rï Strijd binnen Poolse CP onbeslist Uitbreiding oorlog Irak- Iran dreigt Oppositie voorspelt ombouw bewind in El Salvador Incidenten na verkiezingen in Portugal Politieke groeperingen in Frankrijk buiten aanslag uit Incident aan grens China-Sowjet-Unie Amitié Franse Wijnen DINSDAG 7 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO - Kamelen en raketten vormen een schrille tegenstelling tijdens de militaire parade die gisteren in Cairo werd gehouden. De parade diende ter herinnering aan de oorlog met Israël in 1973. Voor het eerst werd het militaire spektakel door een Israëlische ambassadeur bijgewoond WARSCHAU (AFP/DPA/Reuter) - Na de afsluiting van de zesde vol tallige zitting van het centraal comité van de Poolse communis tische partij lijkt de strijd tussen de verschillende stromingen in de partij voorlopig nog niet be slecht. De zitting, die in totaal 21 uur duurde, eindigde in een im passe tussen de hervormingsge- zinden en de aanhangers van de inmiddels afgezette partijleider Edward Gierek. De personele veranderingen in het centraal comité bleven beperkt tot zuiver technische wijzigin gen: de politici die op 24 augustus uit het politburo en het partijse cretariaat waren gezet, moesten nu ook hun zetel in het centraal comité prijsgeven. Maar de ver wachte ingrijpende zuivering bleef uit. Het centraal comité be noemde 15 nieuwe leden en acht plaatsvervangende leden, over wegend arbeiders en partijfunc tionarissen uit de provincie. Maar onder de nieuwe gezichten zijn geen opvallende figuren. Ondanks hardnekkige geruchten zjjn de omstreden generaal Miec- zyslaw Moczar en de eerste secre taris van Gdansk. Tadeusz Fisz- bach, niet tot belangrijke posten bevorderd. Tijdens de lange zitting zijn enkele harde noten gekraakt. De be richtgeving in de Poolse media over de 74 soms zeer kritische bijdragen aan de discussies, heeft de Polen een kijkje op de ver trouwenscrisis in de partijtop ge gund. Hoewel de debatten soms verhit van toon waren zijn de re soluties van het centraal comité nuchter en zakelijk. Het centraal comité belooft geen wonder baarlijke oplossingen voor de diepe crisis. De nieuwe partijleiding ziet zich geplaatst tegenover een dalende produktie. een groeiend tekort op de handelsbalans en een lood zware schuld aan het Westen van meer dan 20 miljard dollar. Het centraal comité stelt een betere voorziening van de markt in het vooruitzicht, onder meer door een rantsoenering van het vlees. Het straffe tempo van de indus triële investeringen onder Gierek wordt afgezwakt, terwyl de land bouw, die nog grotendeels in par ticuliere handen is, meer .ruimte krijgt. Het centraal comité heeft ingrij pende hervormingen voor zich uitgeschoven, en zich voorlopig beperkt tot een consolidatiepro- gram. De democratisering van de partij zal aan de orde komen op een buitengewone partijbijeen komst, waarvoor overigens nog geen datum is vastgesteld. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Het Sal- vadoriaanse Leger van Na tionaal Verzet (FARN) heeft onthuld, dat de hui dige regeringsjunta hal verwege deze maand zal worden vervangen door een voorlopige regering onder de presidentiële wimpel van José Napo leon Duarte, de christen democratische leider die op het ogenblik deel uit maakt van de junta. Vol gens het FARN gaat het om een democratische fa- ce-lift die is uitgedokterd in Washington. Ondertussen gaan de bom bardementen van het leger in de bijna onbegaanbare heuvels van de provincies Chalantenango en Fan Binvente in alle hevigheid voort. Aartsbisschop Ri vera y Damas riep het leger tijdens zijn zondagse preek op het geweld tegen het volk te staken en ver oordeelde opnieuw de bombardementen. Verder wees hij erop dat de bur- geroorlog in El Salvador wordt uitgevochten dbor het volk aan de ene kant en de junta aan de andere, en niet tussen ultra-links en ultra-rechts, zoals de rege ring blijft beweren. De afgelopen weken