Iran wijst voorstel catsjoe, Spanning stijgt in Irak /erkiezingscampape Bondsrepubliek op VS-leest geschoeid Labour-congres: 'Engeland moet uit EG stappen' Eenzijdige wapenstilstand van vier dagen gaat niet door W aarschuwingsstaking Poolse vrije vakbonden ONDERDAG 2 OKTOBER 1980 BUITENLAND IONN - De campagne voor de Bondsdagverkiezingen van ko mende zondag 5 oktober is achter de rug. Kanselier Helmut Schmidt heeft vanaf begin sep tember op 42 bijeenkomsten het woord >gevoerd, waar in totaal vele honderdduizenden mensen getuige van waren. Schmidts uit dager Franz Josef Strauss is tien keer meer opgetreden en zou on geveer een miljoen mensen direct hebben toegesproken. 'DP-voorzitter en vice-kanselier Hans-Dietrich Genscher is in de loop van zijn 120 toespraken steeds meer schor geworden en ook aan de stembanden van voorzitter Helmut Kohl van de CDU, de veel grotere zusterpartij van Strauss' CSU, is te merken dat hij er in bijna 200 redevoerin gen alles aan heeft gedaan om het kiezersvolk ervan te overtuigen dat een „ommekeer" in de West- duitse politiek „noodzakelijk' In de afgelopen tijd zijn er in de Bondsrepubliek duizenden en duizenden brochures, pamflet ten, stickers, enz. verdeeld. In het hele land hangen affiches van de politieke partijen. Er zijn ball points, aanstekers, T-shirts, bal lonnen, speldjes in omloop ge bracht. Op de televisie zijn ver kiezingsfilmpjes vertoond, heb ben experts van de in de Bonds dag zittende partijen urenlang gepraat over veiligheid en vrede, financiën en economie, familie- politiek en de verzorging van de oude dag. De CDU-CSU liet niet alleen Duit se, maar ook buitenlandse jour nalisten plaats nemen in Cessna's en helikopters om „kandidaat" Strauss te volgen. De SPD ont ving de dames en heren van de media in speciale treinen en de FDP zette bussen in, zelfs als Genscher in Bamberg, Neuren berg en Neumarkt sprak, wat meer dan zes uur rijden uit Bonn betekent. De verschillende partijen hebben allemaal reclamebureaus inge schakeld. Maar al die partijen zijn ook onmiddellijk bereid om te verklaren dat die bureaus eigen lijk maar een minieme rol speel den. „Die hebben alle gegevens van ons gekregen", aldus de SPD. „De ontwerpen, ja zelfs de teksten, hebben wij gemaakt" (CDU); „Die vertalen alleen maar" (FDP). Begrijpelijk ge noeg, want welke partij hecht er waarde aan de eigen kandidaat als wasmiddel of snoep verkocht te hebben? Wordt in West-Duitsland altijd enigszins honend over de Ameri kaanse verkiezingsstrijd gespro ken, de Duitsers voeren zo lang zamerhand een zelfde soort cam pagne. Franz Josef Strauss be nutte net als Jimmy Carter zijn familie om mogelijke stemmen te winnen. Echtgenote Marianne ging de boer op om te verklaren dat haar man een „prachtig ge zinshoofd" is. En Strauss is nog overal op affiches te zien met zijn 18-jarige dochter Monika, die liefdevol haar armen om hem heen heen heeft gelegd. „Franz Josef begrijpt de jeugd" De SPD heeft een andere „knaller" bedacht: de Zeitung am Sonntag. Op de dag van de verkiezingen, zondag 5 oktober, verschijnt deze krant voor de laatste keer. Dan hebben miljoenen Duitsers vier keer een blad in de bus gekregen dat elke keer uit 12 pagina's be stond, veel sport en foto's bevat te, maar ook een duidelijk andere politieke koers voerde dan de normaal door de z tieve uitgever Axel Springer be heerste markt van zondagsbla den. Volgens SPD-secretaris-generaal Egon Bahr is de Zeitung am Sonntag een groot succes. Niet alleen omdat de krant met een oplage van meer dan 16 miljoen ongetwijfeld de grootste ter we reld is, maar omdat het nu einde lijk gelukt schijnt min of meer linkse politiek op een „lekkere" manier aan de man of de vrouw te brengen. Het grote aantal inge zonden brieven van lezers zou dit bevestigen. De Zeitung am Sonntag wordt ove rigens gemaakt, door een profes sionele redactie, die gedurende de campagne haar intrek