Aarzeling bij inrichtingen om bijbels neer te leggen O RED JOHAN NB Ui Kerk moet grote mond opzetten tegen drank en drugs Van Dam van de Gideons''Wijzetten door Westen moeilijkste zendingsveld Egyptisch Museum sluit mummiezaal Jeugdboekenprijs voor Evert Hartman verder ih dc nieuwc(yp^^!lla ssöKffir VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 iqqqeqqq) (Van onze redactie geestelijk leven) "Voor de plaatsing van bijbels in ziekenhuizen moesten veel contacten worden gelegd en veel gesprekken gevoerd, met de medische directie, de verpleegkundige directie, de predikant en het bestuur. Dat is wel anders dan in de hotels, waar de directie in de regel op een eerste verzoek al toestemming verleent". De heer J. H. van Dam, medewer ker van de vereniging "De Ne derlandse Gideons", vindt dat nogal vreemd. "Ik voel mij soms als een reiziger met zakken vol goud dat ik om niet aanbied, die toch nog allerlei bezwaren te ho ren krijgt. Maar wij zetten door". "Het doet goed, als soms na lang aarzelen ten slotte toch toestem ming wordt gegeven, en het is hartverwarmend als achteraf de aarzeling van het begin wordt be treurd", schrijft de heer Van Dam in zijn jaarverslag. De vereniging "De Nederlandse Gideons" werd opgericht met het doel in elke hotelkamer een bij bel of bijbelgedeelte neer te leg gen. In 1972 ging ze op kleine schaal ook bijbels in ziekenhui zen en verpleeginrichtingen ver spreiden. Dank zij een forsere aanpak waren per 31 december 1979 in 180 ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen 13.041 bijbels of bijbelgedeelten geplaatst. Proef Secretaris mr. H. S. Dijk acht dit resultaat niet slecht, maar ook niet geweldig. Van'Dam heeft nu zes provincies systematisch be werkt, dat wil zeggen alle zieken huizen en verpleeginrichtingen bezocht. Niet op elke kamer van de 180 huizen is een bijbel aanwe zig, zoals de vereniging graag wil. Veel grote ziekenhuizen hebben eerst een proef genomen met een beperkt aantal. In ongeveer 25 procent van de ziekenhuizen en verpleeginrichtingen vindt men VERENIGING DE NEDERLANDSE GIDEONS Bijbels doen de zolders kra- nu op elke kamer een bijbel. Een groot aantal van de 180 inrichtin gen moet nóg een keer worden bezocht. Door de plaatsing van bijbels in de ziekenhuizen zijn de hotels wat in het gedrang gekomen, vooral wat betreft de controle op de reeds geplaatste exemplaren. Die is achterop geraakt. Controle ge beurde altijd eens in de vier jaar. Dat is nu zes jaar geworden. Ook de controle in de huizen van be waring en gevangenissen is uit gesteld. De heer Van Dam (61) staat alleen voor deze taak. De vereniging heeft wel eens gewerkt met onge salarieerde vrijwilligers, maar dat is, op een enkele uitzondering na, een fiasco geworden. Mr. Dijk zou niet graag opnieuw met plaatselijke vrijwilligers in zee gaan. "Je bent niet zeker van hun inzet en bekwaamheid. En be kwaamheid en deskundigheid zijn essentieel om goede contac ten met hotels en ziekenhuizen te leggen en te onderhouden". Zolders Het bestuur van de Gideons zal zich beraden over een versnelling van het tempo. De voorraadzolders van de vereniging in Vlaardingen kraken van de bijbels (nieuwe testamenten en psalmen in het Nederlands) en nog dit jaar zal ook de hoeveelheid meertalige exemplaren weer op peil worden gebracht. De Gideons hadden eind vorig jaar vaste voet in 1918 hotels. Daar waren in totaal 65.780 bijbels uit gezet. Op 17 schepen heeft de vereniging tot nu toe ruim 4500 exemplaren afgeleverd. Het aantal plaatselijke kerken dat de Gideons steunt steeg vprig jaar van 1151 naar 1453. "Een zeer verheugende ontwikkeling", schrijft penningmeester drs. G. H. Struik in zijn overzicht. Hij" vermoedt, dat de kerken in dit particuliere werk een deel van hun eigen pastorale zorg hebben ontdekt. Volgens de methodistenevange list dr. Alan Walker uit Sydney (Australië) is het Westen nu "het moeilijkste zendingsveld van de wereld." "Er is meer weerstand tegen het evangelie in Europa, Amerika en Australië dan waar ook ter wereld". Walker, die evangelisatiedirecteur is van de Wereld-Methodisten- Raad, zei dat op een wereldconfe rentie in Honolulu (Hawaii) van "kerken van Jezus Christus", een interkerkelijke organisatie met leden uit zestig landen. "De duidelijke afwijzing van God in westelijke landen wedijvert met het atheïsme in communisti sche staten. De kerken in