zijn de juntaleden alle provinciës afgereisd om steun te wer ven bij de plaatselijke be volking. De komende maanden wordt er geoogst en die oogst is van levens belang voor de Salvado- riaanse economie, die als gevolg van het politieke geweld in een diep moeras is gezakt. Volgens de jun taleden had de bevolking veel vertrouwen. Bij' de toespraak in de provincies werd rust en orde beloofd, militair optreden tegen zowel de linkse als de rechtse terreur en een spoedige democratisering van het bewind. De onthullingen van de guerrilla-organisatie FARN passen in die de mocratische beloften van de junta. Volgens het FARN zal Duarte als voorlopige president voor het einde van 1981 verkie zingen uitschrijven. De kolonels Gutierrez en Ma- jano, die een jaar geleden, op 15 oktober, een eind maakten aan het dictato riale bewind van generaal Romero, zullen respectie velijk defensie en binnen landse zaken krijgen toe gewezen. Ferman Cienfuegos, na het verongelukken van Ernes to Jovel en Augusto Cotto, vorige maand bij een vlieg tuigongeluk. de nieuwe sterke man van het FARN, legde er in een gesprek met het Cubaanse persbu reau Prensa Latina de na druk op dat de face-lift is uitgedokterd in de Ver enigde Staten. Omstreden figuren als kolonel José Guillermo Garcia, de hui dige minister van defensie, zullen uit het directe ge zichtsveld verdwijnen, al dus Cienfuegos. De Verenigde Staten zullen de invloed van de groep jonge officieren, onder lei ding van kolonel Majano, via de face-lift herstellen, zo vervolgde de guerrilla leider. Majano en zijn kor nuiten zullen op die ma nier duidelijke verplich tingen krijgen tegenover Washington, verduidelijk te Cienfuegos. Sommige waarnemers in Mexico wijzen erop dat, mocht de door het FARN onthulde face-lift werke lijk plaatsvinden, het voor de Verenigde Staten een nieuwe mogelijkheid be tekent om via de Organisa tie van Amerikaanse Sta ten tussen de strijdende partijen in El Salvador te komen. Eerder dit jaar kwam een vredesleger uit de Andeslanden niet van de grond, omdat met name Ecuador de geloofwaar digheid van de Salvado- riaanse junta in twijfel trok. Wellicht zullen de Andesstaten - Venezuela. Colombia, Ecuador, Peru en Bolivia (nog altijd lid van het Andes-Pact) - welwillend staan tegen over een nieuw verzoek van de Verenigde Staten als het gaat om actieve steun aan een voorlopige Salvadoriaanse regering die verkiezingen heeft beloofd. TEHERAN/BEIROET/BAGDAD (Reuter/UPI/DPA) - De kans, dat de oorlog tussen Iran en Irak zich uitbreidt tot een regionaal conflict, werd gisteren alleen maar groter. Irak ging verhevigd tot de aanval over nadat Iran zondag een Iraaks bestand had genegeerd in de kennelijke over tuiging, dat, zoals de Iraanse president Bani-Sadr zei, "Iran nog maar tien a vijftien dagen van de overwinning af is". "Als anderen tussenbeide komen, zal de oorlog echter blijven voortduren", zo zei hij. De strijd ging gisteren zijn derde week in en te verwachten valt, dat partijen, naarma te de oorlog langer duurt, zich voor aanvulling van hun slinkende voorraden voor hulp tot Arabische buren zul len moeten wenden. Irak moet wel feller gaan aanvallen om Teheran aan de onderhande lingstafel te dwingen, aldus di plomaten. Gisteren voerde zijn luchtmacht de zwaarste aanval op de Iraanse hoofdstad Teheran sinds het begin van de oorlog uit. Drie vliegtuigen beschadigden een militaire reparatieafdeling op het vliegveld van Teheran en een naastgelegen klein petroche misch bedrijf, doch de raffinade rij van Teheran werd niet getrof fen. Iran gaf toe, dat de Iraakse luchtmacht zondag de olie-in stallaties van Tabriz in brand had geschoten en dat deze gisteren nog brandden. Op de grond, waar de strijd zich concentreert op het zuiden van de Iraanse olieprovincie Choe- zestan, bleven de Iraanse troe pen, die enige dagen geleden een tegenoffensief hadden gemeld, fel weerstand bieden. De Iraakse troepen zouden