tijdens hun Europees toer- nee bezig waren. Op het pas sinds kort in gebruik genomen astro- turfveld van Klein Zwitserland bleek eens te meer de bewonde renswaardige inzet van de Au straliërs, die voldoende was om Orapje met 2-6 zoek te spelen. In de eerste helft moesten de erva ren 'Aussies' nog even wennen aan veld en tegenstander, maar ook toen al kon een opvallend verschil in felheid en beweeg lijkheid ten opzichte van de lauw spelende Oranjeploeg worden waargenomen. Bij de rust was de stand dan ook nog gelijk (1-1) door een vroege treffer uit een lange corner van de weer als aus- putzer fungerende Paul Litjens en een tegendoelpunt van rechtsbuiten Greg Browning. Kort na de hervatting bleek hoe gemakkelijk de Nederlandse de fensie, met de bijzonder zwakke Van der Have als voorstopper (voor de gestopte Bolhuis) en de stuntelende Litjens te nemen was. Bovendien was de lange laatste man Irvine bijzonder goed op dreef bij het nemen van de in GRONINGEN - Gehuld in de rol van Neerlands beste ijs- hockey-arbiter slaagde mr. dr. G. Overdiep, president van de Groninger arrondissementsrechtbank er donderdag in het juridische steekspel tussen de ijshockeystichtingen van Utrecht en Groningen in een 2-2-uitslag te laten ein digen. Het openingsdoelpunt van het Nederlandse hockeyteam in de strijd tegen Australië. Litjens heeft na een lange corner de bal tegen de plank geslagen. Het eerste gewin bleek in want later speelde Australië Oranje van het astroturf. ruime mate weggegeven hoek- slagen. Binnen vier minuten tilde hij Australië naar 3-1 uit een strafcorner en een lange corner. Tekenend voor het efficiënte op treden van de Australiërs was overigens het feit dat er nimmer gelukwensen werden uitgedeeld als er een doelpunt was gevallen. Toen Australië weer vier minuten later op 4-1 kwam uit een push van Batch na een fraaie pass van Browning, was het helemaal met de Nederlandse tegenstand ge daan. Na het derde doelpunt van irvine (uit een strafcorner) en het twee de van Litjens (lange corner, zijn 225 ste voor Oranje) mocht Bell ook nog een strafbal verzilveren, toen Doyer in de weg stond bij de rebound van een korte hoekslag. De niet zichtbare Paul Den Haag katlegespin, Precies twee dagen voor de eerste onderlinge wedstrijd (zaterdag avond in het Groningse Stads park) kwamen de bestuurders met hun juridische adviseurs tot overeenstemming. Dat gebeur de na aandringen van de recht bankpresident, die alle kort ge dingen liet voor wat ze waren en op vaderlijke wijze bemiddel de. Utrecht mag Rob van Onlangs en Brian Sproxton houden, terwijl Groningen genoegen neemt met Al Pluimers en Rick van Gog. De Utrechtse ijshockey stichting krijgt verder de beschikking over John Muizelaar en de nog ii nada vertoevende Herbie Reds haw, twee spelers waar de i delingen niet om zitten te sprin gen. Als een soort schadevergoe ding betaalt Utrecht verder ruim f 10.000 aan de collega's in de Martini-stad, die ook nog de re cette mogen opstrijken van de vriendschappelijke ontmoeting tussen de beide teams. Compromis ZEIST - Aan de reeks sombere voetbaldagen die bondscoach Jan Zwart kruis beleeft werd er gisteren weer een toegevoegd. In de ochtenduren kwam uit de dokterskamer de mededeling dat laatste man Michel van der Korput deze taak zaterdag in Eindhoven tegen de Westduitsers niet kan vervullen en in de late middag werd zijn kleurloze selectie overduidelijk op zijn nummer gezet. Willem II was naar het Utrechtse afgereisd om als sparringpartner op te treden voor de Oranje-kan didaten, maar wat gebeurde het slachtoffer knoopte als over winnaar de bokshandschoenen los. Het werd 2-1 voor de Tilbur- gers, die een ruimere overwin ning hadden behaald als scheids rechter De Munnik uit Amster dam zich het lot van het tobbende Nederlands elftal niet had aange trokken en Roger Raeven, Bud Broeken en Jan van Gestel iets minder lankmoedig met de kan sen waren omgesprongen bij werkelijk ideale mogelijkheden. Willem Il-trainer Jacobs was met zijn mannen naar het sportcen trum gekomen om Oranje te hel pen, maar die werking had