Noordwijk heeft volop bouwplannen 'Woningnood onder jongeren Katwijk niet groot" mi- Ontploffing bij sloopbedrijf: schroot vliegt in het rond Fietsbond kritiseert bouw raadhuis Kinderen spelen met vuur: huis afgebrand Alkemade wil eigenlijk waar voor zijn geld besteed aan muziekles NDERDAG 2 OKTOBER 1980 Raadslid Van der Plas: toinpnood onder jongeren is broot...". KATWIJK - "De woning- nood onder jongeren in Katwijk is niet zo groot. Dat blijkt wel uit de op komst voor deze bijeen komst". Dat zei gemeen teraadslid W. van der Plas (CDA) gisteravond op een bijeenkomst in "De Donk" over jongeren huisvesting in Katwijk. n te horen wat de plannen van de gemeente Katwijk zijn met betrekking tot jongerenhuisvesting. Concrete plannen zijn er niet, dat werd hun gisteravond al snel duidelijk. "De gemeente Katwijk weet niet waaraan behoefte is", zei Van der Plas. "omdat niet iedereen zich laat inschrijven". Volgens Van der Plas kan er pas worden gehandeld als er hard cij fermateriaal voorhanden is. "Katwijk bouwt nu in feite voor de wat grotere gezinnen, dat be tekent dat er regelmatig kleinere woningen leegkomen". Die zou den, zo meent Van der Plas. best voor de huisvesting van één- en twee-persoonshuishoudens kunnen worden gebruikt". Voordat de gemeente Katwijk plannen kan gaan ontwikkelen om jongeren aan woonruimte te helpen, moet er een stuurgroep worden opgericht. Die stuur groep is een voorwaarde om geld te krijgen het ministerie van volkshuisvesting, dat de gemeen te Katwijk overigens al een sub sidie van 46.000 gulden voor dit jaar heeft toegezegd. De gemeen te bestudeert echter nog steeds de vraag wie in zo'n stuurgroep zitting moeten r Op een vergadering van een aantal politieke partijen en verwante organisaties afgelopen zondag avond in Katwijk, is besloten dat deze groeperingen zelf op zoek zullen gaan naar kandidaten voor zo';» stuurgroep. Kippenhokken Er werd tijdens de bijeenkomst ook gesproken over de zogenaamde Van Dam-eenheden, kleine wo ningen voor één- en twee-per- soonshuishoudens. Kenmerk van deze Van Dam-eenheden, genoemd naar de toenmalige staatssecretaris van volkshuis vesting Marcel van Dam. is de bouwprijs die niet hoger dan 85.000 gulden mag zijn ei\ als ge volg daarvan, een huurprijs die de 300 gulden per maand niet te boven mag gaan. Om de kwaliteit van de woningen te waarborgen heeft de landelijke organisatie van belangengroepen huisvesting een aantal eisen ge formuleerd waaraan de wonin gen moeten voldoen. "Men zegt wel eens dat Van Dam-eenheden net kippenhok ken zijn, maar dat is beslist niet waar". Dat zei Sies Emonts die in De Donk aanwezig was als verte genwoordiger van de organisatie van belangengroepen huisves ting in Zuid-Holland en Zeeland. Om zijn stelling kracht bij te zet ten vertoonde hij een aantal dia's. Dat er iets zal moeten gebeuren om jongeren onder een eigen dak te krijgen" is ook voor Van der Plas buiten kijf: "Er worden in Kat wijk té hoge huren gevraagd aan de jonge bewoners van tuin- en zomerhuisjes, maar we mogen niet té lichtzinning omspringen met de bouwgrond", aldus Van der Plas. Uitvoering wil niet altijd vlotten NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk heeft heel wat bouwplannen op stapel staan, maar met de uitvoering daarvan wil het lang niet altijd vlotten. Vaak wordt de uitvoering opgehouden door be zwaarschriften die tegen de plannen worden inge diend, soms ook zijn hel financiële problemen. Dat blijkt uit de toelichting op de begroting voor 1981 (overzicht van inkomsten en uitgaven) van de ge meente Noordwijk. Het saneringsplan voor 't Stille Zuie stuitte bijvoorbeeld op fi nanciële bezwaren van de over heid. Het rijk meent dat de kosten van dit plan veel te hoog zijn en weigert daarom geldelijke steun. Minder geld voor