^Geld laadt ^tennissers op... "We hadden wel 80 Chinezen willen meenemen Handballers Northa te zwak voor HVS Glasbergen ontvangt koploper in Katwijk Bob Spalding snelste in Parijs Jolanda Noordam met Bettine Vriesekoop terug uit Peking MAANDAG 6 OKTOBER 1980 SPORT SPORT ARNHEM (GPD) - Een totale prijzenpot van 150.000 dollar, een eerste prijs van 65.000 dollar en een laatste prijs die nog altijd 8000 dollar opleverde, zijn niet voldoende gebleken om zes proftennissers een week lang te motive ren. Het door Sweitze Roffel en Frans Steur voor de zevende maal geor- fkamp ganiseerde circus draaide daar- Deel- door vooral de laatste dag uit op WZV, een teleurstelling. Eddie Dibbs '86. De en Victor Pecci bleken een week verre- (vorstelijk doorbetaalde) vakan- eerste tie te hebben opgenomen. Tom 73 Okker maakte constant duidelijk anten, dat zijn tennis te zeer gedeva- fde en lueerd is, en omdat de voor Tan- nten'. ner ingevallen John Sadri zijn faam niet kon waarmaken, moest eisjes het circus worden gedragen door Ilie Nastase en Gene Mayer. Van 3; ïoo' dat tweetal zorgde Mayer ervoor ijaari dat het slotweekeinde ook nog 1.5, 2. eens in het teken stond van de ïoo eenzijdigheid, ar 1. Nadat beiden aan,de voorronde een onnei score van 100 procent hadden gslag| overgehouden, werd Nastase za- lippo terdagavond in Goirle in 40 minu- .24.5; ten met 6-0, 6-1 weggespeeld. Op v.d. dat moment was de uitslag overi- gens volstrekt onbelangrijk, om- gens: dat het tweetal zich toch al had 1001 MADRID - De Argentijn Jose Luis h Clerc zegevierde gisteren in de nale finale van het internationale toernooi in Madrid over zijn tnotj landgenoot Guillermo Vilas. Het 29.3;werd een marathonpartij, die vijf sets vergde: 6-3 1-6 1-6 6-4 6-2. Clerc kreeg voor zijn overwin ning 19.625 dollar (ongeveer 40.000 gulden), Vilas moest het doen met ongeveer de helft. Ér waren 5000 toeschouwers op de warme finaledag. verzekerd van een plaats in de eindstrijd. Toen het er werkelijk op aankwam, bleken de verhou dingen echter nauwelijks gewij zigd. de Rijnhal in Arnhem speelde Mayer andermaal met Nastase, die bij deze gelegenheid in 46 minuten slechts vier games meer wist binnen te halen: 6-2, 6-3. De zolang uitgestelde revanche van de Amerikaan, die Nastase tot voor zaterdag alleen zes jaar ge leden op Bermuda was tegenge komen (toen won de Roemeen), betekende ook een nederlaag voor het publiek. Niet alleen in Goirle, waar zaterdag 1800 men sen opdraafden, maar zeker ook in Arnhem, waar 3000 'belang stellenden waren. Mayer ging al leen in de eerste vier games en kele malen in de fout. daarna con troleerde hij het duel zoals hij dat wilde. Saaiheid daardoor bleef troef, zoals dat bijna de hele weeek het geval was geweest. Om dié reden zal het toernooi volgend jaar anders van opzet worden. Om de spelers tot wat meer actie te bewegen, wordt gedacht aan het systeem dat tijdens de 'Masters', het afsluitende kampioenschap van de Grand Prix, wordt toege past. Roffel: „We denken erover om niet alleen bedragen vast te stellen voor iedere plaats in het eindklassement, maar ook voor iedere partij afzonderlijk. Vooral Dibbs heeft het dit jaar laten af weten. Na zijn nederlaag in de eerste ronde is hij gaan freew heelen". Dat continuering van het toernooi voor organisatoren en sponsors geen enkel probleem is, mag op vallend heten, omdat dit jaar 4300 klanten minder werden