Braks laat boerengezin in kou staan IMF en Wereldbank sluiten jaarvergadering af Olievoorraad uitbreiden voor crisistijd s* l kort zakelijk Voorwaarden kredietverlening Derde Wereld onveranderd Joris Schouten kritiseert inkomensbeleid Minister Albeda: Vrijheid sociale partners handhaven Handen af van prijscompensatie" Hollands Glorie van sloop gered üsr 3 ssïïü'ïïT», sssL 1 ECONOMIE MAANDAG 6 OKTOBER 1980 - Veendam Het tank- en apparatenbedrijf F. Siemerink uit Geertruiden berg gaat een vestiging in Veendam opzetten, waar ongeveer vijftig mensen werk zullen vinden. De nieuwe vestiging zal onder ande re orders gaan verwerken van het aardappelmeelconcern Avebe en de Magnesium-oxyde fabriek van Billiton. De vestiging van het nieuwe bedrijf in Veendam is een gevolg van een uitzending eind vorig jaar van de NCRV-televisie, waarin de bur gemeester van Veendam, R.G. Boekhoven, de gelegenheid kreeg ondernemers te attenderen op de vestigingsmogelijkheden in zijn gemeente. Tram Genua en de Franse havenstad Nantes hebben besloten opnieuw de tram in het stadsbeeld te ha len. In Genua, waar de tram in 1966 verdween, moet over twee jaar een ruim vier kilometer lang, vrij traject voltooid zijn. Nantes wil in 1983 een verbinding van 11 km hebben die de hele stad door kruist. Kalfsvlees De Griekse regering heeft de invoer van kalfsvlees uit Nederland, Frankrijk, België en Italië uit voorzorg verboden. Dit heeft het Griekse ministerie van landbouw vrijdagavond bekendgemaakt. Het verbod geldt voor vers en be vroren kalfsvlees en voor vlees waren waarin kalfsvlees is ver werkt. De maatregel houdt verband met een campagne in Griekenland te gen het gebruik van het groei- bevorderende hormoon oestro- geen bij het opfokken van slacht vee in landen van de Europese Gemeenschap (EG). VWF Het Westduitse staal en machine concern Krupp in Essen koopt van het Amerikaanse elektroni sche bedrijf United Technologies Corporation een belang van 26,4 procent in de vliegtuigfabrikante Vereinigte Flugtechnische Wer- ke (VFW) voor een niet nader ge noemd bedrag. Krupp heeft al 35,2 procent van de aandelen VFW, zodat haar totale belang 61,1 procent wordt. De rest is in handen van de stad Bremen. Philips North American Philips heeft een principe-overeenkomst gesloten met de Amerikaanse GTE over de overneming van de tv-zaken van de laatste. Het gaat om tv-ont- vangers, beeldbuizen en andere onderdelen, die worden verkocht onder de merknamen Sylvania en Philco. De overneming heeft betrekking op 12 produktievesti- gingen in vijf Amerikaanse deel staten en Porto Rico, waar in to taal zo'p 8000 mensen werkten. 818 Slachtvee: Stieren le kw. 7,25-7,95; stie ren 2e kw. 6,75-7,20; vaarzen le kw. 6,80 - 7,95; vaarzen 2e kw. 6,10 - 6,75; koeien le kw. 6,65 - 7.90; koeien 2e kw. 6,00 - 6,55; koeien 3e kw. 5,60 - 5,95; worst- koeien 4,85 - 5,90; extra kw. dikbillen 8,50- 14,00. Gebruiksvee: Schapen 145 - 170; scha pen lekw. 185-210; lammeren 160- 180. Toelichtingen: (aanvoer, handel, prij zen), slachtrunderen redelijk, goed, iets hoger; schapen/lammeren redelijk, vlot, >h. .'nuijvic 1 oiiijuu- nen 1 10-o.oe, sperziebonen moonn omm hm oy'. spitskool 068-0.89. bos- peen AI 0.60-0.89. waspeen Ai p kist 5.20-5.30. All .3 20-7.50. BI 6.70-10.80. WASHINGTON (Reuter/DPA) - De jaarvergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank is geëindigd met het vooruitzicht dat beide instel lingen hun hulp aan de met ern stige betalingsbalansproblemen kampende ontwikkelingslanden zullen uitbreiden. Aan de wensen van de Derde Wereld is echter maar in zeer beperkte mate te gemoet gekomen. De ontwikkelingslanden hebben tijdens de vergadering scherpe kritiek uitgeoefend op de voor waarden die het IMF hanteert bij kredietverlening. Het fonds eist van landen die om financiële hulp vragen dat zij hun door