"Het zou me niet FEYENOORD WIL KIST verbazen als we een veeg krijgen" VRIJ-UIT Wij Vrouwen moeten geen dommigheden Eisen Harry Kip waarschuwt EN DE HULL HULP DINSDAG 7 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 13 In de gemeentelijke commissie voor onderwijszaken is vorige week een rapport behandeld over de in Leiden beoefende takken van sport op de scho len. Het gemeenteraadslid mw Van Dongen (PvdA) maakte zich bij die gelegen heid nogal druk over het feit dat boksen, gewichtheffen en polsstokhoogspringen alleen door jongens konden worden beoefend en kunstzwemmen alleen door meisjes. "Het rol lenpatroon in de schoolsport dient te worden doorbroken", riep ze uit. De voorzitter van de school sportcommissie D. J. de Jong, verwees mevr. Van Dongen daarvoor echter naar het mi nisterie van CRM. Het door breken van rollenpatronen lag niet op de weg van zijn commissie, vond hij. Onder De Jong zullen geen re voluties uitbreken, dat is wel duidelijk. Al werd laier dan wel bepaald dat straks alle takken van sport toegankelijk moeten zijn voor de beide ge slachten. Ik ben niet zo'n progressieve- ling, maar wel zeer li beraa l in dit soort zaken. Als meiden lekker knus met mekaar in het café willen zitten, vind ik dat best. Al komen ze daarna op hun handen lopend mond- harmonicaspelend thuis, u hoort er van mij geen kwaad woord over. Waar ik wel tegen ben is dingen te creëren, waaraan (nog) geen behoefte bestaat. Kunst- zwemmen is door en voor vrouwen ontwikkeld. Het is van een aparte schoonheid. Mannen voelen er om de een of andere reden niet voor. Mis schien omdat ze denken het niet (zo goed) te kunnen. Wie zal het zeggen. Als ze het wil len laten ze het echt wel horen Wellicht zal mw Van Dongen nu roepen: ja, de vrouwen doen de vuile vaat doorgaans ook beter, maar daarom moet wel degelijk de mogelijkheid (wat heet) bestaan dat de kerels zich aan de aanrecht melden. Geheel mee eens, geheel mee eens. Maar dat is een dage lijks terugkerende verplich ting en géén naor eigen belie ven gekozen vrije-tijdsbeste- ding. Het ergst is wel dat mw Van Dongen schoolmeisjes de gele genheid wil geven te boksen, ook al zijn er uit "de basis" nog geen geluiden gekomen dat dat op prijs zou worden gesteld. Boksen is een beden kelijke tak van sport, in en kele landen dan ook verboden. Voor Ali-Holmes kom ik wel iswaar mijn bed uit, maar dat is uit pure nieuwsgierig heid en laaghartige sensatie zucht. In mijn betere momen ten zeg ik tegen de bokssport: nee. Want het doel ervan is de ander het bewustzijn te ont nemen en dat kan ook mw Van Dongen niet goedvinden. Als boksen niet bestond, zou het zeker niet moeten worden uitgevonden. Ik zal nu wel Dick Snik (de vader, moeder en zo langzamerhand ook het kind van de Leidse bokssport) om mijn nek krijgen, maar dat moet dan maar. In haar ijver om meisjes toch maar vooral hetzelfde te laten Mw. H. van Dongen doen als jongens wil mw Van Dongen ook de blunders van de mannenwereld voor vrou wen toegankelijk maken. Dat stemt zeer droefjes. Wij Vrouwen moeten geen dommigheden Eisen. Hockey Zondag maar eens naar het hockeyveld getogen, want daar was ik lang niet geweest Gekeken naar Roomburg 5- LMHC 11 om de koppositie van de zoveelste klasse onder bond. Ik stond daar niet toe vallig, want in Roomburg spelen nogal wat mensen van deze krant: Nico Faas, de lay out redacteur (een en al ijver in het veld), de lange Rob Voo- ren, literair medewerker (als eigenzinige doelman draagt hij geen masker "omdat ze toch niet zo hoog kunnen schieten"), René v.d. Velden, de stadsredacteur en Ton van Brussel, de sociaal-econo misch redacteur (hij speelt zoals zijn vak hem voor schrijft: zuinig). De sfeer bij het hockeyen is door- eengenomen aangenaam. Toen Roomburg een wat du bieuze strafbal kreeg toege wezen, namen de LMHC-spe- lers de arbiter alleen maar even van hoofd tot voeten op. Zo van: "Kan dit nu wel? Is u wel goed bij het hoofd?" Maar ze zeiden vrijwel niets en ze gingen ook niet aan de kledij van de goede man sjorren. LMHC zegevierde met 3-1 en kwam dus alleen aan kop, wat een der Roomburgers langs de kant deed zeggen: "Heel goed, dan houden die lui van het vijfde voorlopig eens hun grote mond". Na afloop dronken de teams in het fraaie, nieuwe clubhuis van Roomburg gezamenlijk een biertje, nou ja, een paar biertjes. Toen ik nog voetbal de, wilde ik nooit met de te genstander iets nuttigen. Mijn enige begeerte was uit zijn schedel port te drinken. Vervolgens heb ik nog gekeken naar de Roomburg-vetera nen, want daarbij ontwaarde ik de Leidse wethouder Dick Tesselaar. Ook hij bleek te hockeyen zoals hij wethou- dert hard raakslaan en af en toe vréémde missers. De tegen stander was Klein Zwitser land, een elftal keurige cap tains of industryzo te zien. Bij het inslaan hoorde ik de doelman zeggen: "Nee, het gaat nu wel weer, alleen bij slidings heb ik nog wat last van het been" Het peil van beide wedstrijden was niet om over naar huis te schrijven, maar ik kon er naar kijken met een sigaar in het hoofd en een glas port in de hand en dan maakt het niet uit wat ze voor mijn ogen af draaien. Jean Robic Bij een verkeersongeval is giste ren de oud-wielrenner Jean Robic om het leven gekomen. Hij werd 59 jaar oud. Robic was in zijn tijd de kleinste renner in het peloton (1J57 m) en figuurlijk mocht men hem al evenmin tot de groten reke nen. Hij zegevierde welis waar in de eerste naoorlogse Tour de France (1947), maar die was door het ontbreken van de sterke Italianen wel zeer zwak bezet. (In de laatste etappe reed Robic de uitge putte gele-truidrager Bram- billa op 12 minuten). De Franse pers schreef hem na die zege groot en Robic moet geweten hebben dat hij niet tot de categorie campionissi- mi behoorde. Hij was een middelmatig coureur, maar hij had één groot talent: hij kon klimmen. In de Pyreneën en Alpen was hij in zijn ele ment, zij het dat hij niet van de klasse van Coppi, Bartali of Gaul was. Zijn bijnaam "Biquet" (Bokje) weerspiegelde zijn kracht en zijn ongemakkelijke per soonlijkheid, want ach, wat had die man een rotkarakter Hij was koppig, nukkig, ei genwijs, aanstellerig. Altijd drukte zijn hoofd de hoogste graad van irritatie en onte vredenheid uit. Hoewel hij na zijn Tour-zege nog maar wei nig overwinningen van im portantie boekte, behield de weerbarstige Breton toch zijn faam. De F ranse pers liet hem niet vallen, hoe humeurig hij ook was. Als hij weer eens een journalist zijn huis had uit gegooid omdat hij rust wilde hebben dan heette hij in de dagbladen een tijdje "de he remiet van Bretagne" Er was ook altijd wat met hem. Had hij in de Alpen al zijn tegenstanders uit het wiel ge reden en leek zijn triomf zeker dan maakte hij een lelijke smak of hij kreeg drie lekke banden achter elkaar (die je in die tijd als renner zelf moest verhelpen). Het aantal kwetsuren dat hij in zijn prof- camere (1944-1953) opliep was enorm, vandaar dat hij als één der weinigen in die pe riode met een valhelm reed. Drama en tragiek vergezelden hem trouw. Jean Bobet (de broer van Loui- son) beschreef eens het gezicht van Robic na een valpartij in één flonkerende zin: "Sesyeux gris scrutaient sans ciller la vilaine gueule du destin" (Zonder te knipperen mon sterden zijn grijze ogen de schurkachtige bek van het noodlot). Maar watje ook voor onaardigs over hem kon zeggen (en dat is veel), hij was stellig moedig. In dat kleine lijfje van nog geen 55 kilo huisde een leeuw Een zeer gepikeerde leeuw. Scheidsrechters Een paar weken terug heb ik het in deze rubriek gehad over het tekort aan voetbalscheids rechters, vooral op Afdelings niveau. De voorzitter van de regionale scheidsrechters- commissie, Jac. van Leeuwen en de secretaris van de Cen trale Opleiding voor Voetbal scheidsrechters (COVS-Lei- den). Piet v.d. Meer. meenden dat er in de Afdeling Leiden geen noodsituatie bestaat, maar om alles goed te doen zou wel het dubbele aantal scheidsrechters van nu voor handen moeten zijn. Ik heb toen opgemerkt dat ik dat wat met elkaar in strijd vond. Een paar door mij geraadpleegde ingewijden zeiden dat er wel degelijk sprake is van een noodsituatie. En wat lees ik in het laatste nummer van hel clubblad van de voetbalvereniging Leiden? Dit: "Bij diverse elftallen staan soms wel,dan weer geen scheidsrechters vermeld. On danks pogingen iemand be reid te vinden een wedstrijd te laten leiden, zal het toch wel meerdere malen kunnen ge beuren dat het thuisspelende elftal zelf voor een scheids rechter moet zorgen U zult dus één van de mensen uit uw elftal moeten laten funge ren als scheidsrechter" Dit lijkt mij toch wel tekenend De naam van de opvolger van Hans Kraay als trainer van FC Den Haag zal aan het eind van deze week bekend zijn. Dit verklaarde voorzitter Pieter den Duik gisteravond na een bestuursvergadering, waar de or- volging van Hans Kraay centraal stond. Kraay. die voor een jaar bij FC Den Haag had getekend, nam zoals bekend afgelopen zaterdagmiddag het besluit definitief met de actieve voetbal sport te stoppen vanwege herhaaldelijk terugkerende medische klach ten. Al tweemaal eerder had de 43-jarige Kraay overigens al af moeten bellen voor een wedstrijd van FC Den Haag. In al die gevallen nam assistent-trainer Piet de Zoete de taken van Kraay waar. Pieter den Duik. "Probleem is dat De Zoete geen A-diploma bezit en persoonlijk ook liever niet als hoofdtrainer wil gaan fungeren. Dat zou voor hem met zijn andere werkzaamheden ook niet eens kunnen De WON (Vereniging van Oefenmeestersi heeft de KNVB. na telefonisch contact met ons, inmiddels geadviseerd De Zoete dispensatie te geven om zodoende de selectie te kunnen blyven trainen totdat wij een opvol ger voor Kraay hebben gevonden" ROTTERDAM - Feyenoord wil Europees topscorer Kees Kist van AZ'67 contracteren. Nog deze week zal Feyenoord-directeur Peter Stephan contact opnemen met Klaas Molenaar van AZ'67 omtrent de mogelijk heden van een transfer van Kist. Bij Feyenoord veronderstelt men dat de Alkmaarse leiding Kees Kist wel wil laten vertrekken, nu deze als gevolg van het nieuwe concept van Georg Kessler min of meer overbodig is geworden. AMSTERDAM - Van de prestaties van het Israëlische nationale team (tweede op de EK) en die van Maccabi Tel Aviv (verliezend finalist in de Europa Cup I) is men op de hoogte. Stephan oriënteerde