Defensie msmM PSV-Feyenoord: ronduit bedroevend Vrij Sparta ondanks ruime zege toch in problemen Paul van der Blom: "Blij dat ik niet heb gefaald"... FC Den Haag wijst Beenhakker op problemen bij Ajax Scorebord SPORT SPORT SPORT SPORT EINDHOVEN - Pim Doesburg heeft bondscoach Jan Zwart kruis toch een prettige avond bezorgd bij PSV-Feyenoord. De Rotterdammer liet Zwart kruis tijdens een persoonlijk gesprek weten, dat hij zich in de toekomst toch weer wèl be schikbaar zal stellen voor Oranje, hetgeen er waar schijnlijk toe leidt dat de PSV'er op woensdag 15 no vember in Antwerpen onder de lat staat tijdens het kwali ficatieduel om het wereld kampioenschap tussen België en Nederland. Doesburg heeft de bondscoach laten weten wegens verhui zing niet eerder beschikbaar te zijn. Zwartkruis kan dus geen beroep op hem doen voor de vriendschappelijke wed strijd Nederland-West- Duitsland, zaterdag in Eind hoven. Het ziet er nu naar uit, dat Zwartkruis voor het duel tegen West-Duitsland zal kie zen voor Hans van Breukelen van FC Utrecht. De Feyenoor- der Joop Hiele, die tegen Ier land onder de lat heeft ge staan, is door Zwartkruis verwezen naar de B-ploeg. "Ik heb daar totaal geen problemen mee. Ik vind het meer dan logisch dat Van Breukelen nu een kans krijgt om zich te bewijzen. Ik heb in Dublin laten zien wat ik kan en ik vind dat ik daar een re delijk goed examen heb afge legd. Hans van Breukelen zal nu moeten bewijzen, dat hij beter is dan ik", aldus de Feyenoord-doelmandie za terdagavond een allerminst betrouwbare indruk achter liet. Van der Blom "Aardig" kwam Paul van der Blom voor de dag tijdens PSV-Feyenoord. De oud- UVS-speler kreeg zaterdag avond eindelijk zijn kans in het eerste team van de Rotter dammers. Althans in compe titieverband. Van der Blom debuteerde redelijk als lin kermiddenvelder. Vooral als wordt bedacht dat hij pas za terdagmiddag te horen kreeg dat hij moest spelen. Door een knieblessure van Van Deinsen was er een vacature op het Rotterdamse midden veld, die de 19-jarige Leide- naar moest opvullen. Hij stond daarop tegenover Adrie van Kraay, met wie hij overi gens "niet veel moeite had". Van der Blom speelde tot een kwartier voor het einde en werd toen vervangen door AZ'67 Feyenoord MVV Ajax Twente Willem II Roda JC Utrecht Wagen. PSV Den Haag PEC/Zw. Groning. Sparta Excelsior NEC G.A. Eagles NAC 8 8 0 8 0 Groenendijk "omdat ik leeg was". Zelf achtte hij zijn com petitie-debuut redelijk ge slaagd. "En ik verwacht ook wel dat ik nu een vaste plaats krijg bij de beste 15 en dat ik de tweede linkermiddenvel der achter Van Deinsen ben. Ik ben in elk geval blij dat ik niet heb gefaald, anders had ik het wel kunnen vergeten" Dat laatste gold de afgelopen weken wèl voor zijn broer Marcel, die in het ziekenhuis terecht kwam nadat hij onwel was geworden tijdens een training in Rotterdam. Uitge rekend in die tijd toonde Ex celsior belangstelling voor de aanvallende helft van de Leidse tweeling. Die interesse ging over omdat Marcel v. d. Blom rust moest houden. Woensdag hoort hij of het me disch gezien weer verant woord is dat hij gaat trainen. Voorlopig fietst hij veel: op de racefiets die de selectiespelers van Feyenoord hem cadeau gaven tijdens zijn "ziekte". Feyenoord-aanvaller Carlo de Leeuw springt vergeefs. PSV-goalie Pim Doesburg heeft zich meester gemaakt van de bal. EINDHOVEN (GPD) de nationale top, bedrijven het voetbal zoals bondscoach Jan Zwartkruis, za terdagavond in Eindhoven een van de 28.000 toeschouwers