Psychische nazorg bij tv-programma's Weer boete voor galerie Uffelen Aanschaf van een gebruikte auto zaak van overleg ÖBOVAG STICHTING KORRELATIE 9 Er zijn helaas altijd mensen die poep roepen en ophangen Wegens openstelling op zondag Ditisjejack! Letterenfonds wil meer van is anders... geld voor vertalers DINSDAG 7 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA H ,door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbii ol ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071—3 44941toestel 215, Schrijven mag natuurlijk ook Voor de gelouterde televisiekijker of ra dioluisteraar mag de in Utrecht geves tigde stichting Korrelatie geen onbe kende meer zijn. Wanneer sommige om roepen een radio- of televisieprogram ma willen uitzenden, dat bij de luiste raars of kijkers psychische nood zou kunnen oproepen, verzoeken zij dik wijls de stichting Korrelatie om de psy chische nazorg op haar schouders te nemen. Na afloop van de uitzending wordt der halve het telefoonnummer (030-331335) van Korrelatie bekendgemaakt en zit een team van maatschappelijk werkers gereed om de tientallen (soms honder den) telefoontjes op te vangen. Slechts zeven telefoonlijnen staan Kor relatie ter beschikking. Coördinator J an Sanner (36) vindt dat aantal echter voldoende. „Of je nou zeven of honderd lijnen hebt, rinkelen doen ze toch alle maal wanneer ons telefoonnummer op de beeldbuis is geprojecteerd", weet hij. En: Mensen bellen nu eenmaal gauw. Ook over heel andere dingen vaak. Vandaar dat ik die zeven lijnen vol doende vind. Want nu is het zo dat, wil je Korrelatie niet in gesprek krijgen, je een doordouwer moet zijn. De zogenaamde seksbellers en scheldende mensen haken al gauw af. Maar zij, die echt om onze hulp verlegen zitten, houden vol en draaien net zo lang ons nummer totdat ze eindelijk doorkomen", aldus Jan Sanner. „Ach", haalt Jan Sanner ietwat misnoegd de schouders op, „maniakken hou je natuur lijk altijd. Ook in het normale telefoonver keer. Er zijn nu eenmaal mensen, die er kennelijk lol in beleven zo maar andere mensen te bellen, „Poep!!" roepen én dan vliegensvlug de hoorn er op leggen." Deze „poeproepers" vallen echter in het niet bij het aantal mensen dat zich met serieuze problemen tot Korrelatie wendt. Kor relatie hoort deze mensen aan en verwijst hen naar de juiste hulpverlenings instanties of biedt zelf hulp. „Het probleem van telefonische hulpverlening", zegt Jan Sanner, „is dat de resultaten amper meetbaar zijn. Je hebt te maken met mensen die hun verhaal kwijt willen of infor matie wensen. Die geef je dan zo goed mogelijk, maar of zij er wat mee doen, weet je niet." „En soms weigeren de mensen hun naam te noemen of terug te bellen. Als hulpverlener zul je dan moeten accepteren, dat je niet weet wat jouw werk oplevert. Ja, af en toe infor meert de politie of deze of ge ne zich soms tot jou heeft ge wend. Dat weet je dan niet, omdat je een beroepsgeheim hebt. Maar op dat moment weet je natuurlijk wel wat er met je cliënt is gebeurd en of je werk iets heeft uitgehaald." Anoniem Korrelatie is te vertalen als „met elkaar in verbinding komen". Begin jaren zestig werd deze stichting opgericht, toen plotsklaps duidelijk werd hoe eenzaam Nederland eigenlijk wel was. Jan Sanner. „Door de komst van de grote woonblokken, vervlakte het contact met de buren en zaten we opeens met een samenleving, die volko men was vervreemd. Plotse ling hadden we te maken met honderden alleenstaanden, die er niet meer uitkwamen." Ondanks alle bestaande hulp verlening bleef men met zijn problemen zitten. Niet in de laatste plaats omdat de drem pel te hoog was. En nu met zoiets als Korrelatie kon men vanuit z'n stoel zijn probleem kwijt en nog anoniem blijven ook. Heel gemakkelijk na tuurlijk en geen kip die er iets van merkte. Ds. Klamer Korrelatie kreeg derhalve een duidelijke opvangfunctie. Vooral ook door haar mede werking aan sommige radio- en tv-programma's. Jan San ner: „Als het even kan wor den wij ingeschakeld bij alle uitzendingen