zich binnen de Rotterdamse spelersgroep ten aan zien van Kist en kwam tot de conclusie dat ook anderen vinden dat hij de spits is die het spel van Feyenoord een nieuwe dimensie kan geven. Naar verluidt, vraagt AZ'67 een bedrag van om en nabij de twee miljoen gulden. Johan Neeskens zal vrijwel zeker terugkeren in het Europese voetbal. Nottingham Forest heeft voor de 2£-jarige Nederlander een bedrag over van 3.5 miljoen gulden. Neeskens heeft nog een contract bij de New York Cosmos voor eén jaar. De ex-international is door vele keren absentie tijdens trainingen en wedstrijden het afgelopen sei zoen slechts weinig in actie geweest voor de Amerikaanse club. Nottingham Forest is na de vijf miljoen opleverende transfer van Gary Birtles naar Manchester United gemakkelijk in staat de drie miljoen voor Neeskens uit te trekken. Van de klasse van spelers als Ber- kovitz en Leibowitz evenzeer terwijl ook een club als Hapoel Tel Aviv een redelijke naam heeft. Alleen wat, zo vroeg men zich bij Parker Leiden af, stelt in vredesnaam Hapoel Ramat Gan voor, de tegenstander die bij de loting voor het Europa Cup II- toemooi in München als eerste uit de bus rolde. Nog nooit van gehoord. Weliswaar komend uit een land met topclubs en top- spelers, maar desalniettemin een onbeschreven blad, dat Hapoel Ramat Gan. Vervelend voor Lei den dat dit jaar heel ver wil ko men maar van de eerste de beste opponent nauwelijks iets afweet, hetgeen natuurlijk een gevaar met zich meebrengt. Het beste wat je in zo'n geval doen kunt is Harry Kip even aan te schieten. Die weet in dergelijke situaties altijd raad. De 32-jarige Leidse center, woon achtig en lesgevend in het onder de rook van Schiphol weggestop te Badhoevedorp, kent namelijk zijn gelijke niet wat betreft het spelen voor de diverse Europese bekers, net zo goed als er hier in Nederland iemand rondloopt die meer interlands achter zijn naam heeft staan dan diezelfde Harry Kip. In alle uithoeken van Euro pa deed hij kennissen op, al maakte hij nergens meer vrien den dan juist in Israël, een land dat hij al zo'n tienmaal bezocht. Destijds met Levi's, Kinzo en het nationale team en recentelijk nog privé. Uitstekende herinnerin gen aan het basketbal, de spelers, Mosje Dayan en Dahlia Lavi ko men bovendrijven als hij terug gaat in de tijd. Kip, dit seizoen overigens bezig aan een opmer- kelij ke opleving - daarover later - blijft echter niet te lang stilstaan bij wat is geweest. Hij kent het Hapoel Ramat Gan van nu net zo goed. En heft direct een waar schuwende vinger. "Want", zegt hij, "ik heb het idee dat sommige mensen, omdat ze nog nooit van de ploeg hebben gehoord, den ken dat Hapoel niks voorstelt. Nou, vergeet het maar. Het klinkt misschien niet zo positief, maar ergens ben ik best bang voor die uitwedstrijd. Volgens mij wordt het karwei behoorlijk onder schat. Het zou me dan ook niet verbazen als we daar een flinke veeg kregen". Voordat die weinig goeds voor spellende woorden over zijn lip pen kwamen geeft de 2.10 meter lange Harry Kip, die in zijn vrije tijd af en toe ook nog optreedt als dressman en dan speciaal voor de wat groot uitgevallen types ('Als je bij ons niet rechtop door de deur kan krijg je een aardige lange - shawl cadeau'), een indi catie van de kracht van Hapoel Ramat Gan. "Net als Maccabi spelen ze dat typische beheerste spelletje. Economisch basketbal, zeer gecontroleerd. Drie spelers komen uit voor het Israëlische