Het verantwoordelijkheidsgevoel knaagt Zeeheldenbuurt: troebele s feer Een dagje staken in het onderwijs, of: LEIDEN - Scholieren spelen buiten en genieten van het fraaie najaarsweer. Lera ren staan onwennig met over elkaar geslagen armen en koffie in een lege ruimte. De wandversieringen met de opschriften "Waarom de leraren van Nederland het krijtje er wel eens bij neer kunnen gooien" en "Hoeveel veren moet het onderwijs nog laten"?, lachen hen grimmig toe. Voor het eerst heeft het overgrote deel van de onderwijsmensen zich vierkant achter het stakingsparool gesteld. En daar zitten ze dan met hun zelf gegraven graf. Het altijd meegezeulde verantwoorde lijkheidsgevoel knaagt verschrikkelijk aan ze. i op de Meerpaal-school mochten op de stakingsdag lekker tekenen op de speel- Jantien, Monique en Saskia, leerlingen van de Marnix v. St. Aldegonde. zijn al vroeg in de weer. Ze maken er een lek ker rolschaatsdagje van. In de klas is uitgelegd dat de mees ters en juffrouws naar Den Haag gaan om te staken. "Er moet beter onderwijs en meer geld komen", vertellen ze wijs. Een moeder met een knulletje achterop de fiets gebruikt de ochtend om nieuwe broeken en truien voor hem te kopen. De sta king komt haar eigenlijk heel goed uit. Tegen tienen staan 43 leden van de Algemene Bond Onder wijzend Personeel klaar om de bus te betreden, die hen moet brengen naar de regio nale manifestatie in Delft. De heftigste bestrijders van de plannen van Pais gaan daar - alvorens ze naar Den Haag af reizen - nog eens praten over de eisen: verbetering van de kwaliteit van het onderwijs; realisering van het onder- wijs-arbeidsplaatsenplan (behoud van werkgelegen heid) en protesteren tegen de onrechtvaardige aantasting van de onderwiissalarissen. Elly Plas, vertegenwoordigt de "Meerpaal"-school. Via een briefje aan de ouders hebben de leerkrachten het één en ander* duidelijk ge maakt. Ouders die werkten of het niet met de staking eens waren, konden hun kinderen naar school sturen. Ze schat dat tien procent daar gehoor aan heeft gegeven. Ze heeft zelf geaarzeld om te staken. Voor meer salaris doet ze het beslist niet. Onderwijsverbe tering staat bij haar voorop. Dat betekent: voldoende leerkrachten, voldoende fa ciliteiten en kleine klassen. De Karei Doormanschool heeft geen vertegenwoordigers af gevaardigd. Het onderwij zerscorps vindt de staking niet duidelijk. "De ideeën achter de staking van 19 juni waren veel reëler voor de kin deren", vertelt meester De Vries. "Toen ging het over inleveren van leerkrachten bij scholen met een stimule ringsbeleid, terwijl nu het geld teveel voorop staat". Schroom Het Bonaventuracollege ligt - om het in stakerstermen uit te drukken - helemaal plat. Met grote schroom heeft twee derde van de docenten zich hier uitgesproken voor de staking. Omdat er nog weinig stakingservaring is en het ei genlijk te laat was om nog een passend noodrooster in el kaar te zetten, heeft de leiding maar besloten de school te sluiten. Er is geen stakersco mité. Hier en daar staat een handjevol leraren bij elkaar om de 'vage' beloften van Pais over het behoud van werk gelegenheid in het onderwijs door te nemen. Ze geloven er niets van dat hij door salari sinlevering daar iets aan kan doen. Een wat oudere docent, die al 26 jaar voor de klas staat, krijgt het woord staking niet over z'n lippen. Voor het eerst in zijn leven kan hij zich niet helemaal meer vinden in de plannen van het ministerie van onderwijs. Drie leerlingen staan in de ver laten gangen van de St. Agnes Scholengemeenschap. De le raar Nederlands, die op het noodrooster staat ingeroos terd als LI, staakt niet. Veel klasgenoten zijn wel weg gebleven. De conrector had cm; 7. T. Hoek, 169 cm; P Leuering, 140 cm; 9. J. van Eek, 132 cm; 10. T. Rijsdam, 113 cm. Postzegelmarkt In samenwerking met het Ne derlands Postzegelcentrum organiseert de postzegelver eniging "Unicum" deze maand weer een postzegel- markt, morgen van 1930 tot 22.00 uur in de wijkzaal van de Hervormde Wijkvereni- ging Rehobothaan het Ra penburg 10 in Leiden. Cursussen Onder leiding van de Neder