Endegeest: drie nieuwe paviljoens in gebruik actief in vrije tijd I "Meer huizen op Schuttersveld 'Bezuinigingen onaanvaardbaar' «■■J Rode Kruis wil nieuw complex Staatssecretaris verricht officiële opening Papiergebruik door universiteit kost jaarlijks flink bos 1 Studenten overhandigen rapport aan wethouders DINSDAG 7 OKTOBER 198 LEIDEN - Meer sociale woning bouw op het Schuttersveld, min der kantoren. Zo langzamerhand een bekend verhaal waaraan gis termiddag weer een hoofdstuk werd toegevoegd. Delftse plano logie-studenten overhandigden hun definitieve rapport over de invulling van het omstreden ge bied aan de wethouders Waal (ruimtelijke ordening) en Tesse- laar (volkshuisvesting). Sinds eind vorig jaar houdt de pro jectgroep Schuttersveld van de Technische Hogeschool uit Delft zich bezig met de invulling van het gebied. Het gelijknamige Leidse actiecomité gaf daatoede opdracht. En publiceerde deze zomer daarom ook al een paar ge gevens. De belangrijkste conclusie uit het onderzoek: goedkope woning bouw is nodig en mogelijk. Vol gens de rapporteurs kunnen er minstens 450 tot 600 woningen worden gebouwd, waarvan mi nimaal 50 procent voor bejaar den, alleenstaanden en studenten zal moeten zijn. Duidelijk is in ie der geval dat de Delftse cijfers over de totale woningbouw dich ter bij de wensen van het comité komen, dan bij die van de ge meente. Waar de laatste het heeft over 200 tot 300, spreekt het comi té over 800 tot 900. De centrale plaats die kantoorbouw in de gemeentelijke plannen in neemt stoelt volgens de planolo gen nergens op. (50.000 tot 75.000 vierkante meter van de 120.000 vierkante meter die wordt be bouwd.) "De cijfers zijn geba seerd op gegevens van het Cen traal Planbureau. Het nationale beleid ligt hieraan ten grondslag. Er is dus te weinig rekening ge houden met regionale factoren. Daar komt bïj dat het aantal vier kante meters "kantoorvloer per arbeidsplaats te hoog is bere kend. Valt één van deze getallen iets lager uit, dan heb je meteen een winst van een paar duizend meter". Ook versmalling van de Oegstgeesterweg is volgens de Delftse studenten wenselijk. "Dat spaart ruimte, terwijl in on ze plannen de capaciteit even groot blijft". "Vechten" Niet langer wachten met de wo ningbouw op het Schuttersveld, stelt het onderzoek. Nog dit jaar beginnen met de planvorming. Elk jaar dat de gemeente langer wacht maakt de kans op sociale woningbouw kleiner. "Eigenlijk is het Schuttersveld natuurlijk een prima uitkomst", voegde het comité Schuttersveld daar gis termiddag aan toe. Gedoeld werd op het feit dat de geplande wo- ningproduktie tot 1984 waar schijnlijk zo'n 2400 woningen achterblijft bij de behoefte. Snel bouwen op het Schuttersveld zou de nood volgens het comité klei ner kunnen maken. "Het Schuttersveld kan een aan loop zijn naar een stijgende bouwproduktie. En dat is, zoals gezegd, een noodzaak. Eens te- Inspraak meer omdat na het klaarkomen van de Merenwijk te laat is be gonnen met de volgende bouw- stroom: het invullen van de gaten in de binnenstad en de overige bebouwing". Probleem blijft natuurlijk de tinan- ciëring van dit alles. Ofwel: hoe veel geld legt de overheid op ta fel. Volgens de planologen is de hoogte van het bedrag vooral af hankelijk van het verhaal dat de gemeente bij het rijk zal afsteken. "In Rotterdam wordt 35.000 gul den per woning verkregen (grondkostensubsidie). Maar: steekt de gemeente Leiden geen overtuigend verhaal af, dan zal het rijk ongetwijfeld zeggen: "Bouw maar voldoende kantoren om daaruit de woningbouw te be talen". Wethouder Tesselaar was hierover echter aanmerkelijk somberder. "Zo scheutig zijn ze nou ook weer niet", aldus de