"Tegen AZ geen kruid gewassen "Excelsior mag ons de premie uitkeren' Ipswich Town kruipt door oog van de naald x x NEC-trainer Looyen: Westduitse voetbalselecties MAANDAG 6 OKTOBER 1980 ROTTERDAM - Armoede vormde op Woudestein de hoeksteen van de als eredivi sie-ontmoeting aangekon digde tweekamp Excel- sior-FC Twente. In het knus se Rotterdamse sportpark gaven de leden van beide voetbalgezelschappen als amusementsverzorgers een inktzwart brevet van onver mogen af. De verschraling van het eens zo welvarende profvoetbal tekende zich voor vijfduizend mokkende aan hangers van volkssport nummer één schrijnend af; als enige peurde Excel- sior-trainer Hans Doijee na de 1-1 een positief punt uit het droefgeestige gebeuren. Alsof hij zojuist de hoofdprijs in de lotto had gewonnen, zo vierde Doijee zijn vreugde bot over dit "ongedachte re sultaat". "We hebben", triom feerde de Delftenaar, "betere wedstrijden gespeeld en pun ten laten liggen. Nu heeft Ex celsior wèl een punt gepakt". Met de door hem overigens niet uitgesproken dank aan FC Twente, dat zich gisteren on danks de woensdagavond door IFK Göteborg voorge houden waarschuwing ten onrechte topploeg waande. De Enschedeërs lieten zich in Kralingen te zeer inpalmen door de veronderstelling, dat met een minimum aan in spanning het maximale resul taat kon worden geoogst. Hautain koesterde FC Twen te zich aan de na 38 minuten door Aad Kila gevonden 0-1 voorsprong. Waar het hape rende Excelsior op eigen grond vroeg om een pijnlijke afstraffing, cijferde FC Twen te de gedachte aan een mon sterscore zelf weg. Hoogmoed kwam echter ook in de Maasstad voor de val. Makkie Nijssen schoot een kwartier voor tijd de Twentse droom over een "zekere overwinning" aan flarden. Naderhand restte trainer Hennie Hollink dan ook niets anders dan de mismoedige bekentenis dat "we hier een punt hebben weggegeven". En met die lezing gaf Hollink exact weer, hoezeer zijn vol gelingen in dit duel hun plich ten hadden verzaakt. Excel- Twente laat in pover duel punt liggen sior had immers al vroeg laten blijken geen fractie van de waarde te vertegenwoordi gen, die het in de thuiswed strijd tegen Ajax had hoogge houden. Nu de lange passes van vormgever Frans Struis slechts sporadisch aankwa men, ontbrak bij .Excelsior het hechte fundament voor een gedegen aanvalsplan. Alle acties waren voorspel baar, terwijl de tegen Ajax opgebrachte agressie al even zeer zoek was. FC Twente had zodoende wei nig te duchten van de tech nisch zoveel armere Rotter dammers, bij wie Nijssen (door de matig leidende Draaisma ten onrechte be keurd na een onopzettelijke overtreding tegen Zonder van) en Piasmans (spelbe derf) geel zagen. De ploeg van Hollink meende die weten schap evenwel te moeten ver talen in laksheid. Het tempo werd nooit naar een voor ere divisieniveau verantwoorde hoogte opgeschroefd, terwijl de Enschedeërs hun offen sieve bedoelingen als steeds over teveel schijven uitdroe gen. Alleen rechterspits San chez Torres en Aad Kila mix ten in hun spel wat doortas tendheid. Kila gaf daar na 38 minuten blijk van, nadat Ex- celsior-libero Rob Ouwehand een mislukte één-twee met Ridderhof had opgezet. Kila kaapte de bal voor Ridder- hofs voeten wég, stoof Ouwe hand voorbij en liet vervol gens Vermunt fraai kansloos: 0-1. Excelsior kraakte na die goal in al zijn voegen, maar bleef overeind, omdat Twente met de winstpunten binnen handbereik het vuren staakte. De Westduitse centrumspits Rohde deed slechts als elftal vulling dienst, Thoresen ging gebukt onder een dij