getrok ken dan vorig jaar. Het totaal bleef nu steken op 13.700, zodat niet eens het beoogde cijfer van 16.200 (vereist om 'quitte' te spe len) werd gehaald. Het verschil werd niet alleen bepaald door het ontbreken van een absolute top per als Borg die het toernooi vo rig jaar won, maar ook door de keuze van Leidschendam, waar maar 600 mensen de kassa pas seerden. Roffel: „In dat gedeelte van het land trekt het proftennis kenne lijk niet. Vijfjaar geleden hebben we Den Haag aangedaan, maar ook daar bleef de massa weg. Misschien zullen we weer terug moeten naar Zuid-Limburg, naar Kerkrade, waar we destijds wel een overweldigend succes had den". Voorde achtste editie in 1981 wordt gedacht aan spelers als Connors („Die willen we nu eindelijk wel eens hebben"), het talent Lendl en opnieuw aan Mayer en Nasta se. Als een van de weinigen ver staat hij de kunst om het publiek te vermaken. Vrijdagavond was hij in dat opzicht in vorm, in Haarlem, toen hij in zijn partij te gen Dibbs op een gegeven mo ment plaats nam op de tribune om even later een handtekening te vragen aan zijn tegenstander. De nummer 93 van de wereld werd pas humeurig toen hij tegen middernacht nog een derde set moest spelen. Na de eerste set te hebben verloren, wist hij er na melijk niet in te 'slagen' om ook de tweede reeks tegen de zwakke Dibbs te verliezen. Een dag later herstelde Dibbs zich door ten koste van Okker in Goirle zijn enige overwinning te boeken: 6-3, 6-3. Okker eindigde daardoor roemloos als zesde en laatste achter respectievelijk Mayer, Nastase, Sadri (hij won het duel om de derde en vierde plaats van Pecci met 6-3, 6-4), Pecci en Dibbs. LEIDEN - In de veldhandbalcom- petitie leverden de dames van HVS een goede prestatie door het sterke Wings een 6-6 gelijkspel af te dwingen. In de eerste helft van het duel tegen de Haagsen kwam HVS maar moeizaam op gang. Wings, dat op een fellere tegenstand had gere kend, trok zodoende vrij probleemloos het spel naar zich toe. Via 0-2, 1-2 en 2-3 werd met een 2-4 voorsprong in het voor deel van Wings gerust. Na de her vatting pakte de Stompwijkse formatie de zaken wat resoluter aan. Met snel en gevarieerd spel werd Wings nu onder druk gezet. De Haagsen moesten zo nu en dan aan de noodrem trekken om niet voortijdig onderuit te gaan. Gene Mayer liet er in de partij tegen Nastase geen twijfel over beslaan wie de sterkste was. De Amerikaan stond zijn tegenstander slechts vijf games toe. Hans Kroes weer snel DEN HAAG (ANP) - Hans Kroes van HPC uit Heemste de heeft gisteren in het zwembad de Morgenstond tijdens de wedstrijden om de 'Haagse kilometer' zijn natio nale jeugdrecord op de 100 meter vrije slag jongens op 52,1 seconden gebracht. Het oude record stond sedert de cember vorig jaar op 53,1 se conden. AZPC uit Amersfoort won bij de heren de clubwedstrijd. HPC en Zwemlust/Den Hommel uit Utrecht deelden de eerste plaats bij de dames. Verdiend kwam HVS in de slot fase naast Wings: 6-6. De Stompwijkse heren ondervon den weinig tegenstand var* het danig verzwakte Northa uit Noordwijkerhout. Na een 5-13 ruststand werd het uiteindelijk een 11-20 zege voor HVS. De dames van OASE gingen in Den Haag met 11-8 ten onder tegen Hellas. Vooral qua snelheid moest de ploeg van Frank Bonte het duidelijk afleggen tegen Hellas. Voor OASE bleef er in fei te weinig anders over dan de sco re zo acceptabel mogelijk te hou