Hillegom wil raadhuis snel flink uitbreiden Woubrugge wil geen jachthaven bij Does "Ik heb t moeilijk als ongelukkig kind wordt geboren DINSDAG 7 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 HILLEGOM - De gemeente Hillegom wil op kor te termijn beginnen met uitbreiding van het huidige raadhuis in de Hoftuin, het park nabij het huidige gemeentehuis. Burgemeester en wethouders van Hillegom stellen de gemeente raad tijdens zijn vergadering van aanstaande donderdag voor zich bereid te verklaren bijna vier miljoen gulden uit te trek ken voor een uitbreiding. Dat is bijna 2 miljoen gulden meer dan de raad bijna twee jaar geleden bereid was te geven voor de uit breiding van het raadhuis. Die vier miljoen gulden is nog maar een deel van het bedrag dat B en W willen uittrekken voor een be tere huisvesting van de ambtena ren. In de loop der jaren wil het college van B en W in totaal 7 miljoen gulden besteden aan een betere huisvesting. Bij de vier miljoen komt een bedrag van twee miljoen voor het onder brengen van de dienst openbare werken in de Hoftuin. Deze dienst wordt in een later stadium aangebouwd. Het resterende miljoen wordt be steed aan een verbouwing van het huidige raadhuis dat, als B en W hun zin krijgen, een voorna melijk bestuurlijke functie krijgt. Dat totaalbedrag van 7 miljoen gul den voor een betere huisvesting van de ambtenaren zal door een groot deel van de gemeenteraad niet in dank worden afgenomen. Tijdens de algemene beschou wingen van de begroting voor 1979 werd op aandrang van de meerderheid van de gemeente raad het beschikbare krediet verminderd tot twee miljoen. Raadsleden drongen aan op een zeer sobere uitbreiding van het raadhuis, omdat de financiële si tuatie van het bollendorp niet bepaald rooskleurig is. se abonnees zich bij Sodea ge meld. De 80 procent waarvan So dea is uitgegaan is dus nog niet bereikt. Iedereen die zich wel heeft laten aansluiten maar zich nog niet als abonnee heeft ge meld, is inmiddels schriftelijk door Sodea benaderd. Wie afziet van een abonnement zal over enige tijd worden afgesloten van het kabelnet. Zodra deze aanloopperikelen voorbij zijn in Zwammerdam kan worden bekeken of al dan niet aan de verwachtingen (die 80 procent) wordt voldaan. Voor zichtig kan al wel worden gesteld dat het aantal aansluitingen in Zwammerdam tegenvalt. Mocht dat zo blijven, dan houdt dat in dat de Sodeatarieven omhoog moeten. Per abonnee zal dat ech ter een vrijwel te verwaarlozen verhoging zijn volgens Sodea-di- recteur Dominicus. "We praten dan over centen per abonnee." Verhoging belastingen Bij het opstellen van het uitbrei dingsplan is de gemeente Hille gom geassisteerd door het bu reau organisatie, documentatie, registratuur en personeel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dat bureau heeft be cijferd dat Hillegom in theorie de komende jaren een slordige 15 miljoen gulden op tafel kan leg gen voor de uitbreding van het raadhuis. Maar volgens gemeentesecretaris L. Maasdam is een dergelijk be drag in praktijk niet haalbaar. Het bureau is uitgegaan van het benutten van de maximale door de overheid toegestane belas tingcapaciteit Als de gemeente Hillegom daartoe zou overgaan, worden de plaat selijke belastingen als bijvoor beeld de onroerend-goedbelas tingen de komende jaren flink verhoogd. Een ander gegeven waar het bureau van is uitgegaan zijn de winstuitkeringen van het gas en waterbedrijf. B en W van Hillegom willen voor lopig niet meer dan vier miljoen beschikbaar stellen voor de uit breiding van het raadhuis. Poli tiek gezien ligt dat bedrag al moeilijk genoeg, vandaar dat het college van B en W de gemeente raad niet VRAAGT ineens een bedrag van zeven miljoen op tafel te leggen. B en W stellen de raad tijdens zijn vergadering van donderdag 9 ok tober voor een ton beschikbaar te stellen de uitbreiding van het raadhuis voor te bereiden. Te vens vraagt het college de raad in principe vier miljoen uit te trek ken voor deze uitbreiding. Bejaarde dame in Alphen