Winst liberalen versterkt regerings coalitie Opnieuw crisis in België Sa Carneiro zegt Eanes de wacht aan Demonstraties in Parijs na aanslag Schmidt weer bondskanselier, Strauss teruggewezen Winst FDP maakt SPD kwetsbaar MAANDAG 6 OKTOBER 1980 BUITENLAND Na verlies links in Portugal: LISSABON (DPA/AFP/Reuter/ GPD) - De lijsttrekker van de Portugese Democratische Allian tie, eerste-minister Francisco Sa Carneiro, heeft vandaag voor speld dat president Eanes de pre sidentsverkiezingen op 7 decem ber a.s. verliest. De man die zijn aanhang in de gisteren gehouden parlementsverkiezingen met meer dan 2 pet zag toenemen, verklaarde: "De president van de republiek heeft openlijke steun gegeven aan het republikeins-so cialistische front dat de verkie zingen verloren heeft. Omdat wij nu de meerderheid en een rege ring hebben, moeten we een pre sident kiezen in de lijn van deze meerderheid en deze regering". De betrekkingen tussen president Eanes en de regering-Sa Carnei ro, die begin januari aantrad na de verkiezingen van december vorig jaar, waren voortdurend slecht, maar ze bereikten een ab soluut dieptepunt toen de pre mier tijdens de jongste verkie zingscampagne verklaarde dat hij nooit meer zou regeren met Eanes als president. De Democratische Allantie heeft haar eigen kandidaat voor het presidentschap in de persoon van de 52-jarige generaal Soares Car neiro die als anti-communist te boek staat. De toekomstige pre mier heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de grondwet, die is opgesteld na de "Anjerrevolu tie" van 25 april 1974, hem veel te socialistisch is. Zo is hij vast vah plan het eigendom van banken, verzekeringen en basisindus trieën in particuliere handen te rug te geven. Overigens is. generaal Eanes nog lang niet verslagen. In 1976 werd hij in de eerste ronde tot staats hoofd gekozen. Zijn aanhang, meer dan 60 pet van de kiezers, bevond zich vooral bij de socialis ten, maar ook onder de sociaal democraten, de partij van Sa Carneiro. De verliezers bij de verkiezingen - de communisten onder aanvoe ring van Cunhal en de socialisten onder ex-premier Soares - had den in hun verkiezingscampagne nogal met modder gegooid naar Sa Caneiro. Cunhal, die lijstaan voerder was van de Verenigde Volksalliantie en die geldt als een zeer aan Moskou loyale commu nist, had vermeende onregelma tigheden bij het vereffenen van oude bankschulden van Sa Car neiro tot een belangrijk thema van de verkiezingsstrijd ge maakt. De socialisten pakten de eerste-minister in zijn privé-le- ven. Sa Carneiro woont samen met een vrouw zonder dat zijn wettige huwelijk ontbonden is. Maar beide kwesties hebben het succes van de democratische alliantie kennelijk niet kunnen verhinderen. Uitslag mocratische Alliantie aan de macht zal blijven. De linkse op positie wil ook de schade weer herstellen die de landbouwcol- lectieven in het zuiden van de conservatieve regering hebben ondervonden. Landerijen die door de regering Sa Carneiro in handen van de vroegere groot grondbezitters werden gespeeld, zullen dan weer aan de collectie ven worden teruggegeven. Duizenden personen demonstreren op de Champs Elysées i personen waren gedood. i Parijs, nadat bij een aanslag op een synagoge vier (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Als gevolg van de bomaanslag op een synagoge in de Parijse Rue Copernic, die afgelopen vrijdag in het begin van de avond plaats vond, is inmiddels een vierde slachtoffer overleden. Van de vier dodelijk getroffenen is er één van joodse afkomst. Het is een 42-jarige vrouw die de Israëlische nationaliteit bezat en toevallig voorbij