Onderwijs: acties gaan door Rabbijn Soetendorp in Sowjet-ambassade m Dronken automobilist rijdt in op agenten Al achttien personen in arrest verdacht van winkeldiefstallen Uit in de Randstad Gevangenisstraf voor mareehaussee DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Rabbijn Abraham Soetendorp heeft giste ren onverwacht een gesprek ge had op de ambassade van de Sowjet-Unie in Den Haag. Dit kwam als een verrassing omdat hij de afgelopen tien jaar onge veer honderd keer pogingen daartoe heeft ondernomen maar de poort keer op keer gesloten bleef. Dat de deur nu ineens onverwacht openging voor een gesprek dat bijna twee uur duurde, noemde de heer Soetendorp: „Iets wat niet verklaard is. Men heeft mij geen enkele indicatie gegeven omtrent de weigeringen in het verleden". De directe aanleiding tot het per soonlijke contact (dat van Russi sche zijtfe onderhouden werd door eerste secretaris Bachkirov en pers-attaché Opalev) was de actie voor de 16-jarige Moskouse jongen Sacha Landsman die aan leukemie lijdt en aan wie een uit reisvisum is geweigerd. Hoewel rabbijn Soetendorp over dit onderwerp geen enkele toe zegging van belang kon loskrij gen („men gaf slechts een uitleg van de situatie"), toonde hij zich over de ontmoeting in de ambas sade niet ontevreden. Hij baseer de dat op feen door de Russen ge dane belofte dat men bereid is om dergelijke gesprekken in de toe komst meer te voeren. „Daarom", aldus de heer Soetendorp, „bete kent dit bezoek voor mij een doorbraak waar ik bijzonder be lang aan hecht". Hoewel het onderhoud het resul taat was van hardnekkig volge houden demonstraties, hebben de Russische woordvoerders na drukkelijk verklaard dat acties op hun geen indruk maken. Rab bijn Soetendorp: „Ze verzeker den me dat tribunaals en demon straties voor de ambassade voor hen geen aanleiding zijn om toe te geven. Men heeft begrip voor on ze acties op humanitaire basis, maar men stelt zich op het stand punt dat die politiek gebruikt worden, wat men sterk veroor deelt". Op alle knellende vragen heeft de heer Soetendorp geen antwoord gekregen. Daarvoor werd steeds geappelleerd aan het beleid in Moskou, of bleef de reactie alge meen vaag. Zoals met betrekking tot het vraagstuk van de uitreis visa voor joden. Volgens de laat ste cijfers ligt het gemiddelde aantal dat per maand verstrekt wordt momenteel op 800, terwijl dat vorig jaar 4300 was. Antwoord van ambassade-secretaris Bach kirov: „Elke weigering heeft z'h gronden". Meerderheid Kamer lijkt tegenstander plannen-Pais DEN HAAG (ANP) - De organisaties van onderwijsgeven den gaan door met hun acties. Alle politici en de hele gemeenschap zal kennis moeten nemen van hun verlan gens. Dit komt er op neer dat het onrustig blijft tot de Tweede Kamer begin december de begroting van onder wijs en wetenschappen behandelt. "Pais niet langer knoeien, ga zelf afvloeien". Dat was de tekst op één v onderwijs-demonstranten gisteren in Den Haag meevoerden tijdens e minister Pais. Dit is duidelijk geworden na de gro te protestmanifestatie van giste ren (60.000 demonstranten in Den Haag) en na aanbieding van de petitie in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Dat er nu al een meerderheid in de volksvertegenwoordiging zou zijn om de plannen van minister Pais af te wijzen, is de organisatie niet voldoende. Duidelijk moet worden hoe en ten koste van wat er dan bezuinigd wordt. Het is mooi als de meerderheid te gen is, maar ik wil eerst weten welke consequenties de kamer leden eraan verbinden, aldus Wim Rok, voorzitter van de FNV. Hij en zijn collega Harm van der Meulen van het CNV verklaarden tegen het salarisoffer van 265 miljoen gulden van Pais te zijn, mede omdat daarmee geen