de uitvoering van het plan betekent een aan zienlijk tekort voor rekening van de gemeente. Burgemeester en wethouders zijn naarstig op zoek naar een oplos sing om het plan toch te kunnen uitvoeren. Eén van de mogelijk heden is om behalve woning- 'mssmsnjLêaSmu i projectiel honderd meter door de lucht en kwam vervolgens op ZWAMMERDAM - Op het terrein van het sloopbedrijf Van Schip, aan dc Vinkebuurt in Zwammerdam heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over twaalf een ontploffing voorgedaan. Een zuurstoffles kwam om onverklaarbare reden tus sen de plaatschaar terecht die werd gebruikt om schroot tot kleinere stukken te verwerken. De ont ploffing die hieruit volgde, zorgde ervoor dat brok ken schroot van 25 tot 50 kg tot honderd meter van de plaats des onheils werden weggeslingerd. Eén stuk kwam op het dak terecht, waar het enige schade aan richtte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook de schade bij Van Schip is gering. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. wetwoningen ook koopwonin gen te bouwen, of het aantal wo ningen op te voeren. Ook het bebouwen van open plaat sen in de bebouwde kom van Noordwijk-Binnen en -Zee blijkt op moeilijkheden te stuiten. In december 1978 besloot de ge meenteraad, dat de komende vijf tien jaar ongeveer 340 woningen in de "kommen" dienden te wor den gebouwd. Over de uiteinde lijke mogelijkheden was het col lege van B en W vorig jaar al ver van optimistisch. "Het afgelopen jaar heeft ons niet hoopvoller ge stemd", aldus het college nu. Democratisch Ook bezwaarschriften zorgen voor oponthoud bij de uitvoering van bouwplannen. Vrijwel steeds worden door omwonenden en ook wel door anderen bezwaren ingediend tegen bouwplannen in de bebouwde kom. Dit beperkt zich overigens niet tot de grotere bouwplannen. Ook verbou wingsplannen leiden in toene mende mate tot bezwaarschrift procedures. "In bestaande situaties, vooral in een bewoonde omgeving, accep teert men niet gemakkelijk ver anderingen". constateren B en W. Zij laken deze ontwikkeling ech ter niet. "Het indienen van be zwaren is een in onze wetgeving verankerd democratisch begin sel". In één geval lijkt de bouw in de kom wel snel van de grond te zullen komen en dat betreft de Florahof tussen Voorstraat en Offemweg. Hier gaan de aannemers De Raad en Noorlander voor eigen reke ning enkele tientallen huizen bouwen. Andere projecten worden opge houden door bezwaarschriften. Zoals de bouw van flatwoningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens aan de Abra ham van Royenstraat. Tegen dit project is onder meer geprotes teerd, omdat er onvoldoende re kening is gehouden met parkeer gelegenheid bij het pand. Ook het plan van aannemer Jan de Raad om op het terrein van de voormalige wasserij Thijswijk in zestig kleine woningen in de premie A-koopsector (goedkope koophuizen) te bouwen, heeft geleid tot een aantal bezwaar schriften. Deze zullen de uitvoe ring van het plan op z'n minst ver tragen, verwachten B en W. Eveneens weinig hoopvol is het college van B en W over de moge lijkheden tot bebouwing van de dierenweide aan het Rederij kersplein in Boerenburg. "Alleen al de publicatie van ons voorne men heeft reeds tot beroering in de wijk geleid". Het gemeentebe stuur verwacht dan ook niet, dat hier zonder problemen iets tot stand kan komen. Een "open plek" in Noordwijk: het t die plekken bouwplannen. bij hel zwembad. De gemeente Noordwijk heeft vooreen aanial ran Optimistisch Behalve van deze sombere gelui den, wordt ook gewag gemaakt van lichtpunten. Zo ziet het er goed uit voor een bescheiden bouwplan van veertien woon eenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens aan de kop van de Voorstraat nabij het Westeinde. Tegen dit plan zijn geen bezwaren