kwam toen de bom ontplofte. Het afgelopen weekeinde waren er naar aanleiding van de aanslag talloze protestdemonstraties in heel Frankrijk. Ook werden beschuldigingen geuit aan het adres van de politie, dat 20 procent van de leden van de verboden neo-nazistische beweging FANE deel van het politie-apparaat zou uitmaken. De protestbetogingen concentreerden zich aanvankelijk in Parijs rond de synagoge in de Rue Copemic. van waaruit enige optochten stadwaarts trokken, onder andere naar het ministerie van binnenlandse zaken. Tot de deelnemers aan een herdenkingsdienst in de synagoge en aan de optocht later behoorde behalve de socialistenleider Francois Mitterrand ook madame Simone Veil, de voorzitter van het Europese Parlement. Madame Veil verliet echter de manifestatie op het moment dat een aantal betogers de kreet aanhief dat minister van binnenlandse zaken Bonnet en president Giscard „medeplichtig aan de moord" waren. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse kiezers hebben Franz Jo sef Strauss teruggewezen. De christen-demo cratische oppositie is er bij lange na niet in ge slaagd de door haar bezworen „noodzakelijke ommekeer" van de Duitse politiek te bewerk stelligen. In heel Portugal werd gisterne met spanning gewacht op de uitslag van de parlementsverkiezingen. Met 300.000 van de 6,5 miljoen stemmen geteld, stonden de re geringspartijen van de Democra tische Alliantie gisteravond op winst. De conservatieve coalitie steeg ruim 2 procent in vergelij king met vorig jaar (58 procent tegen 55,7). De socialisten gingen een procent achteruit (van 23,7 naar 22,7), evenals de communis ten (12,2 tegen 13,4 vorig jaar). Deze voorlopige uitslag wijst er op dat de regering-Sa Carneiro geen gevaar loopt zijn absolute meerderheid te verliezen. De verkiezingen zelf verliepen op een paar kleinigheden na zonder problemen. Het opkomstpercen tage was met circa 86 procent zo'n 2 procent boven dat van de ver kiezingen in december vorig jaar. Zes jaar na de Anjerrevolutie kun nen deze verkiezingen een beslis sende wending betekenen in de Portugese politiek. Het nieuwe parlement zal voor het eerst weer grondwettelijke bevoegdheden hebben en kan dus een einde ma ken aan de zogeheten revolutio naire verworvenheden. De De mocratische Alliantie wil met name de nationalisaties van ban ken en groot-industrie terug draaien. Ook willen de conserva tieven de invloed van de grote communistische vakcentrale te rugdringen. Socialisten en communisten vre zen een terugkeer naar het dicta toriale tijdperk wanneer de De- Bij de gisteren gehouden verkie zingen in de Bondsrepubliek behaalden CDU en CSU onder lijsttrekker Franz Josef Strauss slechts 44,5 procent van de stemmen, een verlies van 4,1 procent ten opzichte van 1976 en het op één na slechtste resultaat in de geschiedenis van de Union. Strauss geen bondskanselier en een nieuwe sociaal-liberale coali tie die aanzienlijk versterkt aan haar nu al vierde regeringsperio de kan beginnen. Dat komt voor al door de grote winst van de libe rale FDP. Met 10,6 procent (2,7 procent meer dan vier jaar gele den) boekte zij haar beste resul taat sinds 19 jaar. De SPD kreeg 42,9 procent, wat vergeleken met 1976 een lichte winst van 0,3 pro cent betekent. De Groenen ble ven met ruim 2 procent ver onder de kiesdrempel. In de negende Bondsdag, het 496 zetels tellende Westduitse parle ment, beschikken SPD en FDP nu over een meerderheid van 45 afgevaardigden (was 10). De Bondsdag zal in de komende pe riode overigens een zetel méér tellen doordat de SPD in de deel staat Sleeswijk-Holstein een ex tra zetel in de wacht