het bezoek niet. De geselecteerden werden dieper in de put geduwd en in die beweging kon ook Zwartkruis zich niet staande houden. „Jongens, kom nou", het klonk als een smeekbede door de Zeister bossen; een oproep van een wanhopige bondscoach tot zijn uitverkorenen orp toch in ie der geval via die ene vlekkeloze combinatie de gelijkmaker te Lotto/Toto DEN HAAG (ANP) - De lotto en toto hebben het afgelopen weekeinde geen eerste prijswinnaars opgeleverd. Uitslag lotto nr. 40. Ie prijs: geen winnaar, van dit prijsbe- drag van f 537.187,- gaat een bedrag van f 107.437,-als jackpot naar week nr. 41.2e .prijs: 15 winnaars, die elk f 17.394,60 bru to ontvangen, 3e prijs: 230 winnaars, die elk f 1.468,- bruto ontvangen, 4e prijs: 11.788 winnaars, die elk f35,10 gen, 5e prijs: 26.529 f 15,60 ontvangen Uitslag toto nr. 4 le prijs: geen drag van f73.725,- gaat c f 32.536,- als jackpot naai resterende f 41.000,- gaat prijs' goed)13 dit prijsbe- bedrag van :o nr. 41 De r de overige deze toto. 2e prijs (11 die elk f6.283,50 bru- o ontvangen, 3e prijs (10 goed) 141 win naars, die elk f 1102,20 bruto ontvangen. Toto-gelijk nr. 40. le prijs: geen winnaars, van dit prijsbe- drag van f9.652,- gaat een bedrag van 3.158,- als jackpot naar toto-gelijk nr. 41. De resterende f6.500,- gaat naar de overige prijswinnaars van deze toto. 2e prijs (4 tw) 4 winnaars, die elk f 1.191,90 bruto ontvangen, 3e prijs (4 goed) 93 winnaars, die elk f 120,40 ont vangen, 4e prijs (3 goed) 1.732 die elk f9,20 ontvangen. (ADVERTENTIE) strafschop te onthouden, liet lan ger doorspelen dan de afgespro ken 40 minuten. Maar toen hij doorhad dat die vlekkeloze com binatie niet voor het middernach telijk uur zou zijn te verwachten, haakte ook hij af. "Lachwekkend" Verliezen van Willem II, twee da gen voor de prestigestrijd tegen de Westduitsers. „Ach", vertelde Bert Jacobs, „aan zo'n wedstrijd moetje niet te veel waarde hech ten". Om even later toe te geven dat hij blij is geen bondscoach te zijn. „Verdedig je zaterdag op de ze manier dan wordt het een lachwekkende vertoning. Mijn mannen liepen er door heen, kun je nagaan wat die Duitsers doen". Bondscoach Zwartkruis liet zich niet zien. Hij sjokte naar het honk waar Oranje de rust zocht, belde vandaar naar Twente en voegde Martin Jol aan zijn selectie toe. Woensdagavond voetbalde de verdediger van FC Twente nog mee met Jong Oranje, vandaag meldt hij zich in Zeist. Als reser ve, waarschijnlijk. Zwartkruis houdt vermoedelijk vast aan Johnny Metgod als libero, met Brandts als voorstopper, Ben Wijnstekers als rechterverdedi- ger en Piet Wildschut op lir>ks. Met dit viertal startte Zwartkruis tegen de Tilburgers. Daarvoor een middenveld van vier: Keje Molenaar op rechts, Willy van de Kerkhof in teruggetrokken posi tie, Jan Peters als centrale as en Jos Jonker op links. In de spits Pier Tol en Toine van Mierlo. Een kleurloos geheel op papier en in de harde werkelijkheid. Nog voor het einde van de eerste helft werd gegeven verloor Ne derland ook Willy van de Kerkhof (hij verstapte zich, maar dokter Kessel verwacht dat hij zaterdag weer fit is). Daarmee was Ben Wijnstekers de enige speler die 14 juni van dit jaar in Napels de ne derlaag tegen de Duitsers mee maakte. Schrijvers, Hovenkamp, Haan, Stevens, Rep en Kist zijn tijdelijk, dan wel definitief op stal gezet, Krol is niet beschikbaar wegens verplichtingen bij zijn jongste schnabbel Napoli en Re- né van de Kerkhof en Michel van de Korput zijn geblesseerd. Voeg daarbij dat in dit vedettenloze tijdperk nog een serie afmeldin gen volgde en verklaard is waar om Zwartkruis tot het huidige gezelschap kwam. John Metgod die faalde in de or ganisatie van zijn verdediging en... ach, wie viel er eigenlijk niet op zijn neus. Doelman Hans van Breukelen ont kwam er ook niet aan. Bij die eer ste treffer van Raeven ging hij vrijuit, aan de tweede had hij schuld. Raeven schoot hard in, de FC Utrecht-doelman kon de bal niet vasthouden en Broeken ko gelde het terugspringende leer Uit de strafschop kon Oranje acht minuten voor het einde van de of ficiële