beperking vraag naar consumptie- i portgoederen, vermindering van de overheidsuitgaven en het op poten zetten van winstgevende industrieën. De ontwikkelingslanden dat de voorwaarden van het IMF hen voor een onmogelijke opgave plaatsen. Zij hebben tijdens de vergadering aangedrongen op verzachting van de voorwaarden en op financiële steun in de vorm van ontwikkelingshulp in plaats van via kredieten. De industrielanden zullen dit jaar een totaal betalingsbalanstekort van vijftig miljard dollar hebben, terwijl de ontwikkelingslanden kunnen rekenen op een geza menlijke buitenlandse schuld van maar liefst zeventig miljard dollar. Het IMF heeft meer vrij heid gekregen bij het verkrijgen van financiële middelen. Zo kan het fonds nu rechtstreeks geld opnemen bij de olieproduceren de landen en kan het zich ook op de internationale kapitaalmarkt begeven. Het IMF heeft zijn medewerkers opdracht gegeven plannen op te stellen voor uitbreiding van de hulp aan ontwikkelingslanden. Als mogelijkheden voor verrui ming van de hulp zijn genoemd het openen van een subsidiere kening voor het vergemakkelij ken van de kredietverlening, een noodschema voor landen die worden getroffen door een mis lukking van de oogst of door een sterke stijging van de voedsel prijzen en het aanleggen van maatstaven voor het afstemmen van de kredietvoorwaarden op de noodzaak tot ontwikkeling. Tijdens de slotzitting van de jaar vergadering drong de directeur van het IMF, Jacques de Larosie- re, er bij de regeringen op aan hun ontwikkelingshulp uit te brei den. Hij verklaarde dat het IMF scherpe kritiek heeft op de be perkingen die industrielanden opleggen aan de import van goe deren uit de Derde Wereld. On danks zijn begrip voor de noden van de ontwikkelingslanden, DEN HAAG(ANP) - Minister Braks probeert in zijn toe lichting op de landbouwbegroting heel gemakkelijk de inkomenspolitiek van de boeren en tuinders te omzeilen door nogal achteloos aan de arbeidsopbrengst van de agrarische ondernemer voorbij te gaan en te wijzen op de gezinsinkomens. Het komt hem kennelijk goed uit dat er dan gerept kan worden van gezinsinkomens van ongeveer zestigduizend gulden in 1978/'79, maar het meerekenen van de verdiensten van buiten het be drijf werkende kinderen bij de bepaling van de inkomens van agrariërs is toch wel ongehoord. Aldus drs J. Schouten, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren-en Tuindersbond KNBTB, vandaag in een besloten vergadering van de bestuursraad van deze organisatie. Even ongehoord vond hij het, voorbij te gaan aan een passende beloning voor de arbeid van de in het agrarische bedrijf meewer kende echtgenote en kinderen en aan een beloning voor de vele on aangename uren van onderne- "hier en gezinsleden. Waarom, vroeg Schouten zich af, zou eën boerin of tuindersvrouw die in het bedrijf van haar man mee werkt genoegen moeten nemen met een lagere beloning dan een buitenshuis werkende vrouw? Wil zij dat zelf, dan is ze daar vrij in, maar meestal moet ze wel met de lage beloning genoegen ne men en blijft ze meewerken om het bedrijf in stand te houden" Niemand, ook geen minister, aldus Schouten, mag echter conclude ren of de indruk doen ontstaan dat de meewerkende vrouw of kinderen van een zelfstandige gewoonlijk minder zouden kun nen en mogen verdienen dan an deren. Doet men dat wel. dan is er DOORN - Minister Albeda (sociale zaken) heeft de werkgeversorga nisaties en de vakbeweging za terdag opgeroepen, bedrijfstaks- gewijze afspraken te maken over de werkgelegenheid. Ook vroeg hij hen samen te bekij ken, hoe de werknemers een meer reële inspraak kunnen krij gen als er van hen offers worden gevraagd terwille van de werk gelegenheid. Albeda opende in aamvwrAId k.st 850 830 bS^n worden en tegelijkertijd de vrij- king overtuigd M3To^2,0^1kalL3tr,ai^OkPsp" nazie 