verdacht van aanslag op Nederlandse Echtgenoot Opleving van handel in huurhuizen UKUNT ZE NU KOPEN. Milieu-gevaarlijke stoffen moeten streng aangepakt STAATSLOTIN? Nog geen licht in onderzoek treinbom Totnliateiiewa (nog)geen opvolger van Mannsama DINSDAG 7 OKTOBER 1980 BINNENLAND PAGINA (Van onze correspondenten) PARIJS-BRUNSSUM - De Parijse politie is nog steeds bezig met het verhoren van de echtgenoot van de 33-jarige Lieke van Puffe- len, die zaterdagnacht bij een bomexplosie in de Franse hoofdstad ernstig werd gewond. De Brunssumse verzekeringsa gent is sinds hij na de explosie door de politie voor verhoor werd meegenomen, het Parijse politiebureau niet meer uit ge weest. Hij heeft ook geen con tact gehad met Nederland. Een IN PARIJS en ander wijst erop, dat de Fran se politie de echtgenoot ervan verdenkt de hand te hebben ge had in de aanslag op het leven van zijn vrouw, die daarbij bei de benen verloor en ernstige brandwonden opliep. De toestand van Lieke van Puffe- len-Verberne werd gisteravond nog steeds ernstig genoemd. De Franse politie heeft haar dan ook nog niet kunnen verho ren. Inmiddels is in Parijs vernomen, dat de bom geplaatst was onder een van de voorste zitplaatsen in de auto. Toen mevrouw Van Puf- felen de wagen startte en de bom explodeerde, was haar man en kele passen van de auto verwij derd. Twee Franse politiefunc tionarissen hebben gisteren in Brunssum gesprekken gevoerd met de gemeentepolitie aldaar. Daarna werd slechts bekend gemaakt, dat de twee Franse agenten hedenmorgen terugrei zen naar Parijs. De politie in Parijs is ervan over tuigd, dat er geen verband be staat tussen de reeks van aai slagen op Joodse instellinge vorige week in de Franse hoofi stad en de bomexplosie op d Boulevard Saint-Germaii waarbij mevrouw Van Puffele voor haar leven werd ve minkt. De Revolutionaire Nationalist sche Beweging (MNR) heeft ofl cieel tegengesproken iets met d aanslag te maken te hebben. Ook de familie in Nederland verstoken van berichten uit Pi rijs. De beide dochtertjes zij door een kennis naar huis g> bracht. Gemeenten krijgen 30 miljoen minder voor onderwijs DEN HAAG (ANP) - De ge meenten krijgen voor vol gend jaar dertig miljoen gul den minder om aan het lager onderwijs te besteden. Voor tachtig procent is deze om buiging 'incidenteel'. Dit blijkt uit de brief, die staats secretaris Koning van bin nenlandse zaken mede na mens de minister van Finan ciën de gemeenten heeft ge stuurd over de uitkering uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs. De vergoeding voor randvoor- zieningen wordt verminderd met krap negen tot 28,62 gul den per leerling. In totaal wordt hierdoor twaalf mil joen gulden bespaard ten kos te van zwemonderwijs, blokfluitlessen, overblijfhulp enz. Zaken die de scholen zelf mogen uitmaken. Ook incidenteel is, dat de een malige beperking van de prijscompensatie voor 1980 voor het lager onderwijs ge deeltelijk wordt voortgezet. Voorzien is een doorwerking van een prijsstijging van zes procent, terwijl de vergoe ding van de doorwerking nu bepaald is op 3,9 procent. Hiermee wordt tussen de elf en twaalf miljoen gulden be zuinigd. Structureel is, dat met ingang van het komend jaar voor niet in gebruik zijnde lokalen niet langer de helft, maar slechts een kwart wordt vergoed van de bedragen die staan voor de exploitatievergoedingen per lokaal. Dit levert de rijks overheid ongeveer 4,5 mil joen gulden op. Daarnaast zijn er wat maatregelen ge troffen die bij elkaar structu rele aanpassingen betekenen van twee tot drie miljoen gul den. UTRECHT (ANP) - Sinds minister Wiegel (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) een maand geleden bij koninklijk besluit de Amsterdamse verordening tegen het splitsen en verkopen van