"IK KOM TERUG" Opkomst en ondergang van een vleesimperium Seinpost-project leidde tot debacle Geplaagde vleesmeester Teekens: MAANDAG 6 OKTOBER 1980 LEIDEN Zes winkels in Haarlem, Hillegom en Lisse zijn vooralsnog het zoenoffer waarmee de 47-jarige Eimert Teekens vorige week door commissarissen en raad van bestuur uit de Vleeschmeesters-holding werd weggestuurd. Deze afkoopregeling - die overigens pas na veel touwtrekkerij werd bereikt - komt in wezen neer op een situatie van terug-naar-af. Want genoemde zes slagerijen vormen slechts een mager restant van de indrukwekkende keten van winkels en bedrijven die hij in een kwart eeuw had opgebouwd. Het verhaal van de opkomst en ondergang van een slagers-imperium. Of hoe een ossehaas verbleekte tot een eenvoudig hamlapje. Eimert Teekens was nog maafr 13 jaar oud toen in 1946 door zijn vader van een boerderij in het Utrechtse Kooten werd te ruggeroepen. Tijdens de oorlogsjaren had hij daar als ploegleider op het land zijn steentje bijgedragen aan het schaarse inkomen van het twaalf kinderen tellende gezin Teekens, dat toen nog in Gouda woonde. In dat eerste na-oorlogse jaar be gon het tweetal vanuit het niets. Zijn vader - voordien noodslach- ter - nam een bijkans failliet sla gerijtje aan de Lange Mare in Leiden over, de bakermat van het latere Teekens-imperium. Vlees was toen nog op de bon, en naar rato van het aantal ingeleverde bonnen kreeg hij op het slacht huis een toewijzing om maximaal 23 kilo per week te verkopen. Te gen een vastgestelde prijs. Dat liep maar matig, en het duurde niet lang of Teekens sr. zag zich genoodzaakt die prijsvaststelling te doorbreken. Als eerste slager in Nederland lukte hem dat. Met de schaarse grondstoffen die voorhanden waren begon hij daarnaast leverworst te produce ren. Dit produkt was niet op de bon en als zodanig dus een goede klantenlokker. De winkel groei de. zo snel zelfs dat na enkele ja ren pionieren al een weekomzet van 20.000 gulden werd bereikt. Een heel bedrag voor wie beseft dat een pond borstlappen in die dagen één gulden en zevene- neenhalve cent kostte. Eerste winkel In 1952 kocht de toen 19-jarige Ei mert Teekens - hoewel nog in dienst bij zijn vader - zijn eerste winkeltje. Zijn oog was gevallen op een verlopen slagerijtje in Al phen aan den Rijn dat voor twee duizend gulden te koop stond. Zijn vader zag er niets in, maar Eimert hield er voor die tijd nogal moderne opvattingen op na. Voor de inrichting van het winkeltje investeerde hij een bedrag dat anderhalf maal de koopsom was. Ondanks gesputter van de boek houder kreeg Eimert al gauw het gelijk aan zijn zijde: de hypermo derne slagerswinkel werd een groot succes. Als beloning ver hoogde Teekens sr. het weekloon van zijn zoon van vijftig naar honderd gulden. Na zijn diensttijd vroeg zijn vader hem de beide winkels in Leiden en Alphen maar over te nemen. Dat was in maart 1956, en daar neemt ook de razendsnelle ex pansie een aanvang. Nog in het zelfde jaar neemt Teekens de failliete slagerij De Bruijn aan de Hogewoerd over. Even later komt er een nieu wbouwvestiging aan het Vijf Meiplein, niet lang daarna gevolgd door overname van het slagersbedrijf Maasdam - toen nog zijn belangrijkste con current - met winkels op de Steenstraat ei-i de Haarlemmer straat. De ontwikkelingen volgen eikaar nu in snel tempo op. Nog geen anderhalf jaar later verrijzen Teekens-slagerijen in Oegst- geest, Leiderdorp en Voorscho ten. Daarna volgen Lisse, Kat