over menselijke problemen, die zo worden gebracht, dat de mensen zich in eerste instantie geen raad weten." Het zijn trouwens uitsluitend de niet-religieuze omroepen, die de medewerking van Kor relatie inroepen. Sommige van die omroepen beschik ken over hun eigen opvang- team. De IKON bijvoorbeeld heeft het radiopastoraat van ds. Klamer, de NCRV haar ei gen sectie nazorg, de EO net zo en ook het NOS-vrouwen- programma „Ot en Sien" heeft eigen personeel, dat zich om de nazorg bekom mert. Overigens zijn het niet louter de media, die de mensen ertoe aanzetten zich tot Korrelatie te wenden. „Ruim de helft van onze cliënten weet ge woon dat Korrelatie bestaat en belt ons", weet de Utrech ter. Opname De stichting Korrelatie, die voor 99 procent telefonisch te werk gaat, vertoont veel over eenkomsten met de Telefoni sche Hulpdienst, die in vrij wel elke grote stad door vrij willigers wordt gerund. „Wij werken met beroepskrach ten. En veel gerichter", meent Jan Sanner. „Bij ons komt het voor dat je in ëën week 600 vragen over één probleem krijgt. Dat vraagt specialisa tie." Deskundigen op het gebied van kanker bemanden dan ook de telefoon, toen de VARA on langs voor de tweede keer de bekroonde film 'Opname' van het Werkteater uitzond. Naar aanleiding daarvan kreeg Korrelatie zo'n 75 telefoon tjes, wat niks is, vergeleken bij de ruim 2000 reacties, waarmee de stichting in het verleden wel eens is over stelpt. Jan Sanner. „Zodra ons tele foonnummer op de beeldbuis is geprojecteerd, reageert ie dereen met wat dan ook. Er bellen mensen, die jou de huid beginnen vol te schelden omdat ze het programma smerig vonden. Uiteraard zijn ze dan aan het verkeerde adres, maar ja, ze zien dat nummer op het scherm en pakken die telefoon. Voorlo pig krijg je het wel allemaal naar je hoofd geslingerd." Korrelatie krijgt daarnaast tel kens weer mensen aan de lijn, die denken rechtstreeks in de uitzending te komen en dat reuze interessant vinden. Een probleemkind is voorts de hijger. En niet te vergeten: de seksuele beller, die minder herkenbaar is. Jan Sanner: „Dat is de man die ter plekke een probleem ver zint en al pratende met één van onze vrouwelijke hulp verleners zichzelf bevre digt." „Zulke telefoontjes zouden al lemaal niet zo vervelend zijn, ware het niet dat daarmee de lijn voor anderen wordt geblokkeerd. En als je dan ook nog eens met een fanatie keling van doen hebt, kan dat flink ophouden." De negen vaste hulpverleners van Korrelatie zijn er echter in getraind zulke gesprekken af te kappen. Jan Sanner. „Wanneer zelfs dat niet lukt, schromen wij niet om heel bot 'Bekijk het maar' te zeggen. Dat is soms de enige manier. Anders word je knettergek." En: „We weten uit ervaring dat je een gesprek na een halfuur beter kunt beëindigen, om dat de ander dan toch niks meer opneemt van wat je zegt." Het aandachtig moeten luiste ren naar alle problemen, die aan Korrelatie worden voor gelegd, legt uiteraard een fik se druk op de hulpverlener zelf. „Daarom zijn er altijd een paar hulpverleners extra pa raat", verklaart Jan Sanner, „opdat iedereen op tijd kan worden afgelost." Het zijn overigens meer vrou wen dan mannen, die bij de stichting Korrelatie aanklop pen. „Ergens is dat heel lo gisch", verduidelijkt Jan Sanner. „Vrouwen zijn meer gewend over gevoelsmatige zaken te praten. Mannen niet Die moeten immers flink zyn!" ADVERTENTIE ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) - Galerie Simonis in Ede is door de eco nomische politierechter mr. Van Houten veroordeeld tot 10.000 gulden boete, nadat de officier van justitie mr. Rut gers van de Loeff een geldboete van 40.000 gulden had geëist. De kunstgalerie had de winkelslui tingswet in februari van dit jaar viermaal overtreden door op zondagen geopend te zijn. De of ficier was van mening dat voor elk van die vier overtredingen tien mille boete zou moeten wor den opgelegd. De politierechter zag het na rijp beraad als een overtreding gevolgd door drie maal een voortgezette hande ling. In