Muziekkorpsen demonstreren in raadszaal 'Luxe-problemen inMer en wij k' Etherpiraten weer in de lucht Boos over oefenruimte DRIESSEN (CDA) BOOS OP BENW Leidse stadsrubriek Eis zeven jaar tegen overvaller Illegale zenders gepakt Personeel Wernink ontslagen LEIDEN LEIDEN - Dat hadden de Leidse raadsleden nog nooit meegemaakt. Alsof het nog steeds 3 okto ber was, stonden gisteravond opeens een paar muziekkorpsen midden in hun vergaderruimte de gemeenteraadsvergadering te verstoren. Eerst musiceerden de korpsen in de buitenlucht op het stadhuisplein, maar daarna qinq het richtinq raadszaal PvdA-raadslid ontstemd over bezwaren bewoners tegen bouwplannen: LEIDEN - "De meeste problemen van bewoners van de Merenwijk zijn luxe-problemen". Dat zei het PvdA-raadslid Kessen, gisteravond, tijdens de behande ling, in de gemeenteraad, van het bestemmingsplan voor deze wijk. Mevrouw Kessen noemde de be zwaren van Meren wijkbewoners tegen een aantal bouwplannetjes in hun buurt niet terecht. "Ik vindt het a-sociaal dat mensen zeggen: "Achter mijn huis geen woningbouw, terwijl er zo'n enorme woningnood is". Het PvdA-raadslid pleitte er voor dat goed wordt rond gekeken waar in de Merenwijk nog gebouwd kan worden. Volgens mevrouw Kes sen kunnen op verscheidene plaatsen in de wijk kleine wonin gen worden neergezet voor be jaarden en voor één en twee per soonshuishoudens. In het bestemmingsplan voor de Merenwijk worden al enkele mo gelijkheden voor woningbouw genoemd. Daartegen zijn een flink aantal bezwaren gerezen. De Merenwijkbewoners menen dat hun uitzicht wordt belem merd, dat er een tekort aan par keerplaatsen ontstaat of dat er te weinig groen overblijft. Volgens het PvdA-raadslid zijn die be zwaren niet terecht en moet het college van B en W op de proppen komen met een soort "open-ga ten-plan" voor de Merenwijk. Zorg Het WD-raadslid Kuijers noemde de bebouwing van een aantal open plekken in de Merenwijk "minder wenselijk". Volgens Kuijers staan de woningen in de wijk al dicht op elkaar. Vooral de bebouwing van het terrein nabij de Watermolen baart het WD-raadslid grote zorg. Kuijers pleitte wel voor een parkeerdek nabij het winkelcentrum De Ko permolen. Hij noemde het twij felachtig of een hotalaccommo- datie in de Merenwijk noodzake lijk is. Van Zijp (CDA) wees vooral op het tekort aan parkeerplaatsen in de buurt van het winkelcentrum. Volgens het CDA-raadslid moet er voorlopig geen evenementen plein komen omdat dit te koste gaat van parkeerplaatsen. Ook aan de bouw van een buurtvoor ziening in de Oliviadal is volgens Van Zijp geen behoefte. Het CDA-raadslid pleitte er voor dat een stuk grond aan de Zijl wordt gereserveerd ten behoeve van een jachthaven voor de water sportvereniging "Kooihaven" Sympathiek Hoekema (D'66) noemde het idee van mevrouw Kessen voor het bebouwen van open plekken in de Merenwijk "sympathiek" maar was het voor een deel ook eens met de WD-kritiek op het bebouwen van sommige plek ken. Volgens het D'66-raadslid moet nieuwbouw tot stand ko men in nauw overleg met"de hui dige bewoners. Hij wees verder op de behoefte aan een café of een restaurant aan de westzijde van de Watermolen. Het D'66-raads- lid meende dat het hoog tijd is dat er gebouwd gaat worden in het Warmonds deel van de Meren wijk. Hij pleitte er voor dat het percentage huurwoningen in dit deel van de wijk wordt opge voerd. De gemeenteraad kwam gister avond niet toe aan besluitvor ming over het bestemmingsplan voor de Merenwijk. De behande ling van het plan zal volgende week worden afgerond. Een zeer luidruchtig:protest tegen het feit dat de korpsen (Concordia, de Burcht en Nieuw Leven) vanaf 1 janua ri volgend jaar niet meer in de Morschpoort-kazerne kunnen oefenen. Ze krijgen weliswaar vervangende ruimte in de Barbaraschool aan het Levendaal, maar die ruimte is volgens de muzi kanten te klein. En boven dien weer tijdelijk. "Tot 1984 kunnen we daar zitten, dan moeten we weer weg. Zo blijven we natuurlijk aan de gang", aldus een muzikant. Om half acht verzamelden de korp sen zich op het Stadhuisplein. Na een aantal nummers in de bui tenlucht ging het onverwachts richting raadszaal. En voordat ie dereen goed en wel wist