goedko pe huurwoningen hebben vernietigd, blijkt er al direct weer een opleving te constateren te zijn van de handel in huurhuizen in de hoofdstad. Tv-uur mag op scholen DEN HAAG (GPD) - De lagere scholen krijgen ruimere moge lijkheden om buiten de normale vakken de leerlingen kennis bij te brengen. Staatssecretaris Her mes (onderwijs) zal daartoe de wet wijzigen. Hij antwoordt dit op vragen van Tweede-Kamerlid Van Kemena- de (PvdA). Deze had zich boos gemaakt over de wèigering van enkele onderwijsinspecties om scholen toestemming te geven mee te doen aan het programma „Switch On" van de gezamenlij ke omroepen. De inspecteurs hadden dat gewei gerd, omdat het om een afwijking van het lesrooster ging, zo ant woordt Hermes. Om zulke zaken mogelijk te maken, wil hij de wet zo wijzigen, dat er binnen het les rooster één uur per week be schikbaar komt. Dat constateert de landelijke orga nisatie belangengroepen huur woningen (LOBH), die alles in het werk zal gaan stellen om te voorkomen dat er nu op landelij ke schaal (goedkope) huurwo ningen worden verkocht, zo is woensdag in Utrecht op een persconferentie bekendgemaakt. Behalve Amsterdam zijn er nog ne gen andere Nederlandse gemeen ten met woonruimte-verorde ningen tegen de omzetting van huur- in koopwoningen, maar na het besluit van de beide be windslieden dreigt volgens De Wildt van de LOBH in deze ge meenten hetzelfde als in Amster dam. Een week geleden ver klaarde de rechter in Rotterdam, na een door beleggers aange spannen kort geding tegen de gemeente ook hier het anti-ver koopartikel als onverbindend. Op 16 oktober gaan vertegenwoor digers van de LOBH praten met de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Hier zullen plannen voor een "noodverband" op tafel worden gelegd om te voorkomen dat huiseigenaren op grote schaal huurwoningen - al dan niet ge splitst in verschillende apparte menten - in de verkoop doen. Zo zal ondermeer worden voorge steld om een artikel in de woon-) ruimtebeschikking te schrappen, dat bepaalt dat kopers van een huurwoning - mits ze een halfjaar in het betreffende huis hebben gewoond - automatisch een woonvergunning krijgen. De LOBH heeft ook een aantal ac ties op het programma staan te gen beleggers die huurwoningen bezitten en deze willen verkopen en tegen hun financiers, zoals bankinstellingen. De bepaling dat een koper van een huurhuis, als hij daar een halfjaar in heeft gewoond, automatisch een vergunning krijgt, om als ei genaar-bewoner in zijn pand te blijven, biedt volgens Chiel Ro gier van de LOBH, in Utrecht aan veel huurhuizenbezitters een ontsnappingsmogelijkheid om hun woningbezit te verkopen. Mensen worden met zogenaamde "oprotpremies" die kunnen va riëren van 4500 tot 10.000 gulden uit hun huurhuizen gehaald, waarna de eigenaar een koper zoekt, in de meeste gevallen een op de huurwoningmarkt moeilijk bemiddelbare buitenlander. De ze potentiële koper krijgt een huurcontract voor een half jaar (ADVERTENTIE) nedorjjj/itlse staatsloterij Y'S-gs'z-.-.; een heel Job Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647 arr^- Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. met daaraan vastgeniet een koopcontract. Hij krijgt het huis alleen als het na een half jaar wordt gekocht. De neergetelde prijzen blijken de taxatiewaarde vaak aanzienlijk te overschrij den, plus dat er weer een huur huis van de markt is verdwenen, aldus Rogier. De gemeente kan na een half jaar de woonvergun ning niet meer weigeren, temeer omdat dan blijkt dat er anders een "probleemgeval" op straat zou komen te staan. Rogier gaf maandag een voorbeeld van de wijk Lombok in Utrecht waar de verhouding huurwo ning-koopwoning in tien jaar tijd is verschoven van respectievelijk 80-20 naar 20-80. Onderzoek wees