beroofd ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Lijsterlaan is gistermiddag om streeks half zes een 76-jarige vrouw beroofd van twee tasjes. De dader rukte met kracht de tasjes uit haar handen, waar door zij kwam te vallen en schaafwonden opliep. Twee jongens waren getuige van de beroving en zetten onmiddel lijk de achtervolging in. Zij za gen kans de man te grijpen en waarschuwden de politie. Het gaat om de 24-jarige A. ter B. De jongeman is verslaafd aan drugs en wilde door middel van de beroving aan geld komen. Ook verzet tegen verbreding Zuidzijdervaart naar Kagerplassen WOUBRUGGE/HOOG- MADE - De gemeente Woubrugge is tegen de komst van een jachthaven voor zo'n 600 boten langs de Does tussen Hoogmade en de jachthaven van Lei derdorp. Een grotere drukte op de nu nog rusti ge Wijde Aa en de Does ziet de gemeente niet zit ten, ook al vanwege de kwetsbaarheid van de zui delijke oevers van de Wij de Aa en de polders ten zuiden van de Does. Om diezelfde reden is men in Wou brugge ook tegenstander van net TELEFOONKABEL - Staatssecre taris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag in Helmond het startsein gegeven voor een experiment van een glasvezel telefoonkabel tussen Eindhoven en Helmond. De proef wordt uitgevoerd door de PTT, Philips Telecommunicatie Industrie en NKF kabel. Het is de bedoeling praktijkervaring op te doen met de glasvezelkabel en de daaraan gekoppelde apparatuur. De kabel zal vooralsnog niet ge bruikt worden voor afhandeling van het gewone telefoonverkeer. plan een betere verbinding te maken tussen Wijde Aa en Ka gerplassen door verbreding van de Zuidzijdervaart. Het idee om zo een rondvaart-mogelijkheid te maken voor motorboten en tege lijkertijd de drukte van de Ring vaart van de Haarlemmermeer wat af te leiden staat de gemeente niet aan. De Ringvaart is momen teel de enige behoorlijke verbin ding tussen Kagerplassen ener zijds en Westeinder, Braasse- mermeer en Wijde Aa anderzijds. Het gemeentebestuur van Wou brugge heeft één en ander laten weten in reactie op de plannen die het Recreatieschap Noord- Zuid-hollands Plassengebied heeft ontvouwd. Met deze nog uit te werken plannen wil het recrea tieschap de watersport en de land- en oeverrecreatie in het plassengebied, de "tuin" van de randstad, in goede banen leiden. Wildgroei De aanleg van nieuwe jachthavens is een belangrijk onderdeel van de plannen, omdat daarmee de "wildgroei" van ligplaatsen kan worden beteugeld. Eén van die havens is gedacht nabij Hoog made. Volgens het Woubrugse gemeente bestuur kan het recreatieschap het echter beter zoeken in Al phen. Deze gemeente heeft plan nen voorde aanleg van een jacht haven in de Heij mans wetering. Door deze haven groter te maken dan eigenlijk de bedoeling is, kan het plan van een jachthaven bij Hoogmade vervallen. Woubrugge ziet verschillende voordelen in die gedachte: de Heijmanswetering heeft een di recte verbinding met de Braas- semermeer die minder kwets baar is dan de route langs Does en Wijde Aa; de brug over de Heij manswetering in Woubrugge kan veel meer boten "verwerken" 1 dan de brug over de Does in Hoogmade. De verbreding van de Zuidzijder vaart, die de Does en de Zijl (dus de Wijde Aa en de Kagerplassen) met elkaar verbindt is inmiddels op losse schroeven komen te staan, mede dankzij het protest van Woubrugge. De beslissing daarover is nog niet genomen; er zal eerst een onderzoek naar de gevolgen voor het landschap worden ingesteld en naar andere mogelijkheden worden gezocht. Het zit er in dat de vaarten tussen Wijde Aa en Kagerplassen uit sluitend een functie voor de "kleine watersport" zullen krij gen. Een rol speelt ook dat ver breding van de Zuidzijdervaart een kostbare zaak zal zijn. Nieuwe route Overigens is het recreatieschap, dat bestaat uit vertegenwoordigers van gemeenten uit het plassen gebied (van Aalsmeer en zelfs Amsterdam tot Sassenheim en Woubrugge) en de provincies Noord en Zuid-Holland, zelf in wezen ook tegen het creëren van rond vaartmogelijkheden voor motorboten. Omdat er echter be hoefte blijkt te bestaan aan mo gelijkheden om rondjes te varen, liet het dagelijks bestuur van het schap dat uitgangspunt los. Mede vanwege de drukte op de Ringvaart, die ook wel de bij- ALPHEN AAN DEN RIJN - Kabel televisiekijkers zoeken de oor zaak van een storing vaak bij het centraal antennesysteem, ter wijl het probleem niet zelden bij het eigen toestel of aansluitka- beltje ligt. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de Al- phense stichting Sodea. De storingsdienst van Sodea kreeg vorig jaar 488 klachten binnen. In 226 gevallen bleek de oorzaak bij de abonnee te liggen. Aangezien in 21 gevallen atmosferische sto ringen de oorzaak waren, reste ren er 241 gevallen waarbij de oofzaak inderdaad ergens in het kabelnet bleek te liggen. Meestal ging het daarbij om een de fect in een versterker (doorgesla gen zekering), hetgeen een vrij snel te verhelpen storing oplevert voor tien tot dertig abonnees. In twaalf gevallen was grondver zakking de oorzaak, terwijl naam "Kalverstraat" heeft, zag het bestuur wel wat in het maken van een nieuwe route door mid del van verbreding van de Zuid zijdervaart. Als óverweging daarbij gold ook dat er wat meei ruimte moet komen voor de'zei lers, die nu geheel niet uit de voe ten kunnen op de Ringvaart als zij niet over een motor beschik ken. Het plan wordt nu nogmaals onder de loep genomen. "Kabelkijker" zoekt bron storing vaak te ver graafwerk (met kabelbreuk als gevolg) vorig jaar 77 storings meldingen opleverde. Sodea telde eind 1979 ruim 14.000 abonnees in Alphen. Dit jaar zijn daar weer nieuwe aangeslotenen bijgekomen door de voortschrij dende woningbouw in Ridder- veld en de bekabeling van Zwammerdam. Intussen heeft 65 procent van het mogelijke aantal Zwammerdam- De Zuidzijdervaart nabij Hoogmade. Katwijkse verloskundige Kurk stopt ermee KATWIJK - Tóch klinkt er nog wat spijt in haar woorden door. Ook al is het jaren geleden dat zij, haar man en zoon Brazilië de rug toekeer den. Alles dat ze in die veertien jaar had opge bouwd, bleef achter. Vele vrienden, het huisapotheekje. Niets kon mee naar Holland. Alleen de herinnering. Louter en alleen omdat er geen studiemoge lijkheden voor de zoon waren, verliet het echt paar Kurk het Zuida- merikaanse land. Met weemoed en pijn in het hart, dat wel In de kamer van haar woning aan de Synthese in Katwijk is die ochtend alles al aan kant gezet. De geur van verse kof fie stijgt op zodra de buiten deur opengaat. Het is niet aan haar te merken, dat ze 's nachts een babytje heeft 'ge haald'. Eén van de allerlaat- sten. Nauwelijk twee weken resten haar nog, dan stopt mevrouw Kurk voorgoed als verloskundige in de bad plaats. Haar opvolger staat klaar om het 'stokje' over te nemen. Heimwee En weer met een zekere heim wee geeft zij haar praktijk uit handen. Waarom? Mevrouw Kurk: "M n zoon, is nu zo goed als helemaal uit huis. Bovendien, ik ben de jongste niet meer. Ik ben zestig. Als ik erop uit moet, blijft m'n man alleen thuis. Dat zit hij maar. Daarom heb ik gezegd, ik zet er na vijftien jaar in Katwijk een punt achter. Dat werk kan ik best nog aan. Maar eens moet je tóch stoppen. Doe ik dat over een paar jaar. dan doet het net zoveel pijn als het werken in Ke'«vijk is me vrouw Kurk 'uitstekend be vallen'. weet", verklaart ze. "wat je aan de Kat-', ijkers hebt. Ze zeggen je precies waar het op staat. Ln dat is alleen maar bijzonder pret tig", beweert ze. In al die jaren is zij in veel Kat wijkse gezinnen 'vertrou wensman' geworden. "Er is een band gegroeid", zegt me vrouw Kurk er zelf over. "Je komt ook steeds weer bij de zelfde gezinnen terug. Soms wel drie keer. En dat weet ik nog precies wanneer de kin deren zijn geboren. Moet je die verbaasde gezichten van de ouders eens zien. Vraag me niet hoeveel dit bankstel heeft gekost. Dat ik weet ik op geen stukken na. Maar met m'n werk ben ik altijd erg ge concentreerd bezig. Ja, ik denk dat het daardoor komt dat ik me veel kan herinne- Duizenden