in een hotel in Frankfurt heeft geno men. Daarnaast zijn er tientallen free-lance- en ook jounalisten in vaste dienst bij betrokken. De zondagskrant heeft zeven regio nale uitgaven en wordt in twintig plaatsen over het hele land ge drukt. Zo'n honderdduizend le den van de SPD, dat is tien pro cent van het totale ledenbestand, zijn elke zondagochtend in touw om de krant te verspreiden. Alleen de Zeitung am Sonntag kost de SPD minstens 14 miljoen mark. Het telekopieer-systeem, waarmee de CDU pamfletten verspreidt, is daarmee vergele ken spotgoedkoop: 250.000 mark. Alle inspanningen om de kie zersgunsten hebben alleen al de drie in de Bondsdag vertegen woordigde partijen CDU-CSU, SPD en FDP zeker 200 miljoen mark gekost. Volgens een al maanden geleden gesloten verkiezingsovereen komst mocht de CDU-CSU slechts 45 miljoen mark uitgeven, de SPD 40 en de FDP 10 miljoen. Maar dat geldt alleen voor de par tijcentrales. Daarbij zijn dus niet de campagnekosten in de pro vincie gerekend en ook niet de bedragen die de verschillende af gevaardigden uit eigen zak of via giften hebben besteed. Tweehonderd miljoen mark. Een bijna ongelooflijk bedrag. En het merkwaardige daarbij is dat de kiezer in feite het voor hem opge voerde verkiezingscircus zelf heeft gefinancierd. De staat, en dus de belastingbetaler, geeft namelijk voor elke kiesgerech tigde 3,50 mark uit. Die ruim 43 miljoen maal 3,50 wordt al naar gelang het stemmenpercentage over de partijen verdeeld. TEHERAN/BAGDAD/PARIJS/NEW YORK (AFP/Reu- ter) - Iran heeft gisteravond afwijzend gereageerd op de Iraakse aankondiging van een eenzijdige wapenstilstand, die het land van 5 tot 8 oktober in acht wilde nemen. te bekend dat de stad Mehran op Irak heroverd was. De stad was vijf dagen in Iraakse handen ge weest. De Iraanse generale staf weigerde te bevestigen dat dins dag een kerncentrale op 30 kilo meter van Bagdad was gebom bardeerd. Vanuit Bagdad werd het bombar dement gemeld van Iraanse le gerkampen in de buurt van Dez- ful, op 80 kilometer van de grens met Irak, alsmede van olie-op slagplaatsen bij de stad. Volgens het Amerikaanse Blad Wall Street Journal zijn konvooi en van het leger van Koeweit met wapens en munitie in Irak. Het blad baseert zich op getuigen ter plaatse. Troepen van Koeweit zouden sinds enkele dagen gear riveerd zijn op het eiland Failaka, in de buurt van de waterweg Sjatt-el-Arab. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington kon dit gis teravond niet bevestigen. De Iraakse zaakgelastigde bij de Verenigde Naties, Jamal Shemi- rani maakte dit standpunt gister avond in New York bekend te genover leden van de islamiti sche conferentie bij de VN. Het Iraakse besluit was in diploma tieke kringen al met de nodige argwaan ontvangen. Een Arabi sche diplomaat verwachtte niet dat Iran zich bij Iraks initiatief zou aansluiten zolang zich nog Iraakse troepen op Iraans grond gebied bevinden. De nationale radio van Iran bleef gisteravond hameren op de reeds verkondigde standpunten: Iran zal geen enkele oplossing willen accepteren zolang Iraakse troe pen zich in Iran bevinden. Veiligheidsraad Iran heeft gisteren ook de uitspraak van de Veiligheidsraad verwor pen waarin Iran en Irak worden opgeroepen de strijd te staken. De raad kwam zondagavond tot deze uitspraak en gisteren diende de Iraanse president Bani-Sadr officieel het antwoord van Tehe- Xran verwerpt tevens een regeling via onderhandelingen van het ge schil met Irak. De Verenigde Staten reageerden op het voorstel van Irak met voor zichtige tevredenheid. John Trattner, woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken noemde een voorlopige stop zetting van de gevechten "een goede zaak", maar voegde er on- middelijk aan toe dat het van gro ter belang was om een duurzaam staakt-het-vuren te realiseren zonder voorwaarden vooraf. Een Iraakse legertank passeert Veel propaganda, maar grote