sleepte. Daar zijn namelijk meer SPD-kandi- daten direct gekozen dan het aan- Gueiler weg uit Bolivia LA PAZ (DPA/Reuter) - De voor malige presidente van Bolivia, mevrouw Lidia Gueiler die in juli bij een militaire staatsgreep werd afgezet, is zaterdag met een Westduits verkeersvliegtuig naar Frankfort vertrokken. Ooggetuigen in La Paz zeiden dat zij op het internationale vliegveld El Alto gezien hadden dat me vrouw Gueiler aan boord van het toestel van de Lufthansa ging en dat zij door de Vaticaanse afge zant mgr. Alfio Rapisarda naar het vliegveld was gebracht. Mevrouw Gueiler had na de staats greep op 17 juli haar toevlucht gezocht in de apostolische nun tiatuur in de Boliviaanse hoofd stad. Staakt-het-vuren Irak opgeheven (Van onze verslaggever Marien van den Bos) BAGDAD - Met een enorme dreun, die het hotel op zijn grondvesten deed schudden, kwam gister morgen vroeg al een eind aan het door Irak eenzijdig afgekondige staakt-het-vuren van zaterdag avond. De Iraakse minister van defensie, luchtmaarschalk Ad- nan Kheir Alah Tilfah, verklaarde zaterdagavond laat op een pers conferentie dat Irak van 5 tot en met 8 oktober een wapenstil stand in acht zou nemen, mits Iran niet door zou gaan met de vijandelijkheden. Om ongeveer zes uur in de ochtendschemering ging in Bagdad al weer het lucht alarm, gevolgd door een bomin slag om en nabij het milit'aire vliegveld van de hoofdstad. Ook aan het front in de zuidelijke olieprovincie Khoezestan ging de strijd gistermorgen onvermin derd voort. Het zestigste com muniqué van het Iraakse opper bevel spreekt daarom nu van een voortzetting van de opmars tegen Iran. tal zetels waarop deze deelstaat via de zogenaamde tweede stemmen in feite recht had. De opkomst bedroeg iets minder dan 89 procent. Dat was circa 2 procent geringer dan vier jaar geleden. Onderhandelingen Morgen beginnen SPD en FDP met de coalitie-onderhandelingen. Bondskanselier Schmidt, die nog tijdens de verkiezingsavond met SPD-voorzitter Willy Brandt en FDP-voorzitter Hans-Dietrich Genscher sprak, zei dat de huidi ge sociaal-liberale politiek „on beperkt" zal worden voortgezet. Hij noemde in de eerste plaats een politiek van het militaire evenwicht, de ontspanningspoli- tiek met het oosten en het bewa ren van de binnenlandse sociale vrede. „Wij kunnen fatsoenlijk verder regeren. Duitsland blijft berekenbaar", aldus Helmut Schmidt, die verklaarde een „zeer tevreden" man te zijn. Vice-kanselier Hans-Dietrich Gen scher zei dat zijn partij niet meer ministerposten in het nieuwe ka binet zal eisen dan de bestaande vier. Politici van CDU en CSU gaven toe dat hun belangrijkste doel, het behalen van de absolute meerderheid, niet was gelukt. Tegelijkertijd legden zij er de na druk op dat de Union de sterkste politieke fractie is gebleven. Kandidaat-kanselier Fransz Josef Strauss wees erop dat zijn kandi datuur slechts voor 1980 heeft gegolden en dat hij ook als minis ter-president van Beieren in de toekomst een belangrijke rol in de Duitse politiek zal spelen. Als premier van Beieren heeft Strauss het recht om de Bonds dagtoe te spreken. De omstreden christen-democratische lijst trekker, wiens weinig genuan ceerde uitspraken naar alle waar schijnlijkheid veel kiezers naar de FDP hebben gedreven, liet gisteren nog open of hij in 1984 weer van de partij zal zijn bij de dan te houden verkiezingen. Moeilijk Strauss gelooft dat het verkiezings resultaat betekent dat kanselier Schmidt nu aan de moeilijkste tijd van zijn politieke loopbaan begint. Hij zou dooreen versterk te FDP steeds meer moeite heb ben om „de naar links geschoven