"Er wordt hier zo vaak geheimzinnig gedaan" Vrouwen boven de 40 praten met elkaar [Le/cfee agenda Scholen met zes klassen behouden Nestor van Zoeterwoüdse gemeenteraad Bakkie kwijt Burgemeester en wethouders Oegstgeest: MAANDAG 6 OKTOBER 1980 OEGSTGEEST - Burgemeester en wethouders van Oegstgeest wil len de vier zesklassige openbare scholen in stand houden. Wel moet er rekening mee worden gehouden dat één of meer open bare lagere scholen gedurende enige jaren onvoldoende leerlin gen zullen hebben voor zes leer krachten. Dit wordt meegedeeld in de begro ting voor 1981 die deze week door B en W werd gepresenteerd. De terugloop in scholieren levert ook de komende jaren nog harde klappen op voor de scholen. Het aantal eerstejaars leerlingen daalt de komende twee jaar tot een ab soluut dieptepunt van 132 in au gustus 1982. B en W hebben ech ter goede moed dat na deze moei lijke jaren weer betere tijden zullen aanbreken, met name met de komst van Haaswijk in het vooruitzicht. Ten opzichte van september van vorig jaar is het leerlingenaantal in Oegstgeest dit jaar gedaald met 66 leerlingen. Het aantal kleuters daalde in die zelfde periode met 80. Door deze vermindering van leer lingen moest in augustus het aan tal leidsters van de kleuterschool "Bokkesprong" en "Hazenwei" met één worden teruggebracht. Het ziet ernaar uit dat per 1 au gustus 1981 ook de "Sprink haan", de "Gevers-Deutzkleuter- school en wellicht ook de Mon- tessorikleuterschool elk één leid ster zullen moeten missen. In die periode zit men op een diepte punt wat het aantal kleuters be treft: 280. Volgens de prognoses stijgt dit aantal daarna weer tot 325 a 330. De Oudenhofschool, de Willibrord- school en de Joris de Witteschool zullen volgend jaar enige moeite hebben om hun zesde leerkracht te behouden. De Hofdijckschool zal volgend jaar waarschijnlijk ook één leerkracht moeten mis sen. Volgens prognoses wordt bij het lager onderwijs pas in 1984 het absolute dieptepunt bereikt in leerlingenaantallen. B en W verwachten dan ook dat de ko mende jaren nog meer personeel zal moeten afvloeien. In totaal worden in Oegstgeest elf lokalen van scholen niet meer als leslokaal gebruikt. Zij staan leeg, door het teruglopend aantal leer lingen, of worden voor iets an ders gebruikt. De Willibrord- school heeft de hoogste leegstand van klassen: 4. In de christelijke kleuterschool de "Hazenwei" staan 2 lokalen leeg. De Ouden hofschool, de Joris de Witte school, de openbare kleuter school de "Bokkesprong", de rooms-katholieke kleuterschool de "Wigwam" en de rooms-ka tholieke kleuterschool 't Mie rennest" hebben één leeg lokaal. Opvallend is dat tegenover deze leegstand elders een gebrek aan leslokalen is. Zo beschikt de Terweeschool over zeven leer krachten en heeft "slechts" 6 leslokalen. HW LEIDEN - Op de Kagerplassen werden gisteren voor de tweede keer in successie de Leidse surfkampioenschap- pen gehouden. Meer dan veertig plankzeilers streden om de door de bekende Leidse kroegbaas "Ome Henne" beschikbaar gestelde bokaal. Na een spannende strijd, die veel toeschouwers trok, passeerde Cornis Tilius als eerste de finish. Titelhouder Bert van der Spek eindigde vlak achter hem op de tweede plaats. Een knappe derde plaats behaalde Sophie Koster. Op de foto het "geheime wapen", een duo-plank bemand door Don van Akkeren en Fred van Meegen. Dit tweetal behaalde met deze "surf-tandem" een verdienstelijke elfde plaats. ZOETERWOUDE - "Er wordt hier zo vaak geheimzinnig over zaken gedaan, terwijl dat helemaal niet nodig is. Ik heb er juist altijd naar gestreefd om zo open mogelijk te handelen. Je eigen fouten erkennen hoort hier bijvoor beeld ook bij". Bondig schetst de heer Straver, fractieleider van Progressief Zoe- terwoude, wat hem nogal eens dwars zit tijdens de Zoeterwoüd se gemeenteraadsvergaderingen. Zijn stokpaardje is dan ook de openbaarheid in de Zoeterwoüd se politiek. Nu Zoeterwoude een nieuwe bur gemeester heeft, hebben wij een gesprek met hem, waarbij dit thema steeds weer naar voren komt. Straver heeft, wat de openbaarheid betreft, dan ook een moeilijke tijd gekend. Onder