werkgelegenheid wordt gescha pen, en zelfs eerder het tegendeel wordt bewerkstelligd. Over de actiebereidheid bij de ach terban oordeelden de bestuur ders van de onderwijsvakorgani saties gunstig. De leraren zullen zeker doorgaan als hun salarissen worden losgekoppeld van die ambtenaren. Zij zijn bereid even tuele salarisderving accepteren aldus Frans Roefs, voorzitter van het Nederlands genootschap van leraren (NGL). De Nederlandse Federatie van On derwijsgevenden heeft geen sta kingsfondsen. Van de drie grote onderwijs vakorganisaties in de NFO heeft alleen de algemene een stakingskas. Zij is voorts aangesloten bij het NVV en daarmee bij de FNV. Hiervan kan zo nodig financiële en andere gteun worden verwacht. De ka tholieke organisatie heeft een ac- tiekas, die nog slechts zes jaar be staat. Er zit onvoldoende in om stakingsuitkeringen te doen. De protestants-christelijke organi satie heeft geen centrale sta kingskas, maar weet als aange slotene bij het CNV andere bon den achter zich. ROTTERDAM (ANP) - De 57-jarige Tilburger A. M. van de P. is na een nachtelijk "avontuur" in Rotter dam vastgezet voor poging tot doodslag op twee agenten en rij den onder invloed. In plaats van de blaasproef te ondergaan gaf de man met zijn auto flink gas en reed daarbij op de agenten in. De ze konden na de gebeurtenis hun dienst wel weer vervolgen. De Tilburger werd gisteren aange houden op de Van Rijckevorsel- weg. Nadat één van de agenten zijn arm door het geopende raam van de auto had gestoken om de papieren van de automobilist te ontvangen gaf deze, toen hem te vens te verstaan was gegeven dat hij moest "blazen", ineens vol gas. De agent die zijn arm nog door het raam had werd daarop zo'n twintig meter meegesleurd. Zijn collega trachtte nog voor de auto te gaan staan, maar werd eveneens een stuk meegesleurd. De Tilburger kon enige tijd later na een achtervolging worden klemgereden op de Stadionweg. Wijzigingen in systeem van strippenkaart DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van verkeer en water staat heeft maandag, twee da gen voor de invoering van de nationale strippenkaart, gis teren, nog twee wijzigingen in dit nieuwe systeem aange bracht. De wijzigingen staan niet vermeld in het verspreide voorlichtingsmateriaal. Maandag is de vervoersbedrij ven meegedeeld, dat alsnog voor een landelijk maximum van 15 strippen voor de en kele reis is gekozen. Hiermee kan vier uur per bus of trein gereisd worden. Aanvankelijk was het de be doeling, omdat er geen ex treme prijsverhogingen mochten optreden per ge bied, dat een wisselend maximum zou worden ge hanteerd. Toepassing van verschillende maxima bleek echter bezwaarlijk, aldus,het ministerie van verkeer en wa terstaat. De tweede wijziging betreft de bejaarde reizigers. Tot nu toe was het zo, dat twee bejaar den op een dagkaart van 9,50 konden reizen (twee strip penkaarten van 10 stuks). Thans is het zo geregeld, dat één bejaarde een dag lang op één strippenkaart van 10 stuks kan reizen. "Een gun stiger opzet", aldus het minis terie. Volgens een woordvoerster van het ministerie zijn de wijzi gingen in overleg met de ver voersbedrijven tot stand ge komen. BREDA (ANP)- De Bredase politie heeft opnieuw zeven personen ingesloten, die ervan worden verdacht een rol gespeeld te heb ben in de grote serie winkeldief stallen, die het laatste jaar heeft plaatsgevonden in de provincies Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. Twee weken geleden zijn er al elf Bredanaars ingeslo ten. Van die elf verblijft de cen trale figuur, de 33-jarige huis vrouw E.H., nog in voorarrest, evenals drie eerder aangehouden dievegges en een dief. Mevrouw H. verkocht thuis een jaar lang duizenden