nor maliter pleegt te handelen. Ont stellend chaotisch dus. Werkelijk aantrekkelijke wedstrij den zijn er de laatste paar jaar in Nederland nauwelijks nog te aanschouwen, maar wat PSV en Feyenoord zaterdagavond aan voetbal etaleerden, was van een erg bedroevend laag peil. Gedu rende negentig minuten viel er niet één keer van een aardig mo ment te genieten. PSV en Feyenoord, beide gehandi capt door het ontbreken van een aantal basisspelers, leverden binnen hun beperkte mogelijk heden een stukje werkvoetbal af, dat puur alleen op inzet van alle krachten werd uitgevoerd. Zowel PSV als Feyenoord wordt nog al tijd veel te veel voetbalkwalitei ten toegedicht. Beide Nederland se ÜEFA-Cuprepresentanten pretenderen aanspraak te maken op een toppositie in het vader landse voetbal, maar met de week wordt dat sprookje steeds onge loofwaardiger. In tegenstelling tot Feyenoord- trainer Vaclav Jezek („Ik heb over de wedstrijd niet veel te zeg gen. Het is alleen jammer dat we thuis niet net zo goed spelen als in de uitwedstrijden") wilde Thijs Libregts die schijn dan ook niet langer meer ophouden. Libregts: „Het gegeven is simpel. Er lopen bij clubs als PSV en Feyenoord niet langer meer klas sespelers rond die een elftal daadwerkelijk kunnen dragen. AZ maakt op dit ogenblik alleen de dienst uit in het Nederlandse voetbal. Daar heeft men na jaren experimenteren eindelijk een in gespeeld elftal dat loopt als een trein. Bij alle andere clubs ver loopt het momenteel allemaal erg moeizaam, zodanig zelfs dat het op den duur inderdaad niet lan ger meer kan boeien". Wat betreft Thijs Libregts (en ook Jezek heeft al verschillende ma len geluiden in die richting laten doorklinken) zal er bij PSV op DEN HAAG - Ajax en FC Den Haag zijn zater dagavond in het Haagse Zuiderpark gestuit op uiteenlopende problemen, die elkaar in belang rijkheid nauwelijks overtreffen. EREDIVISIE NAC-Willem II 0-2; PSV-Feyenoord 0-1; FC Den Haag-Ajax 4-3; AZ'67-NEC 6-1; Wageningen-FC Utrecht 1-1; FC Groningen-MVV 1-2; Excelsior-FC Twente 1-1; Sparta-PEC/Zwolle 4-1; Roda JC-G.A. Eagles 2-2. 0 16 32- 7 1 13 17- 5 1 12 14- 9 2 11 28-18 2 11 14-11 3 9 13-10 3 8 18-15 3 8 14-12 3 7 11-11 3 7 8-10 4 7 16-21 2 7 7-12 4 6 15-17 5 6 13-22 4 5 12-18 4 5 10-19 5 4 10-21 6 2 5-19 Terwijl de Haage eredivisionist zich de komende week zal moe ten buigen over de opvolging van de om medische redenen uitgeschakelde Hans Kraay, zal zijn ex-collega Leo Beenhakker zich na de 4-3 nederlaag bezig moeten houden met het wissel vallig optreden van zijn spelers. Tot dusver konden de zwakke ver richtingen worden geca moufleerd door positieve resulta ten, maar dat er sprake is van een sterke terugval heeft de Europa- Cupontmoeting van afgelopen woensdag tegen het onbedui dende Dynamo Tirana uit Alba nië op ondubbelzinnige wijze aangetoond. Die neergaande lijn werd zaterdagavond in het Haag se Zuiderpark doorgetrokken. Verschil Leo Beenhakker laten "We hebben niet alleen voorin, maar nu ook achterin problemen. Na acht wedstrijden hebben we 28 goals gemaakt, maar er tevens 18 moe ten toestaan. Van Ajax kan dat bepaald niet wor den gezegd. Door de vele blessu res (Hamberg, Ophof, Van Geel, Kieft, Meutstege en Ling) en schorsingen (Schoenaker, vier duels) zijn de laatste weken jeugdspelers ingepast en vele omzettingen doorgevoerd, die het teamverband geen goed heb ben gedaan. Door de kwaliteiten en de offensieve inspanningen van de Deense middenvelders Sören Lerby en Frank Arnesen is het wegvallen van