overwinning blijft uit Egypte In een toespraak voor hèt congres van de nationaal-democratische partij van Egypte, verklaarde president Sadat gisteren tegen de kaderleden van zijn partij, dat hij zich zal verzetten tegen "het dic taat dat Iran aan de Golfstaten tracht op te dringen". "Iran krijgt een grote mond en dat is ernstig", zo verklaarde het Egyptische staatshoofd. Tevoren had Sadat Amerika het gebruik van militaire bases in Egypte aangeboden om Saoedi- Arabië vanuit zijn land te verde digen. Over de strijd meldde Irak gisteren het bombardement door Iran van de Iraakse steden Kirkoek, Soe- leimanieh, Basra en Oum Kasr. Vooral in Kirkoek zouden veel slachtoffers onder de burgerbe volking zijn gevallen. Het Iraanse persbureau Pars maak- Het lijkt steeds duidelijker dat de „Blitzkrieg" van Irak tegen Iran niet alleen zijn verrassingsef fect heeft verloren, maar ook dat het Iraanse leger en vooral de luchtmacht minder gedesorga niseerd zijn dan de militaire lei ders in Bagdad hadden ver wacht. Uit verschillende bron nen wordt gemeld dat Iraanse troepen zich hergroeperen en voorbereidingen treffen voor een tegenoffensief. Onze specia le verslaggever Marien van den Bos verblijft in de Iraakse ha venstad Basra en geeft een im pressie van de stijgende span ning in het land, nu de successen op het slagveld tanaen. BASRA - De sirenes loeien hun luchtalarm over de stad. Lucht afweergeschut ratelt en stuurt rode flitsen de duisternis in. Bas- ra. de Iraakse haven aan de Perzi sche Golf en in grootte de tweede plaats na Bagdad, is totaal ver duisterd. Vrijwilligers, gewa pend met fluit en geweer, houden WARSCHAU (DPA Reuter/AFP) - De leiders van de nieuwe vrije vakverenigingen in Polen heb ben besloten hun waarschu wingsstaking van een uur mor gen door te zetten. Dit heeft een woordvoerder van de vakvereni gingen gisteravond laat in Gdansk meegedeeld na bespre kingen tussen de Poolse vice- premier Mieczyslaw Jagielski en de leiders. De gesprekken zouden vruchteloos zijn gebleven. Jagielski vloog naar Gdansk nadat de vrije vak verenigingen een staking van een uur hadden aangekondigd om toegang te verkrijgen tot de Pool se massamedia. Eind augustus sloot Jagielski een overeenkomst met stakers die vrije vakbonden eisten. Overeengekomen werd dat de censuur zou verminderen, dat er loonsverhogingen zouden komen en dat vrije vakbonden zouden worden toegestaan. De vrije vakbond "solidariteit" in Gdansk zei dat de regering deze overeenkomst niet nakomt. De staking van morgen is ook afge kondigd tegen de zogenoemde verbrekingen van deze overeen komst. De vrije vakbonden willen morgen van 12.00 tot 13.00 uur staken, uitgezonderd de sectoren waar ernstige schade aan de produktie zou ontstaan. Woordvoerder Badkowski zei gisteren dat Ja gielski in het gesprek slechts de uitspraken van vice-premier Bar<-ikowski van dinsdagavond verzachtte. Barcikowski waar schuwde in een televisietoe spraak de vakbonden en be schuldigde ze van verbreking van de overeenkomsten van eind au gustus. er 's nachts toezicht op dat zelfs geen kaarslicht door de ramen zichtbaar is. Een enkele, onver lichte auto zoekt moeizaam zijn weg door het donker en zelfs de maan wordt in een bepaalde stand verduisterd door de zwarte rookwalmen van de al twee we ken brandende olieraffinaderij in het industriegebied even buiten de stad. Er heerst een angstige spanning onder de ruim één miljoen inwo ners van Basra. Nog geen twee weken geleden staken van hieruit de Iraakse soldaten de Shatt Al- Arab-rivier over om Iran binnen te vallen. Maar de opmars is tot stilstand gekomen en Basra ligt meteen binnen bereik van een mogelijk tegenoffensief. Het loeien van het luchtalarm gaat dag en nacht door en suggereert dat Iraanse gevechtsvliegtuigen voortdurend het Iraakse lucht ruim binnendringen. Doorgaans blijven de Iraniers onzichtbaar, totdat strategische punten in de stad