wijk, Noordwijk, Heemstede, Haarlem, Dordrecht en Zwijn- drecht. In Leiden zelf opent Tee kens intussen nieuwe filialen aan de Lange Mare en de Koorevaar- straat. Vleeschmeesters Tast toe 't is van Teekens, heette het nog in die dagen. Maar het zou niet lang meer duren of die naam zou langzaam opgaan in een nog veel wijdser begrip: dat van de Vleeschmeesters. Zo halverwege de jaren zestig-Teekens had toen vijftien filialen - ontstonden de eerste contacten met zijn colle ga's Jaap Kruijer en Ger de Kroes, die zich in respectievelijk Amsterdam en Rotterdam op na genoeg dezelfde wijze hadden opgewerkt. Het werd al snel een klavertje drie, al bleef het drietal in de eerste jaren nog met ge scheiden balansen opereren. Totdat Teekens - als altijd uit op schaalvergroting - een hem aan geboden zaak in Nijmegen be schikbaar stelde voor gezamen lijke exploitatie. Hij wilde daar mee aantonen dat gezamenlijke kennis en inspanning wel tot gro tere resultaten zou móeten lei den. Ook dat bleek juist. De resul taten waren van dien aard dat er al gauw twee van dergelijke ge zamenlijke vestigingen bijkwa- We schrijven nu 1970. Maar intus sen groeiden de onderlinge be drijven van de heren Teekens, Kruijer en De Kroes onverstoor baar voort. Bovendien had dit driemanschap intussen gezel schap gekregen van de grootsla gers Jan de Boer en Koos de Kroes, die respectievelijk in Be verwijk en in Brabant op de vleesmarkt opereerden. Het ge zelschap noemde zich de Vleeschmeesters. Dat "sch" was een broodnodige indicatie naar het ambachtelijke van het sla gersvak, een aspect dat temidden van al het uitbreidingstumult zowat verloren teek te gaan. Supermarkten Niettemin ging de groei door. In het begin van de jaren zeventig wer den de eerste contacten met su permarktbedrijven gelegd, met het doel in te springen op een nieuw fenomeen: de vers-afde- Seinpost lingen. Het duurde andermaal niet lang of de Vleeschmeesters waren operationeel in een groot aantal supermarkten (ook in Bel gië). Onder de paraplu van de werkmaatschappij Vleeshou wers bv werden bovendien in tal van Vroom Dreesmann-filia- len vers-afdelingen ingericht. Intussen hadden de drie gezamen lijk geëxploiteerde vestigingen in tweeëneenhalf jaar tijd bewezen relatief de sterkste te zijn. In het licht van de groeiende gemeen schappelijke belangen en met het oog op mogelijke conflicten die daaruit zouden kunnen voortvloeien, werd daarom in 1977 besloten om één groep te vormen. Dat werd Vleeschmees ters bv, een holding waarin alle activiteiten van de vijf grootsla gers in de vorm van werkmaat schappijen een plaats kregen. Ook nu bleven grootse resultaten niet uit. De Vleeschmees ters-holding, die 450 slagerswin kels in Nederland en België om vat, is nu drieëneenhalf jaar ope rationeel en weet zich - gesteund door eigen slachterijen, vleeswa- renfabrieken en distributiecentra - verzekerd van een marktaan deel van om en nabij de 15 pro cent. En dat bleek vorig jaar goed vooreen omzet van 619 V2 miljoen gulden. een eigen holding bezat teneinde er zijn aandelen in te stallen. Dit was Teekens Beheer, met werk maatschappijen als de Dikker en Thijsgroep (10 restaurants kris-kras door Nederland). Tee kens Bouwpromoties, Consu- plan, Warmolts (wijn. delicates sen en horeca) en de vleeswaren- fabriek Kips. Het was vooral de onroerend goed-sector in deze bedrijvenke- ten die al vroeg aanleiding gaf tot grote problemen. De aankoop van het verpauperde Seinpost in Scheveningen gaf