den. Helma Stigter was met vier treffers topscoorster bij OASE. In Krimpen a/d IJssel moest Fore- holte tegen De Treffers met een ruime 15-9 nederlaag genoegen nemen. Tot 6-6 in de tweede speelperiode deden de Voor- houtse dames in het geheel niet onder voor hun tegenstandsters. Vanaf dat moment echter ging Foreholte keer op keer in de fout. waardoor de Krimpense ploeg nogal goedkoop kon doordruk ken naar het bovemvermelde geflatteerde eindresultaat. Ook de dames van Northa werden met verlies geconfronteerd. Op eigen terrein moest de zege met 4-6 aan EHC worden gelaten. Door dit resultaat bezetten de Noordwijkerhoutsen thans de laatste plaats in de tweede divisie in de tweede divisie B doen de da mes van MMO het uitstekend. In de topper tegen De Hollandiaan zegevierde MMO verdiend met 8-5. Het was voor de ploeg van trainer/coach Karei Caron geen gemakkelijke zege. De Hollan diaan bleef tot het laatst hard- LEIDEN - In de inter-regionale zaalvoetbalcompetitie ont vangt Glasbergen vanavond in de Cleijn Duin hal in Kat wijk koploper Ceverbo. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Woensdag spelen Van Rooyen (20.00 uur) en Koos- jardin (21.00 uur) in de Groenoordhal respectievelijk tegen FV Snoekie en PMI De Bron. Ook De Engel treedt woensdagavond aan. De ploeg speelt in de Lisser THB hal tegen Huug van Es (20.25 uur). In de Leidse hoofdklasse spelen EKL en De Taverne van avond tegen elkaar. Deze wedstrijd wordt gespeeld in de Cleijn Duin hal en begint om 21.00 uur. Ook in de Lisser THB hal staan vanavond twee hoofdklasse ploegen tegen- o.ver elkaar: Van Gerven en Cleijn Duin (20.25 uur). Woensdag ontmoeten MJBS en BAX elkaar in de Wasbeek hal in Sassenheim (20.30 uur). In de Groenoordhal tenslotte speelt Oegstgeest om 20.00 uur tegen Vd Plas. weggelegd. De Brabander moest zelfs door pech PARIJS(ANP) - De Engelsman Bob Spalding heeft gisteren met zijn landgenoot Ken Stevenson de zes uren van Parijs gewonnen. Door deze overwinning behaalde hij de wereldtitel in de OZ-klasse voor de speedboten. De race over zes uren in Parijs is vernietigend geweest voor de meeste favorieten in de Franse hoofdstad. Zowel de Nederlan der Cees van der Velden (wereld kampioen in 1979) met zijn co-equipier Posev (Vst), win- Parijs in 1979, als de Italiaan Molinari met Mcconnelli (Vst) en de Engels/Amerikaanse combinatie Percival/Seebold moesten voortijdig afhaken. In het laatste uur zag de Nederlan der Hans Pelster met de met een Nederlandse licentie varende Westduitser Hügel Kans op te rukken naar de tweede plaats. De winnaars Spalding en Steven son legden in de zes uren een af stand af van 891,3 kilometer, het geen een gemiddelde betekende i 140,22 km. per uur. Van der Velden kwam door de teleur stellende prestatie in Parijs op de tweede plaats. Gerard Brinkert uit Nederland en de Engelsman Millward werden vierde in de ON-klasse (tot 2000 cc.) In de OE-klasse (850 cc.) reik ten John Grotegoed en Dick de Boer in een veld van 20 combina ties naar de vijfde plaats. Overigens bereikten van de in to taal 56 gestarte deelnemers slechts achttien de finish. nekkig tegenspel bieden. MMO moest dan ook al haar reserves aanspreken om haar tegenstand ster definitief op de knieen te krijgen. Keepster Riekie Brunt vertolkte daarbij een hoofdrol Zij stopte onder meer vier van de vijf aan De Hollandiaan toegewe zen strafworpen De Hoogmadese heren