worden bestookt. Bij een bombardement op de bruggen tussen Basra en Iran kreeg een Iraaks koopvaardijschip een vol treffer, het Shatt el-Arab-hotel er vlak naast kwam er nog net goed af. Hoe de strijd in werkelijkheid ver loopt is voor de Irakezen niet erg duidelijk. Volgens radio en tele visie worden er voortdurend vor deringen gemaakt, maar de laat ste dagen is een aantal mensen de stad al ontvlucht. Volgens de Iraakse propaganda wordt de ene Iraanse stad na de andere ver overd en voor de Iraanse leider Chomeini zou cr inmiddels niet veel anders op zitten dan een volledige overgave. De propa gandamachine in Irak draait op volle toeren en heeft ook zeker een grote invloed op het volk Maar nu dan toch die ongerust heid. De propaganda, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. laat grote hiaten achter, die geruchten in de hand werken. Na een redevoe ring van de Iraanse leider Cho meini voor het Iraanse parlement deden bijvoorbeeld in Basra ge nachten de ronde als zou Cho meini onder meer geëist hebben dat Basra Iraans moest worden. En dat is zo ongeveer wel het laat ste wat men hier in Basra zou willen. Verder zou Chomeini de hele Shatt el-Arab-rivier voor Iran hebben opgeëist en niets minder verlangen dan dat het hele Iraakse leger onder Iraans commando zou komen te staan. In werkelijkheid zei Chomeini in zijn rede niets meer dan dat Iran door zou vechten en niet over een staakt-het-vuren dacht. Zo ko men alle berichten over het ver loop van de oorlog tussen Iran en Irak vervormd over in dit land. Terwijl ook het Iraanse volk, voorzover niet in de vuurlinie, niet weet hoe een en ander er voor staat. In dit licht moeten dan ook alle claims van beide zijden over veroveringen, neergehaalde vliegtuigen en uitgeschakelde tanks worden gezien. Maar de meeste Irakezen in deze miljoe nenstad geloven er nog altijd hei lig in. met hoeveel bombarie en nationalisme het ook wordt ge bracht. Terwille van de propaganda naar buiten zijn er na de eerste succes sen van het Iraakse leger vele bui tenlandse journalisten naar Irak gehaald. Maar veel meer dan huisvesting kon Bagdad toch niet verstrekken. Irak is een totalitair geregeerd land en contacten met de bevolking worden dan ook zo veel mogelijk voorkomen. Dat is ook niet zo moeilijk in oorlogs tijd. nu het overal wemelt van de militairen, politie en gewapende vrijwilligers. Het is aan alle kanten duidelijk dat de Iraakse regering alleen de lus ten en niet de lasten van de publi citeit voor ogen zweven. Wellicht in samenhang met de verslech terde situatie aan het zuidelijke front, werd het de militaire auto riteiten gisteren toch te veel om rond te sjouwen over bezet ge bied met een horde schrijvende, filmende en fotograferende wes terlingen. Nu er geen successen meer kunnen worden getoond moeten de journalisten ook maar weer uit Basra vertrekken. zijn. 'De militaire situatie is stilstand. Een soort stilte voor de storm, waarin het gehuil van honden en het gesnuffel van ratten in deze stad hoorbaar is. De Iraakse op mars die Teheran op de knieën had moeten dwingen, is uit gebleven. En alle belangrijke olie-installaties zijn al vernietigd. Wie van de twee de langste adem heeft valt nauwelijks te voor spellen. In Basra gaat het nor male leven zoveel mogelijk door. In scheepswerven en steenbak kerijen, winkels en banken, wordt normaal gewerkt. Maar de essentiële voorwaarden voor in dustriële groei staan in brand. Irak heeft zich inmiddels verze kerd van een zekere Arabische steun, maar hoe lang kan een land staande worden gehouden onder een dergelijke druk. En hetzelfde geldt natuurlijk voor Iran, dat nauwelijks vrienden heeft. Een vermoeiend congres naar het schijnt. Afgevaardigde Michael Foot en Labour-lieveling Tony Benn (achteraan), hebben kennelijk moeite om wakker te blijven. 