zijn requisitoir hield de officier rekening met het feit dat de beide firmanten van de galerie de uit spraak van de Hoge Raad van 8 januari van dit jaar hadden gene geerd. „Zij hebben de uitspraak van ons hoogste rechtscollege aan hun laars gelapt en expresse- lijk en bewust de galerie zondags geopend gehouden, hetgeen met grote publiciteit gepaard ging", aldus de officier. De raadsman mr. R. L. A. Dobbinga uit Dieren zei dat de uitspraak van de Hoge Raad was genegeerd omdat bij die uitspraak rekening was gehouden met een naar ach teraf bleek foutieve verklaring van de heer Simonis over het aan tal verkochte kunstwerken per jaar. Dit bleek veel minder te zijn. Daarom werd opnieuw een zaak uitgelokt door de uitspraak niet te respecteren. Hij zette uiteen dat men in de expo sitieruimte niet „pleegt te verko pen". Het is in de eerste plaats een liefhebberij waar kostendek kende opbrengsten tegenover staan. De eigenlijke verkoop van de schilderijen geschiedt in het algemeen thuis bij de klant, nadat deze zondags de kunstwerken in de expositieruimte heeft beke ken. De inkomsten dekken de kosten van de expositieruimte. De officier vond dat de expositie, mede gezien de kosten van publi citeit door advertenties (gemid deld 4000 gulden per week), niet primair is gericht op de behoefte van het publiek maar op het sti muleren van de verkoop. De poli tierechter was van mening dat - hoewel verkoop meestal bij de ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van Kunstgebitten Dentofix - een aangenaam en hygië nisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt uw gebit de ge hele dag. onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apothe ken en drogisterijen. Van Chintz, dus oersterk. Met capuchon en gevoerd met 'n pepitaruitje. Deze week niet vanaf 86,75 maar alle maten voor 69,- Mt. 116 t/m 176 DEN HAAG (GPD) - Het Fonds voor de Letteren heeft bij minis ter Gardeniers van CRM een voorstel tot verbetering van de positie van literaire vertalers in gediend. De regeling, die een ex tra tegemoetkoming van 4,5 ton van het Rijk vergt, zou al volgend jaar moeten ingaan. In open brief aan de bewinds vrouw wijst het bestuur van het Fonds op de zeer zwakke finan ciële positie van de literaire ver talers. Het vindt dat het Rijk het minimum-honorarium, dat de uitgever aan de vertaler betaalt (7,3 cent per woord), met 100 pro cent moet aanvullen. Bovendien dient het aantal maandeenheden in het kader van de werkbeurzen- regeling van gemiddeld twee tot drie te worden verhoogd. Door dit voorstel zou de literaire ver taler een bruto jaarinkomen kunnen verdienen van 37.804 gulden. Hoewel het Fonds het niet op alle fronten eens is met de inhoud van „Geef ons heden", het onlangs gepubliceerde zwartboek van een groep vertalers, schaart het zich wel achter het daarin inge nomen standpunt dat de sociaal- economische positie van de lite raire vertaler onaanvaardbaar zwak is. klanten thuis zijn beslag krijgt - in de expositieruimte een belang rijk deel van de besluitvorming voor de transactie plaats heeft. „Knelpunten zijn de vragen of de galerie een winkel is en of kunst werken waren zijn. Mijns inziens zijn er sterke argumenten om galerieën onder een vrijstelling van de winkelsluitingswet te brengen. Maar dat is (nog) geen geldend recht. U bent bij mij aan het verkeerde adres om die wet te veranderen". De politierechter betoogde dat men voor een wijzi ging van die wet bij de staatsse cretaris of de vaste kamercom missie moet zijn. „U doet mensen die zich wel aan de wet houden nu oneerlijke concurrentie aan" Comedienne overleden LONDEN - Hattie Jacques, één van Engelands begaafdste comediennes, is dood aange troffen in haar huis. Zij is 56 jaar geworden. De voluptueze actrice is in veel Britse films opgetreden, waaronder een reeks kluchten. Zij was ooit getrouwd met John le Mesu- rier, welbekend Brits karak terspeler in o.a. de televisiese rie "Dad's War". Hattie Jacques heeft eens ge zegd dat zij geen officiële op leiding als