wat er aan de hand was stonden de rof felaars voor de neuzen van de raadsleden. "Dat ons voorstel niet met muziek zou worden ont vangen wisten we. Maar dit....", zo reageerde wethouder Borde- wijk toen de muziekklanken wa ren weggestorven. "Ik hoop dat dit niet vaker gebeurt, want dan zullen we andere maatregelen moeten nemen", voegde burge meester Goekoop daar, zichtbaar niet blij met het gratis optreden, aan toe. Het is al een tijdje bekend dat de korpsen moeten verhuizen. De kazerne wordt afgebroken om plaats te maken voor woning bouw. "En die beslissing kan ook niet meer worden terugge draaid", zo stelde wethouder Bordewijk. "Op dat raadsbesluit wil ik niet terugkomen. Dat zou onzin zijn, dat begrijpt iedereen. Bovendien mogen we nog blij zijn ook. Als we de Barbaraschool niet hadden aangekocht hadden we helemaal geen ruimte gehad" Zijn collega, wethouder Tesselaar, merkte op "de emoties te willen terugkaatsen". "Iedereen wist dat de ruimte tijdelijk was. maar indertijd heb ik daar geen sterve ling over gehoord". VVD-er Van Duijn stelde het nog scherper. "Poeha, vind ik de verontwaardi ging. Dit slaat als een tang op een varken. Er zijn inspraakmoge lijkheden geweest. Raadsleden die hier nu nog op terugkomen verwijt ik demagogisch gedrag", aldus de verontwaardigde WD-er. Het voorstel van de CPN-er Brands om het gebouw voor onbepaalde tijd te laten staan, vond geen bij val en werd als weinig realistisch bestempeld. "Iedereen is het er over eens dat die woningen daar moeten komen", oordeelde PPR-raadslid Van Oosten. "Maar ik vind wel dat de gemeente de muziekkorpsen iets moet kun nen garanderen. Zoals het er nu uitziet blijft het schuiven. Steeds maar weer tijdelijke voorzienin gen is natuurlijk niets". Zijn voorstel om voor 1 januari 1982 een plan voor de definitieve huis vesting op tafel te leggen kreeg evenwel weinig bijval. Een PvdA-voorstel om binnen die termijn de huisvestingsmoge lijkheden op een rijtje te zetten werd wel door de raad aanvaard. LEIDEN - CDA-fractie-voorzitter Driessen heeft gisteravond in een vergadering van de gemeenteraad zeer ontstemd gereageerd op het feit dat in de Staatscourant geen melding is gemaakt van de termijn dat het ont- werp-bestemmingsplan voor de Pieterswijk ter inzage lag. Volgens Driessen is er een ern stige procedure-fout gemaakt door het colle- B en W. De CDA-fractieleider wilde gisteravond pre- Het niet opnemen van de termijn van ter in zage legging in de Staatscourant kan verve lende gevolgen hebben. Ook PvdA-fractie- voorzitter Peters zei daarover nader geïn formeerd te willen worden. Peters schaarde zich achter een voorstel van het PPR-raads lid Van Oosten om de kwestie te bespreken in ruimtelijke orde- De verantwoordelijke wethouder Waal (ruim telijke ordening) zei er geen enkel bezwaar tegen te hebben om inhoudelijk op de zaak in te gaan. Volgens Waal gaat het om een "uniek geval". Een meerderheid van de raad ging akkoord met het voorstel om de zaak in de commissie te bespreken. LEIDEN - Etherpiraten waren gis teravond al weer in de lucht. Dit keer via Duitsland 2. Of de be kende Leidse etherpiraten hier mee willen aantonen dat ze niet gehandicapt zijn door het in be slag nemen van de tussenzender is nog onduidelijk. Het kan na melijk ook zijn dat er een hele nieuwe piraat bij is. De groep van gisteravond noemde zich Nederland 3, vrije televisie. Als motief voor deze uitzending voerde een heuse omroepster aan dat twee netten voor veertien miljoen inwoners veel te weinig is, en dat alle zwartkijkers op de ze manier legaal kunnen kijken. Iemand, die veel gelijkenis toonde met de merkwaardig ogende pre sentator van de PTL, praatte de LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser 'show' aan elkaar. Een nieuw as pect was dit keer de reclame. Al lerlei korte filmpjes van firma's, winkeliers en kroegen in Leiden gaven het idee van reclame in de bioscoop. Met een verkorte uit gave van de film 'Fun in Acapul- co' van Elvis Presley eindigde de illegale uitzending. Het postbus nummer van de piraten was dit keer in Noordwijkerhout. Smit-Kroes In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer verklaarde staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) dat het misbruik van kabelnetten en centrale antennesystemen alleen is tegen te gaan door het opspo ren van die zender. Andere me thoden zijn er niet. Onderscheid maken tussen illegale en legale signalen lukt niet en het sluiten van kabelnetten op uren dat er geen normale uitzendingen zijn kan ook niet, aldus de bewinds vrouw. 