daartoe een eerste aanzet Pogingen om dit project te renove ren strandden al gauw op on voorziene kosten en het uitblij ven van overheidssteun. Het le verde een verlies op van 2.5 mil joen gulden. Door de helft van zijn Seinpost-aandelen te verko pen aan een bouwmaatschappij in Dordrecht, kon Teekens dit verlies weer rechttrekken. Hij maakte intussen plannen om Seinpost te slopen en op dezelfde plaats 70 luxe appartementen te bouwen. Achteraf bezien werd dit zijn on dergang. De appartementen werden opgeleverd op een mo ment dat de woningmarkt in el kaar zakte en de rentestand op liep als nimmer tevoren. Ze ble ken onverkoopbaar. De kosten liepen zo hoog op. dat de moe dermaatschappij Teekens Be heer- met daarin de aandelen van Vleeschmeesters bv - ze niet meer kon dragen. Er volgde een reeks faillissementen en ternau wernood konden enkele goed lo pende bedrijven (o.a. Warmolts en de Dikker en Thijsgroep) met zwaar verlies worden verkocht. Curator Teekens kwam in grote moeilijk heden. te meer omdat zijn aan delen in Vleeschmeesters bv (15 procent, een paar procent is privé geïnvesteerd) op de tocht kwa men te staan. Een situatie die tot op de dag van vandaag voort duurt. Als gevolg van de geleden faillissementen zijn ze nu in han den van de curator, die ze moet verkopen. De overige vier Vleeschmeesters zijn de eerstge- rechtigde kopers en aankoop door dit viertal is om begrijpelij ke redenen dan ook nog slechts een formaliteit. Waarmee Eimert Teekens zo weerloos is geworden als het blauwe koetje op zijn beeldmerk. Zowel de raad van bestuur van Vleeschmeesters bv (waarin nieuwkomer Baarda en voorts de gebroeders De Kroes) als de commissarissen (oud-minis- ter-president Biesheuvel, oud-CNV-voorzitter Lanser en V&D-topman Dreesmann) zijn niet bereid hem nog enig krediet te verlenen. Per 31 december is hem de wacht aangezegd en nu al wordt zijn aanwezigheid in Vleeschmeester-bedrijven niet meer op prijs gesteld. Het vlees-imperium met ruim 450 vestigingen dat hij mede hielp opbouwen, is wat hem betreft nu uitgedund tot genoemde zes winkels. Of de actie van perso neel om hem te houden succes zal hebben, valt tot dusver nog niet te overzien. Voorlopig dus terug naar af. Maar ook een nieuwe start, zoals uit bijgaand vraagge sprek blijkt. WILLEM SCHRAMA Voor 111 oor Lcids nieuws zie pagina 11 Een onaanvaardbare vermenging van functies en irritatie over de geleden faillissementen in zijn onroerend goed-activiteiten. Zo luidt officieel de reden voor het ontslag van Eimert Teekens (47) als algemeen-directeur en voorzitter van de raad van bestuur van het slagersconcern Vleeschmeesters bv. Het enige wat nog restte was het commentaar van Teekens zelf. Het eerste interview. door Willem Schruma LEIDEN - "Ik ben alweer in training voor de tweede ronde. Want ik kom terug. Laat daar geen twijfel over bestaan. En het liefst met mijn eigen mensen, daar hebben ze recht op. Ze mogen dan formeel in dienst zijn bij de Vleesch- meesters-organisatie, emotioneel en qua leiding en vertrouwen horen ze bij mij. Vierentwintig jaar met elkaar onderweg zijn is iets wat je nooit kunt wegcijferén. Chefs die staan te huilen in de win kel, dat is geen 'goede zaak." Wat afgelopen donderdag nog niet kon, was zaterdagmiddag wel mogelijk. Daags na het bekend worden van zijn ontslag als voor zitter van de raad van bestuur van Vleeschmeesters bv bleek Ei mert Teekens zodanig door emo ties bevangen dat een gesprek met hem nauwelijks