het totale po tentieel aan aanvallers goeddeels opgevangen en is het aantal mis stappen tot een minimum (4-2 nederlaag tegen Wageningen en 1-1 tegen NAC) beperkt gebleven. Maar als dit duo onder zijn normale niveau blijft en-of wordt uitge schakeld door een directe tegen speler, valt Ajax in zijn totaliteit door de mand. DEN HAAG (GPD) - De com petitiewedstrijd Ajax-NEC, die voor zondag 2 november was vastgesteld, zal worden gespeeld op woensdagavond 29 oktober. Dit op verzoek van Ajax, omdat de Denen Ziegler, Lerby, Ar nesen en Jensen zaterdag 1 november met hun nationale ploeg zullen uitkomen tegen en in Italië. gend optrad en schuldig was aan het eerste en vierde doelpunt van FC Den Haag, Kees Zwamborn die Henk van Leeuwen niet de baas kon en Piet Wijnberg en Pe ter Boeve die beiden een straf schop veroorzaakten. Wijnberg beroerde het speeltuig met de handen, nadat Henk van Leeu wen dreigde te gaan scoren na een fout van de Ajax-doelman en Peter Boeve gaf FC Den Haag al na tien seconden na de hervatting weer zelfvertrouwen door Harrie Melis volkomen onnodig in het strafschopgebied tegen de gras mat te werken. Resoluut Hoewel scheidsrechter Egbert Mulder zo'n veertig meter van het voorval verwijderd was, was hij zeer resoluut in zijn beslissing, evenals overigens bij het tonen van de gele kaart aan Ton Wickel toen hij Tscheu-la Ling wat al te hardhandig attaqueerde. Minder duidelijk waren zijn beweegre denen om Ajax een elfmetertrap De gelijkmaker van Ajax in het duel met FC Den Haag. Dick Schoenaker bereikt de bal eerder dan meesprin- gende Ton Wickel (21Sören Lerby (6), Arie van der Zwan (9) en de Haagse goalie Dido Havenaar kijken met gemengde gevoelens toe te onthouden, nadat Arie van der Zwan eerst Sören Lerby en later ook nog eens Frank Arnesen on deruit schoffelde Overtuigend De door Boeve veroorzaakte en door Lex Schoenmaker benutte penalty stimuleerde de Haagse formatie tot een overtuigend of fensief, dat behalve twee treffers van Harrie Melis een half dozijn kansen opleverde, omdat Ajax de deur via een voortdurend slecht functionerende buitenspelval wagenwijd openzette. Verstapt de ploeg in de slotfase de voor treffelijk spelende Aad Mansveld met een verzwikte enkel voortij dig naar de kleedkamer zag ver dwijnen, kwam Ajax nog heel dichtbij. Eerst via Frank Arne sen, die ongehinderd op doelman Dido Havenaar mocht afgaan, nadat Mansveld zich had ver stopt, en later vijf minuten voor tijd via invaller Wim Kieft 4-3. korte termijn rigoureus iets moe ten veranderen Libregts: "Stap voor stap zal er binnen PSV orde op zaken moeten worden ge steld". Desnoods zal er verster king van buitenaf moeten ko- Een eerste indicatie dat het Li bregts wel degelijk ernst is een totaal nieuwe koers in te slaan, was het weglaten van Willy van der Kuylen (later zou hij een fa lende Valke vervangen) uit de ba sis. Overigens, met alleen het treffen tussen PSV en Feyenoord was van een erg pover gehalte, ook de arbitrage van Hennie Weerink, gesecondeerd door Bosman en Van Ettekoven, was allerbelabberdst. Weerink leidt zaterdag in Luxemburg een in terland en omdat de UEFA voor schrijft dat dergelijke arbitrale trio's in eigen land tevoren een topwedstrijd geleid moeten heb ben, werd dit drietal losgelaten op PSV-Feyenoord. Weerink maakte een erg onzekere indruk,' trok vier gele kaarten (Willy van de Kerkhof, Nielsen, Budding en Wijnstekers), maar weigerde wel om een nadrukke lijk naar een rode kaart sollicite rende Van de Kerkhof van het