wet houder. "In het onderzoek wordt gesteld dat we per woning een lo catiesubsidie van ruim 13.000 gulden per woning nodig heb ben. Nou voor 7000 gulden moe ten we al hard vechten" Ook over de inspraak werd gister middag nog één en ander gezegd. Vooral de buurtgroep Maredijk is er kwaad over dat stedebouw- kundige Latta van B en W op- Het Schuttersveld: kantoren of woningbouw? dracht (en tweeënhalve ton) heeft gekregen om een stedebouw kundig plan te ontwerpen. "Dit zonder dat er discussie over de uitgangspunten en een geregelde inspraakprocedure is geweest". "Welke rol gaat dat ontwerp eigen lijk spelen in de besluitvorming" zo vraagt de buurtgroep zich af. LEIDEN - Hoewel aan de reedis verbouwingen rond het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest nog geen einde is gekomen, toch een opening. De staatssecretaris van volksgezondheid, mevrouw E. Veder-Smit komt mor gen de drie nieuwe paviljoens genaamd 'Honingraat', 'Bloemhof en 'Plataan' openen. Deze nieuwe paviljoens betekenen een grote verbetering van de huisvesting van psychiatrische patiënten. Vakbonden en student-assistenten: LEIDEN - Student-assistenten en de vakbonden ABVA KABO vinden de bezuinigingsmaatregelen van minister Pais van onderwijs bij de Leidse universiteit "onaan vaardbaar". De Leidse universiteit is volgens hen te snel overstag gegaan bij de onderhandelingen over begroting voor de komende jaren, ook wel de Meerjarenafspraken genoemd. De 'Bloemhof en de 'Plataan' vor men een eerste fase van een gro ter plan voor de vervangende nieuwbouw van 216 bedden. Beide woonpaviljoens bieden elk plaats aan drie groepen van twaalf patiënten. Twee groepen wonen op de begane grond, ter wijl de derde groep de verdieping in gebruik neemt. In de gebou wen zijn ook de nodige zuster- posten en behandelkamers op genomen. De 'Honingraat' van de zwakzinni geninrichting Voorgeest dient als wisselpaviljoen. Gezien de over last, die interne verbouwingen vaak met zich meebrengen, wordt dit paviljoen gebruikt voor opvangmogelijkheden van de pupillen van de paviljoens Jon gens en Meisjes "Voorgeest". De ze laatstgenoemde gebouwen worden op dit moment gereno veerd. In de 'Honingraat' kunnen vier groepen van vijftien mensen terecht. Als de hele verbouwing achter de rug is en iedereen weer op zijn plaats zit kan dit gebouw op eenvoudige wijze geschikt gemaakt worden voor de arbeids- therapie. Sinds 1977 is er al het één en ander geopend. De dagkliniek stond in 1977 al op het lijstje, terwijl in dat zelfde jaar ook het Weidepavil- joen voor veertig psycho-geria- Hengelsport (1) VOP '74 hield een wedstrijd in het Noordzeekanaal en de Ringvaart. Uitslag: 1 R. v.d. Zeeuw 14 stuks-5500 gram, 2 A.v.d.Meij 13-4550,3. J.Kok- kedee 11-2175. 4 H. van Hou ten 7-2025,5 A. Sedijn 6-1800 6 J. la Lau 6-1400. 7 M. Kerk vliet 7-975, 8 C. Kokkedee 6-1225,9 H. v.d. Meij 4-850,10 F. Reijken 3-1150. Hengelsport (2) DW viste een tweekamp tegen Hengelsport en won. De indi viduele uitslag: 1 S.Stolk2890 gram-11 stuks. 2 L. Waltman 2790-15.3 Van Eigen 2470-21. 4 F. Verstraten sr. 2310-10, 5 C. Cornet 2130-17,6 H. Neute boom 2060-21, 7 A. Laterveer 2020-22,8 Blansjaar 1570-12, 9 M. v.d. Kaai) 1500-11, 10 Nagtegaal 1190-6. Tafeltennis (1) Tafeltennisvereniging Scylla geeft voortaan elke woens dagochtend tafeltennisonder- trische patiënten in gebruik kon worden genomen. v Toekomst Er zal in de toekomst nog heel wat aan dat lijstje kunnen worden toegevoegd. Met de vervangende nieuwbouw voor de opname-pa viljoens dames (61 bedden) kan in 1981 worden begonnen. De in grijpende renovatie (25 bedden) van het heren-paviljoen is al in volle gang. De verbouwing van de