sociaal-democratische partij" aan de teugels te houden. Strauss noemde de uitslag van de verkie zingen een "Pyrrus-o verwin ning" voor Schmidt. CDU-voorzitter Helmut Kohl legde er de nadruk op dat de Union de sterkste politjeke kracht in de Bondsrepubliek is gebleven. Daarom is er volgens hem geen reden om bij de pakken neer te zitten. Hij is zelfs van mening dat er voor de oppositie een „goede basis" is gelegd om „verder te werken". Tass Het Russische persbureau Tass meldde al een uur na het sluiten van de stemlokalen het door de computers voorspelde verlies Een brede lach op het gezicht van Helmut Schmidt, die, vooral dankzij de winst van de liberale FDP met minister Genscher als voorman (achter Schmidtweer vier jaar bondskanselier in West-Duitsland zal zijn. van CDU-CSU. Het is geen ge heim dat Moskou liever de so ciaal-democraat Schmidt in Bonn ziet regeren dan Strauss, die in de Oostblokpers in het verleden synoniem was voor de "Westduitse wraakzucht". Een officiële reactie uit Washington was er gisteravond laat nog niet, maar in politieke en diplomatie ke kringen werd, ondanks strub belingen tussen Carter en Schmidt in het verleden, toch met tevredenheid gecontateerd dat de continuiteit in de West duitse buitenlandse politiek ver zekerd blijft. In de meeste Westeuropese rege ringscentra werd het accent ge legd op de winst van de FDP en de mogelijke gevolgen die de vergrootte liberale invloed op het politieke handelen van Schmidt kan hebben. Bij de EG in Brussel werd met belangstellin g uitge keken naar de nieuwe ministers van economie en financiën die Duitslands rol zal zwaargewicht binnen de Gemeenschap gestalte moeten geven. Buiten Duitsland werd, zo blijkt uit de reacties, een voortzetting van de huidige regeringscoalitie al verwacht. In verschillende Euro pese landen was voor wat betreft de nieuwsmedia een zekere op luchting merkbaar dat Strauss het niet had gehaald. Voor de Zwitserse tv werd hij beschreven als „de stier van Beieren". (Van onze correspondent lHans Amesz) BONN - FDP-voorzitter en mi nistervan buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, de winnaar van de Westduitse verkiezingen, zei gisteravond al dat de verkiezingswinst van zijn partij niet zal leiden tot liberale eisen voor meer ministers in het volgende ka- binet-Schmidt. Dat zou ook veel gevraagd zijn, want libe rale ministers bezetten nu al belangrijke posten. Genscher zelf is behalve minister van buitenlandse zaken ook vice- kanselier en zijn partijgeno ten Lambsdorff, Baum en Ertl beheren economische zaken, binnenlandse zaken en landbouw. Dat de vrije democraten zonder een uitbreiding van het aantal ministersposten hun positie in een sociaal-liberale coalitie aanzienlijk hebben verbe terd, staat echter niet ter dis cussie. Na de voor de FDP ca tastrofaal verlopen deelstaat verkiezingen in Noordrijn- Westfalen - zij behaalden op 11 mei niet de kiesdrempel van 5 procent en kwamen dus niet in het deelstaatparle ment, de Landdag - zijn Gen scher en de zijnen erin ge slaagd het op één na beste re sultaat uit de FDP-geschie- denis te boeken. Voor de sociaal-democratische SPD betekent dat dat zij in de toekomst veel meer rekening moet houden met de FDP. En dan met name met de zoge naamde rechtervleugel van deze partij, want het staat vast dat de liberalen vooral stem men ten koste van de CDU- CSU hebben gewonnen. In Bonn wordt er nu al over ge praat dat deze ontwikkeling mogeiijk zou kunnen voeren tot een andere opstelling van de FDP tegenover een CDU- CSU zonder Strauss. Met na me op economisch gebied zijn er veel raakpunten tussen een FDP-coryfee als minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff en een ge matigde CDU-CSU onder eventuele leiding van politici als Gerhard Stoltenberg, Ernst Albrecht of Helmut Kohl.s In de Bondsrepubliek bestaat bij de kiezers noch een so ciaal-democratische noch een christen-democratische meerderheid. De verkie zingsuitslag van gisteren heeft aangetoond dat de be volking groot voorstander van het zogenaamde drie-par- tijensysteem is. De FDP gaat dus een belangrijke rol spe len. Zij kan de SPD dreigen de band met de sociaal-de mocraten op te geven als deze te veel „socialisme" zouden willen. By de komende coa litieonderhandelingen over de medezeggenschap zal dat waarschijnlijk al duidelijk worden. Kortom, de SPD is, om het maar zo uit te druk ken, kwetsbaarder gewor- dcn. BRUSSEL - De Belgische premier Wilfried Martens probeert een uitweg te zoeken in de politieke crisis die zaterdag tot het aftre den van zijn regering leidde. Ko ning Boudewijn vroeg de breuk in de zes-partijencoalitie te „lij men" nadat de premier het ont slag van de regering had aange boden. Inzet van de crisis vormen de voorgenomen bezuinigingen op de sociale uitkeringen. In de zogenaamde „Regering van Nationale Unie" (van Vlaame en Waalse christen-democraten, so cialisten en liberalen) werd al wekenlang onderhandeld over bezuinigingen op de overheids uitgaven. De zes partijen zijn het erover eens dat er gesnoeid moet worden, maar over de manier waarop dat moet gebeuren, ble ken socialisten en liberalen het voortdurend grondig oneens. De christen-democraten hielden zich meestal in het veilige mid den. Afgelopen week werd duidelijk dat de liberalen, die zich sterk maken voor forse bezuinigingen, uit de regeringscoalitie werden gema noeuvreerd. Bij de opstelling van een globaal plan voor bezuini gingen en nieuwe inkomsten voor de overheid, dat in totaal bijna drie miljard gulden omvat te. werd men het niet eens over de vraag waar de laatste 150 miljoen gulden besparingen gevonden moesten worden. De liberalen stelden voor te snoeien in de werkloosheidsuitkeringen Socialisten en christen-democra ten, die de vakbonden te vriend willen houden, vei Betten zich i Vlaamse socialistische partijlei der Karei van Miert zei: „Dat be tekende dat vijfentwintig dui zend werklozen niet langer een uitkering zouden krijgen, en dat is onaanvaardbaar". Premier Martens: „Het was maar een ge ring meningsverschil, maar met principiële kanten". De liberalen lieten zich echter niet uit de regering zetten, zoals pre mier Martens begin dit jaar met de Brusselse taaipartij FDF had gedaan. Ze eisten dat de hele re gering zou aftreden. Nieuwe ver kiezingen zouden volgens hun redenering dan nauwelijks te vermijden zijn, omdat de rege- nng-Martens al twee keer werd gewijzigd tijdens de parlementai re zittingsperiode, die in 1982 eindigt. In een stembusslag ma ken de liberalen met hun een voudige bezuinigingsparolen de meeste kans op winst, zo menen Brusselse politieke kringen Maar verkiezingen vormen een luxe die België zich op dit mo ment nauwelijks kan permitte ren. Het land staat aan de rand van het failliet, aldus de liberale leider Willy de Clerck. Het aantal werklozen bedraagt al 326 000 en neemt nog dagelijks toe De staatsschuld is tot astronomische hoogte gestegen. Op de over heidsuitgaven moet drastisch worden bezuinigd Twee belang rijke bedrijfstakken, de staal- en textielindustrie, verkeren in een ernstige crisis. Dit heeft de door slag gegeven bij koning Boude wijn toen hij premier Martens vroeg te lijmen, aldus Belgische politieke

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9