gestolen kleding stukken aan buurtbewoners en andere belangstellenden, die daarvoor maar een schijntje hoefden te betalen. Kledingstuk ken voor vijfhonderd gulden winkelwaarde ging daar bijvoor beeld weg voor 75 gulden. Als centrale heelster had E.H. drie ploegen winkeldieven met chauf feurs op pad. Die stroopten vier dagen per week Zuidwest-Ne derland af en moeten voor hon- Strengere straffen voor stenengooiers AMSTERDAM (ANP) - Het ge- rechtshof in Amsterdam heeft gisteren straffen tot vier maan den, waarvan twee voorwaarde lijk, opgelegd aan negen mensen, die bij de rellen op 30 april wer den opgepakt. De straffen zijn meestal hoger dan die welke de politierechter uitdeelde. De officier van justitie ging destijds van zeven zaken in hoger beroep, omdat hij de vonnissen van de politierechter te laag vond. In twee gevallen gingen de verdach ten zelf in beroep. derdduizenden guldens aan kle ding gestolen hebben. Van de in beslag genomen kleding is het merendeel weer terugbe zorgd aan de gedupeerde winke liers. Het speciale team van twaalf rechercheurs heeft daar mee de grootste moeite gehad, omdat van veel kledingstukken de prijskaartjes waren geknipt. De politie verwacht dat er nog meer arrestaties verricht zullen worden. Winkelier beschoten AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisternacht de 43-jarige winkelier van een nachtwinkel in de Vrolikstraat in de rug gescho ten. De man stond achter de toonbank toen even na midder nacht twee mannen, volgens de politie vermoedelijk buitenlan ders, de winkel binnenkwamen. Een van de twee trok een revolver en schoot de winkelier in de rug, waarna hij en zijn metgezel de zaak weer verlieten. De winkelier is in het ziekenhuis opgenomen. Van de daders ont breekt nog ieder spoor. ROTTERDAM De Doelen - vrij 3. 20.15, Kleine zaal. Serie 'n Kleinte Klassiek Katia en Marielle Labeque, pianoduo; za 4, 20.15, Kleine zaal, Paco Pena, gitaar; zon 5. 20.00, Amandla Cultural Ensemble. Eduard Flipse zaal, 20.15, Serie Zondagavondmuziek, Tno Kon trasten; Grote zaal, 20.15, Ry Cooder; ma 6. 14.00, Kleine zaal. Maandag-Middag-Muziek, Orkest Rotterdams Conservatorium o.l.v. Arie van Beek m.m.v. Bejaardenkoor Tonica; Grote zaal. 20.15, The Dubliners; di 7, 20.15, Kleine Zaal, Serie Kamermu- ziekvereeniging Eder Kwartet (Boedapest); woe 8, 12.45, Grote zaal. Koffieconcert (HAL), The Felson Trio; Kleine zaal, 20.15, Serie Muziek en Dans uit alle windstreken, Fiesta Gitana (Span je). AMSTERDAM Carré - t/m zon 5, (beh ma), 20.15, wo 1za 4 en zon 5 ook matinee om 14.00, Herman van Veen met zijn nieuwe programma Onderwa ter; ma 6, 20.15, Pools dans- en zangensemble Opole. Concertgebouw - do 2 gr. zaal, 20.15, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink, Berlioz; Ouverture Benvenuto Cellini; vnj 3, za 4, grote zaal, 20.15, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink/ Wladimir Spiwakow viool, R. Strauss: Tod und Verklarung- Haydn. Vioolconcert in C- Brahms: Vierde Symfonie; za 4 kl. zaal, 20.15 uur, Leo Brouwer gitaar; ma 6 kl. zaal, 20.15, Homero Francesch piano; di 7, kl.zaal, 20.15, Mitsuko Shirai sopraan en Harmut Höll piano, Hugo Wolf liederen- Richard Strauss: Drei Lieder der Ophelia, opus 67 - Karol Szymanowski: Bunte Lieder, opus 22 - Arnold Schonberg: Drei Brettl-Lieder; woe 8. gr. zaal, 12.30, lunchconcert Amsterdams Kamerorkest/Freddy Grin trompet; woe 8 kl. zaal, 20.15, Christopher Czaja Sager piano. De Kleine Komedie - t/m 5 okt, 20.15, Urbanus de vlaamse humo rist/komiek; woe 8 t/m zo 12, 20.15, Ramses Shaffy met Vincent Walter. Nieuwe De La Mar Theater - t/m zo 12 (beh. ma), 20.15, Jasperina en Eric Herfst 'Tussen zomeren winter'; ma 6,20.15, Flairck 'Het