beenblessure en de wèl goed voetballende Sanchez Torres werd door zijn ploegmaten veelvuldig over het hoofd ge zien. Niet zijn medespelers werden door Hollink voor die nalatigheid bestraft, maar merkwaardig genoeg de Spanjaard zelf, die volgens de trainer teveel balverlies had geleden in de combinaties. "Vandaar, dat ik hem halver wege de tweede helft door Bleuming heb vervangen", motiveerde Hollink zijn raad selachtige wissel, die de Twentse aanval van het laat ste spoortje besluitvaardig heid en snelheid ontdeed. Ook éij'n Rotterdamse collega Doijee had inmiddels een greep uit de voorraadbak wis selspelers gedaan. Ouwehand had zijn plaats na zijn losbol lige optreden m de eerste helft (Doijee: "Hij gaf Rid derhof geen rugdekking en ging voor eigen doel rustig combineren") al in de rust af moeten staan aan Wasiman en zeventien minuten voor tijd draafde Van Daele als pinch- hitter op voor Piasmans. Die mutaties leken voor Excel sior weinig zoden aan de Ho- ningerdijk te zullen brengen, maar Makkie Nijssen besliste na 76 minuten anders. Geheel onverwacht strafte hij na voorbereidend werk van Wa siman en Van Tour de Twent se arrogantie met een schitte rende volley af. %We controleerden de wed strijd, maar mijn spelers ga ven door een niet professio nele instelling Excelsior als nog de gelegenheid gelijk te komen", stamelde Hennie Hollink nog maar eens. "Daarom", opperde Twen- te-manager Ton van Dalen, 'zou Excelsior onze spelers eigenlijk best een deel van de premie mogen afstaan". GERARD VAN PUTTEN ALKMAAR - Ook in de achtste competitiewed strijd bleef AZ'67 ongeslagen, want het Nij meegse NEC werd zaterdagavond voor 9000 toeschouwers met de duidelijke cijfers 6-1 over speeld. Kurt Welzl, de topscorer van Ne derland, kon het zich zelfs nog permitteren een strafschop na rust onbenut te laten. Trainer Leen Looyen van NEC maakte na de strijd een verslagen indruk. „Tegen dit soms gewel dig voetballende AZ is geen kruid gewassen. Vooral op het middenveld werden onze spelers aan alle kanten voorbijgelopen." Moeilijk AZ had overigens in de eerste pe riode niet zo best gedraaid. De ploeg zat toen vaak vast en NEC kreeg gelegenheid goed tegen stand te bieden. Georg Kesslen „Inderdaad hadden we voor rust een moeilijke periode. Het wilde niet zo vlotten. De ploeg demon streerde echter een goede instel ling, ging steeds door en kon er na rust een prima voetbalshow van maken. Het publiek kwam toen best aan z'n trekken". In de eerste helft gaf NEC goed par tij en kwam vaak op de helft van AZ'67. Natuurlijk was de thuisclub, die Kees Kist in de dug-out liet zitten, de betere ploeg en schiep zich een aantal kansen. Welzl kon echter niet de juiste richting vinden, totdat Pier Tol na een fraaie pass van uit blinker Jan Peters de bal in de 19e minuut langs doelman Schellekens schoot: 1-0. Succes NEC verplaatste het spel even en had zowaar zes minuten later succes, zij het via een vreemd doelpunt. Na een hoekschop van Hendriks knalde Jan Lohman de bal dwars door de binnenkant van het net. Via het achterbord vloog de bal weer in het veld. Consternatie alom. Wel of geen doelpunt? Scheidsrechter Geurds cpntroleerde het net, waarin een flink gat zat en kende het doelpunt toe: 1-1. Het net moest worden gerepareerd, waarna de strijd kon worden voortgezet. Negen minuten later was het AZ- publiek het incident al vergeten, want toen scoorde Kristen Ny- gaard, die de laatste weken in een grandioze vorm verkeert, uit een vrije schop schitterend 2-1 voor AZ. Show In de tweede helft spande AZ zich zo'n 20 a 25 minuten geducht in en dat bracht toen een gave voet balshow op de grasmat. NEC werd geheel overspeeld en AZ kreeg een aantal goede kansen. In de achtste minuut soleerde Welzl onnavolgbaar door de Nijmeegse defensie en schoot vervolgens feilloos 3-1 in. Twee minuten later kreeg Tol, ove rigens niet altijd constant spe lend, het op zijn heupen. Alleen Schellekens kon hem nog stui ten, zij het dat dit op onreglemen taire wijze gebeurde: strafschop. Welzl richtte vanaf de 11 meter- stip niet zuiver en de NEC-keeper kon redding brengen. Het was echter uitstel van executie, want toen Peter Arntz de bal goed voor doel bracht, reageerde Jos Jon ker bliksemsnel: 4-1. Kat en muis De mooiste treffer kwam in de vijf tiende minuut. Jonker trok het leer voor doel en met een schitte rende kopstoot zorgde Peter Arntz voor 5-1Toen de lat hierna als spelbreker fungeerde voor een goede actie van Tol, geloofde AZ het min of meer wel. De drang om meer goals te maken ontbrak in dit kat-en-muis-spelletje. Vier minuten voor ttfd schoot Ny- gaard het halve dozijn vol, toen hjj een pass van Pier Tol op juiste waarde schatte: 6-1. Bernd Schuster Schuster eist van Köln 'teveel marken' KEULEN (SID/ANP) - .De transfer van Bernd Schuster van FC Köln naar Cosmos is nog steeds niet bekrachtigd. Een delegatie van de Ameri kaanse voetbalkampioen die zaterdag in Keulen was om de overgang definitief te maken verliet onverrichter zake de Westduitse stad. Bernd Schuster, verscheen niet op de bespreking. Volgens de voorzitter van FC Köln, Peter Weiand, zijn Köln en Schus ter het nog niet eens." Schus ter eist van onS dat wij hem een salaris betalen van 40.000 mark. De club peinst er niet over. Volgens zijn contract heeft hij recht op 25.000 mark. Wij prakkizeren er niet over hem dit bedrag te betalen. In zijn contract staat dat hij 100.000 mark premie per jaar kan ontvangen. Dan moet hij wel 31 wedstrijden spelen. Schuster heeft recht op een vierde deel, dus 25.000 mark." Volgens de voorzitter van Köln komen de drie partijen van daag weer bij elkaar. Köln zowel als Cosmos hoopt dat Schuster dan wel verschijnt. De. Alkmaarse victorie werd ook zaterdagavond gevierd. NEC moest nu de wervelwind van AZ dulden. De eindscore was 6-1de Alkmaarse vreugde-uitingen zijn verworden tot routinegebaren. Hugo Hovenkamv geeft daar op de foto uiting van. LONDEN (ANP) - De koploper van de Engelse voetbalcompetitie, Ipswich Town, kroop zaterdag door het oog van de naald. De ploeg van Thijssen en Arnold Muhren speelde op krampachti ge wijze 1-1 gelijk tegen Leeds United. Door de puntendeling slonk de voorsprong van de club met de grootste Nederlandse inbreng op de achtervolgers Liverpool, Everton en Aston Villa, die zon der uitzondering wonnen, tot drie punten. Drie minuten na rust gaf de Argen tijn Sapella Leeds de leiding. Het was een verdiende treffer want Leeds was beter en sterker. Even later kreeg Curtis een schitteren de kans op 2-0, maar hij schoot - op nogal knullige wijze - ver naast het doel. Topscorer John Wark liet met zijn twaalfde doel punt Ipswich twintig minuten voor tijd de ongeslagen status behouden. Van Ipswich" achtervolgers, die al len op dertien punten kwamen, won Liverpool overtuigend: 3-0 bij Manchester City, Treffers van Dalglish, Graham en Lee. Ever- ton, dat thuis nog geen doelpunt kreeg te incasseren, kwam in de zesde minuut van de thuiswed strijd tegen Southampton al op achterstand door Channon. Voor Southampton was het uitvallen van Keegan na een kwartier een