uit dat met de verkoop hier in to taal 35 miljoen gulden was ge moeid. Op onder andere deze wij ze verdwijnen jaarlijks 30.000 huurwoningen, terwijl de over heid er gemiddeld 30.000 wo ningwetwoningen bijbouwt. Per saldo daalt volgens De Wildt het aantal echt goedkope huurwo ningen van tweehonderd tot driehonderd gulden per maand. De LOBH wil trachten die dalen de lijn te keren, temeer omdat gemeenten verkoop van huur woningen niet meer kunnen te genhouden. Nederlandse steun voor Indonesische haven-projekten SCHIPHOL LEIDEN (ANP) - In donesië wil graag met Nederland samenwerken bij het waterloop kundig onderzoek. Dit in ver band met de grootscheepse plan nen van Indonesië voor de ha venontwikkeling. Het land, dat met het grote probleem van het dichtslibben van de havens zit. wil met behulp van Nederland voldoende wetenschappelijke en technische kennis zien op te bouwen voor het uitvoeren van belangrijke, omvangrijke projek- ten. Beide landen zullen de mo gelijkheden van samenwerking op dit terrein nader onderzoeken. Dit vertelde minister Van Trier voor Wetenschapsbeleid gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol van een tiendaags bezoek dat hij op uitnodiging van zijn ambtge noot Habibie aan Indonesië bracht. Concrete afspraken heeft de be windsman gemaakt inzake de steun bij de bouw van een wind tunnel, onder meer ten behoeve van de Indonesische vliegtuigin dustrie. Nederland stelt drie miljoen gulden ter beschikking in de vorm van technisch advies en vier miljoen voor de opleiding van Indonesiërs in het nationaal lucht- en ruimtevaartlaborato rium in Amsterdam. Professor Uhlenbeck, hoogleraar algemene taalwetenschap en Ja vaanse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden, was met de minister meegereisd. Volgens hem is het bezoek van Nederlandse studenten aan In donesië een absolute voorwaarde voor het op peil houden van de in ons land aanwezige kennis van de Indonesische cultuur." Deze dreigt langzamerhand achterop te raken. Bij zijn terugkeer deelde hij mee dat de belangstelling in Nederland voor de Indonesische cultuur en de studie ervan de laatste jaren is toegenomen. Deze was in de jaren zestig gering ge weest. DEN HAAG - ZWOLLE (GPD) DEN HAAG-ZWOLLE - De Zwolse politie heeft nog geen en kel idee wie bijna twee weken geleden een brandbom in de in tercity Vlissingen-Zwolle heeft gelegd. „Vakwerk", zegt een woordvoerder nu over de bom, nadat de politie de zaak de eerste paar dagen nadat de bom op woensdag 24 september was ge vonden en onschadelijk was ge maakt, nogal had onderschat. Nadat de bom door experts tot ontploffing was gebracht, heeft de politie snippers gevonden van het op Walcheren verschijnend advertentieblad de Scheldebode. Of de maker van de bom in Zee land is ingestapt, is echter ondui delijk. Sporen en getuigen ont breken, zei een woordvoerder van de politie van Zwolle maan dagochtend. De bom is door een vakman in el kaar gezet, en de gevolgen van een explosie hadden ernstiger kunnen zijn dan de politie de eer ste dagen voor mogelijk hield. De bom, gemaakt met vier spuitbus sen met gas voor aanstekers, be vatte ook een voorraad kruit. „Wat gebeurt er als die bom ont ploft was? Op z'n minst waren de ramen uit de trein geslagen, en bij een windvlaag van zo'n 100 kilo meter per uur was die trein waar schijnlijk uitgebrand", zegt de politiewoordvoerder nu. ..We hebben de ernst eerst niet onder kend" Opvallend is de vondst van stukken van de Scheldebode - de tas waarin de bom zat, is waarschijn lijk opgevuld met kranten. Slechts snippers van het adver tentieblad - daterend van half augustus - bleven over nadat deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst de bom had den laten ontploffen. Het is ech ter niet genoeg om de