heten het tegen de reserves van Hercules lelijk afweten. Na een 9-3 voor sprong werd de zege toch nog knullig uit handen gegeven 11-12. De dames van Olympia behaalden een benauwde 4-3 overwinning op het tweede team van Ver- burch. De eerste helft van dit duel werd afgesloten met een 2-1 voorsprong voor de Wassenaar sen. Ook de dames van HW boekten een zege. In Voorscho ten werd het Delftse EDH met 11-7 afgetroefd. Bij rust had HV\' al een ruime 7-2 voorsprong. De HW-heren deden het een stuk minder. In de twee duels die moesten worden afgewerkt was er twee keer verlies weggelegd voor HW. Tegen HEC werd het een 16-19 nederlaag, tegen VELO een 22-16 verlies. De heren van Saturn us trokken in het duel tegen Atomium met 11-14 aan het langste eind. De Leidenaars hebben de zege ech ter beslist niet cadeau gekregen. Atomium trachtte namelijk het duidelijk aanwezige klassever- schil te compenseren door mid del van straffe aanpak. Saturnus kon daardoor maar moeilijk in z'n eigen spel komen. Bij rust had Saturnus nog maar een 4-5 voor sprong. In de tweede speelperio de gingen de Leidenaars duide lijk orde op zaken stellen. Ato mium moest nu ver terug. De dames van MSV wonnen na een matig duel met 3-1 van de reser ves van SOS. De Noordwijkse he ren tenslotte leden een 18-14 ne derlaag tegen het Haagse SOS. Bij rust had SOS al een 5K7 voor sprong. Ria Desaunois spitsvondig tegen België HERENTALS - Het Nederlandse damesvoet balelftal heeft zater dag de interland tegen Belgie met 3-2 gewonnen. Tegen het decor van 1300 toeschouwers wisten de Belgische voetbalsters in Heren tals lange tijd in de pas van de Oranje-dames te blijven. In de tweede helft bleek de equipe van bondscoach Bert van Lingen evenwel over meer adem te be schikken. En dat gaf de doorslag Overigens openden de "rode dui vels" wel de score. Na 7 minuten trof de Belgische speelster Tem merman de roos en pas dertig minuten later liet Vestjens voor Nederland de gelijkmaker afroe pen. Nog voor de pauze tekende Van Eldick de 1-2 aan, w?ar"T Alkmania-speelster Ria Desau nois zich eveneens spitsvondig toonde. Zij scoorde in de 56ste minuut de in feite beslissende treffer. Het tweede Belgische doelpunt van Vanbuul was nog slechts van statistisch belang ETTEN LEUR/LEIDEN - Amper had Bettine Vriesekoop één voet op Europese bodem gezet, of zij moest in een tijdsbestek van luttele seconden twee maanden Chinese tafeltenniservaring inruilen vooral haar tastbare herinne ringen. Vorige week donderdagmiddag wachtte Gerard Bakker, haar coach bij Avanti en het Neder lands team, Bettine en haar club genote Jolanda Noordam op in Londen om te vertellen dat het ouderlijke huis van Bettine twee weken geleden in de vlammen was opgegaan. De plakboeken waren toen een gewillige prooi voor het vuur, terwijl de resten van de inboedel werden 'bedekt' met goud, nu ook de vele me dailles smolten. „Bettine was helemaal van de kaart", vertelde Jolanda Noord am. „In die twee maanden tijd verlang je wcleens naar je eigen kamertje. Dat kan dan opeens niet meer. In de periode dat we in China zaten, kregen we wel post. Er was verder ook een telex, maar je weet, dat ze het toch niet door geven als er iets ergs gebeurt. En dat is maar goed ook. Toen Ge rard ons stond op te wachten durfden we dat echter niet te vermoeden" Achteraf bekent Noordam dat ze toch wel bl ij is dat Gerard Bakker hen opwachtte in