veld te sturen. Die vorm van arbi- treren hield in dat de spelers zelf de dienst op het veld uitmaakten en elkaar probeerden een gele kaart aan te smeren. Pim Does burg deed dat ten opzichte van Bennie Wijnstekers, toen de PSV-doelman kermend van de pijn ter aarde stortte zonder door de Feyenoorder te zijn geraakt. En Willy van de Kerkhof drong er bij Weerink op aan Budding voor een onnozele overtreding tegen de PSV-libero met geel te bestraf fen. In hoeverre er rond die gele kome die werd gespeeld, werd niet he lemaal duidelijk. Wel duidelijk was dat Feyenoord het minst slecht had gespeeld en daardoor verdiend een 1-0-overwinning behaalde. Doesburg: „Dat was in feite mijn grootste irritatie. Feye noord heeft het erg sluw ge speeld, zodanig zelfs dat wij in de tweede helft volkomen onnodig van de mat werden geveegd. En als je de houding van sommige spelers dan bij ons ziet, moet je toch wel boos worden". In de eerste speelperiode kon PSV zichzelf nog wel enkele kansen scheppen via onder meer Poortvliet, Postuma en Huh, maar nadat Feyenoord in de 24e minuut de eerste de beste aanval meteen met een doelpunt af rondde (De Leeuw schoot via de knie van Budding de bal achter Doesburg) raakte PSV volledig van slag. De Eindhovenaren bleven de hele wedstrijd drukken, maar deden dat hersenloos. Dus leverde de pressie geen gevaar op. Terecht kon Jezek na afloop dan ook constateren: „Als collectief was Feyenoord dit keer beter dan PSV en daarom was deze zege ook verdiend. Sinds mijn komst twee jaar geleden, heb ik Feye noord nog nooit zo zien knok ken". Wat derhalve meteen impliceert dat ook Jezek zo langzamerhand het idee om van Feyenoord een goed voetballende equipe te maken, heeft laten varen. Voor hem tel len op dit moment ook alleen nog maar de punten en op welke ma nier die worden behaald, zal de Tsjech een zorg zijn. Het publiek wordt daarbij verge ten EERSTE DIVISIE De Graafschap-Volendam 2-2; Haar- lem-FC VVV 2-1; FC Amsterdam-SVV 0-0; Heraclcs-Veendam 1-2; DS'79-Hecrenveen 1-0; Cam- buur-Helmond Sport 3-0; Vlaardin- gen-FC Den Bosch 0-1; SC Amers- foort-Telstar 1-1. Haarlem Vitesse DS'79 Volendam Fortuna S Heerenv. Graafsch. Veendam Den Bosch Cambuur Heracles Gering 1. Welzl (AZ'67)13 2. Kieft (Ajax) en Eriksen (Roda JC) 7 4. Nygaard (AZ'67), Schapendonk (MVV) en Raeven (Willem II)6 Hoewel Lerby en Arnesen met kop en schouders boven hun hevig teleurstellende medespelers uit staken, was het rendement van hun inbreng te gering om de Haagse equipe, waarin aanvoer der Aad Mansveld een hoofdrol vertolkte, echt in verlegenheid te brengen. Dat geld eveneens voor Tscheu-la Ling die na een afwe zigheid van ruim een halfjaar als gevolg van een liesoperatie zijn rentree maakte. De grillige Ajax- aanvaller speelde weliswaar de gehele wedstrijd mee, maar durf de niet of nauwelijks een duel aan te gaan. Leo Beenhakker "Ik ben blij dat hij het negentig minuten heeft volgehouden. De lef ontbreekt nog, maar dat slijt er wel uit wan neer alle klachten verdwenen zijn". Onopvallend verliep ook de terugkeer van de schorsingvrije Dick Schoenaker, die voor deze gelegenheid als aanvalsleider mocht fungeren. De Ajacied zorgde weliswaar tien minuten voor rust voor de gelijkmaker, nadat zes minuten eerder Roger Albertsen - ook zijn schorsing zat erop - uit een strafschop FC Den Haag aan de leiding had gehol pen. maar dat was zijn enige op merkelijke daad. In zijn spoor acteerden Piet Schrij vers, die allesbehalve overtui- Hans Kraay moet stoppen DEN HAAG - Het bestuur van FC Den Haag gaat zich van avond buigen over de vraag wie trainer Hans Kraay moet gaan opvolgen. De in Heiloo wonende oefenmeester heeft zaterdag zijn ontslag bij de Haagse club ingediend, nu hij zich niet langer geestelijk en fysiek in staat acht zijn werk zaamheden voort te zetten. Voorzitter Pieler den Duik: "Hulptrainer Piet de Zoele is op dit moment een uitstekend alternatief voor Kraay. Maar De Zoete beschikt niet over de vereiste papieren, zodat hij zijn taak met kan ovenle- ROTTERDAM - Betere tijden lijken na een belabberd competitiebegin voor Sparta te zijn aangebroken. Na de onverwachte 1-2 winst van vorige week bij Go Ahead Eagles, werd gisteren in eigen huis PEC Zwolle met 4-1 opgeknapt. Niettemin, de ruime zege op de gehandicapte Zwolse ploeg schoof niet alle zorgen rond het Rotterdamse Kasteel opzij. Daarvoor vertoonde het spel van de thuisclub nog teveel haperingen. Bovendien ziet het Sparta-bestuur zich andermaal opgezadeld met een probleem na de vele moeilijkheden, waarop het col lege in het nog prille seizoen al is gestuit De Engelse aankoop Peter Robinson kampt met heimwee en wil het liefst zo snel mogelijk terug naar Engeland Ro binson, die bij de Rotterdamse club geen moment heeft kunnen aantonen, waarom de leiding van Spar ta zoveel geld voor hem over had, ontbrak zelfs op de reservebank. De Rotterdammers kwamen in het duel met PEC Zwolle pas in de tweede helft goed op gang. In de eerste periode hadden de Zwollenaren, bij wie doel man Van Geffen, Rinus Israel, Koko Hoekstra en Ype Hamming vanwege blessures en schorsingen ontbraken, nog gelijke tred met de brigade van Barry Hughes kunnen houden. De veldverhoudingen wer den dan ook weerspiegeld in de 1-1 ruststand Na twintig minuten rommelwerk kwam Sparta tot de eerste, goedlopende aanval, waarvoor middenvelder Danny Blind de grondslag legde De Zeeuw zette met een goede pass de weer bedenkelijk falende Geert Meyer aan het werk. De Amsterdammer slaagde er zowaar in de bal de juiste behandeling mee te geven. zodat Bert Jansen zich met een hard schot als ont dekker van de openingsgoal kon melden Enige rust bracht die 1-0 aan Rotterdamse zijde niet te weeg. Integendeel, de linies sloten niet en de nieuwe aanwinsten Suurbier en Advocaat slaagden er ook niet in orde in de chaos te scheppen. Dick Advocaat mocht overigens als excuus aanvoeren, dat hij de wedstrijd met een botkneuzing was begonnen De middenvelder moest zich later dan ook laten vervan gen door Roelf Jan Tiktak. Nu de thuisclub zich alsmaar liet omklemmen door nervositeit, kon PEC/Zwolle aanvallende perspec tieven aanboren. Met name rechtsback Klaas Drost wees zijn ploegmaten op de talrijke gaten in het Sparta-bolwerk. Met een dertig meterschot onder wierp hij eerst het Rotterdamse houtwerk aan een onderzoek om vervolgens linkerspits Ron Jan in staat te stellen de gelijkmaker binnen te schieten. Na de doelwisseling vond Sparta wèl de juiste toon üe Rotterdammers joegen PEC/Zwolle op. maar effect sorteerde de verhoogde dadendrang vooralsnog niet. Pas in de slotfase sloeg Sparta toe Wat mede te dan ken was aan Rene van der Gijp. die voor Meyer in het veld was gebracht. Het Dordtse talent liep na zijn gedwongen verblijf op de reservebank warempel verklust ergie wijze: 2-1 Ruud Geels bracht na waarna Van der Gijp i van de over hem uitg< nog een goal. die goec i ontlaadde zijn opgespaarde Blind op doelmatige oio de 3-1 op het bord.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13