ingediend. Hei gemeentebestuur heeft aan de Noordwijkse Woningbouwver eniging gevraagd dit project uit te Optimistisch zijn ook de verwach tingen voor de bouw in het Mid dengebied-Zuid. Het ziet er zelfs naar uit dat dit bouwplan nog kan worden uitgevoerd voordat de woningbouw in het Vinkenveld gaat beginnen. Ter afronding van het woongebied aan de Lijnbaanweg zullen in het Middengebied-Zuid ongeveer 90 woningen worden gebouwd, waarvan 29 eengezinshuizen en 61 flatwoningen. Verder voorziet dit plan in de bouw van 19 gara geboxen en de aanleg van 106 open parkeerplaatsen. Met de betrokken bouwonderne mers zijn nog besprekingen gaande over de aard van de te bouwen woningen. In de ont wikkeling van het Middenge- bied-Zuid is ook de verplaatsing van de apotheek betrokken. Afwerking De woningbouw in de Grashoek is voltooid. Er staan daar in totaal 407 huizen. Voor de bouwvak vakantie zijn de laatste panden opgeleverd. Thans wordt met voortvarendheid gewerkt aan de afwerking van de wijk. Volgend najaar zullen de eerste woningen gereed komen in het Middengebied-Noord. Daar zijn nu 180 woningen in aanbouw. Er komen nog eens 36 woningen bij. De gemeente is er inmiddels in ge slaagd de benodigde grond aan te kopen voor de bouw van onder meer een bibliotheek, een sport en spelzaal en (uitbreiding van) scholen in het Middengebied- Noord, zodat ook daaraan binnen afzienbare tijd een begin kan worden gemaakt. B en W verwachten binnenkort de aankoop van grond in het Vin kenveld "rond" te hebben Tegen de bouwplannen in het Vinken veld zijn inmiddels meer dan twintig bezwaarschriften inge diend, zodat voor wat de uitvoe ring van de plannen betreft wordt gerekend op enige vertraging. Ondanks de mogelijkheden die het Vinkenveld straks voor de wo ningbouw gaat bieden, kijkt het college van B en W uit naar nog meer mogelijkheden. Zo heeft het onder meer het perceel open grond op de korrel tussen de rk begraafplaats en het landgoed "Calorama" en de agrarische grond tussen de Molenstraat en de Weteringkade. HAARLEMMERMEER - "Zo gaan wij allen naar het raadhuis toe. Het geld is op. U kunt nu zien waaraan en hoe. Maar wat doet het er toe. Ach hoe zielig". Aldus luidde het refrein van een lied dat gisteren werd gezonden door enige leden van de Echte Nederlandse Fietsbond (ENFB) tijdens de officiële opening van het raadhuis van de Haarlem mermeer. Zij gaven hiermee te kennen het duidelijk niet eens te zijn met het beleid van de ge meente om zoveel geld uit te ge ven voor het nieuwe gemeente huis. Volgens de ENFB had de gemeente het geld veel beter kunnen beste den aan het aanleggen van een aantal fietspaden in de polder. "Wij hadden liever een opening gevierd van fietspaden die hoog nodig zijn", schrijft de fietsbond in een stencil dat gistermiddag werd uitgereikt. De bond heeft een lijstje opgesteld van paden die dringend moeten worden aangelegd. Hierop prij ken onder .neer verbindingen tussen Hoofddorp, Nieuw Ven nep en Abbenes, tussen Nieuw Vennep en Lisserbrock en tussen Abbenes en Lisserbroek. Tevens acht de ENFB het noodzakelijk dat de Ringvaart veiliger voor fietsers wordt en dat ook iets wordt gedaan aan de overige knelpunten voor de fietsers in de Haarlemmermeer. Aan het stencil dal door de ENFB samen met de tekst van het spe ciaal geschreven lied werd uitge reikt, zat tevens een briefkaart. Deze kaart kunnen degenen die het met de bond eens zijn opstu ren naar de burgemeester en wethouders van de polder. "Het is een erg mooi raadhuis gewor den. Wij hadden liever de ope ning van fietspaden gevierd", zo luidt de tekst op de kaart. Een woordvoerder van de ENFB gaf gistermiddag te kennen dat de actie moest worden gezien als "vriendelijk". Hij zei. 