Mevrouw Kurk moet het juiste antwoord schuldig blijven op de vraag hoeveel kinderen zij in de loop der jaren heeft 'ge haald'. "Ik heb dat nooit pre cies bijgehouden. Je bent met Zo'n 2500 schat ik" Mevrouw Kurk is zeer beslist in haar uitspraak: als zij alles nog eens zou kunnen over doen, deelde zij haar leven precies hetzelfde in. "Een mooie tijd heb ik gehad. Ei genlijk kan ik nog niet goed voorstellen dat ik stop. Het werk was vrolijk, je kwam bij jonge mensén, altijd bloemen en je haalde nieuw leven. Blijheid voerde de boven toon Even wordt mevrouw Kurk stil. Zucht dan: "Ja, daar ben je dan kapot van. Ik tenminste wel. De mensen verwachten een gezond kind. Als je dan moet vertellen dat dit niet in orde is. Op zo'n moment pro beer je'die ouders alle moed in te spreken, maar het is zo zinloos. Erg veel heb ik het gelukkig niet meegemaakt. Wanneer er een ongelukkig babytje werd geboren, had ik er de grootste moeite mee om dit op de juiste manier te ver tellen". Spanning Mevrouw Kurk: "Je weet wat je aan de Katwijkers hebt". je werk bezig, dan denk je niet aan turven. Een gokje? Tja. ik ben al 33 jaar verloskundige. Tussen de 7500 en achtdui zend kinderen heb ik wel 'ge haald'. Alleen in Katwijk? Die spaarzame momenten le verden mevrouw Kurk veel spanning op. Alleen in die trieste gevallen. Bij normale bevallingen had ze de zaak goed in handen. "Kijk, als je wat ziet dat je niet vertrouwt, stuur je die men sen naar een specialist. Ach. het klinkt misschien arro gant, maar je hebt in al die ja ren zoveel ervaring opgedaan. Vantevoren kun je al zien aankomen of het wél of niét goed gaat. Stagneert de zaak, dan geeft je het over. Daar heb ik nooit enige moeite mee ge had. Tenslotte werk je wel met mensenlevens. Een stuk stof kun je verknippen, dan is er 'niets' aan de hand. Met een mens ligt dat wat anders. Nee, narigheid heb ik gelukkig nooit gehad. Daar ben ik blij s Nachts worden de meeste kleintjes geboren. Mevrouw Kurk onderschrijft dat nog eens. "Nooit heb ik proble men gehad om uit m'n bed te komen. Ging de telefoon, dan was ik klaarwakker. Inder daad, dit leven is erg ongere geld, maar moeite, nee, die heb ik nooit gehad. Natuur lijk weet je wie er 'bezig' is. Slapen doe je dan toch niet. Om de paar uur ga je kijken of er vorderingen zijn". Feestje Nooit een punt voor mevrouw Kurk Alcohol drinken doet ze zelden, hooguit een glas sherry. Vérder niets. "Als ze de koffie maar lieten staan, dan vond ik het allang goed", lacht ze. "Die drink ik dag en nacht. En als je van een feestje werd weggeroepen? Wat maakte het uit, je was toch wakker Komt dan toch weer terug bij Brazilié. "Als ik de situatie met daar vergelijk, zijn we hier bevoorrecht. Ondanks al die hoge belastingen. Ner gens is het zo goed geregeld als in Nederland. Een voor beeld? Als ik mijn werk heb gedaan, gaat de moeder met haar kind naar zuigelingen zorg. Nee. bij ons loopt het allemaal gesmeerd. Dat zie je pas als je er jaren uit bent ge weest". 'Ik zie me in Brazilié nog een kindje halen: een olielampje was het enige licht dat we hadden. Toen ik 's avonds thuiskwam en in de spiegel keek, zat ik onder het roet. Ondanks alles, ik heb daar heerlijk gewerkt. De mensen vertrouwden je volledig. Daar is het de gewoonte dat de kraamvrouw né de geboorte kip krijgt. Het is meermalen voorgekomen dat ze mij hun laatste kip wilden geven. Om hun dankbaarheid te to- Geen nummers Mevrouw Kurk heeft ook wel eens met de handen in het haar gestaan. In Katwijk, wel te verstaan. Dat zij middenin de nacht moest opdraven en dat er geen huisnummers in die straat waren. Schilders hadden ze alle van de muur gehaald "Dan keek ik maar eens waar licht brandde en belde ik aan. Ja. het is wel eens gebeurd dat ik ergen aanklopte waar juist een feestje in volle gang was. vroeg ik het nummer en telde ik of terug of op. Ik zie nog de gezichten van die feestgan gers toen ze iemand met een verlostas voor de deur zagen staan

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21