Engeland. In eerste instantie stond ze vreemd te kijken, want: „dat laatste stukje konden we toch ook mak kelijk alleen reizen?". „Maar dat laatste gedeelte naar Nederland hebben Bettine en ik de hele tijd tegen Gerard aan zitten kletsen, wantje wil ontzettend veel emo ties kwijt" Terug in Nederland weert Bettine Vriesekoop de pers. „Mijn hoofd staat er helemaal niet naar beargumenteert ze. Alleen voor de radio wilde ze zaterdag wat kwijt, omdat ze dat moreel was verplicht. „Want die man heeft meegewerkt aan die trip". De 19-jarige Hazerswoudse vertel de tegen Bas den Breejen van de NCRV-sportshow dat de Chinese coaches twee keer zo hard waren als Bakker, terwijl de Leidenaar in de tafeltenniswereld nota bene bekend staat als een 'beul'. „Ik ben een harde training gewend, maar nog harder dan in Neder land had ik niet verwacht", merk te Vriesekoop op. Noordam heeft dat duidelijk an ders ervaren. „Ik heb nooit ge dacht 'He dal weet Gerard (Bak ker) niet'. De twee vrouwen, die ons trainden letten alleen op an dere dingen. Je moet dan voor je zelf bepalen wat het beste voor je". Aanvankelijk zou overigens alléén Vriesekoop naar het tafeltennis- mekka gaan. „Ze zochten nog iemand die met haar meewilde. Ik was uiteindelijk de gelukki ge". verklaarl Noordam. De 21- jarige tafeltennister. afkomstig uit het Brabantse Etten Leur dwong die reis onder meer af door haar instelling. Noordam verhuisde speciaal voor Gerard Bakker, het spelersmateriaal en de trainingsaccommodatie bij Avanti, naar Hazerswoude. Daar werkt zij 's ochtends als secreta resse om zo fit mogelijk op de trainingen te kunnen verschij- Voor de reis naar China moest Noordam. die op de drempel van het Oranjeteam staat, twee maanden onbetaald verlof op nemen. Ze deed dat graag, want: „Dan kan ik misschien doorbre ken in het Nederlands team en Bettine daarin steunen. Ik hoop met mijn opgedane ervaring ach ter Bettine op de nationale rang lijstplaats te nemen. Hetziterin". En dan op realistische toon: „Maar wanneer je dan in Europa wal betekent dan krijg je nog van 200 Chinezen een pak slaag. Ook dan hoefje nog geen enkele illu sie te maken datje tot de echte top behoort". Zou Noordam de hoop, dat ze ooit tot die groep zou kunnen beho ren, voor het vertrek op 6 augus tus hebben gehad dan verdampte die in Peking. Na een vier dagen durende reis, waarvan drie dagen en twee nachten in de trein van Honkong naar Peking, was het trainen, eten en slapen geblazen voor het Avanti-koppel. „We trainden afwisselend vijf, zes en vier uur. 's Zondags en 's avonds waren we vrij. Al na een week hadden we de meegebrachte boeken uit. Hadden we bijna niks meer te doen, want de tv is nage synchroniseerd en dus niet leuk. We hebben daarom vaak wat zit ten kletsen met de overige bui tenlandse tafeltennisers. die in dat sportcentrum zaten". Tijdens de trainingen en de zon dagse bezoekjes aan Peking wer den Vriesekoop en Noordam vergezeld door twee tolken („Ze hadden totaal geen verstand van tafeltennis. Vooral het vertalen vafri technische termen ging ze moeilijk af'). Hoewel de Chine zen op Noordam een geduldige en vriendelijke indruk maakten, hadden beide speeisters het af en toe moeilijk met het geïsoleerde leventje in een buitenwijk van Peking. „In de tweede week kreeg ik een terugslag. Toen had ik een beetje heimwee en een inzinking. Ook Bettine kende op een gegeven moment zo'n periode