Julianaschool voor de oplei ding van verpleegkundigen en de vervangende nieuwbouw voor de polikliniek zullen dit najaar nog aanvangen. Ook voor de nieuwe grotere huistelefooninstallatie en de vervangende nieuwbouw voor het centrale magazijn is toe stemming van het ministerie ontvangen. Over de restauratie van het kasteel, bos en gehele park is men zich nog aan het be raden. Hoewel nog veel gedaan moet wor den voordat Endegeest zijn ge daanteverwisseling - naar een geheel aan de eisen van deze tijd beantwoordend ziekenhuis - heeft bereikt, komt de zeshoek toch langzaam in beeld. In deze vorm worden de nieuwe pavil joens en gebouwen neergezet en de 'oudbouw' ingepast. richt aan iedereen die zich daar vrij voor kan maken. Oud-international Will van Zoelen is dan aanwezig in het clubgebouw van Scylla, Ca- tharijnestraat 10. Om te be ginnen morgenochtend vanaf negen uur. Postduiven Postduivenvereniging LPC kent over 1980 de volgende kampioenen. Vitesse: 1 A. Singeling, 2 N. de Groot zn, 3 P. de Haas: midfond: 1 N. de Groot zn, 2 Staffelen, 3 J. Rozier; fond 1 N .de Groot zn, 2 Na onderhandelingen tussen de Leidse universiteit en de minister is het college van bestuur van de Leidse universiteit akkoord ge gaan met een bezuiniging over 1981 van 7,2 miljoen op de perso nele lasten (salarissen) en 2,8 miljoen op de materiële lasten. Gisteravond gaf de Leidse univer siteitsraad zijn fiat aan de Meerja renafspraken tussen de universi teit en minister Pais. Het college van bestuur van de Leidse uni- P. de Haas, 3 W. Onstenk; to taal oude duiven 1 N. de Groot zn, 2 P. de Haas, 3 J. Rozier; jonge duiven 1 J. Rozier, 2 N. de Groot zn, 3 F. Gijsman; navluchten 1 N. de Groot zn, 2 J. Staffelen,,3 P. Groenendijk. Aangewezen kampioen 1 P. de Haas, 2 N. de Groot zn,3 A. Singeling. Beste oude doffer J. Rozier: beste oude duivin N. de Groot zn. Generaal: 1 N. de Groot zn,2J. Rozier, 3 J. Staf- feleu, 4 P. de Haas, 5 W. On stenk. Afscheid raadslid LEIDEN - Het PvdA-raadslid me vrouw Kessen heeft gisteravond afscheid genomen van de Leidse gemeenteraad. Zij verhuist naar Assen. Mevrouw Kessen kwam anderhalf jaar geleden tussentijds in de raad als opvolger van het raadslid Meijer.Zij is het zevende raadslid dat de PvdA-raadsfractie voor tijdig heeft verlaten. Zij zal wor den opgevolgt aoor mevrouw Fallaux. versiteit heeft laten weten ook niet erg gelukkig te zijn met het bereikte resultaat, maar is van mening dat het "maximaal haal bare onderhandelingsresultaat is binnengehaald" Tien miljoen In totaal moet de Leidse universi teit in het komende jaar met tien miljoen gulden minder zien rond te komen. De bezuinigingen lij- Subsidie voor Hartebrugkerk LEIDEN - Het college van B en W wil een subsidie van ruim 54.000 gulden beschikbaar stellen voor de restauratie van het orgel in de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat. Het orgel, gebouwd door de Utrechtse orgelbouwer M. Maar- schalkerweerd, werd in 1877 in de kerk geplaatst. Het instrument heeft twee klavieren en verkeert nog in zijn originele staat. De res tauratie zal worden uitgevoerd door de Amsterdamse firma Adema, onder toezicht van J. J. van der Harst uit Hilversum. RECREATIE - In een kwart van de Nederlandse gemeenten wordt niets of weinig voor sportieve re creatie gedaan. Dit zijn vooral de kleine gemeenten met een geza menlijk inwonertal van ruim één miljoen. Acht miljoen Nederlan ders wonen in gemeenten waar veel voor sportieve recreatie wordt gedaan en waar bovendien nog een forse uitbreiding daar van is te verwachten. Vijf miljoen mensen tenslotte wonen in ge meenten, die wel iets doen en waar op uitbreiding van de spor tieve recreatie kan