0.27-0.45, peterselie (krul) vrijheid raakt zijns inziens in ge- centraal niveau 0.31-0.40, selderij 0.25-0.36. bloemkool 6 vaar, als vakbeweging en werk- ken of verordon heersing van de lonen. Niet voor niets, zei Albeda. wordt er zowel door links als rechts betoogd, dat de sociale partners die verant woordelijkheid niet kunnen en willen dragen en bestaat er met name een neiging om de vakbe weging buiten spel te zetten. De vraag ligt keihard op tafel, aldus Albeda: "Kan het alleen via een dictaat of gaat het via gezamen lijke verantwoordelijkheid". Hij radheid °s? de^gen^oelstellin- gen te herzien. Hij gelooft name- lijk evenmin in de werking - jaar mocratisch ren als brede lagen van de bevol king overtuigd zijn van de rechtvaardigheid van wat er op ,j 0.25-0.36,1 p.bak I 1.85-1.93, 11 0.45-0.81, 81 1.41-1 62, HII 0.48-0.67, 711-0.36. Aan- AMSTERDAM - Het magazijn van de Amsterdamse pa pierhandel Proost en Brandt aan de Grote Miltenburg- straat is door een brand vrijwel volledig verwoest. Het vuur werd zaterdag aan het einde van de ochtend ontdekt. De oorzaak is nog onbekend, zo ook de totale schade. hij echter nogmaals op de noodzaak van wat hij noemde "gezonde politiek". De Larosiere vond dat de afgevaar digden op de vergadering een opmerkelijke mate van overeen stemming hebben getoond over het te voeren economische beleid en over de rol die het IMF in de komende jaren moet spelen. De leden van het fonds zijn er vol gens hem van overtuigd dat hoge prioriteit moet worden gegeven aan de bestrijding van de inflatie. De president van de Wereldbank, Robert McNamara, verklaarde tijdens de slotzitting, dat veertien landen tijdens de vergadering hebben laten weten mee te willen doen aan een overbruggingsre geling die 1,2 miljard dollar vrij maakt voor hulp aan ontwikke lingslanden door de Internatio nal Development Association (IDA), een zusterorganisatie van de Wereldbank. De IDA verstrekt evenals de Wereldbank leningen voor projecten in de Derde We reld, maar op gemakkelijker voorwaarden. De veertien landen die geld hebben toegezegd zijn Australië, Dene marken, Frankrijk, West-Duits- land, IJsland, Ierland, Japan, Zuid-Korea, Luxemburg, derland, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Zuid-Afrika en Joegosla- Schouten: boeren hebben ook recht op inkomen sprake van discriminatie in het groot. Schouten was er ook niet gelukkig mee, dat de minister in zijn be grotingstoelichting zo nadruk kelijk wijst op de veerkracht waarover de agrarische bedrijven zouden beschikken, doordat ze de beloningen voor eigen arbeid en voor eigen bedrijfsvermogen niet hoeven uit te betalen. Dit riekt naar conservatief denken in de slechte zin van het woord, vond Schouten, en bovendien moet men goed bedenken dat aan een veerkracht ook een einde komt. Op zo'n veerkrachttheorie mag het ministerie niet te vpel grondvesten, stelde Schouten met nadruk, bevreesd dat men zich binnen het ministerie juist te veel blind staart op die veer kracht. DEN HAAG (ANP) - De voorraad aardolieprodukten in ons land die is bestemd voor crisistijden, wordt vergroot. De huidige voor raad, die is aangelegd door de stichting Interim Centraal Orgaan Voorraad vorming Aardolieprodukten (Icova) is goed voor het overnemen van de verplichtingen van de olie-industrie voor 15 dagen. Deze termijn wordt nu uitgebreid naar 30 dagen. Daarnaast kan de Icova de verplichtingen van onafhankelijke importeurs voor 55 dagen overnemen. Deze termijn blijft ongewijzigd. Aldus heeft minister Van Aardenne van economische zaken in een brief aan de. vaste commissie voor Economische zaken van de Tweede Kamer meegedeeld. De Icova en de aardolie-maatschappijen zorgen gezamenlijk voor een strategische voorraad voor een periode van negentig dagen. De Icova heeft thans een voorraad aangelegd van 740.000 ton: 170.000 ton benzine, 315.000 ton gasolie en 255.000 ton stookolie. De financiering is geschied middels leningen bij Nederlandse ban ken. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 400 miljoen gulden. De voorraad is volgens Van Aardenne in betrekkelijk korte tijd aangelegd, in een periode dat er op de wereldoliemarkt sprake was van een overschot. Van Aardenne zelfheeft de Icova benaderd met het plan de voorraad uit te breiden. Volgens hem zijn de EG en het Internationaal Energie Agentschap in Parijs van mening dat het aanhouden van een voorraad voor negentig dagen vooralsnog voldoende is. HOOGEVEEN (ANP) - Met de FNV valt niet te praten over het "opschonen" van de prijscom pensatie door de gestegen ener giekosten eruit te halen. De kos ten van verwarming drukken zwaarder op iemand met een smalle beurs dan op iemand met een goed gevulde beurs. Als wij één vinger geven bij het opscho nen van de prijscompensatie, dan staan kabinet en werkgevers klaar om morgen de hele hand te Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok zaterdag in Hoogeveen waar het vijftig jarig bestaan van de plaat- Kok toonde zich verbaasd over een uitlating van minister Pais op de radio eerder op zaterdag dat wanneer loonmatiging niet wordt doorgevoerd er toch maatregelen nodig zijn van het kabinet. En dit terwijl premier Van Agt vrijdag nog heeft gezegd dat er geen stok achter de deur staat, aldus Kok. Hij voegde eraan toe dat het voortgaan van het overleg op het spel komt te staan, zolang er geen duidelijkheid is over de houding van het hele kabinet. 11 MAASSLUIS (ANP) - De laatste zeegaande stoomsleepboot in ons land, de "Furie", is zaterdag in Maassluis voorgoed een nieuw leven begonnen. Het schip dreig de na een optreden in de televi sie-serie "Hollands Glorie" bij de sloper te belanden, maar een eind 1977 ijlings in het leven geroepen stichting "Hollands Glorie" kocht de "Furie" op en gaf het vervolgens een flinke opknap beurt. De acteur Hugo Metsers - Jan Wandelaar in de roman van Jan de Hartogh over de zeesleepvaart - stelde de "Furie" zaterdag weer in gebruik. Het is niet toevallig dat juist Maas sluis warm loopt voor een oude sleepboot. Het grootste interna tionale sleepbedrijf Smit had er ooit zijn zeeslepers liggen en veel bemanningsleden woonden in deze plaats Eén van hen, de inmiddels bij Smit gepensioneerde kapitein Strij- bos, voerde zaterdag nog een- maal het commando over "de Fu rie" toen de stoomsleper een kor te rondvaart over de nieuwe Wa terweg maakte. Het schip zocht daarna zijn definitieve ligplaats op; voor de kade van het natio naal sleepvaartmuseum in de ha ven van Maassluis. MAANDAG 6 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Sa. ia? 33.M 34i0O ÜS8S* &3L. Wegener C eert. 63,00 62..Ï0 BELEGGINGS INSTITUTEN 17.70 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Duitse Mark (100) 107.00 Spaanse pos. (100) 2 J 45- üsi£r"m AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs kwam vooral de obligatiemarkt aan het begin van de week goed voor de dag. De staatsfondsen noteerden hier en daar zelfs een vol punt ho ger. Buitenlandse belangstelling uit Engeland en Duitsland zorgde voor deze hogere koersen. Ook de aandelenmarkt liet zich van haar goede kant zien, hoewel de omzet matig was. Een vast Wall Street was de voornaamste stimulans. Bij de internationale waarden klom Kon Olie al in de ochtenduren tot f 180 en breidde tegen het mid daguur de winst uit tot 3,50 op 181,20. Oorzaak vormde vraag in een zeer dunne markt. Unile- ent op 123,20 en der dubbeltjes rest veranderde nig. In de financiële sector waren de banken hoger, maar vooral de hypotheekbanken waren vast. Wuh steeg 5 op 216 en FGH op 58,50. Ook de verze- ars trokken aan. De uitge- f 184 ging, 5 ho-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22