de vorige burge meester van het dorp was open baarheid bijna een vies woord. Met de komst van de nieuwe bur gemeester Houdijk, hoopt de nestor van de Zoeterwoüdse ge meenteraad op beter tijden. "Detmers, de vorige burgemeester, was zeer formalistisch. Ik heb er echter altijd moeite mee gehad om de wet strak te hanteren. Een wet wordt gemaakt om de bur gers te beschermen. Een ambte naar die volgens de letter te werk gaat benadeelt soms mensen waar dat helemaal niet nodig is. Hiermee wordt vaak de bedoe ling van de wet voorbij gestreefd. Het is trouwens de taak van een bestuurder om mensen te helpen. Dit gebeurt nog veel te weinig. Ik krijg vaak met mensen te maken die niet weten wat ze moeten doen omdat ze niet, of niet vol doende door de gemeente zijn voorgelicht". "Gewone man" Straver trekt zich het leed van de 'gewone man' nogal aan. Niet in het minst door zijn eigen achter grond. Achttien jaar geleden is hij bij toeval in de politiek gerold. Door zijn instelling om alles wat je doet ook echt goed te doen, heeft hij zich als politicus ont wikkeld. Zelf zegt hij hierover "Het was nooit mijn bedoeling om in de politiek te gaan. Ik heb alleen maar lagere school gehad, en ik zag dat in het begin als een be lemmering. Maar toen ik ER ZO'N achttien jaar geleden inrol de heb ik voor mijzelf besloten mij volledig in te zetten". Dit laatste is nu precies de sterkste kant van Straver. Buiten zijn da gelijkse werk in de grafische sec tor, maakt hij deel uit van een on dernemingsraad en is hij actief bij het kader van de vakbond. Zijn gezin blijft echter steeds Veel belang hecht Straver aan de menselijke ver houdingen, zowel binnen als bui ten de politiek: "De laatste tijd zijn de menselijke verhoudingen tussen de raadsle den weieens in het geding. Ik vind het bijv. een zeer kwalijke zaak wanneer raadsleden gaan zitten turven wanneer er een an der raadslid niet aanwezig is. Zo werd het WD-raadslid Michiel- sen laatst door het CDA op zijn vingers getikt omdat hij niet al tijd op een commissie-vergade ring aanwezig kon zijn. Men ver geet hierbij helemaal de inbreng van zo'n iemand." Struikelblok Als nestor van de Zoeterwoüdse gemeenteraad is Straver nog lang niet uitgeblust. Hij praat weinig over vroeger, maar des te meer over de huidige politieke gang van zaken in het dorp. Zoals eer der genoemd ergert hij zich er aan dat openbaarheid in Zoeterwou de nog steeds geen gemeengoed Als voornaamste struikelblok hier voor ziet hij het CDA: "Deze par tij is er op tegen omdat ze denkt dat het Zoeterwoüdse volk er nog niet rijp voor is. Dat vind ik betut teling. Ik geloof dat ze bij deze partij een beetje vergeten zijn dat ze er bij de gratie van de kiezers zitten. Ik koester echter hoge verwachtingen van de nieuwe burgemeester. Zijn uitspraak dat hij niet de negende CDA-er in de raad wil zijn, doet me goed. Ik hoop dan ook dat hij wat de openbaarheid betreft snelle stappen neemt". Dat het CDA in Zoeterwoude vaker een struikelblok voor de ideeën van PZ vormt, is gezien de raads- verhoudingen een logische zaak. Alleen de manier waarop dat af en toe gaat spreekt Straver niet "Ze hebben PZ eens verweten dat het de terreur van de minderheid bedreef, maar ik denk eerder dat het andersom is. Terreur is vol gens mij meer het eensgezind naar buiten treden als er bin nenskamers verdeeldheid heerst. Ik heb het meegemaakt dat zich na de raadsvergadering kwam verontschuldigen over het stemgedrag. Het is frappant, maar dikwijls vinden wij meer begrip bij de VVD voor onze ideeën. Terwijl je zou verwachten dat zij er juist lijnrecht tegenover zouden staan" Burgerlijke Stand Graag helpen Gehuwd: B N Teensmaen J.M. Vink, A. Brussee en C.J.M. Pullens, T.M. Reedijk en E Mak, L D. van der Luyt en C.H. Buijsen, A. Levarht en M.G. Jodkowska, H..J. Vaneker en M.M. Janzen, G.M. Bal jet en A.M. Peters. W.P. Zitman en I. van Staden, P. van Beelen en C R. Brittijn, J. M.C. Turpijn, E.G. Naere- J.M. Bavelaar, L.B. Wolvers en J.A. Verschoor, E.W. Heij- ermans en C. de Water, J.W.R. Hoogwerf en NJ.E. de Heer, F Kuipers en I.M Pronk, A.P. Olij ert J.C. de Ruiter, E. Zuidmeer en C. Pardon. Overleden: G. Quivooij, 1917, H.L.S. Dietrich, 1924, Echtg. van S.H.J. Har kamp, A.M. Hemmes, 1889, W. Star, 1957, J. Vreeswijk, 1912, J.H. van de Wijn gaard, 1906, T.h. Rood, 1918, B. Boef, 1895, M. Hulst. 