'Wij zijn niet van plan om de boel hier te verstoren. Het gaat om een ludie ke actie". Zijn uitspraak werd kracht.bijgezet door een 'voertuig' dat bestond uit vijft aan elkaar gelaste rijwie len met daarop een parasol met daarop de vraag: dat wat wordt gedaan aan de veiligheid van het fietsverkeer in de polder. HAZERSWOUDE-RIJN- DIJK - De woning van het gezin Joop en Elly Klink aan de Zonneveldstraat in Hazerswoude-Rijndijk is gistermorgen kwart over acht door brand ge deeltelijk verwoest. De oorzaak ligt in het spelen met lucifers door de twee kinderen (vijf en drie jaar) van het gezin. Op hun slaapkamer ontstond daardoor brand. "Ze kwamen hevig geschrokken naar bene den gerend en zeiden tegen mijn vrouw dat er brand was", ver teld de zeer onder de indruk zijnde bewoner Klink. "Mijn vrouw dacht dat er buiten brand was, maar dat was helaas niet De kinderen en mevrouw Klink (Joop Klink was naar zijn werk) konden zich op tijd in veiligheid stellen. De brandweer was snel ter plaatse en even over half ne gen kon het sein "brand mees ter" worden gegeven. De ver dieping was vrijwel geheel uit gebrand. Klink had juist om vangrijke opknapwerkzaamhe- den aan zijn woning achter de rug. Hij was er bijna mee klaar. Naast de brand- en waterschade was er dus ook grote teleurstel ling over het vergeefse werk. Op de zelf gemaakte vliering brak omstreeks tien uur onder de af getimmerde kap opnieuw brand uit. De technische recherche van de rijkspolitie had al enige tijd in de woning doorgebracht, maar niets gemerkt van het kennelijk nog smeulende vuur. Er ontstond een dichte rook ontwikkeling en omwonenden waarschuwden snel de brand weer, die voor de tweede keer naar de Zonneveldstraat moect uitrukken en opnieuw snel aanwezig was. Met een motor- zaag werd een deel uit het dak gehaald om de hardnekkige brand beter te kunnen blussen. Helaas voor de bewoners ont stond nieuwe schade, met name stroomde. gemeente tijdelijk een woning door het bluswater dat de Het echtpaar Klink is verzekerd toegewezen gekregen aan dt woonkamer en keuken binnen- tegen brand. Het heeft van de Mozartlaan. ALKEMADE - De streekmuziekschool "Rijnakkoord gevestigd in Lei derdorp, krijgt van Alkemade nog één kans. Binnen "redelijke termijn" moet de muziekschool zorgen voor afgemeen muziekonderwijs op de lagere scholen in Alkemadeen wel op de uren die daarvoor zijn bestemd. Voldoet "Rijnakkoord" niet aan deze wens. dan zullen burgemeester en wethouders van Alkemade de gemeenteraad voorstellen de overeen komst met de muziekschool maar te ontbinden. De gemeente wil zo langzamerhand wel eens de waar die zij verwacht voor haar geld. De muzieklessen kosten Alkemade jaarlijks zo'n 120.000 gulden; daar komt te weinig voor terug, vindt men in Alkemade. Er wordt voor zo'n 1300 leerlingen geld op tafel gelegd, terwijl er maar ongeveer 300 van zouden profiteren. De kritiek op de muziekschool, waarbij ook Koudekerk. Hazerswoude en Woubrugge zijn aangesloten, stak vorig jaar de kop op in Alkemade Vanuit de scholen maakte men er bij de gemeente bezwaar tegen dat er zoveel geld wordt uitgetrokken voor muziekonderwijs van magere kwaliteit, terwijl Alkemade om financiële redenen nog steeds geen aan sluiting heeft gezocht bij een schoolbegeleidingsdienst (kosten onge veer 85.000 gulden per jaar). Een en ander leidde in mei van dit jaar tot een gesprek tussen een gemeen telijke afvaardiging en directeur Vogel van de muziekschool. Bij die gelegenheid noemde Vogel de kritiek overtrokken. Volgens hem komen de mensen die over de subsidie moeten beslissen zelf nooit kijken Ook zei Vogel de indruk te hebben dat de gemeente met het koopelen van de schoolbegeleiding aan de kosten van het muziekonderwijs een "finan ciële stok heeft gevonden om de streekmuziekschool te slaan".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23