actrice had gehad, maar er gemakkelijk in was gerold door haar typische verschijning: gevuld, meteen dito maar niet onknap ge zicht. Voor wie een gebruikte auto wil kopen, is het van belang, met overleg te werk te gaan. Het is goed, de hieronder aangegeven punten in het oog te houden. Koop uw auto bij een gerenommeerd bedrijf: bij een auto bedrijf zelf, óf op een BOVAG-occasionshow, waarbij leden van deze organisatie hun gebruikte en gegarandeerde auto's gezamenlijk hebben tentoongesteld om u een ruime keus te bieden. Een BOVAG-garantiebewijs kan alleen door BOVAG-leden wor den verstrekt, wanneer de waarde van de occasion boven de4000,-- ligt óf meer dan 50% van de catalogusprijs bedraagt. De koper ontvangt daarmee de zekerheid dat binnen de termijn van 3 maanden of totdat 10.000 km met de auto is gereden (dat gene wat het eerst wordt bereikt), alle voorkomende reparaties van verborgen gebreken worden ver holpen. Bij de BOVAG-garantie is een regeling ingebouwd die bemid deling door de BOVAG mogelijk maakt voor het geval dat u het niet met het bedrijf eens bent over de uitvoering van de garan tie. Als deze bemiddeling niet slaagt, kunt u zich wenden tot de ANWB- BOVAG-Geschillencommissie, die een bindend advies uitbrengt. (Brieven aan Postbus 441, 2280 AK Rijswijk - ZH). Writ u zich laten informeren over de precieze inhoud van het BO VAG-garantiebewijs, tot in alle détails? Bij alle op de BOVAG- occasionshow getoonde occasions wordt dit garantiebewijs verstrekt. U kunt gerust inzage bij de ver schillende BOVAG-leden of bij de BOVAG-informatiebalie vra gen. Besluit u tot aankoop, vraag dan een schriftelijke koopovereen komst en zie er op toe dat deze volledig weergeeft wat u met het autobedrijf bent overeengeko- Als u een gedeelte van het aan koopbedrag wilt laten financie ren, wendt u dan tot het autobe drijf of bijvoorbeeld tot één van de financieringsmaatschappijen die ook op deze occasionshow aanwezig zijn. Kortom, oriënteer u goed en doet u dat tijdens de deze week te houden OCCASIONSHOW op 9, 10 en 11 oktober in Groenoördhallen, Leiden Aan deze BOVAG occasionshow, die vrij toegankelijk is. nemen de volgende bedrijven deel: Auto Home, Leiderdorp. Mazda Beuk, Noordwijk. Fiat Bos, Hazerswoude. Talbot Devilce-Reizevoort, Leiden. Peugeot Groenheijde, Noordwijk. Mazda Roel de Groot, Noordwijk. Opel/GM De Heul, Kwintsheul. VW/Audi den Hollander, Katwijk aan Zee. Peugeot van Hoorn, Leiden. Garage Jansen, Wassenaar. VW/Audi Kamsteeg Zuid, Oegstgeest. VW/Audi Garage Korevaar, Leiden. Fiat LAG, Leiden. Leyland Meyknecht, Voorschoten. van Oosten, Zoetermeer. Citroen Rijnland. Leiden. Ford Rijnstreek, Alphen aan de Rijn. VW/Audi Schilthuizen, Voorschoten. vd Velde, Leiden. Citroen Vlietwijk, Voorschoten. Volvo en de financieringsmaatschappijen: Finata bank, Voorburg e Industrieele Disconto Maatschappij, Den Haag. "Een beetje terugkomen" Hugo S. Verbrugh. "Edelsteen en mens". Max Stib- be. De eerste delen uit een nieuwe serie met als ondertitel Chris- tofoor-cahiers. In deze serie zullen belangwekkende ideeën, studies en theorieen worden gepubliceerd, die r kennis van te nemen. Uitg. Christofoor, prijs f 19.50 en f 15- "Het gezicht van de dood" Friednch Husemann. De arts Friedrich Husemann. een van de grondleggers van de antroposofische genees kunde wil met behulp van de anyroposofische uwn nieuwe zin en betekenis van de dood en het sterven zoeken. Hij gaat in zijn studie terug naar de mens in vroeger tijden, die een intuïtief gevoel had over de samenhang tussen het ge- de dood en het ge- he de i Uitg. Christofoor, prijs f 19,50. "De Klimmer". James Salter. Een jonge man, zonder beroep, zoekt zijn eigen weg, los van zijn omgeving. Zijn wereld wordt gekenmerkt door leeg te en gebrek aan houvast Dan be luit hu zich le wagen Hui levensgevaarlijke bergbe- klimmmgen zoals van de Ei- gcr en tic Dru Uitg. IJ Veen, prus f 18.90 "Het anti-hondenboek" Hans Dorresteijn en Fetze Pijlman.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17