1 BLACKPOOL (GPD) - Het 79e congres van de Britse Labourpartij is nog in volle gang, maar duidelijk is al dat Labour-links in elk geval op punten heeft gewonnen, gisteren was de belangrijkste dag voor de Labourpartij zelf. Er werd gestemd over drie voorstellen die de structuur van de Labourpartij veranderen en dat debat overschaduwde met gemak de discussies over de Britse economische situatie, 2 miljoen werklozen en de oppositie tegen de regering van Margaret Thatcher. Labour-links torpedeerde twee van de drie hervormingsvoorstellen tot grote teleur stelling van partijleider Jim Callaghan. Gisterochtend stemde het congres met een meerderheid van ruim 5 mil joen tegen 2 miljoen voor uittreding uit de EG. De emoties voerden de boventoon in het EG-debat. De felle anti-Europeaan Peter Shore, bun tenlandexpert van de partij, herinnerde het congres aan al het moois dat Groot-Brittannië beloofd zou zijn voordat het land in 1973 lid werd van de EG. Met grote bitterheid werd er gewezen op de hoevt aheid geld die de EG Engeland gekost heeft en hoe weinig ze er voor terug heeft gekregen. Ex-minister van buitenlandse zaken, David Owen was een van de weinige sprekers die de voordelen van de EG probeerden aan te stippen. Hij wees erop dat de EG de belangrijkste handelspartner is van Groot-Bnt- tannië en dat 43 procent van de Britse export naar de EG gaat. Dit werd Owen niet in dank afgenomen. „Hervormingen binnen de EG zijn nood zakelijk", zei Owen die voorstelde om, net zoals in 1975, een referendum te houden over wel of niet uittreden uit de EG. Met zo'n referendum zou Labour-rechts zich nog enigszins kunnen ver enigen als teminste in 1984, voor de volgende Britse verkiezingen, zal blijken dat de EG de hervormingen aan haar laars had gelapt. Maar het congres wilde niets van dat voorstel weten. Zij zag het verkiezingspro gramma van de Labourpartij als het beste referendum. Daarin moet duidelijk gemaakt worden dat een stem voor Labour een stem tegen de EG is. Maar de meest verrassende ontwikkeling in Blackpool was het aannemen van een motie door een kleine meerderheid over een nieuwe manier waarop de volgende partijleider moet worden gekozen. Eerder had La bour-Links al gewonnen met haar voorstel dat Labour-kamerleden zich elke vijfjaar opnieuw verkiesbaar moeten stellen. Tot nu toe worden Labour-parlementanërs voor het leven benoemd. Dat de partijleider het laatste woord blijft houden over de inhoud van het verkiezingspro gramma wordt gezien ais een zege voor Labour-rechts. Ook al is het maar een kleine. Al met al was het een slechte dag voor Labour-rechts en vooral voor oud-premier en partijleider Jim Callaghan. Ondanks zgn oproep van twee dagen geleden tot eenheid in de Labourpartij is er van eensgezind heid in Blackpool geen sprake. Volgens ervaren waarnemers zijn de verschillen tussen de twee vleugels bitterder dan ooit en er is zeker geen gebrek aan on-Engelse opmerkingen over en weer. Callaghan had ge hoopt de Labourpartij over te dragen aan een opvolger van zijn eigen politieke kleur. Maar de kansen van Callaghans favoriet Denis Healey, zijn nu geslonken. De manier waarop de volgende partijleider gekozen wordt is nog ondui delijk, maar zeker is dat het niet meer zoals vroeger zal gebeuren door de kamerfractie alleen. Dat betekent dat de kansen van andere kandidaten voor het leiderschap, zoals die van Tony Benn, de onbetwiste held van Labour-links, er met sprongen op vooruit zijn gegaan. Maar Callaghans aftreden, waarover gefluisterd wordt dat het in november zal worden aangekondigd, berust nog steeds op geruchten. (ADVERTENTIE) v.a. 69,- Vornvprt Verovert Noordwijk aan Zee/Noordwijk-Binnen Kun je niet omheen! y Een jonge schoen van eerlijk leer. Herken je aan de rode stip. Nu met een unieke gratis poster. Ga maar kijken bij: A AD VAN DEN BERG Hoofdstraat 86 - Noordwijk aan Zee - Tel 01719-12705 St Jeroensweg 10 - Noordwijk-Binnen-Tel 01719-12994 m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9