het havengebied van Chorramsjar in handen heb ben, het grootste deel van het zuiden van de stad zou in Iraanse handen zijn, doch elders zou van huis tot huis worden gevochten. Zorg Washington uitte zijn zorg over hulpverlening door derden, die de strijd alleen maar langer zou kunnen doen duren met alle ge volgen van dien. Washington heeft contact met de Sowjet-Unie opgenomen naar Spaanse politie arresteert leden ETA en Grapo MADRID (AFP) -1n een etmaal tijd zijn in Spanje 35 personen aan gehouden, van wie er tien lid zouden zijn van de ETA en 15 van de Grapo, zo heeft de politie in Madrid gisteren meegedeeld. De ETA is een naar afscheiding van Baskenland strevende organisa tie. waarvan een vleugel (ETA- Militar) het gebruik van geweld niet schuwt, Grapo staat voor "revolutionaire anti-fascistische groepen van de eerste oktober". De arrestaties zijn, in het kader van een grote operatie van de politie, vooral verricht in Baskenland, in Sevilla en in Galicië. De namen van de aangehoudenen zijn niet bekend gemaakt. aanleiding van berichten, dat Moskou militaire hulp aan Tehe ran heeft aangeboden en dat Iran deze heeft afgewezen, zo ver klaarde woordvoerder John Tratner van het ministerie van buitenlandse zaken. Teheran zou niet op het aanbod zijn ingegaan, doch eerder kritiek op de Sowjet- Unie hebben geleverd wegens het verlenen van militaire hulp aan Irak. De vier Awacs-vliegtui- gen zullen, omdat dit een dure zaak is, zo spoedig mogelijk uit Saoedi-Arabië worden terugge trokken, namelijk zodra een ver vangend radarsysteem op de grond gereed is en wanneer de oorlog tussen Iran en Irak zich stabiliseert, zo meldde Washing ton gisteren. Het herhaalde ove rigens, dat het zenden van de ra darvliegtuigen is geschied om te voldoen aan "wettige behoeften voor de Saoedische zelfverdedi ging" en dat het geen Ameri kaanse inmenging in het conflict tussen Irak en Iran inhoudt. Jor danië heeft zich bereid verklaard desgevraagd militaire steun aan Irak te verlenen. Syrië en Libië, die Teheran steunen, hebben ontkend, dat troepen van" deze landen strijden aan de zijde van Iraanse soldaten. De Iraakse mi nister van defensie had in het weekeinde verklaard, dat Irak Syrische en Libische soldaten gevangen had genomen, die sa men met de Iraniërs vochten. Sa oedi-Arabië en Koeweit hebben Irak wel medisch hulpmateriaal gezonden, doch zich verder te rughoudend opgesteld, daar bei de landen rekening hebben te houden met ben grote pro-Iraan- se sji-itische minderheid binnen hun grenzen. De Parijse burgemeester Jacques Chirac bezocht gisteren de joodse synagoge waar vrijdag een aanslag werd gepleegd. (Van onze correspondent Jan Halkes) LISSABON - Verschillende inci denten, veroorzaakt door feestvie rende aanhangers van de Democra tische Alliantie, markeerden giste ren de verkiezingsoverwinning van de Portugese regeringscoalitie. De politie moest een cordon leggen rond het paleis van president Ea- nes, dat even tevoren door premier Sa Carneiro als het volgende doel wit van de conservatieve verover ingstocht was aangeduid. De socialisten en communisten zijn er nog niet goed uit hoe deze ne derlaag mogelijk is geweest. De so cialisten hebben in sommige dis tricten winst gemaakt maar ten koste van de communisten. In an dere districten verloren zij zetels aan de conservatieven. De commu nisten verloren vijf zetels in de twee grootste steden, Lissabon en Opor- (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De hartstochten en dis cussies rond de aanslagen op jood se instellingen en de bomaanslag, vorige week vrijdag, op een Parijse synagoge nemen in Frankrijk lang zaam maar zeker de vorm aan van een orkaan. De ochtendbladen van gisteren hadden zowat de helft van hun kolommen voor reacties op de anti-joodse agressie opengesteld. Politici vallen over hun eigen be nen om voor de mirofoons van ra dio en televisie hun afgrijzen over het gebeurde uit te spreken. Wat