het Westen hebben nu de geweldige verantwoordelijkheid, mensen tot inkeer en geloof in God op te roepen. De tijd voor een geeste lijke opwekking - om het verval van de samenleving tegen te - houden - is bijna voorbij. Het is nu de tijd om een realistische boodschap van oordeel en hoop te verkondigen". Onzekerheid Bijbel een film. "De grootste barrière om tegenwoordig de bij bel door te geven is niet de onwil van de mensen om er iets over te horen, maar de onzekerheid en verwardheid van christenen die uit de bijbel proberen te leven. Aldus prof. dr. H. Berkhof op een bijbeldag van het Nederlands Bijbelgenootschap in Zwolle. Berkhof ziet de bijbel hog steeds van kaft tot kaft als "Gods Woord", maar dan wel als een lance wee tussen die kaften. "Hij is ^een foto-album, statisch dus, maar een film". Prof. Berk hof wekte zijn hoorders op, in hun dagelijkse ontmoetingen ook de bijbel ter sprake te Dren- gen, zo nuchter en onopzettelijk mogelijk. "Waarom mag je wel de krant citeren of een tv-discussie en de bijbel niet?" In de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden worden dit seizoen weer koopavondconcerten (steeds op donder dag) gehouden. Het eerste is op 23 oktober. Dan spelen Henk Jas- perse, orgel, en Han Kapaan, hobo. Op 13 november verzorgt de vroegere organiste van de kerk, me vrouw Annie Blankenstein-Offenberg uit Hardenberg, een clave- cimbelconcert op een door haar man, Adriaan Blankenstein ge maakt instrument. Verder werken aan deze serie mee het Voorschotense Kamerkoor, de Wassenaarse cantorij, de organisten Hans van Nieuwkoop en Rijk Jansen en het Leidse kamerkoor. "Samen op weg". De synode van de Gereformeerde Kerken heeft ds. L.C. van Drimmelen (45) te Naarden aangesteld als functio naris in tijdelijke dienst van het gereformeerd-hervormde sa menwerkingsorgaan "Samen op weg". Dit orgaan bereidt een toe komstige eenwording van beide kerken voor. Ds. Van Drimmelen zal de werk groep "kerkordelijke aangele genheden" van "Samen op weg" helpen bij het opstellen van een werkorde, die een brug moet vormen tussen de hervormde en gereformeerde kerkorden. Zijn aanstelling geldt voor ten hoog ste twee jaar en drie maanden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Barendrecht (buitengewone wijkgemeente) kandidaat J. Plomp Werkendam, te Hoogland (Utr.) A.W. Berkhof Holten, te Wilp A. van Leeuwen Neede; bedankt voor Streefkerk D. van den Berg Ede. Kroon Geschenk. De evangelisch-lu- therse gemeente in Leiden heeft van het bestuur van de Leidse synagoge een lichtkroon ten ge schenke gekregen. In de synago ge, die onlangs met hulp van Mo numentenzorg werd gerestau reerd, hangen vier kronen. Voor een vijfde bleek geen plaats te zijn. Wanneer de kroon in de lu therse kerk wordt opgehangen, is nog niet te zeggen. Er moet na melijk nog het een en ander aan gebeuren. Wat voor tijd? Vanavond om 8 uur houdt de Wassenaarse evan gelist D. Jan Bruijn in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk- straat te Leiden zijn eerste lezing in een serie van vier onder het motto: "In wat voor tijd leven wij?" In deze lezing geeft hij zijn antwoord op de vraag, welk volk het centrum is van het wereldge beuren. Rozekruisers. Deze maand heeft het Rozekruisers Genootschap twee openbare lezingenavonden op zijn programma staan. De le zingen worden gehouden op Nieuwe Rijn 52 in Leiden en be ginnen om 8 uur. Dinsdag 14 oktober is het onder werp: "Het geheim van ons tijd ruimtelijke levensveld", en dins dag 28 oktober "De kosmische omwenteling en het grote spel". Eenheid. De Reformed Church in Africa (een jonge kerk in Zuid- Afrika voor Indiërs) zal een tus sentijdse vereniging aangaan met de Sendingskerk (voor kleurlin gen). De synode van de Reformed Church - in Durban bijeen - heeft hiertoe besloten. Beide kerken gaan nu onderhandelen over hun respectieve banden met de (blanke) Nederduits-Gerefor- meerde Kerk, die tegen kerkver- eniging is, over hun financiën en over hun opleiding van predikan ten. De Nederlandse predikanten Mak en Roos, respectievelijk oud voorzitter van de Gereformeerde en voorzitter van de hervormde Uit de GOS Vandaag heeft de synode van deze Zuidafrikaanse kerk besloten, de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) te verlaten, dit uit teleurstelling over de weigering van deze internationale synode om leiding te geven aan de