worden gere kend. De noordgevel van het woonpaviljoen de "Plataan". Drie groepen van twaalf pa tiënten kunnen hier zelfstan dig wonen. ken voornamelijk te zullen wor den verhaald op het tijdelijk per soneel, zo vrezen student-assis tenten en de bonden ABVA/KA- BO. "Die zijn nu eenmaal ge makkelijk op korte termijn te ontslaan", zo menen ze. Het gaat hier onder andere om stu dent-assistenten, arts-assisten ten, doctoraal-assistenten en uit zendkrachten. Naast deze ontsla gen vrezen de bonden dat een va caturestop bij de universiteit on vermijdelijk zal zijn. "Student-assistenten hebben al gemerkt dat het college van be stuur op deze maatregelen voor uitloopt: De contracten die ze aangeboden hebben gekregen liepen maar tot 1 januari 1981. Normaal lopen deze tot septem ber van het studiejaar", aldus de betrokken organisaties gisteren in een reactie op de plannen van de universiteit. "Als er personeel verdwijnt dan heeft dat vanzelfsprekend nega tieve gevolgen voor het onder wijs en het onderzoek aan de uni versiteit", zo lieten zij weten. "Omdat veel student-assistenten een belangrijke taak bij intensie ve vormen van onderwijs hebben (werkgroepen, practica, project onderwijs en dergelijke), zal hun verdwijnen tot gevolg hebben dat dergelijke onderwijsvormen in de knel komen.Geen werkgroe pen meer, maar terug naar de massale hoorcolleges. Een kwa lijke ontwikkeling is reeds in gang gezet In een aantal subfa culteiten zijn er plannen om de werkzaamheden van student-as sistenten in het vervolg door vrijwilligers te laten doen" T aak verz warin g Voor het technische en weten schappelijk personeel dat ach terblijft, betekenen de ontslagen volgens de betrokken bonden' een forse taakverzwaring met be trekking tot het onderwijs. "Dat zal weer doorwerken in de onder zoekstaken. Het onderzoek heeft bovendien al flink te lijden van de ontslagen. Immers, als arts-assistenten, student-assistenten, docto raal-assistenten moeten vertrek ken, verdwijnt daarmee een flink deel van de onderzoekscapaci teit". Vóór het technisch en administra- LEIDEN - Het papierverbruik bij de universiteit geeft reden tot be zorgdheid. Dit maakte de voorzit ter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. K. J. Cath gisteravond tijdens een vergadering van de Leidse uni versiteitsraad bekend. Jaarlijks zou voor cleze papierconsumptie een bos van minstens 25 ha moe ten worden gekapt. In antwoord op vragen van het raadslid mevrouw C. A. de Groot, die zich verwonderde over de "enorme" toename van het foto- copiëren van acht miljoen tot twaalf en een half miljoen in een jaar tijd, zei mr. Cath dat het col lege "zich herhaaldelijk zorgen maakt over het papierverbruik" Mr. Cath zei dat jaarlijks waar schijnlijk een bos van minstens 25 ha moet worden gekapt om al dat papier te kunnen leveren. Hij kwam tot dat cijfer door een ver gelijking te maken met de Land bouwhogeschool in Wageningen. "Ze hebben het daar eens onder zocht en kwamen tot een bos van 25 ha. En de Leidse universiteit is veel groter...." tief personeel (bij de universiteit tappers genoemd) blijven de be zuinigingen ook zeker niet zon der gevolgen. "Naast het feit dat ze gevaar lopen hun baan kwijt te raken, zal de vacaturestop een taakverzwaring betekenen voor de mensen die blijven, maar bo vendien kan in drukke tijden (en ook bij ziekte van collega's) geen beroep meer worden gedaan op uitzendkrachten" LEIDEN - Voor één keer niet geven maar ontvangen. Dat is eigenlijk de niet uitgesproken, maar vurig verlangde wens van de afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis om haar nieuwbouwplannen te realise- A1 enige jaren kampt deze vereni ging door de