980 DINSDAG 7 OKTOBER 1980 DEN HAAG - De procureur-gene raal bij het gerechtshof in. Den Haag heeft gisteren in hoger be roep zeven jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk geëist tegen de 32-jarige C.H.V. uit Rotterdam. Verdachte is thans gedetineerd in het huis van bewaring in de Maasstad en stond terecht voor een overval in de Leidse Meren wijk op een PTT-transport, een inbraak in een juwelierszaak te Waddinxveen en twee mislukte inbraken, in Bodegraven en Waddinxveen. De Haagse rechtbank had verdach te eerder veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf. Op 7 maart maakte V. met drie anderen 95.000 gulden buit in Leiden na dat een geldtransport van de PTT was overvallen. In januari van dit jaar ging hij ervandoor met siera den ter waarde van een ton bij een inbraak in een juwelierszaak in Waddinxveen. Begin dit jaar had hij nog tweemaal een poging ge daan om door middel van inbraak sieraden en juwelen te bemachti gen. In zijn requisitoir noemde procu reur-generaal graaf' van Rand- wijck verdachte de "libero uit het veld" bij alle overvallen, waarbij hij steeds een speciale taak kreeg toebedeeld. Hij achtte V. 's aan deel in de overvallen wettig en overtuigend bewezen, maar vond de door de rechtbank opgelegde straf te laag. De raadsvrouwe van verdachte, Mr. CH. van den Puttelaar, noemde de bewijsvoering tegen haar cliënt (die overigens ontkende iets met de overvallen te maken te hebben) erg mager en vroeg vrijspraak en onmiddellijke in- vrijheidsstelling van V., hetgeen werd afgewezen. Het gerechtshof doet uitspraak op 20 oktober. Aangerand Aangerand. Dat gaatje niet in je kouwe kleren zitten. Carla liep daags voor Hemel vaart door het Plesmanvia- duct in de richting van de Ton Menken Ijshal. Zij had een vriendin naar het station ge bracht en was opweg naar huis. Een man passeerde haar, net voorbij het viaduct. "Toch wel eng" dacht Carla nog, en "die is voorbij". Maar de man kwam terug.... "Je lijf ben je op zo'n moment kwijt", vertelt Carla 5 maan den later. "Alleen je hersens werken nog; razendsnel. Ik kon alleen maar denken: hoe red ik me hier heelhuids uit". Na de aanranding rende Carla naar huis, sloeg de voordeur goed dicht en belde de politie. Een vriendelijke agent stond haar te woord. Hij hield er duidelijk rekening mee dat Carla moest uithijgen. Kort daarna kwamen een vrouwe lijke en een mannelijke agent bij haar om over de aanran ding te praten. Zij raadden Carla aan om aangifte te doen. Het opmaken van het pro ces-verbaal, daags na Hemel vaart, is haar ook meegeval len. Sindsdien heeft zij niets meer over de zaak gehoord. Wat er met haar aanrander gebeurt interesseert haar niet direct. Wat wél blijft is de machtelo ze woede. De eerste weken na de aanranding is Carla be hoorlijk depressief geweest. "In een paar weken ben ik 'het' wel kwijt", dacht ze toen nog. In feite ging zij na ver loop van tijd veel agressiever reageren op alle maniertjes waarmee mannen haar en an dere vrouwen lastig vallen. Het is een ervaring die duurt. Vorige week stapte ze naar de actiegroep Vrouwen tegen sexueel geweld. "Ik wilde gewoon iets doen, of het ef fectief is of niet. Een daad stellen". Acht vrouwen hebben zon dagmorgen om half twaalf de stoep aan de Plesmanlaan be schilderd, precies op de plaats waar Carla aangerand werd: "VROUWEN HIER WERD IK AANGERAND OP 13-5-80". Een eigen gedenk teken en tevens een waar schuwing voor andere vrou wen: "Iedere vrouw is een mogelijk volgend slachtof fer". Carla. uiterst tevreden over de schildering: "Vrouwen den ken altijd: mij gebeurt zoiets niet. Dat dacht ik ook altijd. Maar ik denk nu nog wel eens op klaarlichte dag op de fiets: als een man zin heeft in een vrouwenlijf dan pakt hij je". Sinds de aanranding durft Carla geen afstanden meer alleen op straat te lopen. Zij