leden- kerken inzake politieke kwesties als apartheid. De Reformed Church wordt nu volledig lid van waarnemer was. Een zal eventuele toetreding tot de Wereldraad van Kerken gaan be studeren. Het besluit om volledig lid van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken te worden is genomen omdat de regering in Pretoria deze raad nu aanvaardt als een instantie die in doorkomende gevallen kan^wor den geraadpleegd. Weigering Lelijk. Bij zijn afscheid als secre taris van de (blanke) Nederduits- Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika zei dr. Frans O'Brien Gel- denhuys, dat er een oplossing voor de moeilijkheden in dit land is als de kerk van Zuid-Afrika haar profetische taak ten volle zou vervullen. "Veel mensen beweren christen te zijn, maar zijn niet bereid met anderen verzoening te sluiten. Veel blanke christenen weige ren in hun hart, zwarte christe nen als huisgenoten van Chris tus en als lidmaten van dezelfde gemeente te aanvaarden. Wat hier namens de kerk geschiedt - de weigering om gckleurden toe te laten tot blanke kerken - be hoort tot de lelijkste dingen in de wereldgeschiedenis". Opvolger van Geldenhuys wordt waarschijnlijk dr. Pierre Ros- souw, voorzitter van de oecume nische commissie van de Neder- duits-Gereformeerde Kerk. Hij is een sterk voorstander van nau were banden tussen alle protes tantse kerken in Zuid-Afrika. "Naborlog en honger is de ver slaving aan alcohol en drugs het derde wereldprobleem. Dè kerken zouden daar veel meer aandacht voor moeten hebben. In Nederland schui ven zij de problemen van verslaving door naar het maatschappelijke werk en de organisatie AA" (Ano nieme Alcoholisten). Dominee D. N. Wouters, gere formeerd predikant in Am sterdam, woonde in Amerika een internationaal congres bij over verslaving. Dat was be legd op initiatief van de We reldraad van Kerken. Er wa ren tachtig deelnemers uit dertig landen. Het resultaat van het congres is de oprich ting van een internationale christen-federatie ter bestrij ding van alcohol en drugs. Wouters, die ook actief is be trokken bij het opvangwerk van de Amsterdamse stich ting "De Regenboog", vertel de een medewerker van het Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken, dat op het congres forse kritiek is geuit op internationale orga nisaties als de Wereldraad van Kerken, de Unesco en de Ver enigde Naties. "Want zij be wijzen voornamelijk lippen diensten. Zij zeggen wel, dat de verslaving aan alcohol en drugs ernstig is, maar geven aan dat probleem geen voor rang. Overal wordt gepraat over zaken als oorlog, vrede, atoombewapening en armoe (uiteraard belangrijk!), maar het is de hoogste tijd om het terugdringen van de versla ving op de agenda te zetten" Niks "Miljoenen worden uitgegeven aan reclame voor alcohol. Vervolgens worden miljar den gestoken in de hulpver lening aan verslaafden. Het kwaad rijst de pan uit. Het ge vaar dat de verslaving in de westerse landen overslaat naar de Derde Werëld is zeer concreet. De kerk mag zich aan die verantwoordelijkheid niet onttrekken". Ds. Wouters stelt ook zyn eigen kerk in gebreke. "Heeft zij een openbare uit spraak gedaan over het ge vaar van sociaal drinken? Er verscheen geen rapport waar de gemeente houvast aan heeft. Eigenlijk is er niks". Hij vergelijkt dat met de Ver enigde Methodistenkerk in Amerika, die dit jaar een fol der heeft uitgegeven met een beschrijving van de huidige toestand en met adviezen en richtlijnen voor de kerkelijke gepieenten, artsen en de staat. In deze folder wordt gezegd, dat er naast allerlei commis sies voor jeugdwerk, liturgie, evangelisatie en wat dies meer zij ook een commissie voor drugspreventie moet komen. Ds. Wouters acht een duidelij ke synodale uitspraak over verslaving, samen met de Hervormde Kerk, hard no dig. "De kerk moet waar schuwen voor de gevaren en voorlichting geven over de risico's". Ook de theologi sche opleidingen mogen dit vraagstuk niet laten liggen. De Amsterdamse predikant verwacht wel, dat een grote mond van de kerk tegen het sociale drinken weerstand ook in kerkelijke kringen zal oproepen. Maar hij vindt dat prima. "Er zijn mensen die het Interkerkelijk Vredesbe raad geweldig vinden. Ande ren vechten het aan. Maar dat IKV werkt wel als een hor zel". Hij ziet een heel duidelijk ver band tussen welvaart en ver slaving. "Christen-zijn heeft te maken met