tegenvaller. Everton trok in het verloop van het duel via twee door McBride benutte straf- België Anderlecht heeft op de zevende speeldag opnieuw de leiding ge nomen in de Belgische competi tie. De ploeg van Arie Haan ver sloeg Berchem met 4-1 en kon weer naar de top oprukken door de sensationele nederlaag van Standard Luik bij AA Gent, dat voor het eerst onder leiding van de bij Club Brugge ontslagen Han Grijzenhout de eerste over winning van het seizoen behaal de. Gent zegevierde met 2-1. Brugge bleef op de sukkeltoer en verloor op eigen veld met 1-2 van Winterslag. Anderlecht leed in het Astridpark tegen Berchem aan een vormcri sis. Met name Libero Peruzovic speelde uitermate zwak. Ander lecht profiteerde maar matig van de geboden kansen. De Deen Brylle scoorde tweemaal. Cock en Haan eenmaal, Van den Bruys doelpuntte tegen. Standard Luik meende bij Gent vanuit een gesloten verdediging rustig op een counterkans te kunnen wachten om de kopposi tie te consolideren. De eerste helft was daardoor niet om aan te zien. Er kwam leven in de wed strijd toen Gillespie op slag van rust de ploeg van Grijzenhout aan een voorsprong hielp. Standard kon in de tweede helft niet meer afwachten. Gillespie profiteerde AZ'67-NEC 6-1 (2-1). 19. Tol 1-0, 26. Lohman 1-1, 37. Nygaard 2-1, 53. Welzl 3-1, 57. Jonker 4-1, 60. Arntz 5-1. 86. Nygaard 6-1. Weerink. Toeschouwers: 28.000. FC Den Haag-Ajax 4-3 (1-1). 30. Albertssen (strafschop) 1-0, 36. Schoenaker 1-1,46. Schoenmaker (strafschop) 2-1, 56. Melis 3-1, 74. Arnesen 3-2, 78. Melis 4-2, 85. Kieft 4-3. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 14.500. NAC-Willem II 0-2 (0-0). 70e en 72e minuut Raeven 1-0 en 2-0. Scheidsrechten Corver. Toe schouwers: 10.278. Sparta-PEC 4-1 (1-1). 21. Jansen 1-0,41. Jans 1-1, 70. Van der Gijp 2-1,87. Geels 3-1,89. Van der Gijp donk 0-2, 89. Houtman 1-2. Scheidsrechten Van LaaF Toe schouwers: 12.500. i 2-0, 51. Van Kooten 2-1, Van Kooten 2-2. Scheidsrechten Ram. Toeschouwers: 7500. Excelsior-FC Twente 1-1. 38. Kila 0-2, 76. Nijssen 1-1. Scheids rechten Draaisma. Toeschou wers: 5000. EERSTE DIVISIE De Graafschap-Volendam 2-2 (1-0). 28. De Geer 1-0, 59. Kwak man 1-1,74. Tol 1-2,89. Koenders 2-2. Toeschouwers: 3100. Scheidsrechten Thomas. FC Amsterdam-SW O-O. Toe schouwers: 1500. Scheidsrechten Kuypers. Heracles-Veendam 1-2 (1-0). 23. Langhenkel 1-0, 66. Mcnulty 1-1, 82. Postma 1-2. Toeschouwers: 3000. Scheidsrechten Van Eijk. DS'79-Heerenveen 1-0 (1-0). 36. Drost 1-0. Toeschouwers: 6000. Scheidsrechten Boss. Cambuur-Helmond Sport 3-0 (1-0). 9. Peltzer 1-0, 82. De Groot 2-0, 89. Neppelerbroek 3-0. Toe schouwers: 3500. Scheidsrechten De Munnik. Vlaardingen-FC Den Bosch 0-1 (0-1). 32. Gozems 0-1. Toeschou wers: 2000. Scheidsrechten Ma nuel. SC Amersfoort-Telstar 1-1 (1-1). 22. V.d. Meer 0-1, 44. Wetzel 1-1. Toeschouwers: 300. Scheidsrech ten Gans. Fortuna S.-Eindhoven 3-2 (2-0). 16. Maarsen 1-0, 44. Hutting 2-0, 66. Titaley 3-0, 72. Reinierse 3-1, 73. Rijsjnger 3-2. Scheidsrechten De Schepper. Toeschouwers: 5100. 