team: Moskovitz, Sletcher en Stéve Kaplan. Die laatste is een genaturaliseerde Amerikaan die vroeger voor Rutgers University speelde. Daarnaast beschikken' ze over twee sterke Amerikanen, Flemming en Walk. Eerstge noemde speelt er al een tijd en Neil Walk is afkomstig uit de profrijen van de Phoenix Suns. Een center, 2.10 meter lang dus geen kleine jongen," zegt Kip en die kan het weten. "Er is", gaat hij verder, "nog een factor die van Hapoel Ramat Gan (de naam is ontleend aan een bui tenwijk van Tel Aviv red.) een niet te onderschatten tegenstan der maakt. Dat is het publiek. De tent is zonder twijfel uitverkocht. Ik vermoed dat ze in de hal van Maccabi spelen. Dat betekent dat er 10.000 toeschouwers zullen zijn. Hoe bedoel je, wild Een complete heksenketel, reken daar maar op. Basketbal is sport nummero éen in Israël, de men sen lopen er echt warm voor. Ze Michel I alke gepasseerd HEERLEN (AN P) - Michel Valke is niet opgesteld in het Nederlands B-elftal, dat vanavond in Kerkra- de aantreedt tegen West-Duits- land B. De middenvelder van PSV zal wegens vormverlies plaats moeten nemen op de re servebank. De opstelling van het Nederlands B-elftal is: Doel: Hiele (Feye noord), Achter Molenaar (Ajax», Dusbaba (Anderlecht), Balke- stein (Feyenoord) en Zondervan (FC Twente); Midden: Marijnis- sen en Ehlen (Roda JC), Arntz (AZ '67); Voor. Vreijsen (NAC), Schapendonk (MVV) en Ver meulen (Feyenoord). zijn wat Oai aangaat een stuk ver der dan wij. Schitterende hallen hebben ze daar. Die van Maccabi is gigantisch mooi. Zoiets kennen wij in Europa niet. Overigens zit ik, persoonlijk dan, helemaal niet in over het publiek. Sterker nog; hoe meer, hoe beter" Dat motto komt trouwens, zij het in andere zin, opnieuw naar voren als Harry Kip een verklaring tracht te geven voor het feit zo'n gemotiveerde indruk maakt. Die 'wedergeboorte' leidde er bij de inmaakpartij tegen Amstel veen zelfs toe dat hij bestempeld kon worden tot uitblinker van de wedstrijd en het is een tijd gele den dat die status kreeg toebe deeld. "Ja", beaamt hij, "ik vind zelf ook dat het weer erg lekker gaat. Ik denk dat er verschillende redenen voor zijn. De belangrijk ste is dat ik van Han Wallaart het volledige vertrouwen krijg. Het geen blijkt uit de speeltijd". Twee andere factoren spelen daar naast ook een rol. Kip: "Vorig sei zoen had ik het gewoon veel te druk. Naast het lesgeven volgde ik ook nog twee studies en de druk waaronder je dan staat heeft natuurlijk z'n weerslag op je spel. Toen ik daarbij bemerkte dat ik door bepaalde mensen ook nog min of meer in de steek werd ge laten verloor ik echt een beetje het plezier in mijn spel. Ik besloot toen om voor het eerst sinds zes jaar eens flink van de vakantie te genieten en dri^ maanden totaal niets aan basketbal te doen. Vooral dat heeft me ontzettend goed gedaan. Lekker alles doen waar ik zin in had. Ik kwam dus dit seizoen fris aan de start. Bo vendien heb ik inmiddels die studies afgerond en heb dus maatschappelijk minder zorgen. Ik voel me nu een stuk beter dan vorig jaar. Afgezien dan van het feit dat ik eigenlijk wat te licht ben geworden. Ik zit onder de honderd kilo en dat is te weinig. Hoe het komt weet ik niet. Het gaat wel ten koste van je kracht. Maar ook dat zal wel weer goed- komen. Eerst maar eens 'het probleem' Hapoel Ramat Gan oplossen. Dat is vooralsnog be- langrijker." AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13