landse Amerikaan Raymond Broersma begint hel LeidLs Vrijetijdscentrum volgende week met een cursus mime en een cursus clownerie. De cur- sis mime wordt 's maandags gehouden van 20.00 tot 21.15 uur; de cursus clownerie 's maandags van 2130 tot 22.45 uur. Beide cursussen beslaan tien lessenmaandag is er een gratis introductieles. Verder zal Raymond Broersma in het voorprogramma van de groep Braak enige voorstellingen geven. Braak gezegd dat hij moeilijk straf kon geven, als hij er zelf niet was, vertelt Maijan Pieterse. Daar wordt dan gretig ge bruik van gemaakt. De jonge leraar Nederlands is van me ning dat er alleen maar 'sta- kertje' wordt gespeeld. "Al- De Utrechtse groep Braak treedt morgen om 21.00 uur op in het Leids Vrijetijdscentrum. Het programma heet Suite voor een Hypochonder. Film ln het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkchoorstraat 17 wordt maandag van 20.00 tot 22.15 uur een film van Ferreri ver toond met Michel Piccoli. De film heet Chiedo Asilo en han delt over het opvoedingssys teem i n de breedste zin van het woord. De film is ook donder dag 9 en vrijdag 10 oktober nog te zien. Lezingen ln het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkchoorstraat be gint dinsdag een serie van vier lezingen onder de titel Wijsheid uit het Onkruid. Zij worden gegeven door Mia Leens en behandelt de genees kracht van wilde planten Aanvang 20.00 uur. Ochtendbijeenkomst In het Leids Volkshuis wordt zondagochtend om 1030 uur een bijeenkomst gehouden. Met muziek en beelden wordt door A. Bloemendaal verteld over Frankrijk en Spanje. DONDERDAG 2 OKTOBER 198C lerlei idealistische redenen worden aangevoerd voor het dunner worden van de por temonnee. Loze kreten. Re ken maar dat Pais hard lacht. Ik ben voor onderhandelen en van geen enkele bond lid". Vervolgens doet hij zijn boek open en begint aan de les. Durf Bij de Technische School "Don Bosco" doen ze of ze nog nooit van het woord staking hebben gehoord. Een norse congiërge deelt mede dat ie dereen werkt. Leerlingen lopen verveeld rond in de omgeving van het scho lencomplex aan hèt Lam- menschanspark. Stakings- en niet stakingsuren moeten worden overbrugd. Regina, Jan en Robbert weten te ver tellen dat achttien leraren van hun shool - de LEAO - naar Den Haag gaan. De klassele raar wilde er niets over ver tellen. Een andere meester heeft ze het toen uitgelegd. Regina: "Een hoop leraren wilden wel staken maar durf den niet omdat de bonden niet voldoende achter ze staan. En dan krijgen ze ge donder. Een paar meesters hadden daar maling aan". De MEAO is uitgestorven, be houdens conrector Klerks die in de ochtenduren zyn kamer eens lekker opruimt. Een karwei waar hij anders niet aan toe komt. Op het station Leiden vallen de onderwijsmensen niet op. Als de met spandoeken behangen sxtra trein uit Amsterdam richting Den Haag langs zoeft wordt er hier en daar even ge zwaaid. In zie geen van geest drift gebalde vuisten, hoor geen gescandeer van leuzen. Leerkrachten strijden op hun eigèn wijze voor hun idealen. SASKIA STOELINGA' Wandeltocht Vanaf het restaurant van de Ton Menken Ijsbaan gaat za terdag van 9.00 tot 10.00 uur een wandeltocht van veertig kilometer van start. Tussen 9.00 en 14.00 uur kan boven dien worden gestart voor tochten van 5,10,15 en 20 ki lometer. Elke deelnemer aan deze zogenaamde Hutspot wandeltocht ontvangt als her innering een tegeltje met de afbeelding van molen of stan daard. Ontzettocht De Leidse tourvereniging Swift- toer organiseert zondag de Leidens Ontzettocnt. Er kan worden gereden over 25 of 50 kilometer en de start vindt lussen 9.00 en 10.00 uur plaats. Starten en inschrijven kan bij het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckertweg in Leiden. TV-issue De werkgroep TV-issue ver toont vanavond om 20.00 uur aan het Rapenburg 1001102 de film "Tijgers en Katten" over de Theologie van de Bevrij ding. Film In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum draait vanavond om 21.00 uur de film "Les rendez-vous D'An- na" van de Belgische regis seuse Chantal Akerman. Controleurswed strijd