Je moet ook niet vergeten dat we fanatiek trainden en dat het daar dertig graden wa>. We zijn allebei zes kilo afgevallen. Voorts duurde de reis vier 'dagen en is het daar ze ven uur later. Heen was het maar even donker. Daar raak je wel even de kluts van kwijt. Terug hebben we zelf er dan ook maar wat geld bijgelegd en hebben we het vliegtuig gepakt". Tijdens de trainingsstage werden de twee dames met steeds sterke re tegenstandsters geconfron teerd „Elke keer donk je: 'Wat krijg ik nu weer tegènoyër mie Steeds waren het weer anderen. Dan weer een blokker, dan een verdedigende of een aanvallende speolsti r En ze pi Iden vaak met de Vreemdste soorten rub ber Vooral omdat ze zo ver- chrikkelijk sterk zijn was de trip de cite aard. moeten de kreten zijn, die het Nederlandse duo weieens slaakte tijdens het trainen. „De mentali teit is daar heel anders. Ze zeggen hoogstens 'dat is een goeie bal' Als ik bijvoorbeeld iets riep in de geest van: 'Niet doen', dan keken ze allemaal heel verbaasd naar je. Ik ben heel rustig, maar af en toe moet je je agressie luchten met een schreeuw. Ik schaamde me er wel voor als ze dan vroegen watje zei. Ik lachte dan maar. want als ik vertelde wat ik riep dan begre pen ze dat niet". De laatste twee weken zal Noordam zich ook vertwijfeld hebben ut gevraagd, waarom ze eigenlijk in de Chinese hoofdstad stond te pingpongen. „Toen kregen we elke dag twee bekenden op be zoek, zoals Tsjang Ti Jing. Toen Ling. Yang Ying en Xaoyahua. De meesten kende ik van trai ningsschema's Bettine won nog wel eens en zij gaf ook goed partij Voor mij was hel in het begin ge woon een ramp. Op het laatst wen je er echter aan en ga je ook wat positieve dingen zien. Mijn voe tenwerk is een stuk verbeterd en ik heb meer inzicht gekregen. Met dat laatste bedoel ik meer denken by watje doet. Je kunt je daar geen domme fouten permit teren Ze zijn daar zo slim dat ze je op dat ene moment met één punt verslaan". Terug in Nederland laat Jolanda zich ontvallen dat de tafeltennis stage precies lang genoeg heelt geduurd „Op het moment zit ik er een beetje vol van. Volgend jaai hi b ik misat hkn wei t zin In Nederland moeten beide pu pillen van Gerard Bakker qua te genstand immers een stap terug doen. „Bettine zei dan ook dat ze het liefst 80 Chinezen mee naar huis had willen nemen" Het afgelopen weekeinde kwam Noordam niet voor haar club uit „Ik moet nog helemaal iri mijn ritme komen. Om vijf uur 's nnd dags kan ik mijn ogen al bijna niet meer openhouden. Ik ben al mijn slaap aan het inhalen" Vooral de druk om zich bewijzen, noopte Noordam een tafeltennis vrij weekeinde te nemen „Als je als een vaatdoek speelt dan vra gen ze zich af direct af wat ik in China heb moeten zoeken. Die druk kan ik mij bi ter bi sparen Het aanstaande weekeinde hoop ik weer bij te zijn". HERMAN POOS GOLF Het Nederlandse dam« - team staat op de vierde plaats in de strijd om hel wereldkam pioenschap golf. De dames delen de zesde plaats sam«»n met Ar gentinië Italië gaat aan de lei ding PAARDENSPORT De driejarig.- Engelse merrie Detroit heeft gis teren de Prix de L Are de Trtom- phe gewonnen Zijn eigenfeai Robert Sangster. president-di recteur van Engelands grootste sport total isator. streek met d« overwinning van zijn paard 600 000 gulden op. WORSTELEN B k national* kampioenschappen Sambo-wor

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21