mogelijk Een geladen rondrit langs de zes fi lialen die hem uiteindelijk resten, de spontane actie van het perso neel om hem te behouden, het was hem allemaal nog te veel. Na tien minuten besloten we het ge sprek te beëindigen. Maar zater dagmorgen belde hij alweer mon- ter op, om enkele uren later op de fiets en in trainingspak op de af gesproken plaats in Bennebroek te verschijnen. Getroffen "Ik was ook zo getroffen door de enorme spontaniteit en trouw van mijn mensen", zo veront schuldigt hij zich later. "Als je de andere morgen langs de filialen gaat die je dan met veel pijn en moeite mag terugkopen, en die zalige verkoopsters omhelzen je en kussen je, dan ben ik ook even zalig geëmotioneerd. Dit vind ik het ech,te onderweg zijn met el kaar. Ik heb het ook altijd wel geweten. Ik heb commissarissen en raad van bestuur er ook voor gewaarschuwd. Ik heb gezegd: dit pikt men niet." "Maar het geeft mij moed. Ik heb het voorrecht een geweldige vrouw en kinderen te hebben. Als Onze Lieve Heer me ook nog mijn gezondheid laat behouden, dan zie ik nooit tegen de uitdaging op om terug te komen." - Uw onroerend goed-aetiviteiten hebben U uileindelijk de das om gedaan. Met name de zeventig luxe, maar onverkoopbare ap- Teekens: "Dat leidde tot een on verdraagbare financiële klap. En toch was het project met de grootste zorgvuldigheid opgezet. Het is een schitterend gebouw qua architectuur en wooncul- tuur. Maar het was klaar op een moment dat de woningmarkt volledig in elkaar denderde. En aLs dan ook nog de rente oploopt tot bijna twintig procent, dan sta je machteloos. Een mens kan zich wel eens vergissen. Maar het was inderdaad Seinpost dat qua vo lume de zaak deed springen. In de moedermaatschappij Teekens Beheer kwam een gebrek aan geldmiddelen, waardoor prach tige projecten van werkmaat schappijen met zwaar verlies moesten worden verkocht. Dat leidde tot een nieuw debacle. Om maar eens een voorbeeld te noe men: Warmolts - vijf winkels en een restaurant met negen ton courante voorraad - moest voor drie ton worden verkocht. In zo'n situatie blijft er van een gulden nog maar drie dubbeltjes over." Onaanvaardbaar 'Hartje moest hangen - ik had geen keus dit soort zaken irritaties opwek ten. waardoor samenwerking met U binnen het Vleeschmees- ters-concern niet meer op prijs werd gesteld. Teekens: "Het verbaast mij dat ie mand die nog geen drie dagen binnen is. zoiets kan zeggen. Binnen de Vleeschmeesters- groep is Teekens altijd verant woordelijk geweest voor de aan- en verkoop van onroerend goed. een sector die vorig jaar novem ber nog een winst van 1,3 miljoen opleverde. Er komt een nieuw kantoorpand in Leiderdorp, een zaak waar Teekens ook van meet af aan voor op pad is gestuurd. Bovendien is Teekens al twaalfe- necnhalf jaar werkgevers-voor zitter van het Slagerspensioen fonds. waar voor 150 miljoen in omgaat. Zoiets is voor mij dus onbegrijpelijk en ook onaan vaardbaar. En irritatie.... in welk huwelijk is er niet af en toe irrita tie? Mag iemand zich eens vergis- Eimert Teekens (47) met zoon Eimert-Pieter en dochter Joyce-Simone: "Ik ben alweer in training voorde tweede ronde". Oorlog sen? Ik lees hier zojuist een spreuk van Abraham Lincoln: die niet in staat is een fout te ma ken, die is tot niets in staat." U heeft getracht de zaak nog te redden door uw kwijtgeraakte aandelen in Vleeschmeesters te rug te kopen. Teekens: "Er was min of meer overeengekomen dat we zouden proberen ze in te kopen tegen