Zoals in het verleden werd er ook deze keer voor de contro leurs van de LHC'80.de tradi tionele controleur swed- strijdgeorganiseerd. De vangst was matig; de uitslag luidde als volgt: IJ. Boef, 370 cm; 2.J. de Os jr.,338 cm; 3. P Harteveld, 283 cm; 4. H. Slag we in, 242 cm; 5. J. van Rijn£07 cm; 6. C. Jansen, 178 LEIDEN - Het comité Zeehelden- wijk stelt dat de buurt zwaar ge dupeerd wordt doordat de ge meente niet wil bemiddelen in een conflict tussen comité en speeltuinvereniging. De fundamenten voor die ruzie zijn al oud. De sfeer tussen comité en speeltuinvereniging is van ouds her vertroebeld. Tesselaar wilde daar in zijn tijd als wethouder welzijn korte metten mee maken. Hij stelde dat de wijk in aanmer king kon komen voor een rijks subsidie van f 175.000,- voor de bouw van een buurthuis. Voor waarde voor het verkrijgen daar van was dat er samenwerking tot stand kwam tussen beide partij- Het comité wil geen eigen en nieuw gebouw naast dat van speeltuin vereniging "Ons Eiland", maar slechts uitbreiding van het be staande pand. De speeltuinver eniging wil echter geen aanbouw. Technisch zou dat namelijk on mogelijk zijn. Nadat bemidde lingspogingen van de Leidse Jeugd Aktie mislukten volgden gesprekken op het stadhuis. Ook die gesprekken liepen op niets uit, waarop Tesselaar duidelijk stelde dat indien er geen samen werking was, er ook geen geld zou komen. Het comité vraagt zich nu af "of het zomaar kan" dat er niet verder wordt gewerkt aan een oplossing. Volgens een en quête in de wijk willen 500 van de 750 beantwoorders een centraal buurthuis in de wijk. Brug De buurt wil verder een brug in het verlengde van de Admiraal Banckertweg ©vei de Niéuwe Rijn. De brug zou er speciaal voor het vrachtverkeer moeten ko men. Dat kan nu alleen via de La ge Rijndijk het industrieterrein op. Volgens het comité in "wen sen vragen" is de buurt tegen de bouw van een flat op de Banc kertweg. De flat zou zowel ver- keers- als bedrijfsoverlast met zich meebrengen. Bovendien past zo'n gebouw niet bij de be staande bebouwing. Men is ook tegen de plannen van de gemeen te om in de Trompstraat woning bouw te plegen zodra de wissel- Voor het vijfde jaar i zetten de wijk- en buurtcomité's hun wensen op papier. Het over leg wijkorganen bundelt deze wensen en zal het boekwerkje aan de gemeente overhandigen. Wethouders, raadsleden en ambtenaren kunnen er al dan niet hun voordeel mee doen. Alle buurten komen ook in deze krant aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Zeeheldenbuurt. woningen weg kunnen. De plan nen zijn al in een ver stadium. De buurt is daar op tegen omdat ze bang is dat de afsluiting van de Trompstraat weer ongedaan wordt gemaakt. Ook het project van de Stichting Onder de Pan nen. de "begeleide kamerbewo ning" stuit in de Zeeheldenwijk op weerstand. Het (nieuw te bouwen) pand is gesitueerd op het huidige basketbalveldje, dat de buurt na veel strijd van de ge meente kreeg. Ten slotte stelt het comité "eer> dieptepunt" te hebben bereikt in zijn werkzaamheden. Vooral door het uitblijven van resultaten van overleg met de gemeente is de betrokkenheid van de buurt bewoners sterk teruggelopen. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeincie 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkere tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders Vlevrouw neijer, H foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Rechtshulp. Heren- Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied VBOK werken, uitkeringen Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur. di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sex uali lei ts vragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichtmg, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- ir, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vry.' 13-16.30 uur, tel. 124252. Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelyks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 uur, tel. 143762. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309 ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4