rustiger commentatoren zien hier een bewijs van schuldbesef bij heel wat Franse volksgroepen in. Het staat vast dat de Fransen een lange historie van anti-semitisme achter zich hebben. Uit een opinie onderzoek, enige jaren geleden, bleek dat 10 procent van de Fran sen ronduit antisemiet zou zijn, en dat een kwart van de Fransen vond dat joden niet waren 'als ieder an der.' Het is vooral in het kamp van de communistische en socialistische oppositie dat de anti-joodse golf wordt uitgebuit om een half jaar voor de presidentsverkiezingen nog eens extra hard op te spelen aan het adres van president Gis- card, diens minister van binnen landse zaken Bonnet en van de po litie in het algemeen. In dit verband merkte de onafhan kelijke Quotidien de Paris maan dagmogen op dat er 'iets uitgespro ken onsmakelijks' stak in 'ae haast waarmee men op het politieke to neel van de gelegenheid gebruik maakte eens even af te rekenen met zijn traditionele tegenstanders'. Het blad voegde eraan toe: „Er klinkt een soort van jachtroep waarop zoveel groepen van uit eenlopende kleur afkomen dat het verdacht wordt" Manifestaties in het gehele land zijn aan de orde van de dag. Maandag vond er onder meer een in Marseille plaats, die werd geleid door bur gemeester Gaston Defferre, eens presidentskandidaat en nu hoog geplaatst bestuurder van de socia listische partij naast Francois Mit terrand. Vandaag vindt tegen de avond een grote optocht in Parijs plaats, die de vorige in omvang moet slaan. Een thema dat niet snel meer uit de publieke opinie zal kunnen worden weggewist is de beschuldiging, door de leiders van een tweetal po litievakbonden gedaan, dat minis ter van binnenlandse zaken Chris tian Bonnet over een lijst beschikt met namen van 150 ultra-rechtse fi guren en tevens dat 20 procent van de leden van de intussen verboden neo-nazistische beweging FANE (inmiddels overgegaan in de niet verboden organisatie FNE) op be langrijke posten Gisteravond was de leider van een andere politievakbond op de tele visie te zien, die hevig protesteerde tegen deze 'bezoedeling' van het ei gen korps, maar die bij doorvragen tot de opzienbarende verklaring kwam dat 'uiterst rechts bij de poli tie altijd op meer clementie kon re kenen dan uiterst links'. Het onder zoek naar deze zaak staat pas aan het begin. In een andere democra tie zou Bonnet zijn afgetreden. Op een dergelijke gang van zaken valt in Frankrijk echter niet te reke- Van regeringszijde wordt nu alles in gereedheid gebracht om de bijna onuitwisbare indruk ongedaan te maken dat men ondanks de her haalde waarschuwingen uit de joodse gemeenschap het anti-jood- se gevaar met of zonder opzet over het hoofd is blijven zien. Parle mentsvoorzitter Chaban Delmas spreekt vandaag, premier Barre zal morgen ëen verklaring afleggen. Minister van justitie, Peyrefitte, heeft het Hof voor Veiligheidsza ken ingeschakeld, dat bij zijn on- ADVERTENTIE Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt xe naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie ik voor uw oude boeken.QU/ Boekhandel J. de Slegte b. «reestraat 73.2311 <M Ix iden Tel «71 12 PEKING (UPI) - Een incident aan de grens tussen de Sowjet-Unie en China heeft aan twee mensen het leven gekost. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren krachtig geprotesteerd in Mos kou. Vier Russische soldaten overschreden, volgens radio-Peking, de grens in binnen Mongolië en doodden een herder. De Sowjet-soldaten zouden een vuurgevecht hebben geleverd met de Chinese grenswachten snel ter plekke waren. Een van de Russen werd gedood en de andere drie vluchtten over de rivier die aldaar de grens vormt, aldus radio-Peking. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken noemde de "Sowjet-in- dringing" een "gewapende provocatie". Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken eiste van het Kremlin in een nota dat de grensoverschrijders worden gestraft. Voorts wil Peking een garantie dat dergelijke incidenten niet meer voorkomen. derzoek in staat is een aantal admi nistratieve hordes te overspringen. De voorzitter van de Liga voor de Mensenrechten heeft op het be kend worden van het nieuws op gemerkt „Veiligheid van de staat Dat is niet anders dan de geheimen van de staat" Burgemeester Chirac heeft zich voor de synagoge in de Rue Coper- nic laten interviewen en een van de weinige werkelijk oprecht klin kende reacties kwam van de 43-ja- rige joodse staatssecretaris Lionel Stoleru, die uit naam van de rege ring maatregelen beloofde en die over de daders sprak als van „nau welijks menselijke wezens die de vrijheid van ons land door het slijk halen". De politie heeft alle voor verhoor meegenomen leden van rechtse groeperingen weer vrijgelaten en ziet op het ogenblik de 'zwarte ter reur' als een duistere zaak. De lei ders van Franse ultra-rechtse groe peringen hebben verklaard dat hun bewegingen niets met de aanslagen hebben te maken. Het wachten is dan ook of wel op nieuwe aanslagen dan wel op het moment waarop door andere ge beurtenissen de aandacht van het publiek voor het gebeurde van het afgelopen weekeinde verslapt. De joodse gemeenschap blijft dan weer alleen met zijn angsten achter. Zelfs in de meest bezadigde krin gen had men daar de storm al lange tijd zien aankomen. to. Ook die gingen naar de conser vatieven. Verwacht werd dat het schandaal rond de bankschulden van de premier juist in de stedelijke gebieden in het nadeel van de con servatieven zou werken. De Portugezen lijken een voorkeur te hebben voor de sterke man, Sa Carneiro. Gebruik makend van het anti-communisme wist Sa Carneiro de beschuldigingen in zijn voordeel uit te buiten. De oppositie heeft waarschijnlijk ook moeten boeten voor haar onderlinge verdeeldheid en het onvermogen tot een alterna tief te komen. De socialisten kon den geen vlotte kabinetsformatie in het vooruitzicht stellen, omdat zij bleven weigeren een regeringscoa litie met de communisten aan te gaan. Het ten opzichte van vorig jaar ver beterde imago van de socialisten ging ten koste van de communisti sche stemmen. De Portugese PCP kan bovendien nog nadeel onder vonden hebben van haar Moskou- gezinde houding ten opzichte van de conflicten, in Afghanistan en Polen. De linkse oppositie zou door deze nederlaag wel eens definitief in de minderheid gedrongen kunnen zijn. De Democratische Alliantie wil een aantal wijzigingen in de kieswet doorvoeren die haar prak tisch onoverwinnelijk zou kunnen maken. Van de andere kant voor zien de socialistische Mario Soares en de communistische Alvaro Cunhal een grote teleurstelling bij de kiezers, „wanneer ze zullen merken dat ze bedrogen zijn". De regering zal de eerstkomende maanden de prijzen moeten verho gen die een jaarlang bevroren zijn geweest. Ook de verhoging van de minimumlonen en sociale uitke ringen, die vlak voor de verkiezin gen werden doorgevoerd, zullen nu „ergens vandaan moeten ko- Het kabinet van Sa Carneiro verga derde gistermiddag over de verkie zingsresultaten. Sa Carneiro zcu er tegen zijn zijn ontslag aan de presi dent aan te bieden, zoals gebruike lijk is. President Eanes zou hem dan opnieuw de vorming van een regering moeten opdragen, „reke ning houdend met de verkiezings resultaten". In het kader van zijn confrontatie politiek met de president zou Sa Carneiro echter zonder meer aan willen blijven en slechts het parle ment willen vragen een motie van vertrouwen goed te keuren. Sa Carneiro heeft al beloofd dat hij in december geen premier meer wil zijn als Eanes verkozen zou wor den, Iemand anders uit de Demo cratische Alliantie zou dan zijn baan over moeten nemen. ADVERTENTIE Puike wijnen, die de Franser dagelijks zélf drinken. Een uiterst plezierige Rouge, een soepele Blanc en een frisse Rosé Vcrknjgbaar bij Dcum* Tdcfoon O15-5é0324*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9