1965, J. Petit, 1913, A. Vehling, 1885, geh. gew. met J.N. Brit tijn. J. Freke. 1915, A. van Beelen. 1960, A. Rijke, 1909, H. van den Hoek, 1901, G. Overkleeft, 1H88 geh. gew. met W. van der Tang, C.H. de Water, 1912 echtg. van W.C. van Dorp, J. Lammerts van Bueren, 1908, A.H. van Tuin, 1921echtg. van J.A. Kruijer, Y.J. Burke, 1940 echtg. van M.P. Chandieshaw, w. Keereweer, 1891, M.C. de Bolster, 1911, echtg. v. J. Broekei Os. 1909. J L. van Klinken 1897, H. Aa- nen 1915, M.C. den Duik, 1906, geh. gew m. A. Pronk, K.B. Krijger 1905. geh. gew. M Vink. M.A.H. Starrenburg. 1902, A A Blom, 1899, geh. gew. M.A.H. van dc Vooren, C. Varkevisser 1897, J van Soest, 1946geh.gew. met J. Klootwijk, A Scheffer 1906, D. Perekalin 1941. Halverwege het gesprek is er nog weinig over de persoon van Stra ver gesproken. Elke poging hier toe mondt uit in politieke be schouwingen. Lopen de politiek en zijn levensinstelling soms pa rallel?". "Ik wil graag mensen helpen. Zelf heb ik mijn leven lang voor alles moeten vechten. Dat bepaalt je karakter. Er zijn nog zoveel zaken voor mij die niet af zijn. Mijn per soonlijke ellende is dat ik de din gen helemaal af wil hebben. Als ik iets doe dan doe ik dat goed. Niet eens zo zeer voor mijzelf, maar eerder nog voor anderen. Daarbij verwacht ik van niemand dankbaarheid. Dat verleer je wel na achttien jaar politiek." De toekomst van PZ ziet Straver optimistisch in. De combinatie van PvdA, D'66, en PPR heeft een nog steeds groeiende achterban. Straver hierover: "PZ gaat ge woon door. Dat is een haalbare zaak. We hebben een bepaald ge zicht bij de mensen gekregen. Het politiek-idealisme speelt in deze gemeente niet zo erg. Hier door is het gemakkelijk om een compromis te sluiten. Verder' houd ik mijzelf altijd voor de ogen dat onze partij niet de enige is die gelijk heeft. Ik respecteer ook altijd de mening van iemand anders. De enige voorwaarde voor mij is dat men wel eerlijk is". OLAF HOENSON .fedcsat m m ',-raadslid Straver: "Openbaarheid zit me erg hoog". WASSENAAR - "Vrouwen bo ven de veertig beleven vaak grote veranderingen in hun persoonlijke- en gezinsleven. Die roepen veel vragen en on zekerheden op. Het is daarom erg fijn, dat steeds meer vrouwen uit hun "schuilhoek" te voorschijn komen, om in groepjes van gedachten te wisselen. Het eerste jaar is nu voorbij, en we hopen de komende tijd in nog sterkere mate dit bijzonder nuttig gebleken groepswerk te kunnen ontwikkelen". Mevrouw H.L. van Hooydonk- Andersen is bijzonder ver heugd, dat zowel de gemeente als vele artsen steun verlenen aan de praatgroepen. Natuurlijk is enige deskundig heid bij het werken met ge sprekgroepen vereist. Daar om is de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg van begin af aan erbij betrokken ge weest. De initiatiefneemster zou het liefste zien, dat de vrouwen zonder een beroep te hoeven doen op artsen, hun proble men de baas worden. En het uitwisselen van ervaringen onder elkaar kan daarbij een goede steun zijn. Zij beseft, dat er drempels kunnen zijn die meedoen in de weg staan. "Wie moet er nou niet enige schroom overwinnen om iets van haar eigen innerlijk en bestaanswijze bloot te geven. Ook kan ik mij voorstellen dat vrouwen zich afvragen, of ze wel in een van deze groepen zullen passen. Dat zijn heel normale dingen, maar ze be hoeven deelneming zeker niet te verhinderen." De reacties van de deelneem sters van het eerste jaar zijn overwegend positief. "Ik kijk er elke week naar uit, het is erg goed en je knapt er van op". Of: "Ben na het overlij den van mijn man weer on dernemend geworden, en mijn zelfvertrouwen is erdoor gesterkt". Een steeds weer terugkerend thema in de gesprekken en de verslagen is dat van de on derdrukte gevoelens. Veel vrouwen hebben hun diepe negatieve en positieve ge voelens gaandeweg onder drukt, meestal omdat er in haar eigen omgeving met te weinig geduld