toenemende om vang van de diensten en activitei ten met een schrijnend ruimte gebrek. Het pand aan de Mors- weg barst aan alle kanten uit zijn voegen. Opslagplaatsen, theorie- en praktijk lokalen zijn op het ogenblik over verschillende plaatsen in Leiden verspreid. Zo is het kantoor en de vrijwillige welfare gevestigd aan de Heren gracht, de hulp-colonne en het transportmateriaal zijn onderge bracht aan de Morsweg en diver se particuliere garages doen dienst als tijdelijke opslagruim ten. Voor de ruim driehonderd vrijwil ligers en vrijwilligsters is het op deze manier moeilijk werken. Deskundigheid staat bij hen hoog in het vaandel en de kennis daarvoor kan alleen maar goed verkregen worden als alles "cen traal," bij de hand is. Nu wil het ook nog dat de afdeling Leiden en omstreken 10 oktober het 110-jarig bestaan viert. Een reden voor het bestuur om de vereniging te proberen te verras sen met nieuwbouw. Plannen en Mevrouw De Groot rekende in haar vragen 'het college voor dat het verstrekken van 12.500.000 foto- copieën de universiteit jaarlijks bijna twee miljoen gulden kost. "Dit totale bedrag ligt hoger dan de tegemoetkoming van de mi nister op de meeijarenafspraken. Anders gesteld", zo zei ze, "verte genwoordigt dit bedrag werkge legenheid voor 80 werkstuden ten". Mr. Cath antwoordde hier op dat de toename van het "drukwerk" onder andere komt door het centraliseren van de drukkerijen van de universiteit. "En omdat wij goedkoper wer ken, wordt er ook minder werk uitbesteed". Expositie Joden en Leiden LEIDEN - In het gemeente-archief aan de Boisotkade is tot en met 8 november de tentoonstelling "Joden en Leiden" te zien. De tentoonstelling geeft door middel van foto's, archiefstukken, boe ken en andere voorwerpen een beeld van het leven van de joodse bevolkingsgroep in Leiden door de eeuwen heen. Het gemeen te-archief is op werkdagen van negen tot vijf uur geopend, op donderdagavond van half acht tot half tien en op zaterdagoch tend van negen tot twaalf. LEIDEN - Een 11-jarige jongen uit Leidén is gistermiddag rond kwart over vier door een perso nenauto geschept toen hij met zijn fiets de Hoge Rijndijk over stak. Ter hoogte van de Verdamstraat wilde de jongen tussen een aantal stilstaande auto's doorschieten maar werd gegrepen door een au to die uit de richting van Leider dorp kwam. Het slachtoffertje is met een grote hoofdwond en een vermoedelijk gebroken boven been overgebracht naar het AZL. tekeningen zijn inmiddels uitge werkt en de gemeente Leiden heeft onlangs grond in erfpacht toegezegd voor de bouw van een nieuw onderkomen van het Rode Kruis aan de Apollolaan, naast het gebouw van de Gemeentelij ke Sociale Dienst. De bouwplannen moeten nog wor den goedgekeurd. Maar daar draait het nu niet om. De finan ciën baren op dit moment meer zorgen. De penningmeester L. Kool speelt open kaart. "Met de bouw is een bedrag van acht ton gemoeid en daar is geen enkele luxe bij", vertelt hij. Door allerlei acties en het afsluiten van een hypotheek kan 700.000 gulden met enige moeite op tafel worden gelegd. Voor de reste rende 100.000 gulden is de afde ling echter afhankelijk van dona ties van de tienduizend leden. En die hebben gereageerd deze week, naast de gebruikelijk con tributie hebben ze twintig dui zend gulden extra bij elkaar ge bracht. Voorzitter J.G. Bergmeijer vindt dit zo'n prachtig gebaar dat hij hoop dat de subsidieaanvragen ingediend bij de colleges van B en W van Leiden en de gemeen ten in de regio van de afdeling en bij diverse landelijke stichtingen, ook gehonoreerd zullen worden. Zodat begin 1981 de eerste paal de grond in kan gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4