gevecht met de engel'. Soeterijn - vrij 3, za 4, 20.00, zo 5, 16.00, Group 3 uit Londen met 'Mzilikazi: trail of blood' van Steve Wilmer. Stadsschouwburg - do 2, 20.15, Het Nationale Ballet met Giselle, choreografie: Marius Pepita, solisten: Alexandra Radius en Han Ebbelaar; vrij 3, za 4, 20.15, Publiekstheater met 'Antonius en Cleopatra' van Shakespeare, regie: Hans Croiset; zo 5,14.00, Het Nationale Ballet met 'Giselle'; ma 6, 20.15, Toneelgroep Theater met 'Het Publiek' van Ger Thijs naar motieven van Georges Courteline, regie: Ger Thijs; di 7.20.15. Toneelgroep Theater met 'Schakels' van Herman Heijermans. regie: Jochen Neuhaus; woe 8, 20.15, Het Nationale Ballet met 'La valse' Balachine/Ravel, 'Een verwaarloosde tuin' Van Schayk/Mozart en 'Antwoord ge vend' Van Dantzig/Webern. begeleiding Ned. Balletorkest o.l.v. Adam Gatehouse en het Orlando Kwartet. Amsterdams Marionetten Theater - elke wo, za en zon. 14.00, 'De wereld van de marionetten' over hoe en wat van het spelen met marionetten en andere poppen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 2, vrij 3, 20.15, Haagse Comedie, Zonder gekheid/Alan Ayckbourn; za 4, 20.15, zo 5,14 en 20.15, da Silva, Fiesta Gitana 24, première; ma 6,20.15, The National Youth Theatre of Great Britain, Richard 11 (Engelse voorstelling), van William Shakespeare, regie: Michael Croft. Het Paradijs, het zoldertheatertje in de Koninklijke Schouwburg - do 2, vrij 3, do 9, vrij 10, 12.45, zo 5, Haagse Comedie, Ik heb je liever, een tekstshow over liefde. Congresgebouw - vrij 3, 20.15, Residentie- Orkest. Promenade- concert. dirigent Ken-Ichiro Kobayashi, viool: Cara Mia Anto- nello; vrij 3, 20.15, Koreaanse muziek, dans en zang door de Ko rean Court Music and Dance Troupe; woe 8, 20.15, Grand Ballet de Martinque. Circustheater - do 2, za 4, 19.00, De Nederlandse Operastichting Lulu I Alban Berg, Het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Hans Vonk; ma 6, wo 8, De Nederlandse Operastichting. La Ceneren- tola I Gioacchino Rossini, Het Radio Kamerorkest o.l.v. Diego Masson, 20.00. Diligentia - za 4,20,15, Dolf de Vries in We mogen niet klagen; zo 5. 20.30, Jazz-concert Serie 2 modern jazz, Dexter Gordon Quartet Hot - zo 5, 14.00, Kindertheater pssstt, Dramamorgana; t/m za 4, 20.30, Haagse Comedie, Colas Breugnon. Appeltheater - do 2 t/m za 4. 20.15, Zeven vette dagen, een Heijer- mansprogramma, regie: Christiaan Nortier. Theater aan de Haven - vrij 3 t/m zo 5, 21.00, Oeyevaer-Jazzfesti- val; vrij 3,20.30, Waste of time; za 4,20.30, Groupe Theatrale; zo 5, 20.00, Dansende Beer; woe 8, 20.30, Open Podium, iedereen het toneel op. Theater in de Steeg - vrij 3, za 4,20.30, Kabaret Inkeep met Inkeep in Konsurt; zo 5, 14.30, Kindervoorstelling door Haags Sprook jestoneel, De vreselijke planeter. Jeugd Theater 'Pierrot', za 4, 14.30, toneelgroep Passé Partout, Ploef de domme boef; zo 5, 14.30, toneelgroep Maccus, Niks te doen. LEIDEN LAK-theater - vrij3, 20.30, Werkteater Oom Wanja; zat 4. 20.30, Mannen van den Dam: Karl Valentin Programma; zon 5, 15.00, kindervoorstelling: 'Het labyrint van Quasilië. Schouwburg - za 4, 20.15, Zonder Gekheid, van Alan Ayckbourn gespeeld door de Haagse Comedie; ma 6, 20.15, Wie is Wie', komedie van Roger O'Hirson, Pleuni Touw en Hugo Metsers. K&O-gebouw - woc 8, 20.15, Kapelconcert, Kapelzaal. (3e concert van serie 4), William Black, piano (U.S.A.), L. van Beethoven sonate in As. op 5, D. Diamond The tomb of Melville, F. Chopin Ballade in As. op 47 Ballade in f kl.t. op 52. Stadsgehoorzaal - za 4, 20.00, Concert Rijnlands Chr. Mannenkoor en het City of Oxford Choir. (ADVERTENTIE). Diefstal uit Drakesteyn en afpersing ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren een twin tigjarige marechaussee eerste klas uit Amsterdam wegens po ging tot afpersing en diefstal uit kasteel Drakesteyn van koningin Beatrix veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk. De eis van het openbaar ministerie, dat de jongeman bovendien uit de militaire dienst ontslagen zou moeten worden, werd door de krijgsraad afgewezen. Daarover beslist binnenkort de legerlei ding. De diefstal uit kasteel Drakesteyn gebeurde op 30 december vorig jaar. De marechaussee verliet on gemerkt zijn wachtpost en klau terde door een open raam in de kamer van een kinderjuffrouw van de (thans) koninklijke fami lie. Daar stal hij drie bankover- schrijvingsformulieren en trok hij met carbonpapier de handte kening van de kinderjuffrouw over uit haar paspoort. Van deze diefstal werd geen aangif te gedaan. Ze kwam pas aan het licht, nadat de in geldnood verke rende marechaussee in Amster dam in juli van dit jaar tevergeefs een echtpaar had proberen af te persen. In de hal flatgebou' vond de marechaussee 25 euro cheques van het echtpaar. Deze cheques hadden een waarde van 7.500 gulden. In plaats van de cheques aan de rechtmatige eigenaars terug te geven, schreef hij hen twee we ken later een dreigbrief: "Ik heb jullie cheques, als je ze terug wilt betaal mij dan 1.500 gulden". Hij verbood het echtpaar verder de politie erbij te halen en schreef gewapend te zijn. Het laatste klopte, want met het oog op deze afpersing, stal de marechaussee twee scherpe patronen uit een munitiekamer in de hoofdstad, die hij moest bewaken. De marechaussee droeg het echt paar op het geëiste geld in een enveloppe naar een parkeergara ge te brengen. Het echtpaar volg de deze instructies, maar waar schuwde wel eerst de politie. Die liet de marechaussee in de garage in de val lopen. De auditeur-militair bij de krij- graad, mr. Van den Boezem, haalde gisteren in zijn requisitoir fel uit tegen de marechaussee: "Het is allemaal zeer betreurens waardig, wat deze man heeft ge daan. Hij heeft falikant gefaald. Hij hoort niet eens thuis in het leger, laat staan bi j een keurkorps als de koninklijke marechaus see", aldus de auditeur. De verdediger van de jonge mare chaussee, mr. baron van Utenho- ve uit Den Haag, wees in zijn verweer op de enorme daden drang van zijn cliënt. Het leger - heeft hem aangelokt, maar hij kan daar zijn energie niet kwijt. Helemaal teleurgesteld was de ma rechaussee volgens mr. Van Utenhove, toen hij onlangs on gemotiveerd werd afgewezen voor uitzending naar Libanon. Mijn cliënt voelde zich verder eenzaam, had problemen met zijn familie en vriendin, en kwam geld teKort voor een woning 111 Amsterdam, aldus de verdediger. De duur van de gevangenisstraf bleek voor hem geen probleem. Fel verzet tekende de verdediger echter aan tegen het openbaar ministerie om de marechaussee, een beroepsmilitair, geheel uit het leger te ontslaan. In de land macht is nog best ergens een functie voor mijn cliënt te vin den. In de burgermaatschappij zal hij met een veroordeling op zijn naam waarschijnlijk erg moeilijk werk kunnen vinden, zo vond mr. Van Utenhove. De marechaussee zelf had veel spijt van zijn daden. Hoewel verlan gend naar vrijheid bleek hij het in de militaire strafgevangenis in Nieuwersluis, waar hij nu in voorarrest zit, best naar zi jn zin te hebben. Ik word daar goed opge vangen, zo zei hij en zag af van een hoger beroep tegen het von nis van de krijgsraad. Verwacht mag worden, dat de auditeur-mi litair wel beroep zal aantekenen vanwege het besluit, dat de ma rechaussee in dienst mag blijven. ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE ARM WILLEN ROKEN.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7