fietst. Vrouwen tegen sexueel geweld brengt binnenkort een affiche uit met de tekst: "'s Avonds laat, samen op straat". Het af fiche wilvrouwen die 's avonds op straat fietsen op roepen om alleenlopende vrouwen een lift te geven of om alleenfietsende vrouwen aan te bieden samen verder te rijden. Het adres van Vrouwen tegen Sexueel Geweld is Postbus 178 in Leiden. Vacatures Bureau Huisvesting in het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht heeft enkele vacatu res. Wie stalen zenuwen en een sterke maag heeft schopt het misschien zelfs tot chef, een van de vacatures. Een an der leuk baantje is buiten dienst-ambtenaar; die moet onder meer leegstaande pan den opsporen. De afdeling buitendienst wordt nu gevuld door een part-timer. Een zo goed als lege afdeling dus. Een enerverend beroep, huis vestingsambtenaar. Als toe komstig huisveslingsambte- naar moet je niet raar staan te kijken als een woningzoe kende je baard in de fik wil steken of als een woningzoe kende verdachte gebaren naar je strot maakt. Ook moet je het niet vreemd vinden als plotseling iemand met een zak stenen voor de ruiten staat. De ambtenaren van Huisves ting liggen niet meer wakker van de stenen die door hun ruiten zeilen. Meestal worden het flatgebouw "Cast de stenen trouwens 's nachts gegooid. Als ambtenaar wórd je hoogstens wakker als de stenen bij je thuis gedepo neerd worden. Van de naar binnen gegooide stenen had Bureau Huisves ting bijna een huis kunnen bouwen. Maar onlangs is be sloten onbreekbaar glas aan te brengen. Het archief van huisvestine is bovendien In het grijze verleden was het beroep van huisvestingsamb tenaar overigens niet minder enerverend ook al was de wo ningnood nog niet zo groot. Een door de wol geverfde huisvestingsambtenaar kan genoeg verhalen vertellen van vroeger; vroeger toen alle woningzoekenden in één zaal op hun beurt zaten te wach ten. "Die zaten elkaar daar op te fokken...; niet normaal. Je kunt je wel voorstellen wat er gebeurde als een van de wachtenden eindelijk aan de beurt was en te horen kreeg dat er nog zoveel woningzoe kenden eerder aan de beurt Tegenwoordig werkt het Bu reau alleen nog maar op af spraak. Een opstand van een spontaan ontstaan woning zoekenden-collectief ligt niet meer voor de hand. Ander zijds worden de mensen op de individuele afspraken steeds agressiever. Er zijn dan ook meer woningzoekenden. Bu reau Huisvesting heeft onge veer 6000 woningzoekenden ingeschreven. (De stichtin gen voor huisvesting van stu denten en werkende jongeren hebben samen nog eens 3000 woningzoekenden inge schreven). De ambtenaren van Bureau Huisvesting moe ten aan bijna elke woning zoekende "nee" verkopen. Woningzoekenden in de meest beroerde omstandig heden, met de slechtste ge zondheid of uit een renova- tiewijk komen het eerst aan de bak. Bureau Huisvesting "verdeelt" gemiddeld elke week twee woningen. Men sen die zich twee-en-een-half jaar geleden ingeschreven hebben voor woonruimte maken in de komende tijd een piepklein kansje. LEIDEN - In samenwerking met de PTT-opsporingsdienst is de Leidse politie er gisteravond in geslaagd de illegale zenders "Black Arrow" en "Spijkerbak" uit de lucht te plukken. Bij de politie waren tientallen klachten binnengekomen over storingen op radio en televisie. Rond acht uur werd de zender in een woning van het Veerhuis uit gepeild. De politie moest via het balkon de woning binnendringen omdat de bewoner alle mede werking weigerde en de politie niet in zijn woning wilde bin nenlaten. De man, de 27-jarige P.J.N.H., is aangehouden en voor verhoor mee naar het bureau ge- De in beslag genomen zendappara tuur had een waarde van onge veer 1200 gulden en bleek een vermogen van maar liefst 500 watt te hebben, terwijl slechts een half watt wettelijk is toege staan. LEIDEN - De 120 werknemers van het failliete Wernink Beton en Wemink Rekreatie aan de Mors- weg in Leiden zijn gistermorgen met hun omslagpapieren naar huis gestuurd. Nog steeds is er een kans dat het bedrijf wordt overgenomen zodat het weer kan gaan draaien. De al dan niet positieve beslissing hierover wordt zeer waarschijn lijk deze week genomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3