politie te doen concluderen dat de 'man met de bom' in Middelburg of Vlissingen in de trein is gestapt. De intercity stopt op de voor naamste Zeeuwse en Westbra bantse stations, en doet ook Bre da, Tilburg, Den Bosch. Nijme gen, Arnhem, Zutphen en Deven ter aan. Rechercheurs uit Zwolle hebben een week geleden, zeven dagen nadat de bom was gevonden, de reis Vlissingen-Zwolle gemaakt en alle passagiers ondervraagd. In de tussentijd zijn ook alle sta tions bezocht, heeft men met NS- personeel gesproken en vaak ca fés in de omgeving van de sta tions bezocht, echter zonder re sultaat. De herkomst van de sporttas waarin de bom zat, een ecru-kleurige canvastas met blauwe draaghengsels en een blauwe band, is ook onduide lijk. 'Spelletje om ons te laten verhuizen" Hoofdinspecteur van politie te Zwolle, Van der Struik, toont de type spuitbussen die zijn gebruikt voor de bom in de trein Vlissingen - Zwolle. De Zwolse politie hoopt iets verder te komen aan de hand van het kruit, dat is gevonden. Het Ge rechtelijk Laboratorium bezit van iedere partij kruit die in Ne derland wordt verkocht een monster, en aan de hand daarvan is vrij nauwkeurig na te gaan waar partijen kruit gebleven zijn. De politie kampt echter met een groot gebrek aan getuigen. Slechts twee reizigers die vlak onder de tas met de bom hebben gezeten, zijn opgespoord. De 24e september was een dag waarop 65-plussers vrij niet de trein kon den reizen, en veel bejaarden moeten in de intercity hebben gezeten. Het team dat de zaak onderzoekt, vijftien man, zit dringend om ge tuigen verlegen. Men hecht wei nig waarde aan de claim die de Zwolse groepering Revolt '78 op de bom heeft gelegd, een groep waarvan de politie niet meer weet dan dat zij bezwaar maakt tegen het geld dat wordt uitgegeven om het 750-jarig bestaan van Zwolle te vieren. In -welke richting de dader of daders wel moeten wor den gezocht, is echter ook ondui delijk. De Zwolse politie wil graag in con tact komen met iedereen die woensdag de 24e september- ook al was het maar een klein stukje - de trein van Vlissingen naar Zwolle heeft genomen. De trein vertrok in Vlissingen om 17.14 uur en arriveerde in Zwolle om 21.09 uur. Treinreizigers wordt verzocht de Zwolse politie te bellen (05200-82274 of -82272) of de politie in de eigen woonplaats. En de politie wil graag iets horen van mensen die mogelijk meer kunnen vertellen over de canvas tas, waarin de bom zat. of van de bom zelf, samengesteld uit drie Sonny Super Gas en één Wingas spuitbussen en een Junghans- wekkertje. BUREN (GPD) - "Een misver stand" noemt de huisarts F.L.J Tutuhatenewa uit het Friese Bu ren het dat hg op het laatste con gres van de Zuidmolukse bewe ging Badan Persatuan is aange wezen als opvolger van ir J.A Manusama. "De heer Manusami is president-voor-het-leven var de RMS-regering in balling schap. Wel kom ik als oudste lie van zijn staf na zijn dood in aan merking om leiding te geven aar het kiezen van een nieuwe presi dent. Of ik dan de nieuwe presi dent word. is echter nog d« vraag", aldus de eerste man in he kabinet van ir. Manusama. In het vraaggesprek zegt hij hardt aanwijzingen te hebben dat d( Nederlandse en Indonesische re gering een spelletje spelen om dc Zuidmolukkers massaal te be wegen zich in Indonesië te vesti gen. De oriëntatiereizen van dc Zuidmolukkers naar Indonesic noemt de heer Tutuhatenewa ir dat verband "pure indoctrinatie "Ik heb aanwijzingen dat zowel dc Nederlandse als de Indonesische regering een spelletje spelen mei de Zuidmolukse bevolking in ons land. Een spelletje dat zich ken merkt door een eensgezinde ge- dachtengang van beide naties om ons massaal uit Nederland naar Indonesië te laten verhuizen. Als we niet oppassen zitten we via sociale maatregelen in zo'n