speeltijd de eer redden. Vreijsen plaatste zich achter de bal, daarmee de opdracht van Zwartkruis („Jij nemen, Pierre") negerend. Doelman Ton Verkerk stopte de penalty, maar in tweede instantie had de NAC-speler toch succes: 2-1. Opnieuw zorgen voor Jan Zwartkruisdie zijn selectie met 2-11 Spelbos en Joop Hiele denken er het hunne van Willem II zag verliezen.Martin Vreysen.Ron LEIDEN - De Leidse afde lingsclubs Leidse Boys en Oranje Groen overwegen een fusie. De besturen van de twee Boshuizerkade-vereni- gingen zijn al een maand lang met elkaar in bespreking over dat onderwerp en willen nu de leden horen over het voor nemen om samen te gaan. Voor vanavond is, in de kan tine van Oranje Groen, dan ook een hearing belegd met als onpartijdig voorzitter mr. B.J. van Leeuwen. De vi- ce-praeses van UVS is uitge nodigd om de hoorzitting te leiden vanwege zijn juridi sche kennis van het vereni- gingsrecht en werd al in een vroeg stadium bij de fusiebe sprekingen betrokken. Het initiatief tot de eerste in formatieve gesprekken is overigens van beide clubs uitgegaan en wel om een aan tal redenen. Zowel Leidse Boys als Oranje Groen kampt met een "smal kader" en bei de clubs huizen op (te) kleine complexen, waardoor het ui terst moeilijk is te "groeien". Dat wordt als uiterst verve lend ervaren omdat beide ook beschikken over redelijk goede voetbaljeugd. die in de huidige situatie maar weinig speelruimte heeft. Een fusie zou uitkomst kunnen bieden om die ruimte te vergroten, tenminste.... als aan een aan tal voorwaarden wordt vol daan. Hulp Daarbij lijkt de hulp van een derde echter onontbeerlijk. Het veld van VNA immers, scheidt de terreinen van Leidse Boys en Oranje Groen van elkaar en in zo'n geschei den situatie heeft een samen gaan natuurlijk weinig zin. Vooral niet als één van de uit gangspunten daarbij is dat de velden en de kleedkamers be ter gebruikt moeten worden. VNA moet dus vriendelijk worden verzocht te verhuizen naar het (laatste) veld van Leidse Boys. Op basis van vrijwilligheid, uiteraard, maar de hele fusie-zaak staat of valt wèl met het besluit van de ingesloten buurman, zo mag worden aangenomen. Wil VNA niet meewerken dan heeft het geen zin de bespre kingen voort te zetten; is de bereidwilligheid tot mede werking er wèl, dan krijgt de eventuele nieuwe fusieclub dus twee velden naast elkaar. Het trainingsveld aan de Boshuizerkade, waarvan nu alle daar gestationeerde clubs gebruik mogen maken, zal dan bovendien op zaterdagen worden vrijgehouden voor de jeugd van het fusieprodukt. Er zijn ook andere argumenten die kunnen pleiten voor een fusie. Oranje Groen-voorzit- ter Jongbloed noemt de be langrijkste: "Op de Boshui zerkade zou in feite één ver eniging moeten spelen, maar de vraag is tot nu toe altijd geweest wie de eerste stap zou doen. Als dit slaagt, zou dat een voorbeeld kunnen zijn, maar concreet is er op dit moment nog niets. Het kan zijn dat de leden tijdens de hearing zeggen dat we eigen lijk ook VNA en Unitas erbij zouden moeten betrekken; het kan ook zijn dat we van de leden een veeg uit de pan krijgen". Als dat laatste gebeurt, "gaat het over", zo stelt ook zijn collega Kooien van Leidse Boys, "want beide besturen maken er geen halszaak van. Een fusie zou wel een impuls kunnen zijn voor het vereni gingsleven aan dc Boshuizer kade, want dat lijkt op dit moment een beetje dood, maar als blijkt dat het niet haalbaar is, gaat het niet door. Er zit namelijk geen "moe ten" achter". Het compromis maakte een einde aan alle juridische processen, die de touwtrekkerij om de spelers tot gevolg hadden. En dat waren er nogal wat een kort geding van Groningen tegen Utrecht, een geding van Utrecht tegen Gro ningen, de spelers tegen de Ijs- hockeybond, Groningen tegen de Utrechtse sponsor, een beroep bij het Hof tegen de uitspraak van de Leeuwarder rechtbankpresident en een bezwaarschrift tegen de uitspraak van het bondsbe- stuur. De schikking door de partijen kwam voor de 'supporters' in de kamer van de Groninger presi dent overigens als een verrassing. Een vijftiental