een aanvaardbare prijs. Toen heb ik verzocht het recht te krijgen om ze binnen twee jaar met vergoe ding van rente terug te kopen. Koos de Kroes zei toen woorde lijk: Eimert. dat doe ik voor je. We gingen al zo lang met elkaar om dat zoiets een normaal voor de hand liggend verzoek was. Maar daar is intern en buiten mijn me deweten om een andere gedachte over ontstaan." Is van de zijde van de commissa rissen geen impuls uitgegaan oir U voor de Vleeschmeesters te be houden? Teekens: "Ik heb ze alle drie al in een vroeg stadium verteld dat de morele binding met mijn mensen zodanig is, dat er opstand komt. Ik heb gezegd: dit wordt gewoon oorlog. Het mocht niet baten, en dat doet me een beetje pijn. Ik heb vanuit mijn opleiding tijdens de oorlogsjaren - alleen lagere school - altijd een sterk over trokken verwachting gehad van mensen die wel gestudeerd heb ben. Daarom stelt het me enorm teleur dat een sociaal-eommissa- ris als Lanser op de avond van mijn afscheid niet de waardig heid heeft gehad om even te bel len. Gewoon even vragen van Eimert. hoe ga je 't nu doen. De enige die gebeld heeft - dat vond ik vreselijk lief en dat zegje niet zo gauw als vent - was mijn ac countant die dertien jaar bij me in dienst is. Die begreep wat er plaats vond." - Heeft U het ger>oel dat dit alles gepland was op I oktober, de da tum waarop uw opvolger in Teekens maakt van dui vinger een rondje vo< "Bartje moest hanger "En dat is iets wat ma; Geen keus Teekens. "Ik heb zijn oog. zegt hij. r heel wei af te oordelen. Als je niets doet, ontstaat er ook nooit iets. Maar als je vraagt had ik niet nóg zorg vuldiger moeten zijn, dan zeg ik duidelijk ja. Niettemin ben ik blij dat ik de dingen heb mogen doen die ik heb gedaan. Ik betreur de negatieve publliciteit die in zo'n situane logischerwijs ontstaat, maar uiteindelijk leer je van je fouten. Je moet kijken naar de balans, zegt mijn accountant al tijd. En dan is er sprake van een goed resultaat waarop je kunt voortbouwen." Teekens: "Waarde en geld, dat zijn voor mij gescheiden begrippen. Als ik kijk naar wat ik nu waard ben - ook al zit ik financieel aan de grond dan ben ik eigenlijk een vreselijk rijk man. Zes win kels. een portie goede gezond- Ik heb alleen nog een rijke oom nodig... de geweldige golf van spontani teit en bereidheid bij het perso neel om voor me te vechten, dat is - voor nuj op dit moment een lou tering. Daar zijn we nog niet uit Ik ben nooit een makkelijke werkgever geweest, maar wel met liefde voor de mens en de opdracht om hun talenten verder te ontwikkelen. Ik heb ook de meeste Cruijffies afgeleverd Ik ben er dan ook een beetje trots op dat de mensen, die onder mijn verantwoordelijkheid vielen, in de afgelopen drie jaar tweederde van de winst in de Vleeschrr.ees- tersgroep hebben gemaakt Was de schoenmaker maar bij zijn leest gebleven, hoor ik mensen al Teekens "Dat lijkt me niet juist Het is zo gemakkelijk om achter heid en een ploeg goeie mensen. Dat is een goede start. Maar het is natuurlijk in geen enkele ver houding. Het is anderhalf pro cent van het bezit van de Vleeschmeesters Teekens: "Er kan nog veel gebeu ren. Ik doe niets liever dan mijn eigen werk en verantwoordelijk heid weer op te pakken Ik geef er Ujds als volwasM-n mensen heb ben opgesteld. Alleen ik heb een rijke oom nodig. En daar zal ik toch zelf voor moeten zorgen." - U bent veel kwijt Teekens: "Nee, ik heb veel over

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3