enorme wurggreep dat we het hele RMS-ideaal (een republiek van Vrije Zuid-Molukken) wel kunnen vergeten". "Er is in Indonesië een schreeu wende behoefte aan werklustige mannen met een westerse scho ling en vakopleiding. Men denkt hierbij het eerst en bovenal aan Zuidmolukkers. De Indonesi sche regering kan ons heel goed gebruiken en in het kader van onder andere de ontwikkelings samenwerking komt het de Ne derlandse overheid eveneens goed uit. Beide landen verpak ken dit allemaal onder het mom van spijtoptanten, maar we moe ten tijdig inzien dat dit een vals etiket is", aldus de heer Tutuha- tenewa. SYMBOLISCHE DAAD - Onge veer 200 mensen zijn gisteravond zeven keer rond de ambassade van de Sowjet-Unië in Den Haag gelopen. Met deze symbolische- daad (de Israëlieten trokken ze ven keer rond Jericho, waarop de muren van de stad instortten) wilde het solidariteitseomité voor de joden in de Sowjet-Unie de belemmeringen wegnemen die Sacha Landsman in Rusland ondervindt. Landsman, die aan leukemie lijdt, wil een visum hebben om naar het Westen te kunnen. Mogelijk kan zijn ziekte daar genezen worden. De autori teiten geven het visum niet. Advies aan ministerie volksgezondheid DEN HAAG (ANP) Er moet een wet komen ter beheersing van milieugevaarlijke stoffen. Hiermee moet worden voorkomen dat nieu we stoffen in produktie worden genomen of in de handel gebracht, die schadelijke effec ten op de mens of het milieu kunnen hebben. Bestaande stoffen moeten op hun eventuele schadelijkheid worden onderzocht, op grond daarvan zullen een verbod of beperkingen worden opgelegd aan de produktie in handel van stoffen die nadelig zijn gebleken voor de volksgezondheid en milieu Dit staat in een voorstel van de Voorlopige Cen trale Raad voor de milieuhygiëne (VCRM) aan de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Dc Raad is van mening dat de huidige wettelijke regeling nog onvoldoende is om de risico's van de produktie van en de handel in milieugevaarlijke stoffen onder controle te houden. De Raad vindt dat het onderzoek naar de effec ten van nieuwe stoffen moet plaatsvinden vóórdat deze worden gemaakt of in de handel gebracht. De industrie zal zelf voor de kosten moeten opdraaien. Wat de reeds in de handel zijnde stoffen betreft, beschouwt de raad dit als een ongewenst* en gevaarlijke situatie, waarin zo snel mogelijk verandering moet komen. Vooral omdat vrijwel niets bekend is over de eventuele schadelijke invloed van deze stoffen is het risico voor de mens en het milieu groter dan bij nog te introduceren j stoffen. Los van dit saneringsprogramma moet de wet volgens de VCRM de mogelijkheid bieden onmiddellijk maatregelen te treffen als blijkt dat een bestaande stof vermoedelijk schade kan opleveren. De Raad maakt zich ernstig zorgen over het verschijnsel dat stoffen en produkten die in de westerse wereld vanwege de schadelijke gevolgen verboden zijn. vrgwillig uit de markt zgn genomen of aan beperkingen on derhevig zijn. Sommige van die stoffen wor den zondermee r naar landen geëxporteerd waar geen wettelijke regel ingen z ij n Het gaat daarbij vooral om de derde wereld landen, die niet in staat zijn de^e problematiek aan te pakken De wet ter beheersing van de milieugevaarlijke stoffen moet volgens de raad daarom bepa j lingcn bevatten om deze praktijk zoveel mo- gelijk tegen te gaan. Zo zou de export van stoffen en produkten. die aan de wet onder- hevig zijn, moeten worden aangemeld als ze worden verscheept naar landen waar geen vergelijkbare regelingen van kracht zijn. Ex port zou alleen mogen plaatsvinden op voorwaarde dat het ontvangende land vooraf volledig wordt geïnformeerd over de stof. zijn toepassing en de geldende maatregelen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7