ijshockeyliefheb- bers hadden namelijk een plaatsje op een inderhaast door bodes opgestelde tribune. De zit ting moest voor overleg twee maal worden geschorst, waar door het eindresultaat pas na drie perioden kon worden be groet. Voor het zover was, bestookten de heren juristen elkaar met argu menten, waar later Overdiep ie(s meer van wilde weten. „Als we verstandig zijn, kappen we het juridische bos, waarin we nu zijn beland. Deze manier van proce deren kan eindeloos doorgaan en in de verte zie ik ook nog de Hoge Raad opdoemen. Laten we er toch voor zorgen dat alle spelers weer zo snel mogelijk kunnen spelen", aldus de president Het kort geding van de spelers te gen Groningen, waarin werd geëist dat de stadse Stichting aan de bond een verklaring zou stu ren van geen bezwaar tegen een overschrijving, werd aanvanke lijk aanhangig gemaakt door Redshaw, Sproxton, Van On langs en Van Gog. Deze laatste speler liet echter vlak voor de zit ting weten van een kort geding af te zien, omdat hy zou zyn ge dreigd door bondsvoorzitter Schweers, die een jarenlange schorsing in het vooruitzicht stelde. Tijdens het geding zou namelijk boven water komen dat Van Gog zich als prof in het Nederlandse ijshockeywereldje manifesteert, waardoor de amateurstatus van deze international en Olympia- ganger zou zijn geschonden. "Koehandel" Een onverkwikkelijke situatie, die echter tijdens de rechtszaak werd overtroffen door de 'koehandel', die onder leiding van de presi dent ontstond, toen moest worden gepraat over de verdeling van de spelers. Uitspraken als „Wij laten John vrij. als jullie afstand doen van Rob" maakten van de zitting een trieste affaire, waarbij de spelers als speelballen werden ge bruikt en zelfs fungeerden als on derhandelingsobjecten. MOTORSPORT - De vijf coureurs die vorige week het hoofdkan toor van de NMB bezet hielden zijn door die bond geroyeerd. Het gaat om de renners Harrv van der Kruys, Rinus van Kasteren. Rob Beute, Pieter Prins en Martien Koning. LEIDEN - De Leidse ijshoc- keyclub De Bisschop /Leiden heeft gisteren de Canadese aanvaller Thomas Williams aan dc spelerslijst toege voegd. De 25-jarige center, die ooit in de Junior A-league speelde voor de Canadese club Pickering Panthers, heqft te vergeefs zijn diensten aange boden bij diverse Europese verenigingen. Uiteindelijk heeft Wiliams zich maar aa gemeld bij Leiden. "En wij z ten dringend om een center verlegen"aldus Leiden-vc zitterJack Ham, "wij zijn dus blij met zijn komst". Ofschoon Williams vier mai den met meer op het ijs had gestaan, liet hij tijdens een proeft ram mg een positieve indruk achter. Ham opnieuw: "Williams us een stevige jon gen, beschikt over een hard schot en is tamelijk snel". Overigens mag Williams mor genavond, in het eerste com pel t tied u el met Rotterdam fin de Maasstedclijke Ton Men- kenhal aan de Weena, aan vang 21.00 uur), nog niet voor Leiden uitkamen. De Canade se bond keen mui niet zijn/lat gegeven aan de overschrij ving van Williams naar Ui- den. "Maar", zegt Jack Ham. "zondagavond doet hij wel mee in hel vriendschappelijke duel met SIJC". Die oefenc frontaiie irordt gespeeld in de Leidse Ton Menkenhal en gint om 20.00 uur. Tegenvallers Sportpark De Bloemerd Zaterdag 11 oktober RCL-Vitesse D. Aanvang 15.00 uur. KNVB-beker. Willy van de Kerkhof werd na zijn blessure vervangen door Martin Vreijsen, Ronald Spelbosmam de plaats in van Ernie Brandts (hij tobt met een lichte voorhoofdhol- te-ontsteking) en Ajacied Keje Molenaar werd vervangen door Pierre Vermeulen. Uitblinkers aan Nederlandse zijde vielen niet te noteren, slechts tegenvallers zijn het vermelden waard. Jan Peters bijvoorbeeld die geen moment de centrale pion was, f Mll^nmekl omdS? elkaai? .scheids 1 UB£6Rupt toch pat ik meel evootjes moest <5aam kojcem or hier mis- scm/en iets te jeksierem valtt> )3 vïït i eb W iMREePAAD CASAMOVA, DfT IS *^7 EPJ eevAt. FOPCE. MAJEURE ^IK. 0ER& JE ÖÊLE KAART WEEK .W—^/TT bp.... '■^1 OKÉZO CaAUlO Ats u L=" -d ZÈLE OOt< WEEP BEW }\U iaat BEETJE &II CE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13