'an de geboden ruimte en maak te er 2-0 van. In het slotkwarier werd het nog spannend na de te gentreffer van Voordeckers. Gent kreeg het benauwd, maar bleef - al was het met moeite - overeind. Duitsland De drie Bundesligaclubs die in de tweede ronde van de diverse toernooien om de Europa bekers tegenstander zijn van Neder landse verenigingen hebben de tweede ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker verleefd. Eiritracht Frankfurt, |e opponent van FC Utrecht, was '?et schotvaardigst. In de thuis wedstrijd tegen de amateurclub Friedrichshafen scoorde Ein- tracht naar hartelust. De &-0 overwinning in het Wald-stadion 4et aan duidelijkheid niets te wensen over. Voor de Ein- tracht-doelpunten zorgden: Nachtweih, Lottermann (2), Cha (2), en Blattel. Bayern leverde tegen tweede liga •lub SV Mannheim een zeer slechte prestatie. Hoewel de 4-2 verwinning in dank werd aan genomen zat trainer Pal Csernai met een enorme kater. "We heb ben een van onze allerzwakste vedstrijden van de laatste twee seizoen gespeeld. De instelling \an onze ploeg was niet goed". Karl-Heinz Rumenigge was de eni ge van Bayern die zijn normale vorm te pakken had. Voor SPORTTOTO Arie Haar Bayern doelpuntten: Rumenigge (2), Janzon en Del 'Haye. HSV, dat over twee en eenhalve week PSV ontmoet in het toer nooi om de UEFA-cup had wei nig moeite met de amateurs var Arminia Hannover 7-3 De HSV-treffers kwamen op naam van; Milewski (3), Hrubes (2) Kaltz en Hieronv~us Birtles van Forest naar 'Mancunians' LONDEN - Na Tony Woodcock, die sedert eind 1979 voor FC Köln speelt, verliest tweevoudig Eu ropacuphouder Nottingham Fo rest opnieuw een vermaarde aanvaller. Gary Birtles gaat voor een transferbedrag van 1,25 miljoen pond sterling (ongeveer 6 miljoen gulden) naar concur rent Manchester United. Voor Woodcock ontving Forest des tijds ongeveer 3 miljoen gulden. Toto 2 3 Roda JC-G.A. Eagles X Wagen.-FC Utrecht X NAC-Willem II PSV-Feyenoord X Exelsior-FC Twente X FC Gron.-MVV Den Haag-Ajax X Sparta-PEC>Zw. X Graafsch.-Volend am X DS'79-Heerenveen X FC Vlaard.-FC Den Bosch X SC Amersf.-Telstar X Sporttoto, r Een winnende kolom ziet er als volgt uit 3-3-2-2-3-2-1-1-3-1-2-3. Eerste prijs, inclusief jackpot f97 518,61; Tweede pr(js: f49.088,54; Derde prijs: f 122.721,36. TOTO GELIJK De winnende getallen zijn: 1 -12 -14 -16 - 20. Toege oegde wedstrijd: 24. Eerste prijs. inclusief jackpot f 12.590.51 Tweede prys: f 1.601,25; Derde prijs f8006,25; Vierde prijs: *12.809,99. LOTTO De winnende etallen zijn: 4-5-9-16-17 - 21. Res^-vege'allen: 2 en 38. Eerste prijs: f536.568,22; Tweede prijs: f 153.305,21, Derde prijs: f229.957,81; Vierde prijs: f306.610,41; Vijfde prijs: '306.610,41 HAMBURG (ANP)- Dc Westduitse voetbalselecties, die komende week drie wedstrijden tegen Ne derlandse elftallen spelen, zien er als volgt uit A-selectie: Doel: Schumacher en Immel., Ver dediging: Dietsz. Bernd Foster. Karl-Heinz Förster, Kaltz en Nie- dermayer., Middenveld: Briegel, Hieronymus, Magath, Muller en Votava., Aanval: Klaus Allofs, Hrubeseh en Rummenigge. B-selectie: Doel: Roleder en Koit- ka., Verdediging: Dusek. Han nes. Kanders, Martin en Sabo- rowski., Middenveld en aanval: Thomas Allofs, Eilenfeldt, Dremmler, Heek, Wiesner, Al- göwer. Klotz en Voller. Jong West-Duitsland (onder 21 jaar): Doel: Greiner en Fuhr. Verdedi ging: Schreml, Geier, Rolff, Gorski en Kroth., Middenveld en aanval: Matthaus, Schneider, Diersen, Lehmann, Dittus, Litt- barski, Dreher, Wuttke en Du- send. Programma: 7 oktober Nederland b - West-Duitsland b in Kerkrade, 8 oktober. Jong West-Duitsland - Jong Oranje in Mönchenglad- bach.; 11 oktober: Nederland - West Duitsland in Eindhoven.- West-Duitsland België Supertrio Gelopen in de vierde koers te Groningen om de Fontanesprijs. De uitslag is: 1. Star Laguna (P Zandt); 2. Ricmke Uit huizen; 3. Relia D. In koerscijfers: 1-2-5. Niet gestart Riddert Bert (11ei Sunny Flower (12). Omzet' f249.343,00, uitbe taling per gulden: f 412,80

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14