je.wüze van le ven. Dat moet gevolgen heb ben voor de manier waarop je van de welvaart "eet". En dat heeft dan ook alles te maken met je mentaliteit ten opzich te van drank en drugs". CAiRO (UPI) - De Egyptische autoriteiten hebben gisteren besloten in het museum in Cairo een zaal te sluiten waar de mummies van 27 oude Egyptische borsten en vorstin nen voor het publiek te zien waren. Daarmee werd gehoor gegeven aan de wens van president Anwar Sadat die de dag tevoren op een culturele bijeenkomst had be toogd, dat het tentoonstellen1 mummies een inbreuk betekent op de heiligheid van de dood en in strijd is met de voorschriften van de islam, het christendom en het joodse geloof. Het Egyptische staatshoofd pleitte er voor dat de oude farao's met alle verschuldigde eerbewijzen opnieuw worden begraven. De geleerden zijn het er nog niet over eens waar dat moet gebeuren. DEN HAAG - De Europese jeugdboekenprijs van de uni versiteit van Padua (Italië), is in de categorie actuele jeugd boeken toegekend aan aard rijkskundeleraar Evert Hartman uit Hoogeveen, voor zijn roman "Oorlog zonder vrienden". Het bekroonde boek gaat over een scholier die zich als zoon van een NSB'er in de Tweede Wereldoorlog, losmaakt van de ideeën van zijn ouders. Het boek werd in Nederland door verschillende jury's van kin derboekenbibliotheken ook als beste aangewezen. Computers Bij deze reageer ik op uw frontpa gina artikel: "Bedrijven niet op gewassen tegen 'terreur compu ters" d.d. 7 okt. j.l. Allereerst lijkt het me nuttig om aan te geven vanuit welke invals hoek ik schrijf: ja inderdaad, het kan niet uitblijven, ik ben verko per van (mini) computers. Na tuurlijk is het zo datje als verko per/middenstander om je brood moet denken. Maar het is van de gekke om te beweren dat alge meen "leveranciers zich niet aan sprakelijk voelen voor de onwe tendheid" van het Midden- en Kleinbedrijf op het gebied van computers. Zelf huldig ik de stelling dat ieder een die een computer koopt moet ook weten hoe dat ding te ge bruiken, ik verkoop dus niet al leen computers maar lever ook een stuk begeleiding in de vorm van cursussen. In deze*cursussen leer ik de mensen wat de moge lijkheden van een computer zijn en hoe die te gebruiken. Aan deze cursussen verdien ik niets: het kost alleen veel tijd. Op deze manier zorg ik echter wel dat mijn klanten terugkomen. Iemand die weet hoe je een compu ter kunt gebruiken zal hem voor steeds meer gebruiksmogelijk heden willen inschakelen. Zo help je de gebruiker. Dit ter illu stratie van het feit dat niet iedere leverancier zich aansprakelijk voelt voor de onwetendheid van het Midden- en Kleinbedrijf. Nu moet ik wel opmerken dat het vaak de groothandel in (mini) computers is die een zeer agres sieve verkooppolitiek in de trant van oude vrouwtjes en dure BMW's Alleen het resultaat telt. Ze hebben niet in de gaten datje op deze manier op lange termijn meer mensen afstoot dan aan»' trekt. Iemand die niet weet hoe je een computer moet gebruiken is voor de handel verloren. Die iemand koopt geen software; geen grote re computer, helemaal niets op die ene enkele computer na. Een opmerkelijk verschijnsel is dat toch een groot aantal van deze on tevreden klanten weer bij de ser vice verlenende middenstander komt informeren hoe of wat. Een teken aan de wand! Nu heb ik het onderwijs en bege leidingsprobleem alleen aange stipt voor het klein bedrijf en de middenstand. Meer kan is 'als middenstander niet doen. Het is gewoon te intensief om ook rui mer opgezette cursussen voor het grotere Middenbedrijf te geven. Echter ook deze bedrijven heb ben baat bij een redelijk objectie ve voorlichting/informatie. Er is tegenwoordig zoveel te doen voor studenten die hun theoreti sche kennis willen aanvullen met praktische ervaring. Ik heb in dit kader laatst iets gelezen over een stichting Intergrand. is het geen tip om hier iets mee te doen! Aad Vlasveld Morsweg^l 2312 AA Leiden. Johan ging de vernieling in. Ome Cor Coster, Sjakie Swart, Piet Keizer en Panorama willen hem nu uit de ellende halen. Lees in de nieuwe Panorama hóe Johan kapot ging aan drugs, drank en slechte vrienden. Lees hoe échte vrienden hem willen helpen. zo fotograteertjlayê^ Frans Halsema en En nog veel meer. Een kapitaal aan leesplezier voor maar twee gulden. Overal te koop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11