en aandacht op werd gereageerd. In de vrou wengroepen is hiervoor juist voldoende ruimte. In september 1979 is gestart met 5 groepen en in totaal 47 deel neemsters. Aan het eind van de rit waren 36 vrouwen over gebleven. Het aantal bijeen komsten is ongeveer twee per maand. Voor het jaar 1980-1981 staan plannen voor zes groepen op stapel. Voor lopig zal het Gezondheids centrum nog onderdak aan deze activiteit bieden. Op langere termijn zal het werk worden verlegd naar de wij ken, omdat sommigen pas dan bereikbaar zijn. VOORSCHOTEN - Voorschoten is weer een illegale zender armer. Nadat een zender verschillende malen de radio had gestoord, deed de Voorschotense politie dit weekeinde een inval in de wo ning van de heer Van L. Twee zenders en een versterker werden in beslag genomen en tegen Van L. werd proces verbaal opge maakt. Expositie In Voorschoten: Vuurwapens in beslag genomen VOORSCHOTEN - De Voorscho tense politie heeft gistermiddag twee vuurwapens in beslag ge nomen die in het bezit waren van twee tijdelijk in Voorschoten verblijvende Hagenaars. Er be stonden bij de politie al langer vermoedens tegen het tweetal, zodat gisteren een inval werd ge daan in hun woning. Tegen de twee, de 34-jarige D.V. en de 19-jarige B.N. is proces verbaal opgemaakt. Een nader poli- ie-onderzoek zal nog volgen. WASSENAAR - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan t Protestant Christelijk onderwijs in Wassenaar, voerden gisteren maar liefst 500 leerlingen een toneelspel op in de sporthal aan de Dr. Mansvelt- kade. Opgevoerd werd het toneelstuk "Winter, lente, zomer herfst en de sprekende draaiorgelpoppen". Het toneelspel, dat veel belang stellenden trok,was tegelijkertijd de ajslui- ling van defeestweek die rond het honderdjarig jubileum werd gehouden. In Galerie De Pomp in de Dorps straat in Warmond exposeren nog tot 31 oktober de kunste naars Frans van Stolwijk, Er- nest Frissen en Hennie vd Bosch. Zij laten onder andere olieverfschilderijen, objecten, tekeningen en etsen zien. Galerre De Pomp is op maandag, dinsdag, zaterdag en zondag ge opend van 14.00 tot 17.00 uur, op dinsdag en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en woensdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 Cursussen K&O-Oegstgeest heeft een spe ciaal pakket cursussen voor de vrouw samengesteld. Daar de cursussen 's ochtends plaats vinden is er een crèche aanwe zig. Het pakket omvat vier cursus sen: "Niet alleen het huishou den", "Ik en mijn eigen mening", Klusjes in huis" en "Bewegings leer". Laatstgenoemde cursus wordt gehouden in Taberna; de andere drie worden in het nieu we onderkomen van K& O-Oegstgeest "Het Drieluik" gegeven. Inlichtingen: 141141 en 141200. In het gemeente centrum aan de Lijtweg in Oegstgeest heeft K& O bovendien twee lezingen op stapel staan. De ene lezing, vrij dag om 20.15 uur, handelt over de vraag wat anno 1980 bij de wet geregeld is op gebied van huwelijk en alles wat daarmee verband houdt. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film chiedo Asilo, 20.00 uur. Rapenburg 48 - Vrouwenbond NW, bijeenkomst Amnesty International. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Femke/Leids Volkshuis - 20-23 uur. tel. 149180. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, eerste van een serie inlei dingen over reïncarnatie door dhr. Ten Veen uit Hilversum. Oegstgeest - commissie beroep en be zwaarschriften, 17.00 uur. Leiderdorp - commissie ruimtelijke or dening, 20.00 uur. Voorschoten - Lindehoeve, Politiek Ca fé, over leegstand woningen, 20.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van zaterdag 4 okt tot vrij 10 okt s'morgens 8 uur, door Doeza Apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apo theek v. Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Lciderdorp/Zoetcrwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur van ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. leidsch £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post r 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo. Redactfe Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2